Martin Eden

Románový příběh se silně autobiografickými prvky vypráví o prostém námořníkovi, který nesmírnou houževnatostí dosáhne vzdělání a začne tvořivě pracovat, aby nakonec získal bohatství a uznání svého talentu. Současně se však dočká krutého rozčarování když zjistí, že příslušníci tzv. vyšší společnosti – včetně dívky, kterou miluje – jsou malicherní, plní přetvářky a klamu......celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/13_/132/martin-eden-132.jpg 4.4358

Martin Eden (1909)

Vydáno:, Odeon

Kniha Martin Eden

Badger

Krásně napsaná kniha, která by snad bez jejího prožití ani nešla napsat.
Moc se mi líbil vývoj postavy Martina, obdivoval jsem dřinu, kterou svému snu věnoval a kolikrát i jeho zachování klidu, když se karta otočila. Tenhle člověk je pro mě synonymem obrovské dříče, kterého nezlomí ani když se od něj odvrátí jak obě vrstvy společnosti tak i vlastní rodina.
Neb dál nepřestane přemýšlet, vzpouzet se módním většinovým názorům a hlavně nezapomene, jací k němu byli ti stejní před jeho úspěchem, kdy díla jak říká byla již napsána.
:KNIHA JE JISTĚ NĚKDE POVINNOU ČETBOU A BÝT BY JÍ MĚLA.
Učila by mladé lidi nevěřit všemu co jim kdo řekne, avšak samotné se zajímat a udělat si svůj vlastní názor - tím pádem nebýt ovcí...

Sariinka

Je to příběh veliké lasky

Mijagi

Za vyzdvihnutí stojí provedení románu. Oproti současné (často až moc akční) tvorbě tepe tenhle příběh opravdu pomalu. Má několik dobře načasovaných zvratů, ale aby při tomto tempu fungoval, musí především zaujmout postavy, a ty se Jacku Londonovi podařilo vykreslit mistrovsky. Martin Eden je velkým dílem klasické literatury, které ale v mém osobním hodnocení lehce snižuje poslední třetina knihy. Martinova láska k Ruth, touha po vzdělanosti, radost z četby, snaha uspět jako spisovatel, popis San Francisca starých dob, porovnání prostředí chudiny s bohatými měšťany, dřina na moři nebo v prádelně… to vše se četlo pěkně, ale Martinův vnitřní přerod v závěru mi přišel málo uvěřitelný.

Sikosikocka

Ráda se k ní vracím ale musím mít na to náladu to celé unést a přečíst aniž by mě to zasáhlo znovu a znovu.. Znám takové lidi jako je Martin Eden..

F-l-p

Žongloval jsem v hlavě s hvězdami, přece jen tento popisný styl á la americká literatura mi dával zabrat (o to víc v angličtině), ale ty myšlenky, se kterými se nelze neztotožnit, a které u mě občas vyvolávaly záblesky souznění a spojení s "pravdou," ač to může znít jakkoliv metafyzicky, byly skvělé. Jsem rád, že ne veškeré prvky byly autobiografické (viz konec), i když, kdo ví..

mgeisselreiter
14.12.2018

Román se čte dobře, i když hlavně v první cca půli knihy jsou dost dlouhé pasáže úvah a filozofování, což trochu nudí, brzdí spád a děj. Z toho též plyne, že kniha je částečně nevyrovnaná, proto jsem z počátku četby nebyl nijak nadšený. Postupně jsem se ale do děje dostával a začínal být tak trochu pohlcen. Příběh je velmi zajímavý a určitě stále aktuální - zjednodušeně jak chudák svou neutuchající pílí a vytrvalostí úspěchu dosáhl. Nejlepší na tom však je, že jde vlastně o spisovatelův životopis a většina děje je skutečný příběh. Mně se líbil i samotný závěr a zakončení, i když odborná kritika se na to dívá jinak.
Vydání z roku 1987 je bohatě ilustrováno a doplněno doslovem Ondřeje Neffa o 40 stranách, který přibližuje nejen život Londona a pozadí vzniku románu, ale i velmi podrobný popis života v Kalifornii druhé poloviny 19. století.
Celkově 80%, 14.12.2018.

ziriant
26.11.2018

Nevím proč, ale Jacka Londona jsem měla vždy podvědomě zaškatulkovaného tak, že to asi bude trochu přízemní nuda. Nyní doufám, že mi tento rychlý soud bez důvodu odpustí. Rozhodně to nebyla nuda a už vůbec ne přízemní. Myslím, že mnozí z nás se s Martinem Edenem, potažmo právě autorem, rádi ztotožní. Že si při čtení u mnohých pasáží řekneme "jo, to je přesně ono". Co nás štve, co nás pohání. Toužit, překonat dlouhou a kostrbatou cestu plnou trýzně, cestu za štěstím - v menší míře to opět jistě všichni známe. Krásná cesta končící okamžikem dosažení cíle, kdy všechno ztratí smysl. Konec mě dostal, opravdu parádní. Dočítat takové knihy před spaním ale vážně nedoporučuji... Už se rozhlížím po dalších autorových dílech. A neposlední řadě děkuji za motivaci. Nezbývá než sednout a psát, dokud nebude dílo vykonané.

Taťka Hraboš
17.08.2018

Naposledy jsem Londona četl jako teenager, a to ještě jeho zvířecí příběhy. Proto mě docela překvapilo, jak mnohomluvný a patetický dokáže být. O jeho životě toho už moc nevím, ale je-li Martin Eden jeho alter ego, pak mu není co závidět. Kombinace vysoké inteligence a citlivosti je často vražedná (či spíše sebevražedná). A pokud k tomu přistoupí i notná dávka egocentrismu až narcismu (z Edena jeho pocit nadřazenosti nad - téměř - všemi ostatními přímo čiší), nelze se takovému konci divit. Pro mě je tahle knížka i působivou ukázkou toho, že člověk sám sobě nemůže být dostačujícím životním cílem a programem.