Modlitba za Owena Meanyho

Modlitba za Owena Meanyho https://www.databazeknih.cz/img/books/89_/89289/bmid_modlitba-za-owena-meanyho-ISB-89289.jpg 4.5 1019

První vydání v pořadí sedmého románu amerického spisovatele Johna Irvinga, autora světově proslulého bestselleru Svět podle Garpa, vypráví příběh prazvláštně nadaného chlapce Owena Meanyho, posmívaného mezi svými vrstevníky, ze kterého se však posléze stává mladík nebývalé autority, prorok, jenž prožívá absurdní novodobou paralelu s životem Ježíše Krista.... celý text

Literatura světová , Romány

Vydáno: , Argo

A Prayer for Owen Meany , 1989

Komentáře 172 Recenze 0

kurama45
kurama45
22.11.2023 2 z 5

Denník grafomana. Postavy nemastné-neslané, absolútne ma nezaujímali. Pôsobilo trápne, že boli všetci zobrazovaní tak nejak karikatúrne a pritom dielo postrádalo vtip. Príbeh bol taký málokrvný, že by sa sa z neho ani komár nenapil. Nefungovalo to ani ako paródia na náboženstvo, lebo – och, aké prekvapenie – tam ten humor chýbal a musela som sa za tie jalové pokusy hanbiť miesto Irvinga. Očakávala som sľubovanú paralelu s Kristovým životom, dostala som zopár scénok na úrovni wattpadovej literatúry (Owen ako „Ježiško“ v jasličkách, apoštol Peter, pardon, Owen odtína ucho, pardon, prst, Malchusovi, pardon, rozprávačovi atď.).
Owen ma síce v jednej časti uistil, že ma nudí iba nedostatok vlastnej fantázie, ale keď ono sa to vážne naťahovalo ako lepkavá krovka. Keby to bolo o dve tretiny kratšie, mohol to byť priemerný príbeh zo života. Takto mám ku knihe rovnakú nechuť ako Owen k slovu rektor. Predsa len, znie príliš ako rektum, aby ho mohol brať človek vážne.

„ pak jsem poznal, co je to maloměsto. Je to místo, kde člověk vyrůstá obklopen nejrůznějšími podivnostmi, kde žije vedle postižených a výjimečných tak dlouho, až mu nakonec všichni a všechno připadají normální.“

Saxofonista
Saxofonista
10.11.2023 5 z 5

Nejlepší Irving, jakého jsem četl. Kultovního Garpa jsem četl asi moc pozdě, Hotel New Hampshire byla podařená truchlogroteska, ale vlastně bez přesahu, Pravidla moštárny už byla opravdu silným románem se skutečnými emocemi, ale zatím stále pozemskými. (Záměrně vynechávám ty další Svobody medvědům, Třetí ruky nebo Syny cirkusu, které si dokonce už ani nepamatuji). Ale Owen už má všechno, i tu probuzenou spiritualitu. Pravda, Irvingův styl, v něčem inspirovaný Dickensem, je už dnes možná (aspoň pro některé) trochu rozvláčný, ale v roce 1989 to tak ještě nikomu nepřipadalo. Co se to s námi za těch 34 let stalo?

MartinJurník
MartinJurník
09.11.2023 5 z 5

Po více jak sedmi stech stranách mi bude chybět hlavně ten skrček Owen Meany.
Ó Bože - prosím, vrať nám ho zase zpátky!

jaroiva
jaroiva
31.10.2023 5 z 5

Jsou knížky, po jejichž přečtení se těžko vybírá něco dalšího ke čtení. Tato je jednou z nich.
Takže asi jediná logická následující bude muset být nějaký další Irving.
Poslouchala jsem jako vynikající audioverzi, ale bez vynikající předlohy by to nefungovalo.
Nejdřív se mi zdálo, že některé náboženské výlevy jsou zbytečné, ale ukázalo se, že všechno mělo svou roli v příběhu.
Místy jsem se smála, místy brečela. Ale rozhodně jsem nemohla zůstat nedotčena. Doporučuji.

Horal123
Horal123
23.10.2023 5 z 5

Není pochyb, že Irving je vynikající spisovatel s charakteristickým rukopisem. Dávám sice pět hvězdiček, ale nejraději bych dal tak 4,5. Půl hvězdičky bych strhnul za málo záživnou první polovinu knížky a dle mého názoru zbytečně zdlouhavé popisy různých skutečností, které na děj neměly žádný vliv. Kniha má 622 stránek, já bych si užil daleko víc, kdyby měla stránek 400. Ale to už by holt nebyl Irving.

capricorn__
capricorn__
06.10.2023 5 z 5

Irving je jedním z nejlepších vypravěčů současné literatury: obdivuji prolínání dějů, seznamování čtenáře s postavami a jejich myšlenkami a osudy. "Modlitba za Owena Meanyho" začíná velmi pomalu, co se akce týče, ale příběh postupně graduje a konec je nádherný. Owen Meany je velmi zvláštní postava, na kterou čtenář nezapomene - můj názor na něj se během knihy několikrát proměnil, ale nakonec jsem k němu cítil sympatie. Celý příběh je velmi dobře strukturovaný, každý detail najde své uplatnění a všechny dějové linie se uzavřou. "Pravidla moštárny" se mi sice líbila o něco více, ale tato kniha je zatím druhou nejlepší, kterou jsem od Irvinga četl.

Radimka
Radimka
05.08.2023 5 z 5

Super. Do detailu promyšlená knížka. Nikdy nezapomenu na vánoční divadelní představení. Občas mě lehce nudily politický a náboženský fakta, ale dalo se to přežít.

Veruci
Veruci
26.05.2023 5 z 5

Výborná knížka.
Uživatel jooosev to naprosto přesně vystihl. Není co dodat.

jooosev
jooosev
06.04.2023 5 z 5

Uf. Stálo za to vytrvat. Do poloviny utahaná, od poloviny akcelerující a v závěru jízda, která dá smysl každému slovu i každičké nudné pasáži ze začátku. Uznávám upřímně, že nejlepší kniha, kterou jsem kdy četl - mix vypravěčského umu, svérázného černého humoru (toho nejlepšího druhu) a zároveň nevtíravého otevírání zásadních existenciálních témat a hlubokých myšlenek o smyslu oběti, svobody života v předurčení a v dějinném kontextu, který ústí v pesimisticky optimistický, lidsky silný příběh. Nebo božsky silný příběh? A co když je trochu Owena v každém Johnovi?

Helenan77
Helenan77
23.03.2023 5 z 5

Vyjímečná kniha, kterou z hlavy jen tak tak nedostanu. Hloubka příběhu mě zasáhla a čtení jsem si užívala každou stránku. John Irving je autor s jedinečným vypravěčským stylem, který nemusí každému sedmou. Mě však uchvátil. Jeho smysl pro absurno, komično a drama je dokonale vyvážený. Objevením tohoto autora se můj vnitřní svět obohatil o další rozměr.

XMX
XMX
26.02.2023 5 z 5

(SPOILER) Jen málokdy dokáže sedmisetstránková kniha plně obhájit počet stran, který na první pohled může působit až hrozivě. John Irving ale v Modlitbě za Owena Meanyho nenapsal ani jedno slovo navíc. Jak jednou přistoupíte na pravidla vyprávění Johnnyho Wheelwrighta o Owenu Meanym, tedy jeho nejlepším příteli a chlapci, který zásadním způsobem formoval jeho život, není cesty zpět.

Owen Meany je jednou z nejoriginálnějších literárních postav, o kterých jsem kdy četl. Vše co se kolem něj děje je tak trochu záhadné, jeho chování je stejně podivné jako jeho hlas a vzhled. Sledujeme jeho život téměř od narození až do smrti. V průběhu času se jeho charakter vyvíjí neočekávatelným směrem, přesto vše, co kdy Owen Meany udělal, směřuje k nevyhnutelnému naplnění jeho poslání. Silnou stránkou románu je Irvingem mistrovsky zvládnutý foreshadowing. Přestože v průběhu románu začíná být čtenáři stále více zřejmé, kam děj směřuje, tak je nakonec závěr nečekaný, k tomu emocionálně vypjatý a především uspokojivý vzhledem ke všemu, co jsme se o Owenovi v předchozích stovkách stran dozvěděli. Každý nepatrný detail, který o Owenovi víme, do sebe zapadne a vše, co se mohlo zdát nepodstatné, začne dávat smysl.

Román je tak komplexní, až to vyráží dech. Není jen o odvyprávění příběhu jednoho neobyčejného chlapce. V průběhu toho Irving vykresluje prostřednictvím vypravače Johnnyho desítky zajímavých a propracovaných vedleších postav (matka Tabitha a babička Harriet Wheelwrightové, Dan Needham, Hester, pastor Merill, Owenovi rodiče a nespočet dalších), popisuje groteskní i smutné situace, komentuje několik desítek let amerických dějin a rozsáhle se věnuje nelehkým tématům jako jsou víra, válka nebo národní identita. Do toho Irving děj a úvahy prolíná nespočtem popkulturních odkazů, které jako průměrný český čtenář samozřejmě nemůžu kompletně pochopit a ocenit, ale můžou sloužit jako odrazový můstek k seznámení s dalšími zejména literárními a filmovými díly. Jednou z mých oblíbených částí zůstává Owenův monolog, ve kterém krátce po její smrti přirovnává Marilyn Monroe ke Spojeným státům americkým. Další oblíbenou (tentokrát humornou) částí je potom dění kolem Volkswagena Brouka jednoho švýcarského psychiatra.

Modlitba za Owena Meanyho je knihou, ke které se budu rád vracet a věřím, že v ní vždy najdu něco nového, čemu jsem při prvním setkání nevěnoval velkou pozornost.

lernami
lernami
04.02.2023 3 z 5

Moje v pořadí třetí kniha od Irvinga. Za mě lepší než Svět podle Garpa, zároveň však slabší počin než jeho Pravidla moštárny, které bych doporučila přednostně.

Autor má svůj specifický styl psaní a jeho podpis je zaručeně vidět i zde.

Pocity mám však smíšené. Příběh byl fajn, prolínaly se do něho dobové záležitosti, úvahy nad vírou apod. - to vše v knize nesporně je. Děj někam spěje a konec byl vydařený.

Přesto nemám pocit, že by mi četba něco předala. Za měsíc si děj pravděpodobně pamatovat nebudu. Z toho důvodu jsem se i přes velmi dobrou literární úroveň rozhodla zanechat vlažné hodnocení tří hvězd.

EvcaMat
EvcaMat
18.01.2023

Začátkem jsem se taky nemohla "prokousat"... Knihu jsem měla rozečtenou více jak dva měsíce... Po přečtení komentářů jsem vydržela a jsem za to ráda. Pochopila jsem proč autor zdlouhavě a podrobně popisuje dětství obou hrdinů. Bez toho bych Owena nemohla dokonale poznat. Pro mě je to silný zážitek... Hodnou chvíli budu ještě vše vstřebávat. Poselství o víře, přátelství, mezilidských vztazích, lidské povaze, odpuštění...
Díky pane Irvingu...

ydnac
ydnac
21.12.2022

Bohužel odkládám.
Prvních 140 stran jsem překonala, ale nějak se nemůžu chytit.
Owen je skvělý, ale všechno mi připadá hodně zdlouhavé.
Úplně knihu nezavrhuji, možná se k ní někdy vrátím.

Dhanill
Dhanill
23.11.2022 5 z 5

....není to z nuly na sto za pár vteřin, ale když už se to na těch sto dostane, tak tam i drží.
Konec knihy si pak zaslouží samostatnou kapitolu v "Dějinách literatury".

MesLivres
MesLivres
03.11.2022 3 z 5

Knížka mi dala dost zabrat. Některé části jsou geniální a kniha je plná dobrých nápadů ale celkově jsem měla co dělat, abych se jí prokousala. Každopádně jsem ráda, že jsem četbu nevzdala, protože závěr byl silný a stál za to.

zd0981
zd0981
09.10.2022 4 z 5

Opravdu dobrý spisovatel napsal zvláštní knihu. Podle mne není až tak úplně pro nás, Středoevropany z postkomunistických zemí. Jsem vrstevník obou protagonistů knihy, a tak se nezbytně dívám na události o kterých je v knize řeč trochu z jiného úhlu a vidím je trochu jinak. Zcela pak pomíjím náboženská rozjímání.
Jinak je v knize řada velmi pěkných pasáží, které jsem četl s chutí, v první polovině jsem se i dost nasmál. A celé to pak směřuje k podle mne teatrálnímu závěru.

Majto
Majto
03.10.2022 3 z 5

Nemôžem povedať, že toto je pre mňa jedna z najlepších kníh autora. Podľa ohlasov v komentároch pod inými jeho knihami som čakal absolútny skvost, no tým sú pre mňa stále iné tituly. No klamal by som, že som si čítanie neužil. Asi mi len nesedí téma cirkví a americká politika.

lencin
lencin
21.05.2022 5 z 5

Krásná a silná kniha. Zamyšlení nad náboženstvím, jeho podobami a jeho význam pro člověka.

Adellll
Adellll
30.04.2022 5 z 5

Nejdříve jsem ke knize byla tak trochu skeptická a moc jsem nevěděla, co od ní čekat. Především Owen mě prvních několik set stran poměrně mátl. Postupně si na něj ale člověk zvykne a pak mu, podobně jako většina postav knihy, naprosto podlehne. Druhá časová linka, kde můžeme vidět, jaký ohromný vliv měl Owen na Johnnyho, je též bravůrně napsaná a navíc se v knize objevují i velmi zajímavé historické souvislosti 60.let 20.století (až jsem se trochu zastyděla, kolik věcí o např. Válce ve Vietnamu nevím:D).

kramver
kramver
05.04.2022 4 z 5

Mám ráda autory, jejichž vypravěčský styl spolehlivě rozeznáte od jiných. Irvingovy knihy spojuje mnohé. Ať už je téma jakékoliv, téměř vždy v něm sledujete chlapce, který vyrůstá jen s matkou, vždy dojde ke ztrátě nějaké končetiny (s úchylkou na ruce), sexualita je více či méně incestní, brzká nebo nevyjasněná, rozsah díla nadprůměrný stejně jako množství myšlenek a absurdních scén. Na 700 stránkách se tentokrát Irving rozepisuje na téma náboženství, války ve Vietnamu, americké politiky a společnosti vůbec. Některé jiné autorovy knihy mi přirostly k srdci víc i s jejich hrdiny, proto jsem jednu hvězdičku slevila. Náboženství není tak úplně můj šálek kávy. Ale těch posledních pár stran, kdy se celý ten absurdní kruh náhle uzavřel a všechno sedělo stejně dobře jako maminčiny červené šaty, to bylo famózní. .

Elea
Elea
14.03.2022 2 z 5

Knihu jsem četla kvůli Čtenářské výzvě, jinak bych jí určitě vzdala, tato jsem bojovala. Pro mne to byla spíš zkouška trpělivosti než zajímavá četba.

callahanh
callahanh
07.03.2022 4 z 5

Ačkoli Irving napsal hodně knih a mnoho z nich je mnohem slavnějších, je Modlitba za Owena Meanyho asi jeho nejambicióznější dílo. Na monstrózní ploše vypráví atraktivní příběh plný odboček, který kombinuje momenty ryze tragické s těmi komickými (nejzářivější příklad je asi smrt matky hlavního hrdiny, v níž je tragika spojená s humorem naprosto excelentní), přemýšlí o úloze náboženství v našich životech a snaží se ukázat, že zkrátka musí existovat něco mezi nebem a zemí, co může vést naše životy. Celou knihu prostupuje velice zvláštní melancholická atmosféra, která lehce připomíná tu, s kterou pracuje Stephen King, tzn. že je v ní jakýsi smutek po něčem, co už se nikdy nevrátí a člověk to tak nějak propásl. Je asi pravda, že žádná z postav není úplně "normální" a sympatická, protože každá má něco, co brání si ji připustit k tělu, na druhou stranu to ale dokáží vyvážit něčím, co chvílemi až dojme a tak trochu to vystoupí z jejich "pohodlné ulity". Modlitba za Owena Meanyho je román, o němž by se mohly psát studie a odhalovat se v něm různé symboliky a metafory a rozhodně by to mohla být zábavná práce, která čtenáři nabídne nový úhel pohledu. I jako samostatné a tzv. povrchní čtení ale funguje výborně, protože donutí k zamyšlení a ukáže pomíjivost života jako takového. Jen by asi mohl být o pár desítek až stovku stran kratší. 80 %

Yukon
Yukon
21.02.2022 5 z 5

Owen Meany, moje nejoblíbenější literární postava. Nejde ho nemilovat.

painthers
painthers
13.02.2022 2 z 5

Eh… strašně a vyčerpavě dlouhý. Mnoho pasáží mě vůbec nebavilo. Kdyby byla kniha poloviční, pointa by neunikla. Ani pointa mě zas tolik neoslovila. Z dalších komentářů ale vidím, že to asi bude dost o vkusu čtenáře.

janavom
janavom
09.02.2022 5 z 5

Jedna z mých nejoblíbenějších knih.

Jetelka
Jetelka
14.01.2022 2 z 5

No teda, ta mi dala zabrat. Vubec me nebavila. Popis spousty lidi, hodne pribehu, vypraveni … dost jsem preskakovala odstavce, stranky. Docetla jsem to horkotezko. A to mam Irvinga rada. Nerozumim tomu. Mozna v knize je nejake poselstvi, ktere ja nevidela.

Pepa62
Pepa62
26.12.2021 5 z 5

Tak nevím, co si o tom myslet. Hodnocení měnit nebudu, ale když jsem se teď na konci roku ke knize po dlouhých cca 20 letech vrátil, byl jsem ze čtení poněkud rozpačitý. Celých těch cca 20 let jsem měl o knize vysoké mínění, považoval jsem ji za jednu z nejlepších, kterou jsem do té doby četl. A teď?
Pasáže, které u mě poprvé vyvolávaly smích nebo aspoň úsměv, mě teď nechávaly naprosto klidným, některé mi přišly až absurdní, viz třeba „transport“ automobilu jednoho z profesorů, kdy se jinak seriózní lidé promění v soubor idiotů a celá akce probíhá stylem, jak by ji zorganizoval Pat a Mat nebo Lauer a Hardy.
Tolik věcí mi najednou vadilo! Kolikrát jenom se dozvíme, že by si hlavní hrdina neměl kupovat americké noviny, aby se tak vyhnul informacím, týkajících se americké zahraniční politiky, které ho tolik iritují a jejichž vyhledáváním je zároveň skoro posedlý a na nichž nám do omrzení dokládá, jak je americká zahraniční politika a politika obecně špatná, nemravná, zvrácená.
Přestože se v knize objeví desítky postav, těch relativně „normálních“ bych spočítal na prstech jedné ruky. Jinak to je panoptikum bizarních postav a je jedno, jestli jde o listonoše, církevní hodnostáře, vysokoškolsky vzdělané profesory, všichni jakoby pocházeli z „údolí dutých hlav“ a podle toho se tak často i chovají.
Ve Spolčení hlupců se něco takového čeká, tady mi ta vysoká koncentrace vyloženě vadila.
Nemyslím si, že bych měl potřebu se ke knize ještě jednou v budoucnu vrátit a případně si tak potvrdit, jestli je Modlitba za Owena Meanyho vynikající, což jsem si myslel v roce 1999 a nebo jenom dobrá, což si myslím teď, bezprostředně pár hodin po přečtení.

Ada0004
Ada0004
16.11.2021 5 z 5

Tato kniha mne naprosto pohltila. Prožila jsem jí naplno. Nemohla jsem od ní odejít, smála jsem se s ní, plakala, chvílemi jsem nemohla ani dýchat. Strávila jsem s ní několik nocí, kdy jsem své postavy nemohla opustit - je to kniha mého srdce.

Dimas
Dimas
25.10.2021 5 z 5

…slyšeli jste někdy, aby dvacetiletý mladík přiznal, že se mu stýská po nejlepším kamarádovi?…

Štítky knihy

přátelství zfilmováno americká literatura válka ve Vietnamu (1959-1975) proroci