Meta

Meta https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/428849/bmid_meta-Hi8-428849.jpg 4 684 179

Superlidé existují. Ale žádný z nich není superhrdina. Nikdo na začátku jednadvacátého století nepotřebuje nadšence ve spandexu a pláštěnkách, kteří by se po nocích honili za zločinem. Zato po supershowbyznysu se lidé můžou utlouct. Ve světě, kde jsou superschopnostmi obdařené Mety světovými celebritami — nebo preventivně stíhanými nepřáteli státu —, nechce být Lenka Křížová ničím z toho. Je to zkrátka holka, která si chce odchodit vysokou, utratit alimenty a občas pomoct kamarádce u zkoušky svými mimickými schopnostmi. O slávu ani o davy fanoušků se nikdy neprosila. A přesto se zdá, že jednoho má.... celý text

Karolína2425
24.07.2020 5 z 5

Vůbec jsem nevěděla do čeho jdu. Superschopnosti a tak, myslela jsem si. Tůdle, byl to nářez. Téma knihy jsem sice rozluštila na začátku knihy, ale stejně mi po dočtení první části běhal mráz po zádech a pořád dokola jsem o tom přemýšlela. Názory společnosti zde byly vykreslené bravurně, stejně jako vyobrazení hlavni hrdinky a ostatních postav. Až jsem si myslela, že tu po zemi kráčí také. Opravdu skvěle zpracované a zprostředkované téma. Samotný nápad skloubený s tímto tématem byl zajímavý a děsivý. Celé by se to klidně mohlo stát, bylo to až moc reálné. Tahle kniha ve mě bude rezonovat ještě dlouho. Přečtete si ji, opravdu stojí za vaši pozornost.

Klarsik3
24.07.2020 5 z 5

Super schopnosti jsou tu jen taková třešnička .. Nebýt kachniček tak o téhle knize nemůžu říct že byla super. Jako ona super je o tom žádná. Jenže je to tak reálně děsivý téma že vás to prostě rozloží.. Donutí vás to přemýšlet.. Určitě stojí za přečtení a to ne jen jednou.. Kachničky sou pecka :-D

farys_books
20.07.2020 5 z 5

Meta je úžasná už jen tím, jak je reálná. A taky tím, že kdybyste nevěděli, že knihu napsal muž, tak to neuhodnete.
Celou knížku jsem přečetla v podstatě jedním dechem a řeknu vám, že to byla jízda. Hlavní hrdinka Lenka byla tak strašně reálná, jako kdyby opravdu existovala a já opravdu četla její život. A vůbec nehledím na to, že do knížky byli vpasováni superlidi, protože vůbec nebyli důležití. Ne. Důležité bylo totiž to, co se může stát i v opravdovém světě. I vám. A možná proto jsem měla při čtení často husí kůži. S Lenkou jsem soucítila a chtěla jsem, aby to s ní dopadlo dobře a až moc často jsem se přistihla při přemýšlení o tom, jak lehce může něco, co postihlo Lenku, postihnout i nás.
Konec tomu jen nasadil korunu, protože ano, tak to ve světě prostě chodí. Ti dobří jsou potrestáni a ti špatní také, ale o hodně méně, než by zasloužili.
No a nesmím zapomenout na příjemné rozptýlení ve formě úchylky na kachny, u toho jsem se vždycky musela smát.
Prostě, Metu si přečtěte. Dá vám toho hodně na přemýšlení.

rajcatko
19.07.2020 4 z 5

Pavel Bareš, milovník citoslovce, slavný autor Kronových dětí, které ještě nedopsal, neboť si odskočil k této jednohubce. A jak podle něj vypadá peklo? To se dozvíte, když si přečtete Metu. Stojí to za to!

Prince_of_book
16.07.2020 5 z 5

Metu jsem si pořizoval s vééélkým očekáváním a nebyl jsem zklamán. Děj od začátku dobře načrtnutý, je až neuvěřitelné jak důvěryhodně dokáže Pavel Bareš napsat hlavní postavu dívky vysokoškolačky. Občas jsem se sice ztrácel v časových osách, které se v knize střídali, ale i ty ve výsledku a závěru knihy dostaly perfektní smysl.

Každý přemýšlel někdy nad tím, jakou schopnost by chtěl mít kdyby nějakou mít mohl, ale po přečtení Mety jsem rád, že mojí největší super-schopností není přeměnˇování, nebo teleportace, ale zájem o knihy a finance.

Za mě Pavel Bareš dokázal nejen naplnit očekávání, on ho dokonce i překonal a kniha má u mě velký potenciál zařadit se mezi knihy roku.

100/10

martina1199
15.07.2020 5 z 5

Tohle bylo jedním slovem vynikající :-) Meta - něco za, něco navíc - to přesně vystihuje, co dostanete, když si tuto knihu přečtete. Očekáváte nějakou scifárnu o lidských jedincích se superschopnostmi, kterou kniha určitě je, ale k tomu získáte mnohem více. Třeba parádně vykreslený svět, kde to mety nemají vůbec tak jednoduché, jak by si mohli čtenáři zpočátku představovat. Nebo obraz života mileniálů a vnějšího tlaku, který je na ně společností vytvářen. A k tomu názorný příklad ohavného, nebezpečného stalkingu. A ten závěr! Je to vlastně konec? Nebo začátek něčeho dalšího?

Po dočtení knihy jsem věděla tři věci - za prvé jsem opravdu ráda, že nepatřím mezi mileniály (i když my starší ročníky to taky nemáme jednoduché) a za druhé, že nejsem meta. A v neposlední řadě za třetí, že autor je opravdu borec, když dokázal napsat příběh z pohledu ženské hrdinky tak věrohodně, že bych to do muže nikdy neřekla. (To jsou ty předsudky, ale poučila jsem se.)

A na závěr si dovolím slovy autora: "Pokud byste si mohli vládnout nějakou superschopností, jaká by to byla?"

Lethania
14.07.2020 5 z 5

Chtít být meta nebo nechtít. To je oč tu běží. Superlidé jsou mezi námi, ale není to zas tak růžové jako u X-menů či Avengers. Žádní superhrdinové totiž nejsou, což je trochu zklamáním. Doufala jsem ve větší hrdinství.
Autor píše neuvěřitelně čtivě, hovorový jazyk je jako můj vlastní. Také do vět přidávám anglická slovíčka a tak podobně.
Příběh poklidně plyne a pak bum. Najednou se všechno sesype jako dům z karet a hlavní hrdince, kterou jsem si oblíbila, nezbývá nic jiného, než být metou.
Pavel Bareš se také zabývá vážnými věcmi a prolíná je s hlavním příběhem. Bravo!
Knihu rozhodně doporučuji.

Kroana3
09.07.2020 3 z 5

(SPOILER) Zajímavý nápad, hodně čtivě napsané a části se stalkerem jsou vyloženě mrazivé... Ale konec mi přišel velmi nelogický
SPOILER!!!
Jako fakt byste stalkera nechali s jeho obětí? Za průhlednými dveřmi? Který psycholog by TOHLE dovolil?

Libris_Na_Ex
07.07.2020 5 z 5

Tahle kniha vypráví o něčem úplně jiném než čekáte. A je to dobře. Je to téma, nad kterým se málo uvažuje ve spojitosti se Superlidmi a málo mluví v naší společnosti. A postavy to skvělé dokreslují, protože jsou výborně napsané. Celkově autor píše velmi dobře. Líbí se mi jak komunikuje se čtenářem (vis. první strana knihy). Na druhou stranu se pořád nemůžu rozhodnout jestli mi vadí přeskakovaní mezi různými událostmi v čase. Asi to bude tak, že bych bez toho přežila, na druhou stranu Pavel Bareš to zvládá dobře a přehledně, takže se to přežít dá.

PetrKral
05.07.2020 2 z 5

(SPOILER) Výborný námět, velmi dobře psané, ale bohužel některé nedomyšlenosti a otravné chování hlavní hrdinky, které jsem prostě nevěřil - navíc nejasné skoky v čase a FUN FACT, mi zhruba od poloviny knihu dost otrávily.
Skoro jsem nedočetl, protože jsem ztratil důvod jít dál s hlavní hrdinkou. Nevěděl jsem vlastně kam...
Navíc je ohromná škoda nevyužitého potenciálu super lidí. Skoro to v příběhu nemělo opodstatnění.
Asi jsem už úplně jiná generace a mileniálské fňukání, jak je těžký život, kdy si mám vybrat mezi HBO a NETFLIXEM, mi přijde směšné... ;-)

veriszv
01.07.2020 5 z 5

Moje první setkání s autorem a jsem nadšená! Příběh o superhrdinech, kteří ale ve skutečnosti nejsou tak podstatní, jak by se mohlo na první pohled zdát. Je to skvěle napsaný, nedá se to odložit, řeší se tu důlěitý téma a navíc jsou v tý knize odkazy na Harryho Pottera a Samotáře :) ! Tohle si přečtěte!

marcela9143
01.07.2020 5 z 5

Naprosto skvělý. Některé pasáže jsem četla se zatajeným dechem.

Mishak
29.06.2020 5 z 5

Z počátku jsem měla problémy se začtením se - kvůli hovorovému jazyku, ale i anglickým fázím. Jenže tak rychle jsem si na to zvykla, že jsem knihu dočetla jedním dechem.
Příběh je skvělý! Dokonale sestavený, tajemný, má neskutečný spád! Tohle mě opravdu moc bavilo! A stydím se, že jsem si zpočátku myslela, že to nebude to pravé pro mě (abyste mě pochopili Projekt Kronos naprosto zbožňuju! jen jsem se tady bála tématu), protože - BOŽE - tohle JE TO PRAVÉ PRO MĚ!!!
Kniha zpočátku vůbec nepůsobí jako thriller. To až pozvolným postupem příběhu vyplouvá na povrch.
Líbí se mi, že ve zdánlivě obyčejném tématu (superhrdinové) je vlastně mnohem, mnohem víc! Je v něm tak moc, že vás superschopnosti začnou vyloženě děsit.
Já miluju přeskakování časů i rovin příběhu! Baví mě skládat si ty střípky dohromady. Miluju tok myšlenek tohohle autora! A s nadšením očekávám další knihu, u které už váhat nebudu ani minutu!

Sirius
28.06.2020 5 z 5

Od Pavla Bareše jsem kdysi dávno zkoušel číst první Kronos... ale ten mě odradil svojí tloušťkou a vlastně i tématem, protože mi přišlo, že superhrdinové fakt můžou být jenom v komiksu a ne v beletrii... no a pak na mě na Kosmasu začala blikat obálky Mety. Nedbal jsem popisků ohledně superhdinů, tohle mi šíleně moc evokovalo noir... a pak jsem navíc všude slyšel jak je ta knížka super. Což mě odrazovalo, protože obvykle mám zkušenost s tím, že je to spíš pěknej marketingovej průjem... no a víte co? V případě Mety tomu fakt není. Protože Meta je fakt ale fakt bomba. Za kterou by se nemuseli stydět ani takový klasici jako King nebo Hitchcock. Když si totiž odmyslíte téma superlidí, dostanete ponurej brutální thriller s tématem stalkingu, kterej vyplouvá pozvolna na povrch. A kde je téma superschopností důležitou třešničkou na dortu - když si uvědomíte jak děsivou schopnost vlastně hlavní padouch má k dispozici. Jenže vedle parádního nápadu ta knížka vyniká tím, jak je napsaná. Bareš skáče z jedný roviny do druhý, hraje si se sledem scén a s časem a všechno mixuje tak brilantně, až z toho místy dostáváte závrať. Nemluvě o bourání stěny mezi čtenářem a hlavní hrdinkou, kterou zvládl vylíčit naprosto perfektně. Stejně jako prostředí vysokoškoláků, který naplno jedou v popkultuře - když znáte filmy, komiksy, muziku, budete fakt na vrcholu literárního blaha. Ovšem tím, co mě na týhle knížce fascinuje nejvíc je to, že Bareš téma stalkingu zpracoval parádně a neotřele... a koncem celej příběh fakt dotáhl do naprosto skvělýho noiru, kde hlavní hrdinka postupně sundává masky a ukazuje, kdo vlastně je. Smekám.

anna_korinkova
28.06.2020 5 z 5

Příběh, od kterého se nebudeme moct odtrhnout s hlavní hrdinkou, kterou si zamilujete. Tato kniha vás nenechá spát ještě několik dní po jejím dočtení. Skvělý zážitek, jednoznačně doporučuji.

Babouš
24.06.2020 4 z 5

Míň superhrdinské, než jsem podle anotace čekal. Superschopnosti jsou tady využité jako odrazový můstek pro mrazivý příběh o stalkingu, vydírání a postavení žen v současný český společnosti. Správňáckého Kapitána Ameriku tady nenajdete. I tak byste si tuhle novinku ale měli přečíst, protože je mega - nebo spíš meta? - čtivá, ke konci zběsilá jako akční film, a sem tam vás odrovná vtipným přirovnáním nebo detailem studentského života. Slabinou pro mě je detektivní zápletka a s ní související zvrat v druhé polovině knihy, který uhodne i méně sečtělý čtenář thrillerů, a občas chaotické střídání časových linek. Jinak ale doporučuju, je to radost číst!

Lenny.Wolf
24.06.2020 5 z 5

Vůbec jsem neměla v plánu tuhle knihu číst, ale pak se jí začal plnit instagram, do toho mě zaujala ta krásná obálka a anotace taky nevypadala marně. Přeci jen, kdo by nechtěl být superhrdina, že?
Vůbec jsem se od knihy nemohla odtrhnout, bylo to skvěle podané, vše jsem si dokázala představit do posledního detailu a ty pocity, které ve mně čtení vyvolávalo, za to patří autorovi kloubouk dolů. Mám ráda knížky, které nejsou prvoplánové a je tam něco víc, nějaký přesah k zamyšlení a tady jsem to dostala. Rozhodně tuhle knihu budu teď každému cpát na potkání a 5* si víc než zaslouží!

Pitbullka
23.06.2020 5 z 5

Říkala jsem si, že Meta bude další tuctová knížka o superhrdinech. Ale omyl. Tahle designově vyvedená kráska vás zničí, rozloží. Budete přemýšlet o tom, kolik je v příběhu pravdy, jak moc se v některých věcech nacházíte a že ten příběh se dost možná mohl stát právě vám. Velký doporučení a za mě jedna z nejlepších knih letošního roku.

withoutyou
23.06.2020 5 z 5

Tak jo. Knihu jsem dočetla dva dny nazpět a pořád mi rezonuje v hlavě. To totiž s vámi tato kniha udělá. Okamžitě vás vtáhne do příběhu a vy nechcete přestat číst. Autor si nebere servítky, nebojí se tnout do ziveho, poukázat na problémy , které jsou i v dnešním světě stale tabu. Hlavní hrdinka je svá, ironická , ne každému asi sedne , ale já si ji upřímně zamilovala. Protože co si budem, je osvěžující číst jednou o holce, která není pořád happy, ale má i svoje stinné stránky, kterých si je ( a to je důležitý) ona sama dobre vedoma. Kniha je reálná, vtipná a zároveň strašně psycho. Jakože FAKT . V některých částech knihy jsem měla chuť do příběhu vstoupit a Lenny pomoct . Nevím teda sice jak, ale ta nutkavá potřeba tady byla , což už je samo o sobě dost velká známka kvality.
Jinými slovy Meta má velký potenciál a tímto se pro mě osobně Pavel Bareš stává autorem, který se může v klidu rovnat takovým špičkám jako je Orwell nebo Čapek. Jeho knihy totiž mají stejně jako u zmíněných autorů přesah, myšlenku a to je něco, co se v dnešní literatuře zas tak moc nevidí.