Meta

Superlidé existují. Ale žádný z nich není superhrdina. Nikdo na začátku jednadvacátého století nepotřebuje nadšence ve spandexu a pláštěnkách, kteří by se po nocích honili za zločinem. Zato po supershowbyznysu se lidé můžou utlouct. Ve světě, kde jsou superschopnostmi obdařené Mety světovými celebritami — nebo preventivně stíhanými nepřáteli státu —, nechce být Lenka Křížová ničím z toho. Je to zkrátka holka, která si chce odchodit vysokou, utratit alimenty a občas pomoct kamarádce u zkoušky svými mimickými schopnostmi. O slávu ani o davy fanoušků se nikdy neprosila. A přesto se zdá, že jednoho má....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/428849/big_meta-Hi8-428849.jpg 4.4477

Kniha Meta

puczmeloun

Zajímavé téma, neobvyklé kulisy i zápletka – tedy minimálně na "suprácké" fantasy – fascinující zvraty a k tomu až "detektivní" závěr. Něco mi tam ale úplně nesedí. Jako by se chtěl autor z něčeho vypsat, něčeho dosáhnout, něco dokázat, ne jen psát z čiré radosti. Rozumím, i nepříjemná témata do literatury patří, tady jsem je ale úplně nečekal. Zvláště, když anotace jen velice skrytě naznačuje, přitom je to ale hlavní téma knihy (víc nechci spoilerovat...), jen ve velice neobvyklých kulisách...

Kniha je tedy svým pojetím i autorovým stylem pro mě bezpochyby "vysoce čitelná", ale zároveň docela nepříjemná na čtení. Zvláště na začátku, kdy čtenář ještě neví, kam to autor úplně směřuje. Není hezké o těchto tématech číst a pro pocit znepokojení a nepříjemnosti nemusí být kniha zrovna nějakým hororem.

Jinak ale není styl psaní – prolínání časů, dějů, myšlenek, stylů i nedokončování vět – pro čtenáře Bareše překvapením, a jestli se vám ne/líbil Projekt Kronos, tak se vám ne/bude líbit an/i Meta. Pro fanoušky to ale znamená, že se zakousnete a nepustíte až do konce. Je to přesně taková ta kniha, kterou nemůžete nechat ležet, protože je prostě nutné se dozvědět, jak to celé skončí.

Po tom všem hodnotím silnějšími třemi hvězdami. Je to opravdu dobré a zajímavé, třeba kniha pomůže i tam, kde by jiné metody nepomohly. Já ale nevidím důvod, proč se k ní znovu vracet. Se znalostí pointy už to nikdy nebude ono. A je pro mě otázka, proč Metu vydavatelství představuje jinou, než vlastně je...

MarcelKarkul
30.12.2021

Pavel je prostě hvězda! Strašně mě baví jeho styl a lehkost s kterou přistupuje ke spisovatelské profesi. Tuším, že se od něj dočkáme ještě opravdu velkolepých věcí... Připravuje se na obrovskou sci-fi ságu, která ohromí celý svět. Nicméně i META stojí za přečtení. Autor má obrovský dar, kdy umí uchopit i otřepaná a nepříliš originální témata, která pojme naprosto autentickým způsobem! Díky mistře!

markyticka
30.12.2021

Česká a čtivá kniha s docela dobrou scifi-stalkingovou zápletkou. Ale občas jsem se ztrácela v časech, občas jsem se musela kousnout číst dál a stalkera jsem odhalila v podstatě hned, takže na 5 hvězdiček to za mne ještě nebylo. Ale třeba příště - 4 hvězdičky za odvahu a na povzbuzení k další tvorbě :)

Cortegos
22.12.2021

Zajímavý, poutavý a propracovaný příběh. Má první zkušenost se současnou literaturou a stála za to. Na hlavní téma je určitě třeba poukazovat. K vcelku realistickému pojetí mi moc nesedí konec.

mi-380
17.12.2021

Nečekaně svěží příspěvek k superhrdinům. Oživeno situačním humorem, netradičním stalkingem, učebnicovými podobami sexuálního obtěžování a nekonečnými psychickými souboji s matkou. To vše v domácím prostředím pražských mileniálů.
Audiokniha, příjemný hlas Kristýny Podzimkové.
80 % (zatím 463 hodnotících s průměrem 88 %).

czeliza
28.11.2021

Tak trochu se mi nechce věřit, že takový klenot máme mezi původními českými knihami.
Syrová, reálná témata dobře zpracovaná v příběhu, který mě nutil otáčet stránky dál a dál. Postavy nebyly nutně univerzálně sympatické, jako uvěřitelné - a hlavní záporák byl reálně na utopení ve studni. Dlouho mě žádný knižní villain tak netočil. Dobře vykreslené ženské postavy, power of friendship saves the day (sort of), komplikované vztahy v rodině, prostředí Prahy a "superhrdinové"... Prostě 5* bez debat. Autor je borec.
Ale ten konec :) Jako šťastná z něj nejsem :)

ivetka859
08.11.2021

Někdy během loňského roku mi přišlo, že instagram změnil ráz z estetického na informační, zaplnil se texty a citáty, nadáváním na politiku v čele s premiérem, o právech a emancipaci žen, o vlastní individualitě, sexualitě, veganství posílilo... Přijde mi, že autor to všechno vzal a narouboval do kostry superhrdinského sci-fi. Jenom na to superhrdinství nakonec nezbylo moc místa. Chyběla mu tam už jenom Greta, fast fashion a podpora podniků.
A aby tomu dal cool a punk kabátek, máme tu hovorovou češtinu s anglicismy, Žižkov, zvratky po alkoholu, kocoviny a patologický vztah s rodiči, podvody ve škole nebo třeba mileniálské nadávání na mileniály...

Mimochodem, k smrti nenávidím "bysme".

Možná, kdybych od začátku věděla, do čeho jdu, že hlavní téma bude teda STALKING, četlo by se mi to jinak. Ale když celá první polovina knížky je "pain" kvůli jazyku i bezcílnému obsahu, a druhá půlka je "pain", protože to už teda chcete dočíst, když jste si to protrpěli tak daleko, dobrý pocit z toho nemám.

Renatka11
06.11.2021

Metu mi doporučila moje dcera, které ji zas doporučila její kamarádka. Prý by se mi to mohlo taky líbit... No, a líbilo, jak originální námět, tak zvláštní a naprosto nepředvídatelný příběh i hodně zajímavý styl vyprávění.