Plamen v temnotě

Plamen v temnotě https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/342816/bmid_plamen-v-temnote-hmQ-342816.jpg 4 645 143

Jiskra v popelu série

Pokračování Jiskry v popelu. Eliasovi a Laie jde o život. Po Čtvrté zkoušce a událostech, k nimž při ní došlo, se vojáci vydávají na lov dvou uprchlíků, kteří utekli ze Serry a vydávají se na nebezpečnou cestu do srdce Impéria. Laia se chystá proniknout do Kaufu, nejstřeženějšího a nejnebezpečnějšího imperiálního vězení, aby zachránila svého bratra, jehož schopnosti jsou klíčem k přežití Učenců. A Elias je rozhodnut jí pomoci, přestože se tím vzdává poslední šance na svobodu. Temné síly, lidské i ty z jiného světa, však pracují proti nim. Dvojice musí na každém kroku své cesty bojovat, aby přelstila nepřátele: krvežíznivého císaře Marka, nemilosrdnou Velitelku, sadistického Dozorce, který vládne kaufskému vězení a - což je nejbolestivější - i Helenu, Eliasovu dlouholetou přítelkyni, která nyní zastává funkci císařova Krkavce. Helena se musí podrobit Markově vůli a postavit se do čela mise, která jí zlomí srdce: najít zrádce Eliase i učeneckou otrokyni a oba zabít.... celý text

Literatura světová Fantasy Pro děti a mládež
Vydáno: , Host

A Torch Against the Night , 2016

Alex.Barunka
29.04.2019 2 z 5

Plamen v Temnotě po Jiskře představuje neuvěřitelné zklamání a veškerý potenciál, nadšení a skvělé základy zde autorka prostě pohřbila.
Příběh je naprosto nezajímavá a nepotřebná vata, která je poskládaná z mnoha nelogických a zbytečných kroků. Postrádá to záběr Jiskry, je to ploché, bez emocí a plné opakujících se klišé. Základy příběhu jsou chatrné a neustále se naklání.

Snad největší propad představují postavy. Laia, která měla v prvním díle neuvěřitelné ambice, byla dynamická, bojovala a vyvíjela se, se proměnila v ignorantskou blbku, která si sama nezavázala ani tkaničky. Vše nechávala na druhých (i vinu) a prostě se jen vezla. Byla sobecká a její část cesty naprosto beze smyslu. Elias si někde v soukromí procházel neuvěřitelně depresivním vývojem, který sice byl na rozdíl od Lai trošku zajímavější, ale pořád to nestačilo. Jediný světlý bod představuje Helena, která je hezky rozervaná mezi Eliasem a Impériem. Je drsná a celé to táhne do předu.

Velikou daň si na této knize vybrala i absence další výstavby světa. Základy, které si Sabaa Tahir vystavěla v prvním díle, nechala ležet. A ten svět si to zkrátka nezaslouží. Autorka se na něj prach sprostě vyprdla. Sice sem tam nějakou tu zběžnou informaci pustila, ale to nestačilo. A co se týče stylu psaní, je to vlastně směsice neustále se opakujících frází, nudných popisů a z poloviny směšných dialogů.

Světlým bodem je závěr, ve kterém se autorce konečně daří rozproudit krev v žilách a dát tomu zase tolik potřebný záběr.
Kolem a kolem je Plamen v Temnotě ukázkou vycpávkového dílu, který Jiskře nesahá ani po kotníky a je to velká škoda, protože ty možnosti byly snad nekonečné.

katushah
08.04.2019 3 z 5

První díl mně velice nadchnul, plno akce a napětí. Bohužel v tomto díle už moc akce není. Nejzajímavější je to asi na začátku a na konci. Prostředek se mi špatně četl, měla jsem problém knihu dočíst. Aspoň, že konec mně nezklamal a určitě si přečtu další díl. :-)

Purple7
07.04.2019 4 z 5

Fakt, podoba s Písní ledu a ohně je nezpochybnitelná, jen tedy pro mladší čtenáře. Se všemi svými intrikami, zvraty, ale i mouchami. Baví mě to, baví, i když začátek (nebo spíš první polovina) byl takový táhlejší. Každopádně stále je na co se těšit. Líbí se mi zde i typ fantasy postav. Vžycky si při džinech a ifritech vybavím své dětství s hrou Heroes. :) :)

A.K.A.R.
09.03.2019 5 z 5

Napínavý, strhující a neuvěřitelně dobrý. Vtáhne Vás do děje a nepustí Vás, až do konce. Magie a dobrodružství v jednom. Velmi doporučuji a slibuji, že si zamilujete.

petgona
27.02.2019 5 z 5

Fantasy knihy vzdy prezivam, ako keby to nebola fikcia ale skutocnost. A tato ma rozochvela a odviedla moje myslenky od reality, ako uz davno ziadna ina :D ak toto nie je znakom dobreho dielka, tak potom uz neviem co (alebo som nenarocny citatel:)))

wotana
25.02.2019 5 z 5

Druhý díl ještě lepší než první, prostě super série. Strašně se těším na další díl :-)

vandalindakova
01.02.2019 5 z 5

Tak tohle je prostě jedno velký WOW! Druhý díl stejně srovnatelný s Jiskrou v popelu. Je to brutálně krutý, brutálně akční, brutálně čtivý...prostě brutálně skvělý! Ještě, že za necelý týden vychází třetí díl.

Puretka
13.01.2019 5 z 5

Úplně ji hltám .. boží

Markysek45
02.01.2019 4 z 5

Plnohodnotné pokračování Jiskry, plné napětí, akce, zvratů... O Keenanovi jsem to teda tušila poměrně brzo, ale i tak mě to zasáhlo. Trošku mě i mrzí, co se děje s Eliasem, ale uvidíme, jak to nakonec vše dopadne. Heleně se snad už musí blýskat na lepší časy a Kuchta :D Na tu se těším moc. Pomalu, ale jistě se tato série stává mou oblíbenou. Nehledě na nádherné obálky.

Atlantis
31.12.2018 4 z 5

Nebudu lhát, první polovina knihy mi přišla silně natahovaná a prázdná. Postavy se vzájemně stíhaly, jen proto, aby si na poslední chvíli zas a znovu unikly a já se nudil. Pak se ale naštěstí dostává na scénu děj ve vězení a Plamen v temnotě se konečně dává do pohybu. Nečekaná odhalení, podivná rodinná tajemství, vývoj postav ... prostě kniha, jak má být. Takže půl na půl, ale druhá polovina je naštěstí výrazně lepší.

lucie2371
22.12.2018 5 z 5

Opět neuvěřitelně silný příběh! 2. díl je snad ještě lepší než první. Pro mě byl hodně emotivní a už se nemůžu dočkat 3. dílu!

Karola050716
07.11.2018 5 z 5

Pokračování Jiskry v popelu, která mě nadchla, byla jasná věc. Ze začátku jsem nebyla nadšená, že se kapitoly přidaly i Heleně, ale postupně jsem si jí hodně oblíbila (i její nejbližší podřízené). Četla jsem opět jedním dechem, i když musím říct, že jsem docela nadávala, protože se příběh nevyvíjel tak, jak jsem si přála. Ale ty twisty a gradující konec mi to vynahradili. Nemůžu se dočkat třetího dílu.

Verkolka
29.10.2018 4 z 5

první díl byl trochu poutavější a oba jsem je přečetla jedním dechem. Už se těším na trojku ;)

sgjoli
28.10.2018 5 z 5

Tak tohle byla fakt jízda. Baví mne, že autorka si dokázala udržet tu vysokou laťku, kterou si nastavila v prvním díle. Dějově je to dost akční, napínavé, dobrodružné, plné zvratů. Hrozně moc mne bavilo, jak se jednotlivé postavy posouvají – hlavně postava Heleny mne v tomto díle dost bavila. Knihu jsem si moc moc užila a už se těším, až u nás vyjde další pokračování.

Mojepočteníčko
02.10.2018 4 z 5

Jiskra v popelu od Saaby Tahir byla knihou, u které jsem s každou kapitolou tajila dech. Skvěle dávkované napětí a sympatičtí hlavní hrdinové Laia a Elias. Spousta odvahy a dobrodružství. Vše doplněné o překrásnou obálku, která se nakladatelství Host opravdu povedla. Navíc mě právě tato kniha přesvědčila, že fantasy příběhy se prostě mají číst. Není proto divu, že jsem se na druhý díl této série – Plamen v temnotě tolik těšila…
Laia a Elias pokračují ve své nebezpečné cestě do Kaufu, aby zachránili Darina, Laina bratra, který zdatně ovládá umění serské oceli. Během putování se jim do cesty staví nespočet překážek. Celou situaci navíc velmi stěžuje Eliasovo zranění, díky kterému se zmítá ve dvou světech zároveň. A nikdy netuší, kdy se bude smět vrátit, aby mohl být Laie nablízku. Ta v sobě objevuje magické schopnosti, které si zpočátku naplno neuvědomuje. Postupem času v nich však spatřuje výhody, které jí nabízí a naučí se je ovládat.
Otázkou je, zda odvaha obou hrdinů a všechen risk, který na svou pouť vynaloží, postačí k tomu, aby zachránili Darina z Kaufu a přitom zachránili i svoje vlastní životy…
Jak už jsem se zmínila na začátku, Plamen v temnotě byla kniha, od které jsem měla vysoká očekávání. První díl mě držel v neustálém napětí. Navíc jsem ho četla v době, kdy jsem s fantasy začínala. Předchozími knihami jsem byla zklamaná a přesvědčovala jsem samu sebe, že to není žánr pro mě. Pak ale přišla právě Jiskra v popelu a bylo rozhodnuto.
Druhý díl nemá co do vykreslení prostředí, situací nebo jednání postav chybu. Laia s Eliasem jsou stále velmi sympatičtí hlavní hrdinové a já jim po celou dobu čtení nesmírně držela palce. Příběh střídavě vypráví Laia, Elias a nově k nim přibývá i Helena, císařův Krkavec a Eliasova nejlepší přítelkyně. Vyprávění nechybí napětí, odvaha, risk, láska, nadpřirozené bytosti a dostatek magie. Vaše představivost může jet, během čtení, na plné obrátky. ALE…
Tentokrát jsem měla problém k příběhu přilnout, začíst se do něj. Místy jsem měla pocit, že jsem se poprvé v životě setkala s něčím, čemu se říká tzv. vycpávkový díl. Dělo se tam všechno a nic zároveň. Chyběla mi údernost prvního dílu, kdy autorka vygradovala děj a v nejlepším ho utnula, aby se mohla bavit nad tím, jak zuřím, protože jsem prostě MUSELA vědět, jak to dopadne.
Tímhle vším vám však nechci tvrdit, že se do Plamenu v temnotě nemáte pouštět. To určitě ne. Přečtěte se ho, protože prostě musíte vědět, co bude s Darinem…a vlastně i Eliasem…nebo ne? A až ho dočtete, těšte se spolu se mnou na ten poslední, třetí díl 

katallinka
28.09.2018 5 z 5

První polovina mne příliš nebavila. Ale ta druhá byla naprosto dokonalá . Hromada zvratů a tajemna. Rozhodně stejně dobrá jako první díl !!!

Ailee
23.09.2018 4 z 5

Hm... musím říct, že si nejsem úplně jistá, co si mám o této knize vlastně myslet. Je dobrá, nápaditá a skvěle se čte. Ale co ta zamotaná zápletka? Podaří se autorce v posledním díle všechna vlákna správně pospojovat, nebo z toho bude jen překombinovaný mišmaš? No jsem na to zvědavá! Rozhodně mě konec hodně zajímá!

Shira27
14.09.2018 5 z 5

Boží! Boží! Boží! Miluju tuhle sérii! Miluju postavy, prostředí, zápletky, nebezpečí, tajemství a záhady!
Ale kapitoly s Helenou mi vadily. Tuhle postavu jsem si ani v prvním díle neoblíbila, natož tady. Mohly být kratší a stručnější.
Z této série by byly naprosto skvělé filmy, nebo seriál. Dokážu si to představit, což se mi u knih moc často nestává. :)

Knihomolkajá
10.09.2018 3 z 5

No, jak jen to říct? Tímhle pro mě tahle série s největší pravděpodobností zemřela.
Říká se, že druhé díly bývají nejhorší, ale tohle bylo vážně mega špatný.
Do prvních sta stran jsem se nutila. Už jen proto, že první díl pro mě bylo něco úžasného a nepopsatelného. Tak nějak jsem doufala v zázrak, který nepřišel. Mou oblíbenou vedlejší postavu mi zabili a celý děj byl pro mě tak nějak zbytečný. Jako promiňte, ale příběh o útěku dvou hlavních hrdinů snad nemusí mít kolem pět seti stran.
Navíc mě naprosto přestaly hlavní postavy bavit. Nad jakoukoli smrtí hlavních jsem jen pokrčila rameny. Nejméně mě bavily kapitoly s Helenou, která naprosto vyměkla a z Masky se nám stala puberťačka s pokulhávajícím pudem sebeovládání. Ostatní postavy na tom nebyly o moc lépe. Jestli jsem litovala každé rány velitelčina biče, která padla na Laina záda, nyní mi byla naprosto volná. Postavy byly celkem nudné a myslím, že povahově dost jiné než v prvním díle.
Vyhodnocuji jako celkem tuctovou sérii s velmi slibným prvním dílem. Jestli si přečtu třetí díl, si dobře rozmyslím. Zklamání. Kvalitou to prvnímu dílu nesahá ani po kotníky.

RemiBlack
09.09.2018 2 z 5

2018/40
Ehm... První díl mě úplně nenadchl, ale líbil se mi. A druhý je velký zklamání.
Dost mě u čtení rušilo střídání ich-formy a hlavně přítomný čas vyprávění. Někomu přijde, že se tak do knihy lépe vžije. Já si zvykám 150 stran, než mi to přestane připadat divné. (Tahle vada je, bohužel, převážně na mé straně)
Ani postavy mě nějak nenadchly. Mám ráda Helenu - a tady ji autorka od ostatních jednoduše odřízla. Dřív mě bavil i Elias, ale změnil se a už to není, co bývalo. Keenan byl vyloženě otravný a Laia... taková Mary Sue trpitelka, se syndromem sebepodceňování. Klišé. Jako nejlepší postavy tak zůstávají Tas, Izzy, Džibrán.
A je to sice YA, ale dva milostné trojúhelníky snad nejsou potřeba, ne? V prvním díle asi byly výraznější, ale až tady mi začaly lézt na nervy.
I děj mě zajímal víc u prvního dílu - tady už trochu pokulhává. Šerosráz a výcvik v něm je asi nejlepší, co autorka vymyslela - místo třetího dílu série bych hrozně chtěla knihu, kde Elias a Helena byli pěťáci. :)

Nevím, tohle mi nesedlo. Série Jiskra v popelu pro mě prostě nemá jiskru...

pro dospívající mládež (young adult)

Sabaa Tahir
americká, 1983
2016  91%Jiskra v popelu
2017  89%Plamen v temnotě
2019  83%Smrt před branami
2021  87%Nebe po bouři
2023  91%Všechen můj hněv

Kniha Plamen v temnotě je v