Podvolení

Známý provokatér Michel Houellebecq napsal román o tom, jak se z Francie stane islámský stát. Příběh se odehrává roku 2022, kdy politické strany ve volbách raději podpoří fiktivního kandidáta strany zvané Muslimské bratrství, aby se prezidentkou nestala šéfka extrémně pravicové Národní fronty Marine Le Penová. Autor uvedl, že „urychluje historii“. Jeho kontroverzní románová fikce vzbudila nebývalou pozornost a kniha se v mnoha zemích stala absolutním bestsellerem....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/25_/255415/podvoleni-zYD-255415.jpg 3.7466
Vydáno, Odeon

Soumission, 2015

Kniha Podvolení

hanzmb
včera

Ke knize jsem se dostal díky Vondruškovým komentářům k jeho Zániku Evropy a jako přípravu na tuto knihu. A teď nevím, zda to nemělo být opačně. Působivost knihy je neskutečná. Na tak jakoby odtažitém a relativně nezajímavém příběhu zobrazit tak důležitá témata dnešní doby je něco fantastického. Přitom to není o nebezpečí islámu, na to je spousta jiných prvoplánovitějších knih. Tohle je o sebevraždě křesťanské civilizace a proto o to hrůznější. Ten, kdo chce románový příběh, ať se této knize vyhne. Ta je o podstatně hlubších lidských hodnotách.

katallinka
22. listopadu

Od knihy jsem měla velká očekávání, ale nakonec mě kniha dost zklamala. Hlavní hrdina byl nudný a nesympatický. Události, které měly byt na knížce zajímavé, byly zmiňovány bohužel jen okrajově.

LenkaKT
13. listopadu

Velmi se mi líbilo. Pěkný styl, zajímavá forma, dobré téma. Moje první setkání s autorem a rozhodně nebylo poslední.

Stardust
13. listopadu

Pozoruhodný román. Často se o něm mluví jako o temné vizi islamizované Evropy, ale (jak je trefně rozebráno v doslovu) Houellebecq nabízí poněkud ironicky Islám jako léčbu neduhů upadající evropské civilizace. Jak říká Dr. House, léčba je jednoduchá, klíčová je diagnóza. A ta se autorovi velice povedla. Na své si přijdou i milovníci dekadentů z konce 19. stol, se kterými je vedena paralela.

Péťa1950

Nedočetla jsem, po šedesáti stranách jsem skončila.

ElizabethK

Zajímavá kniha. Od námětu jsem čekala trochu víc. Přišlo mi, jako by se autor bál popustit uzdu své fantazii a raději vždy děj vrátil do reality povídáním o Huysmansovi.
Nečekala jsem islámskou brutalitu, nejsem xenofob, ale myslela jsem, že nová vláda a prezident významněji zasáhnou do děje v knize.
Příběh měl podle mě zajímavý potenciál, jen bych asi změnila profesi hlavního hrdiny.
Jinak ale knihu hodnotím kladně, nečišela z ní žádná nenávist atp., což si představovali všichni z mého okolí, kterým jsem jen malinko naťukla děj.
Kladně pak hodnotím i uvěřitelnost knihy.

Domka901

Z téhle knížky mi bylo trochu psychicky špatně... Smekám před autorem v tom, že doteď neumím odhadnout, do jaké míry je to sci-fi, blízká realita či hrozba.

RyxiraAmyGinger

Když začnu přemýšlet v podobně stavěných větách, jaké tvoří knihu, kterou právě čtu, je to pro mě jasná známka toho, že se mi vypravěčův styl vážně líbí - a to je jednoznačně případ Podvolení. Velmi snadno jsem se dokázala ztotožnit s hlavním hrdinou (třebaže si nemyslím, že bychom si příliš rozuměli). Líbilo se mi, jak se jeho životní situace prolíná s osudem literáta, o kterém kdysi napsal disertační práci (a který je mi absolutně neznámý). Musím říci, že mi dlouho nedocházelo, kam osud našeho intelektuála směřuje, pořád jsem čekala nějakou katarzi, odpor... a až na posledních stránkách jsem si uvědomila, že děj skutečně spěje... k podvolení. Nastíněný vývoj mi připadal vcelku uvěřitelný a důvody, proč by měl islám převzít kontrolu nad Evropou, logické. Možná jsem čekala ještě trochu víc vzhledem k tomu, jaký byl kolem Podvolení před časem "hype", ale přitom mi není úplně jasné, co vlastně by tam ještě mohlo chybět. Rozhodně jsem ráda, že jsem si knihu přečetla a možná že sáhnu rovnou po Serotoninu. P. S. Opravdu jsou (někteří) muži tak moc determinováni sexem?