Ulice Záhadných tajemství

kniha od:

Ulice Záhadných tajemství https://www.databazeknih.cz/https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/291540/bmid_ulice-zahadnych-tajemstvi-WUZ-291540.jpg 3.6 156
Koupit Koupit eknihu Bazar

Čtrnáctiletý chlapec Juan Diego, který se narodil a vyrůstal na skládce odpadů v mexické Oaxace, má o rok mladší sestru Lupe. Dívka je přesvědčená, že zná svou vlastní i bratrovou budoucnost. Je také čtenářka myšlenek – ví, co si myslí většina lidí… Jako starší muž cestuje Juan na Filipíny, ale cestují s ním i jeho sny a vzpomínky. Jak stárneme, žijeme často ve snech a vzpomínkách intenzivněji než v přítomnosti. Nejnovější Irvingův román je příběhem o tom, co se přihodí Juanovi na Filipínách: kde se minulost srazí s jeho budoucností.... celý text

Žánr:
Literatura světová , Romány , Příběhy

Vydáno: , Odeon
Originální název:

Avenue of Mysteries , 2015


více info...

Komentáře (33)

Komentáře 33 Recenze 5

terimila
terimila
25.05.2022 2 z 5

Uf, upřímně, to bylo trápení. Ale z úcty k Irvingovi a věcem jako Modlitba za OM, Svět podle Garpa atd. jsem ji dočíst chtěla. U některejch autorů mám potřebu vědět, kam se vyvíjejí.

Kdybych měla Irvinga soudit jen podle Ulice, tak se nevyvíjí, spíše zavíjí. V knize není snad nic nového, co bych už u něj někdy nečetla. A je tam toho strašně moc. Jasnozřivé dítě, co zná budoucnost. (Owen Meany se obrací v hrobě, Lupe mu, při vší úctě, nesahá ani po kotníky.) Pár milujících homosexuálů, které zasáhne epidemie AIDS v 90. letech a chudák, který přitom přijde o spoustu drahých. Odpor ke katolické církvi a jeptiškám. Traumatizovaní vojáci a hoši vyhýbající se vojenské službě. Poznamenaný jedinec, který nemá sex. Cirkus a nebezpečné pohrávání si s velkými kočičkami. Ještě, že se tam neobjevili medvědi a zápasení.

Četla jsem to šíleně dlouho a převážně s pocitem "musím". Zlepšilo se to až po smrti Esperanzy, tehdy mě začalo zajímat, jak to bylo s Lupe. A v závěru mě překvapilo, že jsem se dozvěděla i to, jak to je s Juanem. Ale obrovskou slabinou je, že mě to vlastně celou knihu moc nezajímalo. Diego, navzdory tomu, co má za sebou, mě nezaujal, nevyvolal sympatie, bylo mi jedno, jak dopadne - hlavně když už přestane řešit ty blbé prášky a ty dvě sexuální grácie (ano, chápu, co tam nakonec dělaly, ale pak tam toho sexu bylo moc a působil nemístně a trapně). A do toho neustálé patetické výkřiky o tom, jací podle hrdinů jsou a jací mají být čtenáři. Otravnější téma aby jeden pohledal.
Nic se mnou nedělaly ani celkem kruté scény - zmrzačení chlapce při jeho plném vědomí, smrt matky, odchod jeho sestry? Nic. A to je fakt divný. Jako by čtenář byl na těch pitomejch utlumovacích prášcích s Diegem.

Takže nakonec jen 2, moje asi vůbec nejslabší hodnocení u Irvinga. Původně jsem dala 3 hvězdy, ale když jsem poté viděla, jak se dá hltat dobře napsaná a dobrými postavami obsazená kniha, které jsem pak dala "jen" 4, nedalo se nic dělat a musím tady hodnocení snížit. Vlastně, když nad tím tak přemýšlím, se pro to dá použít parafráze jedné věty z knížky - ty tři hvězdy byly hlavně "z úcty k zesnulým". A jen tou se člověk řídit nemůže.
Každopádně, jedno plus to má - dostala jsem strašnou chuť přečíst si znova Owena. A hodí se mi to do letošní čtenářský výzvy.

haki34
haki34
20.12.2021 4 z 5

(SPOILER) jee, zapoměla jsem ohodnotit..knížka dočtená někdy v červnu v průběhu mého pracovního exilu v Oderských vrších..četla se velmi rozvláčně..ale je to Irving..takže něco snového zůstane napořád. Zafixované s místem čtení...Opět šílený mix birazních postaviček, sexu, snů, pohlaví a zvířat. A planoucí ohně skládky, všudepřítomni psi, Guadalupe a Lupe...uff. Bylo toho moc. A s odstupem si říkám, že i když jsem na začátku pochybovala, finální výsledek byl rozhodně za víc než 3...
Hlavní hrdina mi byl blízký knihomolstvím. A betablokátory :D akorát já s nimi raději neexperimentuji. A s viagrou už vůbec. A s tajemnými muži, ženami nebo gekony...s tím už na mě dvakrát vůbec nechoďte ;)
Smutné, vtipné, dojímavé a možná i trochu odpudivé. Prostě Irving. Šílený, ale skvělý. Dokonce mi u něj ani 321 pohlaví nevadí.
Doporučuji spíše pro jeho skalní fanoušky. Howgh !


Marcela52
Marcela52
16.08.2021 3 z 5

Knihy Johna Irvinga čtu moc ráda, ale u této jsem se nemohla začíst. Přečetla jsem přes sto stránek a chuť pokračovat mě opustila, tak jsem ji odložila. Možná, že jsem neměla tu správnou náladu, prostě jsme se tentokrát s autorem nějak nepotkali...

Marekh
Marekh
18.08.2020 4 z 5

Tohle je první kniha, kterou jsem přečetl od Johna Irvinga. V minulosti jsem se v jedné knize dočetl, že Haruki Murakami je obdivovatelem tohoto autora. V knize Ulice Záhadných tajemství se vyskytují prvky magického realismu, střídá se minulost s přítomností, vyskytují se popisy sexuálních scén. Autor se věnuje rozličným tématům jako je náboženství, homosexualita, transvestitismus, pohled na psaní knih aj. Náboženství je v knize hodně zastoupeno, ale nevadilo mi to. Příběh se odehrává v Mexiku a na Filipínách. Hlavní hrdinové – Juan Diego a Lupe se dostanou také do cirkusu. Kniha je poměrně hodně obsáhlá, ale celkově to bylo zajímavé čtení. Autor se místy opakuje. Je škoda, že kniha neobsahuje DOSLOV. Knihu hodnotím na 80 %.

Časem bych si chtěl určitě přečíst další knihy, například SVĚT PODLE GARPA, anebo PRAVIDLA MOŠTÁRNY.

Citáty z knihy, které mne oslovily:

V dětství vždy nastane jeden okamžik, kdy se ty dveře otevřou a vpustí dovnitř budoucnost.

V pozadí každé cesty je nějaký důvod.

V životě každého nastane podle mě vždycky okamžik, kdy se musí rozhodnout, kam patří.

Řetězec událostí, souvislosti v našich životech – co nás vede tam, kam směřujeme, cesty, které následujeme ke svým koncům, co nevidíme přicházet a co vidíme – to vše může být záhadné nebo prostě neviděné či dokonce zřejmé.

chodícírohožka
chodícírohožka
06.02.2020 3 z 5

Tahle kniha ve mě vzbudila rozporuplné pocity. Na jednu stranu se mi líbil podivný příběh hlavní postavy a jeho blízkých, bavilo mě připomínat si klasická témata, která Irving cpe úplně všude, a užila jsem si autorův speciální smysl pro humor. Na druhou stranu jsem ale asi úplně nepochopila, o co v knize šlo. Kde byla nějaká pointa? Kam zmizelo vyvrcholení příběhu? Kdo byly ty ženské a proč tam byly? Těšila jsem se na velké finále, ale žádné nepřišlo. Došly stránky. Celé to vyšumělo někam do pryč, mimo mě. Bez zanechání jakýchkoli výraznějších dojmů.

koolsavage
koolsavage
02.01.2020 3 z 5

"Tenhle autor je mistr hrozících osudových střetů".

Řekla bych, že se jedná o román bilanční, autobiografický a plný odkazů na předchozí díla autora. Klasický Irving, (velice) pomalu vypráví bizarní příběh Juana Diega od začátku, až k nevyhnutelnému konci. Za mě slabší dílko, určitě mám od Irvinga jiné favority.

aetos
aetos
12.12.2019

Zavřeno a nedočteno. Nejhorší Irving (přečetl jsem cca 7 knih). Zdá se mi, řemeslně odvedená práce, ale co a zda tím autor chtěl něco říci, nehodlám po více jak 150 stránkách zjišťovat. Ale někomu se líbí, takže asi je to prostě úplně z jiného světa než já.

jirina4159
jirina4159
28.10.2019 2 z 5

Tato kniha mne opravdu nezaujala. Přitom ten námět byl zajímavý a napsán velice dobře. Dočetla jsem protože jsem čekala nějaké vysvětlení těch tajemství, nedočkala jsem se, bylo jich na mne opravdu moc. Jinak je spisovatel můj oblíbený autor, touto knihou jsem ale byla zklamaná.

Naomi
Naomi
27.02.2018 5 z 5

Irving opět nezklamal. Výborná kniha, nemohla jsem se od ní odtrhnout. Vřele doporučuji. :)

irskádívka
irskádívka
26.01.2018 1 z 5

vyjádřím se expresivně: Tohle jsem teda nepobrala. Kniha je příliš mystická, rozvleklá, bizardní, v celku nudná a nezajímavá.
Autor je prý poměrně dobrý, asi jsem začala špatnou knihou, protože mě od ostatních jeho děl odradila. Příliš si vážím času členů databáze knih, abych knihu mohla doporučit k přečtení.

tildasusane
tildasusane
05.12.2017 2 z 5

Znovu převařený guláš jeho úspěšných děl - stejně jako jeho předchozí 2- 3 romány. Všechny postavy rekapitulují dokola to stejné a většinou se ani nedá říci, že situace komentují z jiného úhlu. Kdo je tajemná matka s dcerou bylo příliš průhledné a konec vyzněl jaksi naprázdno - katarze se nedostavila.

Gregorie
Gregorie
11.11.2017 4 z 5

John Irving. Mám ho ráda. Mám ráda jeho způsob psaní. Miluju jeho zvláštní, tajemné, často až bizarní postavy. Je skvělý pozorovatel se smyslem pro detail. Díky jeho hrdinům si uvědomuju, že lidi kolem mě, že všichni, jsme nějakým způsobem "ulítlí", jen si to musíme připustit a dobře se dívat.
Ulice Záhadných tajemství nebyla tak strhující jako Pravidla moštárny nebo Modlitba za Owena Meanyho, ale rozhodně mě nezklamala.
Souhlasím s komentářem, který napsal někdo přede mnou: Pokud Irvinga rádi nemáte, nebudete mít rádi ani tuto knihu.
Je moc dobrá :-)

Jonna
Jonna
15.09.2017 3 z 5

Bohužel musím souhlasit s ostatními komentáři - tohle je asi jedna z nejslabších Irvingových knih. Neustálé opakování toho, co už bylo (i několikrát) řečeno, motání se v kruzích, tak trochu upocená snaha o magický realismus (ten umí jenom Márquez) nebo co to proboha mělo být. Nemohu říct, že by mě kniha vyloženě nudila, to ne, ale taky mě nenadchla. Dočetla jsem, fajn, ale asi se ke knize, na rozdíl od ostatních Irvingových děl , nebudu vracet.

knižátko
knižátko
15.08.2017 4 z 5

Irving - u mě téměř vždy spokojenost, nezklame, nemůže :)

Edeltruda
Edeltruda
31.07.2017 3 z 5

Ani mému oblíbenému Irvingovi se nepodařilo mě nadchnout pro mysteriózní příběh, dokonce ani postavy mi tentokrát nepřirostly k srdci a jejich osud mi byl celkem lhostejný. V mých očích jedna z Irvingových nejslabších knih. Od dějové linky na Filipínách jsem raději utíkala do minulosti a snů do Mexika. Nejzajímavější pro mne byly pasáže o psaní a profesi spisovatele.

vygum
vygum
07.06.2017

Co je to za debilni modu koncit kazdou desatou vetu zavorkou, ktera vysvetluje uplne zjevnou skutecnost typu Byla tam dve zvirata, jedno melo kridla (to s kridly byl ptak). Mam pocit, ze nekteri soucasni autori predpokladaji, ze jejich ctenari jsou retardovani. Knihu nehodnotim, nepodarilo se mi dostat pres 200 stranek.

Dervish
Dervish
05.06.2017 4 z 5

O něco déle mi trvalo než jsem se chytnul. Přeci jen životy hlavních postav jsou od mého běžného života natolik vzdálené, že musela představivost zapnout ne na 100 ale na 200 procent. Ale poté co jsem "konečně" vklouznul do kůže Johna Irvinga, už jsem byl doma a kniha mi začala dávat smysl. Pak se stala opět báječným a neobvyklým příběhem plným kuriózních postav... přesně tak jak to má Irving rád a jak to mám rád i já. Protože všední jsou všude kolem nás, ale ti DRUZÍ, o těch píše jen Irving. A píše zatraceně dobře!

Nightcrawler
Nightcrawler
07.05.2017 3 z 5

Doposud nejslabší dílo, které jsem od oblíbeného autora četl. Neměl jsem problémy s postavami, přeci jen je to Irving, ale asi mi unikla pointa a závěr byl takový nijaký.

kalache
kalache
28.04.2017 4 z 5

..."Náboženství se nachází někde mezi strachem a sexem."...Irving nikdy nezklame...

denib
denib
25.04.2017 5 z 5

Všechny knihy Johna Irvinga jsou báječně "ujeté", tahle je navíc i poměrně tajemná. Myslela jsem, že mě Irving už nemůže moc překvapit, ale stalo se. Autor sice trochu "vykrádal" Pravidla moštárny, ale vůbec to nevadilo. Hlavní postavy jsou opět lidé, kterým se stávají naprosto neuvěřitelné věci, ale tentokrát ještě neuvěřitelnější. Čtení myšlenek, duchové ... Byla to prostě paráda. Samozřejmě Irving je autor, kterého buď zbožňujete nebo nesnášíte a já patřím do té první kategorie. Pokud Irvinga rádi nemáte, nebudete mít rádi ani tuto knihu. Ale ostatním jí vřele doporučuji.

Johanka10
Johanka10
14.04.2017

Nedočetla

IvaKo
IvaKo
27.03.2017 4 z 5

Typický Irving - bezbřehá fantazie, bizarní postavy a podivné osudy. Některé motivy autor sice opakuje, ale rozhodně nenudí.Těším se na jeho další díla.

alabra
alabra
22.02.2017 5 z 5

Moje první kniha od tohoto autora, jsem okouzlena, je tak jiný než ostatní autoři, má jiný styl, výstavbu románu, hrdiny...Vymyká se po všech stránkách.

Crimble
Crimble
12.02.2017 5 z 5

Podle mne jeden z nejzdařilejších autorových románů "pozdnějšího" období. Irving je jedinečný, jeho postavy jsou originální, vždy více či méně "divné". Nenápadný, trefný humor, nenásilné prosazování někdy poměrně dost radikálních názorů. A co je nejdůležitější - jeho schopnost poutavého vyprávění, prolínání časových rovin je prostě neopakovatelná.

babsi66
babsi66
30.01.2017 3 z 5

Jsem z toho rozčarovaná...na ne zcela normální postavy, kterým se dějí divné věci a jejichž sexuální život boří všemožná tabu jsem u Irvinga zvyklá. Bez nich by Irving nebyl Irvingem. Jenže stejně také jsem zvyklá, že jeho knihy mají pointu a všechno do sebe nakonec zapadá.

Nevím, zda se jedná o důsledek mé nepozornosti při čtení nebo nedostatek schopnosti vidět souvislosti v některých událostech, ale na můj vkus tam bylo několik hluchých míst, jejichž význam pro příběh mi zůstal utajen. Kdyby byl příběh kratší, asi bych se přes to přenesla s tím, že holt si autor trochu zaexperimentoval. Takhle jsem marně čekala na ono pověstné cinknutí, kdy vše do sebe zapadne a já si budu moci říct, že všechny ty úlety měly nějaký význam. No, bohužel neměly.

Blanchi
Blanchi
14.01.2017

Nějak těch neobvyklých situací a zvláštních osob bylo příliš.... mám pocit, že autor zkouší, co čtenář vydrží a jaký mix je ochotný přijmout. Kniha mne velmi zklamala. Snad další budou lepší.

Tilte
Tilte
29.12.2016 3 z 5

"Pokud jde o turisty, Juan Diego se uchyloval k dvojjazyčným výkřikům-křičel estigmas i stigmata."

"Mám pocit, jako když pořád odcházím z Růžového kopečku. Ta deziluze, to rozčarování, které jsem pociťoval, když jsem sestupoval po těch schodech, trvá; pořád sestupuju."

pajaroh
pajaroh
08.10.2016 3 z 5

Už je toho moc. Opakující se motivy, extravagance postav a snaha šokovat na úkor příběhu. Nečíst knihu v originále, asi bych ji odložila. Na druhou stranu - lze kritizovat Irvinga, že je příliš "Irvingovský"?

Makii
Makii
19.09.2016 3 z 5

Konečně! Snad nikdy jsem nečetla nic tak strašně dlouho.. :( A mrzí mě to, protože Irvinga miluju, četla jsem od něj všechno. Na knihu jsem se těšila, ale nenadchla mě. Jak se zdá, Irving už mě nepřekvapí, vykrádá sám sebe. Musím ale také připustit, že patřím spíš do fanklubu "Pitné kúry", "Svobody medvědům", "Hotelu New Hampshire" apod. - tzn. jeho starších věcí. U kterých jsem se ohromně bavila. U této knihy jsem se bohužel spíš nudila.

Gracian1964
Gracian1964
30.08.2016 4 z 5

Prečítal som zatiaľ všetky knihy, ktoré u nás vyšly. Klasický Irving, i keď som z neho nebol taký nadšený, ako z niektorých predchádzajúcich. Trochu som sa s tým potrápil, kým som to zvládol. Ak autor ešte niečo napíše a vydá, určite si to kúpim.

boticelli
boticelli
12.07.2016 5 z 5

Pokud chcete stravit par dni nebo tydnu ve spolecnosti extravagantnich ale stejne tak sympatickych postav s (vetsinou) tragickym osudem, sahnete po Irvingovi!

martunka
martunka
09.07.2016 4 z 5

Další skvĕlá kniha od Irvinga. Přečetla jsem od něj skoro všechny knihy a musím uznat, že mĕ opĕt nezklamal. Jen se v téhle knize už trochu autor opakuje. Jinak příběh mĕ chytl a už nepustil.

kacimilek
kacimilek
06.07.2016 3 z 5

První - a pevně věřím, že poslední - kniha od Irvinga, která mě zklamala. Prostě to nebylo to, co jsem očekávala. Rozumím, že se má jednat o jakési "shrnutí" spisovatelova díla. Není to prostě Irving jakého známe. Jedna z mála věcí, kterou na Ulici Záhadných tajemství oceňuji, jsou zmínky o několika románech, které autor již napsal (např. Pitná kúra).

Štítky knihy

záhady telepatie americká literatura vzpomínky Mexiko sourozenci spisovatelé jezuité cirkus

Autorovy další knížky

John Irving
americká, 1942
2003  86%Svět podle Garpa
2005  91%Pravidla moštárny
2016  71%Ulice Záhadných tajemství
1994  90%Modlitba za Owena Meanyho
2013  80%V jedné osobě

Kniha Ulice Záhadných tajemství je v

Právě čtených14x
Přečtených215x
Čtenářské výzvě43x
Doporučených7x
Knihotéce157x
Chystám se číst114x
Chci si koupit24x
dalších seznamech1x