Jiskra v popelu

Jiskra v popelu

Své tělo a krev zaslibte Impériu. Srdce si však ponechte. Sirotek bojující za svou rodinu. Voják bojující za svobodu. Jiskra v popelu je epická fantasy, která se odehrává v brutálním světě připomínajícím Římskou říši. Laia je dívka z lidu Učenců, který žije pod krutou nadvládou válečnického Impéria. Když je její bratr zatčen za velezradu, nabídnou jí učenečtí povstalci bojující proti Impériu dohodu: pokud se nechá prodat jako otrokyně na imperiální vojenskou akademii Šerosráz a bude pro ně špehovat, odboj zachrání jejího bratra před popravou. Elias, nejlepší voják na šerosrázské akademii, je znechucený pronásledováním a zabíjením Učenců a rozhodne se dezertovat. Než však stačí utéct, dostane příkaz zúčastnit se zkoušek, nemilosrdného klání, z něhož má vzejít nový válečnický císař. Prohrát znamená okamžitou smrt, zvítězit znamená ztratit vlastní duši. Když se Laiiny a Eliasovy cesty na Šerosrázu zkříží, oba zjistí, že jejich osudy jsou propletené víc, než by si kdy dokázali představit, a že jejich rozhodnutí může změnit budoucnost celého Impéria....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/27_/275091/jiskra-v-popelu-zph-275091.jpg 4.6632

Jiskra v popelu (1.)

An Ember in the Ashes (2015)

Romány, Fantasy, Pro děti a mládež
Vydáno:, Host

Audrina

Knížky žánru YA moc nečtu. Přijde mi, že jsou všechny straně podobné a nepřináší mi extra čtenářský zážitek. Po Jiskře v popelu jsem sáhla ze dvou důvodů. Vydal ji Host, což je pro mě nakladatelství zaručující kvalitu a zároveň knihu doporučovalo spoustu lidí, se kterými se v knížkách často shodnu.
Příběh mi připadal výborně vymyšlený, svět byl propracovaný a hrdinové nebyli plošší, jak to u podobných příběhů bývá. Moc se těším na pokračování, pouze se u něj obávám, že lehce sklouzne ke klišoidnímu milostnému trojuhelníku

Arsinoe_06

Jako nebylo to spatny, to vubec, na druhou stranu uz jsem cetla dost lepsich fantasy na podobne tema...Trosku me iritovalo to co uz tu zminoval nekdo podemnou, Mazen ocividne zaporna postava, proc je Laia tak naivni ze to nevidi? Obcas bych hlavnim postavam rada pridala trochu duvtipu a selskeho rozumu ;) ale rada si prectu pokracovani, preci jen mi zajima jak to dopadne :)

MarekJ

Nejlepší kniha, kterou jsem kdy četl. Nemůžu víc co říct. Pokud milujete fantasy a akčnost. Tak tahle kniha je pro vás jako dělaná. 5*/5*

Ésperance

Mám ráda fantasy příběhy, které jsou dějem zasazeny do středověku či starověku. Motiv příběhu je poutavý a splnil mé očekávání v tom, že se budu snažt dočíst do konce, abych věděla, jak to dopadne. Pěkně je vykreslena postava Eliase a ke konci knihy je dobře rozpletena hádanka s augury. Tady mé pozitivní hodnocení bohužel končí.
V průběhu čtení jsem se nemohla zbavit dojmu, že popis událostí, styl výcviku, zkoušky se v příběhu až příliš podobají Hunger games, Divergenci pouze s obměnou za prostředí. Celkem nelogický mi přišel souboj kamarádů proti sobě v závěrečné zkoušce. Autorka mi nedokázala nijak vysvětlit, proč to vlastně bylo třeba, bylo to tam jaksi nadbytečné. Kdyby například uvedla, že se měla testovat oddanost veliteli, nebo měli vzejít jen ti nejlepší, ze kterých bude vytvořena nějaká jednotka, pochopila bych to, takhle mi to ale přišlo trochu navíc. Mazen je od začátu záporná postava a vcelku mi vadilo, že je to tak očividné a hlavní postava Laia pořád nic netuší. Znám spoustu knih, kde je "skrytá zrada" odhalena daleko rafinovanějším a napínavějším způsobem, až čtenáři spadne "čelist".
Nicméně ráda si přečtu pokračování, protože jako oddychovka to byl fajn. Pokud bych to ale měla srovnat, třeba s Písní krve od Anthonyho Ryana, kde jsem se nemohla odtrhnout, u této knížky jsem ten pocit neměla a v klidu ji odložila.

Mergirus

Zpočátku mě děj nijak neuchvátil a obávala jsem se přemíry násilí. To se sice knize nevyhnulo (pořád jsem v jedné bitvě doufala, tam budou jen duchové, že to nebude doopravdy), ale příběh mě chytil a nemohla jsem se od četby odpoutat. Oblíbila jsem si i Helenu a její postavení na konci knihy jí vůbec nezávidím. Těším se na další díl. Ale zděsila jsem se, když jsem zjistila, že to je tetralogie!!! To si přečtu teď dva díly a pak budu zas věčnost čekat na další? Ach jo, těžký úděl čtenáře. A je na co čekat ;)

terka98

Páni. Tak takhle dobrou knížku jsem už dlouho nečetla. Děj se netáhne, má spád a neustále se něco děje. Dokonce i "milostný trojúhelník" je v této knize snesitelný :) A i když jsem si myslela, že mne autorka nepřekvapí, dařilo se jí to obstojně. Nutno podotknout, že i celkem často :)

Calla2002

Páni prostě páni
Fakt jsem se lekla že umřou ale nakonec vše dopadlo dokonale ❤
Zajímalo by mě kdo bude s kým..
Toto je kniha do které se člověk opravdu vžije a je nervózní jak to bude pokračovat
Musím sehnat 2 díl potřebuju pokračování
Doporučuji

alabra

Silný příběh, děj má spád, vtáhne čtenáře do děje, máte problém knihu odložit, chci číst i další knihy od této autorky.

Mikejla19

Zase budu jednou výjimka, mě tahle knížka moc nenadchla. Příběh mi přišel takový nijaký, ne přímo nudný, četl se dobře a rychle, ale prostě tomu něco chybělo, nedokázala jsem si to všechno pořádně představit.. Ze začátku mně vadil přítomný čas, ale zvykla jsem si, naopak to bylo u postav. Laia mně nepřišla nějak extra zajímavá, ale docela mě bavila a zajímalo mě, co bude dál, zato Eliase jsem si oblíbila hned a až na pár momentů jsem ho měla ráda až do konce. S Laiou to bylo jiné, postupně mně začínala čím dál víc lézt na nervy, kapitoly s ní bych nejradši přeskočila, občas pro mě bylo utrpení je číst. Taky mně vadily dva milostné trojúhelníky.. Proč jako? Asi bych vynechala nějaký hlubší vztah Laii a Keenana, přišel mi celkem zbytečný. Posledních cca 150 stran bylo zajímavějších, ale stejně jsem si několikrát říkala, ať už jsem u konce, protože mně knížka nebavila. Občas mně přišlo, že chybí nějaké detaily a některé situace jsou divně popsané, ale to je možná tím, že jsem se pozděj už tolik nesoustředila. No, takové pocity jsem z knížky ještě neměla a už vůbec bych si nemyslela, že se to stane při čtení fantasy. Jsem malinko zvědavá, co je v dalším díle, ale stejně si to radši nechám ujít.

Veronicess

Jedna z mojích obľúbených kníh. Čo vám poviem, je fakt úžasná. Sabaa Tahir je proste nadaná spisovateľka. Vytvorila tento drsný a neprajný svet, v ktorom svoje postavy rozhodne nešetrí. Laia, Elias a Helene sú tak dobre napísaní, až cítite všetky rany osodu ako keby sa diali vám.

Lily-fairy

A teď přijdou spoilery:
Popravdě jsem chtěla Helenu s Eliasem a Laiu s Keenanem (ten byl až na jméno boží). A možná jsem si představovala větší happy end, zejména pro Helenu, je mi jí líto a být krkavec si nezaslouží...

Lily-fairy

Čtivý, krásný... Ale trochu míň sadismu a zranění by to chtělo...

Nika_bk

Áno, áno..aj keď nie som fanúšik tohto žánru toto ma vzalo..prečítané na jeden dych..a už aj som sa pustila do dvojky..skvele rozohraný svet, postavy aj dej..určite odporúčam

quack
27.12.2017

Kniha se stala jednou z mých nejoblíbenějších. Četla se sama, měla jsem problémy se od ní odtrhnout. Má v sobě krutost, napětí, ale i lehké romantično. Všechno si to nějak sedlo. Většinou mám problém se zorientovat, když se střídají kapitoly podle postavy, ale tady to dávalo všude smysl a hodně přidávalo na dramatičnosti, což se mi líbilo a zároveň mě to štvalo, protože jsem potřebovala vědět, co tedy bude dál! :D S postavou Laiy jsem se dlouho nemohla sžít, Elias byl naprosto perfektní, místy jsem si říkala, že by se mi hodil pohled Heleny, která se mi líbila víc než Laia. Na stole mi leží druhý díl, doufám, že bude stejně dobrý jako tento, při letmém pohledu už jsem zahlídla pasáže i od Hel a o to víc se těším. Doporučuju!

Anio742
03.12.2017

Kniha je od zacatku velmi ctiva, hned vas vtahne do deje. S postavami nebyl zadny problem, sice to nejsou jednoznacne skveli hrdinove, ale sympataci rozhodne ano. Misty je poznat, ze autorka neni az tak zkusena, ale rozhodne to nekazi celkovy obraz knihy. Vrele doporucuji dospivajicim ctenarum fantasy

Knihomlok2015
02.12.2017

Jsem si skoro jistá, že jsem se znovu bezhlavě zamilovala.
Teď už jen doufám, že mi v dalších dílech nezlomí srdce jak paní spisovatelka tak ani jediná z postav.

Natálie.
27.11.2017

Přečteno jedním dechem. Troufám si říct, že je to jedna z nejlepších knih, kterou jsem měla šanci přečíst. Děj byl strhující, drsný a krutý a vůbec nás čtenáře nešetří. Kniha má obrovský potenciál, který autorka už od první stránky využila více, než na výbornou. Příběh i postavy v něm jsou vybroušeny do detailů a mají rozhodně, co nabídnout. Kniha Vás upoutá, nadchne, strhne, zlomí i zocelí. Alespoň takový efekt měla na mě. :) Už teď se nemůžu dočkat druhého dílu.

marcela2462
19.11.2017

Skvělá kniha! Nové zajímavé universum a četla se jedním dechem. Bavila mě od začátku do konce a už otevírám druhý díl.

vandalindakova
15.11.2017

Tak rychle to uteklo. V klidu si čtu a najednou je 200 stránek za mnou. Děj byl dost drsný, třeba jako třetí zkouška. Jen vás to donutí zírat na stránku s otevřenými ústy. Bylo to napínavé, dobrodružné, bylo to super. Mně se to líbilo a jsem vážně zvědavá, jak se vše vyvine.

Denisa153
14.11.2017

Když se mi kniha dostala do ruky, upřímně jsem od ní nic moc neočekávala, říkala jsem si, že o bude další kniha typu Hunger games nebo Divergence. Opak je však pravdou - byla jsem velice mile překvapena.
Musím říci, že jsem se u ní ani na chvilku nenudila, děj tak nějak plynul až jsem najednou zjistila, že nemám co číst a chci pokračování... Hned jsem si musela objednat druhý díl.
Co se týče postav tak se mi líbila Helena a to možná více než Laia ta mi přišla možná jako jedna z těch tuctovějších hrdinek. I když musím říct, že vůbec nebyla "ufňukaná" a nelitovala se a tak by to mělo být. Jinak auguři mi docela dost připomínali mlčenlivé bratry z nástrojů smrti.

Ajinka126
14.11.2017

Knihu jsem koupila na četná doporučení a velmi dobré recenze. Je to krásný příběh. Poutavý, čte se dobře a čtenář má pocit napětí. Jen mi chvilku trvalo se začíst. A konečně mohu srovna knihu Naslouchač od Petry Stehlíkové s jinou fantasy. A právě v tento moment mohu plně docenit kvalitu Naslouchače. Jiskra v popelu je totiž takový trochu povrchní příběh. Ve stylu dokonalého hrdiny. Naslouchač oproti tomu obsáhne i tu lidskou stránku, má větší hloubku děje. Na Jiskře v popelu ale zbožňuji to špičkování mezi Laiou a Eliasem. Já to napětí mezi nimi prostě zbožňuju.

Dadula118
03.11.2017

Přečteno jedním dechem.parádní příběh,má to hlavu,patu.Promyšlené detaily,postavy,Jsem opravdu zvědavá,jak bude příběh pokračovat.

paja0327
29.10.2017

Když jsem poprvé slyšela o této knize....byla jsem k ní skeptický, protože si to uznejme...je tisíce knih jménem Antiutopie a po z filmování Hunger Games, Divergence a Maze Runner...mě ty ostatní knihy, které přišli po těch to sérii - prostě přišli stejné a už neoriginální, že to člověk už ani nechtěl číst.
Jenže knihu nemám doma ani měsíc a nemohu se od této série odrhnout. Hrozně se mi líbí život na Šerosrázu - Elias a Helene se k sobě šíleně hodí a baví mě o nich číst více než kapitoly z pohledu Laia, která mi zatím jaksi nepřirostla k srdci a její pohled mě ani nebaví číst. Pro mě hodně velké překvapení, zajímavý svět i postavy

Globodecristal
27.10.2017

Nadchl mě název knihy. Málokdy nalzente tak originální název. S obálkou by se dalo ještě vyhrát, ale přesto si mě přitáhla a já se pustila do čtení. Výsledek? Super. Miluju tyto příběhy na temném pozadí nějakých událostí. Rebélii, hrdinství. Kniha je napínavá, div si udržíte všechny nehty na rukou celé. Čtete dlouho do noci a přemýšlíte, co bude dál. Doporučuji.

PeťkaW.
22.10.2017

Jiskra v popelu je pro mě příjemným překvapením. Obvykle totiž vyhledávám trochu jiný styl fantasy. Autorce se ale podařilo vystavět opravdu promyšlený svět, se svou vlastní historií, pravidly, zvyky, kulturou... a to se cení. Ano, všechno už tu někdy v nějaké podobě bylo, ale ona dala tomu svému světu neskutečně originální prvky, díky kterým právě její kniha mezi ostatními vyniká. Krom toho - postavu Eliase si nejde nezamilovat, stejně jako celou jeho dějovou linku. Ne, že by mi druhá hlavní hrdinka nesedla, jen mě její příběh bavil o něco méně. Konec je navíc opravdu dechberoucí a vy kolikrát jenom trnete, co bude dál.

Fenris
21.10.2017

Knihu jsem si přečetla už jen kvůli kulturním prvkům, které autorka použila. Knihu jsem sice nepřečetla na jeden nádech, ale to bylo jen kvůli hlavní postavě Laye, kterou jsem na jednu stranu nemohla vystát, ale na druhou jsem ji obdivovala.
Druhá hlavní postava Elias měl také své mouchy, ale nebylo jich tolik, aby tvořili černý mrak kolem postavy a díky tomu jsem četla jeho části radši.
Jediné, co mi asi vadilo nejvíce. že nějaké to "fantasy", se tam skoro vůbec nekonalo... spíš tak nějak až ke konci, to tam nenápadně šoupnout, aby se neřeklo. Za to asi ten jeden bod dolů
Kniha byla zajímavá, moc se netáhla a já se opravu těším na další pokračování.

simona5r
19.10.2017

Přečteno jedním dechem. Celou dobu jsem byla udržována v napětí, fandila jsem Eliasovi a Laiae, některé s nimi nenáviděla a měla jsem pocit, že tam jsem s nimi.

Samira
17.10.2017

Hojně vyzdvihovaná kniha si mne chvíli získávala, neboť prostředí příběhu bylo hodně temné, až jsem si říkala, jestli i ve mně příběh, o kterém všichni mluví vykřeše jiskru. Nakonec to byl plamen a knihu jsem dočítala v nočních hodinách.
Já sama bych ji k žádné knize nepřirovnala, ač mnozí paralely nacházejí.
Vyprávění se drželo temné a pořádně drsné linky, ale naznačovalo rozsah a skvěle pracovalo s charaktery. Ale jsme teprve na počátku, to nejlepší nás jako čtenáře teprve čeká. Jen již teď lituji, že jsem možná ještě chvíli nepočkala, neboť série ještě ani není dopsána.
V každém případě stojí za to!!!

lukino41
15.10.2017

Opravdu nevím, jak se tomu říká, když se dva milostné trojúhelník prolínají. Milostný čtverec? Dobře nebudu to dál řešit. Příběh byl pro mě skoro ideální. Spousta zvratů, od začátku do konce měl spád a obsahoval i můj oblíbený druh postavy, který čas od času najdu v knihách. A v této knize pro mě touto postavou byla Kuchta. Je zvláštní, skoro nečitelná a nevím vlastně vůbec nic z jejího příběhu, co víc si přát? :D. Každopádně se nemůžu dočkat, až si přečtu další díl a rozhodně každému, kdo tuto knihu nečetl, ji doporučuji.

Jupijow
13.10.2017

Proč já mám obvykle mnohem raději vedlejší postavy než ty hlavní? Jiskra v popelu je toho příkladem. Po přečení pár fantasy sérií mi daný typ hrdniky už značně splývá - mladá, opuštěná bojijící sama proti světu a přesto ji kdekdo miluje. Protože je vždy i mimochodem krásná. Za mě je královnou Helena, její nejednoznačnost je mnohem poutavější a prostě chcete vědět, proč co dělá a udělá.