Bryel Bryel komentáře u knih

Zrádci krve Zrádci krve Lynette Noni

"Ze Zalindova nikdo neuteče. Ani když uteče.."

Čekala jsem, že finále Ranhojičky bude dobré, ale nečekala jsem, že až tak moc. Zrádci krve mě vtahli už od prvních stran a byla to nabitá jízda plná napětí a tajemství až do konce.
Z první části přímo tryskalo Kivino brutální zoufalství, vina a silná beznaděj. Setkáváme se s tématy jako násilí, mučení a drogová závislost.
V předchozí knize mě Kiva místy štvala, ale tento začátek mě znovu úplně dostal na její stranu. Moc se mi líbil vývoj jejího vztahu s Crestou a její postava a ironický pohled na svět celkově. Znovu sblížení s Jarenem bylo pozvolné a moc hezké. Ačkoliv kdyby se trošku urychlilo a víc zapracovalo na jejich vztahu, nebylo by to vůbec na škodu.
Tato autorka je učiněný poklad. Její styl je úžasně čtivý a přenese vás do děje a emocí postav tak, že napětím ani nedýcháte.
Rozhodně doporučuju!

"A co bude teď?"
"Teď budeme snít." :)

10.06.2023 5 z 5

Korunní princezny Korunní princezny Catherine Doyle

"Jistě máš poslední přání."
"Princezno, jestli ti to udělá radost, klidně si kleknu. Ale mýho koně nikam tahat nebudeš. Bouřka je jako já, narozená v poušti a volná jako vítr." Ušklíbl se a na pravé tváři se mu objevil dolíček. "S tou by sis neporadila."

Parádní jízda!! Pohádkově laděné fantasy okořeněné ne jednou, ale hned dvěma romantickými linkami.. To přesně můžu!

Co bych vyzdvihla na této knize, je skvělá ukázka toho, jak je pravda relativní. Sestry, které by nemohly být rozdílnější a každa vnímá stejné události odlišně, jejich vzájemné prolínání a pochopení se mi moc líbilo. Zamlouvaly se mi obě linie příběhu, o ždibec víc mi byla sympatičtější Rose, naivní princezna, které se v okamžiku zhroutil celý svět a vše, v co kdy věřila. Líbil se mi její klidnější charakter a vývoj, kterým prochází. Druhá sestra Wren jakožto protřelá divoká čarodějka vychovaná pro nastolení spravedlnosti a pomsty byla se svými drzými poznámkami zase zdrojem mnoha vtipných situací.
Bylo to akční, bylo to čtivé a celé takové roztomilé. Rozhodně doporučuju a budu se moc těšit na pokračování..

"Mám i jiné zbraně."
"Nebojím se tě, čarodějko."
"A já se nebojím tebe, krotiteli. Chytil jsi mě čirou náhodou."
"A chytil bych tě mnohem dřív, kdybys mě nerozptylovala."
Wren se mu zasmála do tváře. "Prosím tě. Líbilo se ti to. Chtěl jsi to. Chceš to i teď."

08.06.2023 5 z 5

Studie ohně Studie ohně Maria V. Snyder

"Tajemné koňské rady? Teď aspoň můžu umřít spokojená, že jsem je všechny slyšela."

Po velmi slibném startu série jakoby v tomto díle došly nápady a autorka nechtěla udat žádný razantní směr, kam se příběh má dostat..
Na mě už toho politikaření, plánů, strategií a přesunů sem tam bylo příliš. Závěrečných cca 100 stran hodnotím velmi kladně, ale většinu knihy jsem nebyla tak nadšená jako u předchozích. V podstatě série končí zcela otevřeně a otevřených věci je tu až příliš. Série Hledači duší vlastně vůbec není navazující série, jak jsem se domnívala, ale přímo čtvrtý díl Studie jedu.

03.06.2023 3 z 5

Studie kouzel Studie kouzel Maria V. Snyder

"Můj Tkadlec příběhů se teď někde chechtal, až se za modré břicho popadal, protože moje budoucnost byla jedna velká klikatá cesta. Předivo plné uzlů, zašmodrchaných vláken a pastí.
Ale já bych to jinak ani nechtěla."

Druhé díly mají často společný nešvar: bývají dějově slabší a takové překlenovací. To vůbec není případ Studie kouzel. Děje se toho spousta a moc se mi líbila razantní změna prostředí.
Jelena se seznamuje se svou rodinou a svými kořeny. Objevuje své magické schopnosti, učí se a ještě si u toho vyšvihne detektivní vyšetřování.
Vyzdvihla bych zvířecí postavy. Obzvlášť Kiki, která byla báječnou společnicí a její přezdívky mě moc bavily. :)
Jediné, co za sebe musím knize trošku vytknout, je upozaděný Valek.

02.06.2023 4 z 5

Studie jedu Studie jedu Maria V. Snyder

"Rozkaz k popravě nás přece nerozdělil ani předtím, ne? Všechno se dá obejít. A my dva budeme spolu."
"To je rozkaz?"
"Ne. To je slib."

Studie jedu je temnější fantasy natolik čtivé, že mi vůbec nevadila nenápadná slow burn romantická linka. Námět je originální, knize nechybí spousta akce, boje o přežití a drsnějších prvků. Postavy mohly být o něco propracovanější, ale zas tu je prostor pro překvapení do dalších dílů. Hlavní hrdinka Jelena byla naprosto skvělá a od začátku jsem ji fandila.

27.05.2023 4 z 5

Zachraň mě Zachraň mě Stacey Kennedy

"Chyběla jsi mi. Nikdy mi nikdo nechyběl, až ty, Hazel. Chtěl jsem být s tebou tady a to bylo pro mě nový."

Další svižný, vtipný a čtivý příběh z Phoenixu. Milá pohádka pro dospělé s tentokrát větší romantikou. Dvojice Hazel a Kieran opět vládne skvělou vzájemnou chemií. Příběh mohl být propracovanější a delší, ale krásně to jako celek funguje.

25.05.2023 4 z 5

Ano, pane řediteli Ano, pane řediteli Lucie Srňánková

Čekala jsem víc.
Vadily mi ploché postavy a jejich nedopracovaná psychologie, jejich chování na mě často působilo nesmyslně. Vzájemné chemii jsem moc nevěřila. Kapitolou samo pro sebe bylo chování na pracovišti z pohledu obou postav, to za mě bylo až absurdní. Celkově jsem měla problém se začíst a tentokrát se s názorem většiny neshodnu. Ač mě to u české autorky mrzí..

25.05.2023 2 z 5

Šílená posedlost Šílená posedlost Danielle Lori

"Ještě tě nezkrotili, jak vidím."
"Nedám se zkrotit."
"Oba víme, že to není pravda."
"Nech mě hádat, že ty sis vzal na tři roky pracovní volno, aby sis splnil sen a předváděl pánské spodní prádlo?"

Toto čtivé pokračování z mafiánského prostředí o Gianně a Christianovi mi sedlo ještě lépe než první díl. Čtenář sice celou dobu ví, kam příběh směřuje, ale vůbec na tom nezáleží. Knize nechybí pichlavé dialogy plné sarkasmu, pořádná porce nenávisti, dlouholeté touhy, přitažlivosti a posedlosti. Chemie postav byla skvělá a prolínání s minulostí mě moc bavilo.

"Copak to nevíte? Láska je posedlost. Někteří by dokonce řekli, že je to... šílená posedlost."

22.05.2023 5 z 5

Válka dvou královen Válka dvou královen Jennifer L. Armentrout

(SPOILER) "Vždycky. Navždycky jsem patřil k Poppy. Přišel jsem si pro ni, ale to ona si mě našla v Rudé perle. Chtěl jsem ji unést, ale to ona mě zajala na masadonské Výšině. Byl jsem připraven ji využít, ale pod vrbou si mě bez většího úsilí omotala kolem prstu. Byl jsem připraven udělat cokoli, ale ona se pro mě stala vším tu noc v New Havenu, kdy mě požádala, abych zůstal. Vyžádala si mě."

Moje nadšení ze série Z krve a popela se vrací v plné síle!
Válka dvou královen přináší delší odloučení Poppy a Case a příběhu to rozhodně prospívá. Navíc o to sladší je jejich znovushledání (o romantiku nejsme rozhodně ochuzení). Reaver jako nová postava skvěle zapadá mezi známé hrdiny.
Kniha je plná akce, napětí, překvapivých odhalení a vynořuje se provázanost se sérií Žár těla o ohně (rozhodně má smysl knihy číst v pořadí, v jakém autorka doporučuje). Nechybí dost psychologického rozjímání, politických her a válečného tažení. Vyzdvihla bych závěr, který je naprosto zdrcující a naprosto epický.

Poppy se v tomto díle stává výjimečnou v mnohem širším kontextu než jenom v očích Case. A pokud vám vadila v předchozích dílech určitá důvěrnost mezi ústřední dvojicí a Kieranem, tak tady hrozí prasknutí cévky :)

Válku dvou královen jsem doslova hltala kapitolu po kapitole a rozhodně doporučuju! :)

20.05.2023 5 z 5

Sladká nevědomost Sladká nevědomost Danielle Lori

"Mohl bych přetrhnout nit jejího života bez větší námahy. Z té myšlenky mnou projel mráz. Netušil jsem, co s ní mám dělat, ale bylo mi jasné, že si ji nechám. Kdykoli jsem ji spatřil, vařila se mi krev a v hlavě mi neustále znělo moje."

Příjemně čtivá oddechovka z mafiánského prostředí, která je především o jiskření a napětí mezi hlavní dvojicí. Moc se mi líbila určitá surovost vyprávění a doplňující citáty na začátku kapitol. První polovina mi přišla zbytečně natahovaná. Ale od Elenina přestěhování jsem se velmi dobře bavila.

"Život je ve skutečnosti jednoduchý.
To jen my trváme na tom, aby byl složitý."

15.05.2023 4 z 5

Touha Touha Tracy Wolff

(SPOILER) "Pak se znovu střetneme pohledem a skončím zcela v jejím zajetí, uchvácený něhou a silou v očích, zatímco mě palcem hladí po tváři. Nikdy ve svém předlouhém životě jsem nic takového necítil a nic mě teď nedonutí přerušit naše spojení. Zvuk jejího hlasu v kombinaci s pohybem palce ve mně vyvolá šok. Každé moje nervové zakončení křičí se směsicí agónie a extáze jediné slovo, které se opakuje znovu a znovu.."

Obálka hlásí: "Zakousni se." Tak jsem se zakousla a musím připustit, že to bylo báječné sousto. Tajuplná internátní škola plná příšer, v jejímž středu se objeví zdánlivě obyčejná dívka.
Prvních cca sto stran bylo trošku zdlouhavějších (a trochu bych ubrala s četností slova sexy), ale zbytek zmizel pod rukama až příliš rychle. Často jsem se přistihla, jak se při čtení uculuju, což se mi moc nestává. Neskutečné, kolik akce, vtipu, chemie, romantiky a napětí se vtěsná do knihy o pěti stech stránkách, která zachycuje časový horizont zhruba deseti dní. Grace a Jaxona jsem si zcela zamilovala, a to jsme se s nimi sotva seznámili. Touha je nádherný rozjezd minimálně šestidílné série a vřele jí doporučuju.

Tři bonusové kapitoly z pohledu Jaxona mě úplně zničily.. :)
Snad se pokračování dočkáme brzy :)

11.05.2023 5 z 5

Tma pod srdcem Tma pod srdcem Lucie Ortega (Navrátilová)

"Až mi příště chlap řekne, že není dobrý člověk, budu věřit, že pro to má pádný důvod."

Tma pod srdcem se mi četla mnohem lépe než Světla nad močálem. Tato kniha má dynamiku, vtip, nadhled a spoustu akce. Lena se mi se svými sarkastickými hláškami a mentalitou zamlouvala. Přesto na mě příběh místy působil stroze. A milostná linka byla poněkud těžkopádná.

"Jsou situace, kdy jediný způsob, jak zachovat chladnou hlavu, je uříznout si ji a schovat do lednice."

07.05.2023 4 z 5

Světla nad močálem Světla nad močálem Lucie Ortega (Navrátilová)

(SPOILER) "Očekávání našich nejbližších jsou jako boty na jehlovém podpatku. Na jednu stranu nám můžou dodat sebevědomí. Na druhou nám brání v přirozeném pohybu."

Fantasy z prostředí slovanská mytologie v temném hávu. Nevšední kniha k zamyšlení o lidství a maskultuře. Vyprávění očima dívky, která svůj život ukončila sebevraždou, s kterou prožíváme neživot bludičky.
I přes zajímavé téma mi kniha úplně nesedla. První polovina se mi moc libila, ale od návratu Leny mezi lidi příběh úplně ztratil jiskru. Najednou byl takový plochý a nezáživný.

05.05.2023 3 z 5

Třinácté znamení Třinácté znamení Elizabeth Briggs

"Dovol mi, abych ti vyjasnil jednu věc. Já jsem alfa. Tohle je moje smečka. Moje rodina."
Zachvěla jsem se nad majetnickým tónem jeho hlasu. Jaké by to bylo mít alfu, kterému na mně tak záleží? Nebo druha, když na to přijde?
"Dávám ti šanci. Ale jestli uděláš cokoli, čím mou smečku zradíš nebo jí jakkoli ublížíš... Nebudeš žít dost dlouho, abys toho stihla litovat."
"Další výhrůžky. Ale opravdu bys to udělal? Nebo je tvůj štěkot horší než kousnutí?"
Vzal mi bradu do dlaně a přinutil mě, abych se mu podívala do očí. "Jestli mě budeš neustále provokovat, brzy to zjistíš."

Od Třináctého znamení jsem neměla velká očekávání a o to větší překvapení! Kniha se slušnou dávkou napětí, chemií postav, že by se dala krájet a ironickým humorem.. Navíc tento úvodní díl tetralogie zpracovává pro mě zajímavé a originální téma vlků a vlčích smeček. První polovina knihy je plná akce, pak příběh stagnuje. Ale vůbec mi to nevadilo a slupla jsem ho na jeden zátah. Ayla si mě získala už od prvních stran a celou dobu jsem zatajovala dech nad jejím osudem. Snad jediné, co bych vytkla, je používání některých expresivních slov.
Bez velkých cavyků vřele doporučuju pro milovníky silných hrdinek a žhavých alfa vůdců. Po tom strhujícím závěru jsem velmi zvědavá na pokračování, které, doufám, naváže pořádnou akcí a z vlčího světa poodhalí mnohem víc :)

01.05.2023 5 z 5

Ocelová princezna Ocelová princezna Rina Kent

"Jsme nepřátelé, že ano?"
"Možná."
"V tom případě to skončilo."
"V tom se právě pleteš, miláčku. To, že jsme nepřátelé, nemění nic na tom, že jsi k*rva moje."
Elsa je závislost, která se mi dostala pod kůži a nyní mi proudí žilami. Mám ji v krvi.
Musel bych vykrvácet, abych se jí zbavil.
A pochybuju, že by to stačilo. Stejně by mě neopustila.

Parádní dark romance! Je tu určitá podobnost se stylem Amo Jones.
Ocelová princezna je silně návyková toxická kniha. Aiden je ještě více zvrácený majetnický tyran než v předchozím díle. Elsa s ním po celou dobu drží krok. Na povrch vyplouvá jejich společná minulost.
Je to ujeté a čtivé tak moc, že jsem se vůbec nedokázala odtrhnout. Takže obligátní otázka: Už bude další díl? :)

29.04.2023 5 z 5

Neznámý žalm Neznámý žalm Laura Thalassa

"Jsem temnota, říkají jeho oči, a ty jsi moje krásná noční můra. A nikdo nám to nevezme. Zastupujeme všechno, co se děje pod rouškou tmy."

Neznámý žalm je čtivá oddechovka, kde se především rozvíjí vztah hlavní dvojice. Příběh je psaný hovorovým jazykem, ironický vnitřní monolog hlavní hrdinky je okouzlující a zmínky na reálie současného světa mě moc bavily.
Jinosvět je zdařile popsaný barvitý svět, v kterém se seznámíme s vílími panovníky. Odkrývají se vodítka ohledně vyšetřování záhadných únosů. Na scénu vyplují nedostižní záporáci. Vše je připraveno na další díl.
Moc se mi líbí hlavní postavy a jejich vrstvy. Des - prohnaný handlíř, král noci, vládce chaosu známý svou vílí krutostí, pán tajemství, a přitom tak lidský ve vztahu ke své družce. A na druhé straně Callie, siréna se slabostí pro špatnosti a násilí. Skvělý pár, který se pěkně doplňuje!
Přesto mě tato kniha oslovila o trošku méně než první díl. Překlenuli jsme střed příběhu, kde se toho tolik nestalo a většina akce se vtěsnala do závěrečných cca 60 stran. Moc se těším na velkolepé finále, moje očekávání jsou hodně vysoko :)

28.04.2023 4 z 5

Dvůr stříbrných plamenů Dvůr stříbrných plamenů Sarah J. Maas

(SPOILER) "Nesta není žádná zkouška. Je... jiná."
"Já vím." Poznal to ještě předtím, než ji Kotlík přetvořil. A po tom strašném dni v Hybernu... Nikdy nezapomene slova, která ve Vězení šeptal Řezbář kostí.
Co když ti povím, co mi pošeptaly skály, temnota a moře za ní, Krvavý pane? Jak se na tom ostrově v moři třásli strachem. Jak se chvěli, když se objevila ona. Vzala si něco... něco cenného. Vyrvala to svými zuby.
Co jste to ten den v Hybernu probudili, Princi bastardů?

Dvůr stříbrných plamenů je další skvělá Maasovka plná akce, zvratů, napětí a emocí. Kdo by si myslel, že po válce s Hybernem nastane období míru a spojenectví, nemohl by být dál od pravdy.

Nesta v předchozích knihách vystupuje jako nesympatická zlá semetrika, spíš antihrdinka. Přesto nám ji Maas předkládá a servíruje tak, že si ji čtenář nakonec oblíbí. Její příběh je dlouhá, trnitá cesta k sebepřijetí, na jejímž konci jako Fénix vstává z popela a stává se někým mnohem lepším. Lidskou bytostí, bojovnicí, Valkýrou.
Zároveň Paní Smrt sehraje velkou roli pro záchranu ostatních. A těžko si představit, komu by tato promyšlená temná úloha seděla lépe.
Vztah Nesty a Casse není žádným překvapením, ale jejich vývoj je pozvolný a moc se mi se vším tím pošťuchováním líbil. Žhavými scénami se v knize rozhodně nešetří, ale k této dvojici to dobře pasuje.

I tento díl Dvorů si mě zcela získal!
Doporučuju přečíst i bonusové kapitoly v angličtině. Jsem moc zvědavá na pokračování příběhu ohledně Aze :)

25.04.2023 5 z 5

Dvůr mrazu a hvězd Dvůr mrazu a hvězd Sarah J. Maas

"Pokud zbýval nějaký střípek mé duše, který jí dosud nepatřil, pak se jí včera v noci bezpodmínečně vzdal."

Dvůr mrazu a hvězd je taková vánoční povídka typu "A jak to bylo dál.."
Jednohubka, která zahřeje, pohladí a poodhalí pár zajímavostí.
Ukazuje i všední dny ve Velarisu, přičemž se vyprávění dočkáme z pohledu více postav. Už z tohoto důvodu doporučuju k doplnění celé série. Ideální zařazení mezi třetí a čtvrtý díl.

21.04.2023 4 z 5

Dvůr křídel a zmaru Dvůr křídel a zmaru Sarah J. Maas

(SPOILER) "To, že jsem vás poznal, je největší radostí a ctí v mém životě. Stejně jako to, že vás mohu nazývat svou rodinou. A jsem vděčný, víc než mohu vyjádřit slovy, že jsem s vámi mohl prožít všechny ty chvíle."
"To my jsme vděční. Víc než si dokážeš představit."
"Pojďme Hybernské přimět, aby byli také vděční, když nikoho z nás nepotkají."

Ne nadarmo je tato série jedna z mých vůbec nejoblíbenějších. Fantasy svět plný víl a lidí je barvitý, propracovaný a autorka jím čtenáře provede tak, abyste si ho zamilovali a byli napnutí od první po poslední stránku. Kniha je dost akční, návyková, ale nese si i lehkost a určitý sentiment, který jí moc sluší. Maas umí velmi dobře pracovat s postavami, o těch jsem se rozepsala už u předchozího dílu. Velkolepé finále Feyre a Rhyse bylo přesně tak skvělé a dojemné, jak si oba zasloužili.

"Zalétla jsem zrakem k horám, které měl vytetované na kolenou.
Znak jeho dvora - našeho dvora. Příslib, že nepoklekne před nikým a ničím kromě své koruny.
A kromě mě.
Můj... Byl můj."

21.04.2023 5 z 5

Dvůr mlhy a hněvu Dvůr mlhy a hněvu Sarah J. Maas

(SPOILER) "Nejsem takový. V ničích očích. Takže ano, žárlil jsem na něj, protože to bude mít vždy jednoduché a nikdy nepozná, jaké to je hledět s přáním vzhůru na noční oblohu."
Dvůr snů. Lidé, kteří věděli, že jejich sen má svou cenu a tu stojí za to zaplatit.
Zadívala jsem se mu do očí, když jsem si s ním ťukla sklenkou. "Na lidi, kteří s přáním hledí vstříc hvězdám, Rhysi," řekla jsem.
Zazvonil svou sklenicí o mou. "Na hvězdy, které naslouchají, a na sny, které se plní."

Srdcovka jako hrom!
Neskutečně čtivá kniha, která vás vtáhne a nepustí, dokud nejste na poslední stránce.
Děj je propracovaný, plný zvratů, akčních scén i hlubších poselství. Kniha je plná nejen romantické lásky, ale i lásky k domovu, k rodině, k lidem a je otázkou, co vše jsou hrdinové ochotni v jejím jménu obětovat.
Romantický příběh Pána noci a Ničitelky kleteb je silný, komplikovaný a nádherný. Postavy jsou brilantně napsané. Feyre prochází pozoruhodným vývojem, i když se v některých situacích chová zcela nemožně. Rhys je Hrdina s velkým H. Má neuvěřitelnou sílu (teď myslím tu duševní). Jednoznačně je to ta nejzajímavější postava celé série. Dvůr snů je směsicí rozdílných charakterů, které se vzájemně doplňují a tvoří více či méně harmonickou rodinu. Nelze jim nefandit.

Žádná kniha ve mně při prvním čtení nevzbudila takový emocionální kolotoč jako ACOMAF. A musím připustit, že se to s počtem přečtení vlastně moc nemění. Sarah Janet Maas je zkrátka láska na celý život :)

15.04.2023 5 z 5