Bryel Bryel komentáře u knih

666 ochrancov 666 ochrancov Emily D. Beňová (p)

„Osud vás spojil od začiatku. Čistá duša s temnou. Ako jing a jang. Dve strany jednej mince. Spolu tvoríte rovnováhu.“

Příjemná finální tečka za romantickým příběhem Adriena a Vivien.
Nechybí pozvolná honba za pomstou, boj za rodinu, dost pikantních scén a démonské dominance. Na druhou stranu kniha obsahuje i něžné a roztomilé momenty, nad kterými jsem se doslova rozplývala (nechci spoilerovat).
Jedině, co bych příběhu vytkla, jsou některé opakující se scény, často na úkor plynulosti děje.
Celkově hodnotím celou sérii 666 velmi pozitivně a doporučuju. Nemůžu se zbavit dojmu, že nám epilog něco naznačuje..

01.03.2024 4 z 5

Zlaté enklávy Zlaté enklávy Naomi Novik

Kdykoli jsem se na něj podívala, pořád mi to přišlo neuvěřitelné. Taky jsem neztratila ani trošičku té vášnivé touhy mlátit ho po hlavě velkým klackem, a to rozhodně byla známka pravé lásky.
„Ty pitomče zatracená, já bych tě zabila.“

Pro mě byl třetí díl série tím nejslabším, jakoby příběh mimo zdi Scholomancie ztratil jiskru. Čarodějka masové destrukce na honbě za celosvětovou záchranou enklav.
Tentokrát musím říct, že mě ten rozvleklý, popisný styl vyprávění místy nudil a často se opakovaly stejně termíny a vysvětlování. Stejně jako násilně tlačené sblížení s Liesel mi přišlo nadbytečné.
Příběh obsahuje zajímavé zvraty a rozuzlení, spoustu zábavných momentů a obratů hlavní hrdinky, jen to na mě jako celek úplně nezafungovalo.

28.02.2024 3 z 5

Naše bouřlivé konce Naše bouřlivé konce Chloe Gong

(SPOILER) „Pokoušíš se mě zabodnout?“
„Co je mezi milenci malé bodnutí?“
„Budeš tam mít jizvu?“
„Jen ať. Bude ti připomínat, že se mě jen tak nezbavíš.“

Naše bouřlivé konce uzavírají zdařilý a promyšlený příběh na motivy Romea a Julie.
Války gangů, krevní msta, skvěle zachycená atmosféra roztříštěné Šanghaje a zasazení do reálných událostí roku 1927.
Nestvůra, která šíří nákazu, se vrátila a vydírá šanghajské podsvětí. A její vyšetřovaní se v první polovině knihy dost vleče. Tuto část bych zkrátila a ubrala politikaření a popisných částí. Ovšem ve stínu gangsterů narůstá větší společný nepřítel, revoluce.
Druhá polovina knihy už se zabývá nastupující občanskou válkou a děj rychle graduje.. Až vygraduje do strhujícího závěru. Tuto část knihy, stejně jako celou romantickou linku, hodnotím pouze v superlativech.

„Válka plane dál a město vypráví příběh. Mluví o Romovi Montagovovi a Juliette Caiové jako o lidech, kteří se odvážili snít. A za to je město stravované nočními můrami bez slitování zničilo."

24.02.2024 4 z 5

Kráľovstvo podsvetia Kráľovstvo podsvetia Leshiana Višňovská

„Každá temnota zrejme potrebuje kúsok svojho svetla. Vivian ma oslepila.
Každé svetlo asi potrebuje kúsok svojej temnoty. Ja som Vivian kompletne pohltil."

Už anotace a obálka si zaslouží velkou pochvalu a co se skrývá uvnitř? Černá perla mezi mafiánskými dark romancemi. Návyková, vášnivá a dechberoucí. A ještě k tomu od domácí autorky.
Příběh obsahuje spoustu lží, tajemství, manipulace a pečlivě připravený plán pomsty. Ovšem ne vše jde podle plánu.
Moc se mi líbily hlavní postavy a střídání pohledů vyprávění. Kasian je skvěle vykreslený prototyp tajemného, smrtícího, potetovaného antihrdiny. Naopak Vivian je poddajná, lehce naivní, dobrosrdečná hrdinka, která se ocitá uprostřed mocenského boje tří mafiánských rodin. Skvělou postavou je také psí společník Amudis.
Finální odhalení jsem sice tušila, přesto bylo servírováno tak, že mě konec rozmetal na prach.. Jednoznačně potřebuju další dávku tohoto příběhu.
Vřele doporučuji!!

„Opatrne! Jediná modrina na jej rukách a vyvraždím vaše rodiny do posledného človeka.“

19.02.2024 5 z 5

Kostischrány Kostischrány Emily Lloyd-Jones

(SPOILER) „Nestřílej na ni.“
„Ta koza je mrtvá.“
„Na tom už jsme se usnesli.“
„Ta koza je mrtvá a vy se s ní mazlíte!“
„A co jiného máme dělat?“
„Zabít ji!“
„Vždyť už je mrtvá! A navíc ona na nás neútočí. Chová se... jako vždycky.“
„Zrovna když jsem si myslel, že podivnější už to být nemůže, tak obživne koza. Myslel jsem - zvířata taky ožívají?“

Pohádkové fantasy o oživlých mrtvolách a honbě za záchranou vesnice, na kterou útočí zombie. Příběh má pochmurnou atmosféru a je hojně protkaný odkazy na velšskou mytologii a stará kouzla.
Musím vyzdvihnout sympatické hlavní postavy: drsnou hrobnici Ryn, která se ohání sekerou a putujícího milého kartografa Ellise. Nemůžu vynechat ani věrnou kozu, jejíž zásluhou se to v knize hemží vtipnými momenty.
Svižné, originální, zábavné a nápadité. Přesně takové Kostischrány jsou..

17.02.2024 4 z 5

Ta druhá Belle Ta druhá Belle Whitney G. (p)

"Pokud udělám ty změny, nikdo se nikdy nedozví pravdu o skutečném příběhu naší lásky."
"Beztak do toho nikomu nic není. Ale nemusíš si žádnou mou radu brát k srdci. Přece vůbec nejsem tvůj oblíbený knižní přítel, který hltá knihy každý den a ví, o čem sakra mluví."

Vzhledem k tomu, že Kráska a zvíře je moje nejoblíbenější disneyovka, nemohla jsem si tento retelling nechat ujit. Navzdory zdejšímu hodnocení (66%), které bych označila ještě za laskavé.
Ta druhá Belle je slabý mix poskládaných pohádkových motivů a postav okořeněný chilli papričkami. Jsem dost v rozpacích, jak plochá, nezajímavá a i jazykově slabá interpretace to dle mého názoru je. Nejlepší část je rozhodně epilog.
NNP - Neskutečně Nevyužitý Potenciál.

13.02.2024 2 z 5

Hector Hector Marcy Jell

Zábavné a lehce melancholické rozloučení s rodinou Delaneyových.
Příběh nejdrsnějšího Jezdce byl přesně takový, jak se dalo očekávat a s Elenou k sobě dobře pasovali. Nebezpečí, zbraně, spousta nábojů.
Skvělá čtivost, skvělé humorné hlášky.

13.02.2024 4 z 5

Zmije a křídla noci Zmije a křídla noci Carissa Broadbent

"Láska je obětí, již je třeba složit na oltář moci."

Za mě jedna z nejočekávanějších knih letošního roku. Realita bohužel zůstala za očekáváním.
Je to čtení tajemné, temné, krvavé, napínavé i akční. Romantická linka je výrazná, ale pár míst mi přišlo stěží uvěřitelných.
Námět upírů a krvavého turnaje, kde účastníci bojují z různých pohnutek na život a na smrt, funguje. Stejně tak mě zaujal politický boj mezi upířimi frakcemi, který mohl být detailněji vysvětlený, stejně jako třeba pohnutky postav.
Trochu jsem bojovala s tempem příběhu. První polovina se docela vlekla a dialogy a situace se opakovaly, druhá polovina mi přišla naopak uspěchaná.
Příběh je poměrně předvídatelný a nepřináší nic moc originálního, co bych neznala odjinud. To mě asi zamrzelo nejvíc. I když mě čtení bavilo, musím připustit, že jsem očekávala víc. Celkově hodnotím slabšími 4*.

"Můj přítel. Můj nepřítel. Můj milenec. Můj věznitel.
Král a otrok. Člověk a upír."

12.02.2024 4 z 5

Osud hněvu a plamene Osud hněvu a plamene K. A. Tucker

"Představa, že Zander byl v mé ložnici, zatímco jsem spala, by mě měla znepokojovat.
Mě ale víc znepokojuje, že mě to neznepokojuje."

Tato romantasy, které nešetří záhadami ani akčními zvraty, mě moc mile překvapila.
Zpočátku mi trvalo dlouho se začíst, ale od chvíle, kdy se Romy ocitla v Isloru, jsem naopak měla problém knihu odložit.
Příběh táhne především vzrůstající náklonnost a poznávání hlavní dvojice Romerie a Zandera. Dobré jiskření, dobrá chemie.
O samotném magickém světě se dozvídáme velice pozvolna tím, jak hlavní hrdinka skládá postupně střípky informací. Její lidské uvažování se u mnoha událostí postará o humorné momenty.
Koncept magického světa řízeného osudy mi přišel moc zajímavý, navíc s jiným uchopením elfů a upírů jako znepřátelených říší.
I pres drobné výtky k plynulosti děje a rozpačitým prvním kapitolám si mě příběh zcela získal a v závěru se mi líbil natolik, že hodnotím plným počtem. Moje očekávání od druhého dílu jsou hodně, opravdu hodně vysoko..

07.02.2024 5 z 5

Nebe po bouři Nebe po bouři Sabaa Tahir

"Kde je život, tam je i naděje."

Skvělá emoční jízda a završení série plné zvratů, napětí, bolesti, obětování i lásky. Vše bylo v dokonalé rovnováze.
Vývoj hlavních postav napříč celým příběhem byl skvěle promyšlený.
Celou sérii moc doporučuju.

"My jsme ti, kdo přežili. Možná že máme smůlu, ale takový je náš uděl. A když už tu jsme a nic s tím nenaděláme, měli bychom žít."

03.02.2024 5 z 5

Smrt před branami Smrt před branami Sabaa Tahir

"Za hamižnost a násilí se platí. Ne vždycky víme, kdo zaplatí. Ale ať už je to k dobrému, či zlému, někdo zaplatit musí."

Tak jako slunce pálí na obálce této knihy, stejně tak se tento příběh propalil do mě.
Ačkoliv připouštím, že třetí kniha je o něco slabší než ty předchozí. Především první polovina byla zdlouhavá.
Co musím vyzdvihnout na sérii jako celku, jsou postavy, které jsou propracované a hlavně černobílé. I největší záporáci mají alespoň náznak nějaké světlejší stránky. A vývoj všech třech hlavních hrdinů je v této knize úžasný. Nejvíc mě dostala linka Krkavce, ne, vlastně Strážce duší, ne, prostě jsou skvělé vsechny.
Vůbec netuším, kam tenhle zmatek spěje, a o to víc se na finále těším.
Byla jsem rozhodnutá hodnotit trošku níž, ale za tak fenomenální závěr dávám nejvyšší hodnocení.

21.01.2024 5 z 5

Plamen v temnotě Plamen v temnotě Sabaa Tahir

"Selhání neurčuje, kdo jsi. Kdo jsi, určuje to, co uděláš po svém selhání: jestli jsi vůdce, nebo někdo, kdo jen plýtvá čerstvým vzduchem."

Snad ještě lepší než první díl. Akčnější, dramatičtější, krutější, napínavější a nebezpečnější. Některé zvraty jsem čekala, některé mě hodně překvapily.
Moc se mi zamlouval třetí úhel vyprávění z pohledu Heleny, její postava mi byla sympatická už v předchozí knize.
Milostný trojúhelník mi přišel trošku zbytečně tlačený, ale jinak jsem nadšená..
Série mě zcela chytla a doporučuju!

18.01.2024 5 z 5

Jiskra v popelu Jiskra v popelu Sabaa Tahir

"Strach může být dobrý. Může tě udržet naživu. Jen mu nedovol, aby tě ovládal. Nedovol mu, aby do tebe zasel pochybnosti. Jestliže se strach chopí vlády, musíš použít jedinou věc, která je silnější, nezničitelná, a bojovat s ním: svého ducha. A svoje srdce."

Tuto sérii jsem objevila na doporučení a rozhodně mě nezklamala. Naopak. Kniha mě vtáhla téměř okamžitě a nechtěla jsem, aby skončila.
Kastovní společnost šmrncnutá orientem, útlak části obyvatel, mocenský boj, bájné elementární bytosti. A tomu všemu vévodí dvě skvěle se proplétající linie příběhu, elitního válečníka a učenecké otrokyně, obě napínavé a plné bolestivých rozhodnutí, krvavých šrámů a naděje.
Jiskra v popelu ve mě zažehla velkou zvědavost po pokračování. Ještě že nemusím čekat na další díl.

16.01.2024 5 z 5

Soumrak Edenu Soumrak Edenu Lucie Ortega (Navrátilová)

„Já jsem přesvědčená, že dokonalé společnosti neexistují, protože jsou tvořené nedokonalými lidmi. Neustále budeme hledat rovnováhu mezi individuálním a kolektivním, mezi právem a povinností, mezi zákony a osobní zodpovědností. A nikdy ji skutečně nenajdeme, protože každý si ji představuje jinde. Snad alespoň získáme v očích Elohim body za snahu.“

Od této autorky je to moje třetí a jednoznačně nejlepší kniha. Soumrak Edenu je originální temné fantasy s výraznými společensko-filozofickými prvky.
Mystika a náboženství, mravnost a inkvizice. Svět rozdělený na Pravověrné, Heretiky, Označené. Na jedné straně ctnost a fanatismus bez špetky sebereflexe, na straně druhé neřesti a důvod úpadku celé společnosti.
Hlavní hrdinka se nestaví do role oběti, ačkoliv čelí mnoha útrapám a honí se za pomstou v silně patriarchálním světě, do kterého se neúspěšně snaží začlenit. Příběh nešetří i drsnými scénami.
Vyzdvihla bych podíl mnoha postav na celkovém výsledku a i decentní romantická linka se mi líbila.
Proč tolik chválím a nakonec nehodnotím plným počtem? Kvůli závěru. Dobro společnosti je nadřazeno dobru postav, které se o něj zasloužily. To je až příliš reálné a konec mi přišel vůči tolika postavám hořký, až to můj celkový dojem lehce srazilo. 4,49/5.
Takže sice v depresi, ale doporučuju!

13.01.2024 4 z 5

Síla obsidiánu Síla obsidiánu Petra Martišková

"Jsou chvíle, kdy si člověk musí zvolit, zda bude žít sám, úplně, naplno nebo si vybere nějakou falešnou, povrchní a ponižující existenci, kterou si svět ve svém pokrytectví vyžaduje."

Příjemné zakončení YA série plné zaklínačů, démonů a mágů, která se odehrává v českém prostředí, především ve staré Praze. Tajemství minulosti, napětí, rodinné vztahy, trocha romantiky.
Příběhu dodává spoustu energie a vtipných hlášek skvělý mix vedlejších postav.
Trošku mě mrzí, že akční finále, ke kterému celá kniha směřuje, se odehraje tak rychle.
Celkově jsem se moc bavila.

06.01.2024 4 z 5

Slzotvůrce Slzotvůrce Erin Doom

„Řekli mu, že opravdová láska trvá navždy. Říkali pravdu. Bylo úplně zbytečné se jí snažit zbavit.
Jenže mu neřekli, že člověka vysaje až do morku kostí, ta opravdová láska, když v něm zakoření a už ho nepustí.“

Úvodem bych zmínila, že se nejedná o fantasy, k čemuž anotace trochu navádí, ale o contemporary román.
Slzotvůrce je o nalezení cesty dvou mladých lidí, o čisté a trpké lásce, o traumatech fyzických a především psychických, o hledání vlastní identity, domova, o vyrovnání se s bolestivou minulostí, na které lze vystavit lepší zítřky.
Děj plyne velice pozvolna, není tu žádná velkolepá akce ani překvapivé zvraty, ale ta psychologická rovina příběhu je natolik silná, bolestivá a krásná zároveň, že převálcuje cokoliv jiného.
Je to dojemný melancholický příběh se spoustou životní moudrosti, který nutí k zamyšlení. Silně mě pohádka dvou utrápených duši z dětského domova Niky a Rigera zasáhla.. Určitě to nesedne každému, ale já si tento příběh budu dlouho pamatovat! Doporučuju.

„Mýty vyprávějí minulost. Legendy nám ukazují pravdu o naší přítomnosti. A pohádky... Ty jsou pro budoucnost. Pohádky existují, ale jsou jen pro několik málo vyvolených. Pro ty nejšťastnější. Pohádky jsou pro ty, co si to zaslouží. Ostatní jsou odsouzeni doufat ve šťastný konec, který nikdy nepřijde.“

01.01.2024 5 z 5

Epocha Epocha Jewel E. Ann

„Nenašel jsem ji. Nenašla ani ona mě. Našli jsme jeden druhého. Stalo se to samo. Bylo to dokonalé. Pořád je to dokonalé. Je v tom to dobré. I to špatné. A mezi tím vším taky moře ošklivého, ale dokud jsme to my, bude to dokonalé vždycky.“

Epický romantický příběh s hloubkou a prostorem pro zamyšlení, který mě tolik dojímal.
Ten vnitřní boj hlavní hrdinky mezi dvěma životy (a dvěma muži) byl přímo srdcervoucí. Osud, duše, spřízněnost. Nádherné čisté emoce.
Začátek se mi zdál maličko utahaný, ale kniha vygradovala do fantastického závěru, s kterým jsem moc spokojená.
4,75/5

„Věříte v reinkarnaci?“
„Na tom, čemu věřím, nesejde. Není to nakonec nic než víra.“

30.12.2023 5 z 5

Poslední gambit Poslední gambit Jennifer Lynn Barnes

„Vy jste byli hlína a já byl sochař. A bylo radostí a ctí mého života udělat z vás lepší lidi, než jakým kdy budu já. Lidi, kteří možná budou moje jméno proklínat, ale nikdy ho nezapomenou.“

Tohle je ono.
Tohle je všechno.
Tohle je geniální série. Humor, nadhled, tajemství, záhady.
Výzvy a sázky, obchody a smlouvy. Poklady a šachy.
Tohle jsme my.
Šťastný nový život!
Doporučuju! Přímo královsky jsem se bavila.

29.12.2023 5 z 5

Kazišuk Kazišuk Kateřina Chaloupková

"Jsi nějaká naštvaná."
"Nebaví mě to tady. Moje tělo má asi sedm milionů nervů a ty slepice mi lezou na všechny."

Tentokrát nějak nevím, jak knihu ohodnotit.
Žhavý příběh jednoho sukničkáře a divoké rockerky. Postavy se mi zdály málo propracované, ale moc jsem se bavila nad sarkastickým pohledem hlavní hrdinky. Některá přirovnání byla vážně k pokukání.
První polovina knihy se mi moc líbila, ta druhá můj celkový dojem prudce srazila. Hodně scén se pohybuje na hranici uvěřitelnosti a místy děj nedává vůbec smysl. Samotný závěr můj celkově rozporuplný dojem jen podtrhnul.

28.12.2023 3 z 5

Icebreaker: Keď sa ľady lámu Icebreaker: Keď sa ľady lámu Hannah Grace

"Som uvoľnený, pretože si tu ty. Prvýkrát po rokoch sa mi tu páči, a to len preto, že si tu so mnou. Neexistuje žiadna verzia mňa, ktorá by bola lepšia bez teba po mojom boku."

Milá romantika ze sportovního prostředí se spoustou vtipných situací, kde se řeší i vážnější témata.
Hokejista sympaťák Nate a ledová královna Stassie.
Ideální oddechové čtení do vánočního období.

26.12.2023 4 z 5