Martin Eden

Románový příběh se silně autobiografickými prvky vypráví o prostém námořníkovi, který nesmírnou houževnatostí dosáhne vzdělání a začne tvořivě pracovat, aby nakonec získal bohatství a uznání svého talentu. Současně se však dočká krutého rozčarování když zjistí, že příslušníci tzv. vyšší společnosti – včetně dívky, kterou miluje – jsou malicherní, plní přetvářky a klamu... méně textu

https://www.databazeknih.cz/images_books/13_/132/martin-eden-132.jpg 4.4293

Martin Eden (1909)

Vydáno:, Odeon

Lesní_chodec

Není to tak dávno co jsem četl životopis Jacka Londona od Irvinga Stonea. Musím říct, že se mi tento romám dost často s vyprávěním o Jackově životě překrýval. Krásná knížka, která vypráví o pravdách života, které jsou platné odedávná. Především pasáže o filisofii a Martinovy diskuze s lidmi z lepší společnosti jsem doslova miloval. Na můj vkus trochu zdlouhavější konec, který už mě tolik nebavil. Přesto je tato kniha velmi výjmečná a neměla by být zapomenuta.

Natyna3

Jedna z nejlepších voleb mé povinné četby. Inspirovala mě znovu začít psát povídky, básničky atd. :)

Atanone

Je těžké být jiný.Je to těžké v každé době a málokdo to ustojí. Všichni chceme být součást něčeho velikého a pak jsme zklamaní,že právě naše odlišnost z nás dělá outsidery.
Myslím,že ta kniha je hlavně o tom.

asakz

Je to vlastně velmi smutná kniha. Na počátku jsem měl očekávání románu plného nespoutaného života proloženého bystrými filosofickými úvahami. Místo toho jsem však dostal smutné svědectví tvrdého životního zápasu, který je korunován dosažením cíle, jenž se však ukazuje být falešným a není doprovázen uspokojením a štěstím. Je to krutý žert života, který asi zná kdekdo z nás - člověk dostává to, po čem tak horoucně toužil, přesně v momentě a situaci, kdy to už pro něj nemá nejmenší cenu. A to vše na pozadí nekonečného pinožení, hlouposti, pokrytectví a bolestného boje o přežití okoložijících "bližních" lidských jepic. Přesto však kniha nevyznívá vyloženě depresivně, a to díky hlubokému pochopení pro ty malé, zoufalé lidské bytosti a nadhledu, který zanechává v duši spíše pocit smíření nežli zášť k nesmyslnému žití.

Kluvo

Vyborne napisane. Doslova som hltal strany aby som sa dozvedel, kedy a ako sa presadi a ktoru si nakoniec vezme. O to lepsi a silnejsi bol potom koniec, ktory som zacal tusit az po zlome, ktory priniesla v jeho zivote sebevrazda jeho priatela.
Zo zaciatku sa to zda byt mila romantika a oslava individuálnej fyzickej a vnutornej sily jedinca, no na konci je z toho pekny psychologicko-filozoficky roman. Vidiet, ze Jack mal naozaj vysoke sebavedomie (podobny pocit som mal uz z Majstra alkohola) a vsetko mal naozaj podrobne popremyslane. Po docitani som si hned vygooglil Londonov zivotopis a celkom ma naplnilo baznou, ako pekne a doslova ponal to autobiograficke spojenie s Martinom Edenom. Vidiet, ze urcite filozofie prinesu odpovede, ktore, ked to clovek berie doslova, je tazke uniest a clovek uz nevie potom, co so zivotom. Nuz, skocil Martin (Jack) tym mlaticom prazdnej slamy na spek...

LahoferRose

Taky jste žili v tom, že Jack London je pouze Bílý tesák a knihy podobného rázu se psy? No, já ano. Děkuji touto cestou své sestře, že mi ukázala Martina Edena. Kniha je plná nadějí, ale i zoufalství a určitě vás dotlačí k přemýšlení nad pokrytectvím. Je o cestě duševně čistého, lidského, svéhlavého, talentovaného, ambiciozního muže, který věřil v sám sebe a miloval ženu, které se jen líbilo, že se jí někdo tak odevzdaně dvoří. Příběh tak silné vůle dosáhnout úspěchu a srdce jedné ženy, až vám bude naskakovat husí kůže, budete nadávat, plakat a marně doufat s Martinem Edenem. Velice zajímavá kniha, která by měla patřit do povinné četby.

Littlewheat

Skvělé. Skvělý London. Pro mě nadčasové. Život. (aby ne, když je to téměř autobiografie). Spousta myšlenek, pro které se to vyplatí přečíst. Čtenář nebude rozhodně zklamán - naopak.

Jonny
23.09.2016

Další Londonův román se spoustou autobiografických prvků. Což mě, po přečtení: Démon alkohol a Londonova životopisu už moc nebavilo. I tak je kniha v něčem nová a místy překvapí. Se vším všudy... dobrý průměr, ale nic převratného.

Luca84
12.09.2016

Tato kniha mě hodně ovlivnila. V podstatě bych řekla, že mi otevřela oči. Jen ten konec...

lushi
22.03.2016

Martin Eden jsem četla pro příběh, který mě ohromil a dojal. Nicméně už tolik mě nebavila ta filozofická a kritická rovina, na kterou jsem nebyla nijak připravená, a proto mi trochu kazila ten požitek ze čtení. Kvůli ní mi román přišel zbytečně zdlouhavý, ale uvědomuji si, že to, co mě nebavilo, jiné upoutá.

kamibe
06.06.2015

Jack London se stal od samého začátku setkání s jeho knihami mým milovaným autorem. Tuhle knihu jsem upřednostňovala o to víc, že v ní skloubil seznámení se svým životem i se svými myšlenkami. Osobně se domnívám, že to k sobě neodlučitelně patří.

PavelKrnak
07.05.2015

Po Martinu Edenovi jsem sáhl jako po první z autobiografických románů, jelikož jsem v antikvariátu narazil na překrásné vydání. Musím však říci, že i přes celkový velmi positivní dojem to nebylo tak úplně, co jsem čekal a občas jsem pocítil během čtení i rozpaky.
V Martinu Edenovi se mi autor odhalil v nové rovině - filosofické. Knížka je jistě "silně autobiografická" a já jsem po přečtení této charakteristiky čekal jaksi úryvky z Londonova života, leč dočkal jsem se, spíše než líčení prožitého, ukázky toho o čem autor přemýšlel, jaké hluboké otázky ho v životě trápily.
Filosofická rovina zastiňuje příběh, který slouží jen jakýsi podklad pro myšlenky a úvahy a to zejména o postavení jedince ve společnosti.
Kromě kritiky kapitálu a jiných socialistických témat se v knize setkáváme i s Nietzscheovskou filosofií, podporou evoluční teorie i úvahami o materiálnu obecně.
Martin se na začátku knihy snaží vymanit z pracující třídy, a když se mu konečně povede proniknout do třídy buržoasní, je znechucen jejími hodnotami a zvrácenými předsudky. Jako volnomyšlenkář také naráží na konservatismus a zaběhlou mašinérii ve vyšších kruzích společnosti a postupně se začne stranit společnosti celé, neboť domov už pak nenajde ani mezi dělníky a námořníky, upadá v apatii a ztrácí smysl života.
V zajímavém, nýbrž z dnešního pohledu trochu úsměvném doslovu k mému vydání (z konce 40. let), které je v podstatě ódou na Londona jako na socialistu, je konec interpretován jako prohra Martina Edena, kdy jeho víra v jedince jako by vyhrála nad vírou ve společnost.
Já nechám na každém, aby si konec (a vlastně i knihu celou) vyložil podle sebe. Snad jen upozorním, že tón knihy má klesavou tendenci, od počátečního téměř láskyplného optimismu padá k depresivnímu konci (tak jako ostatně klesá i postoj k životu hlavního protagonisty).
Kromě zmíněných, velmi aktuálních témat (např. posuzování lidí podle jejich finančních prostředků) pak knížka obsahuje velmi pěkný popis začátků Londonovy spisovatelské kariéry, z nějž pochopíme, jak těžké to dříve bývalo.
Knihu jsem četl pomalu a velmi nad ní přemýšlel. Ještě dlouho budu, zanechala ve mně otisk. Těším se, až poznám další střípek Londonovi osobnosti.

marvan00
27.11.2014

Z Londonovy téměř autobiografie je znát, že jeho psaní ovlivnil především pohnutý život a méně už literatura. Pro psavce všeho druhu je to příkladná ukázka, že dobré psaní nikdy není jen otázkou životní zkušenosti a talentu, ale i nezbytného literárního vzdělání. Na poli psychologického románu působí London mnohem méně suveréním dojmem než v jiných textech.

fifa51
18.10.2014

Martin Eden je obdivuhodně vyspělá a ucelená psychologická studie. Sugestivnost a barvitost, se kterými London líčí Martinův niterní život a vývoj, mne naprosto pohltily. Bylo více než zřejmé, že Martin Eden nese Londonovu osobní zpověď a velice by mne zajímalo, co při jeho psaní prožíval. S každou jeho přečtenou knihou vím stále jistěji, že až se mne někdo zeptá na oblíbené autory, JL mezi nimi nebude chybět.

fifa51
13.10.2014

Aaron Lewis: Dik za spoiler! ://///

Aaron Lewis
14.08.2014

Neuvěřitelně smutná kniha. Takový konec jsem vůbec nečekala, zaskočil mě a také mě dostal. Myslím si, že Martinovým zklamáním a sebevraždou dostala kniha ten správný výraz. Chytlo mě to za srdce. Martin byl velmi sympatický a skvělí člověk. Na svou dobu ale byl moc „veliký“. Jeho společnost a ani ta nadřazená ho nechápala, jelikož všichni byli omezení na svůj vlastní svět a on chápal úplně všechno, měl na všechno svůj názor, zdravý a kritický, nedokázal se přetvařovat a byl velmi laskavý. Strašně mě mrzí, že jediný člověk se kterým si rozuměl zemřel a jiného už nenašel. Nechci aby mě lidé a život zklamali tak jako jeho. Bylo by to kruté…

Edit: Knihu jsem četla poprvé na střední škole a už tenkrát jsem ji zařadila mezi mé nejoblíbenější. Měla jsem ji tak ráda, že když jsem jí chtěla číst podruhé už na vysoké kvůli americkým studiím, docela jsem se bála, že se mi už tak nebude líbit, takže jsem čtení odkládala a odkládala, až jsem ji nakonec přečetla znovu a oblíbila jsem si ji ještě víc. Šla jsem s ní ještě víc do hloubky a prozatím je to moje nejoblíbenější kniha. Je opravdu nádherná a já ji vřele doporučuji:).

Disease
07.08.2014

Filozofická i autobiografická linka pěkně vyvážené. Překvapilo mě, že z knihy tentokrát nečiší Londonovy sympatie k socialismu, spíš naopak.

Holden
19.02.2014

Především je tahle knížka o tom, že byste to nikdy neměli zabalit. I když se může zdát, že jde úplně všechno do prdele, musíte vytrvat. Tak jako Martin Eden. Martin sice nemá co do huby, zato má tak velký koule a cílevědomí, že i když do něj buržoazní sráči sypou horem dolem, ať si konečně najde nějakou práci, on jim na to z vysoka sere a jde si tvrdě za svým. Chce se totiž stát spisovatelem. Hlavně proto, aby si podrobil lásku jeho milované Ruth, kterou pohoršuje každý přisprostlý slovo a která se nakonec projeví jako pokrytecká holčička, co bez maminky neudělá ani krok. Ale co Martin Eden, dosáhne svýho snu a stane se slavným spisovatelem? A nebo si najde práci účetního a půjde se stádem společnosti, která svou povrchností a malostí smrdí ještě víc než Martinův zatuchlej pokoj?

Karnager
23.10.2013

Za mě tři a půl hvězdy :) přišlo mi to ze začátku trošičku moc rozepsané :) ale stojí za přečtění...

JeKa
19.07.2013

Až překvapivě nezáměrně autobiografické... Skvěle se čte!

Gizminek
30.04.2013

Jiné knihy od Jacka Londona řadím mezi nejhezčí knihy co jsem kdy četla - např. Démon alkohol, Tulák po hvězdách, Láska k životu - jednoznačně mé nejoblíbenější knihy. U této knihy mi trochu vadilo, že hlavní hrdina ke konci zdůrazňoval, že všechny inteligenčně přesáhl a že už si nemá s kým povídat, protože nejsou tak sečtělí jako on. Kniha ale celkově pomáhá pochopit životní dráhu Jacka Londona a určitě stojí za přečtení. Také báseň na konci knihy se mi vryla do paměti:

Zproštěni vášně žití,
a sebedelší řeka
do moře dospěje.

macek166
08.04.2013

Další z řady knih Jacka Londona vyprávějící jeho myšlenkový boj se společností, s přírodou. Čtivou formou nám ukazuje značně autobiografický pohled na spisovatelskou kariéru tehdejší doby, a stále současným okem pozorovatele rozebírá lldskou snahu a cestu za úspěchem. Kniha plná osobní vášně, pocitů, zajímavých úvah a skvělého vyprávěčského stylu.

Popluh
05.04.2013

Jacka Londona jsem měl v hlavě vždy založeného jako autora oddechové dobrodružné literatury pro ději. Tedy do té chvíle, než jsem z dlouhé chvíle sáhl do rodinné knihovny po této knize... a v ohromení ji nepustil až do konce. Dechberoucí příběh o síle lidské vůle a její nezlomnosti na kterém je ze všeho nejvíc znát silný autobiografický prvek. Tulák po hvězdách mě následně ještě více utvrdil v tom, jak moc jsem se v tomto Panu Spisovateli pletl.

kika 13
13.11.2012

Pěkné,zajímavé čtení.

miskamsk
04.09.2012

Dlouho byl jediným zářezem od Jack Londona Bílý tesák :-)), ale po přečtení Matina Edena a Tuláka po hvězdách jsem autora posunul úplně do jiných polic knihovny v mé hlavě. Přepočítávání slov na centy... krásný román.

Renava
30.08.2012

Martin Eden - postava, ktorá si vás získa svojim čistým, neskazeným charakterom, krásou ducha. Keďže je vo veľkej miere autobiografická, rovnako začnete podvedome analyzovať, do akej miery je identická s Jackom Londonom, aké mal tento človek životné hodnoty, čo ho napĺňalo a trápilo..
Román krásne podchytáva duševné dozrievanie a prerod prostého, svetaznalého, životom ošľahaného, no nevzdelaného mladého muža, túžiaceho patriť do "dokonalého" a jemu tak veľmi vzdialeného sveta vyššej spoločnosti a byť tak hodný ženy existujúcej v tomto svete, do ktorej sa šialene zaľúbil..Svojej túžbe prepadne naplno a podriadi jej všetko... Martin Eden – nezlomný charakter, osobnosť vyznačujúca sa nespočetnými prívlastkami, z ktorých najviac na mňa zapôsobili jeho vytrvalosť, altruizmus, viera v samého seba..Jednoznačne odporúčam!

Dandulka
10.06.2012

Mám ráda autobiografie, i tahle se mi líbila.

escritor
29.12.2011

London vystihuje pocity skepse a rozhořčení z přetvářky jeho okolí (Je vidět, že se do současnosti nic nezměnilo). Po dvou třetinách knihy, kde je zkoušena vůle Martin Edena při psaní povídek a dobrodružných příběhů nastane úspěch, který ale nemůže být vychutnán v přítomnosti zkažených lidí. ME propadá depresi a pokud jste citlivější povahy, tak závěr nečtěte, nebo jí propadnete taky... Pěkná kniha :-)

Smolda
29.11.2011

Moje neojoblibenější Londnova kniha

janacheca
29.09.2011

Výborný román, je potřeba ho přečíst ve správném věku (na střední škole). Navíc české vydání z roku 1987, které máme doma, bylo pěkně ilustrované.