Meta

Meta https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/428849/bmid_meta-Hi8-428849.jpg 4 684 179

Superlidé existují. Ale žádný z nich není superhrdina. Nikdo na začátku jednadvacátého století nepotřebuje nadšence ve spandexu a pláštěnkách, kteří by se po nocích honili za zločinem. Zato po supershowbyznysu se lidé můžou utlouct. Ve světě, kde jsou superschopnostmi obdařené Mety světovými celebritami — nebo preventivně stíhanými nepřáteli státu —, nechce být Lenka Křížová ničím z toho. Je to zkrátka holka, která si chce odchodit vysokou, utratit alimenty a občas pomoct kamarádce u zkoušky svými mimickými schopnostmi. O slávu ani o davy fanoušků se nikdy neprosila. A přesto se zdá, že jednoho má.... celý text

MarcelKarkul
30.12.2021 5 z 5

Pavel je prostě hvězda! Strašně mě baví jeho styl a lehkost s kterou přistupuje ke spisovatelské profesi. Tuším, že se od něj dočkáme ještě opravdu velkolepých věcí... Připravuje se na obrovskou sci-fi ságu, která ohromí celý svět. Nicméně i META stojí za přečtení. Autor má obrovský dar, kdy umí uchopit i otřepaná a nepříliš originální témata, která pojme naprosto autentickým způsobem! Díky mistře!

markyticka
30.12.2021 4 z 5

Česká a čtivá kniha s docela dobrou scifi-stalkingovou zápletkou. Ale občas jsem se ztrácela v časech, občas jsem se musela kousnout číst dál a stalkera jsem odhalila v podstatě hned, takže na 5 hvězdiček to za mne ještě nebylo. Ale třeba příště - 4 hvězdičky za odvahu a na povzbuzení k další tvorbě :)

Cortegos
22.12.2021 5 z 5

Zajímavý, poutavý a propracovaný příběh. Má první zkušenost se současnou literaturou a stála za to. Na hlavní téma je určitě třeba poukazovat. K vcelku realistickému pojetí mi moc nesedí konec.

mi-380
17.12.2021 5 z 5

Nečekaně svěží příspěvek k superhrdinům. Oživeno situačním humorem, netradičním stalkingem, učebnicovými podobami sexuálního obtěžování a nekonečnými psychickými souboji s matkou. To vše v domácím prostředí pražských mileniálů.
Audiokniha, příjemný hlas Kristýny Podzimkové.
80 % (zatím 463 hodnotících s průměrem 88 %).

czeliza
28.11.2021 5 z 5

Tak trochu se mi nechce věřit, že takový klenot máme mezi původními českými knihami.
Syrová, reálná témata dobře zpracovaná v příběhu, který mě nutil otáčet stránky dál a dál. Postavy nebyly nutně univerzálně sympatické, jako uvěřitelné - a hlavní záporák byl reálně na utopení ve studni. Dlouho mě žádný knižní villain tak netočil. Dobře vykreslené ženské postavy, power of friendship saves the day (sort of), komplikované vztahy v rodině, prostředí Prahy a "superhrdinové"... Prostě 5* bez debat. Autor je borec.
Ale ten konec :) Jako šťastná z něj nejsem :)

ivetka859
08.11.2021 2 z 5

Někdy během loňského roku mi přišlo, že instagram změnil ráz z estetického na informační, zaplnil se texty a citáty, nadáváním na politiku v čele s premiérem, o právech a emancipaci žen, o vlastní individualitě, sexualitě, veganství posílilo... Přijde mi, že autor to všechno vzal a narouboval do kostry superhrdinského sci-fi. Jenom na to superhrdinství nakonec nezbylo moc místa. Chyběla mu tam už jenom Greta, fast fashion a podpora podniků.
A aby tomu dal cool a punk kabátek, máme tu hovorovou češtinu s anglicismy, Žižkov, zvratky po alkoholu, kocoviny a patologický vztah s rodiči, podvody ve škole nebo třeba mileniálské nadávání na mileniály...

Mimochodem, k smrti nenávidím "bysme".

Možná, kdybych od začátku věděla, do čeho jdu, že hlavní téma bude teda STALKING, četlo by se mi to jinak. Ale když celá první polovina knížky je "pain" kvůli jazyku i bezcílnému obsahu, a druhá půlka je "pain", protože to už teda chcete dočíst, když jste si to protrpěli tak daleko, dobrý pocit z toho nemám.

Renatka11
06.11.2021 4 z 5

Metu mi doporučila moje dcera, které ji zas doporučila její kamarádka. Prý by se mi to mohlo taky líbit... No, a líbilo, jak originální námět, tak zvláštní a naprosto nepředvídatelný příběh i hodně zajímavý styl vyprávění.

Noeni
18.10.2021 5 z 5

Ano, ano, ano!!! Konečně česká kniha, která řeší vážná současná témata jako je stalking, obtěžování, vydírání, znásilnění. Navíc to všechno autor podal a zakomponoval do příběhu tak originálním způsobem, že mu zcela patří můj obdiv a náklonnost! Vůbec mi nevadil jazyk, jakým je knížka napsaná, čehož jsem se na začátku obávala, je zde hovorová čeština s vulgarismy a anglicismy, ale k příběhu se to dokonale hodí a řekla bych, že je díky tomu autentičtější. Jsem ráda, že se autor držel i českého prostředí. Hlavní postavy byly úžasně propracované a líbil se mi nápad s kachničkama!
Mám ohromnou radost, že tahle knížka existuje, čtení jsem si moc užila. Veliký dík a klobouk dolů autorovi!
Projekt Kronos mám na seznamu.

lištička123
17.10.2021 5 z 5

Skvělá, čtivá kniha.

karol.cadex
13.10.2021 3 z 5

Mám takový pocit, že to, jakým stylem je kniha psána, znělo dobře snad jen v autorovo hlavě, ale na papíře je to oči a nervy drásající... Neuměla jsem se na Lenku naladit, ani na její smysl pro humor, na její realitu, působila na mě jako afektovaný a arogantní harant a celá Praha jako ploché semeniště čehosi. Já chápu, jak to autor myslel, aby to mělo takový ten nádech cynismu a mladický cool pohody, jenže to se prostě nepovedlo. Je mi třicet a při čtení jsem si připadala jak stará babka za zenitem. Plus ještě to používání anglicismů... To bych čekala u dívčího románku nebo jednodušší literatury, takhle autor tu knihu hrozně shazuje.
Přitom příběh je super. Zápletka taky. Trochu bych tam cítila i Kulhánkův odkaz. Kdyby Lenka nebyla taková kráva a kdyby autor psal víc s pokorou. Fakt mě to mrzí.

Sixtinka144
12.10.2021 5 z 5

Netajím se tím, že moc ráda podpořím naše české autory, a proto i Meta (spolu s Projektem Kronos) je už nějakou dobu součástí mé knihovničky. Sice jsem se k ní dostala až teď, protože jsem z knihy měla velký respekt, díky recenzím, které říkali, že vás příběh naprosto rozloží. A měli pravdu. Do knihy jsem se začetla okamžitě, autor umí skvěle psát, takže se to četlo samo. Nemohla jsem se odtrhnout, proto jsem ji přečetla na jeden nádech a vůbec toho nelituji. Příběh je naprosto originální, a i když už na začátku dostáváme varování, že kniha není o superhrdinech, stejně jste nakonec paf, protože TOHLE jste nečekali. Jsem moc ráda, že jsem se na knihu konečně vrhla a už teď mohu říct, že je Meta v mých top knihách za tento rok. Určitě všem vřele doporučuji. A už se nemůžu dočkat na Projekt Kronos.

misatrix
13.09.2021 4 z 5

(SPOILER) At jsem od knihy cekala cokoliv, vse bylo jinak. Pribeh je velice dobre napsan, vzdy kdyz uz jsem se bala, ze pribeh bude nudny, nastal nejaky zvrat, Lenny je skvělá, Debi me obcas stvala (ale to se da prezit) hlavni i vedlejsi dejove linky jsou pekne propracovane a celkove do sebe zapadaji. Jen z vysledneho rozuzleni jsem "v depresi". Cekala jsem, ze jeji svoboda bude omezena, ale ze se na nej bude muset divat a jeste ho poslouchat...

IvikaS
13.09.2021 3 z 5

Ten konec naprosto odpovídal českým poměrům, jinak mě kniha trochu zklamala asi jsem měla přliš vysoká očekávání.

anet.myblog
31.08.2021 5 z 5

Na knihu Meta od českého autora Pavla Bareše jsem slyšela chválu ze všech stran. A furt jsem se k ní nemohla dostat, až na ní letos v srpnu došla řada. A jo, přidávám se do skupiny všech těch nadšených čtenářů Mety.

Nenechte se na první dobrou odradit tím, že jsou tam prvky sci-fi, fantasy a že tu vystupují superlidé se svými superschopnostmi. Jasně, je to součást tohoto příběhu, ale mě na knize zaujala ta témata, co hlavní hrdinka Lenny s její spolubydlící Debí řeší. Mezilidské vztahy, rodinu, přátelství, sebelásku, násilí na ženách, vydírání a hlavní roli tu hraje stalking. Právě o tomto tématu jsem snad ještě žádnou knihu nečetla, přitom je to něco, co se v dnešní době děje bohužel často a rozhodně to není v pořádku.

Styl psaní autora je dost specifický. Píše “moderním jazykem” a používá dost anglická slova (anglicizmy). Mně to ale při čtení pouze dodávalo na autentičnosti.

Taky musím pochválit, jak skvěle autor dokázal popsat celý příběh z pohledu ženy, protože to celé působilo přirozeně a realisticky. A to, že se celý příběh odehrával v Praze je za mě taky velké plus!!

Jo, o Metě bych tu mohla básnit asi vážně dlouho. Myslím, že by ji měl dát šanci vážně každý. Knížku moc doporučuju!

zpetkeknize
27.08.2021 5 z 5

O Metě už jsem slyšela mnohokrát ze všech stran, většinou jen samou chválu. Sama jsem si ale nebyla jistá, jestli to bude pro mě. Obvykle čtu hlavně romanci, po thrilleru sáhnu jen zřídkakdy. Ale asi bych to měla přehodnotit, jelikož se mi již potřetí stalo, že mě taková kniha opravdu zvedla ze židle. A navíc mám pocit, jako by Pavel Lenčiným hlasem opravdu mluvil za celou naši milleniálskou generaci. Děj je výborně vystupňovaný, zápletka originální, zároveň se ale nejedná jen o thriller s fantasy prvky. Skrývá v sobě spoustu závažných témat a zpověď naší generace. Neskutečně povedené!

katallinka
20.08.2021 5 z 5

Naprosto geniální! Nejen obsahem, ale i formou jakou to bylo napsáno. Myslím, že je škoda, že obálka a anotace je poměrně zavádějící. Kniha totiž zachycuje velmi důležité témata, za kterých mám po přečtení úplně sevřený žaludek. Témata byly až děsivě reálné. Klobouk dolů před panem autorem!!

Akléda_
12.08.2021 5 z 5

Tohle bylo geniální. Za svůj život už mám přece jen něco načteno a tohle bylo něco, co jsem ještě nikdy nečetla, což je co říct. Neskutečně originální příběh, stránky, které mizí pod rukama, děsivě reálná zápletka, při jejímž čtení jsem měla pocit že mě někdo sleduje. To jak to má autor celé promyšlené, superhrdinové do toho a navíc perfektně vykreslené to, že nemůžeme vědět kdy kdo něco takového dělá... Vše navíc proloženo fun facty, ze kterých mi občas bylo opravdu smutno a chtělo se mi brečet. V knížce je i tuna zajímavých myšlenek a podnětů, konec není nijak uspěchaný a líbilo se mi, jak hlavní hrdinka říkala že z toho možná i jednou napíše knihu. Tohle bylo fakt hustý, ale jen v tom nejlepším slova smyslu.

Honey82
27.07.2021 5 z 5

Pohled na mileniály trochu jinak. Hodně mě baví všechno, co zavání superhrdinstvím. A vůbec není divné, že se to děje tady, v Praze, a ne v rozmláceném New Yorku. Ale přesah v Metě je hodně zajímavý, hlavně po #meeto a ferigate. Fakt je zajímavé podívat se na Zápisník jedné lásky očima holky, kterou pronásleduje stalker. Bavil mě jazyk, hodně. Myslím, že psát o mladých se nedá čistě spisovnou češtinou. A i když obecná a hovorová na papíře dokáže hodně drhnout, tohle se četlo bez škobrtnutí. Velmi příjemné překvapení.

cori
25.07.2021 3 z 5

Lenka je mimik, který dokáže měnit vzhled svého těla a vzít si jakoukoli podobu. Bohužel se musí vypořádat se stalkerem. Kdyby hlavní postava neměla "metaschopnost" a byla by to obyčejná holka, kniha by spadala do kategorie čtení pro dívky. Autor ale přidal sci-fi téma a hned je z celé zápletky fantasy thriller. Ke konci se kniha stává velmi napínavou. Proč si dvacetiletá holka hraje s gumovými kachničkami?

ElessaRiverbow
24.07.2021 4 z 5

Kniha mě zaujala hlavně svojí anotací a pozitivním ohlasem od čtenářů. Zpočátku mě trochu iritovala hovorová čeština, protože na ní nejsem v knihách zvyklá, ale po několika kapitolách jsem si už zvykla. Hlavní hrdinka byla sympatická, stejně tak i její kamarádka Debie. Hodně zajímavé byly Lenčiny vsuvky „fun facts“, které se sem tam objevily. Konec byl pro mě nečekaný a překvapující.