Stalker

Dnes již klasický román bratří Strugackých nás zavádí do Pásma - tajemné oblasti u městečka Harmondu, kde se dá objevit mnoho podivných, ale někdy smrtelně nebezpečných úkazů, předmětů a anomálií. V Pásmu se dá rychle zbohatnout, ale ještě rychleji zemřít... Přesto se noc co noc stalkeři odvažují dál a dál. Cena je ovšem vysoká. A zaplatit musí všichni. Někde v samotném srdci Pásma je však možná skryta naděje......celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/31_/31113/stalker-qjk-31113.jpg 4.41030
Literatura světová, Romány, Sci-fi
Vydáno, Triton

Piknik na obočině, 1972

Kniha Stalker

Disease

Hodně psychologická scifi, kde Pásmo slouží hlavně k odhalení charakterů postav.

TomHr

Povrchu Země se dotkla blíže neurčená mimozemská civilizace a zanechala po sobě životu nebezpečné území plné podivných úkazů, cizí flóry a nástrah. Do tohoto Pásma je sice vstup přísně zakázán, přesto však přitahuje dobrodruhy. V Pásmu se dá najít leccos zajímavého, na černém trhu tučně zpeněžitelného.
Knihu vypráví jeden z nich, z tzv. stalkerů. Vystupováním neohrožený pistolník, ale dostatečně opatrný na to, aby v pásmu přežil. Jen málo stalkerů se totiž dožije důchodu... Ale pokud se podaří fakt dobrá rána, hodně vzácný nález, třeba zlaté slunce, může se vším stalker seknout a poflakovat se do konce života. Z dřívějších výprav se ví, kde se dá zlaté slunce najít. Problém je dostat se k němu a neumřít.
Z knihy se nedozvíme, proč a jak Pásmo vzniklo. To přispívá k znepokojivé a snové atmosféře, která na podivném opuštěném území panuje. Záhadno bublá přímo pod povrchem věcí. Kniha nepostrádá napětí a otevřený konec je tak nějak správný. Tahle knížka patří na čestné místo v knihovničce čtenáře sci-fi.

DzordanoChruno

Nečíta sa to zle, ale v podstate je to o ničom. Dokopy žiadny dej, ani atmosféra, ani hrdina, ani odkaz. A keď už to konečne začína byť napínavé, zrazu kniha skončí.

marvarid

Kniha se zaobírá „drsnými chlapy, rebely“. Neustále dokola se opíjejí, aby dokázaly ten život přežít, kouří jak fabriky. Není o co se snažit. Filosofují o neexistujícím smyslu života. A pak to zase zapijí a zapálí si… Do zóny mimozemské návštěvy se podíváme až v poslední kapitole. A není tu nic tajemného ani děsivého. Spíš nechutného. Trochu jak zákopy 1. světové války. Takže shrnuto podtrženo – kniha mi nijak nenadchla. Dostala jsem se k ní na základě srovnání s VanderMeerovou „Anihilací“, ale byl to krok vedle. V Pikniku u cesty jsem nenašla žádného srozumitelného hrdinu, žádnou tajemnou atmosféru ani zajímavý děj.

PetrCepek

Za mne asi nejlepší dílo od brášků S.

petra1394

V prvé řadě obdivuji jakousi skromnost autorů. Z tohoto tématu, z Pásma, by se dalo vytěžit mnohem mnohem více. Umím si představit, že kdyby někdo s touto myšlenkou přišel dnes, kniha by měla 400 stran + další dva díly, jeden film v Hollywoodu a my všichni bychom byli Pásmem přehlceni. Věděli bychom od A do Z jak vlastně vzniklo, co vše se tam děje, kdo všechno tam je, jak to funguje, co je s Agnes, co je s ostatními z Pásma, jak žijí lidé z dané oblasti atd atd. A my to nevíme, lámeme si nad tím hlavu, chceme od autorů vědět víc a nemůžeme! Výborné dílo, mohlo z toho být mnohem více, ale autoři si svou skromnou myšlenku nechali pro sebe. Doporučuji!

Tadeash
26.12.2019

Skvělé sci-fi, které ale působí velice skutečně - svými postavami a jejich životními útrapami. Není co vytknout.

mareksevc
10.12.2019

myšlienka existencie pásma by vydala aj na tisíc strán, škoda že kniha je tak krátka, z tejto témy by sa dalo vytažiť o dosť viacej

Konec dětství
Konec dětství