blanka5960 blanka5960 komentáře u knih

Knihkupectví u jezera Knihkupectví u jezera Jenny Colgan

Skvělé čtení na léto u kterého ho si odpočinete. Autorce se opět povedlo krásně popsat život lidí skotské vysočiny. Hlavní hrdinka Zoe byla sympatická, pěkná romantická linka k tomu, co vic si přát. Snad abychom se brzy dočkali další knihy od Jenny Colgan ️

01.08.2021 5 z 5

Má mě rád, nemá mě rád Má mě rád, nemá mě rád Sally Thorne

Říká se :" Nesuď knihu podle obalu." Když jsem si četla anotaci knížky, lákala mě k přečtení, ale zároveň mě obálka odrazovala. Vyčkávala jsem na recenze, které by mně pomohly v rozhodování, zda si ji přečíst nebo raději ne. Postupem času jsem na ni zapomněla a až na mne vykoukla v nějaké akci řekla jsem a tak proč ji nedat šanci.
A byla to správná volba, knížku jsem přečetla během dvou dnů, bavila mě od začátku až do konce. Je pravda, že první půlku jsem si užívala více, protože to popichování, jiskření které bylo mezi Lucy a Joshem bylo super. Druhá půlka byla pomalejší a vytratilo se zde napětí. I tak hodnotím čtyřmi hvězdičkami, jsem ráda že jsem ji dala šanci.

14.07.2021 4 z 5

Cinder Cinder Marissa Meyer

Retelilng na motivy Popelky, odehrávající se v budoucnosti po světové válce z prostředí Východní společnosti (Činy).
Knížka skrývá netuctový fantasy příběh, který má co nabídnout i přestože příběh Popelky všichni znají. Zajímavé prostředí i hlavní postavy.

05.07.2021 4 z 5

Dvůr mrazu a hvězd Dvůr mrazu a hvězd Sarah J. Maas

Tento díl nebyl úžasný ani špatný. Připomíná nám lehce děje z předešlých dílů. Prostor zde dostávají postavy, které
již známe, postavy jež budou mit v budoucnu hodně co říci.
Těším se na jejich příběh.

05.07.2021 4 z 5

Dvůr křídel a zmaru Dvůr křídel a zmaru Sarah J. Maas

Tento díl byl jiný než oba předchozí.
Schyluje se k válce, tudíž do děje zasahuje politikaření, úmluvy, dohody, zrady, sliby. To vše dělá tento díl jiným, ne horším ale řekněme méně romantickým.
Také bych si přála vice Rhysanda, ale myslím si, že pak by celá série byla červená knihovna a to by byla škoda. Protože Mass umí napsat krásný propracovaný příběh. Předešlé díly nás připravily na nadcházející válku a k té patří všechny ty intriky, politické dohody.
V tomto díle jsme se setkali s různými bytostmi, mohli jsme blíž poznat
ostatní vládce Dvorů jejich povahy, záměry, zjistili jsme jestli jsou ochotni bojovat za stejnou věc.
Já jsem si tento díl užila, s napětím čekala jak vše dopadne a konec byl velmi emotivní.

Dvůr mlhy a hněvu Dvůr mlhy a hněvu Sarah J. Maas

Po přečtení prvního dílu jsem si myslela, že je to ten nejlepší díl.
Ale tady autorka zvedla pomyslnou laťku hodně vysoko.
Svět který jsme poznali v prvním díle společně s Feyre , nyní teprve skutečně objevujeme a poznáváme. A je to nádherný pohled, těžko hledat slova, která by popsala všechny pocity, emoce, které společně s Feyre potkáme.
Navíc romantická linka je perfektní a Rhysand je prostě úžasná postava, kterou milujete.
Autorka píše tak čtivě, že stránky mizí a zachvilku jsme u konce . A konec ještě nechcete, věřte.
U čtení jsem zjistila, že pokud by Mass do knihy napsala třeba i nákupní seznam, nebo recept na nedělní oběd, budu jej stejně hltat jako celý příběh v této úžasné série.

Dvůr trnů a růží Dvůr trnů a růží Sarah J. Maas

Mé druhé setkání s autorkou a první setkání se sérií Dvory a mohu jen napsat bylo to prostě skvělé.
Krásný příběh na motivy Krásky a zvířete. Autorka dokázala vytvořit naprosto skvělý svět za zdí, svět dvorů a jejich vládců. Potkáme zde víly, tajemná stvoření, temný les v kterém se pohybují obrovští vlci.
Na druhé straně se nachází svět lidí a z něj pochází hlavní hrdinka dívka Feyre. Dívka je z chudé rodiny, obstarává jidlo pro své sestry a nemocného otce. Jednoho dne potká na kraji lesa obrovského vlka, kterého zabije a způsobí tím škodu za kterou musí nést trest. Musí odejít do světa za zdí, mezi tajemná stvoření.
Je to skvěle vystavěný fantasy příběh, který vás vtáhne od první stránky a nepustí až do poslední.

Kde zpívají raci Kde zpívají raci Delia Owens

Tohle byla tak krásná kniha, emotivní, plná popisů nádherné divoké přírody.
V příběhu sledujeme život malé šestileté dívky Kyi, která žije společně s rodiči a sourozenci v bažinaté pustině, daleko od lidí. Malá Kya nemá lehký život, po té co ji opustí matka, sourozenci a nakonec i její despotický otec, zůstane v sedmi letech opuštěná sama v bažině a musí se o sebe postarat sama.
Souznění Kyi s přírodou je úžasné a fascinující. Autorka dokázala nám čtenářům pomocí slov přiblížit krásnou, divokou, bažinatou pustinu na pobřeží Severní Karolíny.

07.06.2021 5 z 5

Čajovna v Tokiu Čajovna v Tokiu Julie Caplin

Další z romantických útěků , který byl skvělý. Autorka umí navodit atmosféru, krásně, barvitě popíše kulturu a zemi v které se příběh odehrává.
Nejinak tomu bylo i v této knize, která nás zavedla do Japonska a my mohli jejím prostřednictvím poznat rušné ulice Tokia, jeho obyvatele, kulturu, jídlo i čajové obřady.
V tomto příběhu se setkáváme s fotografkou Fionou, kterou již známe z Kavárny v Kodani. Fiona vyhrála v soutěži a díky této výhře má možnost navštívit Japonsko, kde má nasbírat zkušenosti v oboru.
Gabbe je slavný fotograf, momentálně žijící v Tokiu a který se stanete Fioniným průvodcem i poradcem.
Romantická linka je malinko pomalejší a odehrává se v druhé polovině knihy, ale krásný konec, při kterém nezůstane nejedno oko suché, to zcela vynahradí.

Knihy Julie Caplin jsou možná psané jako podle šablony, ale nabízejí romantické příběhy v krásném prostředí. Umožní nám poznání nových kultur, měst jejich obyvatel a návdavkem je vždy i romantická linka. Kombinace všech těchto věcí, je právě to co nás na knížkách od Julie Caplin baví, proč je máme v oblibě a po dočtení netrpělivě vyhlížíme nový díl.

30.05.2021 5 z 5

Snít znovu Snít znovu Mona Kasten

V poslední knize ze série sledujeme příběh Blakea a Jude. Oba mají za sebou společnou minulost a zlomené srdce.
Jude po neúspěšné herecké kariéře hledá útočiště u svého bratra, který bydlí společně se svými kamarády ve Woodshillu. Jude netuší, že jedním z kamarádů je její bývalý přítel Blake. Blake je řekněme hodně zlomený a Jude nemá kam jít a tak nezbývá než se pokusit se navzájem nezabít a přežít ve společnosti toho druhého.
Při čtení tohoto posledního dílu jsem asi tak pětkrát bulela, přispívalo tomu i to že čím více jsem se blížila ke konci a děj gradoval, tím víc mě docházelo, že se budu muset rozloučit se všemi oblíbenými postavami. S městem Woodshill, jeho ulicemi, kavárnami, vysokoškolským kampusem, s přáteli kteří mně přirostli k srdci .
Děkuji Moně Kasten za skvělou sérii, za každý díl, každou stránku, za každý příběh, který jsem díky ní mohla prožít. Pro mne je to nejlepší romantická série. ❤️

11.04.2021 5 z 5

Časy se mění Časy se mění Anne Jacobs

(SPOILER) Závěrečný díl, přinesl opět krásné, pohodové čtení.
S napětím jsme sledovali, zda se podaří sídlo rodiny Dranitz zachránit a navrátit mu lesk a noblesu dávných časů. Dozvěděli jsme se také něco z hluboké minulosti, tohoto sídla, vsuvka o klášteře a jeptiškách, které zde žily byla příjemným osvěžením příběhu. Dějová linka z dětství a dospívání Sonji nám nastínila jaký byl život v NDR za socialismu.
Celá trilogie mě bavila, byla odpočinková, pohádková.
Časy se mění, ale lidé stále prožívají to co jejich předci, radost, smutek, naději i lásku.
Posledních pár vět knihy krásně uzavírá celý příběh.
Nic nekončí. Všechno začíná zase od začátku. To nové má na sobě jiný šat, ale zpívá stejnou píseň.

07.03.2021 5 z 5

Rod země a krve Rod země a krve Sarah J. Maas

Mé první setkání s autorkou a jsem nadšená. Asi tak dvě kapitoly jsem váhala zda to bude pro mne, bylo tam mnoho postav a názvů a já se tak trochu ztrácela.
Ale s každou přibývající stránkou vše začínalo dávat smysl a já hltala příběh čím dál tím víc.
Popis fantasy světa a starobylého města byl super, vše jsem si dokázala představit, navíc mapa která je v knize vše krásně doplňuje. Popis postav skvělý, mnoho z nich se staly mými oblíbenci. Vše jsem prožívala s Danikou i Bryce, Huntem a spoustou dalších. Byla to emoční jízda, bála jsem se, smála jsem se, plakala, byla naštvaná, šokovaná, překvapená i dojatá.
Byla to pecka, dlouho jsem nic tak dobrého nečetla.

24.02.2021 5 z 5

Doufat znovu Doufat znovu Mona Kasten

Tak tohle byla emoční pecka, několikrát jsem se u knihy usmívala i plakala.
Mnozí tuto knihu označují za nejslabší díl autorky a Everly za nesympatickou, sobeckou holku. Myslím si, že se tábor čtenářů v tomto díle rozdělil na ty, kteří chtějí romantiku a svět růžový a na ty, kteří prožili podobné příkoří jako Everly.Ti kteří museli najít odvahu, opravdu znovu doufat, že zase bude líp na to, že se mohou svěřit, najít sílu jít dál.
Já se přikláním do tábora těch co hledají oporu a to "něco" co jim ublížilo a ranilo je stále doprovází a nikdy neopustí. Ale je rozdíl nést svůj úděl sám, nebo mít spřízněnou duši o kterou se člověk může opřít, může se svěřit a nestydět se, že není vše tak jako v jiných rodinách.
Ta bolest, ponížení a strach nikdy úplně nezmizí, ale naděje že bude líp a čas vše otupí a odsune do nejzazších koutů našeho srdce a duše, to je to co nás drží nad vodou.
A přesně to se spisovatalce povedlo, ukázat že není vše růžové, mnohé chování a jednání má své hlubší opodstatnění, že najít odvahu, není vůbec lehké. Everly i její mámu jsem dokázala pochopit, chápala jsem jejich strach,uzavření se.
Nolan působil vždy mile, usměvavě a sympaticky, ale zdání nás klame, také má svá trápení. Trochu jsem jej nechápala, proč se k Everly tak chová, ale i jeho chování je pochopitelné, čím jsi prošel není lehké.
Moc jsem jim fandila, aby vše dopadlo dobře, aby našli sílu svá trápení zvládnout, ustát a být oporou jeden pro druhého.
Díky kamarádům Dawn a Blakeovi se jim podařilo najít opět pevnou půdu pod nohama.
Mona Kasten nezklamala, jsem ráda, že jsem tuto autorku objevila. Už teď se těším na další příběh.

31.01.2021

Město duchů Město duchů Victoria Schwab

Cassidy je obyčejná holka, která má kocoura, čte komiksy, má ráda Harryho Pottera a žije společně s rodiči v Londýně. Zdá se, že je obyčejná, ale opak je pravdou. Cassidy se skoro utopila a od té doby vidí ducha chlapce, který se stane jejím kamarádem.
Rodiče se velmi zajímají o duchařinu a je jim jednou televizní společností nabídnuto natočení pořadu o nejstrašidelnějších místech na světě.
Rozhodnou se pro skotský Edinburgh.
Město plné tajemných uliček, starobylých domů, hřbitovů, sklepení a hlavně město duchů.
Cassidy zde zažije velké dobrodružství, konečně zjistí proč vidí duchy a hlavně se dozví, co je jejím posláním.
Knížka je velmi čtivě napsaná, krátké kapitoly, není zde hluché místo, stále se něco děje.

11.01.2021 5 z 5

Navždycky Navždycky Nofreeusernames (p)

Když jsem poprvé viděla obálku této knížky, tak jsem si řekla tohle je moc hezký, to si chci přečíst. Věděla jsem, že je to knížka pro náctileté (což já už dávno nejsem) možná plná klišé, možná příliš sladká, předvídatelná, pohádkový příběh...těžko říct co všechno mě napadalo. Ale přesto všechno jsem si ji chtěla přečíst, protože co si budem myslím, že každá holka snila o nějaké té školní romanci a možná ji i některá prožila.
Knížku jsem přečetla během jednoho dne, autorka píše čtivě, její humor je mně blízký. Spousta narážek z HP a jiných filmů (některé jsem si tedy musela googlit, takže pro mne rozšiřující znalosti). čokoláda ve všech možných podobách :-)
Naprosto nechápu proč se kolem knížky vyrojilo tolik negativ ( že by projevila typická závistivá povaha Čechů), přeci bylo jasné, že ta klišé k tomuto žánru patří. Je to jako s hororem nebo nějakým drsným trillerem, víme že se u něj budeme bát a nebudeme vytýkat, přece že se bojíme moc, zkrátka každý žánr si nese své.
Za mne jsem dostala přesně to co jsem očekávala romanci ze střední, narážky, vtípky, hlášky, které mě bavily.
Jedinou výtku, kterou ke knize mám je velmi pevná brožovaná vazba knihy, ale to na mém hodnocení nic nemění. Plný počet hvězdiček si zaslouží, moc ráda si od autorky opět něco dalšího přečtu.

02.01.2021 5 z 5

Hotýlek na Islandu Hotýlek na Islandu Julie Caplin

Sérii romantických útěku od Julie Caplin mám moc ráda. Mnozí z vás je znají, pro některé jsou plné klišé a předvídatelné.
Pro mne jsou to však vždy knihy, které pohladí po duši, které mají kouzlo vás potěšit a dát vám zapomenout na starosti všedních dní.
Každá kniha se odehrává v jiné zemi, kultuře, ale jedno má společné a to je jídlo a láska. V minulých příbězích jsme navštívili Kavárnu v Kodani, Pekárnu v Brooklynu, Cukrárnu v Paříži nebo Pláž v Chorvatsku.
V této knize nás děj přenese do země sopek, termálních pramenů, vodopádů.
Do země kde spatříte ledovce i polární záři. Setkáme se s nádhernou krajinou, rozmarným počasím Islandu, jeho laskavými obyvateli a útulnou hygge atmosférou.

Hlavní hrdinkou v této knize je Lucy, která pracuje v hotelu, má dobře placenou práci, přítele a nic jí v životě neschází.
Bohužel se jednoho dne stane něco, co jí vezme lásku i práci.
Úspory se tenčí, práci se jí nedaří sehnat a tak kývne na nabídku pracovní pozice manažerky hotýlku Polární záře. Ovšem tento hotýlek je na Islandu, ona nemá ráda zimu a stále přemítá, zda neudělala chybu, když tu praci vzala.
Po příjezdu zjišťuje, že hotýlek nemá příliš dobrá hodnocení a je poloprázdný. Lucy není zvyklá vzdávat se, diky svým dlouholetým zkušenostem chce vytvořit z hotýlku romantické místo. Potkává ji řada překážek, vypadá to, že jí někdo záměrně škodí.
Personál hotýlku, tvoří jen pár lidí a ona neví komu může věřit. Kdo je k ní upřímný a kdo něco skrývá stejně jako Alex?

29.12.2020 5 z 5

Obsidio Obsidio Amie Kaufman

Nepřipojím se ke skupině nejslabší díl série, za mne to byla pecka. Ano tento díl se možná četl pomaleji, bylo zde větší množství přepisu kamerových záznamů, ale bez nich bychom neměli tak ucelený pohled.
Graficky je kniha na stejné úrovni jako předešlé díly.
V tomto závěrečném díle jsme se opět setkali s hrdiny Kady, Ezrou, Nikem, Hannou, skvělou sarkastickou Ellou a také Spiro se znovu zapojil do příběhu.
Kniha se četla skvěle, stránky mizely, děj byl nabitý akcí, smutkem, radostí, nadějí.
Konec byl hodně emotivní a možná by leckdo byl rád za drsnější zakončení, ale za mě byl přesně takový, jaký jsem si přála.
Akta Illuminae byla sepsána, viníci neunikli spravedlnosti.

29.11.2020 5 z 5

Gemina Gemina Amie Kaufman

Po Illuminae jsem se bez zaváhání vrhla ihned na druhý díl. V tomto díle se nacházíme na skokové stanici Heimdall. Setkáváme se s novými hrdiny, Hannou a Nikem, kteří se pokusí spolu s dalšími zabránit vojákům BeiTechu zničit tuto stanici.
I tento díl je nabitý akcí, bojem, humorem, nenadálými zvraty, objeví se i starý známý SPIRO, prostě se nenudíte ani chvilinku.
Grafické zpracování, za mne stejně jako v prvním díle perfektní.
Mimochodem stránku, kde jsou vyobrazení vojáci, jsem si prohlížela několikrát a zjišťovala, kdo jak vypadá.
Konec knihy byl emotivní, neočekávaný a já se těším na další díl.

18.11.2020 5 z 5

Illuminae Illuminae Amie Kaufman

Po této sérii pokukuji už delší čas, byla jsem na vážkách, zda mne bude bavit. A jsem nadšená, perfektně graficky zpracovaná kniha. Příběh je napsán formou komentářů, deníkových záznamů, různých rozhovorů, najdeme zde i přepisy kamerových záznamů, nebo plány lodi. Byla a jsem nadšená, jak skvěle se to četlo, plné napětí a stránky mizely pod rukama.

30.10.2020 5 z 5

Rose pod palbou Rose pod palbou Elizabeth Wein

Kniha vás na první pohled zaujme nádhernou obálkou plnou vlčích máků. Vlčí mák je symbolem válečných veteránů a padlých vojáků už od doby 1.světové války. V této knize nás děj zavede ke konci 2.světové války. Sledujeme příběh mladé americké pilotky Rose Justicové, která je pilotkou především dopravnich letadel. Při přepravě letadla na letiště, Rose zahlédne německou bombu V-1, rozhodne se jí zničit a tím zachránit lidské životy. Bohužel ona sama padne do spárů nacistů, kteří ji uvěznění v koncentračním táboře Ravensbrück. Zde se setkává s ženami, které jsou známy pod pojmem králíci , díky nim poznává čeho všeho jsou nacisté schopni.
Kniha je o odvaze, touze přežít a říct světu o všech zrůdnostech a zlu, které byly spáchány na nevinných obětech. Kniha neni faktografická, události jsou popsány, tak nějak zaobaleněji. Pokud teprve začínáte s čtením knih o koncentračních táborech, knih z války řekla bych, že je to kniha právě vhodná pro vás.

23.10.2020 4 z 5