Plamen v temnotě

Pokračování Jiskry v popelu. Eliasovi a Laie jde o život. Po Čtvrté zkoušce a událostech, k nimž při ní došlo, se vojáci vydávají na lov dvou uprchlíků, kteří utekli ze Serry a vydávají se na nebezpečnou cestu do srdce Impéria. Laia se chystá proniknout do Kaufu, nejstřeženějšího a nejnebezpečnějšího imperiálního vězení, aby zachránila svého bratra, jehož schopnosti jsou klíčem k přežití Učenců. A Elias je rozhodnut jí pomoci, přestože se tím vzdává poslední šance na svobodu. Temné síly, lidské i ty z jiného světa, však pracují proti nim. Dvojice musí na každém kroku své cesty bojovat, aby přelstila nepřátele: krvežíznivého císaře Marka, nemilosrdnou Velitelku, sadistického Dozorce, který vládne kaufskému vězení a - což je nejbolestivější - i Helenu, Eliasovu dlouholetou přítelkyni, která nyní zastává funkci císařova Krkavce. Helena se musí podrobit Markově vůli a postavit se do čela mise, která jí zlomí srdce: najít zrádce Eliase i učeneckou otrokyni a oba zabít....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/34_/342816/plamen-v-temnote-hmQ-342816.jpg 4.6306

Jiskra v popelu (2.)

A Torch Against the Night (2016)

Romány, Fantasy, Pro děti a mládež
Vydáno:, Host

Karola050716
07. listopadu

Pokračování Jiskry v popelu, která mě nadchla, byla jasná věc. Ze začátku jsem nebyla nadšená, že se kapitoly přidaly i Heleně, ale postupně jsem si jí hodně oblíbila (i její nejbližší podřízené). Četla jsem opět jedním dechem, i když musím říct, že jsem docela nadávala, protože se příběh nevyvíjel tak, jak jsem si přála. Ale ty twisty a gradující konec mi to vynahradili. Nemůžu se dočkat třetího dílu.

Verkolka

první díl byl trochu poutavější a oba jsem je přečetla jedním dechem. Už se těším na trojku ;)

sgjoli

Tak tohle byla fakt jízda. Baví mne, že autorka si dokázala udržet tu vysokou laťku, kterou si nastavila v prvním díle. Dějově je to dost akční, napínavé, dobrodružné, plné zvratů. Hrozně moc mne bavilo, jak se jednotlivé postavy posouvají – hlavně postava Heleny mne v tomto díle dost bavila. Knihu jsem si moc moc užila a už se těším, až u nás vyjde další pokračování.

Mojepočteníčko

Jiskra v popelu od Saaby Tahir byla knihou, u které jsem s každou kapitolou tajila dech. Skvěle dávkované napětí a sympatičtí hlavní hrdinové Laia a Elias. Spousta odvahy a dobrodružství. Vše doplněné o překrásnou obálku, která se nakladatelství Host opravdu povedla. Navíc mě právě tato kniha přesvědčila, že fantasy příběhy se prostě mají číst. Není proto divu, že jsem se na druhý díl této série – Plamen v temnotě tolik těšila…
Laia a Elias pokračují ve své nebezpečné cestě do Kaufu, aby zachránili Darina, Laina bratra, který zdatně ovládá umění serské oceli. Během putování se jim do cesty staví nespočet překážek. Celou situaci navíc velmi stěžuje Eliasovo zranění, díky kterému se zmítá ve dvou světech zároveň. A nikdy netuší, kdy se bude smět vrátit, aby mohl být Laie nablízku. Ta v sobě objevuje magické schopnosti, které si zpočátku naplno neuvědomuje. Postupem času v nich však spatřuje výhody, které jí nabízí a naučí se je ovládat.
Otázkou je, zda odvaha obou hrdinů a všechen risk, který na svou pouť vynaloží, postačí k tomu, aby zachránili Darina z Kaufu a přitom zachránili i svoje vlastní životy…
Jak už jsem se zmínila na začátku, Plamen v temnotě byla kniha, od které jsem měla vysoká očekávání. První díl mě držel v neustálém napětí. Navíc jsem ho četla v době, kdy jsem s fantasy začínala. Předchozími knihami jsem byla zklamaná a přesvědčovala jsem samu sebe, že to není žánr pro mě. Pak ale přišla právě Jiskra v popelu a bylo rozhodnuto.
Druhý díl nemá co do vykreslení prostředí, situací nebo jednání postav chybu. Laia s Eliasem jsou stále velmi sympatičtí hlavní hrdinové a já jim po celou dobu čtení nesmírně držela palce. Příběh střídavě vypráví Laia, Elias a nově k nim přibývá i Helena, císařův Krkavec a Eliasova nejlepší přítelkyně. Vyprávění nechybí napětí, odvaha, risk, láska, nadpřirozené bytosti a dostatek magie. Vaše představivost může jet, během čtení, na plné obrátky. ALE…
Tentokrát jsem měla problém k příběhu přilnout, začíst se do něj. Místy jsem měla pocit, že jsem se poprvé v životě setkala s něčím, čemu se říká tzv. vycpávkový díl. Dělo se tam všechno a nic zároveň. Chyběla mi údernost prvního dílu, kdy autorka vygradovala děj a v nejlepším ho utnula, aby se mohla bavit nad tím, jak zuřím, protože jsem prostě MUSELA vědět, jak to dopadne.
Tímhle vším vám však nechci tvrdit, že se do Plamenu v temnotě nemáte pouštět. To určitě ne. Přečtěte se ho, protože prostě musíte vědět, co bude s Darinem…a vlastně i Eliasem…nebo ne? A až ho dočtete, těšte se spolu se mnou na ten poslední, třetí díl 

katallinka

První polovina mne příliš nebavila. Ale ta druhá byla naprosto dokonalá . Hromada zvratů a tajemna. Rozhodně stejně dobrá jako první díl !!!

Ailee

Hm... musím říct, že si nejsem úplně jistá, co si mám o této knize vlastně myslet. Je dobrá, nápaditá a skvěle se čte. Ale co ta zamotaná zápletka? Podaří se autorce v posledním díle všechna vlákna správně pospojovat, nebo z toho bude jen překombinovaný mišmaš? No jsem na to zvědavá! Rozhodně mě konec hodně zajímá!

Shira27

Boží! Boží! Boží! Miluju tuhle sérii! Miluju postavy, prostředí, zápletky, nebezpečí, tajemství a záhady!
Ale kapitoly s Helenou mi vadily. Tuhle postavu jsem si ani v prvním díle neoblíbila, natož tady. Mohly být kratší a stručnější.
Z této série by byly naprosto skvělé filmy, nebo seriál. Dokážu si to představit, což se mi u knih moc často nestává. :)

Knihomolkajá

No, jak jen to říct. Tímhle pro mě tahle série s největší pravděpodobností zemřela.
Říká se, že druhé díly bývají nejhorší, ale tohle bylo vážně mega špatný.
Do prvních sta stran jsem se nutila. Už jen proto, že první díl pro mě bylo něco úžasného a nepopsatelného. Tak nějak jsem doufala v zázrak, který nepřišel. Mou oblíbenou vedlejší postavu mi zabili a celý děj byl pro mě tak nějak zbytečný. Jako promiňte, ale příběh o útěku dvou hlavních hrdinů snad nemusí mít kolem pět seti stran.
Navíc mě naprosto přestaly hlavní postavy bavit. Nad jakoukoli smrtí hlavních jsem jen pokrčila rameny. Nejméně mě bavily kapitoly s Helenou, která naprosto vyměkla a z Masky se nám stala puberťačka s pokulhávajícím pudem sebeovládání. Ostatní postavy na tom nebyly o moc lépe. Jestli jsem litovala každé rány velitelčina biče, která padla na Laina záda, nyní mi byla naprosto volná. Postavy byly celkem nudné a myslím, že povahově dost jiné, než v prvním díle.
Vyhodnocuji, jako celkem tuctovou sérii s velmi slibným prvním dílem. Jestli si přečtu třetí díl si dobře rozmyslím. Zklamání. Kvalitou to prvnímu dílu nesahá ani po kolena.

RemiBlack

2018/40
Ehm... První díl mě úplně nenadchl, ale líbil se mi. A druhý je velký zklamání.
Dost mě u čtení rušilo střídání ich-formy a hlavně přítomný čas vyprávění. Někomu přijde, že se tak do knihy lépe vžije. Já si zvykám 150 stran, než mi to přestane připadat divné. (Tahle vada je, bohužel, převážně na mé straně)
Ani postavy mě nějak nenadchly. Mám ráda Helenu - a tady ji autorka od ostatních jednoduše odřízla. Dřív mě bavil i Elias, ale změnil se a už to není, co bývalo. Keenan byl vyloženě otravný a Laia... taková Mary Sue trpitelka, se syndromem sebepodceňování. Klišé. Jako nejlepší postavy tak zůstávají Tas, Izzy, Džibrán.
A je to sice YA, ale dva milostné trojúhelníky snad nejsou potřeba, ne? V prvním díle asi byly výraznější, ale až tady mi začaly lézt na nervy.
I děj mě zajímal víc u prvního dílu - tady už trochu pokulhává. Šerosráz a výcvik v něm je asi nejlepší, co autorka vymyslela - místo třetího dílu série bych hrozně chtěla knihu, kde Elias a Helena byli pěťáci. :)

Nevím, tohle mi nesedlo. Série Jiskra v popelu pro mě prostě nemá jiskru...

Rodaw

PLAMEN V TEMNOTĚ
Jiskra v popelu byla jistým vybočením z mé "komfortní zóny" toho, co obvykle čtu. Nebo to řeknu spíš obráceně: nečtu fantasy, ale i tak jsem se do této série pustila. :-) Jiskra v popelu se mi líbila. Bylo to sice míň krvavé, než jsem čekala (zvlášť po všech těch komentářích), ale jednalo se o poutavý příběh, skvělý styl vyprávění, sympatické postavy. Nebylo tam moc prvků fantasy a právě to mi vyhovovalo. Celé to připomínalo spíš historický dobrodružný román.
A právě tady nastala asi ta "chyba" s druhým dílem. Plamen v temnotě mi už tolik nesedl... fantasy prvků je v něm daleko více. Některé pasáže na mě byly prostě až moc... Přišlo mi, že děj místy spíše stagnoval. Bylo tu hodně věcí, které se mi líbily a které mě zasáhly (hlavně co se týká postav Eliase, Heleny a především Keenana), ale v celku... nevím, jsem z toho rozpačitá a vlastně i smutná. Člověk, který má rád fantasy bude z této série jistě nadšený. Podle mě seženete na českém trhu něco lepšího jen těžko. Každopádně já sama za sebe si nejsem jistá tím, zda se mám pouštět do dalších dílů (měly by být ještě 2), uvidím... Každopádně davové nadšení nesdílím, i když vím, že je to mnou - tím, že tento žánr prostě není to pravé ořechové pro mě...
Doporučuji tedy všem "fantasy lidem" (a že Vás je:)). Patřím k těm 0,002%, kterým se kniha úplně nelíbila a nejásají z ní...

Anastazie0810

Druhý díl této fantasy série je akční hned od první stránky. Líbí se mi, že začíná přesně tam, kde příběh skončil v prvním díle.
V tomto díle můžeme nahlédnout i do kapitol další postavy z knihy, krkavce Heleny.
Pro mě opět naprostá senzace a dokonalost. Tato autorka ví jak Vás udržet vzhůru klidně i do 3 do rána. A těch "wow" a " to snad ne" momentů je tu opravdu nespočet.
Většinou jsou druhé díly knižních sérií slabé. Tak to se o tomto díle rozhodně říct nedá!! Kdy že už bude třetí ? :)

paja0327

Myslím, že slovo DOKONALOST je slabí slovo.. Myslím, že každému se stalo, že po předčtení druhého dílu, měl chuť si knihu předčíst od prvního dílu, protože tuhle knihu jsem snědla jak jahody♥ Knihu jsem začala číst v pondělí a už teď počítám dny, kdy se mi do ruky dostane díl "Smrt před branami " sakra, kde je ten prosinec, když ho člověk nutně potřebuje? A to to má mít ještě jeden díl? Jak dlouho budu sakra čekat než budu mít sérii kompletní? A co třeba když Elias nebude s Laieou? Nebo co když Helena zabije Eliase? Nebo co když někdo zabiji jí? A vlastně proč jsou knihy, u který ztrácím pojem o čase a chci být v té knize z hlavními hrdiny?

Teriiii

Druhý díl Jiskry v popelu za mě naprostá úžasnost, díky které se tato série vyšvihla na přední příčky mých "nej" a opravdu se nejedná o klasický vycpávkový druhý díl. Kniha je naplněná akcí, tajemnem, ale i násilím, což je přesně to, co jsem já osobně vždy v knihách hledala. A teď konečně našla.
Mou oblíbenou postavou stále zůstává Elias a překvapivě jsem si v tomto díle oblíbila více i Helenu. Upřímná škoda, že knížka nemá více stran, protože tady by mi to ani v nejmenším nevadilo.
Mohu jenom doporučit! :)

Shinstria

Tohle je neuvěřitelně úžasná série. (Aspoň zatím) Ten příběh je temný, ale i tak v něm najdeme lásku a dobro.. Tím jak je napsaný, je velice intenzivní, prodchnutý emocemi, které čtenáře bez přestání bombardují. Knížku jsem přečetla za méně než den a půl. Ani jsem nevnímala jak stránky plynou - v jednu chvíli jsem se probrala a byla jsem na 300 stránce. (Jak jsem si mohla nevšimnout, že mám většinu knihy přečtenou? ._.) Autorka se na rozdíl od jiných autorů nebojí kosit jednu postavu za druhou. Díky tomu má hned čtenář věští pocit reálnosti příběhu a víc se do něj ponoří. Skvělé, opravdu moc se mi tahle série líbí, doufám že další díl nezklame.

Denisa153

POTŘEBUJU DALŠÍ DÍL...

Alee

Neuvěřitelní jízda. Děj se nám začíná zamotávat, hlavní postavy to opravdu nemají jednoduché a autorka jim nic nedá zadarmo. Nejvíc oceňuji práci s postavami a hraní si s emocemi čtenáře. Příběh je poměrně ponurý, drastický a plný intrik, ale i tak (nebo možná právě proto) v něm najdeme i dobro, za které se naši hrdinové nebojí bojovat.

AgnessN.R.

OH můj bože, tak to byla jízda. Dokonce o něco lepší jak první díl a to je co říct - hlavně teda proto, že vše do sebe zapadá jako ozubená kolečka.

I když někde jsem si říkala, že nevím o kom bude zachvíli autorka psát, když si je tam všechny vyvraždí, nebo jim zneschopní normálně se pohybovat, že ano....
No a NĚKDE jsem si pro změnu říkala, že by mi vůbec nevadilo kdyby tam nebyl Keenan no a pak jsem si řekla, že Laia mi tam taky někde zavazí, jenomže Laia do příběhu prostě patří a bez ní by to nebylo ono. A nakonec si opět zvládla vydobýt svoji oblibu, ale na Helenu to fakt nedotáhla, no.
Jo a prosím, co to té Heleně ještě všechno chcete udělat??

No ale to jsou jenom drobnosti. Co ale není drobnosti je: KDY VYJDE DALŠÍ DÍL???

Klarsik3

První díl byl perfektní.. Druhý díl ačkoliv jsem teď zklamaná byl taky skvělý.. Důvod mého zklamání ale pochází ze sletu událostí, příběh je vymyšlen a napsaný naprosto úžasně, až jsem se nemohla odtrhnout.. Ale prostě já bych chtěla aby to dopadlo jinak :-D.. No což bude se to muset celé vyřešit v dalším díle ... A nebavili mě kapitoly s Helenou...

Edlik

Po super prvním díle, přišel díl druhý....
Co o něm říct? První půlka pro mě nebyla tak super, jako první díl a jako druhá půlka. Dokonce mi tady i trochu vadil styl vyprávění, kdy každá kapitola je vyprávěná z pohledu jedné hlavní postavy, ale v té druhé půlce to zase hned dávalo smysl. Kapitoly z pohledu Heleny byly pro mě absolutně nejlepší. Finále mě ale vynahradilo rozpačitý pocit z první půlky. Jedná se sice o YA knihu, ale čím mě opravdu překvapila je krutost. Tam kde standartní YA knihy jen naznačují Saba Tahir se nebojí jít na věc. A tam kde čekáte, že se stane něco co odvrátí nevyhnutelné se stane ještě něco horšího.

izfnp

Po zaujímavom a originálnom, a predsa pre mňa akosi nestrhujúcom a nevýnimočnom prvom diely autorka dokazuje, že pokračovania môžu byť novým dychom pre sériu a môžu dokázať, že si sériu čitateľ zamiluje.

Autorka pozdvihuje svoj príbeh o ten pomyselný stupienok vyššie, keď ho rozťahuje priestorovo i významovo. Napriek tomu, že charaktery celý diel cestujú a skrývajú sa, narácia ani na okamih nestráca tempo. Druhá štaca s Laiou, Eliasom a Helenou tak baví, ponúka vzrušenie od začiatku do konca, rozvíja sympatické charaktery, často tým, že sa nebojí postaviť ich pred ťažké skúšky a na ich konci im uštedriť tvrdé rany. I vedľajšie charaktery tento raz bavia a záporné postavy sa taktiež vydarili, vôbec nie je ťažké ich nenávidieť.

Veľká spokojnosť, nemohla som sa dočkať, kedy príbeh druhého dielu dočítam. Smer, ktorým sa táto séria vybrala, sa mi veľmi pozdáva. Pre dobro série dúfam, že to autorka nebude naťahovať a tretí diel bude posledným - ešte lepším, ešte strhujúcejším. A najviac si želám, aby hrdinovia série našli svoj šťastný koniec.

misaC

Tak to byla opět jízda. Kapitoly psané vždy z pohledu některé z hlavních postav mě zpočátku ( tak jako u prvního dílu ) trochu mátly, ale nakonec opět maximálně vyhovovaly. Já tedy úplně "nemusím" Laiu, zato Elias a Helena mají mé sympatie a doufám, že je osud ještě svede dohromady.

terka98

Páni. Co dodat. Dokonalost sama. Po dlouhé době tady máme něco jiného něž pouhý druhý "vycpávkový" díl. První díl byl skvělý a já se bála, že druhý díl bude jen průměrný děj, aby se ten čtenář teda nějak zabavil. Ale dlouho se mi nestalo, že by druhý díl překonal ten první. Tohle byla prostě DOKONALOST. Ani jedna kapitola nebyla nazmar. Autorka čtenáře držela v napětí celou dobu. No a ten konec. Fantazie. Už teď nechci čekat na třetí díl. Chci ho prostě hned teď.

anishta

Tak tohle budu muset chvilku rozdýchávat, stalo se toho tolik a z části jsem smutná, z části nadšená. Rozhodně jsem natěšená na další díl.

NinaStikova

Po přečtení první knížky jsem hned věděla, že druhý díl určitě potřebuju. Jak to dopadne? Zachrání Darina? Mají vůbec proti Impériu šanci? A co Helena?
Člověk vůbec nemá problém se s postavami sžít. Truchlí s nimi, směje se, bojí se, když se bát má, a celkově má pocit, že příběh prožívá společně.
Tuhle sérii můžu rozhodně jen doporučit. Mám velkou radost, že druhý díl není jen vycpávkou a odrazovým můstkem pro dění v dalším díle. Je zde napětí (Proč je Helena vždycky tak zatraceně blízko?), nečekané zvraty (Keenane?! :O), trocha nadpřirozena (Chameleón!) i romantická linka (A možná je jich víc...).
Jediná má výtka jsou neobjasněné motivace a chování Kuchty a Marka. Co to jako dělají?
Čtyři sta stran sice není málo, ale stejně žasnu nad tím, kolik toho dovnitř dovedla autorka napasovat. Mám pocit, že se toho událo snad víc než v prvním díle. Už aby tu byl ten další.

Lokina

Druhé díly hlavně u young adult knih bývají často slabším článkem v celé sérii, ale u většiny kvalitních fantasy knížek to neplatí a rozhodně to neplatí pro druhé pokračování ze série Jiskra v popelu.
Autorka se s ničím nemazala a rovnou nás od první kapitoly hodila do akce. První polovina byla trošku pomalejší, kdy Laia a Elias pořád utíkali a schovávali se, ale přesto se tam nestále něco dělo.
Mnoho asi překvapí a asi nepotěší, že autorka použila zase to otřepané a klišé téma, milostný trojúhelník. Ale nenechte se zmást a než na to od začátku začnete házet hate poznámky, počkejte si na konec. Když už si myslíte, že příběh vám už nic nabídnout nemůže, dostanete pořádnou facku a vy zjistíte, že ten nenáviděný trojúhelník, měl pro příběh opodstatněný význam.
Jsem ráda, že příběh jsme mohli vidět i z pohledů jiných postav a že Helena dostala více prostoru a moc se na ni těším v příštím díle. Díl přinesl i nové postavy a na Harpera jsem hodně zvědavá, protože kolem jeho postavy se vznáší plno zajímavých otázek.
Tenhle druhý díl se povedl, je to napínavé, šokující, no prostě super :-)

Brambu

A i pokračování je nabité napětím, surovostí a velkým očekáváním, jak to s impériem vlastně dopadne. Nový císař rozjíždí svoji vládu a odboj plánuje svoji pomstu. Tak tohle mě nepřestává bavit. Je to výborné, akce střídá akci a s každým dalším krokem je to lepší a lepší. Další díl prosím!

tyna_kk

Po prvním díle, který jsem přečetla prakticky přes noc, velké zklamání. Musela jsem se hodně přemlouvat, abych knihu vůbec dočetla. Příběh mne do sebe vůbec nevtáhl, a tudíž jsem ani neprožívala dějové zvraty, kterých je v knize požehnaně. Chování hlavních postav mi místy přišlo hodně nedomyšlené a ve výsledku mi bylo jedno, jak to s nimi dopadne. Další díl si sice přečtu, ale doufám, že dopadne mnohem lépe, než tento.

PeťkaW.

Prvním dílem nasadila autorka laťku hodně vysoko, ale naštěstí druhý díl neztratil kvalitu. Naopak mi v mnoha ohledech přišel čtivější a propracovanější. Postava Heleny ukázala podle mě potenciál už v předchozím díle, takže její pohled mi v příběhu udělal radost. Přibyly i další nové zajímavé postavy, na jejichž vývoj jsem moc zvědavá. Dočkali jsme se několika překvapení, zvratů, zrad, lásky, přátelství, boje... Tato série zkrátka patří ke špičce ve svém žánru a já jsem opravdu zvědavá na další díly. Pokud máte podobné typy knih rádi, rozhodně Tahirovou doporučuju. Nebudete moct přestat, dokud nepadne poslední stránka knihy :)

LilianaFalcon

Za me po prvnim dile obrovsky propadak. Chovani nekterych postav mi lezlo na nervy a mela jsem pocit, ze se tam vubec ale vubec nic nedeje.

PetraBery

Autorka v dalším díle pokračuje ve fantasticky napsané fantasy, která člověka nenechá vydechnout… Když už jsem byla ráda, že trojúhelník hrdinů je vyřešen, objevily se další komplikace, které Laia ani Elias nemohli čekat. Krásný propracovaný svět i postavy, akční boje i láska a přátelství. Stejně jako ostatní čtenáři i já doufám, že budou vydány i finálové díly.