Schindlerův seznam

Strhující a proslulé románové zpracování osudů Oskara Schindlera – bezohledného kariéristy, válečného zbohatlíka, milovníka elegance, přepychu, alkoholu a krásných žen, jenž ve stínu osvětimských komínů našel svoji lidskost a riskoval nejen majetek, ale i vlastní život, aby nedopustil vyvraždění tisícovky „svých židů“. Román sugestivně líčí vývoj a střety individualit – obětí, pasivních účastníků a iniciativních vykonavatelů – zapojených do obrovité byrokratické mašinerie zla. Steven Spielberg použil motivy románu pro natočení slavného stejnojmenného filmu....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/32_/32518/schindleruv-seznam-KEU-32518.jpg 4.6347

Schindler´s Ark (1982)

Vydáno:, Leda, Mht

Kniha Schindlerův seznam

katushah

Úžasný příběh. Vždy mně dojme. :-)

ajasin

Nechci se nijak obšírně vyjadřovat k tématu a ději. Každý člověk, který v sobě tenkrát našel odvahu pomoci dle svých možností, byť jen jedinému člověku si zasluhuje obdiv.
Co se týče samotné knihy, vadila mi spousta chyb a překlepů. Také překlad nebyl zrovna nejkvalitnější. Navíc se mi zdálo, že je v knize pár historických nepřesností, které by mohly čtenáře zmást. Ale nejsem fundovaný historik, tak je možné, že se pletu já. Internet mi bohužel ani v dnešní době mé otázky neobjasnil.

Lena79

Kniha se mi místy četla hůř, nejsem moc velký fanda do literatury faktu, tak to na mě alespoň působilo. Ale tady jsou právě ta fakta velmi důležitá. Samozřejmě jsem se neubránila srovnávání s filmem, a právě při čtení se mi často stalo, že jsem si v mysli přehrávala scény z filmu. Ikdyž jsem podstatu příběhu znala, kniha opravdu nezklamala, právě naopak.

prochajda

Velmi obsáhlá kniha, vůbec ne jednoduché čtení, spousta jmen, ale úžasný člověk PAN SCHINDLER.
"Kdo zachrání jediný život, jako by zachránil celý svět."

Hotovson

Ať už jsem na téma holocaustu čet nebo viděl cokoliv, vždycky mi běhá mráz po zádech a je úplně mimo moje chápání, jak hluboko musel člověk klesnout, aby moh páchat takový zvěrstva a hrůzy.

V kontextu toho musel bejt Oskar Schindler neskutečně silnej charakter, že se odhodlal k takovýmu činu a zachránil tolik lidí, ač je to vlastně jenom zlomek z celkovýho počtu obětí.

Ale jak bylo psáno v knize - kdo zachrání jeden život zachrání celý svět.

Hani77

Příběh ve mně zanechal silný dojem. Schindler nebyl před ani po válce výjimečný člověk. Ale to, že zachránil více než 1000 lidí, je úžasné. Když převzal továrnu, měl zištné úmysly, ale rozhodně nebylo ziskuchtivé gesto, že udělal drahá opatření, aby jeho továrna mohla zůstat mimo pracovní tábor Plaszów, kde panovaly otřesné poměry, nebo dokonce jeho úmysl zachránit "své Židy" tím, že továrnu přestěhoval do Brněnce. Po válce sice žil částečně na účet svých Židů, ale jeho činy v období války vše převyšují. Jedna z nejlepších knih, které jsem v poslední době četla.

dagmar5477

Neskutečně hluboká a silná kniha.

Shyb

Kniha určitě nezklamala moje očekávání, spíš naopak. Filmem jsem naštěstí zatím nepolíbená, takže jsem si to mohla vychutnat. Konečně příběh, kde se aspoň jeden z těch, co mají vliv, snaží pomoc. Ten člověk mohl zavřít oči tak, jak to udělali mnozí, a pohodlně žít, ale rozhodl se riskovat život více méně každý den po dobu celé války.. Krásný příběh, doporučuji.

IvikaS

Tak tohle bylo strašné, mám z té knihy noční můry a už nikdy to nechci číst. Hrůza pomyslet, že to je všechno pravda.

ivana1924

Vzhledem k tomu, že jsem se dřív podívala na film a teprve pak četla, byla pro mne četba těžká. Pořád jsem srovnávala knihu s filmem. Teď už vím, že prve kniha a potom film. Nic na tom, ale nemění to, že byli i takový lidé, kteří chtěli pomoct. Respekt

Ajrad1981

Kdo zachrání jediný život, jako by zachránil celý svět.

Neskutečný příběh, o to víc, že je pravdivý. Pro mě navíc o to bližší, že Svitavy a Brněnec jsou co by kamenem dohodil.

Soboll

Právě jsem tuto knihu přečetla a mám pocit ,že bych měla přispět svým komentářem i když vůbec nevím jak začít .Tak to tedy zkusím .
Téma války a holocaustu pro mě bylo vždy srdcervoucí a velmi emotivní avšak tento příběh mi ukázal, že se i v těchto strašných dobách našel člověk (a to nejen Pan Schindler) ,který dal naději na přežití alespoň "hrstce" uvezněných a to v režimu ,který byl nebezpečný i pro něho samotného . Stále nedokážu pochopit jak strašně zlo se dělo a proto si zaslouží obdiv on i všichni ostatní ,kteří riskovali svůj život pro záchranu byť jediného člověka .

Kuža007

Napínavé, strhující historický román. Nemám co víc dodat.

31.12.2018

Nemám slov...strhující, fascinující příběh o lidské odvaze, o strachu, o morálce...nádhera, přečteno jedním dechem

Páájinka
10.10.2018

Kniha byla hodně náročná na čtení. Dlouho jsem se na ní chystala a jsem ráda, že ji mám přečtenou. Je to zajímavý příběh.

Denisa.knizky
07.09.2018

Na knihu se da divat z nekolikati uhlu. Za prve, jako na biograficke zachyceni postavy pana Schindlera, coz se podle meho povedlo. Pan Schindler nebyl genius ani spasitel. ¨Jen¨ (Jen v uvozovkach prosim!) si zachoval rozum a lidskost a dostatek kuraze i behem tak zle doby jako bylo obdobi druhe svetove valky. Samozrejme byl i obchodnikem, ktery umel vyuzit dane situace k tomu, aby zil v blahobytu. Na druhou stranu na sklonku tohoto mordoru obetoval vse, aby dokoncil sve predsevzeti, zachranit zlomek odsouzenych lidi na smrt a poskytnout jim nadeji (i kdyz o tomto predsevzeti zcela jiste sam na zacatku dlouhe cesty ani netusil). Klobouk dolu pred nim a dalsimi rozumnymi lidmi, kteri si zachovali svoji tvar a bojovali s goliasem, bez techto davidu, by svet nebyl stejny.
Za druhe, jako na faktograficky zaznam spousty (a presto tak mala) zivotnich osudu konkretnich osob, konkretnich lidi zahynuvsich i prezivsich, kteri meli sve konkretni zivoty a konkretni osoby jim je prevratili ci ukoncili.
A za treti, kde byl v tu chvili buh? Buh byl, je a bude, ale nase lidske pozemske valky si musime bojovat sami, cela existence byti je boj mezi dobrem a zlem, a dokud dobro vitezi nad zlem, buh je. Zatim je ve svete, v lidech, vice dobra nez zla, proto jsme. Az nedejbuh jednou zlo premuze dobro, uz nebudeme a nebude tedy ani buh. Buh je totiz v nas, je dobro, je my, nehlede na to jestli je nekdo verici nebo ne, nikdo nemuze mit nic proti tomu, ze v nas, v lidech je dobro i zlo, vira v cokoliv i obcasne pochybnosti. Neverim, ze zlo nekdy premuze dobro - nadobro - ac jsou v historii okamziky, jako je obdobi nechutnych valek a demagogie, kdy se tomu tak nezda. Nakonec vzdy vratke ale sladke dobro zvitezilo. Delejme vse proto tedy, aby dobro, rozum a cit zvitezili. Nejsem ani pan Schindler, ani knez, ba ani politolog. Diky bohu jsem zatim nebyla v zivote postavena pred tak radikalni rozhodnuti a konani, jaka museji byt vykonana v obdobi podobnych utrap ale jsem clovek, ktery se snazi soukrome napomahat dobru, rozumu i porozumeni. Jak? Treba darovanim podobne knihy stredoskolakovi ci dobremu priteli k narozeninam...

Eillen
27.08.2018

Knihu jsem četla na základce v deváté třídě na doporučení tety po shlédnutí filmu. A dodnes si pamatuji, jak jsem po dočtení dlouhou dobu nechtěla sáhnout po jiné knize, protože jsem měla pocit, že po něčem takovém není vůbec vhodné dát se do čtení detektivky nebo romantického příběhu. A po dvojím shlédnutí stejnojmenného filmu už po knize asi nikdy nesáhnu. Nezaslouží si to, ale při čtení už bych neviděla Oskara Schindlera a Amona Götha, ale Liama Neesona a Ralpha Fiennese - a tak si raději vystačím se vzpomínkou na jedno léto, kdy jsem místo řádění ve vodě na koupališti ležela na ručníku a nemohla se odtrhnout od příběhu Oskara Schindlera.

boxas
22.08.2018

Autor odvedl na knize poctivou práci při sběru materiálu, takže je z velké části faktografická, ale to jí neubírá na kvalitě. Uvědomila jsem si při jejím čtení, že historie není nikdy černobílá. A také že film, i když je skvělý, vede většinou k určitému zjednodušení knižní předlohy.

KURACHJO2018
14.08.2018

Kniha ve mně zanechala velice silnou víru v to, že člověk je proto obdařen rozumem a citem, aby toto všechno správně používal. Někdy se to i povede. Jak většina věřících si při čtení literatury holocaustu pokládám otázku- A kde byl v tu chvíli Bůh, existuje vůbec, pokud tohle všechno dopustil?
Znám Brněnec, znám Moravskou Chrastovou, znám celé okolí s dnes již rozbořenou továrnou a pořád dokola tam vnímám tu naději, ten zmar a všechno to, co tady ve 40 letech protékalo napříč celou Evropou..

zuzka894
21.07.2018

tak tahle kniha mě chytila za srdce, nádherný příběh. Čest jeho památce.

Maevie
08.07.2018

Jak již bylo mnohokrát řečeno, nejedná se o jednoduché čtení, ať už tématem nebo jazykem, který může být pro němčinou nepolíbeného čtenáře poměrně oříškem. Vykreslit zpětně život Schindlera, a to navíc objektivně bez příkras kladných vlastností a zveličování, aby výsledkem byl skutečný člověk se svými chybami i klady, nebyl jednoduchý úkol. Myslím ale, že se ho autor zhostil více než dobře.

Janek
02.07.2018

Není to úplně jednoduché čtení, ten text vypadá skoro jako úřední záznam, zdaleka pro mě nebyl tak působivý jako nezapomenutelný film. Ale je myslím užitečné a poučné vidět Schindlerův příběh ještě z jiného úhlu. Film a kniha, Oskar Schindler - jedna osoba a dva různé příběhy.

Aleh
18.06.2018

Oskar Schindler byl rozporuplný člověk. Proto by však tento příběh nevznikl. Oskar Schindler se ale zapsal do historie. Dnes si o tom můžeme přečíst v knize nebo shlédnout stejnojmenný film díky vyprávění těch, kteří přežili. V období holokaustu zachránil "své" Židy před jistou smrtí. Schindlerův seznam existoval a ocitnout se na něm stálo za všechno na světě. Takové činy je třeba si připomínat. Viděla jsem i filmové zpracování a příběh mě dojal. Doporučuji knihu i film.

Karcoolka2210
28.05.2018

Poznala som sfilmovanú verziu už dlho a v rámci knižnej výzvy som siahla aj po knihe. V podstate sa jej film držal, aj keď sú tu aj informácie navyše. Oscar Schindler nebol človek bez chýb, ale za tie životy, ktoré zachránil a nebolo ich málo, si zaslúži úctu a aby ľudia jeho meno poznali. AJ

freddy18
24.05.2018

Silná kniha, která na vás zanechá stopu. Neni to jednoduché čtení a chce to opravdu vnímat text a pamatovat si jména a místa abyste z toho něco měli. Hlavní hrdina byl velice jedinečný člověk. Pro mně jedna z nejlepších knih z válečné literatury. Film mě zdaleka nebavil tak jako kniha :)

Pazúzu96
03.04.2018

Na knize se mi líbilo, že se snažila ukázat Schindlera z obou stran. Autor nám vysvětluje, co Oskar přesně dělal a proč to dělal. Schindler je zde zobrazen realisticky, není to žádný všemocný bůh. Film, který se ovšem také velmi povedl, zobrazuje Schindlera jen v tom dobrém světle a dělá z něj téměř nadpřirozenou bytost, na nic takového si kniha nehraje.
Jediné, co mě trochu mrzí, je forma, jakou byla kniha napsána. Dialogů a přímé řeči, která sune děj kupředu, je zde bohužel jako šafránu. Jinak ale výborné dílo, které skvěle přibližuje osobnost a činy Oskara Schindlera.

el.peee
26.03.2018

Válečnou literaturu nečtu. Knížku jsem se rozhodla přečíst z několika důvodů.
Zaprvé mě zaujal film, zadruhé v rámci výzvy 2018 a zatřetí jsem se chtěla dozvědět něco o této době.
Původně jsem se rozhodovala, jestli dám 3 nebo 4 hvězdičky. Vlastně doteď nevím, jestli jsem ohodnotila správně podle pocitů po dočtení.
Pro tři jsem se nakonec rozhodla asi proto, že jsem od knížky čekala něco víc. Možná jsem čekala drastičtější, surovější a více šokující popis událostí. Při sledování filmu je tento pocit mnohem silnější než při čtení knihy. Také jsem čekala více propojení s válkou... Knížka si žije vlastním světem hlavně kolem postavy Oskara Schindlera. Asi to tak mělo být. Nevím. Ale nejvíc mě nejspíš zklamalo, že události, jména i věci jsou čtenáři předkládány s jistotou, že o této době něco ví - což nemusí být pravda...
Čekala bych nějaké bližší osvětlení a úvod ke všem událostem.
Na druhou stranu je psaná zajímavým stylem - mnohdy vlastně autor naznačí a prozradí, jak něco dopadne. Kde se kdo ocitne, co se stane. S tím jsem se snad ještě nesetkala. V jedné větě je najednou změna formy, ale celkově to tam sedí a nevadí mi to.
Nicméně i tak je děj silný, knížka je zajímavá a určitě ji doporučuju.
Nemůžu říct, že by byla špatná, jen úplně nesplnila má očekávání, která - uznávám - možná byla příliš vysoká.

jana1976
10.03.2018

Ať bych napsala cokoliv, jen bych opakovala co už tu zaznělo. Obdivuji člověka, ať byl bohém dokázal neuvěřitelné věci.

Mrzí mě, že kniha nebyla psaná jinou formou. Tento ztrohý styl mi nesedl, ale i přes to stojí za to si ji přečíst.

_Michelle_
16.02.2018

Co dodat ve chvíli, kdy již vše bylo řečeno, snad tedy jen minutou ticha vyjádřit úctu k památce tragicky zesnulých a obdiv panu Oskaru Schindlerovi, který si zachoval lidskost v nelidských časech.

Jane007
01.02.2018

Pro mě zatím jedna z nejtěžších knih, co jsem zatím četla. Nejdříve byl těžký začátek, kvůli obrovskému počtu jmen a polštině a potom bylo těžké hlavně zpracované téma holokaustu. Při čtení jsem si musela dávat přestávky, protože mi z toho bylo špatně a snažila jsem se pochopit nepochopitelné. Myslím, že autor to popsal tak děsivě, že by knížka měla být v povinné četbě. Doporučuji