Schindlerův seznam

Strhující a proslulé románové zpracování osudů Oskara Schindlera – bezohledného kariéristy, válečného zbohatlíka, milovníka elegance, přepychu, alkoholu a krásných žen, jenž ve stínu osvětimských komínů našel svoji lidskost a riskoval nejen majetek, ale i vlastní život, aby nedopustil vyvraždění tisícovky „svých židů“. Román sugestivně líčí vývoj a střety individualit – obětí, pasivních účastníků a iniciativních vykonavatelů – zapojených do obrovité byrokratické mašinerie zla. Steven Spielberg použil motivy románu pro natočení slavného stejnojmenného filmu....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/32_/32518/schindleruv-seznam-32518.jpg 4.6292

Schindler´s Ark (1982)

Vydáno:, Leda, Mht

Denisa.knizky

Na knihu se da divat z nekolikati uhlu. Za prve, jako na biograficke zachyceni postavy pana Schindlera, coz se podle meho povedlo. Pan Schindler nebyl genius ani spasitel. ¨Jen¨ (Jen v uvozovkach prosim!) si zachoval rozum a lidskost a dostatek kuraze i behem tak zle doby jako bylo obdobi druhe svetove valky. Samozrejme byl i obchodnikem, ktery umel vyuzit dane situace k tomu, aby zil v blahobytu. Na druhou stranu na sklonku tohoto mordoru obetoval vse, aby dokoncil sve predsevzeti, zachranit zlomek odsouzenych lidi na smrt a poskytnout jim nadeji (i kdyz o tomto predsevzeti zcela jiste sam na zacatku dlouhe cesty ani netusil). Klobouk dolu pred nim a dalsimi rozumnymi lidmi, kteri si zachovali svoji tvar a bojovali s goliasem, bez techto davidu, by svet nebyl stejny.
Za druhe, jako na faktograficky zaznam spousty (a presto tak mala) zivotnich osudu konkretnich osob, konkretnich lidi zahynuvsich i prezivsich, kteri meli sve konkretni zivoty a konkretni osoby jim je prevratili ci ukoncili.
A za treti, kde byl v tu chvili buh? Buh byl, je a bude, ale nase lidske pozemske valky si musime bojovat sami, cela existence byti je boj mezi dobrem a zlem, a dokud dobro vitezi nad zlem, buh je. Zatim je ve svete, v lidech, vice dobra nez zla, proto jsme. Az nedejbuh jednou zlo premuze dobro, uz nebudeme a nebude tedy ani buh. Buh je totiz v nas, je dobro, je my, nehlede na to jestli je nekdo verici nebo ne, nikdo nemuze mit nic proti tomu, ze v nas, v lidech je dobro i zlo, vira v cokoliv i obcasne pochybnosti. Neverim, ze zlo nekdy premuze dobro - nadobro - ac jsou v historii okamziky, jako je obdobi nechutnych valek a demagogie, kdy se tomu tak nezda. Nakonec vzdy vratke ale sladke dobro zvitezilo. Delejme vse proto tedy, aby dobro, rozum a cit zvitezili. Nejsem ani pan Schindler, ani knez, ba ani politolog. Diky bohu jsem zatim nebyla v zivote postavena pred tak radikalni rozhodnuti a konani, jaka museji byt vykonana v obdobi podobnych utrap ale jsem clovek, ktery se snazi soukrome napomahat dobru, rozumu i porozumeni. Jak? Treba darovanim podobne knihy stredoskolakovi ci dobremu priteli k narozeninam...

Eillen

Knihu jsem četla na základce v deváté třídě na doporučení tety po shlédnutí filmu. A dodnes si pamatuji, jak jsem po dočtení dlouhou dobu nechtěla sáhnout po jiné knize, protože jsem měla pocit, že po něčem takovém není vůbec vhodné dát se do čtení detektivky nebo romantického příběhu. A po dvojím shlédnutí stejnojmenného filmu už po knize asi nikdy nesáhnu. Nezaslouží si to, ale při čtení už bych neviděla Oskara Schindlera a Amona Götha, ale Liama Neesona a Ralpha Fiennese - a tak si raději vystačím se vzpomínkou na jedno léto, kdy jsem místo řádění ve vodě na koupališti ležela na ručníku a nemohla se odtrhnout od příběhu Oskara Schindlera.

boxas

Autor odvedl na knize poctivou práci při sběru materiálu, takže je z velké části faktografická, ale to jí neubírá na kvalitě. Uvědomila jsem si při jejím čtení, že historie není nikdy černobílá. A také že film, i když je skvělý, vede většinou k určitému zjednodušení knižní předlohy.

KURACHJO2018

Kniha ve mně zanechala velice silnou víru v to, že člověk je proto obdařen rozumem a citem, aby toto všechno správně používal. Někdy se to i povede. Jak většina věřících si při čtení literatury holocaustu pokládám otázku- A kde byl v tu chvíli Bůh, existuje vůbec, pokud tohle všechno dopustil?
Znám Brněnec, znám Moravskou Chrastovou, znám celé okolí s dnes již rozbořenou továrnou a pořád dokola tam vnímám tu naději, ten zmar a všechno to, co tady ve 40 letech protékalo napříč celou Evropou..

zuzka894

tak tahle kniha mě chytila za srdce, nádherný příběh. Čest jeho památce.

Maevie

Jak již bylo mnohokrát řečeno, nejedná se o jednoduché čtení, ať už tématem nebo jazykem, který může být pro němčinou nepolíbeného čtenáře poměrně oříškem. Vykreslit zpětně život Schindlera, a to navíc objektivně bez příkras kladných vlastností a zveličování, aby výsledkem byl skutečný člověk se svými chybami i klady, nebyl jednoduchý úkol. Myslím ale, že se ho autor zhostil více než dobře.

Janek

Není to úplně jednoduché čtení, ten text vypadá skoro jako úřední záznam, zdaleka pro mě nebyl tak působivý jako nezapomenutelný film. Ale je myslím užitečné a poučné vidět Schindlerův příběh ještě z jiného úhlu. Film a kniha, Oskar Schindler - jedna osoba a dva různé příběhy.

Aleh

Oskar Schindler byl rozporuplný člověk. Proto by však tento příběh nevznikl. Oskar Schindler se ale zapsal do historie. Dnes si o tom můžeme přečíst v knize nebo shlédnout stejnojmenný film díky vyprávění těch, kteří přežili. V období holokaustu zachránil "své" Židy před jistou smrtí. Schindlerův seznam existoval a ocitnout se na něm stálo za všechno na světě. Takové činy je třeba si připomínat. Viděla jsem i filmové zpracování a příběh mě dojal. Doporučuji knihu i film.

Karcoolka2210

Poznala som sfilmovanú verziu už dlho a v rámci knižnej výzvy som siahla aj po knihe. V podstate sa jej film držal, aj keď sú tu aj informácie navyše. Oscar Schindler nebol človek bez chýb, ale za tie životy, ktoré zachránil a nebolo ich málo, si zaslúži úctu a aby ľudia jeho meno poznali. AJ

freddy18

Silná kniha, která na vás zanechá stopu. Neni to jednoduché čtení a chce to opravdu vnímat text a pamatovat si jména a místa abyste z toho něco měli. Hlavní hrdina byl velice jedinečný člověk. Pro mně jedna z nejlepších knih z válečné literatury. Film mě zdaleka nebavil tak jako kniha :)

Pazúzu96

Na knize se mi líbilo, že se snažila ukázat Schindlera z obou stran. Autor nám vysvětluje, co Oskar přesně dělal a proč to dělal. Schindler je zde zobrazen realisticky, není to žádný všemocný bůh. Film, který se ovšem také velmi povedl, zobrazuje Schindlera jen v tom dobrém světle a dělá z něj téměř nadpřirozenou bytost, na nic takového si kniha nehraje.
Jediné, co mě trochu mrzí, je forma, jakou byla kniha napsána. Dialogů a přímé řeči, která sune děj kupředu, je zde bohužel jako šafránu. Jinak ale výborné dílo, které skvěle přibližuje osobnost a činy Oskara Schindlera.

el.peee

Válečnou literaturu nečtu. Knížku jsem se rozhodla přečíst z několika důvodů.
Zaprvé mě zaujal film, zadruhé v rámci výzvy 2018 a zatřetí jsem se chtěla dozvědět něco o této době.
Původně jsem se rozhodovala, jestli dám 3 nebo 4 hvězdičky. Vlastně doteď nevím, jestli jsem ohodnotila správně podle pocitů po dočtení.
Pro tři jsem se nakonec rozhodla asi proto, že jsem od knížky čekala něco víc. Možná jsem čekala drastičtější, surovější a více šokující popis událostí. Při sledování filmu je tento pocit mnohem silnější než při čtení knihy. Také jsem čekala více propojení s válkou... Knížka si žije vlastním světem hlavně kolem postavy Oskara Schindlera. Asi to tak mělo být. Nevím. Ale nejvíc mě nejspíš zklamalo, že události, jména i věci jsou čtenáři předkládány s jistotou, že o této době něco ví - což nemusí být pravda...
Čekala bych nějaké bližší osvětlení a úvod ke všem událostem.
Na druhou stranu je psaná zajímavým stylem - mnohdy vlastně autor naznačí a prozradí, jak něco dopadne. Kde se kdo ocitne, co se stane. S tím jsem se snad ještě nesetkala. V jedné větě je najednou změna formy, ale celkově to tam sedí a nevadí mi to.
Nicméně i tak je děj silný, knížka je zajímavá a určitě ji doporučuju.
Nemůžu říct, že by byla špatná, jen úplně nesplnila má očekávání, která - uznávám - možná byla příliš vysoká.

jana1976

Ať bych napsala cokoliv, jen bych opakovala co už tu zaznělo. Obdivuji člověka, ať byl bohém dokázal neuvěřitelné věci.

Mrzí mě, že kniha nebyla psaná jinou formou. Tento ztrohý styl mi nesedl, ale i přes to stojí za to si ji přečíst.

_Michelle_

Co dodat ve chvíli, kdy již vše bylo řečeno, snad tedy jen minutou ticha vyjádřit úctu k památce tragicky zesnulých a obdiv panu Oskaru Schindlerovi, který si zachoval lidskost v nelidských časech.

Jane007

Pro mě zatím jedna z nejtěžších knih, co jsem zatím četla. Nejdříve byl těžký začátek, kvůli obrovskému počtu jmen a polštině a potom bylo těžké hlavně zpracované téma holokaustu. Při čtení jsem si musela dávat přestávky, protože mi z toho bylo špatně a snažila jsem se pochopit nepochopitelné. Myslím, že autor to popsal tak děsivě, že by knížka měla být v povinné četbě. Doporučuji

clairegoon

Super zážitek!

vevu.
19.10.2017

Málokdy píšu ke knihám komentáře, ale tuto snad ani nejde přejít beze slov.
Téma holokaustu mě vždy silně zasáhne, nejinak tomu bylo i přečtení Schindlerova seznamu. Bála jsem se ho číst, bála jsem se dívat na film. Ale po návštěvě Schindlerovy továrny v Krakově jsem si říkala, že to musím napravit. Sáhla jsem tedy po knižním zpracování. Styl psaní trochu s odstupem a trochu reportážní formou mi asi v tomto případě vyhovoval. Byla jsem uchvácena příběhem a odvahou, která příběh prostupovala. Klobouk dolů! Jedna z knih, kterou by si měl přečíst každý.

iatros
09.09.2017

Ačkoliv je kniha ve své podstatě o dobrém činu a dobrém člověku, marně jsem po dočtení čekala na pocit uspokojení a radosti. Zlo a lidská krutost, které se naprosto příčí zdravému rozumu, jsou v této knize zachyceny tak syrově a realisticky, ale zároveň jaksi decentně a bez zbytečného "nimrání se" v detailech, že mě to prostě dostalo. Dokonce tolik, že jsem další dva týdny nebyla schopná číst nic jiného a "zpracovávala" jsem ten příběh neskutečné odvahy a lidskosti v neskutečně zvrácené době. A bylo mi z toho úzko a trochu špatně od žaludku. RIP Oskar Schindler.

Claire
28.08.2017

Naprosto uchvacující příběh!
Bohužel způsob psaní mi nesedl... nemám ráda to psaní z povzdálí tou novinářskou formou... Tak nějak mi to zabraňuje vžít se do příběhu, tak jak to u knih očekávám. Vím, že autor chtěl být co nejpřesnější a dát najevo různé pohledy různých svědků, ale já vlastně celou dobu nevěděla, zda je Schindler "dobrý", protože chce zachraňovat lidi, nebo "špatný" protože chce dát najevo, že nad ním nemají moc....

intelektuálka
14.07.2017

Co k tomu napsat? Uznání pro takového člověka!

Damato
06.07.2017

Když jsem knihu dočetla, nebyla jsem schopná myslet na nic jiného. Nedávno jsme se schválně do Brněnce a do Moravské Chrastové byli podívat a přesto, že nás tam čekali jen ruiny bývalé továrny, genius loci tam prostě cítit je a trochu mi to připomínalo pocity , když jsme loni byli v Terezíně - člověk má strach se třeba i jen usmát, aby nezneuctil památku těch, co tam byli. No, ono mezi námi, důvodu k smíchu tak fakt moc nebylo.

morava
21.05.2017

Nemam slov, klobouk dolu. Panu autorovi diky za tuto knihu a panu Oskaru Schindlerovi diky nejen za jeho seznam, ale i za jeho lidskost a ochotu pomoci.

NeradovaKatka
04.04.2017

Skoro nemám slov, tahle kniha to je tedy síla. I v tak kruté době nacismu se najde člověk, který může něco změnit a pro něhož je život, lidská důstojnost a soucit něčím více. A ač podle knihy byl Oskar Schindler bohém, nakonec dovedl zachránit na tu dobu neskutečné množství lidí. Konec mě velmi dojal, teď konečně přijde na řadu i filmové zpracování.

dearkiki
24.02.2017

Oproti filmovému zpracování, které je pro mně absolutní srdcovka, obsahuje kniha více zajímavých podrobností, ale také několik docela nudných pasáží, které jsem musela přelouskat, abych se dostala zpět do děje. Nechci hodnotit, kolik z příběhu je pravda a kolik legenda - k osobě Schindlera mám prostě svoje výhrady - nicméně pro pochopení atmosféry tehdejší těžké doby, která opravdu měnila charaktery zúčastněných - někdy k lepšímu, jindy k horšímu, je kniha skvělá.

sissina
04.04.2016

Film je taky moc hezký

Evus
18.02.2016

Obvykle jsou knížky s válečnou tematikou plné beznaděje, ale zdejší kontrast absolutního zla se ztělesněním (pro zachráněné Židy) absolutního dobra je snad ještě beznadějnější, když si člověk vzpomene na ty miliony, které musely zemřít. Další kniha, která by měla patřit do povinné četby.

dadako
10.02.2016

Jelikož jsem viděl film, tušil jsem co od knihy čekat. Přesto jsem byl překvapen, jelikož zde bylo (jak bývá obvyklé) informací mnohem více. I když autor slibuje příběh bez příkras a popis Schindlera takového jaký byl, nemohu se ubránit dojmu že se příkrasám nevyhnul. Přesto mu to neubírá na působivosti. Svět by si zasloužil víc Schindlerů a Wintonů.
"Ten, kdo zachrání jediný život, jako by zachránil celý svět."

melanie
02.09.2015

Kniha je v podstate shrnutim vsech informaci na zaklade svedectvi prezivsich a dostupnych materialu k zivotnimu pribehu oscara schindlera, nemce narozeneho ve svitavach, ktery zachranil pres 1000 zidu za druhe svetove valky.
Prekvapive se me kniha nedotkla tak moc, jak jsem ocekavala. Pribeh je to ovsem ohromny, takovy, jaky by mel znat kazdy clovek.
Je mozne, ze nektere veci nejsou uplne pravdive nebo presne, ale tento dobry skutek by si meli lide pamatovat.

Mišulenka
07.07.2015

Žádný román, ale syrový naturalismus.

Dlouho jsem se ke čtení odhodlávala a dlouho jsem se prokousávala první třetinou. A pak jsem si jednou sedla a byla jsem na konci. A říkám: "Ufff."
Při čtení se mi v hlavě míchaly obrázky ze Spielbergova filmu, dokonce jsem si mnohdy tápala, zda jsem to či ono neviděla v Šedé zóně nebo jiném podobně drsném filmu, snažila jsem se jednotlivé osoby zasadit k hercům. Nevyhla jsem se tomu, přiznávám.

Kniha nabízí dost surový náhled na jednání Oskara Schindlera, člověk ledacos pochopí a navíc si uvědomí, že ač to byl "jen" takříkajíc klikař, měl svědomí a mozek.
Nejsem si jista, zda bylo ve filmu nějak detailněji zmíněno, co se s Oskarem dělo po válce, myslím, že ne, a tak jsem byla mile překvapena, že jsem to zjistila.

Neodpustím si pár citací, zejména ze závěru knihy.
... "S tím, že miliony z vás, vaši rodiče, děti a bratři, byli zlikvidováni, nesouhlasily tisíce Němců a dodnes jsou miliony těch, kteří neznají rozsah těchto hrůz." Dokumenty a záznamy, které už byly objeveny v Dachau a Buchenwaldu a jejichž podbrobnosti odvysílala stanice BBC, byly pro mnoho Němců první příležitostí, kdy slyšeli o této "obludné zkáze", řekl Oskar. Proto je opět prosí, aby si počínali lidsky a spravedlivě a přenechali vykonání spravedlnosti povolaným. "Jestli musíte někoho obvinit, udělejte to na správném místě. Protože v nové Evropě budou soudci, neúplatní soudci, kteří vás vyslechnou."...

... A tak se k ní vrátil. Ale po tom, co Richard viděl na popravišti v Plaszówě a v Osvětimi, ho už nikdy nemohla vzít na dětské hřiště, protože dostal hysterický záchvat pokaždé, když spatřil rám houpačky...

... V jednom dokumentárníím filmu německé televize z roku 1973 hovoří o Oskarovi a Brněnci i o svém vlastním počínání v táboře beze stopy zármutku či zahořklosti opuštěné manželky. Vnímavě poznamenává, že Oskar před válkou nic úžasného nevykonal a po skončení války také není ničím výjimečný. Měl jen štěstí, že v tom krátkém krutém období 1939 - 1945 poznal lidi, kteří v něm probudili dřímající nadání...

Cusco
18.04.2015

Příklad:
NOVINKY, diskuse ke článku na internetu, téma Schindlerův seznam:
--------------------------------------------------------------------------------------
Karel Martinec, Králův Dvůr
Sobota, 18. dubna 2015, 09:06:37 | Souhlasím | Nesouhlasím | -2

"Jak jsou v něčom zapojený Židáci, tak je to dycky levárna a zlodějna.., začalo to ukřižováním Krista a táhne se celou historií."
(Poznámka: Je strašné, že podobné názory trvají i ve 21. století, bohužel..)