Co kdyby?

Co kdyby? https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/231280/bmid_co-kdyby-iw4-231280.jpg 4 185 43

Tato kniha od tvůrce veleoblíbeného webového komiksu xkcd vám nabízí překvapivé odpovědi na důležité otázky, na které vás nejspíš nikdy ani nenapadlo se zeptat. Miliony lidí každý týden navštěvují web xkcd.com, aby si mohly přečíst kultovní webový komiks Randalla Munroea. Jeho obrázky s hůlkovými panáčky pojednávající o vědě, technice, jazycích a lásce si už našly spousty oddaných fanoušků, a stejně tak jsou oblíbené i jeho výzkumem podložené odpovědi na ty nejpodivnější otázky čtenářů. Dotazy, které dostává, mají široký záběr od těch jednoduše podivných až po ty naprosto ďábelské: Co kdybych si šel zaplavat do bazénu, kde se skladuje vyhořelé jaderné palivo? Dal by se postavit batoh podobný tomu raketovému, ale poháněný pálícími samopaly? Co kdyby New York zasáhlo zemětřesení o síle 15 stupňů Richterovy stupnice? Co kdyby někomu najednou zmizela DNA? V honbě za odpovědí Randall vesele provádí počítačové simulace, prohrabává se horami odtajněných vojenských zpráv, konzultuje s obsluhou jaderných reaktorů, stopuje scény z Hvězdných válek, volá své matce a googlí některá opravdu děsivá zvířata. Výsledkem jsou komické perly, které precizně a zároveň zábavně vysvětlují všechno možné, od pravděpodobnosti, že se setkáte se svým dokonalým protějškem, až po nesčetně děsivých způsobů, jakými byste mohli zemřít, kdybyste se rozhodli sestavit si kompletní periodickou tabulku ze skutečných prvků. Tato kniha obsahuje výběr nejoblíbenějších odpovědí z blogu What If?, spousta otázek (51 procent!) je ale nová a poprvé zodpovězená až zde. Co kdyby? je informační hostinou pro fanoušky xkcd.com a všechny, kdo rádi hloubají nad tím, co by mohlo být.... celý text

Literatura faktu , Literatura naučná , Věda

Vydáno: , Práh

What if? , 2014

Dejvid
Dejvid
28.01.2024 4 z 5

Jako nápad super, to "komixové" zpracování za mě taky v pohodě... Ale nějak mi přišel nevyužitý potenciál, resp. některé ty položené otázky mi přišly nezajímavé. A nějak jsem nepochopil tu sekci divných a znepokojivých otázek, většinou mi nepřišly o nic více divné a znepokojivé než ten zbytek :-))

LenkaMacak
LenkaMacak
06.01.2024 5 z 5

Ke knize mě dovedla čtenářská výzva a jsem za to ráda. Vědecky odpovědné otázky, na které by mě snad ani nenapadlo se ptát. 5/5*

Nosorozec_91
Nosorozec_91
08.12.2023 5 z 5

Nejlepší knížka na takové to záchodové počtení!! :D Kapitoly dlouhé tak akorát, aby vám nezkoprněly nohy :D :D :D :D
Ale je fakt zábavná i poučná, byť někomu to sedět nemusí, ale mě, osobu vědou a fyzikou zcela nepolíbenou, to fakt baví. A ty komiksy jsou boží! Love it! Výhledově si koupim všechny další díly :D

Ronnie68
Ronnie68
03.12.2023 4 z 5

Přečteno... ale ty otázky byly fakt šílený (a vědecké odpovědi též) ... ale I tak si přečtu další díl...

Vidlička
Vidlička
07.11.2023 5 z 5

Tak jsem celou dobu špekulovala, za co knížce strhnu hvězdičku, ale nic jsem prostě nenašla. Je to fakt chytrý, zajímavý, odborný (přepočítávat to po něm teda nebudu...) a i mega vtipný - hlavně ty ilustrace. Jediný co mi malinko vadilo byl klasický amerikocentrismus, ale jasný - kdybych to psala já, tak ty příklady taky neumístím třeba někam do Laosu, že jo... Doporučuju jako takovou vědeckou oddechovku.

zedir
zedir
12.08.2023 3 z 5

Ke čtení této knihy jsem se uchýlil po čtení Kakua, Greena či Hawkinga jako k takovému vědeckému odlehčení, takže jsem neočekával žádnou velkou "korektní" vědu, ale i tak jsem očekával trochu více. Na můj vkus byla kniha místy "praštěná" až moc a autorův humor se u mě sem tam míjel účinkem. Měl jsem představu, že tu budou podány absurdní otázky (což jsou), ale jejich vědecká vysvětlení budou přece jen o něco více a lépe zpracovaná. V každém případě za mě slušné tři hvězdy.

Aniday
Aniday
31.07.2023 3 z 5

baví, nebaví, zajímá, nezajímá, 50 na 50...

los
los
04.07.2023 3 z 5

konečně seriózní odpovědi na ty nejpitomější otázky, co vás napadnou

pamatuju, jak jsem coby předškolní prcek často otravoval všechny dospělé okolo otázkou, proč nemůžu projít zdí jako Hopkirk - a protože tehdy nebyl internet ani populárně naučné knihy o částicové fyzice, dozvěděl jsem se to až o mnoho mnoho let později, vítám proto vážné i nevážné popularizace přírodních věd a díky Munroeovi teď už třeba taky vím, že:

* DNA člověka váží cca 150 g
* lidským tělem projde cca 1 bilion neutrin ze Slunce za vteřinu, ale jen jediné interaguje s atomem našeho těla, a to průměrně jednou za 10 let
* Richterova stupnice měří i stupně minusové: např. stupeň 5 minus odpovídá síle stisku klávesy na počítači
* někteří lidé při pohledu do jasného světla kýchají a věda zatím neobjasnila proč
* kdyby se dva lidé ocitli na opačných stranách neobydlené planety podobné Zemi a náhodně chodili po jejím povrchu 12 hodin denně, trvalo by jim cca 3000 let, než by se potkali
* ze všech zlomenin obratlů je nejčastěji (44 %) postižen první obratel bederní páteře (20. od hlavy)

BrooksWasHere
BrooksWasHere
18.03.2022 5 z 5

Veľmi zaujímavá kniha, určite odporúčam :)

drakamena
drakamena
22.11.2021 4 z 5

Skvělá kniha. Některé otázky byly skutečně velmi absurdní - a některé souvislosti z nich vyplývající by mě nikdy ani nenapadly! Poučná a přitom velmi zábavná kniha, a to díky autorovu způsobu podání a taky jeho legračním obrázkům. Rozhodně stojí za to!

DomYell
DomYell
23.08.2021 2 z 5

Vypadalo to slibne... Ale jen vypadalo. Vetsinou hloupe otazky a hloupe odpovedi s hloupym humorem

rabor
rabor
30.05.2021 4 z 5

"Říká se, že blbé otázky neexistují. Což je samozřejmě hloupost… Ukazuje se však, že ve snaze poctivě odpovědět na blbou otázku se múžete dopátrat celkem zajímavých zjištění."

Ve svých dětských letech jsem měl mlhavou představu o výrobě elektřiny, něco v tom smyslu, že se zatopí pod velkým kotlem a vznikající pára roztočí jakýsi větrák a ten zas rozpohybuje něco podobného jako dynamo co mají rodiče na jízdních kolech. Potom mi ale začali ve škole tvrdit, že se elektřina vyrábí třením liščího ohonu o ebonitovou tyč. Představoval jsem si jak v takové liščí elektrárně sedí stovka pracovníkú a třou a leští až se jim z toho ježí vlasy. A co je to za záhadný materiál ten ebonit? Měl jsem k takovému poznatku určité pochybnosti, ale moje učitelka nebyla Randall Munroe a tak jsem se nikdy nezeptal. Ale i když jsem od té doby trochu zmoudřel, dodnes to ve mně hlodá. Dokázala by taková liščí elektrárna vyrobit alespoň tolik elektřiny aby napájela vlastní osvětlení a pracovníci nemuseli třít potmě? A co kdyby…, co kdyby ty ebonitové tyče byli umístěny napevno asi na šířku liščího hřbetu od sebe a lišky mezi nimi probíhaly, dal by se vyrobenou elektřinou dobíjet mobily? Třeba by potom v ZOO mohla být zřízena speciální ekologická dobíjecí stanice.
Ještě nemáte dost? Tak si přečtěte tuto knihu, která je celá postavená na zodpovídání podobných pitomých otázek.

Yoshika
Yoshika
03.03.2021 5 z 5

Přesně to, co byste od takové knížky očekávali. Nic použitelné v normálním životě, pokud tedy nechcete nechat vybuchnout Měsíc. Ale přesto plné zajímavých informací podaných vtipnou formou. Nebavila Vás na škole fyzika? Tady Vás bavit bude.
Přidala bych nejraději 6. hvězdičku za překlad. Je poznat, že si s tím překladatelé vyhráli a mají také smysl pro humor. Poznámky překladatelů pro české čtenáře byly prostě skvělé!

EliskaD
EliskaD
28.02.2021 5 z 5

Kniha se opírá o poznatky z fyziky, astrofyziky, chemie, ale i další vědní obory. Celá kniha je napsaná velmi humorně a doplněná o výstižné vtipné obrázky. Náramně jsem si to užila a mnohdy se musela nahlas smát.

Kdyby mě ve škole učil Randall Munroe, zcela jistě bych k těmto předmětům získala daleko lepší vztah. Velmi doporučuji i lidem, které fyzika až tak moc nebere.

jooosev
jooosev
24.01.2021 4 z 5

Zhruba ve 2/3 se začíná mírně vytrácet originalita, opakují se některé vtipy (když ne doslova, tak pointou) a trochu i některá vysvětlení. Nicméně přesto skvělá kniha, která nenásilně a zábavně přibližuje čtenářům zajímavosti z moderní vědy. Nebál bych se říct, že jedna z TOP 10 populárně naučných knih dekády.

NarcisSamec
NarcisSamec
26.08.2020 5 z 5

Super skvělá kniha, jsem nesmírně rád, že jsem si ji koupil. Někdy až stupidní otázky vedou k překvapivým odpovědím. Kniha je i pro laiky, tekže jsem si jitý, že se ji stoprocentně užijete.

vampyrcik
vampyrcik
05.05.2020 5 z 5

Nedokážu dostatečně popsat skvělost této knihy. Spojení stupidních dotazů, komiksu a vědecké práce. Navíc se dá číst pořád dokola =)

Afka
Afka
15.11.2019 4 z 5

Báječná kniha o fyzice pro zvídavé čtenáře, a to i pro laiky. Autor v ní odpovídá na základě fyzikálních zákonů na v podstatě nesmyslné až absurdní dotazy čtenářů - co kdyby...... Kniha je napsaná velmi vtipně, roztomile ilustrovaná komiksovými obrázky samotným autorem, který podle svých slov skončil s prací v NASA, aby se nadále věnoval tvorbě komiksů. Při knížce jsem se výborně bavila já, i můj 20letý syn, místy jsme se opravdu chechtali nahlas. Navíc jsem se jako bonus dozvěděla nebo si uvědomila spoustu zajímavých věcí, o kterých by mě fakt nikdy nenapadlo přemýšlet :-)

burg
burg
07.11.2019 5 z 5

Tahle naprosto švihlá kniha odpovídající na naprosto švihlá témata vám dokonale dokáže, že středoškolské hodiny matematiky a fyziky (a ve spoustě případů i matematiky a fyziky základoškolské) bylo fajn brát vážně a poslouchat. Nejlepší pasáže jsem předčítal kolegům v práci (odpolední se občas svinsky vleče...) přičemž jsme si po různých představách připadali jako parta imbecilních puberťáků naprosto neschopných se přestat smát.
Kdyby Randal Munroe učil mě osobně, budu chodit do hodin s chutí a nadšením!

PS: ještě se mi nestalo, abych nějakou knihu četl jinak, než od začátku do konce. Tady to nejde! :)

milan2310
milan2310
17.04.2019 4 z 5

Odpočinkové, občas jsem se dozvěděl i něco nového.