book_loverka_ book_loverka_ komentáře u knih

Zuzanin dech Zuzanin dech Jakuba Katalpa (p)

Na Zuzanin dech se chystám už dlouho a mám ho tu rok na poličce. Konečně přišla jeho chvíle a bylo to skvělé! Tohle mě tak moc pohltilo, od knížky jsem se nemohla odtrhnout a postavy se mi vryly pod kůži. Není to vůbec lehké čtení, svírají se vám při něm vnitřnosti a běhá mráz po zádech. Zdaleka se zde neřeší pouze koncentrační tábor, ale i další vážná témata. Příběh je vyprávěn autorčiným strohým stylem bez jediné přímé řeči, k této knize to však krásně sedlo. Klobouk dolů, tento skvost by si měl přečíst každý!

Soběstačný Soběstačný Zuzana Dostálová

České autorky mě nepřestávají udivovat. Soběstačný je další úžasná kniha z českých vod, která mě neskutečně překvapila. Je to silný příběh malého Štěpána, na jehož bedra toho osud naložil příliš ve velmi útlém věku. Tuhle knížku zařadila Pennyandbooks mezi nejlepší knihy roku 2020 a od té doby si ji chci přečíst. A Kája měla pravdu, protože tohle je fakt pecka! Bylo to čtivé, dojemné a psané tak realisticky, až mi slza ukápla. Zuzana Dostálová skvěle vykresluje rodinné vztahy a vyvolává tak spoustu emocí. Já vám tuto knížku moc a moc doporučuju! Obálka je sice nenápadná, ale obsah vás dostane a rozloží, stejně tak, jako mě.

19.05.2022 5 z 5

Žítkovské bohyně Žítkovské bohyně Kateřina Tučková

Do Žítkovských bohyní jsem se pustila díky tomu, že je máme zařazeny v maturitní četbě. Jinak bych se do nich asi nedonutila, protože má dost stran. Ale mile mě překvapily! Příběh byl zajímavý a prostředí obce Žítkové učaruje. Jediné, co mi přišlo občas zdlouhavé, byly dokumenty a opisy policejních záznamů. Některé důležité bych ponechala, ale některé mi přišly zbytečné. Celkově mě však téma bohyní doopravdy zaujalo. Hlavně pasáže s nějakými rituály a historií bohování. Jen nevím, jestli si knížku ve finále k maturitě vezmu, jelikož se bojím, zda bych se do příběhu nezamotala. Ještě to musím zvážit.

19.05.2022 5 z 5

Slepá mapa Slepá mapa Alena Mornštajnová

Další Mornštajnová opět nezklamala, naopak mě překvapilo, jak nabitá knížka to byla. Skrývá příběh tří generací žen - Anny, Alžběty a Anežky, které prožiívají spoustu životních zvratů a čelí nelehkým situacím.
Já tyhle komorní romány o životě obyčejných lidí v Česku od Mornštajnové prostě můžu. Moc mě to bavilo, dozvěděla jsem spoustu drobností o životě v tehdejší době, jak se třeba knihy musely objednávat dopředu a nešlo jen tak nakráčet do knihkupectví a nějakou si pořídit nebo jaké rozpory byly mezi Němci a Čechy v pohraničí. Já určitě doporučuju, jen na mě ta knížka emocionálně asi nezapůsobila tolik, jako třeba Hana a Listopád, takže trochu ubírám na hodnocení.
4,5️

02.08.2021 5 z 5

Vrány Vrány Petra Dvořáková

Pro mě další skvělé překvapení od české autorky, tentokrát z pera Petry Dvořákové. Je to moje první její dílo a určitě mě nalákala na další. Vrány mě velice zasáhly, přestože je to knížka o krátkém rozsahu. S hlavní hrdinkou jsem cítila a bylo mi jí neskutečně líto. Bylo zajímavé vidět příběh z obou stran - z pohledu Báry i její příšerné matky.
Knihu jsem nemohla odložit a přečetla ji na dva zátahy, nedalo se jinak - povinnosti musely ustoupit stranou. Obdivuju autorku za to, co dokázala na 180 stranách.

11.04.2022 5 z 5

Hotýlek Hotýlek Alena Mornštajnová

Od Aleny Mornštajnové jsem četla všechny její knížky kromě těch dětských, takže můžu porovnávat. Hotýlek mě nezasáhl tolik jako její ostatní díla, ale i tak byl skvělý. Příběh mě pohltil stejně a je vyprávěn krásným jazykem. V knize jde o osudy jedné rodiny a jejích hotýlku za dob komunismu. Jde o komornější záležitost, pořád se tam však něco dělo a já jsem jen koukala, jak dokáže autorka všechny postavy dokonale vykreslit a jak má příběh promyšlený do detailu. Mornštajnová je skutečně královna vypravěček a její styl psaní je úžasný. Kéž by vyšla další její kniha. Jsem přesvědčená o tom, že by se zařadila do sbírky klenotů české literatury.

09.12.2022 4 z 5

Francouzská lekce Francouzská lekce Natasha Boyd

Tuhle knížku si troufnu označit za největší překvapení roku. Tak strašně moc se mi líbila a vůbec jsem to nečekala. Obálka mě spíše odrazovala (není to úplně můj styl), ale kladné recenze ostatních mě naopak na knihu nalákaly. Trošku jsem se bála té tloušťky, že mě to nebude bavit a budu se třeba nudit, jenže to jsem byla na omylu. Já nechtěla, aby to skončilo a rozplývala jsem se nad každičkou stránkou. Nejen že je to nádherný romantický příběh, k tomu se odehrává na jachtě objiždějící pobřeží Francie. Atmosféra vás přenese k moři a dýchne na vás léto. Já ji četla po cestě do Chorvatska a byla to dobrá volba. Ještě ideálnější by bylo číst ji na pláži, takže třeba někdy příště, protože Francouzskou lekci jsem rozhodně nečetla naposled.
Jednou z hlavních postav je navíc malá holčička, která příběh hezky oživila a všichni s ní měli krásný vztah. Je těžké vyjádřit, jak moc mi tohle sedlo. Líbilo se mi to stejně, jako letošní Zapata, což znamená, že pětihvězdičková škála zdaleka nestačí. Doporučuju to všem romantickým duším, nenechte se prosím zmást tou obálkou a do knížky se pusťte, rozhodně to stojí za to!

01.10.2022 5 z 5

Němci Němci Jakuba Katalpa (p)

Pokračuji v objevování českých autorů a tentokrát jsem se pustila do tvorby Jakuby Katalpy. Němci si me získali od první strany především díky stylu psaní autorky. Ten je strohý, úderný a vybízí k tomu číst pořád dál. Menší problém nastal zhruba v polovině, kde se vyskytovaly příběhy neznámých postav, které s příběhem víceméně nesouvisely. Tahle část by tam dle mého ani nemusela být a akorát mě nudila. Další polovina odehrávající se v malé vesničce Rzi mě bavila méně než první půlka knihy. Celkově mi přišel fajn neotřelý námět a mám jen malé výhrady.

01.10.2022 4 z 5

Dopis Dopis Kathryn Hughes

Tohle bylo moje první setkání s autorkou a musím říct, že teda velký dobrý. Její styl psaní byl čtivý, příběh strhující, dojemný a geniálně vymyšlený. Odehrává se ve 2 časových rovinách, které se nakonec střetnou. Byla to úžasná kniha, která by se mohla líbit čtenářkám jakéhokoli věku.

19.08.2021 5 z 5

Kavárna v Kodani Kavárna v Kodani Julie Caplin

Tahle knížka mě moc mile překvapila! Bylo to vtipné a milé počteníčko, které doopravdy pohladí po duši ???? Úplně vás pohltí atmosféra vyhřáté kavárny v Kodani. V knížce je skvělá romantická linka, kterou jsem teda trochu prokoukla ???? Ale nejlepší na tom je, že se vlastně prostřednictvím knihy podíváte do Kodaně, poznáte spoustu zajímavých míst, typických jídel, dozvíte se něco o hygge a tak. Tohle mě na tom hrozně zaujalo, protože dřív jsem o Dánsku nic moc nevěděla. V průběhu čtení jsem si gůglila názvy třeba těch památek a o to to bylo realističtější. Nejvíc mě samozřejmě bavila právě ta část odehrávající se v Kodani. V knížce navíc figuruje 6 vedlejších postav (novináři), které jsem si také oblíbila. Sice to byla nesourodá parta, ale nakonec se z nich stali přátelé ???? Všichni měli propracované charaktery a někteří dokonce prošly i nějakým vývojem, což oceňuju. Konec zahřál u ❤️ a na tuhle knížku budu moc ráda vzpomínat. Od autorky mám doma i novinku Hotýlek na Islandu, takže se moc těším na další její výtvor.
5⭐️/5⭐️

29.10.2020

Srdcem proti zdi Srdcem proti zdi Mariana Zapata

Dlouho jsem nečetla knihu, která by mě tak pohltila! Naprosto jsem se do knihy ponořila a přečetla ji za víkend a to má bezmála 500 stran! Zapata nezklamala a Srdcem proti zdi byla další úžasná slow-burn romantika. Je to dokonalost a určitě jsem ji nečetla naposled. Jediné, co je fakt odporné, je ta obálka. Ta česká se vážně nepovedla a je úplně příšerná. Jinak jedna z nejlepších knih roku!

Knihkupectví ztrát a nálezů Knihkupectví ztrát a nálezů Susan Wiggs

Tahle knížka byla jedinečná hlavně svým prostředím - starobylý dům s knihkupectvím ve spodním patře, regály plné knih, koutek s kávovarem a to vše nádherně vykresleno, jako kdybyste se tam doopravdy ocitli. Příběh sám o sobě má také potenciál, hlavní hrdinka Natalie se musí postarat o knihkupectví, které není v nejlepším stavu a o dědečka trpícího demencí. Jen romantická linka byla trochu slabší a předvídatelná, ale jinak to bylo příjemné čtení.

05.08.2021 4 z 5

Poslední knihkupectví Poslední knihkupectví Madeline Martin

Poslední knihkupectví patří mezi válečné knížky, ale není to depresivní čtení. Pár smutných událostí se tam vyskytuje, ale jinak je to milý příběh plný naděje a sounáležitosti s ostatními. Navíc atmosféra zajisté potěší každého knihomola, protože prostředí knihkupectví v době historické Anglie je prostě a jednoduše okouzlující. Postavy jsem si taktéž oblíbila. Jediné, co bych vytkla, je opakující se děj v prostřední části, která mě po čase začínala lehce nudit. Jinak mě knížka příjemně překvapila

24.01.2022 4 z 5

Tchyně Tchyně Sally Hepworth

Tchyně byla úplně super! Skvěle napsané návykové čtivo, které se nedalo odložit. Nejde tak úplně o thriller, ikdyž detektivní zápletku tu máme, ale je to spíš rodinné drama. Mě to strašně bavilo, pořád jsem musela číst dál a zajímalo mě, jak se to všechno vyvrbí. Kompozice je retrospektivní střídající se se současností, takže jsem se vždycky nemohla dočkat další kapitoly. Není to knížka, která vám změní život, ale tak krásně u toho vypnete! Budete přemýšlet jen nad Lucyinou rodinou a nad tím, kdo vlastně za zločinem stojí. Závěr překvapil a já moc doporučuju!

04.09.2021 5 z 5

S láskou, Lukov S láskou, Lukov Mariana Zapata

S láskou Lukov je podobného konceptu jako Kulti - sportovní prostředí a větší rozsah. Nechyběl autorčin typický otevřený humor, přezdívky a úžasná hate love romantická linka. Ale hlavně je tam zakomponováno krasobruslení! Mám moc ráda filmy a seriály o krasobruslení, takže jestli je to také váš šálek kávy, tak po Lukovovi stoprocentně sáhněte! Spousta piruet a skoků, zimní stadion, blížící se závody a neustálý trénink. Tohle vše tvoří boží atmosféru, ale knížka se hodně zaměřuje i na osobní život hlavních hrdinů a jejich rodinu. Také to má lehký přesah, protože Jasmin to neměla s poruchou učení úplně lehké, přesto se nikdy nevzdala a šla si za svým snem. K tomu má složitější vztah se svým tátou.
Mě tenhle příběh neskutečně bavil. Jasně, dá se na tom najít pár nedokonalostí (pomalejší rozjezd, neustále opakující se slovo mrkat), já to však zbožňuju a moc doporučuju! Hlavně teda přímo fanouškům Mariany Zapaty, protože někomu možná nesedne její humor či pomalá romantická linka. Já jsem ale nadšená!

06.05.2021 5 z 5

Čajovna v Tokiu Čajovna v Tokiu Julie Caplin

Další knížka Julie Caplinové opět nezklamala. Naopak mě utvrdila v tom, že autorka psát doopravdy umí a díky jejím příběhům nahlédnete do jiných zemí, cizích kultur a dozvíte se spoustu zajímavostí! Zároveň se v každé knížce nachází fajn romantická linka, která je sice předvídatelná, ale spolu s cestováním je to ideální kombinace. Samotná Čajovna v Tokiu mě ohromila svou nádhernou atmosférou - rozkvetlé sakury, čajové obřady a spousta japonského jídla. Poznala jsem některá ikonická místa Tokia, japonské zvyky a tradice, speciální pokrmy a dokonce něco z japonské filozofie. Moc mě to bavilo a přečteno jsem měla raz dva.
5⭐️/5⭐️

14.04.2021 5 z 5

Rodina z podkroví Rodina z podkroví Lisa Jewell

Rodina z podkroví je originální thriller, který obsahuje 3 dějové linie. Ty se navzájem prolínají a propojují. Přesně to vystihuje popis od B. A. Paris - brilantní, temné a znepokojivé. Pomalu jsem nemohla uvěřit tomu, co se tenkrát v tom domě dělo. Čte se to rychle a má to krátké kapitoly. Akorát jsem občas neměla pochopení pro chování některých postav. Jinak to bylo geniální!
4,5⭐️/5⭐️

22.03.2021 4 z 5

Mlha nad Shadow Sands Mlha nad Shadow Sands Robert Bryndza

Tenhle thriller byl boží! Já teda thrillery čtu jen občas a moc nemusím psychothrillery, ale tenhle stál za to! Bylo to napínavé, až mě mrazilo, hlavně ke konci. K tomu má kniha krátké kapitoly, což ještě dodává na čtivosti. Už vím, proč všichni zbožňují Bryndzovy thrillery! Tenhle obzvláštňovala právě nádrž Shadow Sands, která byla opředena tajemnou mlhou. Hlavní postava - vyšetřovatelka Kate byla celkem fajn, sama se potýkala s vlastními promblémy a ještě pomáhala druhým. Nesmím zapomenout na jakoby druhou linku, což je dějová linka oběti a to byl masakr! To bych fakt nechtěla zažít. Každopádně tenhle thriller určitě doporučuju, ikdyž jste třeba nečetli Kanibala z Nine Elms (1. případ Kate M.), tak jako já.
4,5⭐️/5⭐️

15.12.2020

Zachraň nás Zachraň nás Mona Kasten

Závěrečný díl byl celkem jízda a na konci mi bylo líto, že se s touto sérií musím rozloučit. Mona umí vytvořit prostředí, které si za chvíli oblíbíte a je to jako vracet se domů. Stejný pocit jsem měla u série Znovu. Když obě série srovnám, tak Znovu je asi o malinko lepší, ale i Maxton Hall jsem si naprosto zamilovala. Mezi hlavními postavami je super chemie a v příběhu dostanou prostor i sourozenci a některé další vedlejší postavy. Konečně jsem našla něco trochu na styl Papírové princezny a jsem z Maxton Hall nadšená!

15.08.2022 5 z 5

Domek v Irsku Domek v Irsku Julie Caplin

Společně s dalším Útěkem se podíváte do Irska - země, které se přezdívá smaragdový ostrov. Tento díl mne nadchnul. Zařadil se u mě na pomyslnou první příčku žebříčku Caplinovek, kde mám již Kavárnu v Kodani a Hotýlek na Islandu. Řekla bych, že je to skutečně jedno z nejlepších děl autorky. Ovšem záleží na vkusu, můžete mít klidně jiné favority ️
Naprosto jsem si zamilovala atmosféru i prostředí. Troufám si říct, že Domek měl i nejlepší romantickou linku. Ono je to pořád podle stejného vzorce, ale tady to mělo takovou lepší chemii. Samozřejmě je kniha i o dobrém jídle a prestižní škole vaření. Líbilo se mi, jak je zde nenásilně zakomponovaná myšlenka welfare zvířat aneb humánní zacházení se zvířaty.
Jakožto oddechovka na nasání inspirace na cestování poslouží tahle knížka skvěle a určitě se do ní pusťte.

01.07.2022 5 z 5