Astonius Astonius komentáře u knih

Eleanor se má vážně skvěle Eleanor se má vážně skvěle Gail Honeyman

Ta holka je trochu divná - na první pohled taková ta "jiná", ta, ze které si všichni ostatní dělají legraci a mají ji za blázna. Čtenář to pozná na prvních stranách knihy prostřednictvím sdělovaných informací a myšlenek hlavní hrdinky, když hodnotí reakce okolí a své názory a nutno říct, že se tím (spolu s ostatními jejími kolegy) také celkem baví. Zároveň je mu však jasné, že za vším něco bude, zřejmě nějaká velmi pohnutá minulost. A tato minulost je samozřejmě průběžně a velmi nenásilně poodkrývána. I když sledujeme její myšlenky, stejně Eleanor nezachází za určitou mez, pouze průběžně poodhalí o trochu víc a i když člověk už brzy tuší, co se stalo, úplnou pravdu se dozví v závěru. Bylo to velmi přitažlivé, nevšední a inteligentní čtení, které absolutně nemělo hluché místo a i když se ve skutečnosti nic mimořádného nedělo, musím říct, že mne to drželo v napětí - příběh mne neskutečně bavil, bylo to hlavně svou nepředvídatelností děje - vyloženě jsem se těšila, co dalšího Eleanor zažije, kam půjde a co ji kde čeká. A v úplném závěru je i jedno nečekané rozuzlení, které se nijak odhadnout nedá. Velmi doporučuji.

14.04.2019 5 z 5

Sucho Sucho Jane Harper

Každá kniha - najmě detektivka - obsahuje malé otazníky - místa, nad kterými člověk zvedá obočí, pochybuje nebo logicky nezapadají. Dobrý příběh sama za sebe poznám tak, že mi tyto malé otazníky nevadí a přecházím je. A to byl případ tohoto románu - tak moc mě to i přes malé nesrovnalosti bavilo! I když se hodně věcí dalo odhadnout, čtenář si může být celým vysvětlením jistý až na úplném konci knihy. Jde vlastně o dvě zápletky a obě pro mě byly stejně napínavé, nestávalo se, že bych se musela na některé části nutit do čtení. Styl autorky je to, co nápad pozdvihuje - celý příběh je psán velmi reálně, s hlavním hrdinou se čtenář vrací do rodného města a vrací se i ve vzpomínkách a přitom děj není zahlcen postavami. Druhá dějová linka je do příběhu včleňována plynule prostřednictvím rozhovorů a právě krátkých vzpomínek - celé to působí pak věrohodněji, než když člověk čte celou kapitolu věnovanou pouze minulosti a další o současnosti. V průběhu vyšetřování se odkrývají různé indicie, na základě kterých lze věci přijít na kloub. Musím říct, že rozuzlení příběhu ze současnosti mne mírně zklamalo, protože jsem čekala trochu větší bombu, peprnější motiv a pachatele, ale závěr autorky prostě respektuji. Vykreslované prostředí knihy mne drželo u jejích stránek a utíkala jsem k ní každou volnou chvíli - vřele doporučuji a závidím těm, kteří mají teprve před sebou :-)

04.11.2017 5 z 5

Plachetnice na vinětách Plachetnice na vinětách Jiří Hájíček

(SPOILER) Sonda do života čerstvě rozvedené starší ženy a její snahy vyrovnat se s nastalou situací. Kniha je plná atmosféry léta, Českého Krumlova, rodné vesnice hlavní hrdinky, jejího rodného domu, rodičů, koupání a vzpomínek. Co se týče Marie, viděla jsem posun v jejím smýšlení, což se mi velmi líbilo, a to hlavně ve dvou případech. Bylo to v záležitosti s Filipem, kdy si uvědomila nesmyslnost takového vztahu, i když se nabízelo ledacos i v době po prázdninách - v jeho případě bylo také hezky ukázáno, jak pomíjivá je síla okamžiku a když se nevyužije, nemusí se už nikdy opakovat. Druhý případ posunu hlavní hrdinky jsem viděla v jejím postoji vůči bývalému manželovi, když se k ní chtěl po krachu svého vztahu s milenkou vrátit. Celá kniha je psaná krásným obrazotvorným slohem, jak to už pan Hájíček umí - při čtení všech těch Mariiných myšlenek a vnitřních monologů jsem nechápala, že se tolik dokázal vcítit a napsat to chlap... :-) Pěkné čtení to bylo - otevírá mnoho témat k přemýšlení.

01.01.2024 4 z 5

Tento díl byl daleko víc propracovanější a temnější, já jako dospělý čtenář jsem se velmi bavila, přitom je to psáno s neuvěřitelnou lehkostí, že tomu krásně rozumí i mladí. Jsem moc ráda, že neznám filmy, protože vývoj situace v druhé polovině mě tím pádem velmi překvapil a s celým řešením všech rozjetých zápletek jsem byla moc spokojená. Pěkně a dojemně je zpracováno téma Harryho ztráty rodičů, které se vine celým příběhem jako hlavní všudepřítomný motiv. Krásné čtení.

09.07.2023 5 z 5

Teď už chápu to šílenství ohledně Harryho Pottera a ty fronty na knihy, když postupně vycházely. Paní spisovatelka stvořila kouzelnický svět tak opravdově, že tomu skoro věřím, že existují Bradavice a v nich škola, kde to už dobře znám. Každou knihou se čtenář vrací na známá místa ke známým lidem a přitom pořád nachází nové a nové zajímavosti a zápletky. Už se ve čtení blížím konci a zjišťuji, že události jsou ve všech knihách tak provázané, že se zdá, že vše bylo předem pečlivě promyšlené a pak prostě sepsané - v pozdějších knihách je plno odkazů na první díly. Každá kniha čtenáře udržuje v napětí také z toho důvodu, že je špatně odhadnutelná - tady jsem také měla plno teorií, jak to všechno bude a stejně se vše vysvětlilo úplně jinak. Teď je to už dospělé čtení, které se chvílemi přiblížilo i hororu a jednotlivé postavy mají svůj dramatický vývoj. Nemohu jinak, než jít a otevřít poslední díl....

03.12.2023 5 z 5

Doktor Spánek Doktor Spánek Stephen King

(SPOILER) V mých očích tomu škodí skutečnost, že to má být druhý díl Osvícení. Samozřejmě vím, že čtenářovy předpoklady a autorův výtvor jsou u Kinga velmi často odlišné věci (a proto je i tak oblíbený), ale příběh, který tady uvedl, mne v tomto směru docela zklamal. Chtěla jsem totiž Osvícení 2 zase s hotelem a jeho přízraky nebo "civilnější" příběh Dannyho s jeho schopnostmi a ne jakési upíří lidi s jejich (s prominutím) trapnými jmény a silnými řečmi k smíchu. Z tohoto důvodu jsem chtěla hodnotit slaběji, ale ta poslední hvězda (nebo aspoň půlka, kdyby to šlo) tam naskočila po té poslední bitvě. Ne snad proto, že by byla tak úžasná, to mi přišlo naopak dost slabé (tak obávaný rod nadlidí vymřel takřka lusknutím prstů), ale pro ty skvělé nápady a fantazii, co tam autor použil. Celkově tedy samozřejmě ano, doporučuji, je to zase prostě King, ale tentokrát většinou takový naivnější a až pohádkovější, jako by to byla kniha young adult. Co mě velmi potěšilo, byl Jackův "pozdrav" :-)

31.01.2023 4 z 5

Úzkosti a jejich lidé Úzkosti a jejich lidé Fredrik Backman

Bohužel nebavilo... Příběh, který je vykreslován, je stavěn na uzavření kruhu, na tvrzení, že všechno se vším souvisí a lidské osudy jsou navzájem propojeny, že i v kritických chvílích se projeví lidská solidarita a že pochopení pro ostatní lidi je někdy nad zákon. Neříkám, že by tohle byla špatná motivace k napsání knihy - ale ten samotný příběh je tak absurdní, že to šlo prostě už za hranici mé ochoty to přijmout a prožívat. Vím, že jde o nadsázku, psáno pouze pro pobavení a pro takové to lehké pousmání s prvky moudra, ale mně to prostě lezlo na nervy. Použité záznamy z výslechů lidí se nesly všechny ve stejném duchu - a to že vyslýchaní mají policajty úplně na háku - a rukojmí se chovali stejně i přímo v době přepadení - prostě nezájem - někoho s pistolí sotva vzali na vědomí a dál řešili své bagatelní problémy. Já vím, že mělo jít o ten klíčový vtipný prvek - a lidé se nad tím asi i baví - ale za mě ten křečovitý humor prostě moc tlačil na pilu a dělalo to pro mě pohádku pro děti bez reálnějších základů. Úplně celkově námět a příběh hodnotím opravdu velmi nízko, pro mě to byla kravina, která mi nic nedala. Co se týče autorova stylu, to je jiná - tady je opravdu cítit, že psát umí a má i cit pro různé prvky překvapení a gradace. Toto je moje první kniha, kterou jsem od něj četla - a určitě se na toho slavného Oveho také časem chystám. Vím, že u nás vyšlo víc jeho knih, tak doufám, že všechny nejsou laděny do "třeskutého" humoru, protože bych od něj ráda četla něco normálního - i tato kniha obsahovala pár krásných myšlenek, které mi neunikly.

18.07.2020 2 z 5

Černočerná tma Černočerná tma Stephen King

Tohle bylo něco! King vyprávěl příběhy o obyčejných lidech a během pár prvních vět mě chytil a nepustil... Sice jde jen o povídky, ale úplně rozsahově stačily, obsáhlé byly tak akorát. Každá z nich čtenáři uvízla v hlavě a vyvolala plno dalších otázek - nejen o vině a trestu, ale o životě vůbec, o manželství, o vztazích, o tom, co je pro člověka důležité a k čemu musí sebrat odvahu, o tom, že někdy nelze překročit vlastní stín anebo i o tom, že účel světí prostředky. Byly to prostě vyprávěné osudy obyčejných lidí, kteří byli v určitém okamžiku dohnáni k velkému rozhodnutí a následně i činu. Nejprve člověk četl o poklidném životě hlavního hrdiny - překvapivě nijak nudně podaný - a pak vše nabralo otáčky a to už vůbec nešlo knihu odložit. Právě proto, že šlo o obyčejné lidi, se kterými se čtenář mohl dost dobře ztotožnit a pochopit je, tak pak prožíval i jejich další trápení a kriminální (zprvu až nemyslitelné) východisko z něj velmi realisticky. Skvělou tečkou byl doslov autora obsahující krátký komentář ke každé povídce, ve kterém bylo čtenáři poodhaleno, jakým způsobem se v hlavě spisovatelově rodí nápady. Skvělé to bylo...

19.08.2019 5 z 5

Hospoda Jamajka Hospoda Jamajka Daphne du Maurier

Dobrodružný příběh hlavní hrdinky Mary si mě omotal kolem prstu hlavně asi pro svou temnou atmosféru nevlídné samoty hospody Jamajka a té doby a vůbec celkovým pojetím a způsobem podání celé knihy. Styl autorky je samozřejmě jiný, než kterým se píší současné romány, ale vůbec mi nedělal problémy, spíš naopak, text pro mne byl osvěžujícím a zajímavým prvkem a velmi mě bavil. Hlavní hrdinka byla s ohledem na okolnosti a podmínky, ve kterých se ocitla, velmi statečná a nebála se - způsob, jakým byla vykreslena její povaha, byl velmi civilní a uvěřitelný, nebylo to nějak emancipačně přehnané. ***** SPOILER***** Romantické zpracování příběhu hlavní hrdinky už od začátku napovídalo, jakým směrem se příběh ponese a s tím i souvisela předtucha konce, což způsobovalo, že jsem se o Mary ve vypjatých chvílích příliš nebála.... :-) Ale to mi vůbec nevadilo, občas si člověk také chce přečíst takové to klasické vyprávění, kde zlo dojde potrestání a dobro zvítězí... Knihu doporučuji :-)

10.06.2019 4 z 5

Harry Potter a relikvie smrti Harry Potter a relikvie smrti J. K. Rowling (p)

Všechny knihy o Harrym pro mne tvoří jeden ohromný spletitý příběh a jak to už bývá, poslední část je nejvíce čtivá. A protože tady tu poslední část tvoří celá jedna kniha, tohle jelo už od začátku... Podrobnosti nemá cenu zmiňovat, je toho tolik, co by se dalo napsat, snad jen stačí poznamenat, že to byla čistá radost číst - prakticky se nedalo odtrhnout. Na těchto knížkách se pozná, jaké to je, když má čtenář požitek z literatury a ze čtení příběhu, který ho plně pohltí. Paní autorka má můj obdiv za to, co v Harrym dokázala.

14.12.2023 5 z 5

Lovci hlav Lovci hlav Jo Nesbø

(SPOILER) První polovina pro mě lepší, bavilo mě sledovat myšlenky hlavního hrdiny, jeho pocity a hodnocení lidí, se kterými se setkal. Sice mi trochu trvalo, než jsem pochopila, co si představit pod pojmem "lovec hlav", ale typ charakterů, v jejichž společnosti se hlavní hrdina pohyboval, byl popsán trefně. Události, jak se vyvíjely, mne bavily zhruba do onoho dění v latríně, přišlo mi, že zápletka je hezky vymyšlená a čtenář si několikrát do té doby musel upravit názor na hlavního představitele, kterého měl zpočátku za nafoukaného narcise s přehnaným egem, ale zhýčkaného, neschopného nějaké akce a vzápětí se dozvěděl, že po večerech se neštítí osobně vloupávat do bohatých domácností a provádět krádeže obrazů. I když už tohle bylo mírně přitažené za vlasy, bylo to celkem uvěřitelně popisované. No a pak, když došlo na okamžik, jakým se Roger dozvěděl, že je mu žena nevěrná, to byl perfektní obrat v situaci. Druhá polovina už byly bohužel blázniviny, které byly sice vysvětleny tak, aby do sebe zapadly, ale logika už byla ohýbána na můj vkus až moc. A úplně si říkám, jak se autor asi bavil, když vymýšlel ty různé nesmysly s latrínou, rozkousaným krkem na mrtvole apod., že se už předem těšil, jak to lidi budou komentovat :-) Vyzdvihla bych opět spisovatelský um, ale příběh, i když určitě pracně vymyšlen, moc překombinován. Zůstává mi z toho pocit, že největší vyčůránek z toho vyvázl a za ním zůstalo plno nevinných obětí...

10.06.2023 3 z 5

Běh o život Běh o život Richard Bachman (p)

(SPOILER) I přesto, že jsem se zpočátku nedokázala začíst tak, jak jsem doufala, postupem času jsem se od knihy už nemohla odtrhnout. A tohle fungovalo přímou úměrou až do konce, u kterého jsem si pořád říkala, že i když už všechno podstatné víme, snad se ještě něco na těch pár zbývajících stránkách stane. A stalo.... :-) Perfektní počtení to bylo s bezvadnou gradací děje a s neuvěřitelným koncem. Navíc když člověk vezme v potaz, kdy to bylo napsáno a které motivy se ve skutečném životě i vyplnily.... Doporučuji.

12.08.2022 4 z 5

Mrtví promlouvají Mrtví promlouvají Linda Castillo

Bylo to jako zase se vrátit mezi staré známé... A moc pěkný a zajímavý návrat to byl :-) Tahle série mě opravdu baví a s každým dílem vím, po čem sahám. Autorka je víc a víc vypsaná, vše má promyšlené a její popisy např. při ohledání místa činu, jsou bezchybné, čtenáři se v hlavě odvíjí film a ani si neuvědomuje, že čte knihu. Moc se těším na další knihu a další návrat mezi Amiše.

28.11.2020 4 z 5

Porodní bába od řeky Hope Porodní bába od řeky Hope Patricia Harman

Každému je jasné, o čem bude v téhle knize číst. Čekala jsem historky z porodů a byla jsem trochu skeptická, jestli mě to bude bavit - ale - musím přiznat, že hned po přečtení úvodních stran mě tahle knížka lapila a já opravdu těžce nesla, když jsem musela se čtením přestat. Příběh je tak přirozeně líčen, že se asi musel opravdu stát a paní spisovatelka to prostě jen přenesla na papír, jinak nevím :-) Atmosféra doby a místa je vykreslena velmi věrohodně, že čtenář si připadá součástí děje. Lehká milostná linka, která lemuje celé vyprávění od začátku do konce, mi učarovala - bylo to tak reálné a dospělé, žádné laciné scény a klišoidní romantická dobrodružství - rozvíjející se vztah byl popsán od úplného počátku, od začínajících sympatií a v pomalém tempu postupoval dál a dál, nic nebylo uspěcháno a na všechno si hlavní hrdinové pěkně počkali. Musím říct, že bych opravdu ráda četla ještě dál a litovala jsem, že kniha nebyla obsáhlejší. Zcela určitě si přečtu i další díl, i když ten už zřejmě nebude pojednávat o Patience jako o hlavní postavě, což je škoda, ale i tak věřím, že díky příjemnému stylu vyprávění bude také bavit - doufám v to.... :-) Byla to tématicky tolik jiná kniha, než které čtu, že mi přišla velmi vhod. Moc doporučuji.

11.09.2018 5 z 5

Čas odejít Čas odejít Jodi Picoult

Myslíte si, že vás čtení o slonech nebude bavit? Že je na vás prostředí, kde se děj knihy odehrává, moc exotické? Že to bude o ničem? Taky jsem si to myslela - a po přečtení říkám, že jsem se nemohla mýlit víc. Já to doslova hltala, stále jsem na příběh myslela a v každé volné chvíli jsem ke knize utíkala. A čtení o slonech? - na ty pasáže jsem se vyloženě těšila. Jak jsem se blížila konci, už jsem byla napjatá jak struna, chtěla jsem už zjistit, co se to vlastně stalo a jak vše dopadne. A pak přišla asi 40 stran před koncem ta bomba...... :-) A já si musela dát pauzu od čtení, abych se postupně v hlavě k celému ději zpátky vrátila a najednou jsem chápala všechny kousky té skládačky, které se mi zdály trochu povytažené, nezasunuté, i když úplně ne logiku vylučující. Jen budily některé malé otázky. A ty otázky tím vysvětlením všechny dokonale našly odpovědi. Tohle je jediná kniha, kterou si možná přečtu někdy ještě jednou - jinak to nedělám - právě už s vědomím, že všechno vím.... Nádherná kniha, velmi doporučuji :-)

09.05.2018 5 z 5

Harry Potter a Ohnivý pohár Harry Potter a Ohnivý pohár J. K. Rowling (p)

(SPOILER) Strhující finále, tohle pro mě tuhle knihu vystihuje. Až jsem si říkala, proč to tak prožívám, vždyť jde o boj "hůlka proti hůlce", což je přece blbost pro děti, ale tohle už nebyla blbost pro děti, osudy některých se staly neodčinitelné a děj byl vážný. A na dojetí taky došlo :-) Autorka ukazuje svou šikovnost a propracovanost, sebemenší detail se vysvětlí. Bylo to velmi pěkné čtení.

19.09.2023 5 z 5

Rohy Rohy Joe Hill (p)

Kniha vypráví nevšední příběh, u kterého čtenář nijak nedokáže odhadnout děj, příběh, který hned od začátku člověka chytne a i když ten základní fakt je, že hlavnímu hrdinovi zničehonic vyrostly na hlavě rohy, přijme to jako naprosto reálný problém, o kterém přemýšlí i v době, kdy knihu zrovna nečte. Autor velmi chytře a promyšleně vypráví pomocí situací, které často skáčou v čase, ale i když to není přesně specifikováno, čtenář se bez problémů orientuje a postupně odkrývá všechna tajemství, která jsou tam schovaná. Tomu, kdo to nečetl, možná připadá podle anotace, že půjde o hroznou slátaninu, ale ve skutečnosti je to příběh velmi citlivý, dojemný, občas humorný a občas brutální, zanechávající v hlavě plno témat k přemýšlení. Tohle se nedalo přesně zařadit do jednoho žánru, člověk si v tom našel detektivku, příběh lásky, fantasy příběh, thriller, horor či psychologické drama, vše vzájemně propojené a vytvářející velký ucelený obraz. A nemusím snad ani opakovat to, co se tady píše skoro v každém komentáři, že jsem ráda, že mladej King ukazuje, že v něm bude mít starej King důstojného nástupce :-)

10.12.2022 5 z 5

Černá smrt Černá smrt Franck Thilliez

(SPOILER) Dobře, dávám 3 hvězdy, i když tomu přidávám kvůli stylu, který se mi líbil. Nevím, co se stalo po polovině knihy, ale jako by autorovi najednou přeskočilo a "začal běsnit". Tak hezky rozjetý příběh zabít takovou slátaninou, to je věčná škoda. Za mě se to už ke konci nedalo číst, přeskakovala jsem v textu ty neuvěřitelné popisy mučení, mrtvol a zabíjení, které byly vymyšlené asi pro... Koho?... Tohle bylo daleko za hranicí mé ochoty brát ten příběh trochu vážně a strašidelné pohádky vymyšlené silou na efekt mě číst nebaví. Do poloviny to mělo úroveň, byla to příjemně rozehraná detektivka s hlavním hrdinou, který navíc ztratil paměť - kdyby to pokračovalo chytře v tomhle duchu, mohlo z toho být něco mimořádného. Ke konci jsem si říkala, že by mě asi ani nepřekvapilo, kdyby za vším stál hrabě Dracula... :-)

29.09.2022 3 z 5

Červený drak Červený drak Thomas Harris

V dnešní době už retro detektivka, ale napsaná tak nějak opravdově a vážně, všechno mělo logické a uvěřitelné vysvětlení. A sem tam jsem nacházela i zajímavé myšlenky a obraty, které svědčí o spisovatelském řemeslu pana autora, např. : "Grahamovi bylo skoro čtyřicet a pomalu začínal cítit zátěž světa: lodní kotvu vláčenou rozbouřeným mořem."

19.02.2022 4 z 5

Síla psa Síla psa Thomas Savage

(SPOILER) Tohle byla kniha přesně podle mého gusta, i po dočtení člověku zůstane v hlavě a příběh si rozebírá stále dokola. Na děj lze pohlížet hned z několika stran, z pohledů zúčastněných osob, když čtenář je tím, kdo je všechny niterně zná a chápe je, ví o jejich motivech chování, jejich povaze a problémech, které každý z nich vnímá jinak. Tímhle způsobem je i kniha napsána - to vyprávění prostě plyne a chvíli na události hledíme z pozice Phila, jindy Petera či jeho matky a dalších, vypravěči se dokážou vystřídat i během jedné věty. Příběh má perfektně rozehrané charaktery osob a na tom stojí, jde o velice věrohodné situace, které člověk doslova hltá, aby se dozvěděl, co bude dál. Myslela jsem, že půjde o klišé dvou bratrů, z nichž jeden si přivede ženu a ten druhý se do ní následně také zamiluje, ale postupem čtení jsem pochopila, že tomu tak asi nebude. Tohle prozření člověku vysvitne až ke konci, úplně nenápadně, v důsledku souhrnu různých detailů a tím větší překvapení to pak je. No a způsob, kterým celý příběh končí, je naprostá bomba - po dočtení se to překvapivé vyústění musí vstřebat a usadit v hlavě. Neméně skvělý byl i doslov s rozebráním románu i života autora.

07.11.2021 5 z 5