Smrt před branami

kniha od:

Smrt před branami https://www.databazeknih.cz/img/books/37_/378955/bmid_smrt-pred-branami-mnA-378955.jpeg 4.2 345

Jiskra v popelu série

< 3. díl >

V Impériu i za jeho hranicemi stále narůstá hrozba války. Helena Aquilla, císařův Krkavec, čelí útokům ze všech stran. Císař Markus, pronásledovaný minulostí, ztrácí příčetnost a velitelka využívá jeho šílenství, aby posílila vlastní moc. Helena hledá způsob, jak zastavit blížící se temnotu, a v sázce se ocitá nejen život její sestry, ale všech obyvatel Impéria. Laia ze Serry, která se nyní zdržuje daleko na východě, ví, že osud světa nezávisí na machinacích válečnického dvora, ale na tom, zda se podaří zastavit Temnonoše. Ve snaze ho svrhnout však Laia naráží na nečekané hrozby ze strany těch, na jejichž pomoc spoléhala. V zemi mezi životem a smrtí se Elias Veturius vzdal svobody, aby mohl sloužit jako Strážce duší. Tím se však zaslíbil pradávné moci, která se nezastaví před ničím, jen aby zajistila Eliasovu oddanost - dokonce i za cenu jeho lidství.... celý text

Žánr:
Literatura světová , Fantasy , Pro děti a mládež

Vydáno: , Host
Originální název:

A Reaper at the Gates , 2018


více info...

Komentáře (77)

Komentáře 77 Recenze 5

shadowhunter06
shadowhunter06
02.08.2023 4 z 5

Třetí díl byl za mě, ač to nerada přiznávám, menším zklamáním. Kapitoly z pohledu Eliase jsem měla nutkání přeskočit, Místo čekání mi přišlo jako absolutně nezáživná výplň jinak fantastické dějové linky. Musím říct, že ačkoliv mi v druhé knize skoro až překážely kapitoly z pohledu Heleny, ve třetím díle byly jednoznačně mými nejoblíbenějšími. Těším se na samotné finále celé série!

Kepstova
Kepstova
15.06.2023 5 z 5

Další úžasný čas ve společnosti téhle série. Podle některých recenzí jsem se bála ale opět to bylo skvělé. Postavy se dále vyvíjí, rostou a nikdo nezůstává pozadu. Kapitoly které patřily Heleně jsem hltala. V knize bylo hodně zvratů, odhalování pravdy a hezky to všechno začalo zapadat a dávat smysl. Posledních 100 stran bylo nacpaných akcí a vše bylo zakončeno s grácií. Těším se až se mi dostane do ruky poslední díl. Klidně by jich mohlo být víc.


SimonaM86
SimonaM86
01.05.2023 5 z 5

Zase tleskám, moc se mi to líbilo, Krkavec- Helena a její dobrota i přesto, že je zlověstnou maskou, Elias - Strážce duší a jeho smutek nad ztrátou svého lidství, Laia ze Serry, která se snaží zabránit všem krutostem, které se dopustili na jejím lidu Učenců. Za mě kniha měla dynamiku, spád, vývoj a mnohá rozuzlení. Tento díl nezaostával za ostatními.

HoneyH
HoneyH
11.04.2023 5 z 5

Nevím jak ostatní čtenáři, ale já mám z těch knih pořád pocit, že se ten děj tak nějak vleče (nemyslím to ve zlém), a zároveň je vážně nabitý, což mě stále dostává, irituje, ale i pohání, abych četla dál. Možná je to tím, jak je kniha napsaná: tři postavy se střídají ve vyprávění, což vytváří dynamiku, protože na konci každé kapitoly visí otazník a vzniká očekávání, co přijde; zároveň se mi ovšem zdá, že se dlouho nic neděje a než se k něčemu někdo odebere nebo než se stane něco velkého, tak to fakt trvá. Nicméně se těším na to velké finále.

Ivka14
Ivka14
25.03.2023 4 z 5

S těžkým srdcem a zarmoucenou duší musím ohodnotit tuto knihu čímkoli méně než 5 hvězdičkami, protože tato série byla až do tohoto naprosto perfektní.

Postavy rostou a vyvíjí se. Ale také cítím, že je důležité, aby postava měla naději a měla na cestě úspěch, nějaké světlo na konci tunelu, které povzbudí čtenáře, aby pokračoval ve čtení. Takže když několik postav neustále bojuje a selhává na každém kroku, téměř 500 stran je to tak odrazující a otravné.

Psaní je stále špičkové, děj je akční a rychlý a postavy jsou zajímavé. Takže nepochybuji o tom, proč tolik lidí miluje tuto knihu, ale já osobně se nemohu dostat přes nedostatek naděje a neustálou přítomnost frustrace v tomto příběhu.

Proto s těžkým srdcem dávám knize 3.5 hvězdičky.

Matri
Matri
16.03.2023 5 z 5

Priznám sa, že v prvých dvoch častiach som fakt nemusela Helenu, ale v tejto časti si moje sympatie jednoznačne získala. Okrem toho bola táto časť za mňa o chĺpoček slabšia, ale stále veľmi dobrá, preto mi nedá nedať 5 hviezdičiek, hoci je to skôr 4,5 . Už sa teším na záverečnú časť a ako skončia osudy Laie, Eliasa a Heleny.

Ailee
Ailee
02.02.2023 3 z 5

Tuto knihu jsem četla dva roky. První díl byl skvělý. Druhý... ani nevím. Takový neúplný, neuspokojivý. Na třetí jsem si tehdy musela počkat. Pročetla jsem se půlkou a knihu odložila, jak moc mě nebavila. Už ani nevím proč. Když jsem se k ní nyní vrátila, rozčilovalo mě zdlouhavé popisování a opakování. A Eliasovy pasáže. Hlavní problém ale asi byl v množství postav, v nichž se člověk ztrácel a nedokázal si tak ke všem udělat vztah. A přesto mě posledních sto stran natolik uchvátilo, že bych nejraději okamžitě popadla další díl. Ano, tento díl musí čtenář přetrpět, ale tuším, že to bude stát za to.

Petras_ka
Petras_ka
24.09.2022 2 z 5

Tretí diel bol pre mňa sklamaním.
Dej sa neskutočne vliekol. Dúfala som, že po 100 stranách sa to rozbehne, no nič také sa nedialo. Zvraty, ktoré sa v knihe objavili, tým stratili efekt prekvapenia. Záver to našťastie zachránil.
Z hlavných troch hrdinov som mala pocit, že vôbec netušia, čo majú robiť a oveľa viac premýšľajú ako konajú. Hlavne môj najobľúbenejší Elias - boli kapitoly, kde sa v podstate nič neudialo. Ťažko sa mi zmieruje s tým, kam ho osud zaviedol.

Prvý a druhý diel sa mi veľmi páčil. Z prvého som bola priam nadšená, tak dúfam, že záverečný diel bude opäť perfektný.

voody99
voody99
09.09.2022 4 z 5

Na začátku jsem si říkala zda čtu stejnou sérii. Po dvou dílech kdy jsem si Laiu a Eliase vážně oblíbila mi teď jejich linky s 98% lezli spíš na nervy. Ovšem Helena to je úplně něco jiného, předtím mi celkem vadila ano, přiznávám teď jí zbožňuji. Ona ach wow tenhle díl měl být jen její a kniha by byla dokonalá.
Uvidíme co přinese další kniha

Fidibus
Fidibus
08.08.2022 3 z 5

(SPOILER) Bohužel mi přijde, že kouzlo 1. dílu zmizelo. Tady jde opět, jako ve 2. díle, o putování a hledání se, zároveň o boj s Temnonošem. Přišlo mi to zdlouhavé a tím, jak se střídá vyprávění postav i chaotické.
Laia bojuje s Temnonošem, zachraňuje Učence a zároveň stále miluje. Do toho se dozvídá víc o matce a musí se s tím vypořádat. Elias miluje, ale musí se podřídit svému poslání, zvlášť bez Ševy. Helena se snaží chránit sestru a pak i synovce a zároveň víceméně neúspěšně bojuje s velitelkou, proti které s Temnonošem nemá šanci. Díl končí velkou bitvou, císař umírá a Krkavec s Laiou utečou, když je zachrání Kuchta. Temnonoš ovládne Hvězdu a osvobodí džíny.
Poslední díl čeká, snad to bude smysluplné.

FlexiMZ
FlexiMZ
24.07.2022 4 z 5

DRUHÉ ČTENÍ

Dlouho jsem přemýšlela, jestli ponechat tomuto dílu to pětihvězdičkové hodnocení, které jsem mu po prvním čtení dala, a nebo snížit na čtyři.

První polovinu knihy jsem si jakž takž pamatovala. Přibližně jsem věděla o co v ní šlo a taky jsem se celou první polovinu snažila přijít na to, proč se mi ta kniha tenkrát tolik líbila, když teď se tak moc vleče.

Začátek se jevil jako napínavý, ale nedělo se v něm prakticky nic. Občas mě štvaly všechny tři hlavní postavy, z jejichž pohledů je příběh vyprávěný a to pak nastávalo hodně velké přemáhání číst dál. Několikrát jsem si přála mít to už dočtené, abych se mohla pustit do posledního dílu.

Druhou polovinu jsem oproti první zvládla v podstatě skoro celou na jeden zátah. Bylo tam víc akce, míň jsem si pamatovala, co se v ní dělo, takže mě to i víc bavilo a nutilo číst dál, abych se dozvěděla jak to skončí.

Říkala jsem si čím to je, že u první poloviny to tak vázlo a druhou jsem zhltla na posezení. Ona totiž autorka píše skvěle, líbí se mi její styl, ale trvá mi, než se do něj začtu. I po odložení a opětovném začtení to chce pár kapitol, abych se do příběhu dostala zase zpátky. A to bude nejspíš ten kámen úrazu.

Hodnocení nakonec snížím a ponechám si rezervu k poslednímu dílu. Nelíbilo se mi, co autorka udělala z jedné mé oblíbené postavy, kterou jsem v prvním díle měla tolik ráda. Osud, který Eliasovi autorka vymyslela je teda pěkná podpásovka, ale uvidíme, co nabídne poslední díl. Teorie mám, tak kdo ví? Třeba se mi potvrdí, třeba ne.

Luigi1
Luigi1
12.06.2022 5 z 5

Svobody se vzdal Elias Veturius aby mohl sloužit jako Strážce duší.Laia ze Serry se pokouší zastavit Temnonoše.

Njangu
Njangu
19.05.2022 3 z 5

Kromě úplného konce, kde knížka začíná mít spád, je tento díl téměř o ničem. Moc nového jsem se nedozvěděla, děj se vlekl a četlo se to hodně pomalu. Měla jsem od této série mnohem větší očekávání. A teď už se těším, že jí budu mít konečně z krku. No uvidíme co ještě přinese poslední díl.

Radějka
Radějka
04.05.2022 3 z 5

(SPOILER) Tady už bohužel musím strhnout hvězdičky, i když sérii zbožňuji.
Smrt před branami se velmi táhne, zdaleka nedosahuje kvalit prvního dílu. Od té doby, co se Elias stal Strážcem duší, jako by to nějak ztratilo šmrnc. Konec skvělý, ale zbytek slabší. Doufám v lepší čtyřku, ale zdá se mi, že díly mají sestupnou tendenci.

Petra-1
Petra-1
11.04.2022 5 z 5

Já půjdu proti proudu, protože mně se tenhle díl líbil nejvíc. Je tu opět hodně akce, celou dobu mi v hlavě běžela možná řešení "hádanky", čímž mě kniha krásně vtáhla. Já vše prožívala s hlavními hrdiny.
Opět byla kniha velmi čtivá a já jsem nutně potřebovala vědět, co bude dál. Postupně se dávají dohromady jednotlivé dílky skládačky, což v knihách miluji.
Elias, co vám budu povídat, pořád ho zbožňuji. S Laiou mám takový obtížný, těžce definovatelny vztah. Koho jsem si tady zamilovala je Helena a Avitas Harper.
Konečně jsem se dočkala i lepšího vykreslení záporáků.

DreamerX9
DreamerX9
11.01.2022 3 z 5

Hodnocení mám stejné jako u předchozího dílu. Série se mi zdá až příliš zdlouhavá a celý dej by se příjemně vešel do dvou knih ale uvidíme co bude dál. A stejně jako u předchozího dílu druhá půlka fantastická a natolik abyste chtěli číst další díl

luculi
luculi
15.09.2021 4 z 5

Musím říct, že tohle byl slabší odvar předchozích dvou knih. Příběh je plný zvratů, pořád se něco děje a už od počátku je jasné, že hra se teprve rozehrává pro poslední díl.
Tím pádem vzniká spousta momentů, které jsou hodně natahované a působí jako vata. Hlavně slizká Keris, která unikne všemu, Krkavec, který není schopný dostát své hodnosti a její síla vůbec nepůsobí důvěryhodně. Elias se svým novým posláním nebo Laia, která je tentokrát opravdu otravná s tím, jak každému vnucuje lidskost.
Mělo to nějaké mezery, postavy byly na zabití, už nepůsobily stejným dojmem jako dříve. A až teprve teď jsem opravdu pocítila tu škatulku young adult. Což tomu trochu kazilo dojem.
Přesto všechno jsem se vždycky začetla a stránky mi utíkaly pod prsty rychlostí blesku. Teď už jen počkat na poslední díl a doufat, že všechny ty roky čekání za to budou stát...

vinebitch
vinebitch
25.06.2021 4 z 5

(SPOILER) Každopádně byl pro mě tento díl asi nejméně záživný a celá série by mohla být trilogie, (místo tetralogie), ale co už. Vím, že tahle knížka nás měla nalákat na poslední díl (který zde taky zrecenzuji, pro ty kteří si ho chtějí přečíst, bez spoilerů), a i přesto že první dvě třetiny se pořád tak nějak něco dělo, docela jsem se do čtení nutila. Ale posledních 150 stránek to zachránilo a já se vrhla do poslední knihy. Okamžitě mě zaujala, více než třetí, bylo tam více pohledů, víc romantiky a víc důležitých momentů. Hlavně od třetí části se děj velice rozběhl a i když mě určité části namíchly a rozbrečeli, musím dát knize 5 hvězdiček. Za mě to poslední díl docela zachránil a pokud se na to cítíte, prosím, přečtěte si jej, je strašně krásně napsaný.

Percabethka
Percabethka
07.02.2021 2 z 5

Aha, tak ona to není trilogie. I když. Pro mě možná je. Jsem ráda, že další díl zatím nevyšel, protože bych asi chtěla vědět, jak to teda celé dopadne, a pustila se do něj. Vzhledem k tomu, jak špatný tenhle díl byl, jsem ale nakonec ráda, že se čtvrtým nemusím ztrácet čas. Je to ale škoda, protože měl tenhle příběh ohromný potenciál, který bohužel autorka v téhle knize definitivně zazdila.

groula
groula
03.02.2021 3 z 5

No. Z celé trilogie mě tohle nejméně bavilo. Byly pasáže který mě až skoro nudili. To se mi s dvěma předchozími knihami nikdy nestalo.
Pak ke konci přišly pasáže které byly zase super.
Ale prostě pro mě tohle jednoznačně nejhorší část trilogie...

Niiiiik
Niiiiik
07.01.2021 3 z 5

Nevím, jestli je to tím, že jsem první díl četla opravdu dávno (dokonce 2x a ve vzpomínkách je pro mě top) a druhý i třetí jsem si přečetla až teď, ale tahle série tak nějak ztratila mé nadšení. Možná, že prostředí Šerosrázu mělo to největší kouzlo. Třetí díl byl o něco lepší než druhý, Helena se vzpamatovala po tom, co většinu dvojky působila jako troska a její dějová linka mi nakonec sedla nejvíc. Taky jsem žila v domnění, že tohle bude poslední díl série a závěr mi přišel tak nějak neobvykle otevřeně depresivní, že bych to tak klidně i nechala. Bojím se totiž, že se se čtvrtým dílem budu trápit. A hlavně, ať není pátý!

Magie233
Magie233
15.12.2020 3 z 5

Třetí díl byl pro mě nejslabší ze všech a to pro příběhové stránce. Linie Laiy a Eliase byla nudná, bez akce, příliš protahovaná. Helenina část byla zajímavá a zlepšuje úroveň celé knihy. K závěru se dočkáme akce a několika zvratů. I když knihu hodnotím průměrně, první dva díly byly skvělé a věřím, že čtvrtý díl bude vyvrcholím celé této sbírky.

Arsi007
Arsi007
03.12.2020 5 z 5

Většina čtenářů má třetí díl za nejslabší a u Eliasových kapitol se prý vyloženě nudili. No tak já jdu zase proti proudu.

Děj byl plný válečné vřavy a neskutečné tísně a zoufalství, které na mě dýchalo z každé stránky. Jsem nadšená, co se stalo z Eliase, resp. jak se s tím nakonec popasoval, to samé musím přiznat Heleně, ale Laia? Bože Laio, doufám že v posledním díle opravdu už dospěješ, přestaneš být tím naivním trdlem, které si myslí, že se kolem něj všechno točí a všichni mu ubližují a pořádně to rozjedeš!

Úplný závěr odhalil tak neskutečné příbuzenské vztahy, že jsem si po dočtení musela nakreslit na papír genealogii jednotlivých rodin

IG: @hanybooks

SaraArang
SaraArang
09.11.2020 3 z 5

Mám pocit, že autorka v této sérií ztrácí dech. Z druhého dílu jsem byla nadšená víc, než z prvního a bohužel tohle je velké zklamání.

Autorka jako by nevěděla kam dál a navíc mi přijde, že z toho chce udělat epickou fantasy. Což by ani tolik nevadilo, ale prostě to s těmi duchy je velké šlápnutí vedle, které tam vůbec nesedí. Naprosto vaří z vody a podle toho taky vypadá. Já jí zkrátka tuhle linku nevěřím. Elias a Laia neskutečně nudní a vůbec mě jejich části nebavily. Z Eliase autorka udělala naprostého troubu a dost dobře si nedokážu představit, co v tomhle směru zamýšlí.
Kdo naopak ve třetím díle zazářil je Helena. Jakože tuhle postavu miluju, prošla obrovským vývojem a její části jsou snad nezajímavější. Přijde mi, že tahle jediná postava si zachovala svou lidskost a uvěřitelné emoce. Její části mě neskutečně bavily a vždy jsem se na ně těšila.

Jinak mi ještě u knihy vadí ta neskutečná depresivnost, ani náznak naděje. Jako by tím příběh něco ztratil. Škoda, podle mě to byla skvěle načatá série. Do posledního dílu se ze zvědavosti pustím, ale už nejsem tak natěšená jako po druhém díle.

Tucaka
Tucaka
27.10.2020 3 z 5

Takhle moc depresivní konec jsem u žádné knihy nezažila. Mám dost smíšené pocity.
Přijde mi, že v knize je hrozně moc zbytečných pasáží, které vůbec nikam nevedly. Příliš mnoho informací o Krkavci a příliš málo o hlavní hrdince Laye.
První díl byl za mě nejlepší.

Atlantis
Atlantis
22.09.2020 4 z 5

Čtení třetího dílu u mne zpočátku hodně ovlivnila dvojka. Ta mne z velké části nebrala a měl jsem pocit, že začátek Smrti před branami se hodně vleče v podobném duchu. Elias i Laia byli neskutečně otravní, pořád někdo fňukal a přešlapovalo se na místě. Pak se ale děj rozjede, nabere rychlost jako lavina a parádní čtení je na světě.
Kapitola sama o sobě jsou části věnované Krkavci. Kdyby mi někdo řekl, že je napsal jiný autor, tak bych ani nebyl překvapený. Kolem Heleny se pohybují mraky zajímavých postav, všichni intrikují, nebojí se navzájem podrážet... no prostě takové Trůny pro mladší.
Smrt před branami mne zpočátku unavovala, ale ve finále šlo o příjemné čtení. Ale doufám, že příští díl bude poslední.

kikidok
kikidok
01.09.2020 3 z 5

Pro mě byl třetí díl série bohužel velkým zklamáním. První a druhý díl mě od první do poslední stránky bavil a nemohla jsem se od něj ani odtrhnout. Bylo to velmi čtivě napsané a oba díly ode mě dostaly 5*.
To se bohužel o třetím dílu říct nedá. Moc jsem se do děje nezačetla, na kapitoly Eliase jsem se vyloženě netěšila, protože to bylo furt to stejné a prostě nudné. Ani z částí, které měly způsobit WOW efekt jsem nebyla nadšená. Řekla bych, že to byla taková průměrná knížka - nevyčistí ale ani nepoškrábe. Bohužel mi autorka ukázala, že to umí líp.

marprot
marprot
30.07.2020 5 z 5

Napínavé pokračování, všechny dějové linie byly vyvážené. Knížku jsem měla velmi rychle přečtenou. Těším se na závěrečný díl, ale upřímně mě zajímá, jak se autorce podaří takový obsáhlý děj elegantně uzavřít.

Luccinda
Luccinda
29.07.2020 3 z 5

Třetí díl série Jiskra v popelu pro mě byl, bohužel, velkým zklamáním. Nadšení, které jsem pociťovala při čtení prvního a druhého dílu, se u Smrti před branami jaksi nedostavilo. Nutno podotknout, že Smrt před branami jsem četla s velkým odstupem od prvních dvou dílů, z čehož můžou (ale nemusí) pramenit potíže, které jsem s knížkou měla.

Stejně jako předchozí díly je i Smrt před branami vyprávěna z pohledů vícero postav, jejichž kapitoly se pravidelně střídají. Dříve jsem to považovala za jednu z předností celé série, ve třetím díle to bylo spíše na škodu. Kapitoly z pohledu Laii pro mě byly neskutečně zmatené, hrdinové se neustále přemisťovali z místa na místo a jediné „velké“ odhalení, které ve spojitosti s Laiou přišlo takřka na konci knížky, jsem odhadla dobrých 100 stran dopředu. Kapitoly Eliase byly na druhou stranu příšerně monotónní, autorka stále dokola omílala ty samé myšlenky a z Eliase se v podstatě stal hloupý a neschopný ufňukánek. Jedinou světlou stránkou na celé knížce se tak staly kapitoly Heleny, která od prvního dílu zaznamenala obrovský vývoj a v průběhu čtení jsem si jí dokonce oblíbila.

Mám pocit, že postupem času tato série úplně ztratila kouzlo a atmosféru prvního dílu. Jiskra v popelu byla něčím výjimečná, zamilovala jsem si to originální prostředí připomínající Římskou říši a autorka mě dokázala hned od prvních stran vtáhnout do děje. Tady jsem se většinu času jednoduše nudila. Dějové linky byly strašně rozvleklé, příběhu chyběl spád, neustále jsem se ztrácela postavách. Kvalitu celé tetralogie v mých očích snižují také nadpřirozené bytosti, kterých už sem autorka nacpala až příliš.

Přestože u mě převažuje zklamání, do závěrečného dílu se určitě plánuji pustit. Doufám, že si pro nás autorka připraví uspokojivé zakončení.

tadzi
tadzi
17.06.2020 5 z 5

Vynikající. Trochu jsem měl obavu, že jakmile se vydáme na cesty, upadne série do nudy a předvídatelnosti, ale opak je pravdou.

Štítky knihy

pro dospívající mládež (young adult)

Autorovy další knížky

Sabaa Tahir
americká, 1983
2016  91%Jiskra v popelu
2017  90%Plamen v temnotě
2019  84%Smrt před branami
2021  88%Nebe po bouři
2023  91%Všechen můj hněv

Kniha Smrt před branami je v

Právě čtených10x
Přečtených463x
Čtenářské výzvě77x
Doporučených31x
Knihotéce296x
Chystám se číst213x
Chci si koupit89x
dalších seznamech8x