Běh o život

Běh o život https://www.databazeknih.cz/img/books/77_/77494/bmid_beh-o-zivot-xQH-77494.jpg 4 2055 329

Běh o život napsaný Stephenem Kingem pod pseudonymem Richard Bachman zná český čtenář pod názvem The Running Man a takto byl uveden do distribuce i film s Arnoldem Schwarzeneggerem (sám King filmu na chuť příliš nepřišel). Sci-fi z nedaleké budoucnosti líčí temnými barvami industriální svět, nikoli nepodobný totalitě. Zábavu apatickým masám obstarává jediný televizní kanál, který vysílá obskurní zvrácené soutěže, z nichž nejdrsnější a nejpopulárnější je Běh o život. Vybraný jedinec, v tomto případě Ben Richards, je vypuštěn do ulic Ameriky jako lovná zvěř. Po dvanácti hodinách ho začnou pronásledovat profesionální Lovci, podporovaní mnoha udavači z řad televizních diváků. Prchající zoufalec sahá pod vidinou odměny ve výši milionu dolarů k těm nejkrutějším prostředkům, aby pronásledovatele setřásl.... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Beta-Dobrovský

The Running Man , 1982

jaroiva
12.11.2018 4 z 5

WTF, co to jako bylo? Celkem o ničem a přitom docela na bednu... No, prostě King, co bych chtěla?

LaCucaracha
08.11.2018 1 z 5

Tak tohle bylo hodně slabé. Takové primitivní, prvoplánové, ale asi záměrně. Nutně to vzbuzuje emoce, samozřejmě negativní. Osamocený chudý hrdina, který stojí proti tupému davu bohaté vrstvy, všichni na něj plivou a loví ho jak zvěř pro zábavu. On chce přitom jen peníze pro těžce nemocnou dcerušku. Kdyby vám tohle dostatečně nezvýšilo hladinu adrenalinu, tak autor pro jistotu ještě přitvrdil a nechal rodinu vyvraždit. Čtenář čte, zrychluje se mu dech, je plný nenávisti, křivdy a pomsty. A tak mu autor tu pomstu nabídne a čtenář celý zpocený s uspokojením sleduje, jak to hrdina těm sráčům po právu nandá. ... Jenže já nechci číst knížku, která ve mně bude probouzet takovéhle emoce, i když mnohé to zdá se uspokojuje. A nic jiného knížka vlastně nenabízí. Od začátku víte, jak to asi bude, a ono to tak opravdu je. Takže nuda bez hloubky.

tereza5060
14.10.2018 5 z 5

Kniha má pomalejší rozjezd, ale když nabere spád, tak se ji nedá odložit. Ta poslední třetina mě vtáhla tak, že jsem u čtení pomalu ani nedýchala.Naše hlavní postava-Ben Richards se sice občas tváří, jako vidlák, o to uspokojivější jsou ty chvíle, kdy ukáže, že má opravdu pod čepicí.A konec je přesně takový, jako bych si u všech knih přála-věrný charakterům a bez cukrové polevy.

Jeegles
14.10.2018 5 z 5

Jedna z nejlepších knih, které jsem četla. Osobně ji vidím jako mnohem lépe a čtivěji napsané 1984.

Allena24
25.09.2018 5 z 5

Akční oddechovka.

ktulu
16.08.2018 5 z 5

Parádní. King ve vrcholné formě...tuto knihu bych přiřadil k souboru jako je 1984, Překrásný nový svět (Konec civilizace), Pán much, Mechanický pomeranč a Farma zvířat.

jiri1154
09.08.2018 5 z 5

Miluji ten film už jako malý kluk, takže tohle byla povinnost. Ztvárnění Bena Richardse jak v knize tak ve filmu bylo dokonalé..

MortRainey
26.07.2018 3 z 5

Jen 3*, ale pořád lepší než film s Arnoldem!;-)

Igor1311
22.07.2018 4 z 5

moj prvý King, takže som ani až tak veľmi nevedel čo čakať, ale dobrý, napínavý príbeh z nedalekej buducnosti

Kerberos
04.07.2018 4 z 5

Kdysi jsem viděla film a moc se mi nelíbil,teď jsem si přečetla knihu a je podstatně lepší i když King napsal spoustu lepších.

Andynka
30.06.2018 4 z 5

Ze začátky jsem z té knihy měla rozporuplné pocity. Ale nakonec jsem se nechala od mistra vtáhnout do příběhu a sledovala, kam až je nešťastný člověk schopen zajít pro druhé a co s ním dělá bolest...

poz3n
27.06.2018 4 z 5

Z mého pohledu standardně kvalitní a zábavný King, v mnoha ohledech podobný Dlouhému pochodu (obě knížky navíc napsal pod svým pseudonymem). Hlavní hrdina je přesně takový, jakého byste mohli od Kinga očekávat, tempo příběhu je svižné a děj tak rychle pádí kupředu. Neočekávajte žádné hlubší myšlenky, Běh o život je čirý popcorn, který ale dělá svému žánru čest. Obecně mívám problém s tím, jak King své příběhy zakončuje, proto mě závěr Běhu o život spíše mile překvapil. Bez jakýchkoliv okázalejších twistů souzní s dosavadním průběhem příběhu, což u Kinga není úplně běžné.

Gabi.K
14.05.2018 4 z 5

Tak opět další skvělá kniha. Úžasný příběh o muži co žil ve špatné době na špatné straně města.

Když se jemu a jeho manželce podařilo pořídit si dítě, byl to takový " zázrak" bohužel dcerka byla nemocná a tak se muž, rozhodl přihlásit do šílené soutěže na život a na smrt, která jako velmi úspěšná reality show bavila ty z druhé strany města - smetánku.
Díky chytrosti a lstivosti muže to byla velkolepá podívaná.
Šokující, dokonalý konec, takže výborná kniha.

zpevSusannah
04.05.2018 4 z 5

Tak tohle byl skutečný běh, běh knihou, kdy jsem jen dychtivě přetáčela ze stránky na stránku.
Drsná reality show, drsný svět a ještě drsnější chlápek. Jemu musel fandit snad každý.
Konec byl skvělý, přesně tak jak to má být a jak King umí.

POZOR SPOILER - Hvězdičku strhávám tak nějak za absurdní finální "běh" s vlastními střevy v náručí... To jako vážně? :-D

lyriq
18.04.2018 5 z 5

Velmi působivé. Hlášky hlavního hrdiny skvěle pobaví, děj je napínavý, že byste mezi půlkama rozlouskli ořech a spousta témat má přesah i do současnosti. Rozhodně stojí za přečtení.

1amu
26.03.2018 5 z 5

Knihu jsem si půjčil již s větší znalostí díla Mistra. Samozřejmě nelitoval jsem, již před mnoha lety ještě pod pseudonymem - zasvěcený pohled do blízké budoucnosti. Dovedu si představit několik našich (spíše bulvárních TV stanic), že jsou schopny brzy něco podobného aplikovat-bohužel. Jako mnoho hodnotitelů zde jsem to "zmáknul" za jeden večer. Ono ani nešlo přestat. Konec byl jasný - Ben Richards to nemohl "zařídit" lépe. Skvostné !!!

Nomia
02.03.2018 4 z 5

Skvělá kniha o děsivé budoucnosti lidské společnosti a její poněkud brutální zábavě. Jedná se o neuvěřitelnou jízdu, kniha má výborný rytmus a spád, hned od začátku nabere strhující tempo a nesleví z něj, děj ani chvilku nenudí.

Je to u Kinga v podstatě už celkem klasika, ale i zde se mu podařilo skvěle vystihnout psychologii postav, respektive celé společnosti. Benovi budete celou dobu fandit a doufat, že to nakonec zvládne a nakopeme celému tomu zvrácenému systému zadek.

Možná je to tím, že se tentokrát King tolik nemazlil s příběhem a má poměrně malý rozsah, ale přestože se mi kniha opravdu líbila a rozhodně ji mohu vřele doporučit, ani tak ji nepovažuji za jeho nejlepší dílo. King to umí ještě o chlup lépe. Nicméně jedná se o výbornou knihu, která je do posledního dechu natřískána akcí.

Breburda
10.02.2018 5 z 5

Perfektní kniha

Dáma s hrnstjm
04.02.2018 5 z 5

Kniha, která předčila mé očekávání... film jsem viděla snad stokrát, byla to jedna z mála VHS kazet, které jsme měli kdysi doma, takže jsme ji s bráchou pouštěli pořád dokola a znali snad zpaměti :) Příběh v knize je skvělý, děj nestkutečně rychle utíká, kupředu ho ženou i kraťoučké kapitoly. Prostředí děsivé, společnost otřesná, hlavní hrdina má všechno těžce na háku a jde si tvrdě za svým. Fandila jsem mu, jeho rodině ještě víc...

boxas
04.02.2018 5 z 5

Černočerné, depresivní, ale při tom tak čtivé a napínavé! Zvlášť v samotném konci jsem jen nevěřícně kroutila hlavou, že to S. King (R. Bachman) vydal v roce 1982 a ne třebas 2001.