Pondělí začíná v sobotu

Mladý programátor Privalov přijíždí do severského městečka Solovec, kde se má sejít se svými kamarády a užívat si dovolenou. Místo toho je odvlečen do Výzkumného ústavu čar a kouzel a stává se mágem. Mluvící sklerotický kocour, slabozraká kouzelná rybka (vlastně štika) a čarodějnice Naina, něco mezi exponátem a správcovou, se stávají součástí Privalovova života. A protože se nacházíme na půdě výzkumného ústavu Akademie věd, jsou všechny záležitosti rozebírány, katalogizovány, zpracovávány a publikovány svérázným způsobem…...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/13189/nicevo-pondeli-zacin-13189.jpg 4226

Ničevo 1.

Romány, Sci-fi
Vydáno, Triton

Ponědělnik načinajetsja v subbotu, 1965

Kniha Pondělí začíná v sobotu

smazenaryba
16.11.2020

Pri tých ruských satirických torpédach, či už sa jedná o Bulgakova, Iľfa s Petrovom, či tento jedinečný kúsok od Strugackých, je udivujúce, ako sa to pri tom tempe, množstve informácií a záplave mien, celé nerozsype už po pár kapitolách. A ono to drží, drží to perfektne od začiatku až do konca. Funguje to dokonca na viacerých rovinách. Prosto ako zábavný, fantáziou naprataný príbeh o podivnom ústave vedy a mágie, pocta žánru, aj ako pálčivá kritika, tento krát viac zameraná na západ, než na východ.

Tých myšlienok, ktoré z okolitého textu vystupujú, ani čo by boli písané tučným písmom, je hned niekoľko, no najviac mi uhranula táto výstižná definícia "demokracie". Citujem:

"Bolo to neobyčajné demokratické zriadenie, akýkoľvek nátlak na obyvateľstvo (a toto niekoľko krát so zvláštnym dôrazom zopakoval) neprichádzal do úvahy, všetci boli bohatí a nepoznali nijaké starosti, a ešte aj ten posledný roľník mal prinajmenšom troch otrokov."

Jarka_rybář
14.11.2020

Výborná kniha. Pokus o vědecké uchopení magie, její zkoumání mne pobavil.

Okoslav
28.10.2020

Nepamatuju si, kdy naposledy jsem zažila, že bych začala číst větu, a vzápětí byla fakt překvapená z toho, jak větavzápětí končí. Pondělí začíná v sobotu je trochu fantasy, trochu groteska, trochu sci-fi a hodně, hodně meta. A závěrečná recenze, kterou na knihu napsala jedna z jejích hlavních postav, je zřejmě to nejlepší, co jsem na poli literárních recenzí četla :-))

„Autoři se dali příliš strhnout naší exotikou a nedokázali se vyhnout lákadlu vylíčit co nejvíc napínavých příhod a efektních epizod. Zato dobrodružství ducha, která tvoří podstatu života každého mága, se na stránky črt téměř nedostala. (...) V této souvislsoti musím poznamenat, že jsem autorům vysvětloval svůj názor na tuto otázku, ale oni pokrčili rameny a trochu dotčeně prohlásili, že beru jejich črty příliš vážně.“

Lessana
15.10.2020

Hneď na úvod musím napísať, že som nič podobné (zatiaľ) nikdy nečítala. Bolo to prekvapivé, až "oči púliace" :). Čo veta, to neskutočný nápad, vtip a ostrá satira (vedy, človečenstva, škôl, dokonca i filozofovania o zmysle života) zároveň. Čo kapitola, to (ešte) bláznivejšia udalosť v ústave. Autori toho mali očividne jednak veľa na srdci a jednak veľa v hlavách, čo potrebovali (a ja im týmto ďakujem) dostať na papier a s čím sa potrebovali vysporiadať. Ich nesporný talent vnoriť to všetko do exkluzívne originálneho, štýlovo vycibreného sci-fi textu plného fantázie (na tomto mieste musím pochváliť aj dokonalú prácu prekladateľa) priniesol vo výsledku veľmi vtipný a pútavý príbeh, ktorý ma opäť utvrdil v tom, že siahnuť po ruskej literatúre = siahnuť po kvalite. Skvelé!
Jediné, čo bolo na vydaní, ktoré som čítala (1988), príšerné, boli ilustrácie.

"Na lístok som mu napísal, že nemôžem rozlúštiť jeho písmo. (Cristóbal Junta mal skutočne nečitateľný rukopis: Písal síce po rusky, ale švabachom.)"

Preklad mien tiež nemá chybu: Natvrdlo-Zadubeneckij, Pupkov-Zadkovič, Kamenojedov...

Vidlička
08.10.2020

Přísně tajné, před přečtením spalte!

Musím si začít dávat pozor, aby mi neobrostly uši!

Ruskou satiru začínám milovat čím dál tím víc, a ve spojení s kouzly a pohádkami nelze mi dáti jinak než pět rudých hvězdiček!

Any935
16.08.2020

Autoři poutavým vyprávějí zajímavý příběh programátora Privalova, který se čirou náhodou ocitne v AV SSSR VÚČAKO a stane se zdejším programátorem. Tato kniha byla poprvé vydána v roce 1964 a potravy se oslovují soudruhu, to však vůbec neznehodnocuje obsah díla. Objevují se zde permoníci, dublové, upíři, vlkodlaci, čarodějnice, mágové, mluvící zvířata, harpie, fantómy, golem i třeba bazilišci. Na této knize líbí její nadčasovost, bratři, autoři asi pravděpodobně tušili, že taková to literatura bude zanedlouho čtenáři žádaná. Tuto knihu vřele doporučuji.

Lischka
20.07.2020

Jak mám velký obdiv ke Strugackým a čtu vše, co napsali (opakovaně), tato knížka mi úplně nesedla satirickým naladěním. Na svou dobu ale jistě byla velice odvážná. Jen není tak nadčasová jako jiné jejich knihy.

Magrata15
06.07.2020

Musím uznat, že bratři Strugačtí mají neuvěřitelnou fantazii. Jejich kniha je něco jako Alenka za zrcadlem, kořeněná ruskými pohádkami a H.G. Wellsem, to vše zasazené do vědeckého ústavu VÚČAKO (Výzkumný ústav čar a kouzel). Občas jsem se dost nasmála.
Děkuji Alef za tip.

ich-forma absurdno ruská literatura kočky

Autoři knihy

Arkadij Strugackij
ruská, 1925 - 1991
Boris Strugackij
ruská, 1933 - 2012

Kniha Pondělí začíná v sobotu je v

Právě čtených1x
dalších seznamech2x