Meta

Superlidé existují. Ale žádný z nich není superhrdina. Nikdo na začátku jednadvacátého století nepotřebuje nadšence ve spandexu a pláštěnkách, kteří by se po nocích honili za zločinem. Zato po supershowbyznysu se lidé můžou utlouct. Ve světě, kde jsou superschopnostmi obdařené Mety světovými celebritami — nebo preventivně stíhanými nepřáteli státu —, nechce být Lenka Křížová ničím z toho. Je to zkrátka holka, která si chce odchodit vysokou, utratit alimenty a občas pomoct kamarádce u zkoušky svými mimickými schopnostmi. O slávu ani o davy fanoušků se nikdy neprosila. A přesto se zdá, že jednoho má....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/428849/meta-Hi8-428849.jpg 4.5271
Thrillery, Literatura česká, Fantasy
Vydáno, Host

Kniha Meta

Kristi_čte
včera

Tak tohle se hodně povedlo! Už samotná hlavní hrdinka mi byla opravdu sympatická a musím říct, že ji Pavel Bareš vykreslil skvělé.
Dále mě v jeho podání zaujalo téma stalkingu a i hlavní zapírak knihy, který byl opravdu odporný a svým způsobem fascinující.
Celkově byl příběh napínavý a zajímavý a to právě díky tématu "superhrdinství"/odlišnosti některých lidí a také už výše zmíněným tématem stalkingu.

MrsNobody

Skvěle napsaný příběh z trochu upravené současnosti. Velké (ale přesto pořád tiché) téma násilí na ženách, které se očividně nevyhýbá ani "superlidem". Nevím, jestli bylo zrovna tohle záměrem a poselstvím knihy, ale velice si vážím, že se do toho pustil zrovna chlap. (A ta obálka je perfektní :) )

Affares

Jelikož jsem četl oba Kronovy díly, říkal jsem si, že rukopis autora už budu trochu znát, ale ono houby! Začátek knihy jsem moc nechápal, nebral mne, ale jak se ukázalo, byla to jen správná příprava na ten mazec co nastal. Nečekal bych, že se mi styl flashbacků hlavní postavy a řada "fun facts" bude zamlouvat ale ono to fakt sedí. A co mne skutečně zaujalo, byla hloubka myšlenek na téma ženy/muži a to hlavní - stalking. Skoro by se tahle kniha mohla stát součástí četby o této problematice. Jasně, kniha je o mladé holce s řadou problémů ale rozhodně má co říct. Kniha nesedne každému ale za mne trefa do mé současné chuti. A upřímně mi přišla kvalitnější než první dva díly Krona. Přijde mi, že autor "zraje", a těším se na další knihy.

kikidok

Nemůžu moc pochopit ten hype okolo téhle knihy. Jo, je to čtivě napsaná kniha, která je posazena do verze superlidí našeho světa, ale nemůžu pochopit, proč by to pro někoho měla být kniha roku 2020. Není špatná, to říct nechci. Jak jsem řekla, je celkem čtivě napsaná, z těch názorů jsem místy měla pocit, že to píše feministická autorka - čímž mě trochu fascinovaly. Ale nevidím tam žádnou přidanou hodnotu. Asi jsem zklamaná jen proto, že jsem tam tu hodnotu čekala - i když mi ji nikdo nikdy neslíbil. Řešení patové situace mě napadlo ihned, jakmile jsem se dozvěděla jak se věci mají a nakonec se to tak i stalo - jen o 100 stran později. Jak na Ne-Alexe přišla mi přijde absurdní - není vysvětleno kdy ji vůbec napadlo, že to mohl být on. No nevím, neuspokojila mě.

Marcel7

Wow, tak tahle kniha byla jízda! Nevím co pochválit dřív. Tato kniha je nádhernej hybrid mezi sci-fi, thrillerem a vypsáním se z frustrace z tohoto světa ať už ohledně témat konzumismu, sociálních médií, slávy nebo patriarchátu. Je napsaná moderně, jazyk mě nejen bavil, ale byl mi blízký a pořád čtenáře drží lehce na špičkách.

Celý děj strašně rychle odsýpá a vy jen hltáte a hltáte, protože chcete vědět víc. Chcete víc filozofovat s Lenny, chcete se víc zlobit na celej svět, chcete zjistit co se sakra děje, chcete zjistit kdo je původní Ne-Alex (a když si myslíte, že to víte, tak vám teorie velice krachne a pak znova a až další tip je konečně správně), chcete zpomalit ale nejde to. Jsem z dojmů z této knížky tak plná, že si ji vážně budu muset přečíst ještě jednou, protože tato kniha je jak horská dráha, po celý ty jízdě plný řevu a padlých sanic si to prostě musíte dát znova.

A asi budu opakovat milion dalších lidí, ale jak tuto knížku z pohledu holky mohl napsat borec vážně nechápu. Protože byl strašně relatable, protože jde vidět, že chápe. A protože chci sakra Lenny a Debí za kámošky sakra!

Fun fact? Pavel mi obnovil mou naději v české spisovatele. Konečně něco novýho, svěžího, mladýho (jako fakt super pocit, když je někdo tak dobrej ve věku mýho mladšího bráchy) a neotřelýho, mimo žánr pro maminy. Takže jo, asi dám šanci více našim spisovatelům, díky za to Pavle.

Mousiiinka88
29.12.2020

Meta je bezesporu kniha nezměrných rozměrů. Během čtení jsem byla na hromádce rozpaků a různých pocitů. Nemohla jsem se rozhodnout, zda se mi kniha líbí či nikoli. Byla jsem prostě na totálních pochybách. Ano či ne? Toť otázka.
Co vám budu vyprávět, když jsem si tuhle knihu kupovala, měla jsem od ní nějaké to očekávání. S tímto očekávám jsem ji začala číst. Kniha o superlidech, řeknete si… však tam není pořádně čím překvapit.
Omyl! Tohle je sice kniha o superlidech. Ale rozhodně je to kniha, která má čím překvapit! Mě totiž překvapila bezmezně. Moje očekávání byla zbořena, rozdrcena na miliony maličkatých kousíčků a totálně rozprášena. Místo toho, co jsem čekala, jsem ale dostala pozoruhodný příběh, který se mi vryl pod kůži. Pavel Bareš mě touto knihou rozebral na molekuly, jen aby mě vzápětí na konci knihy složil dohromady.
Hned od prvních stránek mi mělo být jasné, že to nebude nic obyčejného. Bylo to zopakováno hned několikrát : PROTOŽE TOHLE NENÍ JEDEN Z TĚCH PŘÍBĚHŮ!
A taky že nebyl!
Pokud jste METU ještě nečetli, vřele doporučuji. Pokud budete u čtení ze začátku váhat stejně jaká já, apeluji na vás – nepřestávejte! Opravdu to stojí za to. Nebudu prozrazovat děj, tím bych vás ochudila o zážitek spojený s touto knihou. Jediné co můžu prozradit je, že to byl zážitek plný „jiného světa“, stalkingu, špatných vztahů, skvělého kamarádství, zatajovaných pravd a pokřivených osobností.

keselylenka
28.12.2020

Neotřelý námět a svižně ubíhající děj. K tomu ale i rozhodně zajímavé myšlenky které mi ještě pár dnů nedají spát.

Natysknihou
28.12.2020

Nebudu lhát, vůči knihám od českých autorů jsem byla dlouho skeptická. Tahle mě však zaujala jak obálkou, tak anotací, tak také recenzemi. Šla jsem do ní s tím, že vlastně vůbec nevím, o čem má být, věděla jsem jenom, že tam budou jistou roli hrát superhrdinové, a o to víc jsem byla překvapená.

Chtěla bych říct tři věci:
Zaprvé, doporučuji vám knihu začít číst stejně jako já, s co nejméně informacemi.
Zadruhé, tahle kniha mě nadobro přesvědčila, že se české knihy dokážou vyrovnat těm zahraničním.
A zatřetí, Ryan Goosling, Jack Rozkachňovač a další, jsou prostě dokonalí :)