Jiskra v popelu

Jiskra v popelu https://www.databazeknih.cz/img/books/27_/275091/bmid_jiskra-v-popelu-zph-275091.jpg 5 1240 281

Jiskra v popelu série

Své tělo a krev zaslibte Impériu. Srdce si však ponechte. Sirotek bojující za svou rodinu. Voják bojující za svobodu. Jiskra v popelu je epická fantasy, která se odehrává v brutálním světě připomínajícím Římskou říši. Laia je dívka z lidu Učenců, který žije pod krutou nadvládou válečnického Impéria. Když je její bratr zatčen za velezradu, nabídnou jí učenečtí povstalci bojující proti Impériu dohodu: pokud se nechá prodat jako otrokyně na imperiální vojenskou akademii Šerosráz a bude pro ně špehovat, odboj zachrání jejího bratra před popravou. Elias, nejlepší voják na šerosrázské akademii, je znechucený pronásledováním a zabíjením Učenců a rozhodne se dezertovat. Než však stačí utéct, dostane příkaz zúčastnit se zkoušek, nemilosrdného klání, z něhož má vzejít nový válečnický císař. Prohrát znamená okamžitou smrt, zvítězit znamená ztratit vlastní duši. Když se Laiiny a Eliasovy cesty na Šerosrázu zkříží, oba zjistí, že jejich osudy jsou propletené víc, než by si kdy dokázali představit, a že jejich rozhodnutí může změnit budoucnost celého Impéria.... celý text

Literatura světová Fantasy Pro děti a mládež
Vydáno: , Host

An Ember in the Ashes , 2015

Paja7
24.04.2021 5 z 5

Musím říct, že takhle naposledy jsem se nemohla odtrhnout od knihy bylo, když jsem četla Cinder. Hltala jsem jednu stránku za druhou a nemohla se od příběhu odtrhnout.
Za mě velká spokojenost a hurá na další díl.

Ještě dodám, že na knihu jsem narazila prostřednictvím její zahraniční obálky, která mě velmi zaujala a mrzí mě, že nemá stejnou, nebo aspoň hezčí než je tato. Ale ne nadarmo se říká "Nesuď knihu podle obalu" ...

nikiss76
17.04.2021 5 z 5

(SPOILER) Knihu jsem si naprosto zamilovala. Autorčin styl psaní mi připomínal Leigh Bardugo, která je jednou z mých nejoblíbenějších fantasy autorek. Moc mě mrzí, že se více nepřekládají kvalitní fantasy knihy i do češtiny a my jsme tak ochuzeni o tolik skvělých knih.

Jiskra v popelu byl velmi originální, čtivý, zajímavý, napínavý příběh se skvělou romantickou linií. Eliase jsem si zamilovala po prvních stránkách a celkově byla jeho životní cesta trnitá, ale i přesto z něj zformovala člověka, jakým je. K Laie jsem si sympatie vytvořila až časem.
Jediné co se mi nelíbilo, byla obálka knihy. Rovnou se vrhnu na čtení dalšího dílu, mohu pouze doporučit.

Fallen034
07.04.2021 5 z 5

Knihu jsem přečetla za jeden den. Teď když se na to zpětně dívám, nedokážu pochopit, jak se mi to povedlo - 456 stran!
Se sérií určitě nekončím :))

Percabethka
22.01.2021 5 z 5

Jakmile jsem tuhle knížku začala číst, nemohla jsem se od ní odtrhnout a přečetla ji za jednu noc. A jsem vážně ráda, že jsem si počkala, až vyjde celá série, protože čekat na další díl by nebyla moc stranda.
I když je Laia zpočátku charakterně dost plochá a hloupoučká, v průběhu se to trochu zlepší a nakonec sice pořád není žádný superhrdina, ale i tak jsem si jí celkem oblíbila. A všechno ostatní bylo skvělé! Stylistika, prokreslenost světa a jeho historie, popisy, postavy, příběh... Líbilo se mi, že i když tam byly náznaky nějaké magie a romantické linky, autorka obojím hodně šetřila a soustředila se na příběh samotný. A otevřela spoustu otázek (o tom cliffhangeru na konci nemluvě), kvůli kterým člověk po dočtení poslední stránky musí rovnou sáhnout po druhém dílu. Tak snad bude stejně dobrý jako tenhle...

Theas
08.01.2021 5 z 5

První na co se u výběru knížky dívám, je obal. Takže „Jiskra v popelu“ mne zaujala na první pohled. Poté, co jsem si přečetla popisek knihy, nebyla jsem úplně rozhodnutá, zda si jí koupit. Po přečtení několika recenzí jsem se rozhodla pro koupi. Jsem opravdu ráda, že jsem se tak rozhodla.

Upřímně moc nemám ráda knihy, kde se střídají kapitoly podle pohledu dějových postav. Vždy, když se pořádně začtu do příběhu jedné postavy, je kapitola u konce a začínám znovu s další. U této knihy mi to ale vůbec nevadilo. „Jiskra v popelu“ se čte opravdu velmi dobře a musíte se k ní stále vracet, dokud ji co nejdříve nepřečtete. Vaše zvědavost o děj v knize je větší, než touha po sledování televize, než zájem o okolní dění – kniha vás vtáhne do sebe a vyžádá si váš zájem, vaši zvědavost. Nepustí vás a nedovolí vám od čtení odejít, ačkoli některé její pasáže se mohou zdát mnohým čtenářům drsnější, brutálnější. Pak se ale najdou ti čtenáři, kterým se to bude stejně jako mě opravdu líbit, a tyto pasáže budou přímo „hltat“.

Takže jestli váháte, zda koupit nebo ne určitě doporučuji, nebudete litovat. Knihu jsem nemohla pomalu odložit z ruky a za dva dny jsem jí měla přečtenou. Napínavé čtení, přehledný děj, přímo pastva pro „čtenářskou duši“.

groula
18.12.2020 5 z 5

Tak to byla jízda. Od začátku do konce. Čtivě popsaný, akční, občas láska. Super.
Až mě mrzelo, že ta kniha skončila.
Já chci pokračování :-)

Magie233
18.11.2020 4 z 5

Čtivé, napínavé, akční, scény dobře popsané, pěkný příběh. Hlavní i další postavy jsem si oblíbila. I když hlavní hrdinka Laia by mohla být více rozhodnější a bystřejší, příběhu by to dodalo více dynamiky. Kniha mě hned vtáhla do děje a bavila mě. Hned navazuji na druhý díl.

SaraArang
09.11.2020 4 z 5

První díl je skvělý. Je to čtivé hned od začátku a čtenáře to hned vtáhne. Příběh mi nepřijde až tak originální, ale je podle mě dobře napsaný. Úplně mi neseděla hlavní hrdinka, za mě prostě typický Mary Sue a ty já zkrátka nemusím. Líbily se mi i zaporáci a vedlejší postavy. Třeba Helena, tu jsem teda litovala, ačkoliv podle mě je to silná holka. Rozhodně jsem si jí víc oblíbila na Laiu, která mi místy lezla na nervy. Celkově je to prostě pěkné čtení a ta obálka je fakt mimořádně krásná.

Alnima
06.11.2020 4 z 5

Pěkné, opět v něčem originální, ale už jsem četla i lepší a nevím, zda se odhodlal číst poslední dva díly. Možná časem.

Tery01
29.10.2020 5 z 5

Skvělá kniha, už se těším na další díl.

Coucouha
05.09.2020 3 z 5

Kniha byla dobře napsaná. Bavilo mě to číst a vždycky jsem se na čtení těšila, ale příběhově to nebylo až tak skvělé. Nebylo tam žadné wow. Prostě to tak plynulo, plynulo a najednou byl konec. Pro náctileté asi super záležitost, ale mi to vlastně nic nedalo. Ale jako odpočinkové čtení to bylo fajn. Teď jen řeším, jestli se vůbec má cenu pouštět do těch dalších dílů...

Ydnev
31.08.2020 2 z 5

Tak tohle bylo hodně špatné. Možná by mě kniha zaujala, kdyby mi bylo dvanáct..né, ani to ne, ani ve dvanácti, dokonce ani v deseti, jsem nečetla tak stupidní dialogy, jako byly předloženy tady. Ze začátku jsem si myslela, že je to snad slabší rozjezd a čekala jsem alespoň nějakou zápletku..ale nic. Ploché, předvídatelné, místy přímo trapné. V zájmu autora doufám, že další díly jsou plastičtější, nicméně já do nich investovat nebudu.

falcon9
20.07.2020 3 z 5

(SPOILER) Dobrý námět, úvod do knihy i svět jsou v pořádku. Příběhy hlavních postav vás vtáhnou do děje a celkově ta hlavní linie je dobrá. Vypadá to jako zdařilý úvod trilogie. Ovšem. Už v prvním díle se objevují jisté 'slabosti' autorky. Knihy jsem četl už před rokem, ale pamatuji si, kterak Elias a ta druhá borka skládali hrůzostrašnou zkoušku dospělosti v nočním Šerosrázu, kde na ně útočili, a to se podržte, všechny kouzelné postavičky ze samolepek od jogurtů, počínaje šmouly a konče mořskou vílou. Ne dělám si srandu. Faktem ale je (spoiler), že borec Elias omdlí a všechno tam odválčí frajerka a když se pán Elias vzbudí, ona mu vypráví, proti komu všemu bojovala a vyjmenuje(a tohle je fakt) snad všechny existující fantasy postavy. Proti kterým tam musela opravdu bojovat. Trpaslíci, kyklopi, víly, co chceš...totální zkrat autorky, absolutní non-sence. A podobných momentů je víc, nicméně tyhle autorčiny slabosti vygradují ve druhém díle, proto před koupí doporučuji přečíst i komentáře ke druhé knize. A především pak ty kritické. Jinak je první kniha povedená a 4/5 jsou naprosto objektivní

Kasana
03.07.2020 4 z 5

Chci tomu dát 4,5/5, ale tak FAJN, dám tu jenom 4/5.
Na úvod chci říct, že jsem knihu četla v angličtině a pokud nejste zvyklý číst v jiném než českém, nedoporučuji na této knížce trénovat jazyk. Já jsem zvyklá číst v jiných jazycích a i tak jsem měla občas problém. Není to ale to nejtěžší, co jsem četla, ani zdaleka.

Jako, proč se o téhle knize více nemluví? Možná kvůli tomu love-interestu, protože ho tam není tolik jako v jiných knihách a v jednom případě mi přijde i trochu zbytečný (když se jeden zamiluje do druhého během ... pár dnů? No, minimálně se viděli asi sedmkrát, to je docela brzy u toho člověka s jeho minulostí, nebudu lhát).

Upřímně, ty postavy tady jsou udělány naprosto skvěle. Je tu celá řada vedlejších postav a i když je neznáme tak podrobně, pořád se chovají ... normálně? Uvěřitelně? Já jsem dokonce soucítila s dvěma hlavními záporáky na konci. Která kniha v žánru YA to dokáže? MÁLOKTERÁ!! Ten samotný příběh není nijak velkolepý, i když, to dnes už není skoro nic. Ale pořád jsem se bavila, místy jsem četla se zatajeným dechem. Nemluvě o tom stylu vypravování z obou pohledů, kde občas ta druhý osoba dovysvětlí něco z jejího úhlu pohledu, jindy ne, a popisují věci dramatičněji (2x jsem se nechala napálit tím, že oni umřeli. 2x!!).

Ale, abych byla k sobě férová, ten svět úplně domyšlený není. Sice to prostředí otroků mi zní fakt reálně, určitě realněji než jiné knihy, přijdou mi některé věci nelogické a trochu brzdí systém císařství nebo armády. Ale vzhledem k tomu, že jsme se zatím nedostali ven z jednoho města, tak nebudu předbíhat s tím, zda je svět dobře udělaný nebo ne.

I tak ... kde je můj druhý díl?

terka6559
31.05.2020 5 z 5

Nemohla jsem se od knihy odtrhnout. Za 1 den jsem přečetla téměř 400 stran, což je můj nový rekord. :)
Těším se na čtení dalších dílů.

Bája89
04.05.2020 5 z 5

Jiskra v popelu je příběh o odvaze, o lásce a o síle vzepřít se svému osudu. Plný naděje, zrady, zoufalství, smrti, krve, strachu, horka, bolesti a prachu. Představuje jasný odkaz antické Římské říše, která porazila filozofické učenecké Řecko a teď mu vládne. Samotný Šerosráz, ve kterém Impérium vychovává své bojovníky, které nazývají Masky je jednoznačně do očí bijící Sparta. Osobně jsem byla z Jiskry naprosto nadšená. Prostě pastva pro oči a fantazii.

Ketfl
24.04.2020 5 z 5

Jsem nadšená! Moc se mi líbilo vykreslení prostředí i chování postav. Hlavní hrdinka Laia byla z počátku slabá, ale pro svého bratra by udělala cokoliv. Neskutečně se mi zamlouval její přerod v odvážnou holku. Působilo to opravdu dost reálně. Za mě fakt super, nemohla jsem se od knížky vůbec odtrhnout. Hned si jdu zakoupit další díly :-)

leník511
28.03.2020 5 z 5

Tak tohle bylo úžasné !!!! Už dlouho jsem nečetla takhle dobrou fantasy knížku !!!

Nisus
04.03.2020 5 z 5

Pristupovala som k tejto knižke s obozretnosťou, všetci ju ospevovali a preto som nemala nejaké veľké očakávania. A bola som prekvapená. Kým som sa začítala chviľu to trvalo, ale keď som sa chytila, musela som vedieť, čo bude ďalej. Svet, ktorý autorka vytvorila a výborne ho v knihe vykreslila bol úžasný, bol drsný, nemilosrdný a originálny s fantazijnými prvkami. Za inšpiráciu starovekým Rímom udeľujem celú jednu hviezdičku. Páčili sa mi hlavné postavy a ich charaktery. Laiu a hlavne Eliasa som si zamilovala. Príbeh je plný napätia, boja a vnutorných rozbrojov s jemným náznakom romantiky.
Treba si to prečítať, určite to nie je strata času ani pre starších čitateľov. Mňa to veľmi bavilo a na pokračovanie sa teším už čoskoro.

viki77
16.02.2020 5 z 5

Moc hezká kniha plná napětí.

pro dospívající mládež (young adult) kasty, kastovní systém

Sabaa Tahir
americká, 1983
2016  91%Jiskra v popelu
2017  89%Plamen v temnotě
2019  83%Smrt před branami
2021  87%Nebe po bouři
2023  91%Všechen můj hněv

Kniha Jiskra v popelu je v

Přečtených1 553x