Moudrost vlků: Jak myslí, jak vnímají a pečují o sebe

Moudrost vlků: Jak myslí, jak vnímají a pečují o sebe https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/366833/bmid_moudrost-vlku-jak-mysli-jak-vnimaji-LZQ-366833.jpg 5 304 99

Miluj svoji rodinu, starej se o ni, nikdy se nevzdávej a nikdy si nepřestávej hrát – to jsou zásady vlků. Vlci se empaticky starají o staré a zraněné příslušníky smečky, láskyplně vychovávají své potomky a mají schopnost při hře na všechno zapomenout. Přemýšlejí, sní, spřádají plány, inteligentně spolu komunikují – a jsou nám podobnější než jakákoli jiná živá bytost. Elli H. Radingerová, nejrespektovanější německá odbornice na život vlků, vypráví napínavé příběhy, které dokládají vlčí smysl pro hodnoty, jako jsou smysl pro rodinu, důvěru, trpělivost, pozornost, zpracování neúspěchů nebo smrti. Autorka nám představuje zásadní a mnohdy dosud neznámé poznatky o životě vlků a ukazuje: vlci by byli lepšími lidmi, než jsme my…... celý text

Literatura naučná Příroda, zvířata Přírodní vědy
Vydáno: , Mladá fronta

Die Weisheit der Wölfe , 2017

katerina6763
15.08.2018 5 z 5

Nádherná kniha, od které jsem se nemohla odtrhnout, dokud jsem ji nepřečetla. Autorka velmi čtenáři velmi příjemným způsobem poodhaluje vlčí svět a často jej připodobňuje k tomu lidskému. Po odložení knihy čtenář zjistí, jak velmi blízký je mu vlčí druh a jak charismatické a nádherné je toto stvoření. Cituji autorku: "Vlk: svatý, čistý, upřímný a autentický jako oběť civilizace, která si chce přírodu podmanit."

Kautokeino
12.08.2018 5 z 5

Nemůžu se tomu ubránit. Moudrost vlků zařazuju hned na přední místo mý knihovničky s vlčí tématikou. Je to krásná kniha plná vyprávění ze života vlků v Yellowstoneském parku. Citlivě odkrývá nejrůznější detaily z vlčího života a ne bourá, ale důkladně dekonstruuje všechny mýty o vlcích, které vycházely především z pozorování vlků v zajetí. Kolik je toho, co můžeme z vlčí moudrosti přijmout do našeho života? To už se dovíte na stránkách Elliiny knihy!

Marsí5
30.07.2018 5 z 5

Téměř jedním dechem. Krásně napsáno.

Jandýs
22.07.2018 5 z 5

5 hvězd dávám především autorce za to, s jakou láskou a vytrvalostí zasvětila svůj život vlkům a přírodě. A jak na začátku knihy zmínila - její koníček je i psaní, takže to pěkně skloubila dohromady a své postřehy, vše, co se naučila a vypozorovala, se nám dále snaží předat. A jak bylo níže několikrát zmíněno - není to žádná podrobná odborná studie, ale jednoduchou formou přiblížení života vlků.
Fotografie jsou úžasné!

karolina0346
15.07.2018 5 z 5

Krásná kniha, která mě nalákala vyrazit do divočiny... :)

Kortexo
15.07.2018 5 z 5

Zásadní kniha o těchto zvířatech, která jsou konečně vykreslena, jako vysoce inteligentní a společenská se sociálním cítěním.
Největším kladem románů, jsou nádherně vykreslené zážitky a emoce autorky, která si k jednotlivým jedincům za dobu jejich pozorování logicky vytvořila silný citový vztah, což jí boužel stalo i mnoho bolesti při jejich ztrátach.
Vlci jsou stále většinou populace vnímány, jako forma nebezpečí pro člověka a boužel k tomu značně přispívá i jejich uměle vytvořena představa, jak v historii, tak v literatuře a filmů.
Pro mně osobně, by bylo setkání s vlkem nezapomenutelným zážitkem a doufám, že v budoucnu, bude tato událost možná i v českých zemích...

HannyC
14.07.2018 4 z 5

Moc hezká knížka ... bohužel nevím kam přesně ji zařadit ... čtení pro mládež? ... Něco na sobotu? ... Na 5 hvězd to teda FAKT není ... pokud chcete o vlcích něco "EXTROVNÍHO" tak sáhěnte raději po knížce: Jaké je to být vlkem ...

iška
11.07.2018 4 z 5

Mě se kniha líbila. Že bychom se stále měli učit od přírody - na tom není nic nového, ale jako bychom na to stále zapomínali. Často se zdá instinkt zvířat rozumnější než náš lidský rozum.

Zmiu
08.07.2018 3 z 5

Moudrost vlků není vůbec špatná kniha, ale na to, jakou měla reklamu, jsem čekala něco víc. Je vidět, že autorka vlky miluje, a jsem ráda, že vyvrací spoustu negativních pověr, ale i romantických představ. Ale jinak zůstává někde na půl cesty. Z hlediska biologie je zde celkem málo informací, následné moralizování a přesahy do duchovního světa jdou taky dost po povrchu. Náročnější čtenář bude asi trochu zklamán. Ale pokud je tato kniha myšlena jako poučení pro lidi, co mají vůči vlkům předsudky, pak zde rozhodně má své místo. Díky nenáročné formě si spíše najde cestu k masám než nějaká detailnější studie.

pajaroh
08.07.2018 4 z 5

O vlcích bylo napsáno několik opravdu dobrých knih a osobně preferuji profesionálnější přístup k vlkům i lépe odvedenou spisovatelskou práci J. M. Kvasnici (Jantarové oči, Vlci přicházejí s větrem) nebo L. Crislerové (V Arktických pustinách).
Autorka knihy Moudrost vlků tato zvířata zbožňuje a snaží se jejich chování populární cestou po vzoru svého německého kolegy Petera Wohllebena (Tajný život stromů) přiblížit lidským masám. To je jistě dobrá cesta, ale občas srovnání lidí a vlků (př chování manažerů vs vůdců smečky apod.) skřípe stejně jako přirovnání typu "vlčí Angelina Jolie". To mi přijde zbytečně laciné, chování těchto zvířat je fascinující samo o sobě a nadsazovat (z mého pohledu spíše degradovat - viz. zmíněné přirovnání) opravdu nepotřebuje.
Ale námitky stranou, ekologické apelování autorky tímto způsobem je trefné, některé úvahy velmi pěkné (o domově, divočině), fotografie vlků jsou nádherné a především - stejně jako Peter Wohlleben i Elli H. Radingerová přibližuje přírodu lidem - a to je opravdu potřeba. Pro člověka, který se o vlky zajímá, nepřináší kniha mnoho nového, ale pro laika je to dobrý odrazový můstek k tomu, jak myslet "přírodně".

vterinka
04.07.2018 5 z 5

Dechberoucí, chvílemi do očí slzy vhánějící úžasná kniha, která chytí za srdce každého milovníka zvířat, vlků a divoké přírody.
Kniha je napsána velice čtivě. Je rozdělena do několika kapitol, doplněna krásnými fotografiemi a na závěr čtenář dostane pár tipů, jak se chovat, kdy a kam má vyrazit, to vše doplněno odkazy na webové stránky.
Vlky jsem milovala od malička. Díky této knize jsem na ně dostala nový pohled, dozvěděla jsem se plno nových informací a zamyslela jsem se nad vnímáním života. Co mi ovšem po přečtení nedá spát je fakt, že mezi námi žijí lidé, kteří bojují za vyhynutí vlků. Zde si dovolím pár citací z knihy:
Nebezpečný není vlk pro člověka, nýbrž člověk pro vlka.
Všechno má svůj smysl.
Strach je choroba naší doby, proti které bojujeme nejčastěji. Strach z nepřítele, cizince, souseda, ze sebe, z moci, lásky a jiných věcí. V tom výčtu se vlk jeví jako další symbol pro všechno, co nahání strach a co je zlé.
Chráníme jen to, co máme rádi, a máme rádi jen to, co známe.
Je úplně normální mít obavy, když potkáte vlka. Všichni se bojíme toho, co je nám cizí. Ale strach nezmizí, pokud se tváříme, jako by neexistoval. Musíme se mu postavit a někdy ho prostě jen překonat.
Až příliš často zapomínáme, že naším úkolem není kontrolovat přírodu. Vměšovat set vlkům do života není naše práce. Naše práce je chránit jejich způsob života.

LadyValeria
27.06.2018 5 z 5

Po této knize jsem sáhla, jen jsem ji zahlédla, a rozhodně toho nelituji, protože mi přinesla mnoho poučení i zahřála u srdce.

Autorka ve svém díle shrnuje své mnohaleté znalosti ze života v blízkosti těchto fascinujících šelem. Její publikace je rozdělena do tematických kapitol, v nichž jsou popsány vztahy ve vlčí smečce a ty jsou pak porovnány se vztahy v lidských rodinách. Mezi tím jsou pak umně vloženy příběhy, které se šelmami autorka sama prožila a vše krásně doplňují překrásné fotografie.

Pro každého čtenáře je toto odpočinkové dílo pohlazením po duši, které přinese i nové vědomosti. Vlci jsou obdivuhodní tvorové, od nichž bychom se všichni mohli mnohému naučit.

Alena_S
27.06.2018 4 z 5

Kniha je poučná, vyvrací některé omyly a přináší nové pohledy na úžasnou šelmu i na s ní spřátelené druhy, slovem i obrazem. Jen se mi stanovisko autorky chvílemi zdá moc idealistické (Tedy vůči vlkům. Lidem vzkazuje "Prostě se s tím smiřte a ty ovce si líp hlídejte.") Což ovšem z jiných kapitol činí skutečně krásné sugestivní čtení. (Ale u mě osobně stále vedou Vlci u dveří :-).)

bk7
26.06.2018 5 z 5

Dokonalá.

Kozel
19.06.2018 4 z 5

Přestože jsem už pár knih na téma těchto majestátních tvorů četl, Moudrost madame Radinger stojí zcela samostatně. Dlouholetá vlčí obdivovatelka, pozorovatelka a podporovatelka předkládá krásnou knihu vlastních zkušeností obohacenou nejen o fotografie, ale hlavně o mnoho podnětů k hlubšímu zamyšlení, které konfrontují obecné předsudky i vaše vlastní vědění (nebo tušení či přání), která o vlcích máte. Když přehlédnete autorčinu (pochopitelnou) stranickost, dostane nejčistší knihu o moudrosti, chování volně žijících vlků , jakou může člověk, který zná vlky maximálně ze zoo, dostat.

I.Zi...
16.06.2018 5 z 5

Zatím nejkrásnější kniha o vlcích, co jsem dosud četla..

ivetehm
11.06.2018 5 z 5

Je vidět, že autorka vlky miluje a sdílí tuto lásku se čtenáři prostřednictvím této knihy. Vřele doporučuji. :)

KAREL6725
18.05.2018 5 z 5

Krásná , poučná a plná pěkných fotografii o životě vlku v americkém Wyomingu . Za mě plný počet hvězd , doporučuji stojí rozhodně za přečtení. Pro všechny co mají rádi vlky.

ladyfromskye
16.05.2018 5 z 5

Úžasná knížka o úžasných zvířatech. Doporučuji všem milovníkům přírody, zejména všem vlkomilům.

příroda etologie vlci zajímavosti o zvířatech

Elli H. Radinger
německá, 1951
2018  91%Moudrost vlků: Jak myslí, jak vnímají a pečují o sebe
2018  93%Moudrost starých psů
2019  83%Vlčí mluva pro pejskaře - O alfa samcích, dominanci a jiných populárních omylech
2022  93%Dar divočiny
2023  92%Do psího nebe

Kniha Moudrost vlků: Jak myslí, jak vnímají a pečují o sebe je v