Rok vdovou

Rút a Eddie – dva prolínající se příběhy se spoustou peripetií a komplikací; z obou vyrostou spisovatelé, z ní slavná a úspěšná, z něj téměř neznámý autor, ale o to úspěšnější milenec starších dam; zážitky z dětství však na oba tragicky působí celý život.

https://www.databazeknih.cz/images_books/10_/1055/rok-vdovou-1055.jpg 4.3499
Literatura světová
Vydáno:, Odeon

A Widow for One Year (1998)

Kniha Rok vdovou

Aimee1

Opravdu hodně dlouho mi trvalo, než se mi podařilo se začíst. Kniha mě chytla defacto až ve druhé polovině, kdy se vyprávění přesunuje na dospělou Rút. Znovu bych si knihu nepřečetla.

Mirka2778

Právě jsem obrátila na stranu 236 a tím s touto knihou končím. Na postavách mi ani drobet nezáleží, co s nimi bude, nebo bylo, mi je úplně jedno. Pořád mi v hlavě zní: "Proč dobrý spisovatel sepisuje takovou neskutečnou nudu?"
Zřejmě nejlépe to popisuje sám Irving. Možná se k tomu dokonce přiznává?

Když byl zdroj jeho literární tvorby autobiografický, uměl Eddie psát s autoritou a autenticitou. Ale když se snažil si něco představit, vymýšlet, tvořit, prostě se mu to nedařilo tak dobře, jako když vzpomínal. To je u autora beletrie vážné omezení!

Nomia

“…the consequences of sex are often more memorable than the act itself.”

Irving je prostě tak trochu zvláštní, jeho styl vyprávění je dost specifický, ale rozhodně ne nudný, nevadí mi ani jeho mírná obsese sexem a lehce stereotypní črtání postav. Je to vypravěč, který dokáže upoutat. Miluji s jakou lehkostí rozvíjí příběhy, jeho jemnou ironii a někdy lehkou pošahanost příběhů.

Rok vdovou má v sobě takovou poklidnou retro atmosféru, začátek je fenomenální a zábavný. Přesto, že mě konec úplně neoslnil, i tak hodnotím knihu jako skvělou. Irving má, ale i lepší knihy.

Nisus

Pekný príbeh a ľahko sa číta, bavila som sa od začiatku do konca ale najviac sa mi páčila časť prvá. Odporúčam.

"Usoudila, že žal se v určitém okamžiku stáva človeku koníčkem."... budem mať vždy na pamäti.

konformita
28.12.2018

Dobré to bylo. Pěkný konec. Místy ale strašně zdlouhavé, až člověk myšlenkami utíká.

marhoul
21.10.2018

Tuhle knížku jsem dlouho sháněla a je to prostě literární lahůdka. Přečetla jsem ji jedním dechem...

Petr1977
05.06.2018

Nějak jsem se nemohl začíst, knihu jsem odložil a po delší době se k ní vrátil a najednou to šlo. Není to jeho nejlepší kniha, ale stejně je to kvalitní román.

los
25.05.2018

daleko více smířlivý, klidně plynoucí, nostalgičtější příběh, než jsem u Irvinga zvyklý

uniklo mi to, anebo v příběhu opravdu není žádný sportovní zápasník?

výborný postřeh (mimo mé oblíbené tematizující literaturu): Američané míč hází, kdežto Evropané do něj kopou - tak prostě, a trefně vykresluje rozdílnost národnostních/kontinentálních povah, tomu já říkám umění spisovatelské!