Babička drsňačka

Babička drsňačka https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/136743/bmid_babicka-drsnacka-K2z-136743.jpg 4 714 193

Britského autora dětských knih Davida Walliamse označují kritici za nového Roalda Dahla. Jeho vypravěčsky brilantní příběhy s překvapivou pointou a černým humorem dávají tomuto označení za pravdu. Jako první se k českému čtenáři dostává Babička drsňačka. Vypráví se v ní příběh o předsudcích a toleranci, o překvapivých odhaleních a jedné šíleně troufalé loupeži. Ben je k smrti otrávený, zase má strávit víkend u babičky: „Vždyť je s ní děsná nuda! Se všema starýma je nuda. Telka jí nefunguje, pořád chce jenom hrát scrabble a smrdí kapustou!“ Pěkně tvrdý odsudek z úst nezletilce, jenže to ještě Ben netuší dvě věci: 1) Jeho babička kdysi byla proslulou lupičkou šperků. 2) Celý život kula plán, jak ukradnout korunovační klenoty, a teď potřebuje Benovu pomoc!... celý text

Literatura světová Humor Pro děti a mládež
Vydáno: , Argo

Gangsta Granny , 2010

itlady
21.08.2021 5 z 5

Mám smíšené pocity - po přečtení knihy jsem byla hodně smutná, protože obsah knihy odráží dnešní realitu. Ale konec snad dává jiskřičku naděje na zlepšení. Čteno se synem - 10 let, kniha se mu líbila.

mirka0586
28.06.2021 5 z 5

Čtení se synem, který má 8 let a měl u toho záchvaty smíchu. Konec je dojemný.

domihruzkova
29.05.2021 3 z 5

Mám docela smíšené pocity. Ze začátku knihy přímo srší pohrdání a neúcta ke starším lidem. Zbytek knihy je ale mnohem lepší, tak doporučuji vydržet!

takana
28.05.2021 4 z 5

Za mě dobrá kniha.

Lka
28.05.2021 4 z 5

Audio :
Poslechnuto v podání Jiřího Lábuse. Myslím, že tohle mu pasuje úplně přesně.
Hezká kniha určená nejen pro děti. Každý si z této knihy musí něco odnést...

Jana2424
23.05.2021 5 z 5

Milá, vtipná kniha pro děti s poučením. Četla jsem jí se svým devítiletým synem a myslím, že jsme se přesně trefili do věku, kdy pro něj byla zajímavá. Knížka je opravdu hodně čtivá a bavila i mě.

Maluška
22.05.2021 5 z 5

Kniha je za mne úžasná. Na konci jsem se tak trošku rozplakala. Moc doporučuji.

Barabora
01.05.2021 5 z 5

To je tak krásná a dojemna knížka. Nemůžu ji vytknout vůbec nic! I slzička na konci ukápla. Krása. Tak čtivou, báječnou, do jemnou, smutnou,...... knížku, jsem už dlouho nečetla.

Marhulka14
10.04.2021 5 z 5

Tuhle knížku doporučuji nejen dětem, ale i jejich babičkám. Je krásná, vtipná, ale i smutná.
Mě se moc líbila.

NinaZPohádky
08.04.2021 2 z 5

Příběh má přesah a myšlenku, je dojemný a opravdový. Stejně jako všechny Walliemovy knihy však obsahuje nechutnosti a vulgarismy, což celý příběh ponižuje na nejnižší možnou úroveň. Popisovat jak "Babiččin zadek vydával čvachtavý, kvákavý zvuk, který smrděl po nahnilé kapustě" mi přijde opravdu zbytečné. Je to velká škoda, protože ušlechtilá myšlenka, že bychom si měli vážit starých lidí, se pod návalem jiných podobných zhovadilostí úplně ztrácí - vynechat tyto věty, kterých je v knize požehnaně, dala bych pět bodů.

VeruMalfoy
07.04.2021 5 z 5

(SPOILER) Myslím, že je dobře, že dětské knížky dětem ukazují i smutné stránky života. Mezi ty patří i smrt našich blízkých, s čímž se v knížce setkáme. I přesto je knížka humorné a pravdivá. Je krásné, jak se v průběhu knížky vztah mezi babičkou a jejím vnukem postupně mění.

Gabriela_K
28.03.2021 5 z 5

Kniha byla skvělá. Byla vtipná, zábavná, na konci smutná, ale přesto jsem si ji moc užila. Můžu jen doporučit.

Mindy
26.03.2021 4 z 5

Dětská knížka, pro pobavení i k zamyšlení.

E_Lan
24.03.2021 4 z 5

Na jednu stranu docela příjemný příběh pro děti o respektu a lásce k prarodičům. Trochu ztřeštěná historka pak dodává knize tolik potřebný “dětský říz”. A ten závěr, ten je zase pro dospělé. To se s dětmi špatně čte. Je to příliš smutné. Ač asi rozvíjející. Krásná knížka, bezpochyby.

Aya81
10.03.2021 4 z 5

Detem se líbily legracky, ja doufam, ze je i trochu poučila...

zuzu8480
03.03.2021 4 z 5

Asi se mi úplně nelíbil styl psaní a slang. Ale četla jsem s dětmi a pro děti a ty pobavila.

Beruška151
27.02.2021 5 z 5

Bylo to boží,
splnilo to moje očekávání

anna.zahy
17.02.2021 4 z 5

Byla to hezká knížka, ale nemám ráda knihy, které jsou smutné.

bea.mari
12.02.2021 5 z 5

(SPOILER) Hodně se mi to líbilo. Bylo to o tom, že Ben neměl rád svou babičku. Za prvé, smrděla kapustou, za druhé, protože prděla a říkala, že to neudělala, a za třetí s ní podle Bena byla nuda, za čtvrté, pořád vařila jenom kapustu (koláč, polévku, prostě všechno možné z kapusty), za páté, posmrkaný kapesník si dávala do rukávu a pak s ním Benovi otírala obličej...a tak dále.
Babička si vymyslela, že ukradla všelijaké diamanty. Řekla Benovi, že si naplánovala akci, ve které šlo o korunovační klenoty. Museli je ukrást, ale další den je museli vrátit. Ben vymyslel plán: přeplavou Temži, potom půjdou odpadní rourou a tak se dostanou do paláce, ve kterém žila královna. Uložené korunovační klenoty byly v místnosti, která se nazývala klenotnice. Chtěli zapálit neprůstřelné sklo, ale měli jenom dvě sirky, takže jim to nevyšlo. Potom slyšeli hlas. Byla to královna! Ta jim řekla, co se stalo lupičovi, který naposledy chtěl ukrást korunovační klenoty. Dostal milost! A protože milost byla jejich rodinná tradice, tak jim tu milost dala také.
Potom musela jít babička do nemocnice a řekla Benovi, že si to všechno o kráděžích vymyslela a že mu lhala, když mu neřekla, že dostala rakovinu. Potom šel Ben domů a rodiče tam nebyli. Potom slyšel venku brekot rodičů. Zrovna chtěli volat policii, že se jim ztratil Ben. Ale ten skočil tatínkovi do náruče a tomu vypadl telefon. Pak jeli za babičkou do nemocnice, kde Ben zjistil, že babička umřela. Pohřeb se konal na Vánoce. Pak se všichni sešli u Bena doma. Nakonec se Ben skamarádil s babiččinou sestřenicí Ednou a zeptala se ho, jestli si zahrají scrabble. A když odešla, tak Ben tiše řekl "zahrajeme si scrabble".

Knihovnice01935
01.02.2021 3 z 5

Knihy Davida Walliamse mi přijdou na konci vždycky smutné, a nezdá se mi na nich nic legračního. V tomto případě to platí taky.