Běh o život

od:


KoupitKoupit eknihu

Běh o život napsaný Stephenem Kingem pod pseudonymem Richard Bachman zná český čtenář pod názvem The Running Man a takto byl uveden do distribuce i film s Arnoldem Schwarzeneggerem (sám King filmu na chuť příliš nepřišel). Sci-fi z nedaleké budoucnosti líčí temnými barvami industriální svět, nikoli nepodobný totalitě. Zábavu apatickým masám obstarává jediný televizní kanál, který vysílá obskurní zvrácené soutěže, z nichž nejdrsnější a nejpopulárnější je Běh o život. Vybraný jedinec, v tomto případě Ben Richards, je vypuštěn do ulic Ameriky jako lovná zvěř. Po dvanácti hodinách ho začnou pronásledovat profesionální Lovci, podporovaní mnoha udavači z řad televizních diváků. Prchající zoufalec sahá pod vidinou odměny ve výši milionu dolarů k těm nejkrutějším prostředkům, aby pronásledovatele setřásl....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/77_/77494/beh-o-zivot-xQH-77494.jpg 4.31315
Série:

Richard Bachman (3.)

Orig. název:

The Running Man (1982)

Žánr:
Literatura světová, Romány, Sci-fi
Vydáno:, Beta-Dobrovský
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (195)

Přidat komentář
Stanas513
22. listopadu

Přečetla jsem jedním dechem. S filmem Běžící muž má tato kniha společný pouze nápad a pár jmen hlavních hrdinů. Sice nevítězí dobro nad zlem, ale přesto je zlo potrestáno. Závěr je dost krutý, ale prakticky celé odpočítávání kapitol od stovky k nule k němu jednoznačně směřuje. Zajímavě pojatý příběh.

jaroiva
12. listopadu

WTF, co to jako bylo? Celkem o ničem a přitom docela na bednu... No, prostě King, co bych chtěla?

LaCucaracha
08. listopadu

Tak tohle bylo hodně slabé. Takové primitivní, prvoplánové, ale asi záměrně. Nutně to vzbuzuje emoce, samozřejmě negativní. Osamocený chudý hrdina, který stojí proti tupému davu bohaté vrstvy, všichni na něj plivou a loví ho jak zvěř pro zábavu. On chce přitom jen peníze pro těžce nemocnou dcerušku. Kdyby vám tohle dostatečně nezvýšilo hladinu adrenalinu, tak autor pro jistotu ještě přitvrdil a nechal rodinu vyvraždit. Čtenář čte, zrychluje se mu dech, je plný nenávisti, křivdy a pomsty. A tak mu autor tu pomstu nabídne a čtenář celý zpocený s uspokojením sleduje, jak to hrdina těm sráčům po právu nandá. ... Jenže já nechci číst knížku, která ve mně bude probouzet takovéhle emoce, i když mnohé to zdá se uspokojuje. A nic jiného knížka vlastně nenabízí. Od začátku víte, jak to asi bude, a ono to tak opravdu je. Takže nuda bez hloubky.

tereza5060
14. října

Kniha má pomalejší rozjezd, ale když nabere spád, tak se ji nedá odložit. Ta poslední třetina mě vtáhla tak, že jsem u čtení pomalu ani nedýchala.Naše hlavní postava-Ben Richards se sice občas tváří, jako vidlák, o to uspokojivější jsou ty chvíle, kdy ukáže, že má opravdu pod čepicí.A konec je přesně takový, jako bych si u všech knih přála-věrný charakterům a bez cukrové polevy.

Jeegles
14. října

Jedna z nejlepších knih, které jsem četla. Osobně ji vidím jako mnohem lépe a čtivěji napsané 1984.

Allena24
25. září

Akční oddechovka.

ktulu
16. srpna

Parádní. King ve vrcholné formě...tuto knihu bych přiřadil k souboru jako je 1984, Překrásný nový svět (Konec civilizace), Pán much, Mechanický pomeranč a Farma zvířat.

jiri1154
09. srpna

Miluji ten film už jako malý kluk, takže tohle byla povinnost. Ztvárnění Bena Richardse jak v knize tak ve filmu bylo dokonalé..

MortRainey
26. července

Jen 3*, ale pořád lepší než film s Arnoldem!;-)

Igor1311
22. července

moj prvý King, takže som ani až tak veľmi nevedel čo čakať, ale dobrý, napínavý príbeh z nedalekej buducnosti

Kerberos
04. července

Kdysi jsem viděla film a moc se mi nelíbil,teď jsem si přečetla knihu a je podstatně lepší i když King napsal spoustu lepších.

Andynka
30. června

Ze začátky jsem z té knihy měla rozporuplné pocity. Ale nakonec jsem se nechala od mistra vtáhnout do příběhu a sledovala, kam až je nešťastný člověk schopen zajít pro druhé a co s ním dělá bolest...

poz3n
27. června

Z mého pohledu standardně kvalitní a zábavný King, v mnoha ohledech podobný Dlouhému pochodu (obě knížky navíc napsal pod svým pseudonymem). Hlavní hrdina je přesně takový, jakého byste mohli od Kinga očekávat, tempo příběhu je svižné a děj tak rychle pádí kupředu. Neočekávajte žádné hlubší myšlenky, Běh o život je čirý popcorn, který ale dělá svému žánru čest. Obecně mívám problém s tím, jak King své příběhy zakončuje, proto mě závěr Běhu o život spíše mile překvapil. Bez jakýchkoliv okázalejších twistů souzní s dosavadním průběhem příběhu, což u Kinga není úplně běžné.

Gabi.K
14. května

Tak opět další skvělá kniha. Úžasný příběh o muži co žil ve špatné době na špatné straně města.

Když se jemu a jeho manželce podařilo pořídit si dítě, byl to takový " zázrak" bohužel dcerka byla nemocná a tak se muž, rozhodl přihlásit do šílené soutěže na život a na smrt, která jako velmi úspěšná reality show bavila ty z druhé strany města - smetánku.
Díky chytrosti a lstivosti muže to byla velkolepá podívaná.
Šokující, dokonalý konec, takže výborná kniha.

zpevSusannah
04. května

Tak tohle byl skutečný běh, běh knihou, kdy jsem jen dychtivě přetáčela ze stránky na stránku.
Drsná reality show, drsný svět a ještě drsnější chlápek. Jemu musel fandit snad každý.
Konec byl skvělý, přesně tak jak to má být a jak King umí.

POZOR SPOILER - Hvězdičku strhávám tak nějak za absurdní finální "běh" s vlastními střevy v náručí... To jako vážně? :-D

lyriq
18. dubna

Velmi působivé. Hlášky hlavního hrdiny skvěle pobaví, děj je napínavý, že byste mezi půlkama rozlouskli ořech a spousta témat má přesah i do současnosti. Rozhodně stojí za přečtení.

1amu
26. března

Knihu jsem si půjčil již s větší znalostí díla Mistra. Samozřejmě nelitoval jsem, již před mnoha lety ještě pod pseudonymem - zasvěcený pohled do blízké budoucnosti. Dovedu si představit několik našich (spíše bulvárních TV stanic), že jsou schopny brzy něco podobného aplikovat-bohužel. Jako mnoho hodnotitelů zde jsem to "zmáknul" za jeden večer. Ono ani nešlo přestat. Konec byl jasný - Ben Richards to nemohl "zařídit" lépe. Skvostné !!!

Nomia
02. března

Skvělá kniha o děsivé budoucnosti lidské společnosti a její poněkud brutální zábavě. Jedná se o neuvěřitelnou jízdu, kniha má výborný rytmus a spád, hned od začátku nabere strhující tempo a nesleví z něj, děj ani chvilku nenudí.
Je to u Kinga v podstatě už celkem klasika, ale i zde se mu podařilo skvěle vystihnout psychologii postav, respektive celé společnosti. Benovi budete celou dobu fandit a doufat, že to nakonec zvládne a nakopeme celému tomu zvrácenému systému zadek.
Možná je to tím, že se tentokrát King tolik nemazlil s příběhem a má poměrně malý rozsah, ale přestože se mi kniha opravdu líbila a rozhodně ji mohu vřele doporučit, ani tak ji nepovažuji za jeho nejlepší dílo. King to umí ještě o chlup lépe. Nicméně jedná se o výbornou knihu, která je do posledního dechu natřískána akcí.

Breburda
10. února

Perfektní kniha

Dáma s hrnstjm
04. února

Kniha, která předčila mé očekávání... film jsem viděla snad stokrát, byla to jedna z mála VHS kazet, které jsme měli kdysi doma, takže jsme ji s bráchou pouštěli pořád dokola a znali snad zpaměti :) Příběh v knize je skvělý, děj nestkutečně rychle utíká, kupředu ho ženou i kraťoučké kapitoly. Prostředí děsivé, společnost otřesná, hlavní hrdina má všechno těžce na háku a jde si tvrdě za svým. Fandila jsem mu, jeho rodině ještě víc...

boxas
04. února

Černočerné, depresivní, ale při tom tak čtivé a napínavé! Zvlášť v samotném konci jsem jen nevěřícně kroutila hlavou, že to S. King (R. Bachman) vydal v roce 1982 a ne třebas 2001.

werewolf88
03. února

Super Bachmanovina! Já jsem to četl už hrooozně dávno a skoro vůbec nic si z toho nepamatuju...až na tohle: Jak dělá Ben ty různý testy ze začátku něž jde do hry...tak s tou prsatou blondýnou...jak ona mu říká: "Mohu vám říkat Bene?" a Ben odpoví: "Jasně," "Parádní kozy" ... :-)))))))

TomK
26. ledna

Celkem dobrý béčkový příběh :) musím říci, že je to trochu změna (chápu, proč je to psáno pod pseudonymem), ale, že by mne to oslnilo, se říci nedá. Jenže chtěl jsem vědět, jak dopadne Richards, díky kterému mne kniha opravdu bavila. Za něj i ostatní postavy hvězda navíc!

Schary
14. ledna

Opet King nezklamal.Napinava kniha, hlavni hrdina sympatak, ktery zije v budoucnosti s velmi brutalnimi reality schow..ve kterych si zahravaji se zivotem ucinkujicich. Kniha je neco mezi Hunger games, 1983 a Zpevem drozda...konec byl na me,ale dost brutalni...

kapitan9556
22.12.2017

Tuhle knížku jsem četl poprvé zhruba před 6-7 lety a jsem strašně rád, že jsem se k ní uchýlil podruhé! To je přesně to co mě baví! Post apo a tempo bez jakéhokoli času na odpočinek s neKingovským koncem. Všem co nečetli, doporučuji! Kdybych mohl dát víc hvězd, dávám víc!!!

kyssling
09.12.2017

Kniha se skvěle čte, King, (tedy pardon Bachman) opět zaperlil. S filmem nemá kniha nic společného (což je jen dobře). Jinak je to možná až příliš podobné Dlouhému pochodu ...

Boboking
04.12.2017

Jedním slovem děsivě boží. A když se koukám, co vše se vysílá dnes za reality show, myslím, že v tom 2025 si tuto show možná sami budeme moci vyzkoušet na vlastní tělo. Kniha se vůbec nedá srovnávat s akčním filme s Arnym. Příběh ve stylu "serete na mne, já seru na vás". Doporučuji

denydejna
20.11.2017

Někdy před lety jsem viděla film a moc se mi ten příběh líbil, když jsem zjistila, že je to podle knihy a ještě od S. Kinga musela jsem si jí přečíst. Příběh mě pohltil ještě více než u filmy a přečetla jsem to na první dobrou :)

DorotaS
16.11.2017

Při čtení knihy jsem místy měla pocit, že King vyrval představu brutální budoucnosti přímo z mého srdce a ještě tlukoucí jí zformoval do celistvé literární podoby.
Ne všechny Kingovy knihy mi přilnuly k srdci, avšak zde si nemohu pomoci a musím uznat, že obraz zkažené, medii ovládané a až nelidské společnosti je něčím sympatický.

Ben Richards je příkladem hlavního hrdiny postaveného do tak bezvýchodné situace, že dobrá a špatná rozhodnutí splývají v jedno. Existují jen činy bez přívlastku a jejich následky. Lidský život samotný je znázorněn jako běžná valuta, kterou korporace používají pro zvýšení vlivu a životního komfortu. Přesto příběh svým zvláštním způsobem nepůsobí příliš nadsazeně a možná právě díky tomu jej mám tolik ráda.

Zarážející je, že ač je kniha z dvacátého století, s postupem času se díky podobnosti s moderními trendy stává naopak více současnou.

Ninjer
08.10.2017

Lidstvo v blízké budoucnosti na tom není nejlíp. Znečištěná Amerika je rozdělená na části, kde přežívá chudoba, a na malé části, kde se majetným daří žít slušné životy. Stát však musí své obyvatele oblbovat drogami a televizí. A v jejich moderní televizi, tzv. "vévé", teď frčí vysoce oblíbená reality show Běžec, v níž démonizovaná chudina utíká před zbytkem USA - slušní občané ho musí nahlásit, aby ho státní policie zabila dřív, než vás všechny znásilní.

Námět je poměrně béčkový, ale zpracování Stephena Kinga je prostě perfektní. Dystopický svět je výborně vymyšlený, působí realisticky a v lecčem byl nadčasový - ignorování globálního oteplování, strašení z "nepřizpůsobivých", ale taky tu King tepe i do levice, když se ukáže, že vznikl protirasistický zákon zakazující vulgární označení pro černochy, který byl přehnaný a snadno se zneužíval. Věčně zapnutá televize připomene 1984, ale zde není těžké si představit, jak jejich reality show (napsáno v době, kdy ani tento výraz neexistoval) opravdu udrží pozornost lidí a zmanipuluje bohatší část společnosti. Chudina je tu představována jako odporní zločinci, takže kdo by se nechtěl té "rakoviny společnosti" zbavit, a to ve stylu akčních filmů.

Průšvih pro bohaté (a zároveň paráda pro čtenáře) je, že se hlavním aktérem Běžce stává chudý chlápek, který kromě nezištné motivace (umírá mu malá dcerka) je taky sympaťák, jemuž to fakt pálí. Je zvyklý přežívat v těžkých situacích, má i nějaké to vzdělání, ale především má hromadu tzv. "selského rozumu". Zároveň to není žádné neviňátko, takže umí být i pěkným drsňákem. Prostě Ben Richards je fakt výborný protagonista.

Running Man je vysoce napínavý thriller, který neustále překvapuje, zvrat střídá zvrat, a temný svět budoucnosti je tak úžasně vymyšlený, že bych si hned přečetl další knihu ze stejného prostředí.


Devět zabijáckých reality show z deseti.