Co kdyby?

Tato kniha od tvůrce veleoblíbeného webového komiksu xkcd vám nabízí překvapivé odpovědi na důležité otázky, na které vás nejspíš nikdy ani nenapadlo se zeptat. Miliony lidí každý týden navštěvují web xkcd.com, aby si mohly přečíst kultovní webový komiks Randalla Munroea. Jeho obrázky s hůlkovými panáčky pojednávající o věd... celý text

Tato kniha od tvůrce veleoblíbeného webového komiksu xkcd vám nabízí překvapivé odpovědi na důležité otázky, na které vás nejspíš nikdy ani nenapadlo se zeptat.
Miliony lidí každý týden navštěvují web xkcd.com, aby si mohly přečíst kultovní webový komiks Randalla Munroea. Jeho obrázky s hůlkovými panáčky pojednávající o vědě, technice, jazycích a lásce si už našly spousty oddaných fanoušků, a stejně tak jsou oblíbené i jeho výzkumem podložené odpovědi na ty nejpodivnější otázky čtenářů.

Dotazy, které dostává, mají široký záběr od těch jednoduše podivných až po ty naprosto ďábelské:
Co kdybych si šel zaplavat do bazénu, kde se skladuje vyhořelé jaderné palivo?
Dal by se postavit batoh podobný tomu raketovému, ale poháněný pálícími samopaly?
Co kdyby New York zasáhlo zemětřesení o síle 15 stupňů Richterovy stupnice?
Co kdyby někomu najednou zmizela DNA?

V honbě za odpovědí Randall vesele provádí počítačové simulace, prohrabává se horami odtajněných vojenských zpráv, konzultuje s obsluhou jaderných reaktorů, stopuje scény z Hvězdných válek, volá své matce a googlí některá opravdu děsivá zvířata. Výsledkem jsou komické perly, které precizně a zároveň zábavně vysvětlují všechno možné, od pravděpodobnosti, že se setkáte se svým dokonalým protějškem, až po nesčetně děsivých způsobů, jakými byste mohli zemřít, kdybyste se rozhodli sestavit si kompletní periodickou tabulku ze skutečných prvků.
Tato kniha obsahuje výběr nejoblíbenějších odpovědí z blogu What If?, spousta otázek (51 procent!) je ale nová a poprvé zodpovězená až zde. Co kdyby? je informační hostinou pro fanoušky xkcd.com a všechny, kdo rádi hloubají nad tím, co by mohlo být. méně textu

https://www.databazeknih.cz/images_books/23_/231280/co-kdyby-231280.jpg 4.478
Originální název:

What if? (2014)

Žánr:
Literatura faktu, Literatura naučná, Věda
Vydáno:, Práh
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (19)

Přidat komentář
Zarganwar
25. května

Vtipné a zároveň poučné. Bohužel nejsou všechna témata až tak zajímavá.

msjadepaton
12. dubna

Navzdory tomu, že většina otázek je skutečně absurdních je kniha docela poučná. Bavilo mě to a bylo to většinu času vážně vtipné. Bohužel jsem měla občas problém porozumět autorovým myšlenkovým skokům nebo argumentům postavených na matematických výpočtech, protože to prostě není moje silná stránka. Neříkám, že se to stávalo pořád, ale občas ano. Kromě toho mi občas přišlo, že autor neodpovídal na otázku, která byla položena.
Jinak ale můžu doporučit jako skvělé "záchodové čtení". Dokonce je asi nejlepší číst tuhle knihu jen občas, třeba na přeskáčku a po jedné kapitole. Pak vás to pravděpodobně bude bavit nejvíc. Kromě toho je to vhodný dárek, protože si opravdu nedokážu představit člověka, kterého by alespoň trochu nepobavila.

marshall
10. dubna

"What if?" je královská vědecko-absurdní kniha určená všem technicky zaměřeným čtenářům. Rozuměj geekům. Bez urážky! On sám autor ve své genialitě k tomu zřejmě nemá daleko, protože přirovnávat lučištníka, který je schopný za minutu vystřelit osm šípů k cituji "šípovému generátoru o frekvenci 150 milihertz" vyžaduje už opravdu jiný pohled na chod věcí. Každopádně, pokud Vás zajímá kupříkladu, kolik dílků lega je potřeba k přemostění Atlantského oceánu; jak by vypadala zeď vystavená z cihel složených z jednotlivých prvků Mendělejevovy soustavy; nebo zda-li je možné si uvařit čaj jeho prostým mícháním, tak sáhněte po Munroeovi! Ten navíc povedenými komiksovými ilustracemi, dovolím si tvrdit, dosáhl nesmrtelné franšízy.

pro obzvláště hloubavé typy je k dispozici webová stránka, kde můžete vlastní podněty zveřejnit a při troše štěstí se o sobě dočtete v další knize!

https://xkcd.com

- čteno v originále -

xxtom
17. března

Legrační věda :). Více či méně realistické fyzikální scénáře jsou popisovány humornou formou a komixovými obrázky.

HAL
26. ledna

Dokonalost!
Pravděpodobně nejvtipnější kniha jakou jsem kdy četl. Must have pro každého, kdo se kdy probral ve dvě v noci u wikipedie s tím, že ví všechno o vzniku života v Prekambriu, když přitom jen v osm večer chtěl najít recept na kuře na paprice.

Rubas
14. ledna

Z kazde kapitoly jsem nadseny stejne jako z noveho vydani xkcd! Vazne nevazne o vazne nevaznych tematech!

Muhibbis
07.09.2016

Tak teraz som trochu naštvaná. Čo tu akože mám hodnotiť?! Je to poučné? Je. Je to vtipné? Je to neskutočná prča, to sa stavte. V poslednom čase mám na vedecký humor celkom šťastnú ruku, škoda, že na ďalšie mesiace mám pripravené omnoho serióznejšie kúsky...

ThePetinka
13.06.2016

Na knihu jsem narazila víceméně omylem, ihned mě však zaujala. Ještě v knihovně jsem přečetla jednu její kapitolu a výborně jsem se u toho pobavila. Rozhodla jsem se proto, že si ji půjčím domů. Od samého začátku jsem ale měla pocit, že nepůjde o snadné čtení, protože Co kdyby? není beletristický příběh, ale populárně naučná kniha. Nakonec jsem však byla překvapená, jak lehce se mi kniha četla.

Kniha je rozdělena na několik částí a v každé se autor věnuje jinak zaměřeným otázkám. Odpovědi jsou pojaty velmi originálním a humorným způsobem, který je navíc podtržen komiksovými ilustracemi, která vás prostě odzbrojí. Díky tomu se kniha četla velmi snadno, přestože se jedná o opravdovou vědu. Každá jednotlivá otázka, byť je sebehloupější, je vědecky prozkoumána a vyhodnocena. Nejde tedy o žádné výmysly.

Chápu, že Co kdyby? asi není knihou pro každého, já jsem se však při jejím čtení pobavila a dozvěděla jsem se mnoho užitečným informací. Ne každou maličkost jsem si zapamatovala, mám teď ale hodně zajímavých témat, které mohu vytáhnout, až budeme s kamarády sedět nad pivem. Knihu tedy hodnotím pozitivně a určitě vám ji doporučuji

knedlik
07.05.2016

Dokonalá kniha! Strašně dlouho mě nic tak moc nepobavilo. Kombinace vědeckých a pseudovědeckých dotazů obyčejných lidí, vtipně uchopených vědeckých odpovědí Randalla a do toho jeho vsuvky, průpovídky, přirovnání, malůvky a hypotetické scénáře prostě nemohou zklamat. Divné a znepokojivé dotazy z doručené pošty jsou kapitolou samy o sobě. Kapitolou, u které jsem prskala smíchy.

"Co kdyby všichni obyvatelé Velké Británie došli na pobřeží a začali pádlovat? Dokázali by ostrovem aspoň trochu pohnout? "
" NE."
(počkat, možná musíme napřed odpojit tunel...)

repli2dev
17.04.2016

Vynikající výběr publikovaných what ifů doplněný o nové zodpovězené i pár nezodpovězených šílených dotazů. Můj oblíbený: „Jak by vypadal svět, kdyby každý člověk měl každý den 1% šanci stát se krocanem a naopak.“

Vcelku dobrý překlad, občas obohacený i o nějaké ty překladatelské poznámky.

myelka
30.03.2016

Výborná kniha, perfektně doplňující kresbičky. I přes vědeckou tematiku vtipně a rozumně podaná, místy (dost často) jsem se musela smát, někdy už jen ze samotné otázky. Určitě se k ní budu vracet. :)

Torgal
16.03.2016

Výborné odpočinkové čítanie, pri ktorom sa pobavíte aj poučíte. Miera zábavnosti aj zaujímavosti sa mení v závislosti od položenej otázky, ale odľahčený tón, všadeprítomné popkultúrne narážky a vydarené karikatúry zaručujú, že knihu zhltnete ako malinu. 8+/10

Flipper
02.02.2016

Skvelý nápad, ktorý ale závisí od viacerých premenných:
1. Zaujímavosť otázky,
2. slalom, či brázdenie medzi vednými odvetiami, či vtipnosť karikatúr
3. relevancia odkazov či pochopenie kultúrneho "backround"-u (kto nepozná LOTR či 300 vínde naprázdno)
Naplno si užijete s celej knihy potom len pár otázok (tie však budú fakt stať zato) no neublížia ani ostatné. Dávkovať postupne :)

lennyd
20.12.2015

Už prohlášení na zadní straně obálky čtenáře naláká - co všechno by se dalo s knihou provádět, pokud bychom ji nechtěli číst. Ale to by byla jistě škoda, protože byste se pak nedozvěděli odpovědi na spoustu zajímavých (a ve většině případů zcela nesmyslných :) otázek). Třeba co by stalo, kdyby si všichni lidé na světě zakoupili laserové ukazovátko, a namířili jej na měsíc (vůbec nic :). Ale co kdyby si místo laserového ukazovátka koupili nějakou laserovou megazbraň (to už je jiný kafe). A tak dále a tak dále - dozvíme se co by se stalo, kdyby se přestala Země otáčet, zda se dá plavat v bazénu ve kterém se chladí vyhořelé palivo z reaktorů nebo podobně důležité otázky. Doplněno kresbami, které vše perfektně dokreslují. Rozhodně jedna z nejlepších knížek, kterou jsem kdy četl..

Danafantom
07.11.2015

Můj mozek si krásně odpočinul od každodenních starostí, hodně jsem se nasmála, a také jsem si uvědomila, jak jsou fyzikální poměry zde na Zemi tak vyváżené, že se tady dá žít, a že možná stačí málo, aby to přestalo fungovat. A jak řekl Einstein: "Existují pouze dvě cesty, jak žít svůj život: buď s vědomím, že nic není zázrak, nebo s vědomím, že všechno je zázrak." Teď už jsem si jistá - VŠECHNO JE ZÁZRAK. :-)

flanky
26.10.2015

Krásná oddechová četba, která je spíše pro pobavení (ale zato k parádnímu), než pro vědu. Nicméně její přínos oceníte, jelikož každý člověk má občas tu hloupou otázku (hodil by se odkaz na web Randalla Munroea) a při troše štěstí by se dostal do nějakého toho pokračování, čímž se dostávám k tomu, jak se mi kniha líbila, tedy: Ano, chci další.

Mareckin
22.08.2015

Poučná a zábavná

acul.p
16.08.2015

Skvělé, zábavná a přitom poučná kniha :)

DennisMoore
18.02.2015

Zapomeňte na slovní spojení "nudný vědec", když je poblíž Randall Munroe. Kdo zná xkcd, ví, kdo nezná, má skvělou možnost se seznámit - navíc v perfektním českém překladu. Každá kapitola je originální, humor číhá v každém odstavci a občas je navíc, potvora, rafinovaně skrytý mezi řádky. Na závěr dodám, že matematika a výpočty všeho druhu byly vždy mojí noční můrou (pokud si myslíte, že představa pavouka lezoucího po vašem obličeji nemůže být děsivější, představte si, že vám po obličeji leze pavouk, který vás nutí vyřešit rovnici o dvou neznámých), nicméně tentokrát proti ní nemůžu říct ani π.