Co kdyby?

Tato kniha od tvůrce veleoblíbeného webového komiksu xkcd vám nabízí překvapivé odpovědi na důležité otázky, na které vás nejspíš nikdy ani nenapadlo se zeptat. Miliony lidí každý týden navštěvují web xkcd.com, aby si mohly přečíst kultovní webový komiks Randalla Munroea. Jeho obrázky s hůlkovými panáčky pojednávající o vědě, technice, jazycích a lásce si už našly spousty oddaných fanoušků, a stejně tak jsou oblíbené i jeho výzkumem podložené odpovědi na ty nejpodivnější otázky čtenářů. Dotazy, které dostává, mají široký záběr od těch jednoduše podivných až po ty naprosto ďábelské: Co kdybych si šel zaplavat do bazénu, kde se skladuje vyhořelé jaderné palivo? Dal by se postavit batoh podobný tomu raketovému, ale poháněný pálícími samopaly? Co kdyby New York zasáhlo zemětřesení o síle 15 stupňů Richterovy stupnice? Co kdyby někomu najednou zmizela DNA? V honbě za odpovědí Randall vesele provádí počítačové simulace, prohrabává se horami odtajněných vojenských zpráv, konzultuje s obsluhou jaderných reaktorů, stopuje scény z Hvězdných válek, volá své matce a googlí některá opravdu děsivá zvířata. Výsledkem jsou komické perly, které precizně a zároveň zábavně vysvětlují všechno možné, od pravděpodobnosti, že se setkáte se svým dokonalým protějškem, až po nesčetně děsivých způsobů, jakými byste mohli zemřít, kdybyste se rozhodli sestavit si kompletní periodickou tabulku ze skutečných prvků. Tato kniha obsahuje výběr nejoblíbenějších odpovědí z blogu What If?, spousta otázek (51 procent!) je ale nová a poprvé zodpovězená až zde. Co kdyby? je informační hostinou pro fanoušky xkcd.com a všechny, kdo rádi hloubají nad tím, co by mohlo být....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/231280/big_co-kdyby-iw4-231280.jpg 4.4143
Literatura faktu, Literatura naučná, Věda

Vydáno: , Práh

What if?, 2014

Kniha Co kdyby?

BrooksWasHere

Veľmi zaujímavá kniha, určite odporúčam :)

drakamena
22.11.2021

Skvělá kniha. Některé otázky byly skutečně velmi absurdní - a některé souvislosti z nich vyplývající by mě nikdy ani nenapadly! Poučná a přitom velmi zábavná kniha, a to díky autorovu způsobu podání a taky jeho legračním obrázkům. Rozhodně stojí za to!

Jellus
23.08.2021

Vypadalo to slibne... Ale jen vypadalo. Vetsinou hloupe otazky a hloupe odpovedi s hloupym humorem

rabor
30.05.2021

"Říká se, že blbé otázky neexistují. Což je samozřejmě hloupost… Ukazuje se však, že ve snaze poctivě odpovědět na blbou otázku se múžete dopátrat celkem zajímavých zjištění."

Ve svých dětských letech jsem měl mlhavou představu o výrobě elektřiny, něco v tom smyslu, že se zatopí pod velkým kotlem a vznikající pára roztočí jakýsi větrák a ten zas rozpohybuje něco podobného jako dynamo co mají rodiče na jízdních kolech. Potom mi ale začali ve škole tvrdit, že se elektřina vyrábí třením liščího ohonu o ebonitovou tyč. Představoval jsem si jak v takové liščí elektrárně sedí stovka pracovníkú a třou a leští až se jim z toho ježí vlasy. A co je to za záhadný materiál ten ebonit? Měl jsem k takovému poznatku určité pochybnosti, ale moje učitelka nebyla Randall Munroe a tak jsem se nikdy nezeptal. Ale i když jsem od té doby trochu zmoudřel, dodnes to ve mně hlodá. Dokázala by taková liščí elektrárna vyrobit alespoň tolik elektřiny aby napájela vlastní osvětlení a pracovníci nemuseli třít potmě? A co kdyby…, co kdyby ty ebonitové tyče byli umístěny napevno asi na šířku liščího hřbetu od sebe a lišky mezi nimi probíhaly, dal by se vyrobenou elektřinou dobíjet mobily? Třeba by potom v ZOO mohla být zřízena speciální ekologická dobíjecí stanice.
Ještě nemáte dost? Tak si přečtěte tuto knihu, která je celá postavená na zodpovídání podobných pitomých otázek.

Yoshika
03.03.2021

Přesně to, co byste od takové knížky očekávali. Nic použitelné v normálním životě, pokud tedy nechcete nechat vybuchnout Měsíc. Ale přesto plné zajímavých informací podaných vtipnou formou. Nebavila Vás na škole fyzika? Tady Vás bavit bude.
Přidala bych nejraději 6. hvězdičku za překlad. Je poznat, že si s tím překladatelé vyhráli a mají také smysl pro humor. Poznámky překladatelů pro české čtenáře byly prostě skvělé!

EliskaD
28.02.2021

Kniha se opírá o poznatky z fyziky, astrofyziky, chemie, ale i další vědní obory. Celá kniha je napsaná velmi humorně a doplněná o výstižné vtipné obrázky. Náramně jsem si to užila a mnohdy se musela nahlas smát.

Kdyby mě ve škole učil Randall Munroe, zcela jistě bych k těmto předmětům získala daleko lepší vztah. Velmi doporučuji i lidem, které fyzika až tak moc nebere.

jooosev
24.01.2021

Zhruba ve 2/3 se začíná mírně vytrácet originalita, opakují se některé vtipy (když ne doslova, tak pointou) a trochu i některá vysvětlení. Nicméně přesto skvělá kniha, která nenásilně a zábavně přibližuje čtenářům zajímavosti z moderní vědy. Nebál bych se říct, že jedna z TOP 10 populárně naučných knih dekády.

NarcisSamec
26.08.2020

Super skvělá kniha, jsem nesmírně rád, že jsem si ji koupil. Někdy až stupidní otázky vedou k překvapivým odpovědím. Kniha je i pro laiky, tekže jsem si jitý, že se ji stoprocentně užijete.