Rohy

Před rokem přišel Iggy Perrish o jediného člověka, kterého skutečně miloval. Ráno po prvním výročí té strašné události se probouzí s kocovinou – a s rohy na čele. Stal se z něj konečně děsivý ďábel, za kterého už ho stejně mnozí mají? Iggy záhy zjišťuje, že k rohům dostal nádavkem i schopnosti, s jejichž pomocí dokáže odhalit zlo, jež ho připravilo o jeho lásku. Hranice mezi andělem a ďáblem je však nebezpečně tenká a nejkrutější pravda se skrývá tam, kde by ji nikdo nehledal. Joe Hill po úspěšném debutu Černá krabice opět napsal knihu, která se čte jedním dechem. Příběh o lásce, pomstě a temných stránkách lidské duše se vine jako cesta krajinou plnou překvapení a nečekaných zvratů, z nichž největší čeká na konci. Abychom pochopili přítomnost, musíme se někdy vrátit hluboko do minulosti…...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/38_/38369/rohy-ZNI-38369.jpg 4372

Horns (2010)

Literatura světová, Horory, Thrillery
Vydáno:, Beta-Dobrovský

Veronika33

Tak ako dlho som odkladala túto knihu, tak som si ju neskutočne užila. Dej plynul jedna radosť, už dlhšie som nečítala tak pútavú knihu. Zo začiatku som mala ku knihe odstup, nakoľko prvotina spisovateľa ma až tak nenadchla (Oblek mrtvého), ale toto bola pecka. Jediná vec mi trochu vadila a to kresťanská linka príbehu, tá ma nudila. Odporúčam!!!

claricees

Kniha, která mi na konci rozjela představivost jako žádná jiná. V hlavě jsem měla neuvěřitelnou vizuální podívanou. Skvělý zážitek!

VesmirnaOndatra

Neviem sa rozhodnúť medzi 4* (pretože ja prosto žeriem Hillov štýl a čierny humor) a 3* (pretože ja by som to skrátila) takže dávam symbolických 66,6 percenta.

Jedna z viet, pre ktoré mám Hilla rada: "Nepochyboval, že Merrin volala Boha, když byla znásilňována a zabíjena. Bůh odpověděl, že vzhledem k velkému počtu volání na ni přijde řada, až když bude mrtvá." ...holt ako povedal Tomáš Akvinský, dnes sa aj tak nikam nedovoláš, boh si ráno zapol odkazovač, nebo býva občas preplnené....

Stenar

Ig Parrish má za sebou nejhorší rok svého života. Jeho láska Merrin Williamsová byla brutálně zavražděna a on se stal hlavním podezřelým. Přestože je nevinný a byl propuštěn, celé město a dokonce i jeho rodiče potají věří, že je vrah. Ig přežívá ze dne na den stíhaný vzpomínkami, výčitkami, smutkem i bezmocným hněvem. V den prvního výročí Merrininy smrti pořádně opilý provede na místě její vraždy pár nepřístojností zahrnujících proklínaní Boha a močení na sošku Panny Marie. Kocovina další ráno je strašná - a korunovaná zjištěním, že se mu na hlavě objevil pár malých růžků, které s lidmi kolem dělají hotové divy.

Stejně jako ve svých povídkách se Joe Hill pustí do ubohého Iga i čtenáře bez cavyků. První třetina "Rohů" je doslova ohňostroj černého humoru, ze kterého však mrazí, protože se nejde ubránit myšlenkám, co bychom se asi s Igovými rohy o svých blízkých dozvěděli my. Autor nahlíží na lidi, jejich drobné i větší hříchy, kostlivce ve skříních a temné touhy, bez iluzí nebo předsudků. Ani jeho láska, ani sám Ig není papírový klaďas, právě proto však není problém mu držet palce, hlavně od chvíle, kdy konečně zjistí, kdo Merrin zavraždil a udělal z jeho života očistec.

Po divoké první třetině kniha výrazně zvolní. Hill začíná hrát mnohem víc ve stylu svého otce, v dlouhých flashbacích odhaluje minulost i povahu účastníků, ale především předvádí, jak snadno může zdánlivě úplně jasnou událost obrátit v pravý opak jediná maličkost, jediné slovo. Nesuďte druhé, šeptá, a to ani když si myslíte, že víte všechno. Nikdy si nemůžete být jistí. A když začnete soudit, připravte se, že jednou někdo odsoudí vás. Vůbec to nemusí být Bůh či Ďábel - lidé si znamenitě vystačí sami. Konec knihy pak opět nabírá tempo první části a dokonce bych ho neoznačil za úplně předvídatelný - pár věcí proběhne o dost jinak, než možná čekáte.

Ne, kniha není dokonalá. Dalo by se namítat, že vrah je odhalen zbytečně brzy, že střední část se táhne, autorovo vodění čtenáře za nos je už místy překombinované, a konec až moc "fantasy." Rovněž mnohé úvahy asi zejména křesťanské čtenáře dvakrát nenadchnou. Přesto mají "Rohy" švih, nápad i myšlenku, kterou vidím jako hlavní, vyslovenou na jednom místě jen mimochodem: Abychom byli aspoň občas šťastní, nemusíme být svatí. Stačí páchat jen takové hříchy, se kterými dokážeme žít.

P.S.: Filmovou adaptaci s Danielem Radcliffem jsem neviděl, ale obecně je pokládána za zdařilou.

Adhara

Podobné Kingovi, ale sviežejšie... podľa mňa by takto mohol písať King, ak by naozaj chcel. A ak by už nebol vekom príliš zabehnutý vo vžitých koľajach.

C.Skilark

Vždycky jsem si říkala, co budu proboha číst, až nás Stephen King opustí ( kromě jeho knih stále dokola, což vlastně dělám i teď) a hurá už jsem na tuto odpověď našla otázku - jeho syn Joe Hill píše fakt stejně a nemohla bych z toho být víc nadšená ! Špatní spisovatelé většinou při popisu charakteru postav napíšou ten kluk byl takový a makový, kdežto ti dobří spisovatelé vás doslova nechají projít jejich životem, ukážou vám jejich minulost, jejich činy a vy pochopíte jací jsou... To umí Kingové opravdu skvěle hrabat se v lidské duši. Iggy, Merrin, Lee, Glenna, Terry ... všichni mi připadali jako skuteční lidé z masa a kostí, které znám a vyvolali ve mně plno emocí, hlavně teda vzteku na Leea a na Merrin též, než jsem zjistila pravdu. Mimo to ještě pochválím námět ( téma dobro vs. zlo mám obzvlášt oblíbené), hlavně lidé, co začali Iggovi vykládat své nejčernější myšlenky, to bylo vážně zajímavé číst - zajímalo by mě, co bych se já dozvěděla, kdyby mi narostly rohy.

Katrinity_97

Tahle knížka je mazec. Totální pecka. Když jsem ji četla prvně, byla jsem z ní na rozpacích. Byla to moje první hororová knížka, i když bych ji spíš zařadila mezi thrillery, a já nevěděla, co čekat. Příběh mě ale spolkl. Byla jsem nadšená! Mělo to spád, zápletka byla skvělá, promyšlená, Iggy byl postava, kterou bych si nikdy nedokázala vymyslet. A konec byl strhující. Tento rok jsem si ji přečetla znovu a zjistila jsem, že si toho moc nepamatuju - což není vůbec špatná věc - a že mi spousta věcí došla až po druhém přečtení. Nebudu lhát, poplakala jsem si, několikrát vyprskla smíchy, a dočetla ji s klidem v duši. Skvělá kniha.

Tesinka_Laufey

V některých častech jsem měla pocit, že nečtu Joea ale Stephena. Místy byl příběh sice slabší a zbytečně táhlý, ale vcelku je úžasný a originální. Sice se dalo poměrně snadno odhadnout, kdo Merrin zabil, ale jiné věci se mi špatně odhadovali...Dokonce jsem chvílemi Merrin, kterou jsem měla od první zmínky ráda, nesnášela a přála jí, že skončila tak ošklivě. Nakonec to Joe naštěstí pro Merrin zachránil a nestala se z ní další nenáviděná postava na mém seznamu.

Veronicess

A mne sa to páčilo. Príbeh mi prišiel fascinujúci a mal takú správnu mieru divnosti akú mám rada. Pozrela som si aj filmové spracovanie, a síce bol Daniel Radcliff úžasný, trošku mi tam chýbalo všetko to nezvyčajné čo bolo v knihe navyše.

ThomasRuhe
02.12.2017

Začátek příběhu se mi líbil, jenže pak se vše motá kolem smrti jedné z postav, probírá se to ze všech stran, ale je to neustále to samé. Prostě už jsem chtěl aby byl konec, ale vlastně ani ten mě nenadchnul.
Jinak styl Joe Hilla silně připomíná jeho otce Stephena Kinga.

blanickaa1
18.10.2017

Nějak nevím jak knihu ohodnotit. Začátek dobrý, od půlky jsem se nemohla dočkat konce. Takže asi průměr.

jarin58
19.06.2017

Knihu jsem vzal do ruky jen na doporučení snachy,ale nijak se mi nelíbila.Věřím ale že tento styl psaní si najde své fanoušky.

Shimy
01.06.2017

Knihu jsem si přečetla až po tom, co jsem viděla film, a to nedělám příliš často a ráda. Celou dobu jsem si totiž samozřejmě představovala hlavní postavy vzhledově tak, jak jsem je viděla ve filmu. Ale ani tak mi to zážitek z knihy moc neubralo, protože v několika směrech se přeci jen kniha od filmu dost liší. Za mě určitě palec nahoru. Tak jako styl psaní Stephena Kinga, zalíbil se mi i styl jeho syna :)

barlow
16.04.2017

Slušně budované, upřímnost lidí k hlavní postavě opravdu baví, film je jen slabým odvarem velmi dobré knížky.

hellena1523
04.02.2017

Autor se potatil, jen co je pravda. Celý ten nápad s rohy mi přišel super! Vlastně i celý vývoj příběhu byl bezva. Některé flashbeky do dětství mi přišly zbytečné a u některých situací v přítomnosti mi unikal smysl, ale celkově to byl příjemný, průměrný příběh s nádechem hororu/tajemna. Musím říct, že třeba film mě chytil trochu víc.

Hellrampage
16.01.2017

Výborný psychologický thriller so zvláštnym koncom. Celú knihu ma zaujímalo, ako tento príbeh skončí a je veľká škoda, že autor trochu nepritvrdil - dal do príbehu viac z takého Barkera alebo Simmonsa. Kniha mala taký veľký potenciál, prvá kapitola čitateľa rovno hodila do vody a dokázala udržať napätie, v druhej ju stratila, pretože vrátila príbeh do minulosti. Rohy sa čítali jedným dychom, o Iggovi a ako bola zavraždená Merrin ste sa jednoducho chceli za každú cenu dozvedieť viac. Autor veľmi dobre dávkoval informácie - v častiach sa prelína prítomnosť s minulosťou, takže sa dozviete o Iggovom detstve (a tu mi to pripomínalo jeho otca a knihu To), ako spoznal svoju lásku a ďalších ľudí a pozrieme sa aj pod pokličku Leeho a odhalíme temné tajomstvá ostatných charakterov. Už od začiatku vieme, kto zabil Merrin, v knihe ide skôr o to, čo sa v ľuďoch skrýva pod falošnými úsmevmi.

Najväčší problém je v tom, že sa mi viac páčil obal slovenského vydania, no chcel som čítať v češtine a český obal sa mi vôbec nepáčil. Okrem toho som v českom vydaní našiel viacej preklepov, dokonca nadpis celej jednej kapitoly bol zlý - namiesto tretej kapitoly sú v knihe dve štvrté kapitoly. Každopádne, kniha nie je na plný počet, na konci mi niečo k spokojnosti chýbalo. Inak sa čítala veľmi dobre a aj menej napínavé pasáže boli zaujímavé. Ku koncu príbeh skĺzaval skôr k fantasy až cestovaniu časom, z čoho som bol zmätený. Lepších 8.

kannibal28
12.01.2017

čakal som o trošku viac

Stoker
16.10.2016

Originálny príbeh,veľmi dobré čítanie. Gény sa nezaprú - aspoň pri tejto knihe :) Kniha je tradične lepšia ako film. Pri čítani som si Iggyho rozhodne ako Harryho Pottera nepredstavoval :)

Raymi
09.10.2016

Překrásná originální kniha.Smutný a poutavý příběh o tom, kolik se v člověku skrývá zla.Místy to bylo až fantasy,ale to mi vůbec nevadilo. Film sice ušel (díky charismatickému Radcliffovi) ale kniha 100x lepší.Rozhodně doporučuji.

mailo-s
27.08.2016

Ikdyž film se hodně povedl kniha je zase o fous či dva lepší.Joe Hill svého otce prostě nezapře a jsem rád že Stephen King má svého nástupce.Přidávám malou citaci z knihy (trocha filozofie) Joe Hill - Rohy str.182
"Je věcí víry,že duše musí být střežena,jinak je zničena a strávena."
"Sám Kristus varoval své apoštoly,aby se varovaly toho kdo zničí jejich duše v pekle.
říkám vám, že takoví osud je matematicky nepravděpodobný.Duši nelze zničit.
Duše trvá věčně.Je jako číslo pí,nemá konec ani závěr.Stejně jako pí je duše konstanta.
Pí je iracionální číslo,nelze ho rozdělit na části,nelze ho oddělit od sebe samého.
I duše je iracionální,nedělitelná rovnice,která přesně vyjadřuje jednu věc: vás.
Duše by d´áblovi nebyla k ničemu,kdyby se dala zničit. A je li svěřena
do Satanovy péče,není stracená,jak se tvrdí. Satan ví přesně jak s ní zacházet."
"O Satanovy se ví ,že je nepřítel,ale Bůh se mnohem víc než d´ábla bojí žen - a dělá dobře.
Žena má moc přivést na svět život,to ona byla stvořena k obrazu stvořitele,né muž,
a mnohokrát dokázala,že si zaslouží uctívání víc než Kristus,ten neholený fanatik,který
toužil po konci světa. Bůh zachraňuje - ale né ted´ a tady.Spasení se odložilo.Stejně jako
všichni podvodníci i on po vás chce,abyste nejdřív platili a věřili,že se vám později
dostane odplaty.Ale ženy nabízejí jiné spasení,okamžité a obsažnější.Nenechávají si
svou lásku na nějakou vzdálenou,nedefinovatelnou věčnost,ale darují ji hned,často těm,
kteří si ji vůbec nezaslouží.Jako to bylo v mém případě.Jako je tomu v mnoha jiných případech.
D´ábel a žena jsou spojenci proti Bohu už od chvíle,kdy Satan přišel k prvnímu člověku
v podobě hada a pošeptal Adamovi,že skutečné štěstí nenajde v modlitbě,ale v
Evině kundě."

Kamil2
17.07.2016

To co mne na knize bavilo a nutilo číst dál, se postupem času vytrácelo a s rozvleklou upachtěností jsem se horko těžko prokousal k jejímu konci. Slibný námět autor utopil ve zbytečném filozofování o bohu a jeho pekelném protějšku. Od poloviny děje se to už vleklo k nezajímavému konci. Dávám sám sobě palec za to, že jsem to vůbec dočetl :-) I přesto tohle hodnocení mám Joe Hilla rád a beru ho milost :-).

jan0844
07.01.2016

Četl jsem jí ve svých 14 letech a musím říct že na mě hodně zapůsobila svým příběhem. Líbili se mi autorovy názory okolo boha a ďábla. S příběhem jsem se velmi sžil a naštvalo mě filmové zpracování, které bylo prakticky o něčem jiném. Také se mi velice líbila flashbacková kapitola Opravář. "Ať Lee navždy zůstane zdechlý" !

marek6463
08.12.2015

Příběh plný děje,který se nedá nedočíst.

Ivan Kučera
06.11.2015

Nič moc. Má to silné a nádherné momenty (dôvody, pre ktoré sa sa Merrin v skutočnosti rozišla s Igom), ale je ich pomerne málo. Hrôzostrašné scény nie sú hrôzostrašné, sexuálnych je málo a sú hanblivé a tým pádom nudné, postavy ma bohvieako neoslovili, krvavé pasáže žiadny zázrak a hoci je ústredná myšlienka s "pravdovravnými rohmi" super, už po pár stránkach začne byť stereotypná. Napriek tomu v Joeovi cítim istý talent a asi je dobre, že aj on píše. Paradoxne, filmové spracovanie od Alexandra Ajau (Hory majú oči) sa mi páčil viac.

eliska3246
12.10.2015

Tahle kniha je fakt skvělá. Člověk je napnutý hlavní linií příběhu, pobavený vtipnými rozhovory, zaskočený nečekanými situacemi, nabuzený špetkou fantastyčna, zamyšlený nad netradičními teologickými myšlenkami a uspokojený samotným závěrem. Ovšem nedoporučuji lidem, kteří se bojí hadů... :)

elusha3
24.08.2015

Místy jsem se nudila, ač si nemyslím že má kniha špatný příběh. Bohužel jsem ji nedočetla celou, nějak jsem se nemohla jak se říká ,,zakousnout", ale shlédla jsem film a ten se myslím si vydařil, takže doporučuji! :)

Jossie
20.08.2015

Velmi dobře napsané, zajímavé, moc se mi líbilo rozkrývání toho, co se stalo v minulosti. Od Joe Hilla zcela jistě zkusím ještě další knihy.

Charley
01.07.2015

Upřímně nevím, jak tuhle knihu ohodnotit. Ani nemůžu říct, jestli se mi jeho styl psaní líbí. Je to zvláštní. Určitě vím, že nemůžu říct, že by to bylo špatné...to vůbec ne, ale tak nějak na mě působí hrozně rozporuplně.

Faustka
30.06.2015

„Prosím,“ řekl Ig. „Žádám vás o lékařský názor – o pomoc. Co mám dělat?“ „Zatracený pacienti,“ ulevil si doktor. „Staráte se akorát o sebe.“
Proč se mi po dočtení Rohů vybaví právě tohle? Asi proto, že .. Špatné myšlenky zmizely. Zůstaly jen ty dobré.

Ronkar
30.05.2015

Nějak nevím. Rohy mají vynikající výchozí nápad a slušné provedení, ale autor s ním pracuje nakonec jinak, než bych si asi přál. Hlavní hrdina byl dost nesympatický (iritují mě postavy, které se litují a tady to bylo cítit moc) a celková rozvleklost a pomalé tempo příběhu, kdy se furt utíká do minulosti, mně uspávalo a mnohdy nudilo. Čekal jsem napětí, ale dočkal jsem se jen příběhu se slušně vykreslenými charaktery a několika velmi imponujícími situacemi. Bohužel celkově mně příběh nepohltil a to je v mých očích prostě velké mínus. Možná za to může příliš doslovný styl, který Hill používá, možná jsem nebyl správně naladěn, čert ví :)