Rok vdovou

Rút a Eddie – dva prolínající se příběhy se spoustou peripetií a komplikací; z obou vyrostou spisovatelé, z ní slavná a úspěšná, z něj téměř neznámý autor, ale o to úspěšnější milenec starších dam; zážitky z dětství však na oba tragicky působí celý život.

https://www.databazeknih.cz/images_books/10_/1055/rok-vdovou-1055.jpg 4.3417

A Widow for One Year (1998)

Literatura světová
Vydáno:, Odeon

haki34

myslela jsem si že ne, ale opět mě Irving dostal :) už jsem po 1/2 knihy uvažovala, že aký je to zvláštní román, že vlastně tempo nic moc, navíc skoky v čase ubrali na detailech, ale hrubě nastíněné postavy hlavních hrdinů vlasně detaily nepotřebovali...
často mě zneklidňovali poznámky typu "to nevěděla, že už otce živého neuvidí"...předzvěsti blížící se tragédie....a najednou se to celé rozjelo a poslední třetinu jsem ani nedýchala, hltala stránky a zobala Irvingovi z ruky...i ten happy end :D (i když možná přeslazený až moc...)
jinak - oceňuji ,že kniha je bez medvěda (nebo si ho tedˇnevybavuju ????)
- že se z Vídně přesunul do Amsterodamu
- že nikdo nezápasil, ale pro změnu jsme hrali squash
- sexu zas až nad hlavu
-zase se umíralo, někdy, krvavě, někdy méně, detaily rozpitvávány tak, že by se za to nemusela stydět severská krimi
- a taky spusta psychologie. úchylek. podivností.
A opět jsem mu to sežrala i s navijakem :D 90% a možná i kousek víc...

helenkan

Jsem tak trochu na rozpacích co napsat. Není to knížka kterou čtete jedním dechem. Dokonce jsem myslela,že jí odložim. Zvědavost mi to nedovolila. Není to špatné čtení. Řekla bych střídavé,chvíli vás to baví hodně a vzápětí to přijde nudné. Jsem ale ráda,že jsem to nevzdala.

nyska-1

Po 50ti stranách, které jsem četla asi týden, jsem knihu odložila. Není to můj šálek kávy

marcela6425
16.11.2016

Jsem taková rozpačitá.Na jednu stranu to není knížka, kterou by člověk prostě nemohl pustit z ruky, ale je pravda, že mě zajímalo, co bude dál a jak to dopadne. na své poměry jsem ji četla ale neobvykle dlouho.
Anotace knihy dává tušit, že půjde o příběh Rút a jejím vyrovnávání se s odchodem matky, když byly Rút 4 roky. Téma zajímavé, ale že by to bylo tím stěžejním, o čem kniha je, to bych neřekla. Spíše bych ji popsala jako román o životě spisovatelů, o jejich čerpání inspirace a ano - o vztahu mladších mužů ke starším ženám. Konec mi pak přišel takový nedotažený a nevysvětlený. Irving to prostě umí lépe.

hanča34
22.10.2016

Nějak mě kniha vůbec nechytla, tak jsem to po pár stránkách vzdala.

JanaDBK
17.08.2016

První část úchvatná! Výborně jsem se bavila. Skici paní Vaughanové to korunovaly. Pak už to bohužel šlo z kopce. K druhé polovině bych řekla - "mnoho psů, zajícova smrt".

MC87
14.08.2016

Tak jsme se na konci dočkali....Člověk by netušil, jak ho může první sexuální zkušenost ovlivnit do konce života. Jinak speciální Irvingovské plus za to, že se evropská část knihy neodehrávala ve Vídni :-)

Gerbasin
11.08.2016

Pro mě jedna z nejoblíbenějších knih vůbec! I když pro někoho je chování Marion možná nepochopitelné, ten kdo něco podobného prožil prostě ví a doslova hltá příběhem dál a dál. Navíc se dokonale povedla i filmová adapatace (Dveře v podlaze) v hlavních rolích Jeff Bridges a Kim Basinger, což mě jen těší protože zmrvit tak dobrý příběh by byl hřích. Film sice čerpá jen z 1. části knihy, ale to vůbec nevadí, časem se možná dotočí i zbytek. Pro mě jednoznačně zatím to nejlepší od Irvinga.

DarkFireflies
24.07.2016

Stejně jako ostatní jeho knihy vypráví i Rok vdovou o skutečných problémech jistým jedinečně poutavým a surově upřímným způsobem a dělá to skvěle...
Ale taky vím, že to Irving umí ještě o něco lépe, proto 4*.

čuřil
05.07.2016

Já se touto knihou vysloveně protrápil. Né že by mě vysloveně zklamala, ale ani nepřesvědčila. Příště snad od pana Irvinga to z mého pohledu bude lepčejší.

cizinka1
22.06.2016

Knihu jsem nedočetla...

JustWomen
21.06.2016

Léto 1958- skvělé čtení, další části docela nudné, nesympatické postavy, k dočtení třetí části jsem se musela přinutit. Nejprve jsem chtěla dát za 4, ale musím ubrat za ten konec, brrr.

archandelka
30.03.2016

Kniha má klasický Irvingovský tah na branku, ale nemůžu si pomoct - postavy děsně nesympatické.

Zdeňula
13.02.2016

Styl psaní autora se mi velmi líbil. I když měla kniha více stránek, tak se četla moc hezky a rychle.....i když byla v knize místa, která bych klidně vynechala.

akdar72
20.01.2016

Nádhera, velmi silný příběh... I já jsem se rozplakala.

Ethela
02.01.2016

Moje první kniha od Irvinga. A byla jednoduše skvělá, poslední věta mě rozplakala a to se mi zas tak často nestává.

Red_Fox
20.05.2015

Irving píše opravdu čtivě. Přestože kniha není extra tenká, člověk, který si dokáže udělat čas, ji zvládne rychle a bez problémů. Jde o oddechovku, nad kterou se nemusí moc přemýšlet...
Bohužel ale nedokázala překonat vysokou laťku, která byla nastavena Garpem. Ten pro mě zatím zůstává na vrcholu žebříčku, ale nechám se zlákat další Irvingovou tvorbou :)

Elisa.Day
27.02.2015

Četla jsem ji hodně dlouho, Irving pro mě prostě není ten typ autora, jehož knížku začnu číst a nepřestanu, dokud nejsem u konce, ale i přesto mají jeho knížky jakési kouzlo. Tahle mě bavila moc a nebála bych se jí zařadit společně s Garpem na třetí místo (za Pravidla moštárny a Owena Meanyho). Irvingův smysl pro ironii a tragikomiku se prostě nezapře.

martunka
11.01.2015

Knížka je dobrá, ale pro mě je ze všech Irvingových knih nejslabší. Téma mě moc nezaujalo - i když jinak je to Irving, takže stará láska nerezaví a proto ji ještě beru za tři.

nikola.v
25.10.2014

Zvuk, který se snaží nevydávat zvuk. Těšíte se, až knihu konečně dočtete, ale zároveň nechcete, aby někdy skončila. Ach, Rutinko..

Skjaninka
06.09.2014

Každý jeden Irvingov román je jedinečný práve preto, že v každom jednom sa objaví aspoň jedná bizarná, či niečim výnimočná osobnosť, ktorá utkvie v pamäti čitateľa a práve pre ktorú sa daný román stáva výnimočný. U tejto knihy to tak nie je. Aj napriek jej detailnej prepracovanosti, práve túto jedinečnú vlastnosť Irvingových románov postráda. Je to škoda, pretože príbeh Eddieho a Rút je chytľavý, je zaujímavý, ale....nevymyká sa z priemeru priemerných románov. A to bolo pre mňa sklamaním. 3,5/5

H.O.
03.09.2014

Já prostě styl psaní a vyprávění Irvinga m i l u j u ! :-) Od začátku poutavá knížka, strhly mě postavy i jejich vnitřní myšlenky, nádherně napsané.... (ačkoliv se přiznám, že v jedné pasáži - ve 4/4 obsahu mě děj až tak nezaujal, ale pak to zas nabralo obrat). Rozhodně kniha ale stojí za přečtení a - ostatně jako většina autorovy tvorby - mě oslovila, vtáhla a úplně jsem se těšila, až budu zase sama doma - a jen s ní:-)).
P.S.: Jak tu už někdo psal - ten konec by mohl být otevřený a ne takto "sladce" příkladný, ale na celkovou kvalitu a názor na knihu má tato maličkost jen velmi nepatrný vliv:-))

Dymond
12.08.2014

Toto je má první kniha od Irvinga a nijak mě nenadchla... Připadalo mi, že se děj motá v kruhu a nikam dál se neposunuje. Chvíli jsem si dala pauzu a už jsem se k ní nedokázala vrátit... Tímto samozřejmě nezavrhuji autora, podívám se ještě na nějakou jinou jeho knihu a třeba mě nadchne...

tlapička
16.07.2014

Zajímavé, poučné, pěkný sloh

Mi-šu-le
12.04.2014

Byla to moje první Irvingova kniha, jedna z jeho jednodužších, skvělý příběh, velmi zajímavá, zápletkami Irving nešetřil, akorát ten závěr, to mně velmi zklamalo, otevřený konec by byl daleko lepší a nutil by přemýšlet čtenáře, jak to asi dopadlo.

nejpet
15.03.2014

Pro mě nejlepší Irvingova kniha a zůstává na žebříčku nejlepších knih, co jsem vůbec kdy četla.

studentice
25.02.2014

Me bohuzel tato Irvingova kniha nezaujala. Zacatek byl docela zajimavy, mou pozornost pripoutal "milostny viceuhelnik", ale dalsi casti knihy me vesmes nudily a musela jsem se nutit, abych knihu docetla. Nesedelo mi prilis velke mnozství postav a jejich zivotnich pribehu. Chybel mi jeden hlavni hrdina

Dreisii
05.01.2014

Moje první knížka od Irvinga. Jsem nadšená :)

sioux
19.12.2013

I já se přidávám. Nejlepší Irvingova kniha. Zůstává ve mně ještě dlouho po přečtení. Jako druhou Irvingovu knihu v pořadí oblíbenosti mám Pravidla moštárny.

Daffodila
24.11.2013

Irving je prostě má srdcovka. Na Garpa nemá žádná z jeho knih, přesto jeho styl prostě zbožňuji. Pro mě vynikající čtení.