Bryel Bryel komentáře u knih

Strach 2 Strach 2 Olívia Sweet

„Prepáč mi, že nie som odvážna,“ vydýchla som.
„Si moja,“ zašepkal mi do krku, perami prešiel bolestivo pomaly cez moju sánku.
„Čo sa stane ďalej, Harry?“
„Urobím, čo bude treba.“

Skutečně pomalá, temná romantika z prostředí na hraně zákona. Možná až příliš pozvolná.
Annie se vyrovnává se svými psychickými i fyzickými traumaty a je to místy vcelku náročné čtení. Některé situace na mě působily trochu kostrbatě a občas mě chování hlavních postav udivovalo.. Vyzdvihla bych vedlejší postavy Neila a Jaslyn, které děj odlehčily a osvěžily.
I když je příběh Harryho a Annie psaný velice citlivě, něžně až poeticky, musím říct, že mě dvojka zdaleka nechytla tolik jako jednička. 3,5/5

28.04.2024 3 z 5

Samotářka Samotářka Karen Lynch

„Proč jsi mi nevynadal, že jsem odešla z Westhornu?“
„Ty bys chtěla, abych ti vynadal?“
„Ne, ale bereš to nějak podezřele dobře.. Jsi na mě hodný, protože jsem byla nemocná?“
„Ano, ale neboj se. Jsem si jistý, že mi co nevidět poskytneš hromadu důvodů pořádně tě seřvat.“

Samotářka je příjemná kniha, u které se pobavíte, napnete, dojmete, otráveně protočíte oči i uvažujete, jestli to není nějak moc jednoduché.
První polovina knihy byla úžasná; akční, poutavá, zábavná. Zhruba od poloviny najednou příběh trochu ztrácí jiskru a je takový utahaný. Sary nejistoty, váhavosti a opakujících se pubertálních výlevů bylo na mě trošku moc. Zkrátka dospívání.. :-) Trošku škoda toho zrychleného závěru.
Celkově hodnotím celou sérii velice pozitivně a budu se těšit na podzimní přídavek z pohledu Nikolase.

26.04.2024 4 z 5

Mráz Mráz C. N. Crawford

„Kdybych mohl, ukázal bych ti, jaká doopravdy jsi, a postaral se, abys na to nikdy nezapomněla. Jenže to se samozřejmě nestane. Protože mezi námi nemůže k ničemu dojít.“
„Co to mělo znamenat?“
„Znamenalo to, že se chováš neuvěřitelně povýšeně, i když nejsi o nic lepší ani horší než my ostatní. A teď to víš.“

Úplně mě mrazí... Tak dobré to bylo. Tak moc mě Mráz bavil. Přesně jak mi Majuš333 predikovala ;-)
Vtipné, svižné fantasy s důrazem na romantickou linku, se skvělou jízlivou a správně "lidskou" hlavní hrdinkou, kterou jsem si i se všemi jejími existenciálními problémy zamilovala od prvního odstavce.
Námět není dvakrát originální a mnoho scén už zname odjinud, přesto mě ta všudypřítomná chemie hlavních postav a jejich sarkastické konverzační souboje natolik bavily, že jsem knihu stěží zvládla odložit. Inu zakázané ovoce.
Trošku mě mrzí, že z tajemného vílího světa existujícího paralelně vedle světa lidí příběh neodhalil víc. Snad v pokračování, které zoufale potřebuju. Konec je přímo krutě otevřený...

26.04.2024 5 z 5

Zajatkyně Zajatkyně Sarah Rivens

„Když se nacházel v takovém stavu, bála jsem se jeho slov i jeho chování. Ještě víc jsem se ale obávala jeho mlčení."

DARK rozhodne, ale ROMANCE si nejsem úplně jistá. Hodně za vlasy přitažený vztah (bývalé sexuální) otrokyně a jejího pána. Temnota a mafie.
Knihu bych rozdělila zhruba na dvě poloviny. Z té první jsem byla zoufalá. Vše bylo špatně - nezáživný příběh, často postrádající logiku s velice pomalým tempem. Postavy, které mě permanentně rozčilovaly. Hlavní hrdinka Ella je naivní hloupá husa (i když oběť okolností), kterou hlavní hrdina krutě ponižuje a vysmívá se jí.
Hlavní (anti)hrdina Asher, tak jako ho Ella celou knihu nazývá, je uzavřený psychopat, který asi není až tak špatný, dokud se nedostane do jedné místnosti se svou zajatkyní. Brutalita a žádná chemie.
Druhá polovina knihy, kde už jsou náznaky solidní interakce mezi postavami, je mnohem lepší, vtipnější a čtivější. Konečně se objeví taky trocha akce a napětí. Už jsem byla optimističtější, když se přiblížil prapodivný závěr a můj názor znovu upadl.
Je v této knize jediná postava, která se chová logicky, normálně, dospěle? Ne, není.
Nejspíš by bylo lepší, kdyby nebylo vyprávěno z jediného pohledu (toho nejvíce naivního). Okolnosti spousty události mi jsou záhadou. A nejsem si vůbec jistá, jestli je chci pochopit s pokračováním.. S přivřenýma očima hodnotím 2,5*

17.04.2024 2 z 5

Trnová královna Trnová královna Gina Chen

„Můžeme se navzájem zničit, a udělali bychom to bez váhání.“

Trnová královna je pozvolná nevšední pohádka s temnou atmosférou o prokletí, prospěchářství a politikaření. Takový poetický příběh prince Cyruse a věštkyně Violet. Bohužel na kráse příběhu ubírají méně propracované postavy.
Námět prokletého prince, který je ve svém prokletí vlastně spokojený, mi přišel velmi zajímavý, ale celkové, místy až zdlouhavé, zpracování a závěr knihy mi úplně nesedly. 3,5/5

14.04.2024 3 z 5

Prokleté královny Prokleté královny Catherine Doyle

„Takže vám vaše milá dala košem? Popravdě se jí nedivím.“
„Milostné pletky nejsou nic pro mě, ujišťuji vás.“
„Musí být těžké někoho milovat, když máte místo srdce kus ledu.“
„Asi tak těžké, jako je pro vás udržet jazyk za zuby, když ho máte tak nabroušený.“
„Teď když jsme si vyměnili zdvořilosti, ráda bych věděla, co tady sakra děláme.“

Z korunních princezen se staly královny. Tato YA kniha je velice čtivá, trošku naivní, lehce pohádková, ale zatraceně sympatická. Příběh táhnou kupředu humorné dialogy a stránky rychle ubývají.
Dějově linie obou sester mě bavily srovnatelně. Jedna se snaží poněkud neobratně potlačit revoluci proti sotva nabyté koruně, druhá zase lehkovážně měří své čarodějné síly se smrtí. No, nakonec se mi o něco víc líbila linka s Wren.
Nová postava krále Alarika vypadá velice zajímavě. Naopak Shen byl hned v několika momentech zdrojem zklamání.
Sem s pokračováním..

11.04.2024 5 z 5

Čtvrté křídlo Čtvrté křídlo Rebecca Yarros

„Já si tě nezasloužím.“ Obmotá paže kolem mého pasu a přitáhne si mě blíž. „Ale stejně si tě nechám.“
„Výborně.“

Tvrdit, že jsem z Čtvrtého křídla nadšená, mi v tomto případě připadá hrubě nedostatečné. Takže takhle: Od doby, kdy jsem poprvé četla ACOMAF, jsem nejspíš žádné knize tolik nepropadla. Doslova přes noc jsem se zamilovala. Dvakrát. Poprvé do toho překrásného vizuálu. Podruhé do obsahu.
Kniha má plynulý děj se skvělou rovnováhou mezi romantikou, akcí, napětím, humorem, zvraty. Za mě dokonalý balanc.
Vše okolo draků jsem hltala, jejich ostrovtip, temperament a propojenost s jezdci. Stejně tak bych vyzdvihla hlavní postavy, jejich pozvolný vývoj a jiskřivou chemii. Nebo spíš ohnivou.
Čekala jsem hodně a rozhodně nejsem zklamaná. Právě naopak. Moc se těším, co bude dál..

08.04.2024 5 z 5

Rozetmění Rozetmění Jay Kristoff

„Strach nikdy není volba.
Ale můžete si zvolit, jestli ho necháte, aby vás ovládl. Protože žít znamenalo mít vždycky nějakým způsobem strach."

Finále Nikdynoci bylo.. megalomanské. Možná až moc. Možná to bylo až příliš velké sousto.
I přes spoustu akce a zvratů je kniha prošpikovaná hluchými místy, kdy jsem se vážně nudila. Samotný konec na mě působil nedotaženě a trochu jednoduše, přestože série jako celek je svou brutálností, nepředvídatelností a propracovanými "šedými" postavami skvělá. 3,5/5

„Nejlepší způsob, jak se naučit vyhrávat, je prohrávat.“

29.03.2024 4 z 5

Boží hrob Boží hrob Jay Kristoff

„Bude to bolet.“
„Život vždycky bolí, malá Vráno. Život je bolest, ztráty a oběti. Ale měli bychom tu bolest vítat. Přináší nám spásu.“

Divoká spletená jízda plná krve a vraždění ve jménu pomsty. Vyzdvihla bych na celé sérii nepředvídatelné a nečitelné postavy, kterých nechybí zajímavý vývoj a působí vcelku uvěřitelné.
Všechnu tu akci, boj a drsný svět kolegia gladiatii alespoň trochu odlehčuje sarkasmus především stínových postav.
Konec je velmi napínavý, otevřený a jsem moc ráda, že na třetí díl nemusím čekat.

23.03.2024 5 z 5

Nikdynoc Nikdynoc Jay Kristoff

„Tohle místo dává hodně. Ale bere si mnohem víc.
Připraví o empatii. O lítost. Kousek po kousku. Smrt po smrti.
A co zbyde na konci?
Čepele.
Dívka, které se hrdinové budou bát."

Akční krvavé fantasy vyprávějící začátek příběhu dívky, která v oboru vraždění dosáhne virtuózních schopností..
Čtení je to temné, brutální, nemilosrdné. Co jiného čekat od školy pro nejnebezpečnější vrahy v zemi.
Některé části se mi zdály zbytečně zdlouhavé a detailní (především v první polovině), ale to je asi jediná výtka, kterou ke knize mám.

18.03.2024 4 z 5

Tři bonusové kapitoly k sérii Ranhojička Tři bonusové kapitoly k sérii Ranhojička Lynette Noni

„Už bys měla vědět, že se mě jen tak lehce nezbavíš. A i když se mě zbavíš, vrátím se zpátky. Jako štěně.“
„Spíš jako šváb.“
„Hej, jsem zraněný. Měj se svým bratrem trochu slitování.“
„Ta tvoje rána nestojí za nic. Když se pořežu papírem, bývá to mnohem horší.“

Bonusové kapitoly vyprávěné očima třech mužských hrdinů byly příjemným doplňkem celé série, ačkoliv mnoho nového nepřinesly.
Lehce mě zklamala Jarenova kapitola, napadá mě hned několik scén, které by byly z jeho pohledu zajímavější. Naopak musím vyzdvihnout kapitolu poslední, Caldonovu. To bylo opravdu krásné rozloučení..

09.03.2024 4 z 5

Získej mě Získej mě Stacey Kennedy

Nejvyšší čas se s Phoenixem rozloučit.
Už předchozí díl byl znatelně slabší než úvodní trojice a tento ho ještě překonává. Bohužel ne v pozitivním smyslu.
Romantika letem světem, trochu plochá, trochu nudná.

09.03.2024 2 z 5

Unesená dědička Unesená dědička Sophie Lark

„Nic na ní nenaznačuje sílu.
Nikoho by nedokázala zastrašit. Ale je... fascinující.
Jako úryvek hudby, který se vám zaryje do paměti a neustále se v ní opakuje. Čím víc ho slyšíte, tím víc se ho nemůžete zbavit.“

Unesená dědička mě úplně nenadchla. Na mafiánské scéně Chicaga se krom Irů a Italů blíž seznámíme s Poláky, kdy jejich vůdce Mikolaj unese miláčka rodiny znepřáteleného klanu Nessu. Vcelku se mi líbilo i to lehké zakomponování Krásky a zvířete.
K čemu ale mám výhrady především, jsou málo psychologicky propracované postavy a absence marginálních posunů ve vývoji jejich vztahu. V jednu chvíli se na sebe nemohou ani podívat, v druhé se po sobě vrhají. Nebudu poukazovat na konkrétní nelogičnosti v ději, ale vnímala jsem jich nějak dost, což nikdy není dobré znamení.
Ne že by kniha byla zlá, je rozhodně čtivá, ale v poslední době jsem měla v ruce mnohem lepší mafiánské dark romance.

09.03.2024 3 z 5

Twisted Lies: Lži na ostří nože Twisted Lies: Lži na ostří nože Ana Huang

„Jednou je to shoda okolností, podruhé náhoda. A co je to potřetí, pane Harpere?“
„Osud.“
„Možná mě přesvědčíte, že věříte na náhody, ale nikdy mě nepřesvědčíte, že věříte v osud.“

Perfektní oddechová romantika pro zlepšení nálady. Mistr kybernetických sabotáží na hraně zákona, chodící kalkulačka a přísně kontrolovaný majetnický ředitel se slabostí pro nesmělou a dobrosrdečnou módní influencerku.
Od první stránky čtenář přesně ví, kam příběh směřuje, ale je to psané tak čtivě, konverzačně a humorně, že mi to vůbec nevadilo. U sarkastického vyprávění z pohledu Harpera jsem se smíchy až dusila.
600 stran bylo už i na mě trochu moc, obzvlášť druhou polovinu bych zkrátila, přesto mě příběh Stelly a Christiana oslovil a bavil z toho čtyřlístku nejvíc.
Tohle byla přesně ta kniha, která mi dokáže rozzářit den.
4,5/5

„Nikdy jsem nikomu nezáviděl to, co má nebo s kým je, a přesto.. Žárlím na každého muže, na kterého se usměješ. Na každý tvůj smích, který neslyším. Na každý vánek, který se dotkne tvé kůže, a na každé slovo, které vyjde z tvých úst. Je. To. Šílený.“

08.03.2024 5 z 5

Strach Strach Olívia Sweet

„Dnes som voči nej nevystupoval ako ten silnejší. Nezažil som pocit víťazstva ani moci, necítil som, že nad ňou získavam prevahu. Mal som pred očami náš cieľ, z duše sa mi ale protivil strach v jej tvári. Chcel som jej prikázať, nech sa na mňa nedíva, ale bez pocitu, že som slaboch.“

Velice čtivá dark romance o únosu sestry nepřítele za účelem vydírání. Moc se mi líbilo, že dobře známý motiv je uchopen tak nějak jinak, citlivěji a reálněji. Kniha, jak už název napovídá, je plná strachu, bolesti duše a krutosti v mnoha podobách.
Musím říct, že postavy příběhu jsou skvěle vykreslené. Hlavni hrdinka Annie je mladá, křehká osůbka, která si na duši nese spoustu traumat. Hlavní hrdina Harry je chladnokrevná záhada, o které si čtenář skládá obrázek jen velice pozvolna.
Ještě bych moc nemluvila o romantické lince, ta je skutečně v počátcích, ale ten přerod od únosce k ochránci je skvěle zachycený a moc mě bavil.
A teď ta klíčová otázka: Kde je pokračování? ;-)
4,5/5

05.03.2024 5 z 5

Zjizveni Zjizveni Emily McIntire

„Je to lovkyně, která předstírá, že je kořist. Ona je hotové umělecké dílo. Takové, které by mělo viset v galeriích a které by měli všichni uctívat. Dokonalý druh umění. Moje."

Jsem poněkud rozpolcená tím, jak hodnotit. Na začátku jsem si říkala, že se jedná o temnou pohádku pro dospělé, ale v určitém momentu příběh razantně ztemněl na úplně novou úroveň. Samotný příběh je lehce inspirovaný Lvím králem, je jednoduchý a neoriginální, ale četl se lehce.
Hlavní "hrdina" Tristan je zvrácený s výraznými sadistickými sklony. Jemně řečeno. Hlavní hrdinka Sára je intrikující dívka vycvičená pro krvavou pomstu. Celkově se nejedná o zrovna zdravý vztah, ale obě postavy se dobře doplňují a harmonizují spolu. Dobrá chemie, dobré jištění.
Je to vážně dark romance, kde se nad vraždami vlastně nikdo ani nepozastaví. Pár věcí v ději je třeba brát s velkou nadsázkou. Ale lhala bych, kdybych tvrdila, že mě kniha nebavila. Hodnotím trošku slabšími 4*.

„Tvrdíš, že jsem krásná?“
„Tvrdím, že bys člověka dohnala k šílenství. Že by pro tvůj úsměv srovnal celý svět se zemí.“

03.03.2024 4 z 5

666 ochrancov 666 ochrancov Emily D. Beňová (p)

„Osud vás spojil od začiatku. Čistá duša s temnou. Ako jing a jang. Dve strany jednej mince. Spolu tvoríte rovnováhu.“

Příjemná finální tečka za romantickým příběhem Adriena a Vivien.
Nechybí pozvolná honba za pomstou, boj za rodinu, dost pikantních scén a démonské dominance. Na druhou stranu kniha obsahuje i něžné a roztomilé momenty, nad kterými jsem se doslova rozplývala (nechci spoilerovat).
Jedině, co bych příběhu vytkla, jsou některé opakující se scény, často na úkor plynulosti děje.
Celkově hodnotím celou sérii 666 velmi pozitivně a doporučuju. Nemůžu se zbavit dojmu, že nám epilog něco naznačuje..

01.03.2024 4 z 5

Zlaté enklávy Zlaté enklávy Naomi Novik

Kdykoli jsem se na něj podívala, pořád mi to přišlo neuvěřitelné. Taky jsem neztratila ani trošičku té vášnivé touhy mlátit ho po hlavě velkým klackem, a to rozhodně byla známka pravé lásky.
„Ty pitomče zatracená, já bych tě zabila.“

Pro mě byl třetí díl série tím nejslabším, jakoby příběh mimo zdi Scholomancie ztratil jiskru. Čarodějka masové destrukce na honbě za celosvětovou záchranou enklav.
Tentokrát musím říct, že mě ten rozvleklý, popisný styl vyprávění místy nudil a často se opakovaly stejně termíny a vysvětlování. Stejně jako násilně tlačené sblížení s Liesel mi přišlo nadbytečné.
Příběh obsahuje zajímavé zvraty a rozuzlení, spoustu zábavných momentů a obratů hlavní hrdinky, jen to na mě jako celek úplně nezafungovalo.

28.02.2024 3 z 5

Naše bouřlivé konce Naše bouřlivé konce Chloe Gong

(SPOILER) „Pokoušíš se mě zabodnout?“
„Co je mezi milenci malé bodnutí?“
„Budeš tam mít jizvu?“
„Jen ať. Bude ti připomínat, že se mě jen tak nezbavíš.“

Naše bouřlivé konce uzavírají zdařilý a promyšlený příběh na motivy Romea a Julie.
Války gangů, krevní msta, skvěle zachycená atmosféra roztříštěné Šanghaje a zasazení do reálných událostí roku 1927.
Nestvůra, která šíří nákazu, se vrátila a vydírá šanghajské podsvětí. A její vyšetřovaní se v první polovině knihy dost vleče. Tuto část bych zkrátila a ubrala politikaření a popisných částí. Ovšem ve stínu gangsterů narůstá větší společný nepřítel, revoluce.
Druhá polovina knihy už se zabývá nastupující občanskou válkou a děj rychle graduje.. Až vygraduje do strhujícího závěru. Tuto část knihy, stejně jako celou romantickou linku, hodnotím pouze v superlativech.

„Válka plane dál a město vypráví příběh. Mluví o Romovi Montagovovi a Juliette Caiové jako o lidech, kteří se odvážili snít. A za to je město stravované nočními můrami bez slitování zničilo."

24.02.2024 4 z 5

Kráľovstvo podsvetia Kráľovstvo podsvetia Leshiana Višňovská

„Každá temnota zrejme potrebuje kúsok svojho svetla. Vivian ma oslepila.
Každé svetlo asi potrebuje kúsok svojej temnoty. Ja som Vivian kompletne pohltil."

Už anotace a obálka si zaslouží velkou pochvalu a co se skrývá uvnitř? Černá perla mezi mafiánskými dark romancemi. Návyková, vášnivá a dechberoucí. A ještě k tomu od domácí autorky.
Příběh obsahuje spoustu lží, tajemství, manipulace a pečlivě připravený plán pomsty. Ovšem ne vše jde podle plánu.
Moc se mi líbily hlavní postavy a střídání pohledů vyprávění. Kasian je skvěle vykreslený prototyp tajemného, smrtícího, potetovaného antihrdiny. Naopak Vivian je poddajná, lehce naivní, dobrosrdečná hrdinka, která se ocitá uprostřed mocenského boje tří mafiánských rodin. Skvělou postavou je také psí společník Amudis.
Finální odhalení jsem sice tušila, přesto bylo servírováno tak, že mě konec rozmetal na prach.. Jednoznačně potřebuju další dávku tohoto příběhu.
Vřele doporučuji!!

„Opatrne! Jediná modrina na jej rukách a vyvraždím vaše rodiny do posledného človeka.“

19.02.2024 5 z 5