Aya81 Aya81 komentáře u knih

Rok vdovou Rok vdovou John Irving

Irving, skvělý jako (téměř) vždy! Osudy hlavních hrdinů obyčejné i neobyčejné, řada absurdit, které přitom v Irvingově podání znějí tak "normálně"... Žádná postava není černobílá, všechny mají svoje špatné stránky. Také žádná z nich není vyloženě sympatická, přesto je musíte mít rádi. Vše je dokonale propleteno. Už se těším, až si (po přestávce) přečtu nějakou jeho další lahůdku.

20.05.2020 5 z 5

Podvolení Podvolení Michel Houellebecq

Knihu bych asi nejpříhodněji označila slovem - znepokojivá. Je takový scénář reálný? Takový náhlý kolaps vlastních tradic, kultury, morálky.. ve snaze o "pohodlné" řešení? Nevěřím tomu. Ne v této podobě. Ne za těchto okolností. Ale rozhodně je to zajímavě rozpracovaná myšlenka a právě za námět dávám hvězdičky. Protože jinak se mi kniha dobře nečetla. Hluchá místa, která nevyplnily ani rádoby filozofické myšlenky hlavního hrdiny, nelogické, až zmatečné momenty (popis "útěku" z Paříže).. četla jsem jen abych věděla, jak dospěje autor k zamýšlenému konci. Ale vlastní čtení mne nebavilo.

08.04.2020 3 z 5

Pekelná princezna Pekelná princezna Harold Schechter

Líbilo se mi, podle mého moc dobře zpracovaný přehled všech známých skutečností ohledně vražedkyně Belle. Je to žánrově na pomezí příběhu a literatury faktu, zpracované poutavě. Moc se mi líbil popis soudního procesu s Rayem Lampherem. Ne, není to hrůzostrašný thriller, byť Belliny činy rozhodně hrůzostrašné byly. Neobsahuje to překvapivý závěr, protože záhada tohoto monstra v sukních nikdy nebyla vyřešena. Je to prostě kniha jdoucí po stopách případu. A jako taková je (až na řadu nedostatků v jazykových korekturách) opravdu dobrá.

29.03.2020 4 z 5

Pentagram Pentagram Jo Nesbø

Další skvělej Harry. Zápletce a dramatičnosti není co vytknout. Člověk se ani nestihne začíst, hltá stránky a najednou je na konci. Podezírá hned toho, hned toho... drží palce ať to Harry všechno zvládne bez ztráty kytičky... Pro příště snad jen doufam, ze už fakt nezačne znova chlastat (i když to k němu asi patří).

15.03.2020 5 z 5

Poslední neděle v říjnu a jiné temné příběhy Poslední neděle v říjnu a jiné temné příběhy Jan Sonnergaard

Kniha nebyla špatná, ale nic světoborného jsem na ní nenašla. Taková - neurazí, nenadchne. Až příliš pesimismu.

09.03.2020 3 z 5

Havran a jiné básně (14 básní) Havran a jiné básně (14 básní) Edgar Allan Poe

Havran je prostě kultovní. Je zajímavé, i když ne neočekávané, jak každý překlad dá básni úplně jiný rozměr. Samozřejmě ale - nic se nevyrovná originálu, který má vábivý rytmus a nejvíc vystihuje pocity autora. Ostatní básně podle mne už jen stěží sekundují titulnímu majstrštyku.

02.03.2020 4 z 5

Pád domu Usherů Pád domu Usherů Edgar Allan Poe

Temná jednohubka v hororovém duchu... úžasně skličující atmosféra v domě, který své obyvatele jakoby "ničí", poutavá v i v této krátké formě.

02.03.2020 4 z 5

Ke dnu Ke dnu Anna Bolavá (p)

Ke dnu se mi líbilo mnohem víc než Do tmy. Bylo to takové víc ponuré, víc do hloubky, víc postav a příběhů.. přestože nebylo vysvětleno skoro nic a vlastně jsme životy postav jen tak propluli a nic se nedozvěděli. Tajemství zůstala z větší části skryta u dna. Člověk si ale nesmí do postav projektovat moc svých žalů a bolístek, protože jinak by ho kniha mohla lehce stáhnout do temnoty vlastního života.

26.02.2020 5 z 5

Do tmy Do tmy Anna Bolavá (p)

Zvláštní příběh o posedlosti jedné psychicky nemocné ženy. Protože koníčkem ten její sběr bylin nazvat nemůžu. Je to její život, její láska, která opravdu hraničí s posedlostí. Posedlost, která ničí zdraví, rodinné a přátelské vazby. Těžko říct, jak moc velký vliv na tom všem má Annina nemoc, nebo je to naopak? Za celou dobu se nedozvíme, jak je vlastně opravdu nemocná. Anna asi neměla lehký život, ale za kolik z toho zlého si vlastně mohla sama? Opravdu bylo nutné odehnat od sebe lidi, kteří ji milovali? Příběh nám odkrývá jen náznaky, můžeme o Annině životě přemýšlet a můžeme si domýšlet, ale většina nám zůstává skryta. Ve tmě.
Velkým plusem je popis "bylinkářství" tak, až jsem si dovedla představit tu vůni heřmánku nebo lípy, barvu květů divizny, šustění uschlých listů... skoro bych až dostala chuť jít si je natrhat… ale teď v únoru asi ne. Btw co dělala Anna v zimě???

14.02.2020 3 z 5

Motýlí tyranie Motýlí tyranie Frank Schätzing

Vynikající Schätzing! Kdo má rád sci-fi, ten si musí chrochtat. Je tam vše: technologie, věda, napětí, konspirace, otázka přežití lidstva, umělá inteligence x lidstvo a jeho hodnoty, bonusem navíc jsou úžasné popisy a pestrost jazyka. Nemohla jsem se odtrhnout, i když se kniha vzhledem k množství nejrůznějších pojmů a složitých popisů prostředí i vnitřních stavů hrdinů nečetla úplně lehce. Vzpoura oceánů sice zůstala nepřekonaná, ale jinak - opět veliké zamyšlení, kam až zajít ve vědeckém pokroku, jak moc je lidská rasa nahraditelná, jakou má vůli k přežití, ale také k zachování životního prostředí a etické roviny naší existence.

07.02.2020 5 z 5

Temný les Temný les Liou Cch'-sin

KOMENTÁŘ OBSAHUJE SPOILER

Opět skvělé čtení, ryzí sci-fi vystavěné na vědeckém podkladu. Nejsem moc technicky zdatná, takže se přiznám, že jsem moc nepochopila, jak je možné při "zmrazení základního výzkumu" dosáhnout takového technického pokroku, jak je popisován v knize. První část knihy byla z mého pohledu méně záživná (proto snižuji jednu hvězdu), líčení života hlavního hrdiny, volba a postup meditátorů, formování kosmických sil a boj s defétismem, další okrajové dějové linky viz čínští "důchodci" … těžko jsem se tím prokousávala. Ale určitě to bylo pro následný rozjezd důležité. Pak dostala kniha spád zejména v poslední části Temný les. Jedním dechem jsem četla hlavně pasáž o destrukci Sluneční flotily Kapkou a ještě více únik "přeživších" lodí a vypořádání s jejich situací.. moc se mi líbí, že kromě vědecké roviny kniha předestírá i hodně ze sociologie a psychologie, dopady událostí na civilizaci i jednotlivce.

Teď si tedy dám asi malý "oddych" a pak si ráda přečtu třetí díl.

17.01.2020 4 z 5

Problém tří těles Problém tří těles Liou Cch'-sin

Mám ráda tohle "reálné a vědecké" sci-fi. Přestože některým vědeckým vysvětlením až tak úplně nerozumím, ráda zapojuju mozek a přemýšlím o tom. Děj má spád, hezky se prolínají jednotlivé časové i jiné roviny. Jako bonus se člověk dozví i něco o čínských reáliích i nedávných dějinách. Těším se na pokračování.

17.12.2019 5 z 5

Psychiatr Psychiatr Caleb Carr

Netradiční detektivka, napínavá, se zajímavými historickými souvislostmi a opravdu poutavým pohledem na New York konce 19. století. Líbilo.

20.11.2019 4 z 5

Húrinovy děti Húrinovy děti J. R. R. Tolkien

Miluju Tolkienův svět. Húrinovy děti jsou trochu složitější a hutnějši příběh, se spoustou jmen, míst... to mu neubírá na kráse, ale je pravda, že soustředit se na čtení je náročné. I tak - úžasná kniha!

30.10.2019 4 z 5

Nemesis Nemesis Jo Nesbø

Zatím nejlepší příběh HH (když čtu od 1. dílu postupně). Opravdu promyšlená kombinace dvou krimi zápletek a osobního života Harryho. Je to celé zamotané dohromady, ale působí to uvěřitelně a přitom tak nějak prostě a jednoduše. Rozhodně to nebude má poslední kniha od Jo Nesba.

10.10.2019 5 z 5

Svítání na západě Svítání na západě Edith Pargeter

Asi to nebyl můj šálek čaje... přišlo mi to takové utahané a zdlouhavé a o ničem. Trvalo mi dost dlouho knihu přelouskat.

24.09.2019 3 z 5

Pohřbený obr Pohřbený obr Kazuo Ishiguro

Kniha má velmi zvláštní atmosféru. Dýchá starými časy, kdy se krajinou proháněli rytíři, válečníci a různé stvůry. Pouť starých manželů za svým "ztraceným" synem, na které se přihodí tolik zásadních událostí. Je to vlastně pouť za životem i smrtí. A k tomu vše objímající a vzpomínky zastírající zvláštní "mlha". Líbila se mi obraznost celého příběhu.
Myslela jsem si, že knihu použiju do výzvy jako knihu od asijského autora. Ale nechala jsem se zmást jménem a zjistila, že ač má japonské kořeny, je autor vlastně Brit. Takže musím přečíst něco jiného. Ale nevadí, jsem ráda, že jsem knihu mohla číst.

27.08.2019 4 z 5

Pád do tmy Pád do tmy Klára Janečková

Kniha by si zasloužila možná tak 3,5 hvězdičky, ale nakonec jsem zvolila takto. Četla se lehce, i když téma vůbec lehké nebylo. Člověku běhá mráz po zádech... Mínusem pro mne bylo, že kniha nešla tak nějak do hloubky, že důležité momenty poměrně rychle "odbývala" a zdálo se mi jako, když už autorka chce mít knihu za sebou a příběh uzavřen. Je to možná jen můj dojem vzniklý mojí oblibou delších knih... ale bylo tam i pár pro mne méně logických míst. Celkově ale dobrý dojem.

08.08.2019 3 z 5

Prohnilé město Prohnilé město Leigh Bardugo

Série Šest vran a Prohnilé město mi sedla po všech stránkách. Je mi jasné, že to není žádný literární skvost a mezi klasiky se rozhodně nezapíše, ale z mého pohledu jde o osvěžující dvojdílko, do kterého se čtenář potopí a už nechce vyplavat. Přesně ten typ knihy, kdy chci vědět, jak vše dopadne, ale zároveň knihu "odkládám", abych si pobyt v její říši užila o něco déle. Na letní odpočinek ideální kniha.

05.08.2019 5 z 5

Šest vran Šest vran Leigh Bardugo

Jsem nadšená. Ideální odpočinkové čtení. Dočteno a okamžitě se vrhám na Prohnilé město, více zhodnotím až dočtu celou sérii.

22.07.2019 5 z 5