Běh o život

Běh o život napsaný Stephenem Kingem pod pseudonymem Richard Bachman zná český čtenář pod názvem The Running Man a takto byl uveden do distribuce i film s Arnoldem Schwarzeneggerem (sám King filmu na chuť příliš nepřišel). Sci-fi z nedaleké budoucnosti líčí temnými barvami industriální svět, nikoli nepodobný totalitě. Zábavu apatickým masám obstarává jediný televizní kanál, který vysílá obskurní zvrácené soutěže, z nichž nejdrsnější a nejpopulárnější je Běh o život. Vybraný jedinec, v tomto případě Ben Richards, je vypuštěn do ulic Ameriky jako lovná zvěř. Po dvanácti hodinách ho začnou pronásledovat profesionální Lovci, podporovaní mnoha udavači z řad televizních diváků. Prchající zoufalec sahá pod vidinou odměny ve výši milionu dolarů k těm nejkrutějším prostředkům, aby pronásledovatele setřásl....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/77_/77494/beh-o-zivot-xQH-77494.jpg 4.31250

Richard Bachman (3.)

The Running Man (1982)

Literatura světová, Romány, Sci-fi
Vydáno:, Beta-Dobrovský

Gabi.K

Tak opět další skvělá kniha. Úžasný příběh o muži co žil ve špatné době na špatné straně města.

Když se jemu a jeho manželce podařilo pořídit si dítě, byl to takový " zázrak" bohužel dcerka byla nemocná a tak se muž, rozhodl přihlásit do šílené soutěže na život a na smrt, která jako velmi úspěšná reality show bavila ty z druhé strany města - smetánku.
Díky chytrosti a lstivosti muže to byla velkolepá podívaná.
Šokující, dokonalý konec, takže výborná kniha.

zpevSusannah

Tak tohle byl skutečný běh, běh knihou, kdy jsem jen dychtivě přetáčela ze stránky na stránku.
Drsná reality show, drsný svět a ještě drsnější chlápek. Jemu musel fandit snad každý.
Konec byl skvělý, přesně tak jak to má být a jak King umí.

POZOR SPOILER - Hvězdičku strhávám tak nějak za absurdní finální "běh" s vlastními střevy v náručí... To jako vážně? :-D

lyriq

Velmi působivé. Hlášky hlavního hrdiny skvěle pobaví, děj je napínavý, že byste mezi půlkama rozlouskli ořech a spousta témat má přesah i do současnosti. Rozhodně stojí za přečtení.

1amu

Knihu jsem si půjčil již s větší znalostí díla Mistra. Samozřejmě nelitoval jsem, již před mnoha lety ještě pod pseudonymem - zasvěcený pohled do blízké budoucnosti. Dovedu si představit několik našich (spíše bulvárních TV stanic), že jsou schopny brzy něco podobného aplikovat-bohužel. Jako mnoho hodnotitelů zde jsem to "zmáknul" za jeden večer. Ono ani nešlo přestat. Konec byl jasný - Ben Richards to nemohl "zařídit" lépe. Skvostné !!!

Nomia

Skvělá kniha o děsivé budoucnosti lidské společnosti a její poněkud brutální zábavě. Jedná se o neuvěřitelnou jízdu, kniha má výborný rytmus a spád, hned od začátku nabere strhující tempo a nesleví z něj, děj ani chvilku nenudí.
Je to u Kinga v podstatě už celkem klasika, ale i zde se mu podařilo skvěle vystihnout psychologii postav, respektive celé společnosti. Benovi budete celou dobu fandit a doufat, že to nakonec zvládne a nakopeme celému tomu zvrácenému systému zadek.
Možná je to tím, že se tentokrát King tolik nemazlil s příběhem a má poměrně malý rozsah, ale přestože se mi kniha opravdu líbila a rozhodně ji mohu vřele doporučit, ani tak ji nepovažuji za jeho nejlepší dílo. King to umí ještě o chlup lépe. Nicméně jedná se o výbornou knihu, která je do posledního dechu natřískána akcí.

Breburda

Perfektní kniha

Dáma s hrnstjm

Kniha, která předčila mé očekávání... film jsem viděla snad stokrát, byla to jedna z mála VHS kazet, které jsme měli kdysi doma, takže jsme ji s bráchou pouštěli pořád dokola a znali snad zpaměti :) Příběh v knize je skvělý, děj nestkutečně rychle utíká, kupředu ho ženou i kraťoučké kapitoly. Prostředí děsivé, společnost otřesná, hlavní hrdina má všechno těžce na háku a jde si tvrdě za svým. Fandila jsem mu, jeho rodině ještě víc...

boxas

Černočerné, depresivní, ale při tom tak čtivé a napínavé! Zvlášť v samotném konci jsem jen nevěřícně kroutila hlavou, že to S. King (R. Bachman) vydal v roce 1982 a ne třebas 2001.

werewolf88

Super Bachmanovina! Já jsem to četl už hrooozně dávno a skoro vůbec nic si z toho nepamatuju...až na tohle: Jak dělá Ben ty různý testy ze začátku něž jde do hry...tak s tou prsatou blondýnou...jak ona mu říká: "Mohu vám říkat Bene?" a Ben odpoví: "Jasně," "Parádní kozy" ... :-)))))))

TomK

Celkem dobrý béčkový příběh :) musím říci, že je to trochu změna (chápu, proč je to psáno pod pseudonymem), ale, že by mne to oslnilo, se říci nedá. Jenže chtěl jsem vědět, jak dopadne Richards, díky kterému mne kniha opravdu bavila. Za něj i ostatní postavy hvězda navíc!

Schary

Opet King nezklamal.Napinava kniha, hlavni hrdina sympatak, ktery zije v budoucnosti s velmi brutalnimi reality schow..ve kterych si zahravaji se zivotem ucinkujicich. Kniha je neco mezi Hunger games, 1983 a Zpevem drozda...konec byl na me,ale dost brutalni...

kapitan9556
22.12.2017

Tuhle knížku jsem četl poprvé zhruba před 6-7 lety a jsem strašně rád, že jsem se k ní uchýlil podruhé! To je přesně to co mě baví! Post apo a tempo bez jakéhokoli času na odpočinek s neKingovským koncem. Všem co nečetli, doporučuji! Kdybych mohl dát víc hvězd, dávám víc!!!

kyssling
09.12.2017

Kniha se skvěle čte, King, (tedy pardon Bachman) opět zaperlil. S filmem nemá kniha nic společného (což je jen dobře). Jinak je to možná až příliš podobné Dlouhému pochodu ...

Boboking
04.12.2017

Jedním slovem děsivě boží. A když se koukám, co vše se vysílá dnes za reality show, myslím, že v tom 2025 si tuto show možná sami budeme moci vyzkoušet na vlastní tělo. Kniha se vůbec nedá srovnávat s akčním filme s Arnym. Příběh ve stylu "serete na mne, já seru na vás". Doporučuji

denydejna
20.11.2017

Někdy před lety jsem viděla film a moc se mi ten příběh líbil, když jsem zjistila, že je to podle knihy a ještě od S. Kinga musela jsem si jí přečíst. Příběh mě pohltil ještě více než u filmy a přečetla jsem to na první dobrou :)

DorotaS
16.11.2017

Při čtení knihy jsem místy měla pocit, že King vyrval představu brutální budoucnosti přímo z mého srdce a ještě tlukoucí jí zformoval do celistvé literární podoby.
Ne všechny Kingovy knihy mi přilnuly k srdci, avšak zde si nemohu pomoci a musím uznat, že obraz zkažené, medii ovládané a až nelidské společnosti je něčím sympatický.

Ben Richards je příkladem hlavního hrdiny postaveného do tak bezvýchodné situace, že dobrá a špatná rozhodnutí splývají v jedno. Existují jen činy bez přívlastku a jejich následky. Lidský život samotný je znázorněn jako běžná valuta, kterou korporace používají pro zvýšení vlivu a životního komfortu. Přesto příběh svým zvláštním způsobem nepůsobí příliš nadsazeně a možná právě díky tomu jej mám tolik ráda.

Zarážející je, že ač je kniha z dvacátého století, s postupem času se díky podobnosti s moderními trendy stává naopak více současnou.

Ninjer
08.10.2017

Lidstvo v blízké budoucnosti na tom není nejlíp. Znečištěná Amerika je rozdělená na části, kde přežívá chudoba, a na malé části, kde se majetným daří žít slušné životy. Stát však musí své obyvatele oblbovat drogami a televizí. A v jejich moderní televizi, tzv. "vévé", teď frčí vysoce oblíbená reality show Běžec, v níž démonizovaná chudina utíká před zbytkem USA - slušní občané ho musí nahlásit, aby ho státní policie zabila dřív, než vás všechny znásilní.

Námět je poměrně béčkový, ale zpracování Stephena Kinga je prostě perfektní. Dystopický svět je výborně vymyšlený, působí realisticky a v lecčem byl nadčasový - ignorování globálního oteplování, strašení z "nepřizpůsobivých", ale taky tu King tepe i do levice, když se ukáže, že vznikl protirasistický zákon zakazující vulgární označení pro černochy, který byl přehnaný a snadno se zneužíval. Věčně zapnutá televize připomene 1984, ale zde není těžké si představit, jak jejich reality show (napsáno v době, kdy ani tento výraz neexistoval) opravdu udrží pozornost lidí a zmanipuluje bohatší část společnosti. Chudina je tu představována jako odporní zločinci, takže kdo by se nechtěl té "rakoviny společnosti" zbavit, a to ve stylu akčních filmů.

Průšvih pro bohaté (a zároveň paráda pro čtenáře) je, že se hlavním aktérem Běžce stává chudý chlápek, který kromě nezištné motivace (umírá mu malá dcerka) je taky sympaťák, jemuž to fakt pálí. Je zvyklý přežívat v těžkých situacích, má i nějaké to vzdělání, ale především má hromadu tzv. "selského rozumu". Zároveň to není žádné neviňátko, takže umí být i pěkným drsňákem. Prostě Ben Richards je fakt výborný protagonista.

Running Man je vysoce napínavý thriller, který neustále překvapuje, zvrat střídá zvrat, a temný svět budoucnosti je tak úžasně vymyšlený, že bych si hned přečetl další knihu ze stejného prostředí.

Devět zabijáckých reality show z deseti.

mira1176
02.10.2017

Kniha Running man skvěle funguje jako Distopický Thriller se spoustou akce, hlavním hrdinou u kterého chápu jeho motivaci a fandím mu do konce.
Dobře vykreslený svět rozdělený na bohaté a chudé tomu jen pomáhá.
85 %

Yumeko
21.09.2017

Dnes jsem začala číst a za několik hodinek dočetla.
Další do sbírky od S.K.
Miluju jeho styl psaní a tato kniha od něj nezklamala.
Dnes je mu už 70 let a doufám,že tu bude ještě mnoho let.

coquus
21.09.2017

Tohle byla jedním slovem jízda od začátku až do konce. Přímočarý příběh, dramatická akce a nevšední zakončení jsou silné stránky této knížky. Jako akční oddechovku můžu doporučit.

Premek81
20.09.2017

Kniha má zajímavý motiv a hlavně zpočátku buduje napínavý příběh... ke konci mi to přišlo až takové trochu "přitažené za vlasy".

Kirrie
17.08.2017

Napínavá kniha s občasnými sklony k nudě. King má vždy pomalé rozjezdy, ale už jsem si zvykla. Čtyři hvězdičky za brilantní scénu v letadle - sbírání střev a fakáč na Killiana.

StephenKingje
16.08.2017

Běh o život je skvěle napsaná Sci-fi knížka která tě oslní.Konec je velmi krvavá tragédie ale to bylo na tom to skvělé.Původně jsem chtěl dát čtyři hvězdičky ale za konec dávám těch pět hvězdiček.

moore.allonsy
13.08.2017

Mně se tahle kniha fakt líbila. Skvělá kingovka, trochu napínavá, trochu strašidelná, pamatující na hlubší psychologii postav, trochu smutná, ukazující mnohdou realitu... Dokonalost sama. Zasáhla mě natolik, že několik dní po přečtení jsem měla sny s představou, že já jsem ta, která běží ve hře a utíká před lovci. Klobouk dolů před takovým spisovatelským uměním.

buldozer5
06.08.2017

Běh o život řadím mezi Kingovy povedenější díla. V knize nechyběla akčnost, napětí ani autorovy postřehy ze života.
SPOILER!!!! Jen mi vadí, že postava, se kterou jsem celý děj prožíval, na konci zemřela.

topipig
05.08.2017

Tahle kniha se čte skoro sama. Perfektní spád a napětí. Adrenalinová jízda může začít! Richards versus Killian. Zbývá 100... a Čas běží....

Jolina
28.07.2017

Já nedokážu číst knihy, když mi tam chybí kus psychologického rozboru - prostě se chlap sebere a jde na smrt...co žena? Ano, psychologicky si spolu postavy z Paláce her a hlavního hrdiny pohrávají, ale chybí mi hloubka, rozhodnutí s nějakým hlubším záměrem...morální dilemata v knize byly, pod povrchem schovaná, aby si každý čtenář promyslel, co je manipulace, kam až lze na světě dojít. Celkově však za mě nic moc...

Jacck
28.07.2017

Některé z nejlepších knih od Kinga nejsou hororovky, ale napínavé thrillery. Mám na mysli tuto knihu nebo třeba Nadaný žák, Dallas 63. Jinak s filmem z 80. let s A. Schwarzeneggerem nemá kniha moc společného. Kniha je mnohem lepší.

Ivan Kučera
03.07.2017

K tejto knihe som sa dostal vďaka slovenskej mutácii, ktorá vyšla v roku 1992 vo vydavateľstve Práca. Okrem mena autora (v tom čase som už samozrejme dávno vedel, že King a Bachman sú jedna a tá istá osoba) ma zaujala i pôsobivá obálka. Tiež som poznal príšerný film s Arnoldom Schwarzeneggerom - zrejme jeden z najhorších, ktoré Arnold nakrútil. Že sa knižka od filmu radikálne odlišuje, je jedna vec. Že je rovnako zlá, len z iných dôvodov, je vec druhá. Môže sa zdať, že námet o reality show, kde súťažiaci behá po meste a ktokoľvek ho môže nahlásiť a zabiť, je pozoruhodná, ale veľmi rýchlo po začiatku začne nudiť. Teda, aspoň mňa určite. Často sa stretávam s názorom, že je to bohovský film a úžasná knižka. Tak s týmto teda fakt nesúhlasím, vážení. Je to prúser. Relatívne podobná záležitosť, tiež od Kinga/Bachmana, dlhý pochod, ma bavila o trochu viac. O maličkú trochu.

witch82
29.05.2017

Veľmi by som mladšej generácií frčiacej na zle napísaných dystopických ságach odporučila prečítať túto útlu, zbytočne sa neťahajúcu, strhujúcu, bravúrne napísanú knihu...