Běh o život

Běh o život https://www.databazeknih.cz/img/books/77_/77494/bmid_beh-o-zivot-xQH-77494.jpg 4 2059 329

Běh o život napsaný Stephenem Kingem pod pseudonymem Richard Bachman zná český čtenář pod názvem The Running Man a takto byl uveden do distribuce i film s Arnoldem Schwarzeneggerem (sám King filmu na chuť příliš nepřišel). Sci-fi z nedaleké budoucnosti líčí temnými barvami industriální svět, nikoli nepodobný totalitě. Zábavu apatickým masám obstarává jediný televizní kanál, který vysílá obskurní zvrácené soutěže, z nichž nejdrsnější a nejpopulárnější je Běh o život. Vybraný jedinec, v tomto případě Ben Richards, je vypuštěn do ulic Ameriky jako lovná zvěř. Po dvanácti hodinách ho začnou pronásledovat profesionální Lovci, podporovaní mnoha udavači z řad televizních diváků. Prchající zoufalec sahá pod vidinou odměny ve výši milionu dolarů k těm nejkrutějším prostředkům, aby pronásledovatele setřásl.... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Beta-Dobrovský

The Running Man , 1982

Fastard
03.03.2016 5 z 5

Skvělá Kingova/Bachmanova dystopie, skoro tak dobré jako Dlouhý pochod.

borknagar
22.01.2016 3 z 5

Číst od Kinga tento román jako první, nejsem si jistý, jestli bych se stal jeho fanouškem číslo jedna! Z příběhu se dalo vytěžit rozhodně mnohem více. Sci-fi Kingovi ne tak úplně sedí (ale od toho tu máme jiné, výborné autory). Ač je kniha plná zajímavých nápadů, ne vždy se je povedlo využít na 100%. Možná kdyby v příběhu King tak moc nechvátal, trošku se rozepsal a přidal na jiné atmosféře než je akční uhánění, mohla by to být výborná kniha. Také mě dost překvapila řada naprostých nelogičností. Ale abych jen nehanil, některé pasáže knihy byly velmi dobré a celkově jsem neměl problém těch dvě stě stran přečíst. Za mě průměr (velmi dobrý námět, o dost horší provedení).

Iceman080
18.01.2016 5 z 5

Přečteno jedním dechem. Velice čtivé, těžko se odkládá. Doporučuji!
A konec? Výborný!

BeeSixx
10.01.2016 5 z 5

Tak Běh o život mě doslova dostal.
Do poslední chvíle jsem napjatě vyčkávala, co bude dál. Konec knihy mi přišel takový už celkem dost rychlý a předvídatelný, ale přesto jsem se cítila jako uprostřed děje samotného a hltala každé slovo. I po přečtení je ve mně pořád řada neobjasněných otázek na které zná zřejmě odpověď jen sám mistr S. King.
Za mě 5 z 5. Poutavé, čtivé, emocionální..

Hendrychova.K
26.12.2015 4 z 5

Hrozně rychle se četla, vtáhla do děje, jsem spokojená :)

Shay-chan
25.12.2015 5 z 5

První kniha co jsem od Kinga četla a zažrala se do něho. Po celou dobu jsem doufala, že to skončí happyendem.... Tak bohužel :D

LejcaS
17.12.2015 5 z 5

Ze začátku mi trvalo se začíst, asi proto, že jsem neustále srovnávala děj knihy s filmovým zpracováním, které jsem viděla jako první před mnoha lety, stále jsem si říkala,že si skoro nic z toho co jsem četla nevybavuji. Jak už tu bylo psáno příliš společného film a kniha nemají, snad jen pár záchytných bodů. Společnou myšlenku o blízké budoucnosti jsem spíš shledávala s knihami vydanými o pár desítek let dříve a to s 1984 od Orwella a 451°C Fahrenhaita od Bradburyho. Procitnutí a vzepření se jedince proti absolutní řídící moci. Jak lehké je manipulovat s lidmi a jejich myslí, zhypnotizovat a zfanatizovat davy, jojo, média jsou mocné zbraně.

Carry
31.10.2015 4 z 5

První věc od Kinga, kterou jsem četla. Něco jako Hunger Games pro dospělé (neinspirovala se tím jejich autorka, huh?). Moje nejoblíbenější knížka to určitě není, nějak jsem se do toho nedokázala pořádně zažrat, ale konec byl skvělej.

Hjuud
27.10.2015 3 z 5

Ja davam slabší 3*. Bohužel příběh me prilis nezaujal, naše budoucnost mi prisla nerealna a trochu i smesna. Hlavnímu hrdinovi jsem ani moc nefandil, coz by byt samozrejme nemelo. King svým rukopisem a koncem vse zachraňuje, ale i tak se mi to osobne jevi jako zatim nejslabší dilo, co jsem od nej četl. Ze by prave proto ji vydal pod pseudonymem? Postradal jsem emoce a takovou tu kingovskou temnotu lidství.

hnusák
22.10.2015 5 z 5

Moc pěkná oddychovka a když máte ještě srovnání s filmovou předlohou, je ještě lepší.

Sněžková
13.10.2015 5 z 5

Další kniha pana Štěpána Krále (pod pseudonymem Ríša Potůček) uložena do kartotéky mých mozkových závitů.
Ben Richards, průměrně podprůměrný týpek, který v pre-apokalyptickém, orwellovsky a equilibriálně laděném světě nemá práci, zato má ženu a nemocnou dceru. Jediný způsob, jak přijít k penězům na její léky, je projít kolečkem psychologů, lékařů a všelijakých hujerů a nechat se naverbovat do sebevražedné hry o život. Nemůžu říct, že bych od začátku fandila Richardsovi z plných plic, ale závěr na mě udělal dojem. Vzpomněla jsem si totiž na hlášku z filmu Choking Hazard: „Usmažte se, svině!“

simlenka
27.09.2015 5 z 5

Muj první King a jsem nadšená. Na horory me neuzije, ale jeho nehororové knížky si urcite přečtu. Nemohla jsem se odtrhnout, někteří tu kritizují konec, ale mně se líbil, sedel mi tam

Stirek45
13.09.2015 5 z 5

Jo tak tohle je moje kniha. Můj první román od autora a já jsem mu naprosto podlehla. Ke knize jsem přišla úplnou náhodou a to, že jsem na ní narazila v časopise a rozhodla jsem si jí půjčit. Nebyla jediná chvíle, kdy bych se nudila a konec mě naprosto dostal.

svatas007
11.09.2015 5 z 5

Ke knize jsem se poprvé dostal hned po jejím 1.českém vydání. A vzpomněl si pak později, když nás komerční televize začaly zásobovat různými soutěžemi a reality show.

V knize je krásně popsán svět rozdělený dle jednoduché logiky. Máš peníze - žiješ, nemáš peníze - zemři. Chceš-li si peníze vydělat, zkus to v naší show. Kniha má spád a úvodní ličení životních útrap hlavního hrdiny se silným sociálním podtextem, který dokáže ospravedlnit jeho (zoufalý) čin - účast v mašinerii zábavy. A na jednom lidském životě vlastně vůbec nezáleží, hlavně ať pobaví masy.

Až později jsem se dostal k filmu s Arnoldem. Ten film má s knihou společné jen některé věci - soustředí se na akční stránku příběhu a kompletně odsunuje sociální složku do pozadí.

Faustka
02.09.2015 5 z 5

Running Mana jsem dala na jeden zátah (no, skoro). Jinak to ani nejde.
… Zbývá 100
a čas běží ...

Zuziiik
28.08.2015 4 z 5

Nedávno jsem dočetla tuto knihu a je to jedna z těch, které chci mít ve své knihovně.......Velmi ráda se k ní vrátím. Naprosto souhlasím s panem Kingem - ten film nestál za nic...........Takže se usaďte, vezměte si raději knihu a ....vítejte ve světe reality show :)

romankrasa
28.08.2015

Thriller o společnosti, která je tak zvrhlá a znuděná sama sebou, že se neštítí jakéhokoli bezpráví. A snad bych v hlavní roli uvítal i Liama Neesona z 96 hodin, coby hrdinu a antihrdinu, který proti své vůli čelí vlastní smrti.

Protože dnešní doba se té Kingovské v mnoha ohledech podobá…

Dominka720
25.08.2015 4 z 5

Už dlouho jsem nenarazila na dvě knihy, které by si byly tak podobné. Myslím tím Běh o život a Hunger Games. Obě mají úplně stejné téma: Antiutopie a Reality show. Přesto se kniha četla velice dobře, akorát uprostřed jsem měla menší potíže se knihou prokousat.

Peleus
19.08.2015 4 z 5

Netradiční King. Skvělé a nadčasové ztvárnění principů reality show, tj. seďte, koukejte, konzumujte scénáristy připravené emoce, žvýkejte, pracujte, koukejte, konzumujte emoce...

Souhlasím s předešlým příspěvkem - konec je nedůvěryhodný.

dacek
22.07.2015 3 z 5

Kniha není špatná, ze začátku se čte dobře, v půlce trochu ztratí tempo, potom se děj potom zase rozběhne. Akorát události ke konci mi přišly příliš nedůvěryhodné až chvílemi nesmyslné. Jinak dobré oddychové čtení.