Ulice Záhadných tajemství

Čtrnáctiletý chlapec Juan Diego, který se narodil a vyrůstal na skládce odpadů v mexické Oaxace, má o rok mladší sestru Lupe. Dívka je přesvědčená, že zná svou vlastní i bratrovou budoucnost. Je také čtenářka myšlenek – ví, co si myslí většina lidí… Jako starší muž cestuje Juan na Filipíny, ale cestují s ním i jeho sny a vzpomínky. Jak stárneme, žijeme často ve snech a vzpomínkách intenzivněji než v přítomnosti. Nejnovější Irvingův román je příběhem o tom, co se přihodí Juanovi na Filipínách: kde se minulost srazí s jeho budoucností....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/291540/big_ulice-zahadnych-tajemstvi-WUZ-291540.jpg 3.5130

Vydáno: , Odeon

Avenue of Mysteries, 2015

Kniha Ulice Záhadných tajemství

terimila

Uf, upřímně, to bylo trápení. Ale z úcty k Irvingovi a věcem jako Modlitba za OM, Svět podle Garpa atd. jsem ji dočíst chtěla. U některejch autorů mám potřebu vědět, kam se vyvíjejí.

Kdybych měla Irvinga soudit jen podle Ulice, tak se nevyvíjí, spíše zavíjí. V knize není snad nic nového, co bych už u něj někdy nečetla. A je tam toho strašně moc. Jasnozřivé dítě, co zná budoucnost. (Owen Meany se obrací v hrobě, Lupe mu, při vší úctě, nesahá ani po kotníky.) Pár milujících homosexuálů, které zasáhne epidemie AIDS v 90. letech a chudák, který přitom přijde o spoustu drahých. Odpor ke katolické církvi a jeptiškám. Traumatizovaní vojáci a hoši vyhýbající se vojenské službě. Poznamenaný jedinec, který nemá sex. Cirkus a nebezpečné pohrávání si s velkými kočičkami. Ještě, že se tam neobjevili medvědi a zápasení.

Četla jsem to šíleně dlouho a převážně s pocitem "musím". Zlepšilo se to až po smrti Esperanzy, tehdy mě začalo zajímat, jak to bylo s Lupe. A v závěru mě překvapilo, že jsem se dozvěděla i to, jak to je s Juanem. Ale obrovskou slabinou je, že mě to vlastně celou knihu moc nezajímalo. Diego, navzdory tomu, co má za sebou, mě nezaujal, nevyvolal sympatie, bylo mi jedno, jak dopadne - hlavně když už přestane řešit ty blbé prášky a ty dvě sexuální grácie (ano, chápu, co tam nakonec dělaly, ale pak tam toho sexu bylo moc a působil nemístně a trapně). A do toho neustálé patetické výkřiky o tom, jací podle hrdinů jsou a jací mají být čtenáři. Otravnější téma aby jeden pohledal.
Nic se mnou nedělaly ani celkem kruté scény - zmrzačení chlapce při jeho plném vědomí, smrt matky, odchod jeho sestry? Nic. A to je fakt divný. Jako by čtenář byl na těch pitomejch utlumovacích prášcích s Diegem.

Když to takhle píšu, je zázrak, že dávám celé 3 hvězdy. Ale od 2. půlky se to číst dalo a nějakým podivným způsobem to fungovalo. Ale nebyl to ten způsob, kterej mám u knih ráda - ten, že čtu, užívám si to, vím, že mě kniha vtahuje a je to fajn. Vlastně, když nad tím tak přemýšlím, se pro to dá použít parafráze jedné věty z knížky - ty tři hvězdy jsou hlavně "z úcty k zesnulým".
A ještě jedno plus to má - dostala jsem strašnou chuť přečíst si znova Owena.

haki34
20.12.2021

(+ SPOILER) jee, zapoměla jsem ohodnotit..knížka dočtená někdy v červnu v průběhu mého pracovního exilu v Oderských vrších..četla se velmi rozvláčně..ale je to Irving..takže něco snového zůstane napořád. Zafixované s místem čtení...Opět šílený mix birazních postaviček, sexu, snů, pohlaví a zvířat. A planoucí ohně skládky, všudepřítomni psi, Guadalupe a Lupe...uff. Bylo toho moc. A s odstupem si říkám, že i když jsem na začátku pochybovala, finální výsledek byl rozhodně za víc než 3...
Hlavní hrdina mi byl blízký knihomolstvím. A betablokátory :D akorát já s nimi raději neexperimentuji. A s viagrou už vůbec. A s tajemnými muži, ženami nebo gekony...s tím už na mě dvakrát vůbec nechoďte ;)
Smutné, vtipné, dojímavé a možná i trochu odpudivé. Prostě Irving. Šílený, ale skvělý. Dokonce mi u něj ani 321 pohlaví nevadí.
Doporučuji spíše pro jeho skalní fanoušky. Howgh !

Marcela52
16.08.2021

Knihy Johna Irvinga čtu moc ráda, ale u této jsem se nemohla začíst. Přečetla jsem přes sto stránek a chuť pokračovat mě opustila, tak jsem ji odložila. Možná, že jsem neměla tu správnou náladu, prostě jsme se tentokrát s autorem nějak nepotkali...

Marekh
18.08.2020

Tohle je první kniha, kterou jsem přečetl od Johna Irvinga. V minulosti jsem se v jedné knize dočetl, že Haruki Murakami je obdivovatelem tohoto autora. V knize Ulice Záhadných tajemství se vyskytují prvky magického realismu, střídá se minulost s přítomností, vyskytují se popisy sexuálních scén. Autor se věnuje rozličným tématům jako je náboženství, homosexualita, transvestitismus, pohled na psaní knih aj. Náboženství je v knize hodně zastoupeno, ale nevadilo mi to. Příběh se odehrává v Mexiku a na Filipínách. Hlavní hrdinové – Juan Diego a Lupe se dostanou také do cirkusu. Kniha je poměrně hodně obsáhlá, ale celkově to bylo zajímavé čtení. Autor se místy opakuje. Je škoda, že kniha neobsahuje DOSLOV. Knihu hodnotím na 80 %.

Časem bych si chtěl určitě přečíst další knihy, například SVĚT PODLE GARPA, anebo PRAVIDLA MOŠTÁRNY.

Citáty z knihy, které mne oslovily:

V dětství vždy nastane jeden okamžik, kdy se ty dveře otevřou a vpustí dovnitř budoucnost.

V pozadí každé cesty je nějaký důvod.

V životě každého nastane podle mě vždycky okamžik, kdy se musí rozhodnout, kam patří.

Řetězec událostí, souvislosti v našich životech – co nás vede tam, kam směřujeme, cesty, které následujeme ke svým koncům, co nevidíme přicházet a co vidíme – to vše může být záhadné nebo prostě neviděné či dokonce zřejmé.

chodícírohožka
06.02.2020

Tahle kniha ve mě vzbudila rozporuplné pocity. Na jednu stranu se mi líbil podivný příběh hlavní postavy a jeho blízkých, bavilo mě připomínat si klasická témata, která Irving cpe úplně všude, a užila jsem si autorův speciální smysl pro humor. Na druhou stranu jsem ale asi úplně nepochopila, o co v knize šlo. Kde byla nějaká pointa? Kam zmizelo vyvrcholení příběhu? Kdo byly ty ženské a proč tam byly? Těšila jsem se na velké finále, ale žádné nepřišlo. Došly stránky. Celé to vyšumělo někam do pryč, mimo mě. Bez zanechání jakýchkoli výraznějších dojmů.

koolsavage
02.01.2020

"Tenhle autor je mistr hrozících osudových střetů".

Řekla bych, že se jedná o román bilanční, autobiografický a plný odkazů na předchozí díla autora. Klasický Irving, (velice) pomalu vypráví bizarní příběh Juana Diega od začátku, až k nevyhnutelnému konci. Za mě slabší dílko, určitě mám od Irvinga jiné favority.

aetos
12.12.2019

Zavřeno a nedočteno. Nejhorší Irving (přečetl jsem cca 7 knih). Zdá se mi, řemeslně odvedená práce, ale co a zda tím autor chtěl něco říci, nehodlám po více jak 150 stránkách zjišťovat. Ale někomu se líbí, takže asi je to prostě úplně z jiného světa než já.

jirina4159
28.10.2019

Tato kniha mne opravdu nezaujala. Přitom ten námět byl zajímavý a napsán velice dobře. Dočetla jsem protože jsem čekala nějaké vysvětlení těch tajemství, nedočkala jsem se, bylo jich na mne opravdu moc. Jinak je spisovatel můj oblíbený autor, touto knihou jsem ale byla zklamaná.