Aya81 Aya81 komentáře u knih

Sobí hora Sobí hora Karin Tidbeck

Hodně zvláštní povídky. Některé se mi líbily, jiné moc ne, některé byly ale fakt ujeté. Každopádně příjemné osvěžení něčeho trochu jiného.

31.07.2021 4 z 5

Noci běsů Noci běsů Kateřina Šardická

Trochu hororový příběh, který vychází z lidových strašidelných tradic z našich krajů. Vzpomněla jsem si, jak jsem jako dítě milovala knihu, nevím už jak se jmenovala, kde byl přehled všech "strašidelných" bytostí včetně tradovaných pověstí o setkání s nimi nebo o jejich působení.
Ne všechny věci mi do sebe zapadly, ale to není podstatné. Atmosféra byla tak akorát, příběh, ač spíše pro mladší čtenáře, jsem si užila. Koupila jsem s cílem přečíst a darovat dceři (pro splnění tématu do výzvy), ale teď nevím, jestli to na ni nebude strašidelné až moc :)

Edit: Tak jsem pohledala, a myslím, že to byla kniha Bubáci aneb Malý přírodopis duchů, přízraků a strašidel od Radovana Krátkého. Pokud je to ona, vřele doporučuju!!

30.07.2021 4 z 5

Listopád Listopád Alena Mornštajnová

Já vím, že je tam spoustu "ale"... Hodnotím ovšem celkový dojem bez ohledu na reálnost myšlenky, na to, zda v příběhu vše "sedí". No a jelikož jsem se od knihy nemohla odtrhnout (jen když jsem skutečně musela), tak prostě musím dát 5 hvězd. Pokud bych měla vyjádřit hodnocení jedním slovem, bylo by to Bolest. Bolest obou hlavních hrdinek, bolest nad jejich osudem, bolest z představy, že bych v něčem takovém měla žít.

26.07.2021 5 z 5

Doktor Živago Doktor Živago Boris Leonidovič Pasternak

Těžká kniha. A ještě těžší doba. Ta soudobá výpověď je strhující. Jazyk je poetický, hladí i trhá zároveň. S dějem jsem měla ale velký problém. Spousta postav (a orientovat se ve jménech a jejich variantách.. ), skoky v čase, dějové linky které někam vedly a pak skončily jakoby v propasti, odbočky bez v tu chvíli většího smyslu.. první půlka se mi četla hodně špatně. Pak se to výrazně zlepšilo, jak se děj trochu ucelil a zpomalil. Odvaha s tímhle přijít ve své době - neskutečné.

20.07.2021 4 z 5

Pět temných osudů Pět temných osudů Kendare Blake

(SPOILER) Celá série mne pohltila. Prožívala jsem s královnami jejich osudy a vlastně jsem vůbec nechtěla, aby to skončilo. Žádná královna nebyla vyloženě nesympatická, každá měla dobré i protivné vlastnosti. Čekala jsem, jak to celé autorka rozplete a nějak mi bylo jasné, že to asi nebude úplný happy end pro všechny, že asi nebudou vládnout bok po boku a nestane se z nich rodina. Že to společně nenatřou té kruté a samolibé bohyni, kvůli jejímž rozmarům, které to celé vlastně zavinily, bylo prolito tolik krve... Možná si s tím koncem mohla autorka ještě trochu vyhrát. Bylo to takové trochu ořezané, jako by to najednou už chtěla mít za sebou. Možná se jen chtěla vyhnout zbytečné sentimentalitě. Každopádně i tak hodnotím vysoko.

22.06.2021 5 z 5

Úzkosti a jejich lidé Úzkosti a jejich lidé Fredrik Backman

Půlku knihy jsem si říkala, že je to taková lehká, vtipná, oddechová "blbost". Konec ale ukázal, že je v tom víc. Příjemné čtení, které vás nakonec donutí se i zamyslet.

11.06.2021 4 z 5

Zuzanin dech Zuzanin dech Jakuba Katalpa (p)

Tohle se vážně povedlo. Zpočátku mi trochu vadil autorčin strohý, až neosobní styl. Věty napsané jakoby mimochodem, bez emocí. Postupně jsem ale přišla na to, že právě ve způsobu líčení je jakási vnitřní síla, co dává příběhu na opravdovosti. Příběh Zuzany není příběhem války, koncentračního tábora, je to příběh o vnitřní síle a nezdolnosti mladé dívky na pozadí šťastných i hořkých časů. Příběh o neuvěřitelné síle života.

24.05.2021 5 z 5

Rudá galerie Rudá galerie Tiffany Reisz

On někdo u takového titulu, obálky a anotace čekal nějakou hodnotnou literaturu? Erotická literatura nemůže být nikdy "chytrá" a uvěřitelná. Nebo by snad někoho bavilo číst o tom, že má hlavní hrdina potíže s erekcí, hlavní hrdinka oslnila playboye svou celulitidou a ten milerád počkal se sexem na příští týden, protože když hrdinku potkal v baru, měla bohužel zrovna měsíčky. Zápletka je vymyšlená docela zajímavě, erotika sice není erotická, spíš pornografická, ale aleluja! Kdo se pohoršuje, ať zůstane u sladkých románků z období romantismu. S Dostojevskym, Remarquem nebo Mornštajnovou bych knížku nesrovnávala, vzhledem k žánru - já se bavila.

06.05.2021 3 z 5

Oceán na konci uličky Oceán na konci uličky Neil Gaiman

Asi se to zrovna hodilo k mému momentálnímu rozpoložení.. Nebo je ta kniha sakra dobrá. Jinak si nedovedu vysvětlit, jak je možné, že mne tak uchvátila. Úplně jsem z ní cítila tu vyšší sílu, která vládne všehomíru, a přestože tam byly hororové prvky, na mne dýchalo uklidňující kouzlo žen Hampstockových a víra, že všechno bude dobré... Cítila jsem touhu ponořit se do kouzelného oceánu a rozplynout se v ničem a ve všem. Překrásné ilustrace tomu dávaly tu správnou náladu a vířily fantazii.

30.04.2021 5 z 5

V bílém plášti V bílém plášti * antologie

Příjemná a sympatická kniha jednohubek z lékařského prostředí. Jak tu čtu názory čtenářů, každého zaujalo neco jiného, což je vlastně dobře. Mne se nejvíce dotkla povídka Krmítko, myslím, že autorka vystihla skutečnost velmi reálně.

17.04.2021 4 z 5

Trnitá řeč Trnitá řeč Leigh Bardugo

Úžasná kniha. Klasicke pohádky tak trochu jinak. Způsob vyprávění je mi velmi příjemný, ilustrace jsou absolutně uzasne. Při čtení jsem si přišla opravdu jako malá holčička s hořkou zkusenosti dospelaka. Tohle se vážně povedlo. I moje 9leta dcera je cetla několikrát.

14.04.2021 5 z 5

Musíme si promluvit o Kevinovi Musíme si promluvit o Kevinovi Lionel Shriver

Tak tohle mne hodně zasáhlo... řekla bych až ťalo do živého. Žádnou matku snad nemůže nechat takové téma v klidu. Příběh krásně ukazuje, že nějaké "to se mne netýká" prostě neplatí. Nikdo nám neřekne, jaké chování vyvolá jakou reakci, jaká výchova je ta správná, ba ani, zda výchova vůbec může něco ovlivnit.. Láska, dokonce i ta mateřská, je koktejl protichůdného, neřízený vodopád, který si teče kam chce a jak chce. Předpoklady neznamenají nic, bílá není bez černé, nikdo nás nepřipraví, nevaruje. Ecce homo.

30.03.2021 5 z 5

Babička drsňačka Babička drsňačka David Walliams

Detem se líbily legracky, ja doufam, ze je i trochu poučila...

10.03.2021 4 z 5

Dracul Dracul Dacre Stoker

Dobre napsané, nechybí napětí, dlouho mi vadilo prerusovani děje z minulosti dějem současným, ktery vyzníval "prazdne", ale ukázalo se, ze svůj význam mel. Nicméně i přes chytrou myšlenku nametu, i přes skvele zpracování, i přes úžasnou obálku knihy, i přes ctivost příběhu.. na tu pátou hvězdu mi něco chybělo. Asi to mrazení, ktere se nějak nedostavilo.

02.03.2021 4 z 5

Martin Eden Martin Eden Jack London

Kniha o vnitřní síle, touze a boji za krásu, lásku, vědění, hodnoty a vlastní přesvědčení. O tom, že když člověk něčemu věří a je ochoten tomu obětovat vlastní pohodlí, muže dosáhnout úspěchu. I když ten úspěch nakonec nemusí naplnit naše očekávání. Kromě velkých myšlenek i velkolepá jazyková nádhera. Ale... I přes tu nádheru na mne z knihy padl smutek.

17.02.2021 5 z 5

Snuff Snuff Chuck Palahniuk

Je to takové mezi 3-4* Snuff je vlastně příběh několika ztroskotanců. Lidí, kteří se vinou okolností, které ani nezavinili, stali outsidery společnosti i svých vlastních představ. Jeden lůzr vedle druhého. Pornoherečka za zenitem, která chce udělat poslední "správnou věc". Herec, který se chce vymanit z cejchu, který si sám vybral. Vysloužilý pornoherec bez budoucnosti. Stigmatizovaný mladík, který zoufale touží poznat svou pravou matku. A mladá žena, která se chce pomstít za všechna skutečná i domnělá příkoří osudu. Pěkná sebranka. Ale jo, proč ne. Co mi vadilo, byly ty zparodované názvy filmů pro pornoverze. Taková... dětinská sranda, která ale humoru moc nepobrala.

Jo... a tady je obrázek s jinou verzí obálky, já tam ty pruhy pro splnění tématu Čtenářské výzvy fakt mám :)

02.02.2021 4 z 5

Moře rzi Moře rzi C. Robert Cargill

Asi by si zasloužila spíš tak 3 a půl hvězdy.. četla se dobře, ale nic světoborného. Po pravdě mi nějak neladila ta směs akční střílečky se snahou o filozofii. Ale děj plynul, napětí bylo a zadání Výzvy splnila dokonale - na tomto místě bych nechtěla být ani jako člověk, ani jako robot.

25.01.2021 3 z 5

HEX HEX Thomas Olde Heuvelt

Rozhodně jsem nebyla zklamaná. Kniha nabízí řadu otázek.
SPOILER - Hlavně postava samotné Katherine. Byl to ve své podstatě paranormální úkaz? (zvláštní energie, která lidi ovlivňuje, umožňuje přízraku se přemisťovat, nedovoluje opustit natrvalo oblast, způsobuje slabším osobám kolaps...) Byla opravdu čarodějnicí schopnou tyto síly ovládat, páchala někdy opravdu zlo, nebo byla pouze obětí? Bylo cílem lidi trestat, vychovat, varovat..? Závěrečnou apokalypsu si způsobili lidé sami. Svojí nelidskostí. Ale byla vina pouze na lidech? Ono bohužel strach je někdy dobrý, ale často uvolňuje v lidech to špatné. Což mne přivádí k tomu - kdo tedy zabil Fletchera? Jaydon? Nebo Katherine? Nebo to byla psí sebevražda..? Pokud byla Katherine mírumilovná a jen chtěla lidem otevřít oči (symbolika otevřených/zavřených očí je v knize všudypřítomná), proč by trestala zvíře? Nebo proč umírali "nevinní". Některé věci mi nezapadají. Ale ono pointou hororu, částečně spíš psychologického než nadpřirozeného, není naprostá logika. Není cílem vše pochopit. Takže za sebe hodnotím podle čtivosti, napětí, neodbytí postav, námětu, zpracování..

13.01.2021 5 z 5

Deník malého poseroutky Deník malého poseroutky Jeff Kinney (p)

Pujceno od dcery, protoze to splnovalo tema do Vyzvy.. ale uz holt nejsem teenager, takze mi to ani neprislo moc vtipne. Takove o nicem.

02.01.2021 2 z 5

Sok Sok Iain Reid

Namet zajimavy a originalni, ale teda zpracovano naprosto nudne. Vubec mi to nebavilo, ale chtela jsem vedet pointu. Nastesti je kniha kratka. Opravdu nazorny priklad, jak zazdit dobry napad.

28.12.2020 2 z 5