Musíme si promluvit o Kevinovi

Román Musíme si promluvit o Kevinovi je koncipovaný jako série brutálně upřímných dopisů, které hlavní hrdinka Eva píše svému odcizenému manželu Franklinovi. Snaží se v nich najít odpověď na otázku, proč jejich syn tři dny před svými šestnáctými narozeninami zastřelil sedm spolužáků a učitelku. Eva se v dopisech nevyhnutelně vrací do Kevinovy a tím i své minulosti a zabývá se složitými rodinnými a rodičovskými vztahy. Když se Eva jakožto úspěšná podnikatelka provdala za mnohem konvenčnějšího Franklina, nebyla si vůbec jistá, zda chce mít dítě, a Kevin, jako by to tušil. Odmalička se k ní choval otevřeně nepřátelsky. Působil dojmem dítěte, které je necitlivé k ostatním a čas od času vysloveně zlovolné. Otec synovy nedostatky umíněně přehlížel a jeho problematické chování nepřímo kladl za vinu Evě. Příchod mladší sestry Celie, která byla v mnoha ohledech Kevinovým opakem, situaci vůbec nevylepšil, a příběh s děsivou nevyhnutelností směřoval ke dni masakru. Mistrně napsaný hororový příběh zasadí čtenáři v závěru ještě jednu nečekanou ránu....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/47139/big_musime-si-promluvit-o-kevinovi-DTX-47139.png 4.4333

Vydáno: , Ikar (ČR)

We Need to Talk about Kevin, 2005

Kniha Musíme si promluvit o Kevinovi

domihruzkova

Tak tohle bylo drsné čtení. Zpověď ženy, která se rozhodne otěhotnět, protože tak je to přece správně a takový je život, ale nakonec zjišťuje, že to nebyla ta správná volba. Matky, která má syna, kterého vlastně ani nechtěla, a který jí to svým způsobem celý život vrací. Matky, která se nedokáže smířit s tím, co jí mateřství vzalo a popis syna, s kterým je něco hodně v nepořádku. Když už to vypadá na pohodový život, dojde k tragédii. Proč? To se matka snaží zjistit, když navštěvuje syna ve vězení.

oblakaknih

3,5/5
Před názorem jedno upozornění: Pokud se do knihy Musíme si promluvit o Kevinovi máte v plánu pouštět, určitě doporučuji vymezit si na ni čas. 500 stran sice není až tak moc, ale písmo je zde opravdu nahusto a kniha je obsáhlá.
Teď možná působím, že se mi kniha nelíbila. Upřímně, měla jsem s ní určitý problém, ale vyloženě špatná určitě nebyla.
Námět je velmi originální, zpracování jakbysmet.
Celý příběh vypráví matka Kevina prostřednictvím dopisů pro jejího manžela, Kevinova otce. Zde přichází můj první problém. Dopisy byly na můj vkus moc dlouhé, takže se mi během čtení stávalo, že jsem zapomněla, že nějaký dopis čtu. Nebylo by to vyloženě na škodu, jenže mají pro celý příběh význam a to, co hrdinka sděluje, pak na čtenáře působí jinak.
Na to, že s hlavní hrdinkou strávíme celou knihu, já osobně jsem si k ní kdovíjaký vztah vytvořit bohužel nedokázala.
Styl psaní mi moc nesedl, kniha se mi četla špatně a hlavně dlouho. Dokonce bych ji i označila za zdlouhavou.
Sledujeme zde poměrně velký časový úsek, takže je zde spousta informací, které je nutno si pamatovat a dále se od nich odrážet.
Co musím vyzdvihnout, je absolutně nulová předvídatelnost. Skutečně jsem nic neodhadla, často jsem byla překvapená a především konec stál za to!
Takže za mě spíše průměr a jsem ráda, že mám knihu za sebou, ale to neznamená, že třeba vám nesedne.

Skarlett

Kniha ve mě vyvolávala opravdu silné negativní pocity a masochisticky jsem se od ní nemohla odtrhnout. Jedna z nejlepších knih co jsem kdy četla.

Nikky000

Proč mám pocit že jakmile se v knize objeví děti a jsou nějakým způsobem psychicky narušeni nedá se téměř nikdy od knihy odtrhnout? Tyhle témata na mně fungují, třešničkou na dortu je kvalitní zpracování děje a potřeba pochopit hlavní postavu.
PS-Pochopení se nedostavilo....

Tilte

myslim, ze tohohle sem se mela usetrit. neni to literarni zazitek, ale neslo prestat cist. junk book?

Yorika

Znepokojivá kniha především pro všechny rodiče.
Opravdu se člověk se sklonem ke zlu už rodí, nebo ho formuje svět , ve kterém žije? A co když přes veškerou snahu, prostě nelze zabránit událostem, které musí neodvratně přijít? Takový příběh si nechce nikdo prožít. Mrazivé čtení.

Nikola086
25.12.2021

Zatím bohužel nedočteno... i přestože hodně lidí psalo, že prvních 100 stran je nuda a pak se to rozjede, tak ani po více jak 150 stranách jsem nebyla schopná se začíst... Ovšem knihu si nechám v záloze a vrátím se k ní později, přeci jen předvánoční čas asi nebyl ideální na takové téma :D

evik_svistik
05.12.2021

Velmi silný příběh, psaný zajímavým způsobem, pro mě trochu předvídatelný konec, ale i tak jsem knihu hltala do poslední stránky.