Podvolení

Známý provokatér Michel Houellebecq napsal román o tom, jak se z Francie stane islámský stát. Příběh se odehrává roku 2022, kdy politické strany ve volbách raději podpoří fiktivního kandidáta strany zvané Muslimské bratrství, aby se prezidentkou nestala šéfka extrémně pravicové Národní fronty Marine Le Penová. Autor uvedl, že „urychluje historii“. Jeho kontroverzní románová fikce vzbudila nebývalou pozornost a kniha se v mnoha zemích stala absolutním bestsellerem....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/25_/255415/podvoleni-Xu7-255415.jpg 3.7543
Vydáno, Odeon

Soumission, 2015

Kniha Podvolení

Pááája

Jestliže kniha měla burcovat a šokovat a hlavně upozornit na nebezpečný fanatismu islámu, pak splnila svůj účel. Proto 5*.

intelektuálka

Tak mne znovu navštívil Michel Houellebecq - a překvapil ....

Po knize Serotonin jsem tušila, že to nebude pohodové vyprávění - a taky že ano !

Jeho fiktivní vize ovládání Francie a Evropy Muslimskou jednotou má být varování ?

Evropa, která již dávno spáchala morální sebevraždu, ztratila životní hodnoty ?

A věhlasná Sorbonna ovládána islamisty ?

Srovnání komunismu s islámem - " může zvítězit jen za podmínky, že bude celosvětový " ?

Návrat k patriarchátu a v závěru zpracovaných " Deset otázek o islámu " - to si autor myslí, že by toto věčně rebelující francouzský národ dopustil ?

Bonusem tu je připomínka mně neznámého díla J. K. Huysmanse /autor jej hodně cituje/ a též verše vizionáře Charlese Péguyho .... a obsažný osvětlující doslov ....

Johana

Děsivá kniha! Myslela jsem, že se kvůli stylu vypravování nezačtu - ale pak to už svištělo, nemohla jsem se odtrhnout. Příběh má otřesného protagonistu a je to těžké čtení, nicméně jde o podle mne opravdu vydařený horor o zhroucení člověka - a to uprostřed hroutící se evropské civilizace. Psychopatický profesor na závěr doufá, že díky islámu se stane schopným lásky? "Podvolení" vřele doporučuji tomu, kdo je ochoten k náročnějším textům a zajímá se o filosofii a náboženství, respektive o politiku, aniž je alergický na vize alternativních historií.

KačkaM.
18. srpnaodpad!

Přemýšlela jsem, jestli knize udělit 1, nebo 2 hvězdičky. Nakonec uděluji jednu. Kniha vypráví o situaci ve Francii, kdy se postupně k moci dostává muslimská politická strana a postupně si podmaňuje i zbytek Evropy. Jako největší hrozba je tady zmiňován islám a v dodatku na konci knihy jistá žena recenzuje, že Evropě se rozpadají její ,,tradiční" křesťanské hodnoty a ve jménu toho nám může hrozit podvolení se islámu. Jenomže nenechme se mýlit. Fundamentilistické křesťanství (konzervativní) je velice podobné fundamentalistickému islámu. Oba dva směry vidí ženy jako tzv. podlidi, zákony berou doslova, bez ohledu na situace a ve jménu víry pošlapávají základní lidská práva a svobody. Není ani divu, že hlavní postava, muž, jenž snad nemá žádné blízké kromě dočasné milenky. Který svůj volný čas tráví objednáváním si prostitutek a sám zpochybňuje důležitost práva žen volit, nakonec konvertuje k islámu. Hlavní hrdina je morálně a hodnotově vyprázdněný a jeho život v podstatě nemá smysl (sám to v knize několikrát zmiňuje). Pokud bychom všichni měli takové hodnoty, jako on, pak není divu, že by naše civilizace šla strmým pádem dolů.

los

až děsivě uvěřitelná vize naší blízké budoucnosti

domnívám se, že rozličnost (nejen zde) zveřejněných hodnocení lze vysvětlit množstvím odlišných interpretací závěru

yetti74

Moje první kniha od tohoto autora, kterou jsem držela v ruce. Po cca třiceti stranách odkládám (i těch třicet stran byl výkon). Styl psaní mi vůbec nesedí. Po další jeho knize určitě už nesáhnu.

m_martina

Kniha se mi vůbec nelíbila, dočetla jsem ji jen se sebezapřením.

jejda.majda

Tak já vám nevím. Čekala jsem víc. Čekala jsem, že příběh pro mě bude hrozivější, že tam bude víc akce a méně přemýšlení. Čekala jsem také nějaký jiný závěr a zklamalo mě, že kniha skončila tak, jak jsem vlastně téměř od začátku předpokládala. Po Houellebecqovi jsem sáhla poprvé a na doporučení ve čtenářské skupině, ale nejsem z našeho setkání moc nadšená. Možná, kdybych se lépe vyznala ve francouzské politice nebo kdybych četla Huysmanse, měla bych na to jiný názor... Takhle pro mě ale Podvolení bude knihou, ke které už se určitě nevrátím.

Hra o trůny 1
Hra o trůny 1
Blade Runner – Sní androidi o elektrických ovečkách?
Blade Runner – Sní androidi o elektrických ovečkách?
Miluj mě kdekoli
Miluj mě kdekoli