Andi Andi komentáře u knih

Vánoční koleda Vánoční koleda Charles Dickens

Zajímavý příběh, nevím jestli originál a ostatní se podle něj začali opičit, nebo i on toto téma návštěv duchů, které pomůžou napravit chování hlavní postavy odněkud okopíroval, viděla jsem film s touto tématikou, ale šlo o přítelkyně. "Bejvalek se nezbavíš" ... Hele, na začátku se snažil být vtipný nebo co, ale nějak mu to nešlo vyloudit na mé tváři byť úsměv. 3 hvězdy, pač je to psáno pěkným čtivým jazykem, možná by to šlo i více rozvést, ne tak uspěchat. Bum, bum, člověk celý život morous zázrakem napraven během pár hodin ... asi pohádka.
A taky mám jiné vydání. Ebenezer Skruž jest zde jménem Vydřigroš.

14.12.2018 3 z 5

Od empíru k druhému rokoku Od empíru k druhému rokoku Ludmila Kybalová

Takovou bichli jsem tedy nečekala. Ale stálo to za to, 4 hvězdy za práci paní autorky a kolektivu, opravdu vyčerpávající informace. ;) Ale jednu ubírám právě za oněch spoustu pojmů, ve kterých jsem se ztrácela. Kolikrát jsem třeba ani nevěděla, co si pod takovým názvem představit. A nepomohly ani popisy.
Zato ty módní ilustrace a dobové portréty - dokonalost.

11.12.2018 4 z 5

Emma Emma Jane Austen

Tahle se mi od Austinové líbila ze všech nejvíce, i když je pravda, že s onou délkou tak úplně nesouhlasím. Zbytečně dlouhé. Ale to nevadí. Postavy jsou jako vždycky zajímavé, skutečné a uvěřitelné. Emmu bychom nazvali emancipovanou, Harriet s dlouhým vedením, Elton dostal co si zasloužil, pana Woodhouse hypochondrem (který mě bavil, to musím uznat), Jane otravně "neutrální", Franka Churchilla potvorou, když takhle využíval ostatní kolem, hlavně Emmu, aby nic neprasklo. Chtěla bych o těch třech posledních napsat více, ale nemůžu, to bych už toho hodně prozradila. Rozhodně to stojí za to. Tím ale nechci tvrdit, že by tam byl někdo vyloženě záporný a zlý! Nikdo není.
Na koho jsem zapomněla? No ano, na tu nejdůležitější postavu - pana Knightleyho.
Muž dobrého srdce, zdravého rozumu, čest sama. Takového chlapa bych brala, mám ho dokonce mnohem radši než Darcyho ;)

10.12.2018 5 z 5

Opatství Northanger Opatství Northanger Jane Austen

Tak. Je to jednoduché počtení, ale zajímavé tím, že J.A. kolikrát oslovuje čtenáře a připíše si tam něco svého, názor na věc, někdy to ani nemá s příběhem nic společného. To tu ještě nebylo.
Každé z děl je něčím jiné, hlavní hrdinky jsou jiné, jiné povahy apod. Tahleta je 17ti letá kolikrát se chovající na 12. Ale charaktery jsou to aspoň vždy opravdové, skutečné a možné.
No a dílo se mi zdálo přímé a upřímné - v jiných dílech jde hlavně o slovní hříčky mezi postavami, naznačování v rámci společenských norem, tady šlo o něco zcela jiného, až na dvorské komplimenty kapitána T. se mládež a ostatní postavy mezi sebou bavili zcela otevřeně.
Thorpovi - no větší otravné hajzlíky jsem nepoznala.
Kapitán Tilney - tak přísný, neosobní, fuj
První polovina knihy, odehravájící se v Bathu, se mi líbila více.
4 hvězdy za onu "jinakost" a zajímavé rozuzlení.

10.12.2018 4 z 5

Dějiny odívání: Severní Afrika Dějiny odívání: Severní Afrika Jana Jiroušková

Pěkné, líbily se mi poznámky "pod čarou" - verše z Koránu, ty o ženách - že je mají muži bít a že jsou vlastně ženy jako takové pole ...! Sympatie má tedy autorka díky tomu, že se nenásilně (myslím, že to udělala schválně) zmiňuje o absurditě tohoto náboženství. Jsou to pověrčiví ťuk ťuk co vdávají 12tileté holčičky (byla tam fotka).
Jinak tam toho moc nebylo, najednou boom a hlavně Francouzi se rozhodli vypravit do tohoto "orientálního" prostředí a kreslit místní. A hádejte kdo hlavně? Ano, muži. A hádejte co tam malovali? Ano, prostitutky z ulice a další jejich romantické představy o harémech a hammamech. Perfektní.
No, a co se týče jejich oblečení, není to autorčina chyba, ale vůbec se mi nelíbí (ale ty zdobené kaftany co nosí ženy v Maroku k různým společenským příležitostem, to je jiná, ale o těch se tam nepsalo).

03.12.2018 2 z 5

Zajímavé, číst o vlcích je pro mě vždy zábava. Jsou to krásná zvířata. Dozvěděla jsem se o nich, díky této knize, i něco nového.

24.11.2018 4 z 5

Neuvěřitelné příhody z hor Neuvěřitelné příhody z hor Martin Úbl

Pěkné, vtipné. Nejvíce se mi líbilo "Trekařské desatero"

24.11.2018 4 z 5

Vílí pohádky na dobrou noc Vílí pohádky na dobrou noc Karen Wallace

Pohádky jsou to moc pěkné, líbila se mi poselství na konci každé z nich. A také se mi líbily obrázky. Úžasné zpracování. Dějově už pak příběhy ale pokulhávaly. Ale na podněcování a rozvíjení dětské fantazie to nejspíš stačí.

23.11.2018 3 z 5

Tato země je naše – 25 rozhovorů s prezidentem Milošem Zemanem Tato země je naše – 25 rozhovorů s prezidentem Milošem Zemanem Radim Panenka

Jednou nebo dvakrát si pán prezident v rozhovorech protiřečil, no, a co se týče jeho tiskového mluvčího Ovčáčka, spoluautora, viděla jsem jen jednou rozhovor s ním, bije se za prezidenta jak má být, ale na otázku - jestli pan prezident pije alkohol - mlžit, je blbost ... když všichni víme, že chlastá. Možná, že ne jako duha, ale odpověď je tady přece jasná.
Rozhovory jsou zajímavé, ale je samozřejmé, že ani s tímto státníkem nesouhlasím úplně ve všem, i když jsem ho volila.
Málo hvězd dávám také za zpodobení, kniha je velmi těžká a zbytečně moc velká.

17.11.2018 2 z 5

Tajemství hedvábného vějíře Tajemství hedvábného vějíře Lisa See

Dávám celé tři hvězdičky za autorčinu práci, určitě se do Číny hodně nacestovala, i s lidmi znalými kultury a historie si hodně popovídala.
Přesto, skoro všechno v příběhu šlo mimo mě, už jsem se nemohla dočkat, až to dočtu, protože mě příběh vůbec nechytil za srdce. Hlavní postava mi byla sympatická, ale nijak zvlášť jsem si ji neoblíbila.
Vyprávění se vleklo, ale i prosvištělo jako blesk zároveň. Vleklo nejspíš proto, že mě to čtení moc nebavilo, i když se tam pořád něco dělo. Jenže v souvislosti s nějakou událostí jsem se ani nestihla ohřát a už došlo k něčemu dalšímu.
Příběh by si zasloužil rozvinout, více stran by dílku jedině prospělo, ale to bych pak na druhou stranu nedočetla.

12.11.2018 3 z 5

O čem sním, když náhodou spím O čem sním, když náhodou spím Andrej Babiš

Knihu jsem se rozhodla přečíst proto, že jsem si chtěla o tomhle pánovi zjistit více. Proč dělá to, co dělá a co ho k tomu vede. A proč ne?
Nejsem fanoušek, nikdy jsem nebyla. Babiše, ani kohokoliv z ANO jsem nikdy nevolila, ani to nemám v plánu. ALE
Žádná hrůza to není. Dávám 50%. Tedy - můj souhlas s jeho vizí je asi zhruba na 50ti procentech. S některými jeho plány a sny zásadně nesouhlasím, ale pozor, některé se mi naopak zdály jako dobrý nápad, ve výsledku to máme tak půl napůl.
Rozhodně se ničeho neobávám, je jasné, že jeho vize se na 100% nesplní, takže jsem v klidu. Samá procenta tady. To mám z té knížky. Tss.
Je to přehledná a dobře - snadným jazykem - napsaná kniha.

08.11.2018 3 z 5

Projekt manželka Projekt manželka Graeme Simsion

Bylo to i celkem zábavné, ale jenom tři hvězdy proto, že jsem se neorientovala ve jménech potencionálních otců, bylo jich tam až moc. A taky to bylo hodně předvídatelné. Přesto super věc, pač romantická klišé mám ráda.

07.11.2018 3 z 5

Na co Alice zapomněla Na co Alice zapomněla Liane Moriarty

Dobrý. Je to čtivé, oddychové, přesně to jsem potřebovala. Ten konec je trochu zmatený, ale to vlastně nakonec ani nevadilo. Zdálo se mi, že první půlka knihy je retro, nebylo to psáno, či nijak rozděleno, ale jakobych se s postavou přesunula v čase i já sama ... ?
Velmi libivý překlad, četlo se to samo. Kují

04.11.2018 3 z 5

Japonsko - gejša a samuraj Japonsko - gejša a samuraj Veronika Válková

Moje první knížka série. Stejně tak první seznámení s paní Válkovou. Sáhla jsem po ní kvůli tématu, které je mi blízké. Memoirs of a Geisha je moje nejoblíbenější kniha vůbec...
Myslela jsem, že jde o komiks. Tohle je mnohem lepší. Krásný příběh, ke konci pak i hrozně napínavý, jsem citlivka, brečela jsem. Jak mě bylo Báry líto, že se vrátila zpátky do současnosti. Už jsem si malovala její život tam jako Geiko ...
Nádherné ilustrace. ♥

27.10.2018 5 z 5

Co by můj syn měl vědět o světě Co by můj syn měl vědět o světě Fredrik Backman

Pěkná kniha, vtipná, pobaví.

25.10.2018 4 z 5

Příběh měl slibně našlápnuto, ale pak to začalo být dost nudné. Ne všechny postavy mi byly sympatické, pan Fulghum asi rád aktivní ženy, které udělají první krok. Problém byl v tom, že taková tam byla každá, ale úplně nejvíc vtipné na tom bylo to, že každý chlap to vlastně vítal a měl z toho radost. Jak vytvořit dokonalý vztah za pár pokeců u drinku na baru a jeden tanec? Přečtěte si Fulghuma, on vám to poví. Snadné - když budete tančit tango, najdete toho pravého/tu pravou. Kde? Samozřejmě v tančírně, kde jinde ... Přečtěte si Fulghuma...
Jste single? Bude se vám chtít brečet, pač jste furt na ocet, ale aspoň se vám bude chtít taky tančit, ale nakonec si stejně zase zalezete s popcornem k Hříšnému tanci. I to se počítá, ne?
(moc hezké zajímavosti o tangu i o této kultuře)

24.10.2018 3 z 5

Listy hetér Listy hetér Lúkianos

Jedna z těch lepších knih z edice Antika. Svižné čtení, semtam to bylo i vtipné ... ♥ Lidi tenkrát, lidi dnes, vesměs řešíme furt ty samé vztahové triviálnosti pořád dokola. Nic moc se nezměnilo. Tedy až na tu svobodu pohybu žen, které si v Řecku tehdá nemohly moc dovolit ...

21.10.2018 3 z 5

Geniální přítelkyně Geniální přítelkyně Elena Ferrante

Tak. Ke knize jsem přistupovala s tím, že mě určitě bavit nebude, že to nebude to pravé ořechové pro mě, ale prý je to super. No, a ono bylo.
Těžko říct, která postava je má oblíbená, je jich tam celkem dost, uvidím jak se bude vyprávění vyvíjet dále.
Aktualizace: Druhý díl jsem v půlce zavřela, je úplně stejný jako díl první. Je stále jen o tom, jaký mají holky těžký život a tak dále.

17.10.2018 4 z 5

Impérium Impérium Roman Bureš

Eeeeeeeeeeeeeeeeeeee. Hmmmmm ..... upozornění - kniha obsahuje pedofilii, znásilnění, ukřižování, rozdrcená těla apod. aktualizace - Kdybych věděla, že to bude tak nechutné, nikdy v životě bych to nečetla.
Kniha se mi zdála dost honem/rychle/okamžitě to musím nějak zakončit. Posledních několik desítek stran je "urychlených". Podle mě. To, co ještě nebylo vyřešeno, a vlastně i jak to dopadlo, a dále poslední kapitola (epilog) - z toho by se mohla napsat klidně i další kniha. Tím pomalejším tempem, kterým se předchozí díly trilogie po celou dobu ubíraly. Nejsem spokojená s koncem, ale říkala jsem si, jestli bych byla, kdyby to dopadlo jinak. Asi taky ne :D.

17.10.2018 3 z 5

Kniha o mužství Kniha o mužství Steve Biddulph

Kniha je díky tématu zajímavá, ale místy napsaná tak neuvěřitelně tupě, až to bolí. Tedy, je to super kniha v tom, že pomáhá mužům překonat své démony, jak se naučit kontrolovat (pokud jste agresivní a ubližujete jiným lidem), jak se vyrovnat s nedostatkem lásky, jak být lepším otcem! ... Atd. Je tam spousta fajn věcí, ale najednou se však objeví nějaká opravdu primitivní věta, která nechá můj rozum stát. Pozastavovala jsem se nad některými pasážemi s obočím zvednutým nahoru, že "to snad ten chlap ani nemyslí vážně" v některých případech zazněl můj zásadní nesouhlas, že větší kravinu jsem už dlouho neslyšela ... Jo, je to napsáno chlapem pro chlapy, ale jen tři hvězdičky proto, že pan autor psal stylem - všechno, co tu píšu je jediný vhodný recept na happy life a nepřipouštím si žádné námitky, a proto průměr. Přesto je to jedna z těch lepších knih na toto téma.

05.10.2018 3 z 5