Běh o život

Běh o život https://www.databazeknih.cz/img/books/77_/77494/bmid_beh-o-zivot-xQH-77494.jpg 4 2059 329

Běh o život napsaný Stephenem Kingem pod pseudonymem Richard Bachman zná český čtenář pod názvem The Running Man a takto byl uveden do distribuce i film s Arnoldem Schwarzeneggerem (sám King filmu na chuť příliš nepřišel). Sci-fi z nedaleké budoucnosti líčí temnými barvami industriální svět, nikoli nepodobný totalitě. Zábavu apatickým masám obstarává jediný televizní kanál, který vysílá obskurní zvrácené soutěže, z nichž nejdrsnější a nejpopulárnější je Běh o život. Vybraný jedinec, v tomto případě Ben Richards, je vypuštěn do ulic Ameriky jako lovná zvěř. Po dvanácti hodinách ho začnou pronásledovat profesionální Lovci, podporovaní mnoha udavači z řad televizních diváků. Prchající zoufalec sahá pod vidinou odměny ve výši milionu dolarů k těm nejkrutějším prostředkům, aby pronásledovatele setřásl.... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Beta-Dobrovský

The Running Man , 1982

werewolf88
03.02.2018 5 z 5

Super Bachmanovina! Četl jsem to už hrooozně dávno a skoro vůbec nic si z toho nepamatuju...až na tohle: Jak dělá Ben ty různý testy, ze začátku, něž jde do hry...tak s tou prsatou blondýnou...jak ona mu říká: "Mohu vám říkat Bene?" a Ben odpoví: "Jasně," "Parádní kozy" ... :-)))))))

TomK
26.01.2018 4 z 5

Celkem dobrý béčkový příběh :) musím říci, že je to trochu změna (chápu, proč je to psáno pod pseudonymem), ale, že by mne to oslnilo, se říci nedá. Jenže chtěl jsem vědět, jak dopadne Richards, díky kterému mne kniha opravdu bavila. Za něj i ostatní postavy hvězda navíc!

Schary
14.01.2018 5 z 5

Opet King nezklamal.Napinava kniha, hlavni hrdina sympatak, ktery zije v budoucnosti s velmi brutalnimi reality schow..ve kterych si zahravaji se zivotem ucinkujicich. Kniha je neco mezi Hunger games, 1983 a Zpevem drozda...konec byl na me,ale dost brutalni...

kapitan9556
22.12.2017 5 z 5

Tuhle knížku jsem četl poprvé zhruba před 6-7 lety a jsem strašně rád, že jsem se k ní uchýlil podruhé! To je přesně to co mě baví! Post apo a tempo bez jakéhokoli času na odpočinek s neKingovským koncem. Všem co nečetli, doporučuji! Kdybych mohl dát víc hvězd, dávám víc!!!

kyssling
09.12.2017 4 z 5

Kniha se skvěle čte, King, (tedy pardon Bachman) opět zaperlil. S filmem nemá kniha nic společného (což je jen dobře). Jinak je to možná až příliš podobné Dlouhému pochodu ...

Boboking
04.12.2017 5 z 5

Jedním slovem děsivě boží. A když se koukám, co vše se vysílá dnes za reality show, myslím, že v tom 2025 si tuto show možná sami budeme moci vyzkoušet na vlastní tělo. Kniha se vůbec nedá srovnávat s akčním filme s Arnym. Příběh ve stylu "serete na mne, já seru na vás". Doporučuji

denydejna
20.11.2017 4 z 5

Někdy před lety jsem viděla film a moc se mi ten příběh líbil, když jsem zjistila, že je to podle knihy a ještě od S. Kinga musela jsem si jí přečíst. Příběh mě pohltil ještě více než u filmy a přečetla jsem to na první dobrou :)

DorotaS
16.11.2017 4 z 5

Při čtení knihy jsem místy měla pocit, že King vyrval představu brutální budoucnosti přímo z mého srdce a ještě tlukoucí jí zformoval do celistvé literární podoby.
Ne všechny Kingovy knihy mi přilnuly k srdci, avšak zde si nemohu pomoci a musím uznat, že obraz zkažené, medii ovládané a až nelidské společnosti je něčím sympatický.

Ben Richards je příkladem hlavního hrdiny postaveného do tak bezvýchodné situace, že dobrá a špatná rozhodnutí splývají v jedno. Existují jen činy bez přívlastku a jejich následky. Lidský život samotný je znázorněn jako běžná valuta, kterou korporace používají pro zvýšení vlivu a životního komfortu. Přesto příběh svým zvláštním způsobem nepůsobí příliš nadsazeně a možná právě díky tomu jej mám tolik ráda.

Zarážející je, že ač je kniha z dvacátého století, s postupem času se díky podobnosti s moderními trendy stává naopak více současnou.

Ninjer
08.10.2017 5 z 5

Lidstvo v blízké budoucnosti na tom není nejlíp. Znečištěná Amerika je rozdělená na části, kde přežívá chudoba, a na malé části, kde se majetným daří žít slušné životy. Stát však musí své obyvatele oblbovat drogami a televizí. A v jejich moderní televizi, tzv. "vévé", teď frčí vysoce oblíbená reality show Běžec, v níž démonizovaná chudina utíká před zbytkem USA - slušní občané ho musí nahlásit, aby ho státní policie zabila dřív, než vás všechny znásilní.

Námět je poměrně béčkový, ale zpracování Stephena Kinga je prostě perfektní. Dystopický svět je výborně vymyšlený, působí realisticky a v lecčem byl nadčasový - ignorování globálního oteplování, strašení z "nepřizpůsobivých", ale taky tu King tepe i do levice, když se ukáže, že vznikl protirasistický zákon zakazující vulgární označení pro černochy, který byl přehnaný a snadno se zneužíval. Věčně zapnutá televize připomene 1984, ale zde není těžké si představit, jak jejich reality show (napsáno v době, kdy ani tento výraz neexistoval) opravdu udrží pozornost lidí a zmanipuluje bohatší část společnosti. Chudina je tu představována jako odporní zločinci, takže kdo by se nechtěl té "rakoviny společnosti" zbavit, a to ve stylu akčních filmů.

Průšvih pro bohaté (a zároveň paráda pro čtenáře) je, že se hlavním aktérem Běžce stává chudý chlápek, který kromě nezištné motivace (umírá mu malá dcerka) je taky sympaťák, jemuž to fakt pálí. Je zvyklý přežívat v těžkých situacích, má i nějaké to vzdělání, ale především má hromadu tzv. "selského rozumu". Zároveň to není žádné neviňátko, takže umí být i pěkným drsňákem. Prostě Ben Richards je fakt výborný protagonista.

Running Man je vysoce napínavý thriller, který neustále překvapuje, zvrat střídá zvrat, a temný svět budoucnosti je tak úžasně vymyšlený, že bych si hned přečetl další knihu ze stejného prostředí.

Devět zabijáckých reality show z deseti.

mira1176
02.10.2017 4 z 5

Kniha Running man skvěle funguje jako Distopický Thriller se spoustou akce, hlavním hrdinou u kterého chápu jeho motivaci a fandím mu do konce.
Dobře vykreslený svět rozdělený na bohaté a chudé tomu jen pomáhá.
85 %

Yumeko
21.09.2017 5 z 5

Dnes jsem začala číst a za několik hodinek dočetla.
Další do sbírky od S.K.
Miluju jeho styl psaní a tato kniha od něj nezklamala.
Dnes je mu už 70 let a doufám,že tu bude ještě mnoho let.

coquus
21.09.2017 5 z 5

Tohle byla jedním slovem jízda od začátku až do konce. Přímočarý příběh, dramatická akce a nevšední zakončení jsou silné stránky této knížky. Jako akční oddechovku můžu doporučit.

Premek81
20.09.2017 3 z 5

Kniha má zajímavý motiv a hlavně zpočátku buduje napínavý příběh... ke konci mi to přišlo až takové trochu "přitažené za vlasy".

Kirrie
17.08.2017 4 z 5

Napínavá kniha s občasnými sklony k nudě. King má vždy pomalé rozjezdy, ale už jsem si zvykla. Čtyři hvězdičky za brilantní scénu v letadle - sbírání střev a fakáč na Killiana.

moore.allonsy
13.08.2017 5 z 5

Mně se tahle kniha fakt líbila. Skvělá kingovka, trochu napínavá, trochu strašidelná, pamatující na hlubší psychologii postav, trochu smutná, ukazující mnohdou realitu... Dokonalost sama. Zasáhla mě natolik, že několik dní po přečtení jsem měla sny s představou, že já jsem ta, která běží ve hře a utíká před lovci. Klobouk dolů před takovým spisovatelským uměním.

buldozer5
06.08.2017 4 z 5

Běh o život řadím mezi Kingovy povedenější díla. V knize nechyběla akčnost, napětí ani autorovy postřehy ze života.
SPOILER!!!! Jen mi vadí, že postava, se kterou jsem celý děj prožíval, na konci zemřela.

topipig
05.08.2017 4 z 5

Tahle kniha se čte skoro sama. Perfektní spád a napětí. Adrenalinová jízda může začít! Richards versus Killian. Zbývá 100... a Čas běží....

Jolina
28.07.2017 2 z 5

Já nedokážu číst knihy, když mi tam chybí kus psychologického rozboru - prostě se chlap sebere a jde na smrt...co žena? Ano, psychologicky si spolu postavy z Paláce her a hlavního hrdiny pohrávají, ale chybí mi hloubka, rozhodnutí s nějakým hlubším záměrem...morální dilemata v knize byly, pod povrchem schovaná, aby si každý čtenář promyslel, co je manipulace, kam až lze na světě dojít. Celkově však za mě nic moc...

Jacck
28.07.2017 5 z 5

Některé z nejlepších knih od Kinga nejsou hororovky, ale napínavé thrillery. Mám na mysli tuto knihu nebo třeba Nadaný žák, Dallas 63. Jinak s filmem z 80. let s A. Schwarzeneggerem nemá kniha moc společného. Kniha je mnohem lepší.

Ivan Kučera
03.07.2017 2 z 5

Dostal som sa k slovenskej mutácii, ktorá vyšla v roku 1992 vo vydavateľstve Práca s neskutočnou obálkou s "pankáčom", z ktorej som ako malý nevedel odtrhnúť zrak. Zaujalo ma meno autora, v tom čase som už samozrejme vedel, že King a Bachman sú jedna a tá istá osoba a King bol môj najobľúbenejší autor na svete, tak som sa na Muža na úteku vrhol s gigantickým nadšením. V tom čase som už ale poznal (príšerný) film s Arnoldom Schwarzeneggerom, takže na mieste bola opatrnosť. Filmové spracovanie sa od literárnej predlohy radikálne odlišuje. To by ale nevadilo, keďže film je naozaj jedným z najbizarnejších Arnieho úletov a osobne by som sa bez jeho existencie v pohode zaobišiel. Druhou stranou mince je, že kniha je rovnako nevydarená, ako film, len skrátka z iných dôvodov. Nápad na reality show, v ktorej súťažiaci behá po meste a ktokoľvek ho môže za odmenu nahlásiť (čo povedie k jeho zabitiu), je pozoruhodná, ale pravdupovediac rýchlo začne stagnovať a tým pádom nudiť. Pracuje síce s myšlienkou, čo všetko je človek schopný urobiť pre peniaze, ale nie je to spracované tak, aby som z toho spadol z gauča. Na knihe ma každopádne potešilo, že je (oproti filmovému spracovaniu) realistická a to vrátane hlavného hrdinu, ktorý to robí kvôli liekom pre svoje dieťa a ktorý má k Rakúskemu Dubu skutočne neskutočne ďaleko. Kým film sa odohráva v relatívne uzavretom prostredí štúdia, kniha hrdinu vyháňa do ulíc mesta, čo je predsa len zaujímavejšie.