Moudrost vlků: Jak myslí, jak vnímají a pečují o sebe

Miluj svoji rodinu, starej se o ni, nikdy se nevzdávej a nikdy si nepřestávej hrát – to jsou zásady vlků. Vlci se empaticky starají o staré a zraněné příslušníky smečky, láskyplně vychovávají své potomky a mají schopnost při hře na všechno zapomenout. Přemýšlejí, sní, spřádají plány, inteligentně spolu komunikují – a jsou nám podobnější než jakákoli jiná živá bytost. Elli H. Radingerová, nejrespektovanější německá odbornice na život vlků, vypráví napínavé příběhy, které dokládají vlčí smysl pro hodnoty, jako jsou smysl pro rodinu, důvěru, trpělivost, pozornost, zpracování neúspěchů nebo smrti. Autorka nám představuje zásadní a mnohdy dosud neznámé poznatky o životě vlků a ukazuje: vlci by byli lepšími lidmi, než jsme my…...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/36_/366833/moudrost-vlku-jak-mysli-jak-vnimaji-LZQ-366833.jpg 4.768

Die Weisheit der Wölfe (2017)

Literatura naučná, Příroda, zvířata, Přírodní vědy
Vydáno:, Mladá fronta

Andi
24. listopadu

Zajímavé, číst o vlcích je pro mě vždy zábava. Jsou to krásná zvířata. Dozvěděla jsem se o nich, díky této knize, i něco nového.

Dandy1

Pěkná kniha o životě vlčí smečky. Přibližuje vlky lidem, aby se jich nebáli. Bohužel konec knihy mě zklamal. Nakonec se to zvrhllo v ekologickou agitku na ochranu vlků. Žijeme bez nich už tak dlouho, že soužití s lidmi v našich podmínkách je nemožné. I když jsou vlci krásná zvířata, nechci je mit za dveřmi. Tak jako nechci potkat medvěda nebo vzniklého psa.

Slůník

Krásné fotografie a zajímavé dílčí příběhy z vlastního pozorování vlků.

Alex.Barunka

"Jen hora žila dostatečně dlouho, aby dokázala věcně správně vyložit vlčí vytí."

Pokud hledáte knihu, která vám poskytne ty nejzákladnější poznatky a fakta o vlcích, tahle kniha to určitě nebude. Autorka se spíše snaží mnohé oblasti vlčího života aplikovat na náš život. Snaží se najít nějaký kompromis mezi vlky a lidmi. V neposlední řadě se snaží poukázat na to, jak stejní a zároveň rozdílní jsme. No a také vyvrací ty nejprofláklejší předsudky.

Nemyslím si, že bylo v některých situacích nutné tak vehementně vyjadřovat a podsouvat svůj názor, ale jindy byl autorčin pohled opravdu trefný. No a nakonec její historky a výlety za vlky, které utváří skvělou atmosféru, tvoří takzvané jádro celé knihy. Jen si to představte. Yellowstonský park, -20 stupňů, vy a vlci ..

Opatov

Lide maji z vlku strach a opravnene. Vlci se ridi instinktem, staraji se o mladata i o starsi jedince. Smecka vlku ma svuj pevny rad, ktery neni dan majetkem. Ale bohuzel svuj boj s civilizaci prohravaji. Tezko muze nekdo ocekavat, ze vlk bude po vecerech cist pohadky oveckam na blizke farme. Krasna knizka a jeste hezci fotografie. Doporucuji!!!

machina

Knihu jsem si vybrala, abych zjistila, co bych se mohla od vlků přiučit. A nebyla jsem zklamaná. Vlci neskuhrají, nemrmlají, nic si o sobě nemyslí a stejně tak naše rádoby nadřazenost je jim ukradená. Umí jít dál, i když se stane něco fatálního; nepřemýšlí o sebevraždě. Milují svou rodinu, neřeší rozdíly mezi pohlavími a váží si seniorů. Dokážu si představit, jak skvěle a "naživu" se autorka musí cítit, když vlky pozoruje. :)

Inkana

Velmi omezuji knížky v tištené podobě, tak jsem si na čtečku zvykla, doma snižuji tištěné knížky jen na ty, které opravdu chci mít a ke kterým se vracím. A tahle knížka do mé knihovny bude patřit. Je třeba připomínat si, že žijeme v souladu s přírodou, bez ní tu nebudeme a je na nás a našem zájmu udržet ekosystémy vyvážené. Vlci jsou součástí života kolem nás a vyvolávají emoce. Přečtěte si jí, ať už stojíte na kterékoli straně. Ať prostě víte.

Měňavka

O zvířatech se běžně říká, že nemají rozum, cit, inteligenci ani neprožívají žádné emoce. Jak je tedy možné, že vlk oplývá nezměrnou péčí o svou rodinu, pečuje dokonale o své mladé i staré členy své smečky?Čerpá ze zkušeností svých druhů, nechá se jimi vést a je schopný s nimi společně rozhodnout o řešení situace?Jak je možné, že vlk co ztratí svého partnera truchlí a někdy kvůli němu spáchá i sebevraždu? Jakto, že člen vlčí rodiny je schopen se pro ostatní obětovat životem?Jak si může vlk pamatovat odkud pochází a přesně trefí "domů", i když jsou to stovky kilometrů? Spousta lidí se vlků bojí, ale kdyby o nich věděli vše, co paní Radingerová, nemusel by se bát nikdo. V této knize jsou úžasné informace o životě těchto dokonalých zvířat. Je toho hodně, co bychom se od nich měli naučit a z čeho čerpat, aby byl život na zemi lepší.

rarášek

,, Když se dnes někde nově objeví vlci, vyvolává to u mnoha mužů odmítnutí:,, Pryč s nimi!" -,, Není u nás místo!" Naproti tomu u žen to často vyvolává ochranitelské instinkty, soucit a především hlubokou touhu po posledním ještě divokém zvířeti naší doby."
Dokonalá kniha pro všechny milovníky vlků, plná příběhů, informací a nádherných fotek těchto tajemných tvorů. ☺️❤️❤️❤️❤️

GaleW

Jen více takových knih, poznávejme přírodu v její opravdovosti a přestaňme se snažit ji měnit. Autorka dává pár skutečně užitečných rad do života a vlci jich nabízejí ještě mnohem více :-)

katerina6763

Nádherná kniha, od které jsem se nemohla odtrhnout, dokud jsem ji nepřečetla. Autorka velmi čtenáři velmi příjemným způsobem poodhaluje vlčí svět a často jej připodobňuje k tomu lidskému. Po odložení knihy čtenář zjistí, jak velmi blízký je mu vlčí druh a jak charismatické a nádherné je toto stvoření. Cituji autorku: "Vlk: svatý, čistý, upřímný a autentický jako oběť civilizace, která si chce přírodu podmanit."

Kautokeino

Nemůžu se tomu ubránit. Moudrost vlků zařazuju hned na přední místo mý knihovničky s vlčí tématikou. Je to krásná kniha plná vyprávění ze života vlků v Yellowstoneském parku. Citlivě odkrývá nejrůznější detaily z vlčího života a ne bourá, ale důkladně dekonstruuje všechny mýty o vlcích, které vycházely především z pozorování vlků v zajetí. Kolik je toho, co můžeme z vlčí moudrosti přijmout do našeho života? To už se dovíte na stránkách Elliiny knihy!

Marsí5

Téměř jedním dechem. Krásně napsáno.

Jandýs

5 hvězd dávám především autorce za to, s jakou láskou a vytrvalostí zasvětila svůj život vlkům a přírodě. A jak na začátku knihy zmínila - její koníček je i psaní, takže to pěkně skloubila dohromady a své postřehy, vše, co se naučila a vypozorovala, se nám dále snaží předat. A jak bylo níže několikrát zmíněno - není to žádná podrobná odborná studie, ale jednoduchou formou přiblížení života vlků.
Fotografie jsou úžasné!

karolina0346

Krásná kniha, která mě nalákala vyrazit do divočiny... :)

Kortexo

Zásadní kniha o těchto zvířatech, která jsou konečně vykreslena, jako vysoce inteligentní a společenská se sociálním cítěním.
Největším kladem románů, jsou nádherně vykreslené zážitky a emoce autorky, která si k jednotlivým jedincům za dobu jejich pozorování logicky vytvořila silný citový vztah, což jí boužel stalo i mnoho bolesti při jejich ztrátach.
Vlci jsou stále většinou populace vnímány, jako forma nebezpečí pro člověka a boužel k tomu značně přispívá i jejich uměle vytvořena představa, jak v historii, tak v literatuře a filmů.
Pro mně osobně, by bylo setkání s vlkem nezapomenutelným zážitkem a doufám, že v budoucnu, bude tato událost možná i v českých zemích...

HannyC

Moc hezká knížka ... bohužel nevím kam přesně ji zařadit ... čtení pro mládež? ... Něco na sobotu? ... Na 5 hvězd to teda FAKT není ... pokud chcete o vlcích něco "EXTROVNÍHO" tak sáhěnte raději po knížce: Jaké je to být vlkem ...

iška

Mě se kniha líbila. Že bychom se stále měli učit od přírody - na tom není nic nového, ale jako bychom na to stále zapomínali. Často se zdá instinkt zvířat rozumnější než náš lidský rozum.

Zmiu

Moudrost vlků není vůbec špatná kniha, ale na to, jakou měla reklamu, jsem čekala něco víc. Je vidět, že autorka vlky miluje, a jsem ráda, že vyvrací spoustu negativních pověr, ale i romantických představ. Ale jinak zůstává někde na půl cesty. Z hlediska biologie je zde celkem málo informací, následné moralizování a přesahy do duchovního světa jdou taky dost po povrchu. Náročnější čtenář bude asi trochu zklamán. Ale pokud je tato kniha myšlena jako poučení pro lidi, co mají vůči vlkům předsudky, pak zde rozhodně má své místo. Díky nenáročné formě si spíše najde cestu k masám než nějaká detailnější studie.

pajaroh

O vlcích bylo napsáno několik opravdu dobrých knih a osobně preferuji profesionálnější přístup k vlkům i lépe odvedenou spisovatelskou práci J. M. Kvasnici (Jantarové oči, Vlci přicházejí s větrem) nebo L. Crislerové (V Arktických pustinách).
Autorka knihy Moudrost vlků tato zvířata zbožňuje a snaží se jejich chování populární cestou po vzoru svého německého kolegy Petera Wohllebena (Tajný život stromů) přiblížit lidským masám. To je jistě dobrá cesta, ale občas srovnání lidí a vlků (př chování manažerů vs vůdců smečky apod.) skřípe stejně jako přirovnání typu "vlčí Angelina Jolie". To mi přijde zbytečně laciné, chování těchto zvířat je fascinující samo o sobě a nadsazovat (z mého pohledu spíše degradovat - viz. zmíněné přirovnání) opravdu nepotřebuje.
Ale námitky stranou, ekologické apelování autorky tímto způsobem je trefné, některé úvahy velmi pěkné (o domově, divočině), fotografie vlků jsou nádherné a především - stejně jako Peter Wohlleben i Elli H. Radingerová přibližuje přírodu lidem - a to je opravdu potřeba. Pro člověka, který se o vlky zajímá, nepřináší kniha mnoho nového, ale pro laika je to dobrý odrazový můstek k tomu, jak myslet "přírodně".

vterinka

Dechberoucí, chvílemi do očí slzy vhánějící úžasná kniha, která chytí za srdce každého milovníka zvířat, vlků a divoké přírody.
Kniha je napsána velice čtivě. Je rozdělena do několika kapitol, doplněna krásnými fotografiemi a na závěr čtenář dostane pár tipů, jak se chovat, kdy a kam má vyrazit, to vše doplněno odkazy na webové stránky.
Vlky jsem milovala od malička. Díky této knize jsem na ně dostala nový pohled, dozvěděla jsem se plno nových informací a zamyslela jsem se nad vnímáním života. Co mi ovšem po přečtení nedá spát je fakt, že mezi námi žijí lidé, kteří bojují za vyhynutí vlků. Zde si dovolím pár citací z knihy:
Nebezpečný není vlk pro člověka, nýbrž člověk pro vlka.
Všechno má svůj smysl.
Strach je choroba naší doby, proti které bojujeme nejčastěji. Strach z nepřítele, cizince, souseda, ze sebe, z moci, lásky a jiných věcí. V tom výčtu se vlk jeví jako další symbol pro všechno, co nahání strach a co je zlé.
Chráníme jen to, co máme rádi, a máme rádi jen to, co známe.
Je úplně normální mít obavy, když potkáte vlka. Všichni se bojíme toho, co je nám cizí. Ale strach nezmizí, pokud se tváříme, jako by neexistoval. Musíme se mu postavit a někdy ho prostě jen překonat.
Až příliš často zapomínáme, že naším úkolem není kontrolovat přírodu. Vměšovat set vlkům do života není naše práce. Naše práce je chránit jejich způsob života.

LadyValeria

Po této knize jsem sáhla, jen jsem ji zahlédla, a rozhodně toho nelituji, protože mi přinesla mnoho poučení i zahřála u srdce.

Autorka ve svém díle shrnuje své mnohaleté znalosti ze života v blízkosti těchto fascinujících šelem. Její publikace je rozdělena do tematických kapitol, v nichž jsou popsány vztahy ve vlčí smečce a ty jsou pak porovnány se vztahy v lidských rodinách. Mezi tím jsou pak umně vloženy příběhy, které se šelmami autorka sama prožila a vše krásně doplňují překrásné fotografie.

Pro každého čtenáře je toto odpočinkové dílo pohlazením po duši, které přinese i nové vědomosti. Vlci jsou obdivuhodní tvorové, od nichž bychom se všichni mohli mnohému naučit.

Alena_S

Kniha je poučná, vyvrací některé omyly a přináší nové pohledy na úžasnou šelmu i na s ní spřátelené druhy, slovem i obrazem. Jen se mi stanovisko autorky chvílemi zdá moc idealistické (Tedy vůči vlkům. Lidem vzkazuje "Prostě se s tím smiřte a ty ovce si líp hlídejte.") Což ovšem z jiných kapitol činí skutečně krásné sugestivní čtení. (Ale u mě osobně stále vedou Vlci u dveří :-).)

bk7

Dokonalá.

Kozel

Přestože jsem už pár knih na téma těchto majestátních tvorů četl, Moudrost madame Radinger stojí zcela samostatně. Dlouholetá vlčí obdivovatelka, pozorovatelka a podporovatelka předkládá krásnou knihu vlastních zkušeností obohacenou nejen o fotografie, ale hlavně o mnoho podnětů k hlubšímu zamyšlení, které konfrontují obecné předsudky i vaše vlastní vědění (nebo tušení či přání), která o vlcích máte. Když přehlédnete autorčinu (pochopitelnou) stranickost, dostane nejčistší knihu o moudrosti, chování volně žijících vlků , jakou může člověk, který zná vlky maximálně ze zoo, dostat.

I.Zi...

Zatím nejkrásnější kniha o vlcích, co jsem dosud četla..

ivetehm

Je vidět, že autorka vlky miluje a sdílí tuto lásku se čtenáři prostřednictvím této knihy. Vřele doporučuji. :)

KAREL6725

Krásná , poučná a plná pěkných fotografii o životě vlku v americkém Wyomingu . Za mě plný počet hvězd , doporučuji stojí rozhodně za přečtení. Pro všechny co mají rádi vlky.

ladyfromskye

Úžasná knížka o úžasných zvířatech. Doporučuji všem milovníkům přírody, zejména všem vlkomilům.

vlci etologie zajímavosti o zvířatech

Elli H. Radinger

Elli H. Radinger