bárbra13 bárbra13 komentáře u knih

Na knihu s podobnou atmosférou jsem se těšila, když jsem si minulý rok kupovala Deníky Alana Rickmana.. teď jsem si tedy spravila chuť. Kniha byla velmi čtivá a prožila jsem si spoustu nostalgie. Taky jsem se hodně nasmála. Jsem také velmi ráda, jak byla kniha koncipovaná. Začalo se odlehčenějšími tématy a příběhy a celé vyprávění bylo zakončeno na vážnější notě. I díky tomuto vystavění mi příběh předal přesně to, co měl!

25.02.2024 5 z 5

V šedých tónech V šedých tónech Ruta Sepetys

(SPOILER) Od autorky jsem jako první četla knihu Mlčící fontány a velmi mne zaujala. Jako druhou volbu jsem tedy sáhla po této knize a rozhodně jsem nesáhla vedle. Kniha je psaná tak poutavě, že i já jsem při čtení cítila chlad na kůži.
Ještě více vás příběh zasáhne, když se na konci dozvíte, že podobný osud měla rodina autorky.
Nejhorší pro mne bylo zjištění, že i když se deportovaným lidem podařilo tento teror přežít, tak je ani po návratu do jejich rodné země nečekal pěkný život.. šílená doba a je dobře, že si ji stále připomínáme, například formou těchto knih.

23.09.2021 5 z 5

Musím tě zradit Musím tě zradit Ruta Sepetys

Opět mi spadla brada. Musím se přiznat, že jsem se při čtení dost zastyděla, jak málo toho o rumunské historii vím. Příběh byl tak šokující, že si určitě dohledám více informací.
A před Rutou teda klobouk dolu! Je to prostě mistryně historických románů. Doufám, že je pravda, že se chystá psát knihu i o české historii.

19.03.2023 5 z 5

Smrtka Smrtka Neal Shusterman

Ačkoli jsem velký fanoušek fantasy, musím uznat, že si s sebou tento žánr nese mnohá klišé, která se objevují ve většině knih. Jsem tedy vždy opravdu nadšená, když natrefím na knihu, která dokáže být originální. A to přesně Smrtka splňuje. Velmi zajímavě postavený svět! Moc se těším na další díly.

04.09.2021 5 z 5

R.U.R. R.U.R. Karel Čapek

Asi jsem výjimka, ale četba k maturitě mě ve většině případů moc bavila. Proto jsem se také rozhodla, přečíst si více klasik. R.U.R a Čapek celkově nezklamali. Výborná kniha, která vás donutí přemýšlet.

16.03.2021 5 z 5

Sedm manželů Evelyn Hugo Sedm manželů Evelyn Hugo Taylor Jenkins Reid

Kniha mě opravdu vtáhla, nemohla jsem se od ní odtrhnout. Je opravdu skvěle napsaná. Moc se mi líbí, jak se klade důraz na to, že nikdo z nás není jen dobrý nebo jen špatný. Člověk se často v životě nachází v situacích, kdy musí udělat rozhodnutí, která nebudou pro všechny přínosná. Tato kniha jich byla plná a byly skvěle vykreslené.
Na konci jsem si poplakala.

23.02.2023 5 z 5

Alan Rickman: Deníky Alan Rickman: Deníky Alan Rickman

Ani se mi nechce knihu hodnotit hvězdičkami.. zdá se mi, že se to nehodí.
Této knize bývá vyčítáno, že není záživná. Jsou to deníky, s tím jsem počítala.. mně vadilo něco úplně jiného. Po celou dobu čtení jsem měla pocit, že se mi tato slova a řádky vůbec neměly dostat pod ruku. Měla jsem pocit provinění, jako bych někomu ten deník vzala z šuplíku a četla ho bez dovolení. Bylo sice moc fajn, nahlédnout do hlavy tomuto úžasnému herci, ale myslím si, že jeho takto soukromé a intimní myšlenky měly zůstat pouze pro něj a jeho rodinu.

09.06.2023 3 z 5

Neviditelný život Addie LaRue Neviditelný život Addie LaRue Victoria Schwab

Nemůžu napsat víc, než že jsem se do příběhu absolutně zamilovala! Klobouk dolu.

11.08.2022 5 z 5

Meta Meta Pavel Bareš

Nemám slov. Tahle knížka byla dokonalá a budu o ní ještě hodně dlouho přemýšlet.
Nerada do knih píšu, nebo do nich cokoli lepím, ale tady budu muset udělat výjimku. Až si jí budu číst znovu (jakože někdy určitě budu), musím si zvýraznit všechny ty myšlenky, které mě tak zasáhly.
Co asi nikdy nepochopím je, jak mohl takhle silný příběh o ženě napsat muž. Vystihnout veškeré pocity a problémy, které ženu mohou potkat. A to nejsem feministka, abych si autora cenila jen pro to. Spíš vážně oceňuji autorovu schopnost psaní.

18.02.2021 5 z 5

Nevhodný návrh Nevhodný návrh Julia Quinn

Zatím můj nejoblíbenější díl série. Benedikta miluju od začátku, ale pravděpodobně mi mínění o něm dost ovlivnil seriál. Proto jsem chtěla 3. knihu přečíst předtím, než vyjde třetí série. Ta, jak jsem vzápětí zjistila, nebude o něm, ale i tak jsem ráda, že jsem si knížku užila bez toho, abych byla ovlivněna seriálovým zpracováním.

14.04.2024 5 z 5

Růže bílá, černý les Růže bílá, černý les Eoin Dempsey

Miluji historické romány a ještě nikdy jsem nečetla žádný, z pohledu Němce. Velmi se mi líbila část, kde Franka popisovala, jak se i ona nechala velmi snadno ovlivnit nacistickou ideou.
Jelikož byl příběh inspirovaný opravdovým příběhem, velmi by mě zajímalo, jak to vše proběhl doopravdy. Některé části mi totiž přišly dost přitažené za vlasy.

09.12.2021 4 z 5

Vévoda a já Vévoda a já Julia Quinn

Jeden z mála případů, kdy jsem nejdříve viděla seriálovou adaptaci, než jsem četla knihu. A je pravda, že bez Netflixu, bych si tuto knížku pravděpodobně nekoupila.. Nejsem úplně na tyhle romantikou překypující slaďárny, ale Bridgertonovi jsem si jednoduše zamilovala!

24.09.2023 5 z 5

Listopád Listopád Alena Mornštajnová

Musím uznat, že jsem lehce zklamaná. Knihy Aleny Mornštajnové mám moc ráda, a tak jsem měla asi moc velká očekávání. Mrzí mě, že se v knize nepracovalo více se sametovou revolucí a celkově s naší zemí. S tou to mělo společnou pouze polohu.
K postavám se mi nepodařilo přilnout. Co mě opravdu zaujalo, byl pohled na to, jak dokáže systém lidem vymýt mozek. Průběh dospívání a vývoj myšlení Magda (Lenky) byl opravdu zajímavý.
Ke konci se příběh trochu rozpohyboval a závěrečný dopis mě dokonce dojal. Díky němu jsem přidala jednu hvězdičku navíc.

19.04.2022 4 z 5

Mlčící fontány Mlčící fontány Ruta Sepetys

Tato kniha je mojí první zkušeností s Rutou Sepetys (určitě ne poslední). Ze začátku jsem si musela na její styl psaní zvyknout, ale pak mě příběh chytil a nepustil. Úžasný historický román, který je doplněn o úryvky z reálných novin/konferencí té doby.
Nejvíce jsem si zamilovala postavu Bena Stahla. Tenhle životem otřelý muž má své kouzlo!
Téma občanské války ve Španělsku a následný Francův režim mě velmi zaujalo a chystám se o něm přečíst více. Škoda že toto téma nemá více prostoru ve školních osnovách.

23.05.2021 5 z 5

Lady Fuckingham Lady Fuckingham Oscar Wilde

Oscara Wilde je jedním z mých oblíbených autorů, proto jsem si nenechala ujít ani tuto knížku. Co si budeme povídat, příběh se opravdu podobá scénáři porna. Tak jsem k tomu i přistupovala. Co musím ocenit, je bohatá slovní zásoba. Když píšete pořád o tom stejném dokola, hezky se ukáže, že autorovi slovní zásoba rozhodně neschází.

12.03.2021 3 z 5

Balada o ptácích a hadech Balada o ptácích a hadech Suzanne Collins

Série Hunger Games mě velmi bavila, byla jsem tedy nadšená, když jsem zjistila, že se o světě Kapitolu a Krajů dovím něco víc. Hrozně jsem se těšila, až odhalím to, co se skrývá za zlou stránkou Snowa. Celou knihu mi bylo jasné, že se něco zvrtne a napjatě jsem čekala, kdy tento moment přijde. Na samém konci jsem se dočkala. I když jsem něco takového čekala, i tak jsem byla šokovaná.
Postava Snowa je charakterově skvěle vystižená. I když kolem sebe měl lidi, kteří ho mohli dostat na cestu dobra, jeho duše vždy zvítězila. Dychtivost po moci zaslepila vše ostatní.
Jsem ráda za odhalení dalších detailů příběhu Hunger Games - reprodrozdi, krásné písně a vše kolem zvrácenosti a sledovanosti her.

10.01.2021 5 z 5

Ostrov Entry Ostrov Entry Peter May

Tuto knížku jsem četla v originále. Je to poprvé, co jsem se vrhla do čtení v angličtině a byla jsem nadšená. Knihu jsem si koupila v průběhu pracovní stáže v Irsku a i díky příběhu jsem se při čtení přenesla zpět. Právě díky této nostalgii a kráse anglického jazyka knize odpustím drobné chybky (záhada s prstenem a přívěskem, jejíž vyřešení bylo jasné od samého začátku..). Skvělé bylo použití deníků k propojení dvou časových rovin!

14.12.2020 5 z 5

Bajky barda Beedleho Bajky barda Beedleho J. K. Rowling (p)

Prostě srdcovka!

16.02.2023 5 z 5

1984: grafický román 1984: grafický román George Orwell (p)

S knihou 1984 jsem se poprvé seznámila při čtení povinné literatury na střední škola a naprosto jsem se zamilovala. Příběh je velmi silný a za mě jeden z nejlepších kdy napsaných. Když jsem si tuto knihu četla poprvé, měla jsem ji půjčenou z knihovny a jelikož mě tak upoutala, věděla jsem, že jí musím mít v knihovně. Když vyšla tato grafická verze, neváhala jsem. Pořídila jsem si anglickou verzi, abych ještě víc umocnila zážitek ze čtení. Grafika byla neskutečná.. klobouk dolu! Jen bych tuto verzi doporučila těm, kteří knihu již četli v "plné" verzi a chtějí si děj připomenout.

30.06.2021 5 z 5

Slyšet jeleny zpívat Slyšet jeleny zpívat František Šmehlík

Tato kniha mi bohužel vůbec nesedla.. Nepodařilo se mi sžít ani s jednou z postav. Dokonce se mi až do posledních kapitol stále pletlo, kdo je kdo. Zajímavý mi přišel motiv pachatele, ale jeho další úkony (asi všichni tuší, co mám na mysli) mi přišly dost nechutné.

12.06.2021 2 z 5