Co kdyby?

Tato kniha od tvůrce veleoblíbeného webového komiksu xkcd vám nabízí překvapivé odpovědi na důležité otázky, na které vás nejspíš nikdy ani nenapadlo se zeptat. Miliony lidí každý týden navštěvují web xkcd.com, aby si mohly přečíst kultovní webový komiks Randalla Munroea. Jeho obrázky s hůlkovými panáčky pojednávající o vědě, technice, jazycích a lásce si už našly spousty oddaných fanoušků, a stejně tak jsou oblíbené i jeho výzkumem podložené odpovědi na ty nejpodivnější otázky čtenářů. Dotazy, které dostává, mají široký záběr od těch jednoduše podivných až po ty naprosto ďábelské: Co kdybych si šel zaplavat do bazénu, kde se skladuje vyhořelé jaderné palivo? Dal by se postavit batoh podobný tomu raketovému, ale poháněný pálícími samopaly? Co kdyby New York zasáhlo zemětřesení o síle 15 stupňů Richterovy stupnice? Co kdyby někomu najednou zmizela DNA? V honbě za odpovědí Randall vesele provádí počítačové simulace, prohrabává se horami odtajněných vojenských zpráv, konzultuje s obsluhou jaderných reaktorů, stopuje scény z Hvězdných válek, volá své matce a googlí některá opravdu děsivá zvířata. Výsledkem jsou komické perly, které precizně a zároveň zábavně vysvětlují všechno možné, od pravděpodobnosti, že se setkáte se svým dokonalým protějškem, až po nesčetně děsivých způsobů, jakými byste mohli zemřít, kdybyste se rozhodli sestavit si kompletní periodickou tabulku ze skutečných prvků. Tato kniha obsahuje výběr nejoblíbenějších odpovědí z blogu What If?, spousta otázek (51 procent!) je ale nová a poprvé zodpovězená až zde. Co kdyby? je informační hostinou pro fanoušky xkcd.com a všechny, kdo rádi hloubají nad tím, co by mohlo být....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/23_/231280/co-kdyby-231280.jpg 4.4100

What if? (2014)

Literatura faktu, Literatura naučná, Věda
Vydáno:, Práh

Kniha Co kdyby?

milan2310

Odpočinkové, občas jsem se dozvěděl i něco nového.

Paulika
30.08.2018

Lehké čtivo na dovolenou k pláži. Takový pel-mel zmixovaný ze sci-fi, vědy, matiky a žurnalistiky. Výhoda knihy je, že ji nemuíte čist naráz, ale použit ji jako takovou vatu pro výplň času mezi četbami jiných knih. Nechat ji zcela rozečtenou i po celý rok. Dobře se k ní vrací i po měsících strávených nad jinými knihami.

ladyzaba
05.01.2018

Skvělé, zábavné, poučné. Víc k tomu není moc co dodat, většina tady už byla řečena.

Erik77
17.10.2017

Veľmi zaujímavý nápad ale celkové spracovanie nenaplnilo moje očakávanie. Niektoré príklady ma však pobavili a poučili.

martin3683
14.10.2017

Při čtení této knihy jsem měl často pocit, že jsem součástí epizody seriálu Teorie velkého třesku a jsem svědkem, jak hlavní hrdinové řeší zásadní otázky dneška např. "Jak velkého výkonu je Yoda ze Star Wars schopen pomocí Síly?".
Zajímavé ale je, že i když jsou otázky v knize jedna absurdnější než druhá, tak odpovědi na ně autor nachází a to často jednoduchým vysvětlením či výpočtem.
Pro někoho to asi bude zbytečná kniha, která řeší věci tak totálně mimo naše každodenní problémy, že to čtenáři moc nedává. Pro jiného to ale bude pobavení a i trochu obdiv, že na první pohled šílené dotazy se dají celkem racionálně vysvětlit a stačí k tomu maximálně středoškolské učivo.

Zarganwar
25.05.2017

Vtipné a zároveň poučné. Bohužel nejsou všechna témata až tak zajímavá.

msjadepaton
12.04.2017

Navzdory tomu, že většina otázek je skutečně absurdních, je kniha docela poučná. Bavilo mě to a bylo to většinu času vážně vtipné. Bohužel jsem měla občas problém porozumět autorovým myšlenkovým skokům nebo argumentům postavených na matematických výpočtech, protože to prostě není moje silná stránka. Neříkám, že se to stávalo pořád, ale občas ano. Kromě toho mi občas přišlo, že autor neodpovídal na otázku, která byla položena.
Jinak ale můžu doporučit jako skvělé "záchodové čtení". Dokonce je asi nejlepší číst tuhle knihu jen občas, třeba na přeskáčku a po jedné kapitole. Pak vás to pravděpodobně bude bavit nejvíc. Kromě toho je to vhodný dárek, protože si opravdu nedokážu představit člověka, kterého by alespoň trochu nepobavila.

marshall
10.04.2017

"What if?" je královská vědecko-absurdní kniha určená všem technicky zaměřeným čtenářům. Rozuměj geekům. Bez urážky! On sám autor ve své genialitě k tomu zřejmě nemá daleko, protože přirovnávat lučištníka, který je schopný za minutu vystřelit osm šípů k cituji "šípovému generátoru o frekvenci 150 milihertz" vyžaduje už opravdu jiný pohled na chod věcí. Každopádně, pokud Vás zajímá kupříkladu, kolik dílků lega je potřeba k přemostění Atlantského oceánu; jak by vypadala zeď vystavená z cihel složených z jednotlivých prvků Mendělejevovy soustavy; nebo zda-li je možné si uvařit čaj jeho prostým mícháním, tak sáhněte po Munroeovi! Ten navíc povedenými komiksovými ilustracemi, dovolím si tvrdit, dosáhl nesmrtelné franšízy.

pro obzvláště hloubavé typy je k dispozici webová stránka, kde můžete vlastní podněty zveřejnit a při troše štěstí se o sobě dočtete v další knize!

- čteno v originále -