Poslední neděle v říjnu a jiné temné příběhy

Poslední neděle v říjnu a jiné temné příběhy https://www.databazeknih.cz/img/books/33_/339468/bmid_posledni-nedele-v-rijnu-a-jine-temn-rID-339468.jpg 3 41 12

Povídky Jana Sonnergaarda v Dánsku způsobily malou revoluci. Do jejich objevení tu žánr povídky platil za zaprášenou a lehce trapnou záležitost pro intelektuály, Sonnergaard ve svých krátkých prózách úderným jazykem, tématy i hodně černým humorem zasáhl i ty, kteří knihy vlastně nečtou. Z příběhů ukotvených do dobře rozpoznatelné reality se hned stal bestseller a byly přeloženy do několika jazyků. Lze je označit za odnož „nordic noir“, jen s tím rozdílem, že temné jevy v nich nemají na svědomí zločinci, dostatečně ponuré je už to, jak se spolu bavíme, jak spolu žijeme. Náš výbor přináší českým čtenářům to nejlepší ze Sonnergaardovy povídkové trilogie Radiátor (Radiator 1997), Poslední neděle v říjnu (Sidste sondag i oktober 2000) a Caspar Michael Petersen mi pořád nahání hrůzu (Jeg er stadig bange for Caspar Michael Petersen 2003).... celý text

happy-smile
20.12.2020 3 z 5

Bohužel knížka mě moc nezaujala. Moc nechápu, proč z toho byl v Dánsku takový hit... Ale některé z nich nebyly špatné, to zase ne. A navíc to má jenom pár stran. I tak ale pro mě popularita tohoto kousku zůstává záhadou.

Hazel
04.10.2020 5 z 5

Kniha se mi líbila

LenkaGonn
27.07.2020 2 z 5

Tuhle knihu jsem si koupila a začala číst jen kvůli výzvě tady na databázi. Nebylo to špatné, ale ani jsem z toho nebyla nějak odvázaná. Příběhy jsou psané celkem hezkým jazykem, ale knihu posílám dál.

annes
28.03.2020 4 z 5

Není to můj top, ale bylo to hezky ponuré s překvapujícími konci/událostmi, což mě docela upoutalo :-)

Aya81
09.03.2020 3 z 5

Kniha nebyla špatná, ale nic světoborného jsem na ní nenašla. Taková - neurazí, nenadchne. Až příliš pesimismu.

handulli
16.01.2020 odpad!

Přečteno jen kvůli výzvě. Poslední dobou nemám štěstí na povídkové soubory. Po tom, co jsem se kdysi namlsala povídkami od Nerudy a Čapka, jim už žádné jiné,co jsem četla, nesahají ani po kotníky. Což je bohužel i případ této knihy.
Začátek povídky Caspar Michael Petersen byl nechutný a je mi jedno, že to byl sen - nesnáším cokoliv o mučení zvířat.
Povídky mi nic nedaly a nebavilo mě číst o zpovykané bezcitné mládeži, které nezáleží na nikom, ani na sobě a vlastním životě. Pro mě to byl opravdu zbytečně strávený čas :-( Nějak jsem nepochopila, co tímto povídkovým souborem chtěl autor říci.

Lexand
15.01.2020 1 z 5

Nechce se mi věřit, že tohle je výkvět současné dánské povídky. To tam opravdu nemají nic lepšího? Zřejmě to je čistě trénink překladatelů. Nemělo cenu to číst.

Šárušš
18.10.2019 3 z 5

Já nevím, co si o této knize mám myslet.
Je krátká, takže jsem ji měla přečtenou za pár hodin, ale ne že by byla extra čtivá.
U některých povídek autor dle mého názoru zasahuje až do extrémů, ale některé povídky byly fakt dobrý = dobře temný? Asi spíš.
Nejvíc se mi líbila povídka Kurvanátky v Krogově rybí restauraci. Celkem hezky popisuje myšlenky, které mohou probíhat člověku hlavou.

SSTknihy
03.03.2019 3 z 5

Má to být depresivní, skeptická výpověď o znuděné a bezcitné generaci, žijící v Kodani, na přelomu 80. a 90. let. Hrdinové jsou vesměs nesympatičtí, cyničtí a lhostejní. Bohužel také často nudní a nezajímaví. A ufňukaní. Nikdy bych nevěřila, že se i chlapi dokážou šťourat v citech a rozebírat donekonečna příčiny vztahových krachů. Literárně je to čtivé, průšvih to není, ale obsahově to ve mně velký zážitek nezanechá.

freejazz
28.12.2018 2 z 5

výpisky z denníka pubertálneho masturbátora. je toho veľa, príliš veľa. najviac ma obohatilo, keď som knihu dočítal a odložil, svet bol hneď krajší.

montaana219
15.06.2017 5 z 5

Je mi z toho nedobře....... což znamená, že je to napsáno opravdu dobře :-)

vajglik
12.06.2017 4 z 5

Do mírného temna laděné povídku, které v té správné náladě dokáží rozvibrovat nostalgickou až depresivní strunu...

povídky dánská literatura násilí černý humor severská literatura

Autorovy knížky

Jan Sonnergaard
dánská, 1963 - 2016
2017  57%Poslední neděle v říjnu a jiné temné příběhy

Kniha Poslední neděle v říjnu a jiné temné příběhy je v