Babička drsňačka

kniha od:

Babička drsňačka https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/136743/bmid_babicka-drsnacka-K2z-136743.jpg 4.3 680

Babička drsňačka / Babka gaunerka série

1. díl >

Britského autora dětských knih Davida Walliamse označují kritici za nového Roalda Dahla. Jeho vypravěčsky brilantní příběhy s překvapivou pointou a černým humorem dávají tomuto označení za pravdu. Jako první se k českému čtenáři dostává Babička drsňačka. Vypráví se v ní příběh o předsudcích a toleranci, o překvapivých odhaleních a jedné šíleně troufalé loupeži. Ben je k smrti otrávený, zase má strávit víkend u babičky: „Vždyť je s ní děsná nuda! Se všema starýma je nuda. Telka jí nefunguje, pořád chce jenom hrát scrabble a smrdí kapustou!“ Pěkně tvrdý odsudek z úst nezletilce, jenže to ještě Ben netuší dvě věci: 1) Jeho babička kdysi byla proslulou lupičkou šperků. 2) Celý život kula plán, jak ukradnout korunovační klenoty, a teď potřebuje Benovu pomoc!... celý text

Žánr:
Dobrodružné , Humor , Pro děti a mládež

Vydáno: , Argo
Originální název:

Gangsta Granny , 2010


více info...

Komentáře (185)

Komentáře 185 Recenze 13

mazlak
mazlak
28.10.2023 4 z 5

Tuto knihu jsem si poslechl jako audioknihu, skvěle načtenou J. Lábusem.
Kniha má vtipné a někdy snad i bláznivé situace. Je ale i plná všedních starostí a situací, která patří k životu jak dětí tak i dospělých. Kdysi jsem také někdy nerad k babičce. Netrápila mne však kapustou, ale králíkem. Jak rád na ty chvíle dneska vzpomínám.

Zemlja
Zemlja
30.09.2023 4 z 5

Dostala jsem se k ní prostřednictvím žákovského referátu, děti zaujal a chtěly ji přečíst. Je trochu ode zdi ke zdi - křupani a hrubost, a pak soucit a vřelost. Autor píše vtipně, děj má spád. Nevím, jestli je úplně v normě žertovat o loupeži v knize pro děti.


padajicidvere
padajicidvere
25.09.2023 5 z 5

Osobně jsem čekala ohromné dobrodružství zlotřilého bábinky, ale kniha mě překvapila. Líbí se mi nenásilná forma poučení a inspirace pro děti, krom krádeží :D
Rodiče byli hrůzostrašní, ale jak bývá zvykem, až v nejhorším ti dojde, o co jsi přišel.

Jája92
Jája92
24.09.2023 3 z 5

Už při čtení anotace knihy jsem si uvědomovala, že nejsem cílovka této knihy. Kniha se četla poměrně rychle, i díky velkému množství obrázků.
Je tu samozřejmě mnoho situací, které v reálném životě mohou nastat jako chování rodičů k Benovi, chování Bena k jeho babičce, soused babičky, i samotná babička. Je tu dobrodružství, drama, ale i laskavost a humor.
Ale přiznám se, že mě kniha nezaujala tolik, jak jsem očekávala. A nejspíš bych z ní nebyla nadšena ani v mladším věku.
Přesto věřím, že si tato kniha své čtenáře dozajista najde.

Doubravka1975
Doubravka1975
15.09.2023 5 z 5

Nejsem cílová skupina této knížky, ale byla v knihovně v oddělení pro dospělé a úsek humoristické. Zaujala mě obálka i název.
Mě osobně to vůbec vtipné nepřišlo. Je to drsné a bohužel ze života. Rodiče a Ben nesympatičtí, doslova na ranu. Babičky mi bylo líto, ale plyne z toho ponaučení jak pro děti, tak pro dospělé i pro babičky ( prostě nebýt nudná a být za každou cenu drsňačka)

Káťa484
Káťa484
27.08.2023 5 z 5

Kniha spíše pro mladší čtenáře, ale každý si najde to své... Pamatuji si obě babičky. Každá byla jiná, ale ani jedna nebyla "suchar".

uzivatel39840
uzivatel39840
13.08.2023 5 z 5

Babičku drsňačku mi koupila moje babička. Moc se mi do ní nechtělo, protože ta knížka byla tlustá, ale jednou jsem si ji přečetla a byla super. Patří k mým nejoblíbenějším knížkám. Doporučuji :-)

Nuttelka
Nuttelka
31.07.2023 5 z 5

(SPOILER) (Audiokniha)
Jiří Lábus je fakt třída!! Výborně načteno a budu si dávat knihy od Walliamse jako sladkosti, za odměnu :-) Knihy pro malé, i velké, všichni si tam najdou něco svého, co se dotkne srdce. Hlavně závěr knihy, ten je bolavý, dojemný, ale bohužel, takový je život.. Ben zažil s babičkou skvělé dobrodružství, skvěle pojato, tleskám :-)

Lienilda
Lienilda
25.06.2023 5 z 5

Čteno dětem 7 a 4 roky. Půjčili jsme si z knihovny na doporučení kamarádky, která s dětmi poslouchala audioknihu a byli nadšení. Moje děti knihu vnímali jak kdy, možná je ještě na ně opravdu dlouhá, ale "babiččin kvákajici zadek" měl úspěch vždy, nepřekvapivě:) Přemýšleli jsme i, se kterou z našich babiček by děti podnikli loupežné přepadení :)
Kolem půlky mě čtení o 11letem Benovi moc nebavilo, hlavně zmínky o tanečních soutěžích a Flavio Flaviolim a také o neustálé kapustě (odpor ke kapustě zaručen). Ale konec to naprosto spravil, byl dojemný, s krásnou myšlenkou a vánoční poselství královny v tv byla třešinka na dortu :) podíváme se i jestli seženeme navazující pokračování.

rakakan
rakakan
26.04.2023 5 z 5

Kniha se krásně čte... Zábavná, je v ní ale spoustu pravdy a poučení, i se smutným závěrem.....Určitě mi zůstane v paměti, abych nebyla nikdy pro pro svá vnoučata nudná.

joanb
joanb
24.02.2023 5 z 5

Zážitky s babičkou jsou nejvíc. Pobavila jsem se já i děti. Na konci byla i slzička a krásné poselství... Už se těším, až budu babička!

ŽabičkaHannie
ŽabičkaHannie
20.02.2023 5 z 5

Vtipná knížka nejen pro děti. Mám k ní osobní vzat díky divadelní hře, která je podle ní udělaná a aktuálně se hraje v divadle v Chebu. :) Doporučuji oboje :)

Hoblinka
Hoblinka
16.02.2023 5 z 5

Skvělá knížka s nádhernou pointou. Ukápla mi slzička.

Matematicka
Matematicka
24.10.2022 5 z 5

Knihu jsme četli s dětmi a výborně jsme se u ní bavili. Užívali jsme si její britský humor, místy sice trochu drsnější, ale nikdy ne za hranicí vkusu. A celým příběhem se prolíná poselství o tom, jak jsou babičky důležité pro vnoučata – a naopak vnoučata důležitá pro babičky. A to je něco, co bude platit vždy a stojí za to si to stále připomínat.

Aktuálně je určitě zajímavé, že v knížce vystupuje i samotná britská královna Alžběta II., takže s touto knihou na ni můžete vy nebo vaše děti zavzpomínat.

David Walliams touto knihou skutečně navazuje na tvorbu svého již zemřelého krajana Roalda Dahla, který také psal krátké, ale napínavé, vtipné a promyšlené knihy pro děti. Jejich knihy vycházejí také s podobnými ilustracemi. Knihu můžu doporučit pro samostatné čtení dětem tak od osmi let, mladší mohou číst s rodiči.

Ve srovnání s dalšími knihami Davida Walliamse mi přijde, že tady je ještě dost originální a vyvážený, takže i to neustálé "prdění" se dá snést. Ale třeba "Nejhorší děti na světě" a "Ďábelská zubařka" už byly za hranicí našeho vkusu... Samozřejmě každý může posoudit sám.

JirkaMekanykS
JirkaMekanykS
02.10.2022 4 z 5

Právě jsem dočetl tuto knihu a vzpoměl jsem si jaké to bylo s mojí babičkou,ten pocit toho co jsem prožil se svojí babičkou se vykreslil přímo do příběhu knihy,málem jsem se rozplakal, vřele doporučuji,skvělé na čtení.

Vilma232
Vilma232
29.09.2022 4 z 5

Díky našemu knihomolskému klubu jsem se dostala k literatuře pro děti. Zajímavé, úsměvné i dojemné. Asi bych doporučila samostatným čtenářům ve věku, kdy už jsou schopni ocenit humor, ale ještě se nezabývají tím, co je či není pravděpodobné....

Ristridin
Ristridin
24.09.2022 5 z 5

(SPOILER) Bylo to vtipné, mělo to spád a mě až překvapilo, jak moc mě to bavilo. Aspoň v této knize vyvstává i vážnější téma pro děti a Walliams to dělá nenásilně a moc hezky.
A že zrovna sáhnu teď v této smutné době pro Anglii po takové knize a objeví se tam Ona, to byl pro mě bonus.

dájavídek
dájavídek
16.08.2022 4 z 5

Knížka byla vtipná a zábavná. Moc se mi líbila. Velmi doporučuji. ;-)

šárofka
šárofka
06.08.2022 5 z 5

Super knížka. Konec byl hodně neočekávaný a moc jsem se u této vtipné knihy pobavila.

zaglo
zaglo
25.07.2022 5 z 5

Syn, 10 let, který není žádný velký čtenář, přečetl tuto knížku bleskovou rychlostí. Moc se mu líbila.

havranice
havranice
15.06.2022 5 z 5

Četla jsem já jako dospělá a také můj syn(10). Syn knihu zhltnul za 2 dny, moc se mu líbila. Také už jsme četli Malého miliardáře a Dědečkův velký útěk. U všech knih je velmi dojemný konec a všechny 3 knihy měly přesah k nějakým hodnotám, které jsou příběhem dětem skvěle předány. Zde je to hodnota člověka i ve stáří, láska prarodičů k vnoučatům, podprahově je tam kritika nevnímavého rodičovství, kdy se hlavně kouká na TV, jedí se polotovary, netráví se nějak hezky společný čas, dítě má splnit ambice rodičů.... Vše podáno velmi pěkně. Z knihy člověk krásně vnímá ty emoce vnoučka i babičky, ten jejich vztah... Jazyk je zde opět velmi jednoduchý, čtení není výzvou, plyne to samo, děj velmi přímočarý. Nemuselo tam být tolik, jak babička pořád prdí, její zadek kváká, pak to strašně smrdí, přišlo mi to už nadbytečné a nějak to ten text snižovalo. Ale jinak super příběh, milý, laskavý, čtivý, napínavý a s přesahem. V knihách DW je často sladkobolný konec, vyvolávající silné pozitivní, šťastné, ale i smutné emoce. Často někdo blízký zemře, ale je to "dobrá smrt" plná naplněného završení života a díky tomu to děti v zásadě snadno přijmou a dál mají knihu rádi. Takováto konfrontace dětí se smrtelností mi připadá přesně ono, velmi správná, nezraňující, budující, dávající možnost i tuto stránku života přijmout (je to tak v této knize i v Dědečkově velkém útěku). Tohle na autorovi opravdu velmi oceňuji a díky tomu to neustálé prdění ráda odpouštím. Dospělému přečtení trvá 2 hodiny (velká písmena, dost obrázků - to je tak u všech knih DW). Doporučila bych od 8 let.

HerrPilot
HerrPilot
15.04.2022 4 z 5

Moje první „walliamsovka“ a jsem docela překvapený. Walliams napsal dětskou knížku sice místy obhroublou, zároveň ale poměrně k malému rozsahu hlubokou, kde tím nejlepším je právě některými zdejšími komentátory zamítnutý devastační konec (jehož podáním me autor přesvědčil o svých určitých kvalitách). Pouhé 4* dávám za rychlý počátek – být autorem, více bych rozvinul klukovo opovržení vlastní babičkou, v kontextu zbytku knihy by to bylo daleko zajímavější.
Argo si tentokráte u mne vysloužilo mínus za polotuhou vazbu. V pevných deskách by to bylo daleko lepší...

Teď bych se rád zastavil u těch výkřiků, že kniha není pro děti, je obhroublá, nemorální atd. Lidi, co to tady píší, knihu asi nečetli nebo si dali pouhý „akademický průřez“ (počátek-střed-konec). Jinak by věděli, že kniha nenavádí ke zločinu, snaží se poukázat na častý postoj k seniorům a ukázat „boj“ i z jejich strany barikády. To, že je místy obhroublá je sice pravda, ovšem tyto vtípky velmi často kompenzují nějaké hlubší sdělení, čtení tak odlehčují. A upřímně – v době, kdy si prakticky i osmiletý může v klidu na Pornhubu pustit kvalitní anal party, je zmínka o babiččině kvikajícím zadku, který tak pobuřuje některé zdejší moralisty, docela směšná. Osobně raději mírně obhroublého Walliamse s přesahem, nežli disneyovsky čistého, emocí a přesahu zbaveného, rodinného Riordana. Howgh, dopsal jsem.

Síma031
Síma031
17.03.2022 5 z 5

Skvělá knížka plná humoru, která vás na konci rozpláče... Pro děti i dospělé.

Stázka007
Stázka007
05.03.2022 5 z 5

Super knížka, která podle mě má vtipné ilustrace. A děj je velice dobře vymyšlený.

veveropysk
veveropysk
19.01.2022 5 z 5

supr knížka

buffy5235
buffy5235
18.01.2022 1 z 5

Tuto knihu bohužel nemůžu hodnotit pozitivně. Vůbec se mi nelíbil konec a četla jsem to hlavně proto abych věděla, co všem přijde na knížkách od Davida Walliamse tak vtipného. Nedoporučuji.

ZuzanaK.
ZuzanaK.
13.01.2022 4 z 5

Kniha plná bláznivého, občas obhroublého humoru, se všemi bizarními situacemi, které to s sebou přináší, i se situacemi ze skutečného života, se kterými se děti musí vypořádat, ale i podnětů k zamyšlení pro jejich pra/rodiče. Obě skupiny si v ní najdou své, pokud se ponoří hlouběji do hlavní myšlenky knihy.
Poslouchali jsme skvěle načtené J. Lábusem.

ovce_na_balkone
ovce_na_balkone
02.01.2022 2 z 5

(SPOILER) Nerozumím vysokému hodnocení knihy ani srovnání s Dahlem. Kniha podle mého není vůbec vhodná pro děti. Obsahuje řadu morálně nevhodných věcí. Loupeže a ukazování spodního prádla na pohřbu jako znak drsňáctví? Asi mám jinou představu.

jonasr1
jonasr1
19.12.2021 4 z 5

Hmm ... nemám rád knížky, kde si autor moc vymýšlí a utíká od reality. Přeci jen tohle není pohádka, ale příběh ze skutečného světla. Navíc na několika místech je obsah, který podle mě není vhodný pro děti. Mně doporučená a vychvalovaná knížka bohužel nesplnila očekávání. Každý si musí přečíst sám a udělat názor. Za mě 3*, syn 4*.

Lucissia
Lucissia
10.10.2021 5 z 5

Super, četl můj syn, na konci moc brečel, a teď jsem dočetla i já. :-)