Běh o život

Běh o život https://www.databazeknih.cz/img/books/77_/77494/bmid_beh-o-zivot-xQH-77494.jpg 4 2061 330

Běh o život napsaný Stephenem Kingem pod pseudonymem Richard Bachman zná český čtenář pod názvem The Running Man a takto byl uveden do distribuce i film s Arnoldem Schwarzeneggerem (sám King filmu na chuť příliš nepřišel). Sci-fi z nedaleké budoucnosti líčí temnými barvami industriální svět, nikoli nepodobný totalitě. Zábavu apatickým masám obstarává jediný televizní kanál, který vysílá obskurní zvrácené soutěže, z nichž nejdrsnější a nejpopulárnější je Běh o život. Vybraný jedinec, v tomto případě Ben Richards, je vypuštěn do ulic Ameriky jako lovná zvěř. Po dvanácti hodinách ho začnou pronásledovat profesionální Lovci, podporovaní mnoha udavači z řad televizních diváků. Prchající zoufalec sahá pod vidinou odměny ve výši milionu dolarů k těm nejkrutějším prostředkům, aby pronásledovatele setřásl.... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Beta-Dobrovský

The Running Man , 1982

exitus
18.04.2013 2 z 5

Pro mne zklamání. Hlavní hrdina mi nebyl sympatický a to se pak těžko čte a fandí. A vyhřezlých střev už jsme tu, pane Kingu, měli dost

steppen-wolf
24.03.2013 5 z 5

Nenechte se zmást stupidním holivůůůdským bijákem s kalifornským guvernérem v hlavní roli!! Ta kniha je něco úplně jiného. Dokonalý kříženec divoké akce, thrilleru a skoro orwelovské dystopie.!! Tah na branku, který tato kniha má od první do poslední věty, naprostá beznaděj i autorův hněv proti mocným tohoto světa z knihy přímo čiší. Jeden z nejlepších Kingů!

P.S. Zajímavý a pravdivý komentář: císařovna, xeelee
P.P.S. Ve světě neoliberálů získává kniha hrůzný, i když nechtěný podtón.

evickakyticka
23.03.2013 3 z 5

Nemůžu si pomoct, ale kniha mi připomínala Dlouhý pochod. Soutěž, běh... Závěr supr, ale dějově nic moc...

vlcka
26.02.2013 4 z 5

Velmi čtivé, napínavé, konec taky potěšil. Předmluvu jsem naštěstí nepřečetla napřed.

Bobšule
14.02.2013 4 z 5

Film jsem neviděla, ale kniha se mi moc líbila. Nápad sice není nějak divoce originální, ale mně se přesně tenhle typ příběhů líbí.

Lenka Žofka
10.02.2013 5 z 5

Tomu říkám reality show. Dokonce můžete být její součástí, ať chcete, nebo ne. U filmu byla veliká škoda, že se snažili z toho udělat mnohem krvavější show, která ale postrádá poslání a myšlenky, které má prezentovat kniha.

povi
09.02.2013 5 z 5

Vynikající. Četla jsem a četla, dokud jsem nedočetla. Jedním dechem. Hlavně konec byl docela nepředvídatelný a s tím jak rychle to plynulo mi chvilku trvalo, než jsem pochopila, co se to vlastně na konci stalo :-D Film jsem neviděla, ale nejspíš má s knížkou společný jen základní děj, protože si nějak nedovedu spojit postavu Bena Richardse s Arnoldem :-D

MM_Master
20.01.2013 5 z 5

...minus 100 a odpočítávám...

JarcaBobes
18.01.2013 5 z 5

... jak se řiká ....kniha je kniha ... a je dokonalá,.. to se o filmu bohužel říct nedá ...

dennie3
14.01.2013 5 z 5

Jedna z nejlepších knih, co jsem od Kinga četla. Typický Bachman. Moc to neprodlužuje a nezaplétává, děj hezky plyne, je zajímavý, akční, drastický a sarkastický, všechno se vznáší v tajemném a ponurém šeru, špatný brutální konec.
Kniha mi přinesla všechno, co jsem od ní očekávala, a mám z ní vážně radost. Nemusela jsem se jí prokousávat a bavila mě.
Něco podobného jako Dlouhý pochod, ale řekla bych, že lepší.

doktorking
07.01.2013 5 z 5

Tak tohle je dámi a pánové nejlepší Bachman,SKVĚLÝ TEMNÝ DĚJ A KLASIKA ŠPATNÝ KONEC,prostě dokonalé dílo a další zvrácená reality-show

X3ON
02.01.2013 5 z 5

Tudle pecku radim mezi moje top 3 kingovky ;)

rokofak
31.12.2012 5 z 5

Toto je moje první knížka od Stephena Kinga a musím napsat že je to vinikající příběh s výborným koncem.Podle této knihy byl natočený aj film,který s touto knihou nemá vůbec nic společného snad jen název.

kolodze
02.12.2012 5 z 5

Pro mě jedna z nejlepších Kingových knih,parádní temnej příběh s hodně tvrdým koncem...zfilmovaná verze z Arnoldem knize nesahá ani po kotníky.

KitFisto
21.11.2012 5 z 5

Má úplně první "kingovka" :) a tedy samožřejmě i srdcovka. Přečtena verze z roku 1993.

fear
21.10.2012 3 z 5

Na tuhle knížku jsem se strašně těšila a o to víc mě mrzí to zklamání z ní..Nevim, ale asi jsem prostě čekala něco víc.

Valerian
17.10.2012 4 z 5

Jak už tu bylo napsáno je to skvělá kniha s poutavým závěrem. Jenom by mě zajímalo, proč nebyla předmluva (Jak je důležité míti Ba chmana) zařazena až na konec, když je v ní prozrazeno vyústění příběhu. Opravdu mi to dojem z celé knihy zkazilo. NEČTĚTE SI PŘEDMLUVU.

Lea
24.09.2012 4 z 5

Svižné čtení, osekané o Kingovskou zálibu v detailech charakterů jednotlivých postav, na čemž se hodně podílela také perspektiva, kterou si vypravěč zvolil. Styl vyprávění by se snesl i v ich formě, zaměření se na hlavního hrdinu Richardse tomu bylo velmi blízko. Ono tu o postavy vlastně tolik nejde. Hlavním záporákem je tu koneckonců celý zvrácený systém budoucnosti. King si po Bachmanovsku vybral dobře - hutná forma vyprávění by příběh patrně pohřbila. Nikterak dlouhý děj si udrží svého čtenáře do konce a lépe stráví i ty méně zajímavé upřesňovací pasáže, bez kterých se samozřejmě věrohodný příběh neobejde. Milovníci klasického Kinga se ale nemusejí bát, protože se všude nezapře. Pokud je potřeba prošťourat někomu vývody, autor vás o to zaručeně neochudí! Rozuzlení skvělé a konec uspokojivý, snad jen trochu váhám, co na ten předlouhý taneček střev soudruzi doktoři? Mnohem líp teď rozumím Kingovu nadšení z aktuálně populárních Hunger Games. Vždyť pro nenasytného čtenáře je pak k téhle knize i Dlouhému pochodu mnohem schůdnější cesta. Jedna z mála slabostí téhle knihy je ale fakt, že ji napsal už přibližně třicet let nazpět, a tak se jeho svět budoucnosti sem tam prolne s dobou, kterou jsme už zažili a pamatujeme si ji jinak, než nám King předpověděl. V některých dedukcích měl na druhou stranu znepokojivou pravdu.

Teii-hime
22.09.2012 4 z 5

Skvělá (ostatně jako každá kingovka) a tahle má i vydařený konec. Jen jsem možná čekala o něco víc, myslím, že námět knížky měl mnohem větší potenciál, který zůstal bohužel nevyužitý... Narozdíl třeba od Dlouhého pochodu, který je svým námětem podobný, ale pro mě mnohem poutavější.

black.susi
03.09.2012 5 z 5

Knižku jsem chtěla čist už před par lety, ale tenkrat mě odradil zmateny začatek a knižku jsem po par strankach odložila. Naštěsti, když jsem knižku teď zahlidla v knihovně, tak mě napadlo, že bych ji zkusila dat druhou šanci. Proto jsem se tentokrat tim začatkem odradit nenechala a četla jsem dal a to je dobře. Knižka je naprosto strhujici, ta vas chytne a nepusti. Stejně jako na většině jinych vizich budoucnosti je na ni nejděsivějši to, že se ta budoucnost nezda až tak vzdalena současne realitě. A konec ten je prostě dechberouci, jedno z nejlepšich Kingovych zakončeni.