Meta

Meta https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/428849/bmid_meta-Hi8-428849.jpg 4 684 179

Superlidé existují. Ale žádný z nich není superhrdina. Nikdo na začátku jednadvacátého století nepotřebuje nadšence ve spandexu a pláštěnkách, kteří by se po nocích honili za zločinem. Zato po supershowbyznysu se lidé můžou utlouct. Ve světě, kde jsou superschopnostmi obdařené Mety světovými celebritami — nebo preventivně stíhanými nepřáteli státu —, nechce být Lenka Křížová ničím z toho. Je to zkrátka holka, která si chce odchodit vysokou, utratit alimenty a občas pomoct kamarádce u zkoušky svými mimickými schopnostmi. O slávu ani o davy fanoušků se nikdy neprosila. A přesto se zdá, že jednoho má.... celý text

Knihomolka97
16.10.2020 5 z 5

No co si budem... bylo to naprosto skvělé. Po překonání pomalejšího začátku, tedy nějakých 70 stran, se příběh tak rozjel, že jsem ho přečetla na jeden zátah. Čtivě psáno a celkově velmi originální nápad s nádechem fantasy. Lidé - Mety - se superschopnostmi? Mazec.
Téma stalking, sexuální obtěžování - víc takových knih prosím. Určitě se člověk nad pár věcmi zamyslí.
Hlavní hrdinka Lenka mi byla sympatická, ovšem měla své mouchy a někdy mě fakt vytáčela. Naproti ní druhý ,,hrdina" to byl opravdu velký sympaťák a milovník (haha). :D Ne, ruce pryč od něho.
V průběhu se mi taky pěkně střídaly emoce, jak vycházely najevo jisté skutečnosti. Překvapení, naštvání a až znechucení.
A výborný konec, jiný než jsem čekala. Určitě doporučuju všemi deseti.

Kris.Tyna
11.10.2020 3 z 5

Trošku jiný žánr, než běžně čtu, ale neodolala jsem na základě hodnocení a doporučení knižní influencerky. Ze začátku jsem se nemohla moc začíst a během čtení mi myšlenky různě odbíhaly, což není dobrý znamení :) Ale v jednu chvíli se to zlomilo a hltala jsem jednu stránku za druhou. Konec byl na mě trochu překombinovaný (četla jsem knížku ve čtečce a nevěděla jsem přesně kolik má kniha stran, pořád jsem si říkala - teď už to bude konec, ne, tak teď, teď už určitě...), ale jako jo, pěkně jsem si početla :)

lisell
06.10.2020 5 z 5

Skvělá knížka. Na začátku si řeknete aaa další fantasy still X-Meni, ale po pár stránkách vám dojde, jak moc jste byli vedle. Strašně se mi líbil styl psaní, to jak jsem s hlavní hrdinkou všechno prožívala. Jak jsem ji v jednu chvíli dokázala nesnášet a zároveň mi jí bylo líto. Miluju knížky, u kterých zapomenu na svět kolem a nechám se pohltit dějem. Tohle přesně pro mě Meta byla, můj unik z reality do světa lidí se super schopnostmi, o které nežádali a ve své podstatě z nich ne všichni mají radost..

Pett
04.10.2020 5 z 5

Krutopřísně hustá nálož současnosti, která metá vykřičník za vykřičníkem do vaší mysli... ten pocit břichabolu z ultratenký hranice každodenního bytí v ženském kontra mužském světě je totiž prostě k posrání alarmující... co je ještě v pořádku a co už buší na vrata zdravého rozumu... ta úzkost ze zvrácenosti dnešního žití se mi zadírá pod kůži... tak trochu se začínám víc rozhlížet kolem sebe... až moje úplně nejvíc vypsychlá záložka leze po zdi a prosí o poslední písmenko z milosti ;) naprosto boží záležitost!

Tereza035
03.10.2020 5 z 5

Knížka Meta ve mně po přečtení zanechala tolik emocí! Jednoznačně vám říkám, přečtěte si ji! Protože tohle byl jeden velký zážitek. Knížka je hrozně čtivá a originální, dokázala jsem přečíst za den 200 stran (ano, to je na mě fakt hodně). Autora osobně obdivuju že napsal tak poutavou a zajímavou knížku a zároveň se v ní řešila i aktuální vážnější témata. Hl. postavy, jazyk i svět byl skvělý. Já osobně jsem odhadla (tipla jsem si) kdo by mohl být Lenčiným stalkerem, ale i přesto pro mě byl konec překvapivý a rozhodně to neubírá na mém hodnocení knihy. Knize nemůžu dát nic jiného než 10/10 a už teď vím že se zařadí mezi nejlepší knížky tohohle roku!

martinakraus
30.09.2020 5 z 5

Víte, jak je těžký na tuhle knížku psát "recenzi"?! Fu-ha, tyvole! No, tak jdeme na to.
Předně mi přijde fér říct, že Pavel je můj kamarád (alespoň si to teda myslím :D), moje hodnocení to ale nijak neovlivňuje. Čeho se to dotýká je částečně požitek ze čtení - to, jakým způsobem je knížka psaná, je přesně jako sedět s naší "partičkou" u piva. Hrozně jsem v tom poznávala těch několik společných přátel, které s Pavlem máme.
Jazykem si Meta na nic nehraje, je psaná přesně tak, jak se dnešní vysokoškoláci (alespoň v mém okolí) baví a to je za mě velkej plus. Že nejsou všechnypostavy sympatické? No a? Vám jsou sympatický všichni lidi, se kterými se vídáte? Pochybuju. O to víc je to uvěřitelný.
Příběh dostáváme z pohledu Lenky, což je podle mě důležitý hlavně proto, že bejt to z pohledu kterýkoliv jiný postavy, dostali bychom úplně jinej příběh - dost možná i romantickej. Důležitý je to taky proto, že jsou z textu dost silně cítit emoce, které Lenka cítí. Stres, strach, bezmoc, odhodlání. Někdy před půlkou knížky se mi začalo dělat zle (takovej ten těžkej pocit v žaludku, kdy víte, že s ním nejde nic udělat a tušíte, že vás neopustí ani po dočtení - což se přesně potvrdilo) a jak jsem pokračovala ve čtení, akorát se to umocňovalo. To se mi u moc knížek neděje (myslím, že naposledy u An(n)y.).
Přesto si ale nemyslím, že by to byly jen myšlenky, co knížku táhnou. Děj mi přišel taky jako dost silnej motor téhle emocionální horský dráhy.
Nějaký hiccups tam jsou, ale za mě osobně jsou dost přehlédnutelný vzhledem k tomu, co všechno ostatního tahle knížka nabízí. Ačkoliv by někdo mohl říct, že to "není čtení pro každýho", dovolím si oponovat - naopak si myslím, že by si tuhle knížku měl přečíst každý. Bez nějaký horní věkový hranice s tím, že "pro nás UŽ to není". Je. Věřte mi.

na závěr si po vzoru Lenny dovolím malý "fun fact":
Není to tak dávno, co jsem brouzdala na Tiktoku (As we, millennials and Gen Z kids do) a narazila na video, ve kterém se žen/dívek v komentářích ptali: "Kdyby na 24 hodin zmizeli všichni muži na světě, co byste dělaly?"
Nejčastější odpovědi v komentářích byly: "Šla bych se projít/proběhnout v noci po ulici/parku a vzala si OBĚ sluchátka", "Šla bych s holkama na párty a vzala si na sebe ty nejvíc sexy šaty co mám", "Nebála bych se si na baru odložit drink" a podobně.. To jen trochu k zamyšlení..

Bulba
28.09.2020 4 z 5

Po knize jsem sáhl na základě recenze v XB1, kde ji autorka recenze hodnotila 5*. Zřejmě proto, že jsem jiná generace než protagonisté příběhu, se mi kniha zas až tolik nelíbila. Označení thriller se mi zdá poněkud přehnané ale idea met je zajímavá a autor ji v knize pěkně rozvíjí. Takže 4*.

Red-haired
28.09.2020 4 z 5

Tohle bylo trochu silné kafe, i když jsem si ještě první polovinu knihy říkala, jak je to vlastně úsměvné a proč si sakra nechávám trhat žíly pražským dialektem, ale od poloviny jsem na něj už docela zapomněla.
Navíc jsem si po dočtení opět uvědomila, proč tak ráda čtu oddechové žánry – mám prostě ráda ten pěkný pocit po dočtení knihy. Tady dobrý pocit rozhodně nečekejte. :D

Jak jsem již zmínila, kniha je psána obecnou češtinou, což pro holku z Ostravy může být extrémně rušivé. :D Autor také používá hodně anglických slovíček a frází, to mi ale kupodivu až tak nevadilo, protože je to někdy pro pojmenování dané situace prostě trefnější. A vzhledem k tomu, že je to první kniha, kterou jsem od autora četla, docela mě vyvedl z míry chaotický styl psaní. Nedefinované přeskakování v čase, vsuvky uprostřed děje, místy jsem se chvilku ztrácela a musela mrknout, která situace navazuje na kterou, ale nakonec se v tom dá zorientovat.

Naopak se mi neskutečně líbilo, jak do sebe vše na konci zapadlo, jak jsem během dočítání napětím nedutala a i ten bezútěšný závěr musím vyzdvihnout, i když mi nepřinesl ten pěkný pocit, který mám po dočtení knih ráda. Lenny jako hlavní hrdinka mi moc sympatická nebyla, ale o to reálněji na mě působila jako osobnost, o to reálněji působily problémy, se kterými se potýkala…

Knihu hodnotím 4*/5* a doporučuji. :)

Susinek13
27.09.2020 5 z 5

Po roce a půl jsem se konečně vyhrabala že čtecí krize a děkuju za to jen téhle knížce. Příběh je napínavý, informace, které se nám dostávají mimo děj skvěle doplňují samotný příběh a musím přiznat, že jsem knihu musela občas jen tak uprostřed čtení odložit abych mohla vstřebat události a zbavila se úzkosti, kterou jsem dokázala sdílet s hlavní postavou

DiLay
18.09.2020 4 z 5

Tohle je moje první přečtená kniha od autora. Mám na poličce samozřejmě i Projekt Kronos a Kronovy děti, ale nějakým způsobem jsem usoudila, že Metu dám jako první.
Teď už tedy k věci.
Četlo se to naprosto perfektně. Knížka je čtivá a napínavá. V knize se prolíná více žánrů a ač miluji sci-fi a fantasy, nejvíce mi v této knize sedl thriller. Zhruba od poloviny knihy jsem byla naplá jak kšandy. A části s ne-Alexem byly naprosto úžasné. Jsem naprosto spokojená s celým příběhem i s koncem.
PS : Měla jsem radši Debí než Lenny. :)

aslavey
15.09.2020 5 z 5

Velká paráda. Meta je tak jiná.. je to perfektní příběh o lidech se superschopnostma a vlastně to není o nich. Je to příběh o zločinu a trestu a vlastně to ani o jednom není. Je to o vztazích v rodině a mezi přáteli a vlastně to vůbec o vztazích není. Těžko chápat, chápu. Musíte přečíst. Je to zkrátka metakniha.

Adele02
13.09.2020 5 z 5

Prvotřídní materiál pro knižní kocovinu.

spencer
12.09.2020 5 z 5

Tak tohle byla ale jízda! Meta mě pohltila hned na začátku a nemohla jsem se od ní vůbec odtrhnout. Rozhodně pro mě jedna z nejlepších knih za rok 2020:)

sgjoli
09.09.2020 3 z 5

Jak já jsem se na tuhle knihu těšila... a jak já jsem z ní nakonec rozpačitá. :-( Nevím, jestli jsem byla při čtení jen ve špatném rozpoložení, ale bohužel jsem si tuto knihu neuměla tolik užít a být z ní tolik nadšená jako řada jiných čtenářů. Je možné, že jsem po všech těch nadšených ohlasech měla asi dost obří očekávání a že mi to moc neprospělo. Každopádně knihu nakonec neumím hodnotit naplno.
Musím se přiznat, že jsem byla při čtení občas poněkud zmatená z toho, jak na sebe jednotlivé části navazují - hlavně v druhé polovině knihy. Nebyla jsem si jistá, jestli ten děj občas správně chápu a zda správně rozumím všem souvislostem. Jen bohužel nedovedu říct, do jaké míry to je dané knihou a do jaké míry si za to mohu sama. Nicméně tohle asi byl pro mne ten největší kámen úrazu.
Nicméně autorovi se musí nechat, že přišel s dost originálním námětem, který jsem nečekala a kterým mne dost překvapil. Zároveň musím uznat, že mne příjemně překvapilo, jak dobře se mu povedlo psát z pohledu ženy. Působí to velmi věrohodně!
Také zde autor zakomponoval řadu témat, co se dívek/žen velmi úzce dotýkají, a upozorňuje se zde na některé nešvary naší společnosti. Tuším, že to byl asi záměr - a dost dobře se to povedlo ztvárnit.
Některým čtenářům by nemusel vyhovovat jazyk, kterým je kniha napsaná - nespisovná čeština, anglicismy, expresivní výrazy, autor se také nebojí uchýlit k vulgarismům. Mně osobně to asi tolik žíly netrhalo, ačkoliv sama mluvím o dost jinak než hlavní hrdinka.
Celkově ale bohužel musím hodnotit průměrně. Ač jsem zde našla řadu věcí, které se mi líbily a které chválím, našla jsem tam i pár věcí, které mi prostě neseděly. Toť vše.

julythreemosen
08.09.2020 5 z 5

Tohle bylo boží... Kniha o stalkingu zaobalená do YA fantasy o superhrdinech v Čechách? Jak šíleně to zní? No, ale bylo to šíleně dobré. Pro mne první setkání s autorem, a už si brousím zuby na Projekt Kronos. Neskutečně čtivý styl psaní, hodně mi to sedlo, stránky mizely pod rukama. Píše tak, jako bych ho slyšela mluvit, a zkrátka se to dobře čte. A pak tady máme geniální děj, promyšlený, napínavý, trošku creepy. No, ale ten konec, ten ještě rozdýchávám. A jako, je to standalone, ale vážně vážně bych chtěla vědět, jak to s postavami bude dál....

jaroiva
05.09.2020 3 z 5

Vadil mi "mladý" jazyk, plný anglických slovíček. Sice jsem tomu rozuměla, ale připadá mi to zbytečné. Zvlášť, když je kniha posazena do českého prostředí (což se mi naopak líbilo).
Na druhou stranu ale celkově je to jazykově mnohem lepší a učesanější než obě předešlé knížky.
Nicméně, protože už je to třetí kniha od autora, kterou jsem četla, dovolím si zevšeobecnit, že od něj asi nemůžeme čekat nějaký souvislejší text. Přeskakování sem a tam je očividně typickým znakem slohu autora, na kterém zřejmě nebude už nic měnit. A to mi tak docela nesedí.

Příběh v této knize má zajímavý nápad. Ale zatímco na začátku se mi zdá, že se zbytečně rozvláčně odhaluje, o co asi jde, konec je najednou překotně rychlý až utnutý.
Celkově se mi ale kniha spíš líbí. Určitě lepší než Kronovy děti, ale méně strhující než Projekt Kronos.

RenkaB
03.09.2020 3 z 5

Příběh jako takový má něco do sebe. Knihu bych přirovnala k bigosu. Různé druhy mas, zeleniny, koření, smíchané v jednom hrnci, jen to chce dobře odhadnout množství každé ingredience. A mám pocit, že u téhle knihy s některými ingrediencemi ujela ruka. Že děj není veden souvisle v jedné linii mi až tak nevadilo, dalo se na to zvyknout. Ovšem ta hovorová čeština… no, ta mi tedy nesedla. Chápu, že hlavní postava jako odrostlá puberťačka asi nebude přemýšlet ve spisovné češtině, ale mě to prostě rušilo po celou dobu čtení. Spousta anglických výrazů – to jako bych při každém soustu ze lžíce lovila kuličky pepře a nového koření. Vysvětlivky k nim by rozhodně neuškodily, ne vždy musí být čtenářem "mladý" člověk. Hodně nakousnutých témat, a přitom některá velmi zajímavá – měla jsem z toho dojem, že sotva jsem ochutnala nějaký kousek masa a zachutnal mi, tak už jsem ho v talíři znovu nenašla. A na závěr bych v talíři čekala sedlinu v podobě pořádné porce pepře, protože si myslím, že ten zmetek z toho vyváznul hodně lacino. Ale přes to všechno stojí kniha za přečtení a nebudu se bát sáhnout po dalším díle p. Bareše.

lena.o.knihach
03.09.2020 5 z 5

Proč jsem od Pavla Bareše doposud nic nečetla a čekala až na Metu? Netuším. Fakt ne. Ale tak... asi vím no, ale nebudu tady sprostá, tak si to nechám radši pro sebe.

Knihu jsem přečetla obzvlášť rychle, skoro jedním dechem. Neskutečně mě to bavilo. V příběhu lze najít mnohem víc než jen gumové kachničky. Hlavní postava mi sedla, o zápletce ani nemluvě. Zkrátka to bylo boží. A to já zrovna slovo boží moc nepoužívám, tak aspoň vidíte jak výjimečná Meta je.

A já teď půjdu rovnou na Projekt Kronos a vy hurá na Metu. Předpokládám, že zbylé autorovy knihy máte přečtené.

Ewilka
30.08.2020 5 z 5

Na podobnou knihu asi jen tak nenarazíte.

Geatas
29.08.2020 4 z 5

Námět super, hlavní hrdinka i příběh mi trochu připomínal mojí oblíbenou Jessicu Jones, takže za mě palec nahoru.
Ačkoli možná z toho šlo vykřesat ještě větší pecku.