Moudrost vlků: Jak myslí, jak vnímají a pečují o sebe

Miluj svoji rodinu, starej se o ni, nikdy se nevzdávej a nikdy si nepřestávej hrát – to jsou zásady vlků. Vlci se empaticky starají o staré a zraněné příslušníky smečky, láskyplně vychovávají své potomky a mají schopnost při hře na všechno zapomenout. Přemýšlejí, sní, spřádají plány, inteligentně spolu komunikují – a jsou nám podobnější než jakákoli jiná živá bytost. Elli H. Radingerová, nejrespektovanější německá odbornice na život vlků, vypráví napínavé příběhy, které dokládají vlčí smysl pro hodnoty, jako jsou smysl pro rodinu, důvěru, trpělivost, pozornost, zpracování neúspěchů nebo smrti. Autorka nám představuje zásadní a mnohdy dosud neznámé poznatky o životě vlků a ukazuje: vlci by byli lepšími lidmi, než jsme my…...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/366833/big_moudrost-vlku-jak-mysli-jak-vnimaji-LZQ-366833.jpg 4.6255
Literatura naučná, Příroda, zvířata, Přírodní vědy

Vydáno: , Mladá fronta

Die Weisheit der Wölfe, 2017

Kniha Moudrost vlků: Jak myslí, jak vnímají a pečují o sebe

wolfka44

Dobrý námět, ale moc mě nebavilo přirovnávání k lidským vlastnostem a chování. To si pokud chce každý může domyslet sám.
Knihu jsem ani nedočetla, protože byla zdlouhavá a plná nepodstatných informaci.
Jinak reálné příběhy a zkušenosti byly skvělé.

deauville
06.11.2021

Mám ráda knihy o etologii zvířat. Kdyby autorka zůstala jen u toho, mohla to být zajímavá populárně naučná kniha o etologii vlků. Dvě hvězdičky dolů za to, že jsem se při čtení musela prodírat různými esotero výklady a doporučeními, jak sociální chování vlků využít i v lidském životě.

Autorka ale nějak zapomněla, že každý živočišný druh je vybaven pro přežití v prostředí, v jakém žije, což se týká i sociálního chování - to je prostě formované prostředním a fakt se jen těžko dá využít jako inspirace pro jiné živočišné druhy. Tento "přesah" je za mě opravdu zbytečný.

Jenny46
22.10.2021

Na tuto knihu jsem se moc těšila, vlci mě vždy fascinovali a kdo je milovník zvířat určitě si rád přečte...
Příjemné vyprávění, reálné příběhy a zajímavé informace.

Jitty82
11.10.2021

Elli H. Radinger se podařilo vytvořit skvělou literaturu faktu, která mě zavedla hluboko do fascinujícího světa vlků. Popisuje svá pozorování tak podrobně a autenticky, že jsem měla pocit, jako bych sama pozorovala vlky v jejich přirozeném prostředí - při lovu obrovského bizona, odchovu a hraní s mláďaty, bojích na území mezi různými vlčími rodinami nebo osudu jednotlivých vlků a vlčic, jako například She-Wolf, jedna z nejlepších lovkyň v Yellowstonském parku.

Vlci jsou krásná a majestátní zvířata. Zvláště působivá je jejich osobnost a inteligence. Spolupracují a logicky myslí. Soudržnost smečky je neuvěřitelně důležitá.

Líbilo se mi zejména to, že autorka vlka neromantizuje, ale zobrazuje jej realisticky ve všech jeho vlastnostech.

Hlavními hrozbami pro existenci vlků zůstává netolerance a předsudky ze strany lidí. Upřímně doufám, že do budoucna se sníží obavy vůči vlkům. Nalezneme řešení, aby lidé a vlci mohli spolu mírumilovně žít.

„Moudrost vlků” není jen kniha o vlcích - je to malé mistrovské dílo, které čtenář nechce odložit, dokud jej nedočte do konce.

TomHr
01.10.2021

Tahle knížka patří spíš do kategorie "Rozvoj osobnosti" než do poličky "Příroda".
Autorka asi spoustu let pozorovala vlky a to nejen v zajetí, ale i v jejich přirozeném prostředí. O to podivnější je, kolika zjednodušení se dopouští, jak opakuje některá klišé. Na základě vybraných vlčích historek páchá mravoučná kázání na adresu člověčenstva. Jasně, bylo by to bezva, kdyby lidi jednali podle vzorců, který nám tady autorka předkládá. Jenomže, obávám se, život je daleko složitější a mnohem méně čitelný a přímočarý. A to život lidí – i vlků.

Sabulep
11.07.2021

Knihu jsem přečetla za 3 dny. Moc se mi líbilo vyprávění o smečkách z Yellowstonu a dozvěděla jsem se spoustu zajímavých informací. Škoda, že autorka měla potřebu hodnotit současnou společnost, to mi knihu trochu kazilo. Kdyby psala jen o vlcích bylo by to lepší. Nicméně plánuju koupit i další autorčinu knihu o starých psech.

Rade
15.04.2021

Zajímavý příběh advokátky, která zaměnila právnickou praxi za celoživotní studium a pozorování vlčích smeček v zajetí, a hlavně pak v divočině.
Mám ráda přírodu, vlci patří k mým zvířecím oblíbencům, takže na knize nejvíc oceňuji právě popisy vlčího chování a vyprávění příběhů různých vlčích smeček v krásné, většinou zimní krajině. Úplně jsem viděla ten třpytící se sníh a představovala si to sborové vlčí vytí…
Filozofování a propojování a porovnávání pravidel vlčího a lidského žití mi vyhovovalo už méně, i když někdy, přiznávám, bylo docela trefné, že jsem se až musela zamyslet, zda bych si v něčem neměla vzít z vlků příklad.
Než odborné pojednání o vlcích, spíš subjektivně laděné vyprávění. A krásné fotky...
Trošku nadhodnocuji, vlci si to prostě zaslouží... :)
Ve hrách mé třiapůlleté vnučky byl vždy vlk ta nejhorší příšera ze všech (Karkulka, kůzlátka…), při hrách „honí mě vlk…“ nastával divoký úprk. Když jsem jí pak vyprávěla příběhy podle téhle knížky, jak vlci pečují o svá mláďata, jak drží rodina pospolu a pomáhají si, byly její hry najednou jiné: „moje máma je vlčice, táta vlk a já malé vlčátko…“

Mothermoth
23.03.2021

Zajímavosti zabalené do spousty vaty. Některé pasáže jsem hltala, některé překonávala. Moudrost starých psů za mne jednoznačně lepší.