Sobí hora

Pozoruhodná sbírka třinácti povídek, tak zvláštních, že je velmi obtížné vypudit je z mysli. Zasahují do světa fantasy, magického realismu, science fiction i severských lidových pověstí s imaginárními bytostmi. Některé z těchto příběhů jsou značně znepokojivé, ale zároveň humorné a neuvěřitelně zvláštní. Výrazný autorský rukopis Karin Tidbeckové má schopnost vyvolat v nás intenzivní pocit odcizení vůči světu, o němž jsme se domnívali, že ho známe, a nasměrovat k trhlině v něm, z níž se může vynořovat leccos nepředstavitelného. Sobí hora obsahuje texty přeložené ze švédštiny a publikované původně v knize Kdo je Arvid Pekon?, i nové povídky – napsané buď přímo v angličtině, nebo samotnou autorkou přeložené ze švédštiny. Některé z nich již samostatně vyšly v letech 2010 až 2012 v různých amerických publikacích. ... Ocenění Crawford Award, 2013 The Science Fiction and Fantasy Translation Award, 2013 World Fantasy Award, 2013, nominace Honor listed for the Tiptree Award, 2012...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/37_/372544/big_sobi-hora-dbR-372544.jpg 4136
Literatura světová, Povídky

Vydáno: , Kniha Zlín

Jagannath, 2012

Kniha Sobí hora

KapitánSmrt
07.12.2021

Bavila mě melancholická atmosféra, severské tradice a folklór, který oplývá mnoha rozličnými mýtickými a mystickými postavičkami. Některé povídky jsou prodchnuty jemným humorem, některé naopak krutostí a severským chladem. Kvalita kolísá, ale podprůměrné kusy jsem nezaznamenal.

Aya81
31.07.2021

Hodně zvláštní povídky. Některé se mi líbily, jiné moc ne, některé byly ale fakt ujeté. Každopádně příjemné osvěžení něčeho trochu jiného.

los
11.07.2021

povídky v této sbírce jsou natolik různorodé, že si každý čtenář najde "tu svou oblíbenou", ale jistě i takovou, která ho znechutí; zaujaly mě neobvyklá témata i velmi originální postřehy a alegorie, autorka obstojí i při střídání různých vyprávěcích forem, stylů a žánrů (deníkový zápis, fiktivní dopisy, populárně naučná esej, zpověď, folklór, podobenství, sen, pararealita, pseudohistorie, steampunk atd.), ale do "umění", literárního mistrovství jí ještě krůček schází

LaCucaracha
24.04.2021

Povídky obvykle nečtu, protože neumožňují vtáhnutí do děje. Jsou postavené v podstatě na povedeném nápadu nebo nečekané pointě, prostě čtenáře musí něco zaujmout a překvapit – rychle a účinně. A to se v mém případě většinou nedaří, prostě povídku dočtu, řeknu si „hm" a jdu na další. Prožitek žádný. Ale tohle bylo docela povedené. Povídky jsou různorodé, takže jsou tam takové víceméně normální, kde se akorát objeví postava ze severské mytologie a tím to končí. Nebo je tam jen drobný pohádkový či fantaskní motiv. Ale třeba Kdo je Arvid Pekon? byla celkově dost divná záležitost a upřímně jí pořád nějak nerozumím. Nejvíc mě ale asi zaujaly tři poslední povídky, a to proto, že mají dost podmanivou atmosféru. Džagannáth je asi spíš už sci-fi a z mysli mi asi hned tak nezmizí, ale mně byla poněkud nepříjemná a vzbouzela jemné pocity hnusu. Povídky Augusta Prima a Tety spolu jako jediné souvisely, a ty teda byly hodně ulítlé. Čiré fantastično. Asi chápu, že někdo v nich spatřuje podobnost s Alenkou, hlavně teda v případě první jmenované, ale já bych ji tam spíš nehledala. Proč za každou cenu něco k něčemu přirovnávat.
Rozhodně jde o zajímavý počin, který stojí za přečtení. Asi každý by si tam mohl najít tu svoji povídku, která ho osloví, když už ne všechny.

tomas9591
04.03.2021

V knize se vyskytuje mnoho nadpřirozených bytostí. Upřímně mě povídky strašně chytly a baví mě je číst. Každá povídka byla jiná a něčím neobyčejná. ⭐

rencovav
19.12.2020

Tak nějak nevím, jestli napsat jednoduché WOW nebo jednoduché WTF. Chtělo by to něco mezi. Bylo to divné a pěkné zároveň. Pořád jsem u toho myslela na Alenku v říši divů a na to, že si autorka musela při psaní něco šlehnout. Ale některé ty příběhy byly fakt dobré. Divné, ale dobré. Tak nevím, co si o tom celém myslet, ale asi jsem ráda, že jsem zkusila přečíst i něco mimo můj obvyklý žánr.

zazvorek
09.10.2020

Velmi čtivá směsice severského šera, pohádkových prvků, Borghese, Orwella, sci-fi, porcovaného lidského masa, hlíny, slunovratu a zacyklení ve všech možných formách. Dost mě to bavilo, něco víc, něco tedy míň, něco jsem prostě nepochopila, ale jako celek je to pro mě objev.

JIKO74
21.08.2020

Bylo to hodně originální, spousta postřehů v kreativním módu působivě a překvapivě propojených. Dlouho jsem asi nečetla takovou originální knížku. Zůstala mi v hlavě. Přitom povídky...