Meta

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Superlidé existují. Ale žádný z nich není superhrdina. Nikdo na začátku jednadvacátého století nepotřebuje nadšence ve spandexu a pláštěnkách, kteří by se po nocích honili za zločinem. Zato po supershowbyznysu se lidé můžou utlouct. Ve světě, kde jsou superschopnostmi obdařené Mety světovými celebritami — nebo preventivně stíhanými nepřáteli státu —, nechce být Lenka Křížová ničím z toho. Je to zkrátka holka, která si chce odchodit vysokou, utratit alimenty a občas pomoct kamarádce u zkoušky svými mimickými schopnostmi. O slávu ani o davy fanoušků se nikdy neprosila. A přesto se zdá, že jednoho má....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/428849/big_meta-Hi8-428849.jpg 4.4594
Nahrávám...

Komentáře (165)

Kniha Meta

ZuzanaZ83
18. února

Tohle budu ještě chvíli zpracovávat.
Kniha psaná z pohledu mladé holky s utajovanými schopnostmi. Příběh je psaný jazykem "dnešní" mladé holky.
Spousta vtipu, sarkasmu, ale především těžkých témat jako je zneužívání a stalking.
Vlastně super nápad - vytáhnout takhle závažná témata na pozadí nereálných hrdinů. V kombinaci s moc dobrým provedením můžu jen doporučit.

Iva095
10. ledna

Moc nevím co si o této knize myslit. Na jednu stranu byla strašně zvláštní a na druhou stranu mi přišla zajímavá. Určitě můžu říct, že tato kniha je originální, dobře se četla a nenašla jsem ani nudná místa. Hlavní hrdinka se svojí kamarádkou byli fajn a kdo je padouch mi bylo jasné skoro hned. Zajímavá knížka.


Ocásek
07. ledna

Wow, tohle bylo geniální!
Já Metu poslouchala jako audioknížku a byl to hodně intenzivní zážitek. Připadala jsem si, jak kdybych seděla u kafe se svou kamarádkou, která mi vypráví opravdu napínavý příběh a já hltám každé její slovo. Zvládla jsem to poslechnout na dva zátahy, protože jsem se absolutně nemohla odtrhnout.
Ze začátku jsem se malinko ztrácela v časových rovinách a občas jsem měla pocit, že je v knížce až moc anglicismů a hovorových výrazů, ale to nic nemění na tom, že je tahle knížka plná důležitých témat, o kterých je třeba mluvit - sexuální násilí, stalking, znásilnění, hledání identity a spousta dalšího!
S hlavní hrdinkou Lenkou jsem moc nesympatizovala, ale dokázala jsem se do ní vcítit a cítila jsem její strach a zoufalství. Mnohem víc mi sedla Debi, ta byla skvělá!
Co ale do teď nechápu je, jak Pavel Bareš dokázal to, že napsal takhle skvělou knížku z pohledu mladé dívky, protože to bylo tak moc uvěřitelné a nechybělo tomu vůbec nic…
Poslední kapitola mě dostala, najednou do sebe všechno zapadlo. Rozhodně jsem Metu nečetla/neposlouchala naposledy, protože tahle knížka mě donutila přemýšlet!

4,5/5⭐️

Pasadenka
31.12.2022

Docela dlouhý rozjezd. Trvalo mi, naladit se na knížku. Obálka mě dlouho odrazovala a popis mi přišel taky trochu fádní. Ale po Kronovi to chtělo zkusit něco jiného.

Jazyk je zde striktně jiný a dokresluje atmosféru. I když místy to bylo spíš otravné a zbytečné, ale tak nic, co by nešlo. Překvapilo, asi jako každého, že anotace nejspíš popisuje jinou knihu. :D Nicméně pak se to rozjelo. Z knížky se stalo krimi s prvky sci-fi a už jsme naběhli na klasickou detektivku s ženskou postavou. A právě ta různorodost dělá knížku zajímavou. :)

Frizer
17.12.2022

Tak tohle ne, celá kniha na mě působila asi jako když jedu metrem, čtu si něco kvalitního a do toho vedle na sedačkách blábolí polo češtinou, polo angličtinou pár rozjívených pubertaku. Chápu že dnešní mladá generace ani neví co byly internetové kavárny...ale ta kombinace angličtiny a češtiny byla něco otřeseného. Tím jak všichni vyrůstají s youtubem, netflixem, twitchem a sociálními sítěmi se z většiny mladých stává jednolitá masa která konzumuje totéž. Autor se snaží využívat popkulturni odkazy na seriály, filmy, komiksy a anime, bohužel má očividně přehled jen o těch nejznámějších a nejzprofanovanejsich. Dále se snaží upozorňovat na "problémy"dnešního světa, bohužel viděnou optikou amerického univerzitního woke studenta. Být náctiletou dívkou, asi by mě kniha zaujala....a chápu že je to psané hlavně pro ně, vzhledem k tomu že asi tvoří největší fanbase...dá se propagovat na YA festivalu.....lol,such cool....ale tahle kniha mě opravdu minula. Jediné co mě těší je, že alespoň polovina mých kolegů ve věku kolem dvaceti let se chová a mluví rozumněji než hlavní hrdinka knihy......

s1ombrehimawari
08.12.2022

Stále tomu nemůžu uvěřit. Bylo to splendidní. Člověk nemohl uvěřit, jak moc se hlavní hrdinka dostávala do sraček a že to vůbec šlo. Atmosféra byla nepopsatelně hmatatelná a konkrétní a témata velmi osobní. Je mi ale líto, že čím víc uplyne času tím míň, titul může být doceněn. V době kdy už tak nějak i široká veřejnost ví o problému a bagatelizaci znásilnění. Tím vůbec nechci říct, že teď si žijem již v jiné společnosti, kde knižní reálie a sociální a psychologické postoje neplatí, bohužel, zkrátka ale fakta už poučenou veřejnost nemohou překvapit... Ačkoliv si myslím, že z výchovného hlediska by tohle fungovat mohlo, otázka je kolik procent lidí, kteří by tohle měli slyšet si knížku přečte. Chtěla bych také podotknout, že mi anglicismy mi nevadí, ale ty které se v knize používají mi nepřijdou moc frekventované, jsou spíš nahodilé. Mrzí mě, že finální scéna zdaleka v poměru ke zbytku knihy nevyzněla moc dramaticky. S koncem jsem ale spokojená. Na závěr bych chtěla podotknout, že oceňuji volbu autora hlavního záporáka vůbec vzhledově nepopsat, nebo spíš popsat velmi minimálně. Vyhneme se tím na krásně nějakému privilegování hezkých lidí a vytváření prostoru pro odpouštění vážných zločinů a zároveň stereotypizaci.

Lily-fairy
07.12.2022

Brutálně upřímná a kontroverzní výpověď o jedné ztracené generaci. Nenechte se zmást, superlidé jsou zde jen alerogie na všechny problémy, se kterými se dnešní mládež potýká, a proto nečekejte nadupaný scifi. O tom to není. Poselství mety je ukázat vnitřek hlavy jedný vysokoškolačky a věřte mi, nebude se vám líbit, co tam najdete. Některé pasáže mi mluvily z duše tak moc, že jsem je musela přečíst mamce, aby třeba konečně pochopila, co je s náma špatně. Smekám před autorem.

MollyCornelia
22.10.2022

5*/5*
Tahle kniha je neskutečně zvláštní. Předkládá vám, jak jsou sociální sítě povrchní, ale zároveň je používá jako vedlejší zápletku s metaverzem. Je to sci-fi, ale vlastně také alternativní současnost. Ukazuje vám hrdiny a antihrdiny v úplně jiném světle, než vám předloží americké akční filmy.
Ohromným způsobem na mě kniha zapůsobila. Ani v jednu chvíli jsem se nenudila, přečetla jsem ji za 6 dní, což je pro mě vzhledem ke škole celkem málo času. Někdy jsem se ztrácela v časových rovinách, ale to mi ani nevadilo, protože jsem nakonec vždycky přišla na to, co jsem pochopila špatně.
Pavel Bareš má neskutečný talent. Sama píšu, a asi by mě nikdy nenapadlo dát do jednoho příběhu tolik témat najednou.
A co mě opravdu překvapilo: že ten mix velmi dobře fungoval.
Dojem po přečtení byl úžasný. Thrillery nečtu, ale napětí ve větší míře se mi zalíbilo. Silný emoční zážitek :).
Jen bych vytkla nespisovnou mluvu postav i styl psaní. Sama jsem pak mluvila hovorově v běžném životě.
Shrnutí: doporučuji. Strašně moc. Všichni si to, prosím, přečtěte. Těším se na to, až si udělám čas na sérii Projekt Kronos.

1 ...