Běh o život

Běh o život https://www.databazeknih.cz/img/books/77_/77494/bmid_beh-o-zivot-xQH-77494.jpg 4 2055 329

Běh o život napsaný Stephenem Kingem pod pseudonymem Richard Bachman zná český čtenář pod názvem The Running Man a takto byl uveden do distribuce i film s Arnoldem Schwarzeneggerem (sám King filmu na chuť příliš nepřišel). Sci-fi z nedaleké budoucnosti líčí temnými barvami industriální svět, nikoli nepodobný totalitě. Zábavu apatickým masám obstarává jediný televizní kanál, který vysílá obskurní zvrácené soutěže, z nichž nejdrsnější a nejpopulárnější je Běh o život. Vybraný jedinec, v tomto případě Ben Richards, je vypuštěn do ulic Ameriky jako lovná zvěř. Po dvanácti hodinách ho začnou pronásledovat profesionální Lovci, podporovaní mnoha udavači z řad televizních diváků. Prchající zoufalec sahá pod vidinou odměny ve výši milionu dolarů k těm nejkrutějším prostředkům, aby pronásledovatele setřásl.... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Beta-Dobrovský

The Running Man , 1982

Azizi
01.07.2011 4 z 5

Akčné, napínavé a... Vlastne to je všetko. Len napínavé a akčné. Odkedy som čítala svoju prvú Kingovu knihu, ktorá ma doslova nadchla, stále sa snažím čakať od jeho diel niečo viac, no zatiaľ som sa nedočkala. Jednoduchý dej a zápletka s rýchlim spádom, no chýbali pocity, ktoré by som pri čítaní prežívala. Pocit napätia jednoducho nestačí na to, aby si ma kniha získala. Zas na druhej strane ani dobrých napínavých románov nie je zas tak veľa, preto knihu hodnotím v podstate kladne. V každom prípade je to určite jedna z tých lepších, ktoré som od S. Kinga čítala. Je to síce sci-fi, ale bez akýchkoľvek mysterióznych prvkov a to sa mi páči. Aj keď nemôžem si pomôcť, celkovo na mňa tá kniha zapôsobila až príliš jednoducho a povrchne.

Polly
26.03.2011 5 z 5

No je vidět, že King umí napsat i poutavé akční sci-fi. Tahle kniha byla předurčena k filmovému zpracování.

Ataxie
28.12.2010 5 z 5

Tato kniha má velmi rychlý spád, nepostrádá akčnost a různé zvraty.

messi@h
30.11.-0001 4 z 5

Na poli akční SF patří Running Man k povedeným knížkám. Knižní předloha se hodně liší od filmu se Schwarzeneggerem (což je víceméně komixový souboj superhrdiny se záporáky), v knížce je hlavní hrdina fyzicky normální člověk, který využívá především svojí inteligence a nikoli bicepsů.

Rockwood
30.11.-0001 4 z 5

Ačkoliv se většinou sci-fi tvorbě vyhýbám, tento příbě přece jen byl od Kinga, a u toho jsem si přeci řekl, že přečtu všechno. Navíc jsem v době, kdy jsem to četl věděl o existenci filmu s Arnoldem Schwartzenegerem (snad jeho příjmení píšu dobře). Tak jsem se do toho dal a kupodivu mě ta tématika chytla. Akorát jsem si snad v žádné situaci nedokázal představovat Arnolda jako hlavní postavu. Inu, tak jsem hold měl vlastního hrdinu, dočetl jsem to. Myslím si, že zde byl jeden z nejlepších konců, jaký kdy King napsal. Byl jsem s tímto příběhem spokojen a hned po dočtení jsem si pustil filmovou verzi. Tu jsem ani nedokoukal a ani ne v polovině jsem to vypnul, protože s knižní verzí to nemělo nic moc společného.

Komnenos
30.11.-0001 4 z 5

Je to kniha s jasným spoločenským odkazom a dychberúcim záverom. Je tam však dosť nelogickostí a podľa mňa je veľmi preceňovaná. Preto 4*.

pe3czech
30.11.-0001 5 z 5

Nejdříve jsem četl knihu. Úžasná. Pak jsem se dozvěděl, že existuje film. Sehnal si jej, a protože jsem se zavčasu dozvěděl, že je absolutně o něčem jiném, dosud jsem jej neviděl.

Márinka
30.11.-0001 5 z 5

Nejdříve jsem viděla film. Slátanina. Až po létech mi někdo řekl, že kniha je úplně o něčem jiném. Skvělá!

Xeelee
30.11.-0001 5 z 5

Running Man je jediná kniha, kterou jsem od Kinga přečetl. Kdysi jsem si ji půjčil v pojízdné městské knihovně před základní školou. To je tak 7 až 8 let zpátky. Tenkrát jsem ani nevěděl, že to je slavnej spisovatel hororů, což je asi dobře. Nevím, jestli bych si tu knihu jinak půjčil. Takhle jsem se do knihy bez předsudků začetl, naprosto mě pohltila a dodnes mi z ní v paměti utkvěla spousta scén a ta realistická drsná budoucnost, ve které jsou lidé buď velmi mocní, pracují u policie nebo nemají co jíst. Aby se nevzbouřili, tak je nechávají sledovat v TV různé propagandistické výplachy a soutěž Running Man, prostřednictvím které lidem dávají mizivou šanci vydělat si informací, která povede k dopadení Running Mana. King postupně buduje čím dál tím hustší ponurou atmosféru, prokládá ji strhující akcí a pak přijde závěr, na který se nezapomíná. O to víc mě mrzí, že nepovedená béčková filmová adaptace s Arniem nemá s knihou prakticky nic společného.