Schindlerův seznam

Strhující a proslulé románové zpracování osudů Oskara Schindlera – bezohledného kariéristy, válečného zbohatlíka, milovníka elegance, přepychu, alkoholu a krásných žen, jenž ve stínu osvětimských komínů našel svoji lidskost a riskoval nejen majetek, ale i vlastní život, aby nedopustil vyvraždění tisícovky „svých židů“. Román sugestivně líčí vývoj a střety individualit – obětí, pasivních účastníků a iniciativních vykonavatelů – zapojených do obrovité byrokratické mašinerie zla. Steven Spielberg použil motivy románu pro natočení slavného stejnojmenného filmu....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/32_/32518/big_schindleruv-seznam-KEU-32518.jpg 4.5692
Literatura světová, Romány, Válečné

Vydáno: , Leda, Rozmluvy

Schindler's Ark, 1982

Kniha Schindlerův seznam

Radka1727
19. listopadu

Jedno z nejvíce sugestivních zpracování románu z období holocaustu. Skvělé filmové zpracování - mé první setkání s Ralphem Fienessem, jeho mistrovské, místy démonické ztvárnění velitele koncentračního tábora Amona Göetha
v žádné další roli nepřekonal ....

heavy66
03. listopadu

Kniha je stejně působivá jako film, mnohdy detailnější, více dokumentaristická a s menší mírou patosu než film. Jen geniální, démonicky zlý, herecký výkon Ralpha Fienesse v roli velitele tábora nelze do knihy přenést.
Oskar Schindler musel být zvláštní člověk. Co mu bránilo vydělávat peníze na otrocké práci vězňů a nezajímat se o jejich další osud, stejně jako mnoho jiných německých podnikatelů? Jeho osobnostní přerod z lehkomyslného floutka v zachránce k smrti odsouzených lidských bytostí je podstatou knihy i filmu.
Nechť jeho strom v Aleji spravedlivých vzkvétá!

iv.ča

Nemám, co dodat.

Ešína

Jak tu již bylo zmíněno, kniha se nečte zrovna lehce. Po celou dobu čtení máte takový zvláštní pocit. Já jsem si neustále představovala jaké to muselo být a proto jsem se do knihy pořád nedokázala úplně začíst. Ale určitě stojí za přečtení.

Markéta_2

Určitě se nejedná o jednoduchou četbu - množství jmen už jsem ke konci knihy přeskakovala. Ale kdo vydrží, čeká ho na konci odměna v podobě čtenářského zážitku.

marie4265

Musím říci, že kniha se mi prvních osmdesát až sto stran nečetla zrovna dobře. Nedokázala jsem se do ní ponořit, myšlenky mi často odbíhaly jinam. Docela jsem se i obávala, abych neměla takové pocity po celou knihu, jelikož jsem se na ni velmi těšila.
Po ale zhruba těch sto stranách už jsem si konečně zapamatovala ta nejdůležitější jména, místa a události, abych se do toho konečně mohla pořádně ponořit. A bylo to skvělé. Popis prostředí tak akorát, oceňuji občasnou přímou řeč, která krásně posunula dílo ještě dál. S Oskarem Schindlerem jste dokázali díky popisu jeho charakteru skvěle sympatizovat. Musím ještě vyzdvihnout postavu Sterna, který - ačkoliv se takovéto ,,žebříčkování" do příběhů psaných podle skutečné události dle mého názoru nehodí - byl rozhodně má nejoblíbenější postava spolu s Oskarem.

Příběh samozřejmě vypráví o nepopsatelně těžkém období, ale člověk se nemusí obávat (alespoň v mém případě), že byste museli knihu v rámci znechucení nad chováním esesáků odložit.
Knížku tedy naprosto doporučuji všem, kteří se nebojí vrátit do těchto těžkých let i přes poměrně těžko čitelný styl psaní.

Ještě v poslední řadě musím doporučit film, kde herec Liam Neeson ztvárnil Schindlera naprosto bravurně a nedokázala bych si v této roli představit nikoho jiného. Plus ještě zmiňovaný Stern - ten byl také více než skvělý!

,,Kdo zachrání jeden lidský život, jako by zachránil celý svět."
,,Her Direktor vlastně říkal: děkuji vám, že jste mi pomáhali dělat si z režimu blázny."

Evkae36

Tohle byla teprve čtvrtá kniha za celou mou čtenářskou éru, kterou jsem odložila nedočtenou. Málokdy to dělám a většinou dám knize i druhou šanci, nerada knihy nedočítám. Tady mi ale vůbec nešlo se do knihy začíst, ponořit se do děje, i když filmové zpracování považuji za velice zdařilé a téma druhé sv. války je mi velmi blízké. Možná to bylo jen autorovým stylem, ale nesedla mi prostě. Škoda, chtěla jsem porovnat, kolik toho ve filmu chybělo.

Kackap

Velmi oceňuji, že se autor snažil podat příběh a osobnost Oskara Schindlera objektivně a bez kříkras. Mám ráda příběhy o odvaze obyčejných lidí, kteří mají jinak k charakterově dokonalému superhrdinovi daleko. Jsou pro mě mnohem uvěřitelnější a silnější. Na začátku jsem se zalekla stylu vyprávění, bála jsem se, aby to nebylo moc suché a pro mě nudné. Nakonec jsem se ale do knihy ponořila, využívala každého volného času ke čtení, a příběh na mě zapůsobil mnohem víc než řada jiných dramatičtěji psaných knih na toto téma. Těším se teď, že se vrhnu na další ze svých restů, a podívám se i na filmovou verzi.