Běh o život

Běh o život https://www.databazeknih.cz/img/books/77_/77494/bmid_beh-o-zivot-xQH-77494.jpg 4 2061 330

Běh o život napsaný Stephenem Kingem pod pseudonymem Richard Bachman zná český čtenář pod názvem The Running Man a takto byl uveden do distribuce i film s Arnoldem Schwarzeneggerem (sám King filmu na chuť příliš nepřišel). Sci-fi z nedaleké budoucnosti líčí temnými barvami industriální svět, nikoli nepodobný totalitě. Zábavu apatickým masám obstarává jediný televizní kanál, který vysílá obskurní zvrácené soutěže, z nichž nejdrsnější a nejpopulárnější je Běh o život. Vybraný jedinec, v tomto případě Ben Richards, je vypuštěn do ulic Ameriky jako lovná zvěř. Po dvanácti hodinách ho začnou pronásledovat profesionální Lovci, podporovaní mnoha udavači z řad televizních diváků. Prchající zoufalec sahá pod vidinou odměny ve výši milionu dolarů k těm nejkrutějším prostředkům, aby pronásledovatele setřásl.... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Beta-Dobrovský

The Running Man , 1982

alice0054
02.11.2014 5 z 5

Velmi strhující děj ihned od prvních stran! Nemohla jsem se odtrhnout! Po několika předešlých, nepříliš povedených knih od Kinga jsem se toho trochu bála, ale směle tento román zařadím mezi oblíbence, jako jsou Osvícení, Řbitov zviřátek nebo Pod kopulí :)

nikyss
13.08.2014 5 z 5

Velmi přijemná a napínavá kniha, bohužel konec mě zklamal.

Witta
07.08.2014 4 z 5

Je až s podivem jak z předlohy, která je skvělá, mohl vzniknout film, který je neuvěřitelně špatný. Zřejmě je to dáno tím, že ve filmu zůstaly z původní knihy pouze jména postav, jinak byl děj kompletně změněn. No nic, v každém případě knížka je skvělá, hlavně ten závěr je strhující.

Lev
28.07.2014 4 z 5

Přestože se děj odehrává v budoucnosti, některé z popsaných společenských problémů jsou bohužel aktuální. V knize se tak setkáváme s vysokou nezaměstnaností, užíváním drog, problémy s životním prostředím, všudypřítomným vlivem masmédií a nakonec i s výraznými rozdíly a nevraživostí mezi společenskými vrstvami. Autor navíc nabízí děsivou vizi budoucnosti, kde se policejní stát snaží veřejnost udržet na uzdě a baví ji krvavou soutěží, při které je jedinec naháněn v ulicích měst a získává peníze za každou hodinu, kterou přežije. Kniha si tedy zaslouží vysoké hodnocení nejen kvůli tématu, ale i díky sympatické hlavní postavě a napínavému příběhu, který je plný akce. Jediným záporem je závěr, kde jsem očekával vyvolání určité reakce mezi lidmi.

Manyna
03.07.2014 4 z 5

Upřímně řečeno, jsem možná malinko zklamána z toho konce. Kniha se četla dobře, svižně a o nečekané zvraty nebyla nouze. Téma bylo zvoleno dobře, "tupé stádo oveček" sledujících reality show má svůj kult už i v dnešní době, otázkou času zůstává, co všechno jsou lidé - aktéři ochotni podstoupit za pár minut slávy. Nicméně Běžcův motiv stát se hračkou Her, potažmo Systému, chápu, trošku mě ale zamrzelo, že do ztracena tak trošku vyšumělo téma znečišťování ovzduší s následky úmrtnosti lidí. Snad jsem čekala, že Běžec přinese lidem nějaké poselství, rozpoutá vzpouru bídáků vs. bohatých, postaví se Systému. Ptám se tedy, měl ten konec vůbec smysl? Z čistě efektního hlediska jistě ano, ovšem z pohledu racionálně uvažujícího člověka si myslím, že nikoliv.

pavelantonin
20.06.2014

Kniha se mi moc nelíbila, automaticky již předpokládá temný svět, kde každý hlídač musí být jak z tajné policie. Největší omyl je soutěž sama, ten princip se mi nelíbil. V době čtení této knihy mě několikrát přepadla viróza. Ale abych dílo jen nehaněl, zusím nalézt dobré segmenty knihy. Napadá mě jen to, jak si objednává na pokoj různé ty věcičky a ještě jak uniká pronásledovatelům, tohle píšu několik měsíců po přečtení, myslím, že tam byl nějaký taxík, to bylo dobré, to se mi líbilo.

Annie1999
02.06.2014 5 z 5

Pokud mám být upřímná, do této doby mě Richard Bachman příliš nepohltil. Příběh o muži, co se mu hroutí život kvůli dálnici (Srovnáno se zemí) nebo o kletbě cikána (Zhubni) mě zas tak moc nenadchly, ale tohle... Tohle je něco fantastického. Jak je tu už zmíněno, kniha je akční a napínavá, ale dokonce jsem se i párkrát zasmála. Závěr je vynikající a naprosto realistický. Richard (Stephen) děsivě popsal budoucnost, ke které se zjevně neodvratně blížíme. King se rozhodně nesmí vzdát své Bachmanovské části osobnosti, jeho ponurý styl psaní je dokonalý.

kočičí anus
16.05.2014 5 z 5

Může mi někdo doprdele vysvětlit, který idiot dal do knihy tu předmluvu, která prozradí závěr knihy? Pověsit za koule. Kniha skvělá. Začátek paráda. Po delší době čtení jsem si říkal, že je tu nějak málo akce a přesně v tu chvíli King obrátil o 100%. Akce střídala akci, krev střídaly vnitřnosti. Můj malý úchylný démon v mém nitru tancoval čardáš (můj vnitřní bůh, jak by řekla slečná Steelová s penisem mezi nohama). Děj připomíná vichřici. Ze startu vánek, pak vítr a nakonec létají střechy. Skvělá a krásně brutální, krvavá oddychovka - nic víc, kdo chce spasit svět, ať jde o dům dál.

callahanh
15.05.2014 4 z 5

Až mrazivě nadčasovým podobenstvím je Běh o život a je v něm naprosto poznat, že ho King psal jako Bachman. Máme tu co dělat s totální deziluzí, temnotou a depresí a špinavým prostředím, které je vykresleno opravdu bravurně. V dnešní módě různých reality shows se tahle vize budoucnosti nezdá bohužel až tak nereálná a vůbec bych se nedivil, kdyby za pár desítek let podobná soutěž skutečně vznikla. Ben Richards není ryzí sympaťák, proto je těžké mu jednoznačně fandit, na druhou stranu Společnost je prolezlá slizouny a křiváky, takže je to vlastně jedno. Kniha má příjemný a rychlý spád a je v ní jen minimum vaty, což vždycky potěší. K přečtení určitě doporučuji, protože tu najdete vše, co od Kinga (Bachmana) očekáváte. Jediné, co vytýkám, je možná až přílišná úlitba žánru, protože Richards toho přežil opravdu moc a samotný závěr v letadle byl malinko přitažený za vlasy, i když uznávám, že efektní. Jedna z nejlepších bachmanovek a společně s Dlouhým pochodem možná i reálná vize budoucnosti. Pokud máte tu možnost, přečtěte si obě knhy za sebou a porovnávejte. 80%

Bunburistka
14.05.2014 3 z 5

Toto je moje první kniha od Kinga. Nevěděla jsem, do čeho jdu, tak jsem sáhla po jedné s málo stránkama. Knížka je napsaná velice poutavě, děj plyne rychle a je vcelku napínavý. Nicméně - ten konec mě vyloženě nijak nezaujal.
Určitě si ale od Kinga přečtu další knížky a už se na ně těším.

Kateriska
28.04.2014 5 z 5

Bože, to bylo napínavé až do úplného konce. Ještě teď se třesu.

Denisa_a
31.03.2014 5 z 5

King je prostě King. Opět nezklamal svým dokonalým dílem. Kdo ví, pochopí ;-)

Eigis
23.03.2014 5 z 5

Kniha má velice slušný spád. Z počátku mi sice trochu vadilo, že pronásledovatelé neměli tvář tak jak tomu bylo ve filmu. Kdy hlavního hrdinu pronásledovali konkrétní lovci, ale nakonec se ukázalo, že je to dobře. Kniha je někde jinde a tohle by jen odvádělo pozornost od podstatně důležitějších věcí jako je vyobrazení budoucnosti.

Kate.S
20.03.2014 3 z 5

Toto byla moje tak říkajíc první Kingovka. Chtěla jsem pro začátek něco krátkého, proto jsem záměrně sáhla po tomto příběhu. Nic jsem od čtení neočekávala a celkem se těšila, až začnu. I přesto jsem ale byla mírně zklamaná. King píše velmi poutavě a občas z toho, co vymýšlí běhá mráz po zádech. Nevím proč, ale Running Man mi připoměl ságu Hunger Games. První část knihy se mi líbila více, zbytek se už tak trochu nezajímavě táhl a nakonec jsem byla šťastná, že je konec. Příběh to byl ale velmi zajímavý a originální, proto tuto knihu hodnotím zlatou střední cestou. Od pana Kinga si určitě přečtu i jiná díla a tentokrát sáhnu po nějakě bichli.

Sanka5
26.02.2014 4 z 5

Parádní a napínavá kniha. 4* dávám jen pro to, že jsem již od Kinga četl lepší a z důvodu, že mám u něj trochu jiné měřítko. Být to někdo jiný dával bych 5*.

sipkulka
24.02.2014 5 z 5

Opět jedna ze skvělejch Kingovek :)

Ladys
14.02.2014 4 z 5

Četl jsem dvakrát. Poprvé sem to považoval za parádní nářez a podruhé už to nějak nemělo ten tah. Ale slušná práce. Doufám, že dnešní stupidní tv reality show + internet nenaznačuje možnosti totálního vypatlání mozků a dekadenci mravnosti někam do reality podobné s Běžícím mužem.

Makoves
02.02.2014 5 z 5

Opět povedený příběh, čtivý a napínavý. Možná jen závěr se mi zdál slabší.

Jirka Š.
30.01.2014 5 z 5

Perfektní kniha se skvělým zakončením.

@DennisMoore: Pod to bych se podepsal. Já si ještě v živých barvách představuji ten šílený Arnoldův škleb, když z pilotní kabiny ukazuje vztyčený prostředníček :-) Škoda, že ten film tak zmršili - to by mělo být snad trestné.

Betty11
16.01.2014 4 z 5

Tentokrát o hvězdičku méně. Pro mně spíš jsou to spíše body za upozornění na to, kam až jsme možná schopni zajít v různých zvrácených reality kravinách. Autora mám ráda, ale k tomuto kousku už se vracet myslím nebudu.