brabofka brabofka komentáře u knih

Žena v kleci Žena v kleci Jussi Adler-Olsen

Měla jsem nejdříve možnost vidět tv zpracování knihy. Musím uznat že je stejně zdařilé jako kniha. Děj vás vtáhne a už nepustí. Jdu na další díl.

04.09.2021 5 z 5

Zuzanin dech Zuzanin dech Jakuba Katalpa (p)

5 hvězd a komentáře, které říkají vše. Opět po dlouhé době knížka, která se mi na hodně dlouho zadřela pod kůži. Jako Zuzanin střep zapouzdřený v dásni.

20.06.2021 5 z 5

Přiznat vinu Přiznat vinu Martin Goffa

Je to stejné jako když jsem začínala se sérií Miko Syrový. Rozjezd se táhne, odskakuje a místy jsem měla pocit, že mě to nebaví a jdu od toho. Nicméně síla zvědavosti převládla. Po skoro 1/3 knihy se děj najednou zázrakem rozjede a už to frčí. Poslední třetina knihy se posune do současnosti a tam už to jede z kopce. Budu věřit, že i v dalších dílech se autor opět dostane na svojí vlnu. Že stejně jako u Mika se musí nejdřív naučit žít s hlavní postavou a úhlem pohledu. Přeci jen čerpá z osobních zkušeností, a těch asi moc jako novinář nenabral. Určitě půjdu na další díl. Autora MG mám ráda.

16.04.2021 4 z 5

Paměť mojí babičce Paměť mojí babičce Petra Hůlová

Překvapí Vás "pražáčtina" smíchaná s mongolskými názvy. Jak jsem si zde přečetla, nebyla jsem první a asi ani poslední kdo na konci hledal jakýsi slovníček, aby se pak s lehkým zklamáním vrátil zpět a četl bez něj. Zpočátku to jde ztuha. Nakonec uznáte, že to má něco do sebe. Nic Vás neruší a nemusíte od vyprávění odcházet hledat co je co. Ono to nakonec lehce vyplyne ze souvislostí a co ne, nevadí. I tak Vás vyprávění všech žen z baškganskýho somonu strhne. Najednou cítíte ten vítr, který vám povlává s délem a chlad prostupující gerem a na jazyku chuť lojové polévky. A pokud ne, pak určitě máte chuť to zažít. 1 příběh, 5 žen, 3 generace, jejich muži a děti. Naskočíte do rozjetého vlaku uprostřed stepi a se zastávkou přes Ulanbátár tam opět skončíte. Smekám před mladinkou autorkou za perfektně zpracované téma. Dlouho jsem nic takového nečetla.

24.10.2023 5 z 5

Les v domě Les v domě Alena Mornštajnová

Dám 5*. Musím ale hodně spojit a hodně oželet. Kde je ta AM a její Hana nebo Tiché roky? Kde je ta čeština, ten slovosled to, co z jejích knížek sálalo? Tohle se s klidem může řadit mezi beletrii, ale takovou okrajovou, povrchní. Chybí mi ta hloubka, to všechno. Listopád jsem nečetla a teď nad tím hodně přemýšlím. Jestli nebude lepší si v hlavě AM nechat v lepších vzpomínkách. A už se ani nedivím, že jsem tady na bazaru tu knížku našla tak snad a levně. Téma silné. Zpracování zajímavé. Jen to prostě není ono.

08.05.2023 5 z 5

Šikmý kostel Šikmý kostel Karin Lednická

Opět jedna z knih, které si zaslouží víc než možných 5*. Autorka se může hrdě postavit do řady vedle A. Mornštejnové a dalších. Skvěle vyobrazený příběh 3 lidí, kteří jsou tak rozdílní a přesto je spojuje jedno. Karwiná, šachty a česko-polské pohraničí. Je úžasné sledovat jejich osudy, které se v určité fázi schází aby pak spolu tvořili celek a to, kroniku zaniklého města. Města, které byť všichni dnes známe, ale město je to jiné a jinde. Historická fakta, která autorka do příběhu vsadila, jsou tak neznámá, a pro většinu nás nová. Těším se, že další tu bude co nejdříve!

18.04.2020 5 z 5

Lovec králíků Lovec králíků Lars Kepler

Mám pocit, že se databázeknih.cz začíná dělit na Keplerovce a Antikeplerovce. Já patřím k té první skupině. Nenadchnul mě Nesbo, na něj mi ta propagace a reklama přijde jako vynucení. Nesedl mi. Zato tento detektiv se od první stránky Hypnotizéra stal mým miláčkem. S chutí jsem zvládla všechny díly. Na každý se těšila jako malé dítě a nyní je mám dokonce všechny v knihovně doma - a jsou opravdu MOJE!
Lovec králíků nezklamal. Opět tam bylo napětí, skvěle napsaný děj, který strhnul od první stránky. Prostě jednička s hvězdičkou. Už teď mám absťák, a než vyjde další knížka, sérii si minimálně jednou dám :-)

07.07.2017 5 z 5

Soběstačný Soběstačný Zuzana Dostálová

Příběh 11letého Štěpána, který ze dne na den zůstal sám s matkou bez otce, který založil novou rodinu. Učí se, že ne všechno je automatické jak byl dosud zvyklý a jak postupem času přestane fungovat i maminka (vlivem těžké nemoci), najednou v oněch 11 letech musí dospět. Během několika let tak sledujeme jeho postupné a hodně rychlé dospívání. Ze dne na den se tak z bezstarostného dítěte stává takřka dospělý muž. Umějící se postarat o sebe i své blízké. Je až překvapivé, že na konci čtěte příběh kluka končícího základní školu a ne maturanta. Za mě velice pěkně napsané, čtivé a hodně smutné.

30.03.2024 5 z 5

Rybí krev Rybí krev Jiří Hájíček

Už vím proč má zde na DK tak vysoké hodnocení. Právě jsem ji dočetla. Hana ve mě bude ještě hodně dlouho. Opět po dlouho době příběh, který se mi dostal do krve. Jsem z vesnice, dovedu si představit co to pro ty lidi bylo. Hanu jsem celou dobu obdivovala, jak byla tvrdá, a pořád doufala. Bojovala, věřila. Že se někde něco stane. Nicméně myslím, že Temelín nebyl ten hlavní příběh. Hlavně šlo o její rodinu. O tátu, mámu a milovaného bráchu. To jak to nakonec celé dopadne si asi ze současnosti dokážeme odvodit. Bohužel lidé museli Temelínu a vodě ustoupit. To jak to dopadne s Hanou a její rodinou, si ale přečtěte. Stojí to za to.

26.02.2024 5 z 5

Půlnoční knihovna Půlnoční knihovna Matt Haig

Neotřelé, zajímavé téma. Až na ten překlad. Bylo to kostrbaté, zdlouhavé a náročné. Myslím, že by se dalo napsat i čtivěji. Něco tomu chybělo. Něco co se nedá slovy popsat, prostě "NĚCO". Je fakt že od cca poloviny čekáte až bude konec. Moc životů, které ani Noře ale ani mě, nic nedaly. Zbytečně moc natahované, zbytečně moc filozofické.

07.08.2023 4 z 5

Vetřelec Vetřelec Kristýna Trpková

Přesně jak píší komentáře níže. Nečekala a ani asi nechtěla takový konec. Nicméně obdiv k autorce, že měla koule" to zavřít takto. Konec nedává naději na pokračování a pokud ano, což v dnešní době není nic nenormálního, pak to bude jen umělé a autorka tím u mě hodně spadne. Klobou dolů. Série vyřešena, série ukončena. Děkuji. A teď pojďme začít jinde, jinak a znovu. Ale už ne s LL a AB.

30.07.2023 5 z 5

Vesnice Vesnice Kristýna Trpková

Jak prosté. Přesto dobře, svižně a svěže napsané. Nenásilně promotávající se osobní linka. Zde mě intuice zklamala, a na konci čekalo překvapení v gradujícím finále. Ale mohlo mě to napadnout. Těším se na poslední díl a nemůžu se dočkat na LL a AB.

30.05.2023 5 z 5

Nikdo není sám Nikdo není sám Petra Soukupová

Skvěle napsaný příběh. Příběh Veroniky, která vlastně až smrtí matky zjistí jak na ní byla závislá. Jak všechno co dosud budovala bylo postaveno jako opěrná zeď proti matce a otci. A pak se to začne sypat. Jako domeček z karet. Konec je stejně otevřený jako u všech autorčiných příběhů, asi by zlamala kdy to skončilo jinak. Každý si v této knize určitě najde malý nebo větší kousek sama sebe.

09.04.2023 5 z 5

Vražedná mysl Vražedná mysl Angela Marsons

Svižné, zajímavé a čtivé. Už bych se opakovala, kdybych opět psala, že to je zase ta Kim a její parta, ale je to tak. Je až s podivem, jak se autorce daří udržovat stále stejně vysokou hladinu příběhů. A držme si palce, že tomu tak bude i nadále. Až by se dalo říct "radost číst ". I když obsahově to zase až tam milá témata nejsou. Za mě za tuto "oddychovku" 5*.

22.03.2023 5 z 5

Opět skvělý rozhovor. Stejně jako u p. Benešem, i zde je rozhovor veden a podán velice čtivě a zajímavě. I když. Asi jako u každého policajta, jeho historkám lze věřit tak na 50%. Někde je přidáno, někde ubráno. Docela zajímavé je, že on i v té knížce mluví jen o případech, které už šly v Devadesátkách a nebo Případech. Nepřidá nic dalšího. Jako kdyby to měl naučené, co přesně chce říct. O tom co může, netřeba ani diskutovat. Stejně jako u p. Beneše, i v tomto rozhovoru mě překvapilo (je to správné slovo?), jaké má sebevědomí a jak o sobě přemýšlí a mluví. I tento člověk je nejlepší, nejdokonalejší jako člověk, šéf, policajt. I zde si můžeme říct, že kdyby nebyl takový tak by na takovéto pozici nikdy nebyl, ale...
Přesto, to pro mě bylo zajímavé. A to nejen proto, že jsem si ověřila že všichni policajti jsou stejný. Stejně mluví, stejně myslí, stejně jednají... Jsem velice zvědavá na p. Hecla.

08.12.2022 5 z 5

Kavárna v Kodani Kavárna v Kodani Julie Caplin

I takhle se dá napsat romantické pohodové čtení pro ženy. Nechci aby to vyznělo hanlivě, červená knihovna zabalená do Kodaně, jejích krás a hygge. Proč ne, jako oddychovka. Bylo to milé.

27.11.2021 5 z 5

Němci Němci Jakuba Katalpa (p)

Neskutečný příběh. Ještě teď ho mám v hlavě. Zajímavý styl vyprávění. Nejdříve jste v přítomnosti a pak se najednou přenesete o téměř 70 let zpátky a pomalu sledujete Klářin příběh. Další kniha od této autorky a opět 5*. Doporučuji.

12.08.2021 5 z 5

Pohřbená pravda Pohřbená pravda Angela Marsons

Skvělé. Stejně jako všech 5 předchozích dílů.

02.03.2021 5 z 5

Sněžný měsíc Sněžný měsíc Michaela Klevisová

Skvělá detektivka. Autorka opravdu dokazuje, že je v současnosti jednou z nejlepších českých autorů detektivek. Mám je ráda, Adam, Sylvii i Bergmanna. Líbí se mi styl. Skvěle popsané prostředí a postavy, a pak nástup. A do konce už nevydechnete. Tak jako jsem toužila s Bergmannem jet do Holanska a Laponska, nyní bych s nimi chtěla být v Beskydech. Úplně cítím tu vůni čerstvého vzduchu, luk a lesa. A to ticho...

20.06.2020 5 z 5

Zahrada Zahrada Petra Dvořáková

Silné téma a silný příběh. Vše se pomalu otevírá a příběh má tendence gradovat. Jsme svědky postupné cesty na vrchol a i následného úpadku. Ale je to cesta vrchol? A co je vrchol? Ať chceme nebo ne, postupně prožíváme všechno spolu s hlavní postavou a můžeme jen posoudit zda budeme věřit, naslouchat a chápat či nikoli. A konec? Příběh i hlavní postava by si určitě zasloužili o trochu víc. Nebo je to opět na nás abychom si domysleli? Pak ale příběh moc domýšlecí nebyl. Vše bylo podáno jasně a srozumitelně. Škoda, až na ten závěr to šlo.

10.01.2024 4 z 5