Aya81

Přečtené 156Bestie
leden 2022 (14.-22.)
Bestie 2021, Jakub Ćwiek

Pátrání po bestiálním vrahovi? Soudní proces s vrahem (nebo ne?) hlavy jedné z mafiánských rodin? Jak to zapadá dohromady? V Grimm city rozhodně. V tomto díle se dostáváme konečně i na "druhou stranu" města, setkáváme se krom řady starých známých i s novými postavami. Pod povrchem města přitom něco bublá.. a obří krev to není. I Bestie drží laťku vysoko. Sup rulezz ;)


Vlk!
leden 2022 (06.-14.)
Vlk! 2020, Jakub Ćwiek

Jooo, tohle byla lahůdečka! Jako bonbón, který se pomalu rozplývá v ústech, příjemně sládne na jazyku a někde uvnitř, tam je ukryta šťavnatá náplň. Akorát že tohle není žádná slaďárna. Spíš trochu černota. No, když si představím Grimm City, tak asi spíš hodně černota :) Detektivka v tak trochu tarantinovském stylu, zasazená do smyšleného světa. Název (jak jinak) i obálka tak trochu odkazovaly na legendární Sin City, to mne na tom asi zaujalo. A nelituju. Ne není to Sin City, hlavní postava není žádný hrdina ve stylu Bruce Willise, ale to vůbec nevadí. Je to zatraceně čtivý, napínavý, má to super hlášky... a okamžitě jdu rozbalit další bonbón - Bestii.


Jozova Hanule
leden 2022 (02.-05.)
Jozova Hanule 2002, K. Legátová (pseudonym)

Krásný příběh, hluboké osudy, skvostné užití jazyka. Nemohu hodnotit jinak než v superlativech.


Smršť
leden 2022 (01.-02.)
Smršť 2020, Jozef Karika

Tak jako... mně se to líbilo. Karika má jiný styl a fakt to nemusí sedět každému. Snad až trochu přehnaně míchá dohromady rovinu strachu, paranormálna a vlivu lidské psychiky.. plus přidává kapku filosofování. Logika příběhu není důležitá, možná až naopak - určitá nelogičnost hraje prim. Jenže ono to tak je. Lidé se pod tlakem většinou logicky nechovají. Úžasně jsem se trochu bála a hodně přemitala, jak to asi autor rozuzlí.


Mlha nad Shadow Sands
prosinec 2021 (26.-29.)
Mlha nad Shadow Sands 2020, Robert Bryndza

Bryndza opět nezklamal :)


Má mě ráda, nemá mě ráda
prosinec 2021 (23.-26.)
Má mě ráda, nemá mě ráda 2021, * antologie

Jako vždy, některé povídky sednou víc a jiné méně. V některých jsem se až viděla. Jako celek hodnotím výborně, krátké, příjemné, s nápady.


Kanibal z Nine Elms
prosinec 2021 (15.-23.)
Kanibal z Nine Elms 2019, Robert Bryndza

Skvěle se četlo, děj měl spád, postavy dobře propracované.. jen to bylo malinko.. méně uvěřitelné :)


Cesta mrtvých
prosinec 2021 (07.-15.)
Cesta mrtvých 2021, Tomáš Boukal

Hřbitov nevěst se mi líbil, tak jsem se pustila i do další knihy od autora. Ale musím říct, že za mne - nene. Vůbec se mi nedařilo se začíst a soustředit myšlenky, což i hrozně znesnadňovala přeskakující dějová linka. Často jsem se vůbec nechytala, že autor přeskočil do jiné časové roviny. A to si v časově spletených příbězích zpravidla libuju. Reálie života a mýty Mansů to ovšem vcelku vyvážily, takže aspoň ty tři hvězdy dávám. Je smutné sledovat v knize umírající kulturu skomírajícího národa, to si člověk až posteskne, co všechno pokrok a globalizace zabíjí...


Rozetmění
listopad - prosinec 2021
Rozetmění 2020, Jay Kristoff

Sérii jsem si zamilovala. Krásná oddechovka, propracovaný svět, temnota, magie.. celkem sympatické hlavní postavy... jasně, jde o čtení nenáročné, ale i toho je potřeba :)


Boží hrob
říjen - listopad 2021
Boží hrob 2019, Jay Kristoff

Asi začínám být na této sérii závislá.. je to parádní! Ale žít bych tam nechtěla...


Sovák - Dík za váš smích!
říjen 2021 (11.-26.)
Sovák - Dík za váš smích! 1992, Slávka Kopecká

Nezazlívejte mi, že jsem skoupá na hvězdy... ale přestože pana Sováka jako herce zbožňuju a jeho pohled na život je mi víc než sympatický, nemám ráda životopisy a knihy vzpomínek.. Přečetla jsem kvůli výzvě, mnohem raději se podívám na nějaký film nebo televizní pořad s panem Sovákem.


Nikdynoc
říjen 2021 (14.-19.)
Nikdynoc 2019, Jay Kristoff

Po několika knížkách z řady "klasiky" ... jsem si to moc užila, jsem nadšená. Jo asi (určitě) to má svý mouchy, jo, poznámky pod čarou jsou povedené tak z 10%, zbytek je spíš pro zlost... ale musím říct, těším se na pokračování!


Žhavé léto: Hříšné povídky
říjen 2021 (11.-14.)
Žhavé léto: Hříšné povídky 2021, * antologie

Oddych, relax, nenáročné a trochu lechtive čtení - vic jsem ani necekala.


Mont-Oriol
říjen 2021 (10.-11.)
Mont-Oriol 1967, Guy de Maupassant

Ve vztazích, v obchodování a v politice se postupem let téměř nic nemění. Tady krásná sonda do mezilidských vztahů zasazena do lázeňského prostředí, kde jsme se krom děje dozvěděli i řadu zajimavosti a pokochali se krásou krajiny.


Vejce a já
září - říjen 2021
Vejce a já 2004, Betty MacDonald

Není to špatná kniha, čte se dobře, je z ní cítit opravdovost... a právě proto. Ne, ne a ne, ani v nejmenším netoužím žít na vesnici a být farmářkou. Z té představy mi běhá mráz po zádech. Brrr. Noční můra.


Bez kůže
září 2021 (20.-27.)
Bez kůže 2018, Mads Peder Nordbo

Zajímavé prostředí, napínavé pátrání, kde se spojuje minulost a současnost, znepokojivé myšlenky na to, zda některé věci v knize zmíněné opravdu jsou v Grónsku tak běžné...? Dobře se četla a ráda si přečtu i další.


Komturova smrt
srpen - září 2021
Komturova smrt 2018, Haruki Murakami

Žádný komentář nedokáže vystihnout interní dojem z knihy. Slova těžko mohou postihnout to abstraktní cosi, co se při čtení knihy rodilo v mé mysli. Ne, to bych musela být tak dobrá jako autor, abych tohle dokázala. Nedokončené a přece hotové, tak vnímám příběh já. Stejně jako obrazy namalované hlavním hrdinou. To podstatné, ta základní esence je v díle přítomna. Jakýmkoli dolaďováním detailů by hrozilo, že na povrch vyleze něco.. něco, co už vidět nechceme. Cítím vůni spadaného listí v hájku. Slyším zvuk rolničky. A když zavřu oči, vidím i svět tam za poklopem.. A co je úplně skvělé, dostala jsem obrovskou chuť něco namalovat. Jen tak mísit barvy na plátně, protože tvary nesvedu. Najít v barvách podstatu všeho. Skvělé dílo.


Želary
srpen 2021 (02.-25.)
Želary 2001, K. Legátová (pseudonym)

Nečekala jsem, že to bude až tak dobré... úžasný styl psaní, pohlcujici atmosfera, propletene vesměs horkosladke osudy zapadlé vesničky, kde musel být život drsný i malebný zároveň..


Sobí hora
červenec 2021 (26.-31.)
Sobí hora 2018, Karin Tidbeck

Hodně zvláštní povídky. Některé se mi líbily, jiné moc ne, některé byly ale fakt ujeté. Každopádně příjemné osvěžení něčeho trochu jiného.


Noci běsů
červenec 2021 (28.-30.)
Noci běsů 2020, Kateřina Šardická

Trochu hororový příběh, který vychází z lidových strašidelných tradic z našich krajů. Vzpomněla jsem si, jak jsem jako dítě milovala knihu, nevím už jak se jmenovala, kde byl přehled všech "strašidelných" bytostí včetně tradovaných pověstí o setkání s nimi nebo o jejich působení. Ne všechny věci mi do sebe zapadly, ale to není podstatné. Atmosféra byla tak akorát, příběh, ač spíše pro mladší čtenáře, jsem si užila. Koupila jsem s cílem přečíst a darovat dceři (pro splnění tématu do výzvy), ale teď nevím, jestli to na ni nebude strašidelné až moc :) Edit: Tak jsem pohledala, a myslím, že to byla kniha Bubáci aneb Malý přírodopis duchů, přízraků a strašidel od Radovana Krátkého. Pokud je to ona, vřele doporučuju!!


Listopád
červenec 2021 (21.-26.)
Listopád 2021, Alena Mornštajnová

Já vím, že je tam spoustu "ale"... Hodnotím ovšem celkový dojem bez ohledu na reálnost myšlenky, na to, zda v příběhu vše "sedí". No a jelikož jsem se od knihy nemohla odtrhnout (jen když jsem skutečně musela), tak prostě musím dát 5 hvězd. Pokud bych měla vyjádřit hodnocení jedním slovem, bylo by to Bolest. Bolest obou hlavních hrdinek, bolest nad jejich osudem, bolest z představy, že bych v něčem takovém měla žít.


Doktor Živago
červen - červenec 2021
Doktor Živago 2005, Boris Leonidovič Pasternak

Těžká kniha. A ještě těžší doba. Ta soudobá výpověď je strhující. Jazyk je poetický, hladí i trhá zároveň. S dějem jsem měla ale velký problém. Spousta postav (a orientovat se ve jménech a jejich variantách.. ), skoky v čase, dějové linky které někam vedly a pak skončily jakoby v propasti, odbočky bez v tu chvíli většího smyslu.. první půlka se mi četla hodně špatně. Pak se to výrazně zlepšilo, jak se děj trochu ucelil a zpomalil. Odvaha s tímhle přijít ve své době - neskutečné.


Pět temných osudů
červen 2021 (15.-22.)
Pět temných osudů 2021, Kendare Blake

Celá série mne pohltila. Prožívala jsem s královnami jejich osudy a vlastně jsem vůbec nechtěla, aby to skončilo. Žádná královna nebyla vyloženě nesympatická, každá měla dobré i protivné vlastnosti. Čekala jsem, jak to celé autorka rozplete a nějak mi bylo jasné, že to asi nebude úplný happy end pro všechny, že asi nebudou vládnout bok po boku a nestane se z nich rodina. Že to společně nenatřou té kruté a samolibé bohyni, kvůli jejímž rozmarům, které to celé vlastně zavinily, bylo prolito tolik krve... Možná si s tím koncem mohla autorka ještě trochu vyhrát. Bylo to takové trochu ořezané, jako by to najednou už chtěla mít za sebou. Možná se jen chtěla vyhnout zbytečné sentimentalitě. Každopádně i tak hodnotím vysoko.


Úzkosti a jejich lidé
květen - červen 2021
Úzkosti a jejich lidé 2020, Fredrik Backman

Půlku knihy jsem si říkala, že je to taková lehká, vtipná, oddechová "blbost". Konec ale ukázal, že je v tom víc. Příjemné čtení, které vás nakonec donutí se i zamyslet.


Zuzanin dech
květen 2021 (12.-24.)
Zuzanin dech 2020, J. Katalpa (pseudonym)

Tohle se vážně povedlo. Zpočátku mi trochu vadil autorčin strohý, až neosobní styl. Věty napsané jakoby mimochodem, bez emocí. Postupně jsem ale přišla na to, že právě ve způsobu líčení je jakási vnitřní síla, co dává příběhu na opravdovosti. Příběh Zuzany není příběhem války, koncentračního tábora, je to příběh o vnitřní síle a nezdolnosti mladé dívky na pozadí šťastných i hořkých časů. Příběh o neuvěřitelné síle života.


Rudá galerie
květen 2021 (03.-06.)
Rudá galerie 2020, Tiffany Reisz

On někdo u takového titulu, obálky a anotace čekal nějakou hodnotnou literaturu? Erotická literatura nemůže být nikdy "chytrá" a uvěřitelná. Nebo by snad někoho bavilo číst o tom, že má hlavní hrdina potíže s erekcí, hlavní hrdinka oslnila playboye svou celulitidou a ten milerád počkal se sexem na příští týden, protože když hrdinku potkal v baru, měla bohužel zrovna měsíčky. Zápletka je vymyšlená docela zajímavě, erotika sice není erotická, spíš pornografická, ale aleluja! Kdo se pohoršuje, ať zůstane u sladkých románků z období romantismu. S Dostojevskym, Remarquem nebo Mornštajnovou bych knížku nesrovnávala, vzhledem k žánru - já se bavila.


Oceán na konci uličky
srpen 2013 - duben 2021
Oceán na konci uličky 2013, Neil Gaiman

Asi se to zrovna hodilo k mému momentálnímu rozpoložení.. Nebo je ta kniha sakra dobrá. Jinak si nedovedu vysvětlit, jak je možné, že mne tak uchvátila. Úplně jsem z ní cítila tu vyšší sílu, která vládne všehomíru, a přestože tam byly hororové prvky, na mne dýchalo uklidňující kouzlo žen Hampstockových a víra, že všechno bude dobré... Cítila jsem touhu ponořit se do kouzelného oceánu a rozplynout se v ničem a ve všem. Překrásné ilustrace tomu dávaly tu správnou náladu a vířily fantazii.


V bílém plášti
duben 2021 (16.-17.)
V bílém plášti 2020, * antologie

Příjemná a sympatická kniha jednohubek z lékařského prostředí. Jak tu čtu názory čtenářů, každého zaujalo neco jiného, což je vlastně dobře. Mne se nejvíce dotkla povídka Krmítko, myslím, že autorka vystihla skutečnost velmi reálně.


Trnitá řeč
březen - duben 2021
Trnitá řeč 2018, Leigh Bardugo

Úžasná kniha. Klasicke pohádky tak trochu jinak. Způsob vyprávění je mi velmi příjemný, ilustrace jsou absolutně uzasne. Při čtení jsem si přišla opravdu jako malá holčička s hořkou zkusenosti dospelaka. Tohle se vážně povedlo. I moje 9leta dcera je cetla několikrát.


Musíme si promluvit o Kevinovi
březen 2021 (03.-30.)
Musíme si promluvit o Kevinovi 2007, Lionel Shriver

Tak tohle mne hodně zasáhlo... řekla bych až ťalo do živého. Žádnou matku snad nemůže nechat takové téma v klidu. Příběh krásně ukazuje, že nějaké "to se mne netýká" prostě neplatí. Nikdo nám neřekne, jaké chování vyvolá jakou reakci, jaká výchova je ta správná, ba ani, zda výchova vůbec může něco ovlivnit.. Láska, dokonce i ta mateřská, je koktejl protichůdného, neřízený vodopád, který si teče kam chce a jak chce. Předpoklady neznamenají nic, bílá není bez černé, nikdo nás nepřipraví, nevaruje. Ecce homo.


Babička drsňačka
březen 2021 (03.-10.)
Babička drsňačka 2012, David Walliams

Detem se líbily legracky, ja doufam, ze je i trochu poučila...


Dracul
únor - březen 2021
Dracul 2020, Dacre Stoker

Dobre napsané, nechybí napětí, dlouho mi vadilo prerusovani děje z minulosti dějem současným, ktery vyzníval "prazdne", ale ukázalo se, ze svůj význam mel. Nicméně i přes chytrou myšlenku nametu, i přes skvele zpracování, i přes úžasnou obálku knihy, i přes ctivost příběhu.. na tu pátou hvězdu mi něco chybělo. Asi to mrazení, ktere se nějak nedostavilo.


Martin Eden
? - únor 2021
Martin Eden 2001, Jack London

Kniha o vnitřní síle, touze a boji za krásu, lásku, vědění, hodnoty a vlastní přesvědčení. O tom, že když člověk něčemu věří a je ochoten tomu obětovat vlastní pohodlí, muže dosáhnout úspěchu. I když ten úspěch nakonec nemusí naplnit naše očekávání. Kromě velkých myšlenek i velkolepá jazyková nádhera. Ale... I přes tu nádheru na mne z knihy padl smutek.


Snuff
leden - únor 2021
Snuff 2009, Chuck Palahniuk

Je to takové mezi 3-4* Snuff je vlastně příběh několika ztroskotanců. Lidí, kteří se vinou okolností, které ani nezavinili, stali outsidery společnosti i svých vlastních představ. Jeden lůzr vedle druhého. Pornoherečka za zenitem, která chce udělat poslední "správnou věc". Herec, který se chce vymanit z cejchu, který si sám vybral. Vysloužilý pornoherec bez budoucnosti. Stigmatizovaný mladík, který zoufale touží poznat svou pravou matku. A mladá žena, která se chce pomstít za všechna skutečná i domnělá příkoří osudu. Pěkná sebranka. Ale jo, proč ne. Co mi vadilo, byly ty zparodované názvy filmů pro pornoverze. Taková... dětinská sranda, která ale humoru moc nepobrala. Jo... a tady je obrázek s jinou verzí obálky, já tam ty pruhy pro splnění tématu Čtenářské výzvy fakt mám :)


Moře rzi
leden 2021 (13.-25.)
Moře rzi 2019, C. Robert Cargill

Asi by si zasloužila spíš tak 3 a půl hvězdy.. četla se dobře, ale nic světoborného. Po pravdě mi nějak neladila ta směs akční střílečky se snahou o filozofii. Ale děj plynul, napětí bylo a zadání Výzvy splnila dokonale - na tomto místě bych nechtěla být ani jako člověk, ani jako robot.


HEX
leden 2021 (04.-13.)
HEX 2017, Thomas Olde Heuvelt

Rozhodně jsem nebyla zklamaná. Kniha nabízí řadu otázek. SPOILER - Hlavně postava samotné Katherine. Byl to ve své podstatě paranormální úkaz? (zvláštní energie, která lidi ovlivňuje, umožňuje přízraku se přemisťovat, nedovoluje opustit natrvalo oblast, způsobuje slabším osobám kolaps...) Byla opravdu čarodějnicí schopnou tyto síly ovládat, páchala někdy opravdu zlo, nebo byla pouze obětí? Bylo cílem lidi trestat, vychovat, varovat..? Závěrečnou apokalypsu si způsobili lidé sami. Svojí nelidskostí. Ale byla vina pouze na lidech? Ono bohužel strach je někdy dobrý, ale často uvolňuje v lidech to špatné. Což mne přivádí k tomu - kdo tedy zabil Fletchera? Jaydon? Nebo Katherine? Nebo to byla psí sebevražda..? Pokud byla Katherine mírumilovná a jen chtěla lidem otevřít oči (symbolika otevřených/zavřených očí je v knize všudypřítomná), proč by trestala zvíře? Nebo proč umírali "nevinní". Některé věci mi nezapadají. Ale ono pointou hororu, částečně spíš psychologického než nadpřirozeného, není naprostá logika. Není cílem vše pochopit. Takže za sebe hodnotím podle čtivosti, napětí, neodbytí postav, námětu, zpracování..


Deník malého poseroutky
02. leden 2021
Deník malého poseroutky 2009, J. Kinney (pseudonym)

Pujceno od dcery, protoze to splnovalo tema do Vyzvy.. ale uz holt nejsem teenager, takze mi to ani neprislo moc vtipne. Takove o nicem.


Sok
prosinec 2020 (18.-28.)
Sok 2019, Iain Reid

Namet zajimavy a originalni, ale teda zpracovano naprosto nudne. Vubec mi to nebavilo, ale chtela jsem vedet pointu. Nastesti je kniha kratka. Opravdu nazorny priklad, jak zazdit dobry napad.


Prokurátor
prosinec 2020 (14.-16.)
Prokurátor 2019, Paulina Świst

Vzrušující, zábavné, napínavé.. I přes použití obvyklých klišé (bez nich to asi v tomto typu literatury nejde) to bylo osvěžující a čtivé.


Poslední dívka
prosinec 2020 (03.-13.)
Poslední dívka 2017, R. Sager (pseudonym)

Napínavá, zajímavý námět.. ale na 5 hvězdiček tomu přece jen něco chybělo.


1