Musíme si promluvit o Kevinovi

Musíme si promluvit o Kevinovi https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/47139/bmid_musime-si-promluvit-o-kevinovi-DTX-47139.png 4 397 130

Román Musíme si promluvit o Kevinovi je koncipovaný jako série brutálně upřímných dopisů, které hlavní hrdinka Eva píše svému odcizenému manželu Franklinovi. Snaží se v nich najít odpověď na otázku, proč jejich syn tři dny před svými šestnáctými narozeninami zastřelil sedm spolužáků a učitelku. Eva se v dopisech nevyhnutelně vrací do Kevinovy a tím i své minulosti a zabývá se složitými rodinnými a rodičovskými vztahy. Když se Eva jakožto úspěšná podnikatelka provdala za mnohem konvenčnějšího Franklina, nebyla si vůbec jistá, zda chce mít dítě, a Kevin, jako by to tušil. Odmalička se k ní choval otevřeně nepřátelsky. Působil dojmem dítěte, které je necitlivé k ostatním a čas od času vysloveně zlovolné. Otec synovy nedostatky umíněně přehlížel a jeho problematické chování nepřímo kladl za vinu Evě. Příchod mladší sestry Celie, která byla v mnoha ohledech Kevinovým opakem, situaci vůbec nevylepšil, a příběh s děsivou nevyhnutelností směřoval ke dni masakru. Mistrně napsaný hororový příběh zasadí čtenáři v závěru ještě jednu nečekanou ránu.... celý text

Literatura světová Romány Rodina
Vydáno: , Ikar (ČR)

We Need to Talk about Kevin , 2005

Lucuschka
11.09.2019 5 z 5

Nemám slov...
Příběh je neskutečně poutavý, ačkoliv tušíte, a jste ujišťováni, že došlo ke zločinu, tak vztahově to postupem času není tak jisté a co vypadalo jako jednoznačná chyba ve vztahu matky a syna, tak nakonec zjistíte, že vlastně nic nebylo, tak jak se zdálo a jakou představu jste si udělali.
Dopisy vás vtáhnou do děje a prostě chcete číst a chcete vědět víc. Víte, jak to dopadlo, ale je vám popisováno pozadí života "pachatele" a je velice těžké udělat si jednoznačný názor.

rode
06.09.2019 5 z 5

Naprosto skvěle napsaná kniha, která formou dopisů směřovaných manželovi popisuje všechny události Kevinova života z pohledů jeho matky. Ta se snaží snad omluvit nebo jen pochopit, kde vlastně nastala chyba. Hlavní hrdiny žene snaha dosáhnout toho, aby někdo, kdo vás nemá rád, vás rád měl, případně aby vás nenáviděl co nejvíc na světě. Jak víme, je zde tenká hranice a proto vlastně nevím jestli tuhle knihu miluju nebo nenávidím.

rodak
04.09.2019 5 z 5

Knížka si zaslouží plný počet,ale občas při čtení hlavně v první polovině jsem si říkal, že by se autorka nemusela tolik rozepisovat.Ztrácelo to tah.Jinak teda děsivé, připomněl jsem si film: Přichází satan

Petra21
31.08.2019 5 z 5

Skutečně si museli promluvit o Kevinovi! Děsivě realistické vyprávění mě dostalo do poněkud melancholické dimenze... Lionel Shriver se podařilo napsat soubor dechberoucích, nevyřčených nebo málo přiznaných PRAVD, že ani nebylo potřeba Kevinova hrůzného činu, aby mě mrazilo. Hrůzovost opravdovosti tohoto románu, šílené téma mateřství a rodinných vztahů, a přesto tak šokující děj je luxusní kombinací prózy, od níž se nelze odtrhnout.

Ivulka432
30.08.2019 4 z 5

Těžká kniha. Průvodce snažící se mapovat mysl náctiletého vraha a jeho rodiny a hledající odpověď na otázku PROČ?. Kniha se špatně popisuje - každý si musí o Kevinovi a jeho rodině udělat vlastní obrázek. Pro mě místy zbytečně zdlouhavý popis nevážící se k podstatě problému - díky tomu 3,5*.

petrarka72
25.08.2019 5 z 5

Kniha stejně odpudivá jako skvělá. Dopisová terapie, hledání odpovědi na otázku, kdo je můj syn, kdo jsem já a jaká logika přivedla život do té fáze, v jaké je. Metoda téměř dokumentaristická, spousta otázek zarývajících se do duše. Docela dlouho jsem se snažila pochopit... což nelze; autorka předkládá tolik úhlů pohledu a píše tak chytře, že úleva z pochopení, případně katarze po citovém prožití příběhu se nekoná. Nedoporučuji slabším povahám a matkám pubertálních synů.

akinomV
20.08.2019 5 z 5

Wow, tak to byla opravdu síla! Hlavní hrdinku jsem zpočátku nesnášela, poté nechápala a nakonec svým způsobem obdivovala - tu její vnitřní sílu vydržet. Teď v sobě hledám sílu zkouknout i film :-)

Dela111
09.08.2019 4 z 5

Kniha napsaná formou dopisů manželovi je rozsáhlou zpovědí a zároveň určitou terapií pro hlavní hrdinku. Je to velmi náročná četba. Eva popisuje jak se Kevin projevoval od narození, hledá příčiny, které k osudnému čtvrtku vedly a postupně se dostává k motivu, který Kevin měl. Zároveň trpí pocitem viny, přemýšlí zda to zavinila, jestli se tomu dalo zabránit a snaží se s celou tou hroznou situací vyrovnat.
Je to smutné čtení, stejně jako je smutný fakt, že toto téma je aktuální a ještě dlouho bude, možná víc než teď. Emočně mě tato kniha naprosto vyždímala a unavila jako málokterá.
Jednu hvězdičku strhávám za začátek, trvalo než mě kniha začala zajímat, těžko se mně začítalo do problémů mladého amerického manželství.

petra7942
09.08.2019 5 z 5

Mazec,mazec a ještě jednou mazec....forma dopisů byla sice trochu nepřístupná na to se začíst...ale fakt masakr,a tím,že jsem sama matka,o to víc to na mě působilo...

Jana77
07.08.2019 3 z 5

Kniha s velkým tématem, která se mi ovšem hodně špatně četla.

axspevak
27.07.2019

Na to jak ma kniha skvele hodnoceni jsem se s ni docela natrapila.Neslo mi se zacist,bylo to strasne popisne a zdlouhave,spouste veci typickych pro Ameriku jsem neporuzumela.Druha pulka se cetla lepe,svizneji to ubihalo,zato preklepu pribyvalo :/ Shrnula bych to asi tak ze kniha je svym obsahem desiva,ale tak nejak vic nez hororova pritazena cetba,tohle se totiz opravdu stava.Jak se ze spokojeneho zivota dostat do pekla.

KKlara
27.07.2019 5 z 5

Je az zvraceny napsat, ze kniha byla dobra, protoze to bylo cely sileny - ale cetlo se to dobre. Jen preklad mel obcas divny preslapy - a fakt nejsem hnidopich. Ale fotka, ke ktere nemam negativ, protoze prisla emailem (v 90. letech? asi melo byt postou). Na tyci vysavace (tycovem vysavaci spis). A preklepy.

Jana283
26.07.2019 3 z 5

První půlkou knihy jsem se protrápila . Bylo to na mne strašně „americké“. Tolik stran úvah proč dítě mít či nemít. Než to madam rozlouskla, tak jí biologické hodiny málem dotikaly A pak spousta stran o tom nesypatickém spratkovi, který si ještě v 6 letech kadí do plen a terorizuje rodiče jakož vše živé v okruhu mnoha kilometrů. Fakt nechápu, proč to neřešili, když každý Američan má svého psychiatra. Polepšovnu na něj! Většinou se knihy snažím dočíst, a tak jsem ráda, že jsem zavilému Kevinovi i jeho nesympatickým rodičům dala šanci. Nakonec se z nás s Evou staly kamarádky. Mateřství je dar. Největší radost. Největší bolest. Nikdo z nás rodičů netuší, jaká cesta ho čeká, jak obstojí…

attila1
24.07.2019 3 z 5

Nemohla jsem se do knížky začíst. Psaní formou dopisů bylo zajímavé,ale místy zbytečně zdlouhavé.

jittik
22.07.2019 5 z 5

Právě jsem dočetla a jsem plná rozporuplných pocitů.
Nevim jak komentovat tuto knihu, na jakou stranu se přiklonit. Je to příběh dvou rorezvaných duší. Vše tak surově napsané, bez přetvářek, musíte si knihu přečíst a udělat si vlastní názor. Je to drsné a konec mě tedy hodně překvapil i tím co se stalo i pocity Kevina.

karol.cadex
20.07.2019 5 z 5

Ze začátku na mě Eva působila jako fňukna, nemohla jsem se zbavit dojmu “proč si tahle zazobaná Američanka pořád stěžuje?”. A pak jsem se za svůj soud styděla. Jedná se o zpověď, úplné odhalení matky syna, který byl špatný až na kost i přes svůj původ a rodinné zázemí. A ona mohla udělat spoustu věcí jinak, ale bohužel čas nevrátíš a Evě zbyl jen dopisní papír a soboty v ústavu s jablkem, které padlo od stromu až k bráně pekelné. Strašně silná věc s varováním o nezvratném osudu uvnitř. 100/10.

Sofós
18.07.2019 5 z 5

Na jedné straně syn, nezletilý masový vrah a na té druhé jeho matka. On záhadný, těžko pochopitelný a ona hledající odpovédi na své otázky. Při svém hledání prozrazuje své nejniternější myšlenky, pocity a postoje, mnohdy takové, které by měly zůstat navždy skryty. Skvěle napsaná psychologická sonda do života vrahovy rodiny je dle mého názoru excelentní. Rozhodně doporučuji k přečtení.

ankaras
16.07.2019 5 z 5

Tato kniha je "šílený" zážitek! ( v tom dobrém)

magnolia
15.07.2019

Tak jsem zjistila, že na tohle čtení nemám dostatek (psychické?) odolnosti. Dočetla jsem do s.100, přečetla si komentáře a dál nejdu, z vícero důvodů. Podobná kniha Jacobova obhajoba je snesitelněji napsaná.

Marquis
10.07.2019 5 z 5

Ďakujem... Svojej matke, zato, že ma nikdy úplne nezavrhla... Lívii, že mi doporučila práve túto knihu... Autorke, že mi pomohla pochopiť...