Meta

Meta https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/428849/bmid_meta-Hi8-428849.jpg 4 684 179

Superlidé existují. Ale žádný z nich není superhrdina. Nikdo na začátku jednadvacátého století nepotřebuje nadšence ve spandexu a pláštěnkách, kteří by se po nocích honili za zločinem. Zato po supershowbyznysu se lidé můžou utlouct. Ve světě, kde jsou superschopnostmi obdařené Mety světovými celebritami — nebo preventivně stíhanými nepřáteli státu —, nechce být Lenka Křížová ničím z toho. Je to zkrátka holka, která si chce odchodit vysokou, utratit alimenty a občas pomoct kamarádce u zkoušky svými mimickými schopnostmi. O slávu ani o davy fanoušků se nikdy neprosila. A přesto se zdá, že jednoho má.... celý text

Mousiiinka88
29.12.2020 5 z 5

Meta je bezesporu kniha nezměrných rozměrů. Během čtení jsem byla na hromádce rozpaků a různých pocitů. Nemohla jsem se rozhodnout, zda se mi kniha líbí či nikoli. Byla jsem prostě na totálních pochybách. Ano či ne? Toť otázka.
Co vám budu vyprávět, když jsem si tuhle knihu kupovala, měla jsem od ní nějaké to očekávání. S tímto očekávám jsem ji začala číst. Kniha o superlidech, řeknete si… však tam není pořádně čím překvapit.
Omyl! Tohle je sice kniha o superlidech. Ale rozhodně je to kniha, která má čím překvapit! Mě totiž překvapila bezmezně. Moje očekávání byla zbořena, rozdrcena na miliony maličkatých kousíčků a totálně rozprášena. Místo toho, co jsem čekala, jsem ale dostala pozoruhodný příběh, který se mi vryl pod kůži. Pavel Bareš mě touto knihou rozebral na molekuly, jen aby mě vzápětí na konci knihy složil dohromady.
Hned od prvních stránek mi mělo být jasné, že to nebude nic obyčejného. Bylo to zopakováno hned několikrát : PROTOŽE TOHLE NENÍ JEDEN Z TĚCH PŘÍBĚHŮ!
A taky že nebyl!
Pokud jste METU ještě nečetli, vřele doporučuji. Pokud budete u čtení ze začátku váhat stejně jaká já, apeluji na vás – nepřestávejte! Opravdu to stojí za to. Nebudu prozrazovat děj, tím bych vás ochudila o zážitek spojený s touto knihou. Jediné co můžu prozradit je, že to byl zážitek plný „jiného světa“, stalkingu, špatných vztahů, skvělého kamarádství, zatajovaných pravd a pokřivených osobností.

keselylenka
28.12.2020 4 z 5

Neotřelý námět a svižně ubíhající děj. K tomu ale i rozhodně zajímavé myšlenky které mi ještě pár dnů nedají spát.

Natysknihou
28.12.2020 5 z 5

Nebudu lhát, vůči knihám od českých autorů jsem byla dlouho skeptická. Tahle mě však zaujala jak obálkou, tak anotací, tak také recenzemi. Šla jsem do ní s tím, že vlastně vůbec nevím, o čem má být, věděla jsem jenom, že tam budou jistou roli hrát superhrdinové, a o to víc jsem byla překvapená.

Chtěla bych říct tři věci:
Zaprvé, doporučuji vám knihu začít číst stejně jako já, s co nejméně informacemi.
Zadruhé, tahle kniha mě nadobro přesvědčila, že se české knihy dokážou vyrovnat těm zahraničním.
A zatřetí, Ryan Goosling, Jack Rozkachňovač a další, jsou prostě dokonalí :)

Karimah
25.12.2020 4 z 5

Četlo se to dobře, ale je to teda strašná puberťárna. Svým dětem bych to ke čtení nedoporučila, je tam přesexováno, druhej Hartl. A je strašně cítit, že to psal chlap.

tweed
25.12.2020 4 z 5

Tuto young adultovku jsem měla (velmi) pasivně v hledáčku od chvíle, kdy jsem ji poprvé uviděla. Má krásný přebal a obálky jsou pro upoutání mé pozornosti zcela zásadní, že ano! Zřejmě bych ji klasicky odkládala donekonečna, ale jednoho dne mi Audiotéka napsala, že jim Metu přečte Kristýna Podzimková a bylo rozhodnuto! Já jsem totiž velká fanynka Kristýnina hlasu! V průběhu jsem dost cenila, že se to ke mně dostalo právě jako audio, páč hlavní hrdinka mluví obecnou češtinou. To by mě v psané verzi asi zabilo, v mluvené verzi jsem si za ty roky už zvykla.
Je to zajímavý, skoro až detektivní příběh vysokoškolaček, které řeší zkoušky, kluky a další svá dramíčka ve světě, kde jakoby mimochodem existují Mety - což jsou "superhrdinové", které si spíše než jako Batmana představte jako děcka z Misfits.
Jsem ráda, že jsem na začátku nevěděla, co bude hlavním tématem příběhu a doporučila bych vám totéž, protože ono to nějakou dobu trvá, než se k tomu příběh dobere. Takže i když to je z anotace téměr jasné a i když vám to Bareš řekne v každém rozhovoru, kde má knihu představit, myslím, že dobře uděláte, pokud se rozhodnete obojí až do přečtení ignorovat.
Dala jsem to za dva dny, což je u mě v audiu dost výjimka, bylo to návykové a zábavné + asi až do smrti nezapomenu na Ryana Gooselinga. Pokud máte hlavu otevřenou pro YA, tak doporučuji!

tadobra
22.12.2020 5 z 5

knihy ceskych autoru moc nectu. skoro vubec. nejak jsem si vzdycky myslela, ze me to nebude bavit, a uprimne po tom, co jsem cetla cernookou, jsem ani nemela chut se presvedcovat o opaku.
ale pak se objevila meta. kazdej, KAZDEJ ji doporucoval a mne uz to zacalo vazne lezt krkem takze jsem si ji dala do policka ,want to read, spis jenom abych pochopila, co na tom ostatni maj nez ze by me to realne zaujalo.
ale...wow. ja vam rikam, ze na tuhle knizku jsem cekala...dlouho. ani jsem vlastne nevedela ze jsem na ni cekala dokud jsem si ji neprecetla. a fakt jsem nechapala ty recenze ve kterych se opakovalo ze je to originalni kniha a neda se vysvetlit o cem to je bez totalnich spoileru. ale je to pravda.
precetla jsem to na moje pomery rychle protoze to jinak neslo.
vsechno na tyhle knizce je proste...wow. pripada mi trochu nemistny rikat ze kniha byla nadherna takze to rikat nebudu ale chapeme...
takze tohle bylo spis takovy vylejvani vlastnich pocitu nez kvalitni recenze ale pokud jste to fakt precetli, prosim, prectete si i tu metu. rozhodne je to lepsi nez muj komentar. o dost.
ps. interpunkci zvladam na jednicku ale jsem moc lina to psat takze pardon. (fakt tu interpunkci umim, nelzu!)

Vixiene
16.12.2020 4 z 5

3,75/5
Meta je další kniha, která prosvištěla (nejen) instagramovým světem, ale tak nějak jsem si pořád říkala, že to není nic pro mě, takže jsem se jí vyhýbala. Nakonec si ke mně ale svou cestu našla a svým způsobem jsem i ráda. Hodně mě bavilo české prostředí - respektive prostředí Prahy; mám čím dál radši knihy právě z prostředí naší malé zemičky, nejspíš je to proto, že je to něco "známého" :-). Kniha je psaná hodně nespisovnou češtinou a hlavně tak, jak se mezi sebou baví dospívající (anglicismy, vulgarismy, ...). Což je na jednu stranu super, protože to vyvolává tu správnou atmosféru, na druhou stranu se mi hlavně zezačátku četla hůř, než jsem si zvykla číst něco jiného, než je spisovná čeština :-D.

Pokud bych byla o pár let mladší, asi by mě knížka bavila víc, nicméně i takto byla fajn (přece jen jsem ji přečetla za dva dny), jen to nebylo nic závratného, z čeho bych si sedla na zadek, což jsem právě podle všech těch pochvalných recenzí čekala. Občasné opravdu mrazivé scény střídaly relativně nudné dialogy dvou studentek vysoké školy, kdy celou knihou se nese "poselství", že vlastně každý (nebo aspoň většina) mužů jsou hulváti, kteří neumí ovládat sebe a své pudy, což byla druhá věc, která mi na knize vadila. Jako chápu, na co chtěl autor upozornit, co tím myslel a co bylo tou skutečnou myšlenkou knihy, ALE takto to působilo na mě (dokonce chvílemi i dost agresivně) a to se mi prostě nelíbilo. Ale jinak jsem spoko a Projekt Kronos, který na mě čeká v poličce už nějakou dobu si snad také brzy přečtu. Takže doporučuji, ale spíše mladším čtenářům :-)

Rézi
13.12.2020 4 z 5

Od začátku mi bylo jasný že knihu nenapsala ženská, protože hlavní hrdinka teda moc žensky nepřemýšlela, ale časem se to zlepšilo a kniha mě prostě dostala! Doporučuju všem!

kaci4899
02.12.2020 5 z 5

Tak tahle kniha mě úplně rozložila! Vůbec bych nečekala, že to bude takhle dobrý. Neotřelý hlavní námět, úžasný styl psaní, z každého slova, čišelo tohle napsal Pavel Bareš. Rozhodně pokud chcete číst něco, co vás dostane, je tohle to pravé.

roman9276
26.11.2020 5 z 5

Když se v českym rybníčku objeví nějaká kvalitní kniha, tak se o tom ví a na základě spousty skvělejch recenzí na Metu jsem se rozhodl, že si jí taky koupim a dobře jsem udělal. Je to u nás nevídanej žánr o superlidech. Musim pochválit hlavní postavy, holky jsou sympatický a hlavně reálný, žádný vyumělkovaný postavy a "záporák" je skvěle doplnil. Příběh mě vtáhl prakticky ihned a bavilo mě to od začátku do konce, protože atmošku to teda mělo sakra skvělou. Přiměřená dávka humoru, sarkasmu a kachničky absolutně neměly chybu. Protože ty vole Rachel Quackadams a Ryan Goosling jsou naprosto dokonalá dvojka, tím jsem si postavu Debí ještě víc oblíbil. Jako žádnej nátlak, ale okamžitě potřebuju pokračování!!!

Dora99
26.11.2020 5 z 5

Jedna z nejlepších knih, které jsem v poslední době četla.

Arsi007
25.11.2020 5 z 5

Zatímco předchozí autorovu sérii Projekt Kronos bych řadila spíš k četbě pro čtenáře, kteří jsou už nějakou tou scifi políbení, Metu bych se nebála zaškatulkovat do young adult. Příběh je svižný, napínavý, s notnou dávkou již zmíněného sarkasmu a humoru. Někteří kritizují anglicismy, kterých je kniha plná, ale takhle dnes mladí prostě mluví takže za mě palec nahoru. Nehledě na to, že celá kniha je vlastně jakousi sondou do duše dnešní mladé generace. Tak tedy chápu knihu já. A moc se mi to líbí. Doporučuji všem od 15 let.

IG: @hanybooks

Alenka_si_cte
11.11.2020 5 z 5

Wow.. tak tohle bylo úžasné.

Do knížky jsem šla možná až s velkým očekáváním. Všude kolem jsem na ní slyšela jen chválu. A víte co? Já se k této skupině přidám. Protože tohle bylo něco.

V první řadě musím vyzvednout způsob autorova psaní. S hlavní hrdinkou jsem se dokázala zcela sžít. Měla jsem pocit, jako by se vše, co se jí dělo, dělo ve skutečnosti i mne. Při některých scénách jsem cítila úzkost či strach, jako bych já sama byla obětí.

Líbilo se mi, jak do sebe vše na konci hezky zapadlo. Ač jsem si u některých scén myslela, že jsou jen "do počtu", byla jsem na omylu.

Rovněž i fun facty a zamyšlení jsou velkým přínosem, který dělá z díla víc. Je to přesně ten typ knížky, nad kterým budete po přečtení ještě dlouho přemýšlet.

Postavy byli příjemné. Hodně jsem si oblíbila Debí (a její kačenky). Hlavní hrdinku Lenny obdivuju, já bych se na jejím místě asi sesypala. Nemluvě o rozhodnutí na konci. Prostředí České republiky bylo překvapivě zajímavé a uvěřitelné. Rovněž i metahrdinové.

Něco negativního? Dlouho jsem přemýšlela a nakonec jsem našla pouze 2 drobnosti. Občas mi dělali problém retrospektivní části. Někdy mi trvalo, než jsem poznala, že se změnil čas.
Druhou drobností by pak byli trigger warnings. Slyšela jsem na toto téma rozdílné názory. Za mě by zde měli být. Jak už jsem psala výše, knížka vás dokáže vtáhnout do děje tak, že máte pocit, jako byste vy sami byli obětí. Pro mě to problém nebyl, naopak jsem to ocenila. Bojím se ale, že by to nemuselo být vhodné pro někoho, kdo si něčím podobným prošel.

Tak či tak, hodnocení nechávám na 5*/5*. Doufám, že knížka dostane ještě větší pozornosti, rozhodně si jí zaslouží.

MedvidekS
10.11.2020 5 z 5

Pro mě originální kniha se skvělým námětem a rychlým spádem. Určitě si přečtu ještě jednou :-)

Luccinda
07.11.2020 5 z 5

(SPOILER) Obálka i anotace zmiňuje superhrdiny, byla jsem proto dost překvapená, že o nich tenhle příběh vůbec není. I když, na začátku trošku jo. První polovina jako by z oka vypadla seriálu The Boys (mimochodem, moc doporučuju!). Lidé se superschopnostmi jsou světoznámými celebritami. V případě The Boys superhrdinové zachraňují lidi pro peníze a slávu, v Metě prý „nadšence ve spandexu a pláštěnkách, kteří by se po nocích honili za zločinem“ nikdo nepotřebuje.

Kvůli téhle podobnosti jsem z knížky byla zpočátku malinko na rozpacích. Potom ale přišla druhá polovina a já jsem nestačila zírat, jakým směrem se příběh obrátil. Z různých rozhovorů s autorem a podobně jsem věděla, že by do příběhu mělo být nějakým způsobem zakomponováno sexuální obtěžování, ale netušila jsem, že to bude až takhle syrové a explicitní. Zároveň je to téma, které je v současnosti stále trochu tabu. I z toho důvodu tleskám Pavlovi za to, s jakou otevřeností a zároveň pokorou se do příběhu vrhnul. Hlavní hrdinku Lenku se mu podařilo vykreslit tak reálně, až jsem měla pocit, jako bych to všechno prožívala já sama. A řeknu vám, nebylo to vůbec nic příjemného.

Z toho důvodu bych chtěla apelovat na všechny z vás. Pokud jste si sami prožili ať už stalking, sexuální obtěžování nebo znásilnění, zvažte pečlivě, jestli se do knížky chcete pouštět. I já jsem při čtení často zažívala pocity úzkosti a strachu, nevím přesně, jak to mám popsat, občas jsem se zkrátka cítila stejně bezmocná jako hlavní hrdinka.

Možná by mi bylo přece jen sympatičtější, kdyby Meta zůstala čistě v rovině heavy contemporary, přišlo mi, že ta fantasy linka se superschopnostmi v ní vůbec nebylo potřeba. Co naopak musím vyzdvihnout je styl psaní Pavla Bareše, který působí vyspěle a inteligentně a knížka se díky němu čte jedna báseň. Fun fact? Trošku mi vadila přemíra anglicismů. Určitě bych je v knížce ve větší míře ponechala, ale některé z nich mi přišly zbytečné. I navzdory mým drobným výtkám ale Meta patří k tomu nejlepšímu, co jsem letos přečetla.

SakiG
07.11.2020 5 z 5

Nějak nevím co k této knížce napsat. Přečetla jsem ji za dva dny, doslova jsem hltala každou stránku a trnula jak to může dopadnout. Nejhorší asi bylo uvědomění, že podobný životní "styl" a filozofii máte taky. I když nejste Meta tak si procházíte stejnými vnitřními rozhovory, jejichž výsledek je, že váš život je vlastně na prd.

Příběh byl skvělý, způsob vyprávění úžasný. Je to ten typ knížky, která se vám líbí ale po dočtení strávíte půl dne pod dekou a mírnou depresí.

Artep5244
30.10.2020 5 z 5

Ano, ze začátku jsem měla trošku problém skamarádit se s autorovým stylem psaní. Po pár kapitolách jsem si ale na něj zvykla a musím říct, že už jsem vyloženě čekala, až se v textu objeví nejaka trefná nebo peprná hláška, díky kterým jsem se opravdu hodně bavila. Málokdy se mi stane, že se u čtení knihy zasměju nahlas.
Druhá polovina knihy je parádní směs napětí, pocitu bezmoci a docela šokujícího odhalení (aspoň teda pro mě), kdy si jen říkám, "tak tohle je teda síla".
Nesmím zapomenout zmínit tvůrčí schopnosti Lenčiny spolubydlící, které opravdu nemají chybu.
Oceňuji, že kniha má v sobě skrytou velice zajímavou a pravdivou myšlenku, nad kterou je určitě dobré se pozastavit a popřemýšlet o ní. Opírá se o studie amerického sociologa, o kterém není zrovna od věci si něco dalšího zjistit.
Díky autorovi za to, že mě přesvědčil o tom, že jeho kniha stojí za přečtení.

Damonka12
28.10.2020 3 z 5

Příběh je super, ale často jsem se v něm ztrácela a nechápala, proto to nižší hodnocení.

Andynka
26.10.2020 3 z 5

Já jsem z této knihy zklamaná.
Po přečtení si myslím, že se fantasy nemá míchat s realitou... prostě to za mě nejde do hlavy. Nelíbili se mi moc schopnosti meta lidí, mám raději, když se v takovém případě upustí víc uzda fantazii.
Takhle mi to přišlo moc uškrcený. I když zase originální, ale za jakou cenu ?
Hlavní hrdinka mě naprosto nebavila.... chybělo mi zde vysvětlení proč, nebo jak vlastně meta lidi pořádně vznikli ?

Co se mi na knize ale líbil je docela fajn příběh, kdy někdo zneužívá svých schopností.... Ale vlastně mu stačí umět jen dobře si pohrát s lidskou myslí a schopnosti jsou k tomu už jen bonus. Jo, to musím uznat, že mě přimělo, abych knihu přečetla.
A teď teda jen můj osobní problém. Kdo zná Flashe ( seriál), tak určitě ví, že se v seriálu objevují meta lidi. Tím pádem, když se autor snažil být tak moc originální mi pak vadil ten název meta lidi. Ale to je opravdu jen můj osobní problém. :D
Takže za mě by v knize mohlo být využito více fantazie a děj se odehrávat jinde, než v Praze.... mě to prostě drásá .

Adellll
17.10.2020 5 z 5

Při čtení anotace jsem si říkala, že to bude obyčejná young adult kniha o superschopnostech. Ale Meta je mnohem víc. Pojednává o tématech, která jsou stále ještě tabu. A ty scifi prvky jsou tam jen tak naokraj. Ale zároveň velmi důložité jako spouštěč všech událostí. Zkrátka po přečtení už nikdy neřeknete, že byste chtěli nějakou superschopnost:D.