Babička drsňačka

Babička drsňačka https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/136743/bmid_babicka-drsnacka-K2z-136743.jpg 4 714 193

Britského autora dětských knih Davida Walliamse označují kritici za nového Roalda Dahla. Jeho vypravěčsky brilantní příběhy s překvapivou pointou a černým humorem dávají tomuto označení za pravdu. Jako první se k českému čtenáři dostává Babička drsňačka. Vypráví se v ní příběh o předsudcích a toleranci, o překvapivých odhaleních a jedné šíleně troufalé loupeži. Ben je k smrti otrávený, zase má strávit víkend u babičky: „Vždyť je s ní děsná nuda! Se všema starýma je nuda. Telka jí nefunguje, pořád chce jenom hrát scrabble a smrdí kapustou!“ Pěkně tvrdý odsudek z úst nezletilce, jenže to ještě Ben netuší dvě věci: 1) Jeho babička kdysi byla proslulou lupičkou šperků. 2) Celý život kula plán, jak ukradnout korunovační klenoty, a teď potřebuje Benovu pomoc!... celý text

Literatura světová Humor Pro děti a mládež
Vydáno: , Argo

Gangsta Granny , 2010

bibi.r
22.02.2014 3 z 5

Vtipné, milé a taky docela dost smutné.

maryzka
16.01.2014 3 z 5

Ačkoliv jsem vyrostla na jiných knihách, tak toto je první kniha, kterou bych dala svému dítěti ke čtení. Sice jsem byla zprvu zaražená babičkou jak vykládá, že je nejslavnější lupička, ale pak jsem to pochopila. Kniha zobrazuje úctu ke starším lidem,jenž skončí velmi prozaicky( smrtí babičky). Co se mi nelíbilo byl konec, nějak se nemůžu smířit s tím, že každý vládce v zemi má mít respekt symbolům země no a kalhotky ve formě vlajky tak to tedy ne.!

Falquar
09.01.2014 4 z 5

Ač je Babička drsňačka knihou vyloženě dětskou, myslím, že poučení by z ní mohl čerpat i nejeden dospělý. Protože to v tom červeném přebalu snad ani není příběh, nýbrž tichá výtka úhledně zabalená v humorném kabátku, které na krku visí cedule s nápisem "Pohádka". Ano, zasmějete se. Možná vás osudy hrdinů dojmou. Ale já si myslím, že pokud by ta knížka měla vůbec něco udělat, pak vám otevřít oči.
V dnešním světě se dospělí od svých stařičkých rodičů odcizují a oni pak po smrti partnera zůstávají úplně sami. Volají do rádií, aby zahráli "písničku na přání" jejich vnukům, kteří si na ně ani nevzpomenou, dětem, které jim nikdy nezavolají, a svým drahým, kteří už hnijou v hrobě. Přiznejte se, kdo z vás někdy vytočí číslo svojí osmdesátileté babičky, aby jí projasnil den? A kdo z vás se snaží rozhovor s ní co nejvíc zkrátit, pokud už vám zavolá sama? Nezapomeňte, i ona bývala mladá. A vy taky zestárnete a budete prdět, a nosit zubní protézu a mít vousy na bradě a smrdět svým oblíbeným jídlem.
Myslím, že Babička drsňačka je pro děti více než vhodná. Ukazuje realitu v surové podobě, před níž se snažíme zavírat oči. Pokud se to dítěti podá správně, nemuselo by to napáchat žádné škody. Záleží jen na vás. (A trocha slziček na závěr přece nemůže uškodit.)
Klady? Jednoznačně téma a poselství. Pak se mi strašně líbil styl vyprávění, který byl prostý, nenucený, prostě takový, aby ho pobrali i ti nejmladší čtenáři. Taky postavy oplývaly jistým osobním kouzlem, a přestože se u nich nedá mluvit o žádné komplikované psychice, člověk si je lehce zamiluje. Obzvlášť některé z nich si mě získaly pro dětskou naivitu, s nimiž na ně bylo pohlíženo, a konkrétně dvě z nich si budu pamatovat ještě asi hodně, hodně dlouho, protože právě na nich tu pan autor předvedl, že svět není černobílý. Největší plus však dávám za samotný děj, nad nímž jsem často jenom frustrovaně vrtěla hlavou, protože byl nerealistický, místy až šílený. Tedy přesně takový, jaký ho mohou vidět dětské oči.
Hvězdičky dávám jenom čtyři, ale jenom protože jsem už trošku starší než cílová skupina, nenechte se tedy zmást. Doporučuji.

// PS (těm, co si stěžovali na, cituji, nervové otřesy svých ratolestí): Okey, pohřeb na Vánoce možná je trošku drsnějšího kalibru a já rozhodně nechci nikomu kecat do výchovy, ale zatraceně, ráda bych věděla, co budete dělat, až vám umře nějaký blízký příbuzný nebo milovaný mazlíček. Na Vánoce. Páč i to se stává. I když my měli doma umírání jenom dycinky od Nového roku až do třetího ledna, kdy konečně přišla konečná, a to dvakrát, hezky jedna smrt za rok, takže nemůžu soudit.

SáraV.
16.12.2013 5 z 5

Taky bych chtěla takovou babičku. :-)

lenice92
19.10.2013

Moc se nam knížka libila.Doporučuji ...na konci nám ukapla i slza. Četli jsme ji jedním dechem.

sabanka
02.08.2013 5 z 5

Výborná knížka . Nikdy bych netušila ,že nudná babička co si zamilovala kapustu se může takhle snažit být drsňačka . Taková babička stojí za to . Málem jsem na konci brečela když babička umírala.

tyzik.cejka
28.06.2013 4 z 5

ne všechny babičky sedí doma i když tato babička¨na první pohled vypadá jako nuda světa konec knihy je opravdu smutnej ale je tady spoustu knih se zlým koncem tak co přístav volá taky neskončilo dobře a nikdo to tady taky stokrát nekritizuje

anonym
18.05.2013 5 z 5

Hezká oddechovka se smutnějším koncem. Jsem sice dvanáctiletá holka, ale u konce jsem plakala.

Kaihomielisyys
26.04.2013 3 z 5

Nejsem si jistá, jestli je pro děti vhodná knížka o babičce, která neustále prdí a smrdí..?...a jestliže je někdo překvapen smutným závěrem, mohu jen říct, že si máte knihy, které čtete dětem, raději nejdřív přečíst sami.

skulenka
31.03.2013 3 z 5

Dobrodužný příběh pro mladistvé. Každá babička v sobě skrývá tajemství a je jen na ní, jak jej předá svým vnoučatům. Pro děti výborný, poutavý příběh.

Brambram
29.01.2013

Zůstaneme u Dahla, tento autor opravdu není pro nás. Knížka je vtipná, má spád o to se nepřu. Ale co bych uvítala, je upozornění, že na konci knihy babička umírá na rakovinu a pohřeb má na Štědrý den. To je myslím pro spoustu rodičů důležitá informace ať už pro možnou přípravu dítěte na tuto skutečnost a nebo zvážení zda knihu vůbec číst. Chápu, že smrt a dejme tomu i rakovina patří k životu. Ale ráda bych tuto poměrně drastickou formu ukončení knihy věděla předem a vyhnula se tak synovu nervovému otřesu a pláči k neutěšení.

Boboking
05.11.2012 4 z 5

Ano, kniha srovnání s R. Dahlem snese, ale má přece ještě co dohánět. Na rozdíl od Dahl docela moralizuje, což může být pro některé pozitivní, pro některé ne. Ve srovnání Dahlovou babičkovskou "Jirkova zázračná medicína" jasně vede Dahl. Tu jsme s kluky četli už několikrát, k Babičce drsňačce se už asi vracet nebudeme.

sachista
21.10.2012 4 z 5

Přijal jsem pozvání do kouzelného světa Davida Walliamse a moc pěkně se bavil, někdy se pousmál, jindy mě píchlo u srdce. Srovnání s Roaldem Dahlem Walliams určitě snese. Celkový pozitivní dojem dotváří i velmi povedené ilustrace. Těším se na Pana Smraďocha.