Plamen v temnotě

Plamen v temnotě https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/342816/bmid_plamen-v-temnote-hmQ-342816.jpg 4 637 141

Jiskra v popelu série

< 2. díl >

Pokračování Jiskry v popelu. Eliasovi a Laie jde o život. Po Čtvrté zkoušce a událostech, k nimž při ní došlo, se vojáci vydávají na lov dvou uprchlíků, kteří utekli ze Serry a vydávají se na nebezpečnou cestu do srdce Impéria. Laia se chystá proniknout do Kaufu, nejstřeženějšího a nejnebezpečnějšího imperiálního vězení, aby zachránila svého bratra, jehož schopnosti jsou klíčem k přežití Učenců. A Elias je rozhodnut jí pomoci, přestože se tím vzdává poslední šance na svobodu. Temné síly, lidské i ty z jiného světa, však pracují proti nim. Dvojice musí na každém kroku své cesty bojovat, aby přelstila nepřátele: krvežíznivého císaře Marka, nemilosrdnou Velitelku, sadistického Dozorce, který vládne kaufskému vězení a - což je nejbolestivější - i Helenu, Eliasovu dlouholetou přítelkyni, která nyní zastává funkci císařova Krkavce. Helena se musí podrobit Markově vůli a postavit se do čela mise, která jí zlomí srdce: najít zrádce Eliase i učeneckou otrokyni a oba zabít.... celý text

Literatura světová , Fantasy , Pro děti a mládež

Vydáno: , Host

A Torch Against the Night , 2016

pige
pige
10.02.2024 2 z 5

Nemám ráda rozečtené série, proto budu ve čtení pokračovat, ale...

Tento díl nepřinesl téměř nic nového.
Navázal přesně tam, kde skončil první (nechápu potřebu autorů objasňovat, kdo byl kdo v předchozím dílu).

Ke konci (!!!) konečně došlo k nějakým dějovým zvratům.
Tím si samozřejmě autorka připravila půdu pro další díl. Chápu, ale nuda.

V obou dílech se mi líbí, že postavy jsou stavěny do situaci, kdy se musí vybrat buď, a nebo.
Svádějí vnitřní boj.

michaela0704
michaela0704
29.01.2024 4 z 5

Příběh pokračuje přesně v okamžiku, kdy skončila první kniha a Laia s Eliasem se pokouší uprchnout ze Šerosrázu.

První kniha byla vyprávěna pouze z pohledu Laiy a Eliase, zde nám přibývá také vyprávění z pohledu Heleny, Eliase nejlepší přítelkyně a také nového Krkavce.

Laia a Elias jsou na útěku a Helena je ta, která je má na příkaz nového císaře Markuse dopadnout a zabít jako zrádce Impéria.

Pouto mezi Laiou a Eliasem je silné, nemaji mezi sebou žádná tajemství, ale pořád mezi nimi stojí také jejich city k Heleně a Keenanovi. Ty romantické linky zde autorka vystavěla neskutečně, vlastně fandím všem se všemi a nemohu se rozhodnout.

Padouchů zde máme hodně a každý z nich svým jednáním sleduje vyšší sobecké cíle, o Impérium jim nejde. Jen Helena je ta, která doopravdy myslí na Impérium a bude jí to stát doopravdy hodně. Sami uvidíte.

Představí se nám zde také Strážkyně duší, která převádí mrtvé a jedna z hlavních postav k ní bude mít hodně blízko.

V příběhu s námi zůstávají také Izzi, kuchta nebo domorodkyně Afya a objevují se nové vedlejší postavy, které také zamíchají dějem.

Laia se na cestě za záchranou bratra mění, jen si není jistá, zda k lepšímu nebo horšímu. Stojí mezi Eliasem a Keenanem a každý v ní vidí někoho jiného.

V tomto díle se blíže seznámíme s domorodými kmeny a kaufským vězením a krásně vše do příběhu zapadne.

Toto je úplně jiný druh fantasy, než na který jsem zvyklá, je opravdové, surové a nemilosrdné. Stejně jako v prvním díle, záporné postavy se zde neštítí ničeho. A líbí se mi, že se zde už mnohem více rozvíjí ten fantasy svět.

Bryel
Bryel
18.01.2024 5 z 5

"Selhání neurčuje, kdo jsi. Kdo jsi, určuje to, co uděláš po svém selhání: jestli jsi vůdce, nebo někdo, kdo jen plýtvá čerstvým vzduchem."

Snad ještě lepší než první díl. Akčnější, dramatičtější, krutější, napínavější a nebezpečnější. Některé zvraty jsem čekala, některé mě hodně překvapily.
Moc se mi zamlouval třetí úhel vyprávění z pohledu Heleny, její postava mi byla sympatická už v předchozí knize.
Milostný trojúhelník mi přišel trošku zbytečně tlačený, ale jinak jsem nadšená..
Série mě zcela chytla a doporučuju!

Shaxx
Shaxx
06.12.2023 4 z 5

Re-reading 2023 za účelem dočtení série. Dvojka je pořád dobrá, ale je na ní vidět, že je to takový typický vycpávkový díl. Hlavní hrdinové jsou na útěku s nějakým těžce proveditelným plánem, pořád na cestě, pořád v pohybu a ve střehu. Dvojka navazuje přesně tam, kde se příběh přerušil, a ačkoli se to zdá nemožné, vydává se snad po ještě temnější stezce než její předchůdce. Když jsem to četla poprvé, pamatuju si, že mě autorka parádně překvapila nečekanými a docela krutými zvraty, které sice při opakovaném čtení už nemají takový náboj, ale vzhledem k tomu, že jsem nečetla další díl, mě pořád uvádějí do nejistoty, jak se tohle sakra vyřeší. Jiskra dala zažehnout plamenu – bude však hořet, nebo navždy zhasne v temnotě?

14.09.2023 5 z 5

Velice vydařené pokračování originální série! Přetrvává úžas nad zcela jedinečným světem, který je pro Evropana exotický a nezvyklý. Příběh je plný zvratů, šokujících odhalení, emocionálních kolotočů a báječného jazyka. Opravdu skvělá kniha a oproti jedničce ještě o krapet lepší.

shadowhunter06
shadowhunter06
02.08.2023 5 z 5

Druhý díl za mě rozhodně překonal ten první, kdy mi nastínění světa a postav přišlo ze začátku zdlouhavé. Plamen ale navázal přímo na konec prvního dílu stejně dynamicky a poutavě, což přetrvalo až do samého konce. Hodnotím tedy o jednu hvězdu více :)

Canney
Canney
21.06.2023 4 z 5

Oproti prvnímu dílu, který se zařadil na seznam mých oblíbených knih, ten druhý malinko pokulhával. Rozhodně nebyl špatný, ale bohužel obsahoval jeden prvek, který mi úplně nesedí a to dlouhé cestování z místa na místo. Tohle je věc, která mě ve většině knih nudí a tady tomu nebylo jinak. S tím také trochu souvisí, to že autorka nám nějaké věci řekla a ne ukázala. Týká se to zejména vztahu mezi Lailou a Keenenam. Na té cestě se toho dělo opravu hodně, ale čekala jsem podstatně více interakci mezi těma dvěma než tam vznikne něco pořádného, ale ono se to v podstatě jen stalo a pak nám o těch pocitech bylo vyprávěno.

A teď k těm pozitvům. Přibyl nám Helenin úhel pohledu, s kterým jsem sice ze začátku trochu bojovala, ale nakonec jsem moc ráda, že tu byl. Stále to není moje oblíbená postava, ale rozhodně ji dokážu ocenit. Elias je pro mě stále nesesazen a jeho pohled mě neskutečně bavil. Knižka byla plná akce a zvratů, které jsem nečekala. Jsem zvědavá jaké bude pokračování.

Papimami
Papimami
18.06.2023 1 z 5

První ani druhý díl mi nesedl. Vadí mi neustálé přeskakování mezi postavami a vleklé kapitoly o ničem. Další knihy z této série číst nebudu.

SimonaM86
SimonaM86
20.04.2023 5 z 5

Čtivé, skvěle napsané a střídání postav a jejich pohledů tomu dodává správnou dynamiku!
Druhý díl vůbec nezaostává za prvním dílem a zcela se mu vyrovnává!
Musím říct, že nejvíc se mi líbí vykreslení postavy Eliase. Fandila jsem mu.

HoneyH
HoneyH
11.04.2023 5 z 5

Jiskru v popelu jsem narozdíl od prvního dílu četla v angličtině, a musím uznat, že je to zcela jiný zážitek. Neustále mě fascinuje, co je Laia ochotna obětovat. Líbí se mi, že příběh graduje a druhá kniha je lepší než ta první, dokonce můžeme nahlédnout do světa a mysli Helene Aquilly (což podle mě neskutečně knihu obohacuje). Děj přituhuje a smyčka se postupně utahuje.

Matri
Matri
13.03.2023 5 z 5

Úžasná séria pokračuje a som stále spokojnejšia, že som sa do nej konečne pustila. Začínam sa dokonca pomaly obávať, že to skončí!! Je to parádne, miestami trochu predvídateľné, inde až brutálne kruté, ale aj tak nemám čo vytknúť. Napriek trošku rozpačitejšiemu začiatku, jednoznačne opäť 5/5

Ivka14
Ivka14
24.02.2023 5 z 5

Prvních pár kapitol jsem se trochu obávala, že by druhá kniha mohla postrádat kouzlo té první, ale naštěstí se mi to nakonec líbilo stejně. Musela jsem se trochu přizpůsobit, protože jsme přešli ze dvou na tři pohledy, a nový přírůstek, pohled Heleny, nebyl z těch, ze kterých jsem byla nějak zvlášť nadšená, ale nakonec jsem si zamilovala i Heleniny kapitoly. Poslední čtvrtinu knihy jsem četla s otevřenou pusou. Takový plot twist jsem opravdu nečekala.

Krutost mi několikrát vehnala slzy do očí a násilí páchané na dětech mi přišlo obzvlášť těžké. Je tu genocida, popravy, mučení, mrzačení a všechny ty strašné a příšerné činy nebyly přehlíženy tak, jak to často bývá v YA Fantasy.

Moc se těším až si přečtu další knihu ze série.

KarolínaV
KarolínaV
21.11.2022 4 z 5

(SPOILER) Prostě bomba. Pořad se něco děje, příběh vás nenechá vyslechnout. Ale musím říct že jsem přece jenom našla věc co mi úplně nesedla. A to, že jsem v jedné situaci trochu nepochopila Laina rozhodnutí. Jinak jsem se úplně zamilovala do Heleny. Je to silná osobnost která si tohle nezaslouží. Potom jsem si také hodně oblíbila Avitase Harpera. Od začátku jsem věděla že bude hodný. A ten konec? Bylo mi jasné že se z té otravy Elias jen tak nedostane ale stejně.

DericCaster
DericCaster
27.09.2022 5 z 5

Tahir Sabaa - Plamen v temnotě

Příběh je pokračováním Jiskry v popelu. Komu se líbila první část, bude se líbit i tato.
Je to spíše odpočinkové čtení. Nehty jsem si napětím neokusoval, ale i tak jsem se těšil na další chvíle s knížkou. A stejně tak jako první část i tato očekává další čtení, protože konec příběhu je začátkem dalšího. Nemám potřebu se do něj pustit hned, ale jsem si jistý, že svého času se dočká.

Fidibus
Fidibus
23.08.2022 4 z 5

(SPOILER) Dějově akční - neustálé přesuny a akce, a to z pozice několika hrdinů, naštěstí aspoň zakotvení na konci vězením. Neuvěřitelná oběť Eliase, odhalení Kenaana a posílení Laiy. Nějak se bohužel trochu vytrácí kouzlo 1.dilu, zato duchů přibývá.

Petras_ka
Petras_ka
16.07.2022 5 z 5

Druhý diel trošku kolísal. Začiatok ma znova vtiahol do deja, hovorila som si, že to bude perfektné pokračovanie. V strede knihy prišiel útlm a tak ako postavy, aj dej akoby sa nikam neposúval. Čo je škoda, lebo začiatok mal veľký potenciál rozbehnúť temný, akčný, napínavý príbeh. Ku koncu sa to znova rozbehlo a zamotávalo tak, že som knihu nechcela pustiť z rúk.
Čo sa týka kapitol, na Eliasove som sa tešila najviac a bola som príjemne prekvapená, že je pridaný Helenin pohľad. Jedine Laina nerozhodnosť a pochybovanie o sebe samej sa nezlepšila od prvého dielu.
Túto sériu som si obľúbila, čítalo sa mi to dobre a niekoľko zvratov ma celkom prekvapilo, takže nakoniec znova hodnotím 5*.

FlexiMZ
FlexiMZ
02.07.2022 5 z 5

TŘETÍ ČTENÍ

Pokračování re-readingu, který si dávám před čtením posledního dílu této série. Z prvního dílu jsem byla po těch letech taková rozpačitá a občas jsem se do čtení nutila. Spoustu věcí jsem si pamatovala a tudíž mě nic nepřekvapilo. Tento druhý díl už jsem si pamatovala méně a některé zvraty mě tu překvapily!

Tato série umí být drsná a Plamen v temnotě je oproti Jiskře ještě o něco drsnější. Už při prvním čtení tenkrát, když před několika lety vyšel, jsem z něj byla nadšená. Z toho, jak mě svým světem, příběhem i postavami vtáhl a unášel daleko mimo realitu. I tentokrát se mi Plamen v temnotě moc líbil. Víc než první díl. Bylo tu více akce, zvratů, surovosti. S postavami se tu nikdo nepáře a je úplně jedno jestli jde o muže, ženy nebo malé děti.

Také se tu objevuje více fantasy prvků. Jedním z nich je tu Stinný hvozd a Ševa. Tahle ta část příběhu točící se kolem Místa čekání mě před těmi několika lety zas až tolik nebavila co si mlhavě vzpomínám, ale teď mě tento nápad a místo zaujalo o to víc.

Nebudu se zbytečně moc rozepisovat, jde o druhý díl série, která je skvělá! Loni vyšel poslední díl, ale já mám pocit, že takové bum, jako když vyšel ten první jsem nezaznamenala. Jako by celá série, v té záplavě všech těch fantasy světů a knih, co teď vychází, úplně zapadla. Je to škoda.

Zjišťuju, že mě hodně baví fantasy knihy odehrávající se někde na poušti, nebo minimálně když tam poušť a písek hrají velkou roli a děj se odehrává převážně tam. Je to něco, co za mě dodává na atraktivitě příběhu. Loni jsem četla JAL, fantasy odehrávající se v Egyptě a ten mě taky hodně bavil.

Luigi1
Luigi1
08.06.2022 5 z 5

Druhý díl pokračuje v pěkném tempu a napínavém trendu.

Njangu
Njangu
10.05.2022 5 z 5

Tak já půjdu trochu proti proudu. Druhý díl je lepší, akčnější, každopádně nečekaně hodně temný a na dozorce z Kaufu jen tak nezapomenu. Šílenec..... A každopádně tak úžasně popsaný, že jsem si ho dovedla dost živě představit, včetně toho jeho hlasu.... Uaaa, běhá mně z něj mráz po zádech. Začíná se to maličko zaplétat. Přibližně poslední třetina, se čte na jeden zátah.

Radějka
Radějka
04.05.2022 5 z 5

Za mě trochu slabší druhý díl, který ale neztrácí na dramatičnosti a atmosféře. Chybělo mi tam více romantiky, která bohužel v tomto díle vyprchala téměř celá. To je ale jediný nedostatek.

Štítky knihy

pro dospívající mládež (young adult)

Autorovy další knížky

Sabaa Tahir
americká, 1983
2016  91%Jiskra v popelu
2017  89%Plamen v temnotě
2019  83%Smrt před branami
2021  88%Nebe po bouři
2023  91%Všechen můj hněv

Kniha Plamen v temnotě je v

Právě čtených8x
dalších seznamech9x