Běh o život

Běh o život https://www.databazeknih.cz/img/books/77_/77494/bmid_beh-o-zivot-xQH-77494.jpg 4 2055 329

Běh o život napsaný Stephenem Kingem pod pseudonymem Richard Bachman zná český čtenář pod názvem The Running Man a takto byl uveden do distribuce i film s Arnoldem Schwarzeneggerem (sám King filmu na chuť příliš nepřišel). Sci-fi z nedaleké budoucnosti líčí temnými barvami industriální svět, nikoli nepodobný totalitě. Zábavu apatickým masám obstarává jediný televizní kanál, který vysílá obskurní zvrácené soutěže, z nichž nejdrsnější a nejpopulárnější je Běh o život. Vybraný jedinec, v tomto případě Ben Richards, je vypuštěn do ulic Ameriky jako lovná zvěř. Po dvanácti hodinách ho začnou pronásledovat profesionální Lovci, podporovaní mnoha udavači z řad televizních diváků. Prchající zoufalec sahá pod vidinou odměny ve výši milionu dolarů k těm nejkrutějším prostředkům, aby pronásledovatele setřásl.... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Beta-Dobrovský

The Running Man , 1982

ZuzanaZ83
28.04.2021 4 z 5

U mě dobrý. Nevěděla jsem, že na motivy téhle knihy vznikl film s Arnoldem, který jsem kdysi viděla, tak mě to trochu rozhodlo. Nicméně knížka má spád, je svižná a nemá předvídatelný konec.

MíšaS.
22.03.2021 4 z 5

Jediné, co mi v téhle knize naštvalo bylo to, že v předmluvě Vám sám autor řekne, jak kniha skončí. Takže hvězda dolů a VAROVÁNÍ, že NEMÁTE ČÍST PŘEDMLUVU !! Alespoň v tomto novém vydání od Bety z roku 2020.

klempy2
21.03.2021 4 z 5

Můj systém hodnocení:
1 hvězda: Pane bože, spalte tu knihu!
2 hvězdy: Podle mě špatná kniha
3 hvězdy: Dobrá kniha, nic extra ale pobavilo
4 hvězdy: Výborná kniha! Klidně si ji za pár let přečtu znovu
5 hvězd: Jedna z nejlepších knih, které jsem kdy četl - Mistrovské dílo

Moje hodnocení: 3,5 hvězdy. Výborná jednohubka, plná akce - King tady neplýtval slovy a stránkami ale kniha má od začátku do konce "tah na bránu"

Pokud jste už četli některé knihy od Kinga, tak tady čekejte úplně něco jiného, Richard Bachman má svůj vlastní hlas a King sem tam na stránkách samozřejmě "prosvítá" ale styl psaní je úplně jiný, než na co jsem byl od Kinga zvyklý.

Je to špatně? Vůbec ne, ikdyž musím říct, že miluju Kingovy popisy postav a jejich psychologie nebo jejich interní rozhovory. Každopádně knihu jsem si užil a doporučuji všem.

Komu by námět této knihy připomínal Hunger games, tak si uvědmote, že King tuto knihu napsal a vydal ještě před Hunger Games, takže tahle kniha byla na 100% inspirace pro Hunger games a ne naopak, jak tu někteří psali.

Hlavním hrdinou je vychrtlý 28 letý Ben Richards, který společně s manželkou a umírající dcerkou žije na okraji společnosti v ghettu - V družstevním městě. O zábavu se stará státní televize VéVé, která je ze zákona napojena ve všech bytech/domech. Elity z "horního města" se baví u pořadů televize VéVé, ovládnaou "sítí" - Pořady to jsou samozřejmě brutální, zvrácené a většinou v nich umírají právě chudáci z ghett, pro zábavu bohatých. Prostě řádně dystopická budoucnost.

Protože už se Ben Richards nemůže dívat na svou ženu, která musí bohužel šlapat aby měli peníze a na svou umírající dceru, rozhodne se přihlásit se do jednoho takového pořadu televize VéVé aby za vyhrané peníze mohl pro svou dceru zaplatit léky a doktora. Bohužel pro něj byl vybrán do té nejbrutálnější soutěže Běh o život - Což je vlastně hra na lovce a na kořist (soutěžící jsou samozřejmě kořist), v celé historii soutěže ještě žádný soutěžící nevyhrál, všichni umřeli a "Síť" na této tradici samozřejmě nechce nic měnit.

Takto se nám tedy rozjíždí celý příběh a pokud znáte Kinga, tak víte že umí být krutý. Víc neřeknu, přečtěte si to - Stojí to za to!

Blanca93
20.03.2021 5 z 5

Zajímavý děj...

lukma
24.02.2021

Má první Kingovka. Perfektně čtivé. Zajímavý děj

Janniska
21.02.2021 5 z 5

Jak hodně je znát starší tvorba S.Kinga.Jeho nové knihy mám moc ráda,ale ty starší zbožňuju.Syrovost děje,styl vyprávění a až morbidní zvraty.Excelentní :-)

smudlajs
10.02.2021 5 z 5

Naprosto skvělá jednohubka. Když jsem knihu brala do ruky, vůbec jsem netušila, že ji přečtu takhle rychle. Měla jsem trochu obavy, nedávno jsem četla Srovnáno se zemí, které bylo napsáno v přibližně stejné době, a to mě moc nebavilo. Tahle kniha je ale naprostý opak a rozhodně ji doporučuji.

Erutan
20.01.2021 5 z 5

Jako malý jsem měl rád filmovou verzi a vůbec jsem nevěděl, že autor předlohy je King. Na knihu jsem se těšil a byl jsem zvědavý. Byla úplně jiná než film, ve filmu byla jen myšlenka pořadu "běh o život" jinak vše změnili, ale to nevadi, kniha i film mají to svoje.

Příběh mě bavil a překvapoval, posledních 30 stran bylo skvělých. Nevím proč ale něčím mi to připomíná "451 stupňů Fahrenheita" asi ty televize a útěk. Tohle byla pro mě lepší verze 451°. Můžu doporučit.

aneta.giraffe
16.01.2021 5 z 5

Přečteno jedním dechem. To je prostě King.

klarkys
10.01.2021 5 z 5

Možný SPOILER!
Někdy mě až mrazí z Kingových popisů blízké budoucnosti.....vůbec bych se nedivila, kdyby se lidstvo “rozdělilo” na poslušné ovce a neposlušné rebely, kteří jsou nuceni žít v chudobě a na okraji společnosti jen proto, že se nepodvolili totalitnímu diktátu. Strašný....
Richardse mi bylo hrozně líto, byl to borec!
Skvěle napsaná kniha, nechápu, jak podle ní mohl vzniknout ten paskvil s Arnoldem Schwarzeneggerem.

Roseblood
08.01.2021 5 z 5

Nápadité, zábavné a napínavé. Nebudete chtít odložit. Kinga miluju, opět mě nezklamal.

Hodnocení: 5/5*

kristie
07.01.2021 5 z 5

Kinga čtu něco pře rok, ale "Bachmanovkám" jsem se spíš nevědomky vyhýbala. Ale jelikož mě ježíšek zná, spolu se Svědectvím a Prokletím Salemu mi donesl i Běh o život. Upřímně, kdybych nevěděla že je to King, ani by mě to nenapadlo. Je to úplně jiné, než knihy, co jsem už od něj přečetla, ale úplně stejně skvělé. Jak tu někdo již psal, hned mě vytanulo na mysli Hunger Games (které mám moc ráda), trochu by mě zajímalo, jestli se autorka nenechala inspirovat právě Během o život. Každopádně to byla jízda až do konce. Ben Richards je neskutečně sympatická postava a přirostl mi k srdci. Opět se mi potvrdilo, že King prostě umí a to nejen duchařinky.

MamaKnihomolka
05.01.2021 5 z 5

Minulý rok jsem začínala Kingem a jeho knihou To, tento rok to není jiné, jen jsem běžela, ne "jako o život", ale o život.

Musím uznat, že příběh je velmi svižný a díky doslova kraťoučkým kapitolám je kniha hned přečtená. Skvěle popsaný svět, který se rozpadá, ovládán televizní stanicí VéVé, která z lidí dělá lovnou zvěř.

Zajímavé je, že King napsal knihu v roce 1982. Je zajímavé jak smýšlel o budoucnosti. Auta na stlačený vzduch, nosní filtry, díky kterým se mohou bohatí vyhnout rakovině plic, kvůli velmi znečištěnému ovzduší.

Jako vždy u Kinga se na mě odrážela situace v knize. Jímala mě klaustrofobie, měla jsem strach a hodně přemýšlela, že je to až děsivě reálná budoucnost. Jak se kniha chýlila ke konci měla jsem tušení kam vedou rozhodnutí Richardse a jak vše skončí, ale rozhodně to nenarušilo můj požitek z knihy.

lost.in.books
05.01.2021 3 z 5

Hodnocení: K této knize jsem se dostala náhodou,zaujala mě v novinkové sekci naší knihovny, tak jsem si říkala že zkusím mou první knihu od tohoto velice chváleného autora.
Velice se mi líbil hlavní námět knihy,který mi v něčem připomínal Hunger games, ale autor tento námět udělal úplně jiným a originálním způsobem jak Hunger games,takže mi ta nepatrná podobnost vůbec nevadila.
Do knihy jsem byla schopna se začíst již od začátku, protože mě ihned od začátku chytl celkový námět knihy,který by velice zajímavý, též se mi líbilo že se příběh odehrával v budoucnosti, tím pádem byl pro mě příběh ještě zajímavější. Postavu jsem si žádnou neoblíbila, ale to asi nebyl autorův záměr , abychom si zde našli nějakého svého oblíbence, protože kniha byla plná zákeřných a nedobrých lidí. Celkově se mi strašně líbil nápad soutěže a zároveň televizní show běh o život, přišlo mi to jako originální a poutavý nápad knihy.
Příběh byl plný akce a napětí, takže nebylo skoro možné se od knihy odtrhnout a potřebovala jsem už nutně vědět jak běh o život skončí a co bude s hlavní postavou. Jediné co mi ve knize nesedlo a musím za to odebrat dvě hvězdičky je styl psaní, který knize ubíral na čtivosti a poutavosti, nebyl ničím zajímavý a byl takový mdlý a knihy mi díky stylu psaní přišla méně čtivá a u nějakých úseků jsem nebyla schopna udržet pozornost. Třeba Vám jazyk v knize sedne více a byla to čistě záležitost vkusu.
Pokud pominu styl psaní,tak Vám mohu knihu doporučit a třeba se Vám bude líbit i styl psaní.

katerina5544
05.01.2021 3 z 5

Ano,kniha je skvělá a čtivá,Kinga mám moc ráda, ale já stejně raději film. Zobrazení zabijáci v něm a Arnie mě prostě bavili trošku více.

zandu
29.11.2020 5 z 5

Pecka. King se mi vtírá pod kůži stále víc...

AlbionFoxyFox
25.11.2020 5 z 5

Poprvé jsem četla kdysi na gymplu, dnes podruhé v rámci plnění starší knižní výzvy. Číst, jak King viděl rok 2025 teď v roce 2020 bylo místy mrazivé - nosní filtry, vakcinace na chřipku, nahrazování knih povrchní televizní zábavou... Místy mi při téhle jízdě nebylo dobře, ale kniha jako taková je parádní.

Atekram
25.11.2020 5 z 5

Běh o život je šílená, akční pesimistická vize budoucnosti. Fascinuje mě její myšlenka, dodnes celkem aktuální a zdá se mi, že i často využívaná třeba v young adult literatuře. Četla jsem ji už před pár lety, ale jedním dechem a určité hnusné momenty si stále jasně vybavím.

bookcase
21.11.2020 5 z 5

Ta vidina pro nás už blízké budoucnosti, jak ji King viděl před čtyřiceti lety, je děsivá. SK jako můj oblíbenec Bachman skvělý. Tohle bylo pořádné psycho.

Mona-Lisa
30.10.2020 5 z 5

S tímto Kingem se ocitneš v budoucnosti, která vůbec není růžová.
Celou dobu má hlavní slovo Ben Richards, muž, který se nachází na spodu společenského žebříčku v Americe, která s těmito jedinci jedná jako s odpadem a nechá je obětovat své životy v reality-show. Pokud dřív neumřou na rakovinu díky ovzduší...
Hnedka od první strany jsi hozený do děje a nezastavíš se s Richardsem až do konce.
Tento kousek z roku 1999 patří ke špičkám, co jsem od mistra četla. Rozhodně není korektní a nedrží se při zdi. Sprostá slova lemují stránky, stejně jako narážky na prohnilou společnost.
Bylo to zkrátka kousavé, jízlivé a nekompromisní do začátku do konce.