Běh o život

Běh o život https://www.databazeknih.cz/img/books/77_/77494/bmid_beh-o-zivot-xQH-77494.jpg 4 2059 329

Běh o život napsaný Stephenem Kingem pod pseudonymem Richard Bachman zná český čtenář pod názvem The Running Man a takto byl uveden do distribuce i film s Arnoldem Schwarzeneggerem (sám King filmu na chuť příliš nepřišel). Sci-fi z nedaleké budoucnosti líčí temnými barvami industriální svět, nikoli nepodobný totalitě. Zábavu apatickým masám obstarává jediný televizní kanál, který vysílá obskurní zvrácené soutěže, z nichž nejdrsnější a nejpopulárnější je Běh o život. Vybraný jedinec, v tomto případě Ben Richards, je vypuštěn do ulic Ameriky jako lovná zvěř. Po dvanácti hodinách ho začnou pronásledovat profesionální Lovci, podporovaní mnoha udavači z řad televizních diváků. Prchající zoufalec sahá pod vidinou odměny ve výši milionu dolarů k těm nejkrutějším prostředkům, aby pronásledovatele setřásl.... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Beta-Dobrovský

The Running Man , 1982

MikeDV3
01.07.2015 5 z 5

Kniha se četla jedním dechem. Opravdu skvěle zpracované dílo.

vendy.b.
20.06.2015 5 z 5

Velmi čtivá kniha. Dokonalé vyobrazení toho, jak jsme stále více ovlivňováni médii.

1eliska1
30.05.2015 5 z 5

Knihu doporučuji každýmu, kdo má rád kratší a napínavý příběh. Knihu jsem přečetla jedním nádechem. Hlavní postava na mě furt přenášela její pocity, jakoby jsem v tý hře byla já. A konec? Prvně jsem si říkala, že to je asi chyba, ale pak jsem nad tím zapřemýšlela a přijde mi to, jako asi nejlepší ukončení. Takže shrnutí... Kniha byla úžasná :)

nereidka
20.05.2015 4 z 5

Uff, to byla kniha. Od začátku do konce jsem měla z této knihy takový stísněný pocit, asi také proto, jak samozřejmě hrdinové brali, v jaké situaci se nacházejí. Velmi doporučuji!

Terva
28.04.2015 3 z 5

Tento příběh se mi nezamlouval a vlastně skoro mě nebavil. Teprve Paul Michael Glaser vytvořil z této celkem slabé knížky kultovní záležitost. A ano, i Arnold Schwarzenegger se pod tím podepsal. Za zmínku stojí informace, že obálku nakreslil Petr Bauer, který toho má ve své dílně od Kinga a pro Kinga nepočítaně. Má velmi poutavé a krásné kresby. Laser to s ním vyhrál.

Markysek45
15.04.2015 5 z 5

Moje první kniha od Kinga a rozhodně ne poslední. Skvělý gradující příběh a překvapivý konec!!! Tak moc jsem chtěla, aby to dopadlo jinak, ale když jsem nad tím následně přemýšlela, byl to ten nejlepší možný konec. Silné poselství do naší zvrácené doby!

střapatá
23.03.2015 4 z 5

Děsivé, jak King na počátku 80. let dokázal předpovědět, jaké to bude v roce 2025. V podstatě není daleko od pravdy - svět se dusí smogem, reality show jsou stále praštěnější a je jich čím dál víc. Člověk má při čtení husí kůži, když si uvědomí, že to není jen příběh přitažený za vlasy, nýbrž přehnanější vykreslení nynější reality.

Norea
22.03.2015 5 z 5

Prvá kniha, ktorú som od neho čítala a hneď som si ju zamilovala. Páči sa mi myšlienka, problemaika, výstižné opisy prostredí a chakteristiky každej jednej osoby. Pobavila ma Kingova predstava budúcnosti a koncom ma priam paralyzoval rýchlou zmenou, nikdy by som nečakal taký koniec.

Mariona
23.02.2015 5 z 5

Vážně netuším, kde King bere tolik fantazie, ale příběh hrozně moc čtivý a konec nečekaný, líbilo se mi.

Nunee
20.02.2015 4 z 5

Dobrý, čtivý příběh a fakt dobrý konec. Super. Akorát nechápu, jak může být film tak moc jiný, ale to se děje skoro u všech filmů podle Kinga.... Kniha je prostě kniha :-)

ivana5609
16.02.2015 4 z 5

Velmi napínavý příběh se zajímavým koncem. :)

lucimark
16.02.2015 5 z 5

Můj první King a jsem naprosto spokojená. Nadšená. Už pár týdnů jsem se nemohla pořádně do ničeho začíst, a najednou přišel Běh o život a dokonale mě strhnul. Je to krátké, rychlé, akční, jednotlivé kapitoly nemají víc, než jednu dvě stránky, takže děj svižně ubíhá a to od prvního momentu. Hlavního hrdinu jsem si hned od počátku zamilovala. Zejména jeho sarkastický, drsný smysl pro humor a absurditu. A sociálně laděné téma o nerovnosti ve společnosti a manipulaci s masami skrze media mi také káplo do noty. Takže za mně plný počet.

Baiba
04.02.2015 4 z 5

Temné, depresivní, na Kinga nezvykle akční a dynamické. Je s podivem, kolik do tak útlé knihy dokázal nacpat témat - manipulace médií s fakty, ekologie, reality show, stádnost, diktátorský režim... Jeho vize nedaleké budoucnosti je děsivá, ale ne tak nepravděpodobná... A co se týče těch příšerných reality show, podařilo se Kingovi hodně předběhnout dobu. Až na nějaké technické detaily hodně nadčasová záležitost...

dobroslav9182
10.01.2015 4 z 5

Depresivní a temný příběh, který zvládá budovat atmosféru i bez "sci-fi neonů" použitých ve filmu s Arniem. Jak film, tak kniha jsou zábavné, ale obojí jinak. A kniha stoprocentně vede :-)

BukaJ
09.01.2015 5 z 5

Velice napínavá kniha. Viděl jsem také film již před lety a po přečtení knihy jsem si jej osvěžil. Film dobrý, ale kniha neskutečná. Zkrátka něco zcela jiného. Ve filmu a knize se protíná snad jen stejně rozměrná lidská hloupost a totální naivita většiny. S Benem jsem bojoval, až do samého konce, který byl mimochodem perfektní.

heavy66
19.12.2014 5 z 5

Dne 11.září 2001, hned když jsem pochopil, že se nedívám na film, otevřel jsem Běžce na poslední straně a nahlas, s hrůzou, četl apokalyptickou vizi, která se právě naplnila....

KLHannah
18.12.2014 3 z 5

Knížka se mi od začátku moc líbila, Ben byl prostě ten hlavní hrdina, kterého si ženská prostě zamiluje, drsně hezký, sebevědomý, s darem vtipně odpovídat téměř na cokoliv. Musím přiznat, že mi děj trošku připomínal jinou knihu, a to Hunger games, ale v reálnějších kulisách. Ale ten "americký" konec, ten se autorovi opravdu moc nepovedl. Zdálo se mi, jako by autor nevěděl, jak to vlastně celé ukončit a nerozhněvat si přitom čtenáře, který jistě Benovi od začátku fandí... A nebo to tak třeba vůbec není :)

Rawen616
18.12.2014 4 z 5

Skvělá kniha kombinující Orwellovské 1984 s krutou reality show. Na Kinga je to nezvykle akční a značně neKingovské :-) Zajímavě vygradovaný závěr, kdy jsem si opravdu říkal, jak to sakra hodlá hrdina všechno vyřešit. V knize se hezky poukazuje na to, jak jsou lidé naprosto manipulovatelní, vypatlaní a hlavně krvežíznivý. I v dnešních reality show a vlastně i sportech se všichni těší na konflikt, na krev. Chléb a hry, hlavně nemyslet. Třeba se jednoho dne Běžícího muže také dočkáme.

Valentine
05.11.2014 4 z 5

Napínavé čtení které vás nenechá chvíli si oddechnout, zakončené neskutečně velkolepým závěrem. Opět smekám před příběhem a pointou, ale bohužel některé drobnosti mi místy až kazily chuť. Například "nezničitelnost" hlavního hrdiny na konci příběhu se mi bohužel jevila až jako příliš přehnaná.

alice0054
02.11.2014 5 z 5

Velmi strhující děj ihned od prvních stran! Nemohla jsem se odtrhnout! Po několika předešlých, nepříliš povedených knih od Kinga jsem se toho trochu bála, ale směle tento román zařadím mezi oblíbence, jako jsou Osvícení, Řbitov zviřátek nebo Pod kopulí :)