Rok vdovou

Rút a Eddie – dva prolínající se příběhy se spoustou peripetií a komplikací; z obou vyrostou spisovatelé, z ní slavná a úspěšná, z něj téměř neznámý autor, ale o to úspěšnější milenec starších dam; zážitky z dětství však na oba tragicky působí celý život.

https://www.databazeknih.cz/images_books/10_/1055/rok-vdovou-1055.jpg 4.3464

A Widow for One Year (1998)

Literatura světová
Vydáno:, Odeon

Petr1977

Nějak jsem se nemohl začíst, knihu jsem odložil a po delší době se k ní vrátil a najednou to šlo. Není to jeho nejlepší kniha, ale stejně je to kvalitní román.

los

daleko více smířlivý, klidně plynoucí, nostalgičtější příběh, než jsem u Irvinga zvyklý

uniklo mi to, anebo v příběhu opravdu není žádný sportovní zápasník?

výborný postřeh (mimo mé oblíbené tematizující literaturu): Američané míč hází, kdežto Evropané do něj kopou - tak prostě, a trefně vykresluje rozdílnost národnostních/kontinentálních povah, tomu já říkám umění spisovatelské!

janadibelkova

John Irving si zaslouží pozornost každého čtenáře..Rok vdovou je opět brilantně napsaná, krásně promyšlená kniha..mě osobně se snad líbila nejvíc z Irvingových děl, zatím..vřele doporučuji třeba i jako dárek nejlepší kamarádce. :-)

monika9313

Slabší Irvingova kniha. Postavě hlavní hrdinky Rút Coleové prostě něco chybí...

VladkaBU
08.12.2017

...četla jsem ji dlouho, zvláště střední část. Ta, jakoby k tomu nepatřila. Dětství hlavní hrdinky a konec mi přišly zajímavější, poutavější.

p.stranska
03.12.2017

Tak jak skvělá je první část, tak zbytečný je celý zbytek knihy. Prvních 200 stran mě pohltilo, úžasný příběh, doslova srdcervoucí. Vidíte křivdy a neumíte nikoho odsoudit. Uchovávám v paměti na hodně dlouho. Zbytek knihy je pro mě naprosto zbytečný, jaksi uspěchaný, odfláknutý..témata na několik knih a o každém jen pár stránek. Necelých 400 stran o čtyřiceti letech života mnoha lidí...První část pět hvězd, druhá část kazí průměr, škoda.

ddkk
22.10.2017

Skvělé čtení, je potřeba jen vydržet, vyplatí se to. Irving opět nezklamal. A Dveře v podlaze jsou filmová lahůdka (hlavně kvůli Jeffovi Bridgesovi a Kim Basinger), která přispívá k pochopení toho, co se v rodině vlastně stalo...

Leniik33
19.09.2017

Jak se vyrovná se smrtí synů matka a jak jejich malinká sestřička, která měla být jejich náhradou? Zajímavá otázka a ještě zajímavěji to pojal John Irving. Příběh má spád a chvílemi vás až zamrazí, když si uvědomíte, že malé dítě vnímá, že bylo přivedené na svět, jen jaká si náplast na bolavá srdce svých rodičů. Velmi doporučuji :)

Dimas
18.09.2017

Tato úchvatná knížka ani po několikátém přečtení nezklame. Patří mezi ty, u nichž si přejete, aby nikdy neskončily.

haki34
30.06.2017

myslela jsem si že ne, ale opět mě Irving dostal :) už jsem po 1/2 knihy uvažovala, že aký je to zvláštní román, že vlastně tempo nic moc, navíc skoky v čase ubrali na detailech, ale hrubě nastíněné postavy hlavních hrdinů vlasně detaily nepotřebovali...
často mě zneklidňovali poznámky typu "to nevěděla, že už otce živého neuvidí"...předzvěsti blížící se tragédie....a najednou se to celé rozjelo a poslední třetinu jsem ani nedýchala, hltala stránky a zobala Irvingovi z ruky...i ten happy end :D (i když možná přeslazený až moc...)
jinak - oceňuji ,že kniha je bez medvěda (nebo si ho tedˇnevybavuju ????)
- že se z Vídně přesunul do Amsterodamu
- že nikdo nezápasil, ale pro změnu jsme hrali squash
- sexu zas až nad hlavu
-zase se umíralo, někdy, krvavě, někdy méně, detaily rozpitvávány tak, že by se za to nemusela stydět severská krimi
- a taky spusta psychologie. úchylek. podivností.
A opět jsem mu to sežrala i s navijakem :D 90% a možná i kousek víc...

helenkan
15.06.2017

Jsem tak trochu na rozpacích co napsat. Není to knížka kterou čtete jedním dechem. Dokonce jsem myslela,že jí odložim. Zvědavost mi to nedovolila. Není to špatné čtení. Řekla bych střídavé,chvíli vás to baví hodně a vzápětí to přijde nudné. Jsem ale ráda,že jsem to nevzdala.

marcela6425
16.11.2016

Jsem taková rozpačitá.Na jednu stranu to není knížka, kterou by člověk prostě nemohl pustit z ruky, ale je pravda, že mě zajímalo, co bude dál a jak to dopadne. na své poměry jsem ji četla ale neobvykle dlouho.
Anotace knihy dává tušit, že půjde o příběh Rút a jejím vyrovnávání se s odchodem matky, když byly Rút 4 roky. Téma zajímavé, ale že by to bylo tím stěžejním, o čem kniha je, to bych neřekla. Spíše bych ji popsala jako román o životě spisovatelů, o jejich čerpání inspirace a ano - o vztahu mladších mužů ke starším ženám. Konec mi pak přišel takový nedotažený a nevysvětlený. Irving to prostě umí lépe.

hanča34
22.10.2016

Nějak mě kniha vůbec nechytla, tak jsem to po pár stránkách vzdala.

JanaDBK
17.08.2016

První část úchvatná! Výborně jsem se bavila. Skici paní Vaughanové to korunovaly. Pak už to bohužel šlo z kopce. K druhé polovině bych řekla - "mnoho psů, zajícova smrt".

MC87
14.08.2016

Tak jsme se na konci dočkali....Člověk by netušil, jak ho může první sexuální zkušenost ovlivnit do konce života. Jinak speciální Irvingovské plus za to, že se evropská část knihy neodehrávala ve Vídni :-)

Gerbasin
11.08.2016

Pro mě jedna z nejoblíbenějších knih vůbec! I když pro někoho je chování Marion možná nepochopitelné, ten kdo něco podobného prožil prostě ví a doslova hltá příběhem dál a dál. Navíc se dokonale povedla i filmová adapatace (Dveře v podlaze) v hlavních rolích Jeff Bridges a Kim Basinger, což mě jen těší protože zmrvit tak dobrý příběh by byl hřích. Film sice čerpá jen z 1. části knihy, ale to vůbec nevadí, časem se možná dotočí i zbytek. Pro mě jednoznačně zatím to nejlepší od Irvinga.

DarkFireflies
24.07.2016

Stejně jako ostatní jeho knihy vypráví i Rok vdovou o skutečných problémech jistým jedinečně poutavým a surově upřímným způsobem a dělá to skvěle...
Ale taky vím, že to Irving umí ještě o něco lépe, proto 4*.

čuřil
05.07.2016

Já se touto knihou vysloveně protrápil. Né že by mě vysloveně zklamala, ale ani nepřesvědčila. Příště snad od pana Irvinga to z mého pohledu bude lepčejší.

cizinka1
22.06.2016

Knihu jsem nedočetla...

JustWomen
21.06.2016

Léto 1958- skvělé čtení, další části docela nudné, nesympatické postavy, k dočtení třetí části jsem se musela přinutit. Nejprve jsem chtěla dát za 4, ale musím ubrat za ten konec, brrr.

archandelka
30.03.2016

Kniha má klasický Irvingovský tah na branku, ale nemůžu si pomoct - postavy děsně nesympatické.

Zdeňula
13.02.2016

Styl psaní autora se mi velmi líbil. I když měla kniha více stránek, tak se četla moc hezky a rychle.....i když byla v knize místa, která bych klidně vynechala.

akdar72
20.01.2016

Nádhera, velmi silný příběh... I já jsem se rozplakala.

Ethela
02.01.2016

Moje první kniha od Irvinga. A byla jednoduše skvělá, poslední věta mě rozplakala a to se mi zas tak často nestává.

Red_Fox
20.05.2015

Irving píše opravdu čtivě. Přestože kniha není extra tenká, člověk, který si dokáže udělat čas, ji zvládne rychle a bez problémů. Jde o oddechovku, nad kterou se nemusí moc přemýšlet...
Bohužel ale nedokázala překonat vysokou laťku, která byla nastavena Garpem. Ten pro mě zatím zůstává na vrcholu žebříčku, ale nechám se zlákat další Irvingovou tvorbou :)

Elisa.Day
27.02.2015

Četla jsem ji hodně dlouho, Irving pro mě prostě není ten typ autora, jehož knížku začnu číst a nepřestanu, dokud nejsem u konce, ale i přesto mají jeho knížky jakési kouzlo. Tahle mě bavila moc a nebála bych se jí zařadit společně s Garpem na třetí místo (za Pravidla moštárny a Owena Meanyho). Irvingův smysl pro ironii a tragikomiku se prostě nezapře.

martunka
11.01.2015

Knížka je dobrá, ale pro mě je ze všech Irvingových knih nejslabší. Téma mě moc nezaujalo - i když jinak je to Irving, takže stará láska nerezaví a proto ji ještě beru za tři.

nikola.v
25.10.2014

Zvuk, který se snaží nevydávat zvuk. Těšíte se, až knihu konečně dočtete, ale zároveň nechcete, aby někdy skončila. Ach, Rutinko..

Skjaninka
06.09.2014

Každý jeden Irvingov román je jedinečný práve preto, že v každom jednom sa objaví aspoň jedná bizarná, či niečim výnimočná osobnosť, ktorá utkvie v pamäti čitateľa a práve pre ktorú sa daný román stáva výnimočný. U tejto knihy to tak nie je. Aj napriek jej detailnej prepracovanosti, práve túto jedinečnú vlastnosť Irvingových románov postráda. Je to škoda, pretože príbeh Eddieho a Rút je chytľavý, je zaujímavý, ale....nevymyká sa z priemeru priemerných románov. A to bolo pre mňa sklamaním. 3,5/5

H.O.
03.09.2014

Já prostě styl psaní a vyprávění Irvinga m i l u j u ! :-) Od začátku poutavá knížka, strhly mě postavy i jejich vnitřní myšlenky, nádherně napsané.... (ačkoliv se přiznám, že v jedné pasáži - ve 4/4 obsahu mě děj až tak nezaujal, ale pak to zas nabralo obrat). Rozhodně kniha ale stojí za přečtení a - ostatně jako většina autorovy tvorby - mě oslovila, vtáhla a úplně jsem se těšila, až budu zase sama doma - a jen s ní:-)).
P.S.: Jak tu už někdo psal - ten konec by mohl být otevřený a ne takto "sladce" příkladný, ale na celkovou kvalitu a názor na knihu má tato maličkost jen velmi nepatrný vliv:-))