Jiskra v popelu

Jiskra v popelu https://www.databazeknih.cz/img/books/27_/275091/bmid_jiskra-v-popelu-zph-275091.jpg 5 1229 279

Jiskra v popelu série

1. díl >

Své tělo a krev zaslibte Impériu. Srdce si však ponechte. Sirotek bojující za svou rodinu. Voják bojující za svobodu. Jiskra v popelu je epická fantasy, která se odehrává v brutálním světě připomínajícím Římskou říši. Laia je dívka z lidu Učenců, který žije pod krutou nadvládou válečnického Impéria. Když je její bratr zatčen za velezradu, nabídnou jí učenečtí povstalci bojující proti Impériu dohodu: pokud se nechá prodat jako otrokyně na imperiální vojenskou akademii Šerosráz a bude pro ně špehovat, odboj zachrání jejího bratra před popravou. Elias, nejlepší voják na šerosrázské akademii, je znechucený pronásledováním a zabíjením Učenců a rozhodne se dezertovat. Než však stačí utéct, dostane příkaz zúčastnit se zkoušek, nemilosrdného klání, z něhož má vzejít nový válečnický císař. Prohrát znamená okamžitou smrt, zvítězit znamená ztratit vlastní duši. Když se Laiiny a Eliasovy cesty na Šerosrázu zkříží, oba zjistí, že jejich osudy jsou propletené víc, než by si kdy dokázali představit, a že jejich rozhodnutí může změnit budoucnost celého Impéria.... celý text

Literatura světová , Fantasy , Pro děti a mládež

Vydáno: , Host

An Ember in the Ashes , 2015

Komentáře 279 Recenze 36

marie2577
marie2577
19.02.2024 4 z 5

Dej tomu sanci a nalezite se ti odmeni..

apq
apq
17.02.2024 5 z 5

(SPOILER) Kniha se mi moc líbila. Vymyšlený svět je zajímavý, děj je napínavý bez hluchých míst. Hlavní postavy mi byly sympatické, akorát Laia byla občas dost naivní. Její důvěra vůči odboji, který se na ni stejně vykašlal, jak se dalo poměrně rychle předpokládat, pro mě byla chvílemi skoro až nepochopitelná.
Jsem zvědavá na další díl.

LuckaK.088
LuckaK.088
11.02.2024 5 z 5

Velmi zdařilý úvod do světa lidu válečníků, stříbrných masek, učenců, domorodců, námořníků... Začetla jsem se okamžitě a rozhodně se pustím do dalších dílů.

pige
pige
06.02.2024 3 z 5

Nakonec si mě příběh získal, i když sama nevím čím - nesedl mi autorčin styl a trvalo mi dlouho, než jsem se začetla, ale pak jsem se od knihy nedokázala odtrhnout.
Vcelku jasná milostná zápletka, příběh o naději i zradě.
Ačkoli toto není můj preferovaný žánr, musím se dozvědět, jak příběh pokračuje dál :D (to asi vysvětluje, pro má kniha obecně tak vysoké hodnocení...)

Bryel
Bryel
16.01.2024 5 z 5

"Strach může být dobrý. Může tě udržet naživu. Jen mu nedovol, aby tě ovládal. Nedovol mu, aby do tebe zasel pochybnosti. Jestliže se strach chopí vlády, musíš použít jedinou věc, která je silnější, nezničitelná, a bojovat s ním: svého ducha. A svoje srdce."

Tuto sérii jsem objevila na doporučení a rozhodně mě nezklamala. Naopak. Kniha mě vtáhla téměř okamžitě a nechtěla jsem, aby skončila.
Kastovní společnost šmrncnutá orientem, útlak části obyvatel, mocenský boj, bájné elementární bytosti. A tomu všemu vévodí dvě skvěle se proplétající linie příběhu, elitního válečníka a učenecké otrokyně, obě napínavé a plné bolestivých rozhodnutí, krvavých šrámů a naděje.
Jiskra v popelu ve mě zažehla velkou zvědavost po pokračování. Ještě že nemusím čekat na další díl.

Majkrofon
Majkrofon
06.01.2024 3 z 5

Vcelku nechápem také vysoké hodnotenie knihy. Musel som sa do čítania miestami premáhať a celkovo mi autorkin štýl nejak nesadol. Tiež postavy neboli pre mňa nejak zvlášť zaujímavé a sympatické. Pre mňa priemerné fantasy.

michaela0704
michaela0704
27.11.2023 4 z 5

K této sérii jsem se odhodlávala delší dobu, protože mě strašně lákala anotace, ale bála jsem se náročnějších témat. Na této sérii je skvělé, že už je dokončená, je to uzavřená tetralogie.

Jiskra v popelu je vyprávěna ze dvou pohledů: “otrokářky Laiy a válečníka Eliase. Každý bojuje po svém proti tomu, co si na ně osud přichystal. Laia se snaží zachránit svého bratra z vězení a Elias nechce být válečníkem Impéria. A oba si přejí svobodu.

Laia je pro záchranu svého bratra schopná udělat cokoliv a tak dojde k tomu, že se jako otrokářka ocitne ve službách kruté velitelky Šerosrázu. Tam je ve výcviku také Elias, velitelčin syn. Jejich cesty se protnou a vznikne mezi nimi vzácné a křehké přátelství.

Kniha pokrývá náročná témata jako otroctví, císaře, následnictví, mučení, odboj, povstání, špehování nebo válečnické zkoušky a nenechá Vás ani na chvíli vydechnout. Jsou zde lehce naznačeny i dvě romantické linky a já se už teď těším na 2. díl, do kterého se pustím v dalším týdnu.

Záporné postavy se zde neštítí doopravdy ničeho. A já si oblíbila některé z vedlejších postav jako Izzi, Keenana nebo Telumana. A jsem zvědavá, jak to bude s Helenou.

A protože je kniha z žánru YA fantasy, najdete zde také nadpřirozené bytosti jako ghúly, ifrity, džiny nebo Temnonoše.

Tato kniha je neotřelé fantasy, které maximálně doporučuji.

InstinktCZ
InstinktCZ
24.08.2023 5 z 5

(SPOILER) Místy podobné Naslouchači, ale střídání pohledů mezi Laiou a Eliasem bylo příjemné oživení. Né že by to příběh potřeboval, bylo to opravdu dobře napsané a chytlavé, a skoro od začátku (než nás autorka seznámila se světem) se to čte téměř jedním dechem. Určitě se těším na další díl. Půl hvězdy dolů bych dal (asi protože nejsem dívka), za až přílišné pitvání se v dvou "milostných trojúhelnících"... trochu to brzdilo děj. ale 90% jak víno.

21.08.2023 4 z 5

Velice příjemná fantasy z poměrně neokoukaného prostředí, ačkoli podobnost s Naslouchačem byla místy dost "in the face".
Nejvíc mě bavil development postav, na tom se Tahirová opravdu vyřádila a já byla víc než spoko. Co bych si ale dokázala odpustit, a co mi do příběhu vůbec nesedělo, byl pokus o začátek romantické linky (trojúhelníku, asi?), který dost kazil atmosféru, deminishoval napětí a určitou "dospělost", kterou kniha jistě má. Je mi ale jasné, že minimálně v dalším díle to bude stejné, ne-li horší, takže se s tím budu muset smířit, protože tenhle svět se mi opouštět nechce.

shadowhunter06
shadowhunter06
02.08.2023 4 z 5

Skvěle vypracovaný svět je něco, co na začátku přebilo delší popisy postav či místa. Děj se rozběhl akčně hned od první kapitoly, což u fantasy knih cením. Trochu mi kniha svým rozdělením světa na zotročený lid a ty "vyšší" připomíná Naslouchače od Petry Stehlíkové, což se v mém srdci rovná úspěchu :)

SimonaM86
SimonaM86
12.04.2023 5 z 5

Město v poušti plné Džínů, Ghulů, Ifritů a jak už to tak bývá plné lidí, kteří myslí jen na moc a nadvládu, jež je lidská rasa pověstná, ale existuje výjimka a to v řadách Masek a tím je Elias a na druhé straně u Učenců Laia a to je jiskra v popelu.
Skvěle napsané, čtivé, má to akci a spád.

Levantine
Levantine
03.04.2023 2 z 5

Mne tato knizka vobec nesadla. Nebola zla, ale mna nebavila a docitala som ju horko tazko....

HoneyH
HoneyH
14.03.2023 5 z 5

Jiskru v popelu jsem objevila nedávno. Oproti ostatním fantasy bych rozhodně vyzdvihla svět, ve kterém postavy žijí (římská říše + orientální nádech = zaručený úspěch). Velmi mě na knize dostala jedna věc: líbí se mi a zároveň mě irituje, že je kniha vybalancovaná zajímavým způsobem, děj někdy až vleče, ale přitom se tam toho stále dost děje, stejně tak jako se krutost střídá s nadějí, připomíná mi to tanec na ostří šamšíru ;) . Celá kniha může být v podstatě brána jako takový úvod do celého jejího světa. Těším se na pokračování.

Matri
Matri
11.03.2023 5 z 5

Na túto sériu som čítala mnohé odporúčania a pozitívne recenzie, a veruže áno, plne súhlasím!
Kniha ma od prvých stránok úplne dostala a nevedela som sa odtrhnúť od čítania. Prvý diel si veľmi slušne našliapol a som zvedavá kam sa dostaneme ďalej. Veľmi sa mi páči striedanie pohľadov hlavných hrdinov. Postavy sú zatiaľ veľmi zaujímavé, dej napínavý, akcie krvavé .. až uvažujem, prečo je to zaradené do literatúry pre deti a mládež :-/ Za mňa 5/5

Ivka14
Ivka14
24.02.2023 5 z 5

Tohle byla skvělá kniha.

Tento příběh má vše, co od knihy očekáváte; úžasný příběh, skvělé postavy, je to akční, rychlé, bez jediné stopy fádnosti, vláčnosti nebo nudy. Bylo tam několik velmi intenzivních momentů a ke konci jsem se cítila velmi emotivně. Když ve vás příběh vyvolává takový pocit, víte, že to stojí za to.

KarolínaV
KarolínaV
21.11.2022 5 z 5

Bylo to úžasný. Svět je velmi originální a zajímavý, i když na mě trochu moc drsný. Hrozně mě bavilo prostředí Šerosrázu. Miluju Eliase a Laiu, jejich romantická linka je sice pomalá ale o to víc uvěřitelná. Prostě krásně napsaný příběh který vás vtáhne do děje a žádná z postav vás nenechá chladným.

jmn7053
jmn7053
27.09.2022 5 z 5

(SPOILER) Zajímavý svět, zajímavé postavy, sem tam akce, trochu pletichaření a víc než špetka romantiky.
Jiskra v popelu se ke mně dostala docela náhodou (nedostatek publicity a PR je zarážející), ale jsem ráda, že se tak stalo. Jde o velmi "klasickou" románovou fantasy s prvky antického Říma. Hlavní hrdinové jsou sympaťáci, co si procházejí určitým charakterovým vývinem, zatímco v pozadí se kují pikle, které mají vliv na chod celého impéria.
Líbilo se mi prolínání osudů a odlišných světů našich dvou hrdinů.
Zkoušky mohly být zajímavější; ocenila bych i více džinů a nadpřirozených tvorů, hádám, že se však více objeví v dalších dílech.
Bylo to příjemné čtení, nic namáhavého. Ocenila bych trochu méně romantiky, raději více akce! :)

Fidibus
Fidibus
23.08.2022 4 z 5

(SPOILER) Moc pěkná fantasy, aspoň tedy tenhle 1.dil. Nezkušená Laia versus bojovník Elias se svou krutou matkou. Než se potkají, dá se Laia kvůli bratrovi naverbovat ke špionáži, aby zjistila, že realita bývá jiná než sliby. A do toho neví, co s Kenaanem. Elias chce konečně svobodu, ale je donucen se utkat o titul císaře ve velice krvavých úkolech, které prověří jeho charakter i přátelství s Helenou. Není schopen Laie ublížit a ta ho zachrání, utíkají, aby osvobodili jejího bratra (příští díl).
Originální, čtivé, ale dost krvavé. Vyprávění z pozice několika hrdinů, takže je třeba udržet myšlenky.

Emilie.Black
Emilie.Black
19.08.2022 5 z 5

Keďže nedávno vyšiel posledný diel tejto série, povedala som si, že teda prečítam celú sériu ešte raz. Knihy som čítala postupne tak ako vyšli, čiže veľa vecí si už naozaj nepamätám a nechcem sa takto púšťať do posledného dielu, to by som si absolútne nevychutnala.
Druhé čítanie Jiskry v popelu bolo pre mňa ešte lepšie ako po prvý krát. Možno je to tým že som to čítala pred pár rokmi a až tak ma to nechytilo. Síce sa mi páčil príbeh ale nezasiahlo ma to až tak. No tentoraz ma to neskutočne chytilo, cez prostredie púšte, ktoré inak fakt v knihách nemusím a väčšinou sa im vyhýbam. Hlavné postavy mi sadli, všetko som im verila, všetko to utrpenie, sklamanie, zúfalstvo, malé radosti, nádej....jednoducho som s nimi všetko prežívala a fandila im. Hneď sa púšťam do druhého dielu. Niekedy potrebujú niektoré knihy čas, aby človek ocenil ich kvalitu :)

FlexiMZ
FlexiMZ
19.06.2022 5 z 5

TŘETÍ ČTENÍ
Poprvé jsem tuto knihu četla asi rok po jejím vydání a byla jsem z ní tak moc nadšená jako všichni ostatní. Podruhé jsem ji četla krátce po vydání třetího dílu, abych si připomněla o čem to bylo. Teď jsem se konečně rozhodla dát si re-reading a přečíst si čtvrtý díl, abych se dozvěděla jak celý tento příběh dopadne.

Musím říct, že mi trvalo než jsem se do čtení ponořila. Hodně jsem to odkládala a vždycky přečetla jen pár stran. Asi za to mohl fakt, že z tohoto prvního dílu jsem si pamatovala více méně vše a tudíž tu nebylo nic, co by mě překvapilo a nad čím bych se mohla rozplývat. I když omyl! Jedna věc tu byla! A to ten svět!

Sabaa Tahir vymyslela tak úžasný propracovaný svět, kde je plno písku, násilí a ožívají tu přízraky jako džinové, ifriti a celé to má takovou zvláštně kouzelnou a drsně pohádkovou atmosféru. Před těmi neuvěřitelnými sedmi lety, kdy se mi tato kniha dostala poprvé do rukou, jsem hltala každé slovo, každou stránku a užívala jsem si ten svět. Spalující horko a písek, špínu a nemilosrdnost Šerosrázu. Masky. Učence. Odboj bojující za svobodu. Bylo to nostalgické připomenout si to všechno.

Těším se na re-reading druhého dílu. Ten už si v podstatě nepamatuju skoro vůbec takže věřím, že si to čtení budu užívat víc.

Štítky knihy

pro dospívající mládež (young adult) kasty, kastovní systém

Autorovy další knížky

Sabaa Tahir
americká, 1983
2016  91%Jiskra v popelu
2017  89%Plamen v temnotě
2019  84%Smrt před branami
2021  88%Nebe po bouři
2023  91%Všechen můj hněv

Kniha Jiskra v popelu je v

Právě čtených10x
Přečtených1 538x