Běh o život

Běh o život napsaný Stephenem Kingem pod pseudonymem Richard Bachman zná český čtenář pod názvem The Running Man a takto byl uveden do distribuce i film s Arnoldem Schwarzeneggerem (sám King filmu na chuť příliš nepřišel). Sci-fi z nedaleké budoucnosti líčí temnými barvami industriální svět, nikoli nepodobný totalitě. Zábavu apatickým masám obstarává jediný televizní kanál, který vysílá obskurní zvrácené soutěže, z nichž nejdrsnější a nejpopulárnější je Běh o život. Vybraný jedinec, v tomto případě Ben Richards, je vypuštěn do ulic Ameriky jako lovná zvěř. Po dvanácti hodinách ho začnou pronásledovat profesionální Lovci, podporovaní mnoha udavači z řad televizních diváků. Prchající zoufalec sahá pod vidinou odměny ve výši milionu dolarů k těm nejkrutějším prostředkům, aby pronásledovatele setřásl....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/77_/77494/big_beh-o-zivot-xQH-77494.jpg 4.31662
Literatura světová, Romány, Sci-fi

Vydáno: , Beta-Dobrovský

The Running Man, 1982

Kniha Běh o život

artlucie

K četbě mě inspiroval film, jak asi mnoho z nás, který (ač se mi z jistě nostalgie či čeho líbí) má s knihou málo společného.
Upřímně toto je první Kingovka, kterou jsem hltala od začátku do konce. Napínavé, rychle ubíhá děj, pořád se něco děje a konec taky povedený. A všechno je až strašidelně uvěřitelné.

tetanurae

(+ SPOILER) Běh o život (trošku nepřesně přeloženo z původního Running man) je sci-fi thriller, který velmi silně hraničí s horrorem, a pochází z klávesnice Stephena Kinga (pardon, Richarda Bachmana).

Ben Richards je osmadvacetiletý muž, jenž nemá práci, a jeho ani ne dvouletá holčička je vážně nemocná, pročež Benova manželka musí vydělávat prostitucí.
Ben je však zodpovědný, a tak se rozhodne podstoupit krvavou reality show. Děj se odehrává v nepříliš vzdálené budoucnosti (v době, kdy King stvořil tento příběh, daleké), kde celý svět propadl autoritářskému režimu a vše řídí tzv. Síť, jež veškeré lidstvo udržuje v kázni za pomoci jediného vysílacího kanálu VéVé. Právě tam probíhají vysoce sledované soutěže, v nichž jde soutěžícím o krk. Když dokáže Ben měsíc prchat, aniž by jej dostali Lovci nebo veřejnost, obdrží miliardu dolarů. Postavit se celému světu však vůbec není snadné.

Stephen King vytvořil naprosto famózní postavu, jíž držíte po celou dobu palce. Ben Richards je skutečně chlap na svém místě, byť buran, který má smysl pro humor evokující představu spojení Indiana Jonese a Jacka O'Neilla ze seriálu Stargate.
V téhle knize se jednoznačně najdou příznivci horroru, ale zároveň také sci-fi a thrilleru.
Celkové hodnocení 85% -hluback-

Jellus

Moc moc moc dobry! Akcni dej, letici jako tryskac... Stranka za strankou... Adrenalin, akce, mazec. Citil jsem z toho prichut 1984 a konec...byt to napsane o 20let pozdeji, hadal bych inspiraci s 11.zari. Rozhodne jedna z nejzabavnejsich knih tohoto roku

pazdy15

Tak na to že to Mistr údajně sesmolil za 72h je to pecka! Krásně a snadno se to četlo, hodně akce, přímé řeči - a hlavně - Ríšovi prostě musíte fandit, a jste zvědaví, co bude na další stránce :) Konec mi až nápadně připomíná americký rok 2001 (že by se někdo inspiroval?). Povedené.

KirmaLee

Přiznám se, že jsem příběhy Stephena Kinga zmlsaná. Ale přesto jsem se rozhodla do knih jeho "alter ega" jít, protože jde zase o absolutně jiný směr námětu. A Běh o život mě o jedinečnosti sakra přesvědčil - měla jsem pocit, že při čtení koukám na akční film, přesto mě ale značná část první poloviny knihy, dá se říct, nenadchla úplně, prokousávala jsem se. Ke konci už jsem však otáčela stránky rychlostí letadla Lockheed. Škoda, že se zde nedají hvězdičky půlit, dala bych bez rozmyšlení 3,5. Chválím výborné vykreslení systému a boj proti němu. A hlavní hrdina, Richards, si mě získal. Chcete-li dystopickou, akční, dynamickou jednohubku, pak po Běhu o život sáhněte.

esfinge

Další skvělý King. Přestože jde o 40 let starý nápad, tak je neuvěřitelné nadčasový.

Runinka

knížka dobrá,děj pěkně ubíhá.

jasmina.kralova

Knihu jsem četla v anglickém originále Running man a můžu říct, že stejně jako všechny další knihy pana Kinga i tato ve mně zanechala po přečtení několikadenní pachuť znechucení, pocitu děsu, strachu a zhnusení. V knize se nesetkáváme s žádným bubákem, zlo není interpretováno jako příšera vylézající ze stínů, zlo jsou tady lidi. Bohatá, znuděná a hloupá vrstva společnosti. A pak je tu Ben Richards, který je zoufalý a odhodlaný zachránit život své dcery. A je to boj. Je to brutální, epická a smutná podívaná, kdy jediné v co čtenář doufá, je že už to nebude horší... Což samozřejmě horší je, protože tohle je King... Geniální. Doporučuji!